AXELSE COURANT r# Hollands Glorie Wmppers Ons land plukt de vruchten van zijn welvaart m i J. C. VINK rankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955. UU 69e Jaargang, No. 90. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C VINK «ei® Ideaal voor ieder die brieven schrijft! - FIRMA Markt 12 AXEL. Het kleine Nederland bezit op velerlei ge bied een internationale faam, maar er zijn weinig dingen, die zo tot de verbeelding der mensheid spreken als de zeesleepvaart, zoals die door de Hollanders wordt beoefend. Zijn grootste roem verwierf dit bedrijf door het overbrengen van grote dokken en bagger molens en ander matriaal, dat op de wereld zeeën moeilijk te regeren is. Niet minder be kend zijn de Nederlanders om hun be kwaamheid in het aanleggen van havenwer ken en dijken- De roem van de Nederlanders was zo groot, dat de mannen uit ons water- en veen- land overal werden geroepen, waar grote havenwerken aangelegd 'moesten worden. In Sliedrecht en omliggende contreien wonen de z.g. „baggerboeren", mensen van inter nationale bekendheid. De baggermolens en bakken moesten over ontzaglijke afstanden endoor moeilijk te bevaren wateren gesleept worden naar de werkobjecten. In 1900 gingen de Nederlanders naar Shanghai met hun materiaal om havens aan te leggen. Daarvoor waren zéér zeewaardige krachtige schepen nodig, met bemanningen die grote ervaring bezaten. De oude rader boten waren al lang vervangen door schroef- sleepboten van groot vermogen en de Titan, Atlas of Zwarte Zee en Rode Zee waren be roemde schepen op de wereldzeeën. De Hol landers hadden practisch het monopolie van de „grote" slefepvaart. De Engelsen, een zeevarend volk bij uitnemendheid, moesten lij de „Dutchman" terecht komen als er ge vaarlijk en belangrijk werk verricht moest worden. En het moet de Engelse trots toch wel een duw hebben gegeven, toen de jon gens uit Maassluis het grootste dok ter we reld van Engeland naar Singapore moesten slepen in opdracht van de Engelse Admira liteit. Dit dok was 50.000 ton groot en 300 meter lang. Het werd in twee delen over- gesleept en in Singapore w'eer aaneen be vestigd. Inmiddels werden de sleepboten steeds beter, sterker en zeewaardiger, want de scheepsbouwers kregen van de sleepboot kapiteins voortdurend aanwijzingen over wat er nog aan stabiliteit, bestuurbaarheid en zeewaardigheid verbeterd kon worden. Nu was de actie-radius van een met kolen ge stookte sleepboot niet bijzonder groot. Het zijn betrekkelijk kleine schepen met verba zend sterke machines- En daar de ontwik kelde paardekrachten evenredig zijn met het quantum verstookte kolen, moet een lange sleepreis nu en dan onderbroken worden met bunkeren. De periode der motorschepen. Vandaar dat later werd overgegaan op motoren, die met ruwe olie werden gestookt. Er kwamen nu verbazend sterke schepen, met motoren die 4200 paardekrachten ont wikkelden en een grote actie-radius hadden. Nu konden er sleepkarweien worden aan genomen, waarvan het welslagen in vak kringen werd betwijfeld. Eén daarvan was het overbrengen van een dok van de Bermu da-eilanden naar Callao, een havenstad van Peru, in Zuid-Amerika, aan de Pacific-kust. In verband met stromingen en andere nau tische moeilijkheden moest de reis met een grote boog over de Oceaan gebeuren en via kaap Hoorn, omdat het Panamakanaal nog niet bestond. En iedef, die iets van de zee vaart afweet, is bekend met de onherberg zame wateren rond kaap Hoorn. Ook de sleepbootkapiteins kregen ruim hun deel en het gebeurde in de Straat Magelhaen wel, dat ze op een dag evenveel terug dreven als ze op een vorige dag hadden gewonnen. Maar tegen de verwachtingen in brachten de Maassluisse jongens het dok behouden te Callao. Een reis van minstens 10.000 zee mijlen. Daarbij dient men te bedenken dat het slepen van een dok of baggermolen zeer moeilijk werk is door de grote windvang bij stormweer en door de platte voor- en achter steven van deze drijvende gevaarten (we kunnen hier moeilijk van schepen spreken), waardoor de snelheid niet groter is dan hoogstens 4 mijlen per uur, maar bij slecht weer soms twee of drie, terwijl bij zwaar stormweer de sleep achteruit gaat. Zo n sleepreis kan dan ook soms wel een half jaar of meer duren. De „jongens" van Maassluis. De grootste prestatie in de annalen der zeesleepvaart was het overbrengen van een dok van Glasgow in Schotland naar Wel lington in Nieuw-Zeeland. Deze stad vierde namelijk zijn 50-jarig jubileum en de bewo ners hadden bij deze feestelijke gelegenheid hun stad een compleet droogdok aangeboden Dit was de langste en gevaarlijkste sleep reis, ooit in de geschiedenis ondernomen- Via Gibraltar, Port-Said, Aden, Colombo, Sin gapore, Java Zee, daarna langs de Oostkust van Australië en ten slotte door de gevaar lijke en onberekenbare Tasman Zee naar het einddoelWellington. Practisch niemand geloofde aan het welslagen van deze onder neming, alleen de kapiteins geloofden er aan en ondanks ontzaglijke moeilijkheden en or kanen in de Tasman Zee, arriveerde men behouden ter bestemder plaatse. Het enthou siasme van de Nieuw-Zeelanders kende geen grenzen en de Maassluisse jongens wer den onthaald op een wijze, die zij nooit zou den vergeten. De Tweede Wereldoorlog. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak konden vele Nederlandse sleepboten Engelse havens bereiken. Toen die prachtige schepen daar lagen werden de Engelsen enthousiast (Van onze economische medewerker.) Nu het economische leven sinds verschei dene maanden een zeer opgewekte conjunc tuur vertoont, is het zonder meer duidelijk, dat als gevolg hiervan het gebruik in ons land de kentekenen hiervan gaat vertonen. Over het algemeen is de onderlinge beïn vloeding van welvaarts- en consumptiepeil relatief groot en het behoeft dan ook zeer zeker niet te verwonderen, dat in het afge. lopen welvaartsjaar '54 het verbruik weer tot nieuwe hoogten steeg. Allereerst willen we dan thans zien, hoe het is gesteld met de artikelen, waarvan be kend is, dat zij over het algemeen het wel vaartspeil van een volk vrij goed kunnen weerspiegelen door hun toe- of afname in de omzet. Onder andere suiker heeft altijd als een dergelijk artikel gegolden en inderdaad valt voor dit artikel voor de Nederlandsche be volking een inde laatste jaren bijna constant stijgend verloop te bespeuren. Zelfs valt voor het afgelopen jaar een versnelling van dit stijgend tempo te constateren. Het verbruik per hoofd in 1951 was n.l. 32,6 kg. in 1952 35,2 kg, in 1953 35,6 kg en in het vorige jaar ten slotte 38 kg. Vergeleken bij de 25,6 kg die de gemiddelde Nederlander in 1937 con, sumeerde, valt dus wel een stevige stijging te constateren, waarbij te bedenken valt, dat een groot deel van dit geconsumeerde ver bruik is in de vorm van diverse genotmidde len en versnaperingen. Ook hieruit blijkt dus wel weer, dat de welvaart in ons land in de laatste jaren sterk gestegen is. Ook van aardappelen is bekend, dat zij naar verhouding (wat de geconsumeerde hoeveelheden betreft) het welvaartspeil in een land als het onze goed weergeeft. Alleen valt hier een tegenovergestelde ten- denz te bespeuren, en wel in die zin, dat bij een toenemende welvaart het verbruik van eh wilden ze een vloot van die boten bouwen afcn de hand van de tekeningen. De deskun digen stonden er tamelijk sceptisch tegen over. Want een goede sleepboot bouwen be- r*st op ervaring. De Hollandse sleepboten hebben in de oorlog belangrijke hulp ver leend en vele opvarenden hebben daarbij het lejven verloren. Van welke kwaliteit die Nederlandse sleepboten zijn blijkt uit de volgende episode Op een Noors tankschip had brand gewoed in de machinekamer en het schip kon niet riteer op eigen kracht varen en had toevlucht gevonden op Bermuda. De Hollandse kapi tein maakte vast en sleepte het schip naar Engeland. De Duitse onderzeeërs hadden opk de lucht van het geval en zo kwam er nu en dan een Engelse kruiser of torpedo jager kijken hoe het ging. Op een gegeven ogenblik rapporteerde de kapitein van de tanker, dat zijn log defect was, want het schip liep 12 mijlen per uur en dat kon toch niet. Toen seinde de sleepbootkapitein terug, dat zijn log 1234 mijl aanwees. Waarop de commandant van de torpedojager de tank- bootkapitein seinde dat hij zijn machine be ter defect kon laten en in het vervolg achter de sleeboot gaan hangen, omdat hij zelf nog nooit zo hard had gevaren. aardappelen afneemt. En inderdaad zien we bij dit artikel het verbruik in de loop der ja ren vrij sterk achteruit gaan. Van 130 kg per man voor de oorlog, daalde het tot 120 kg in 1951, 110 kg in 1952 en 105 kg in het afgelopen jaar. Wat betreft het tere punt der boter en margarineconsumptie, kunnen we vaststellen dat het totaal verbruik van deze twee arti kelen nog steeds toeneemt en de 2114 kg per hoofd der bevolking, per jaar, thans gepas seerd is. Vergeleken bij de ruim 4234 kg die voor de oorlog per man per jaar „verwerkt werd, betekent dit dus wel een aanzienlijke vooruitgang, wat ook alweer op ruimere mo gelijkheden voor de inwendige mens wijst. Bekijken wij de afzonderlijke artikelen, dan zien we weliswaar het verbruik van boter wel iets toenemen (2,5 kg in 1952, 2,8 kg in 1953 en 2,9 kg in 1954) maar het voor-oor- logse verbruik van 5,5 kg wordt toch nog steeds niet in de verte benaderd. Margarine daarentegen is wel zeer ver opgerukt in deze tijdsperiode van 6,6 kg in 1937 steeg het verbruik tot 18,3 kg in 1953 en 18,7 kg in het afgelopen jaar. Ook uit andere gegevens blijkt wel, dat de ruimere portemonnaie de diverse gezinnen in staat stelt tot het kopen van artikelen, die vroeger in veel mindere mate konden betrok ken worden. De sterke toename van het ver bruik van verse zuidvruchten in vergelijking met het practisch niet veranderd verbruik aan in- en buitenlands fruit tezamen, is even eens een aanwijzing dat het publiek in staat is, het duurdere (buitenlandse) artikel te nut tigen inplaats van het goedkopere (binnen landse). Het verbruik van zuidvruchten steeg zo van 9,6 kg in 1952 tot 13,7 kg in het af gelopen jaar, dat van alle fruit tezamen bleef in deze jaren practisch op het zelfde peil 54 kg per man per jaar. Letterlijk en figuur lijk kunnen we dus thans de vruchten van de welvaart plukken Onweer gepaard gaande met slagre- cjin gepaard gaande heeft vooral in hjët Westen van ons land schade veroorzaakt. Door blikseminslag in een olietank te Pernis veroorzaakte twee klappen één van de inslag en één van de ontploffing, vertelde ir Ernste, directeur van de Shell-installatie. „Toen de bliksem insloeg, zag ik een steekvlam van een kleine honderd meter", vertelde hij. De brand werd door de bedrijfs brandweer na ruim twee uur geblust. In de Dinkelstraat te IJmuiden werd door blikseminslag bijna het gehele dak van een huis gerukt. Een woning aan de Hagelin- gerweg te Santpoort werd eveneens door de bliksem getroffen, waarbij ook een stuk van het dak werd weggeslagen. Tijdens hevig onweer Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in op het dak van het blok étagewoningen aan het Punt te Middelburg. Het dak werd beschadigd, de bliksem zorgde voor een gat. Onder het dak, op de zolder, was de schade echter niet noemenswaard. Een autobus waarmee een groep Fran sen uit Chamonix een uitstapje maakten naar de grote Sint Bernhard, is Zaterdag nabij Bourg St. Pierre inhet Zwitserse kanton Wallis in een ravijn gereden. Van de 31 in zittenden kwamen er 21 om het leven. 7 ge wonden werden naar het ziekenhuis van Martigny overgebracht. De politie meent, dat alle inzittenden Fransen en Belgen wa ren., De toestand van twee der gewonden is ernstig. Tot dusver werden 20 lijken ge borgen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben drie bewoners van een pension aan de Eerste Helmerstraat 101 te Amsterdam- West, de 44-jarige ongehuwde kamerver huurder H. G in zijn zit-slaapkamer op de tweede verdieping levenloos aangetroffen. De man zat in een fauteuil, zijn polsen en hals waren met een touw vastgebonden. Aan de voorkant van zijn schedel was een gat waar nog bloed uit vloeide. Over het lijk was een divankleed gelegd. Er wordt een bedrag van ca. 70,— ver mist, dat uit een geldkistje is weggenomen. Het geld behoorde toe aan een der pension gasten. Een kamerverhuurder die om half twee thuis kwam, zag op de tweede verdieping nog licht branden en riep „Hé, slaap jij nog niet Toen hij op zijn roep geen antwoord kreeg, deed hij de deur open en ontwaarde het slachtoffer onder het divankleed. Hij ging naar de derde étage en waarschuwde twee medebewoners. Gedrieën gingen ze naar beneden en namen het kleed weg. Met een in de kamer staande telefoon waarschuw den zij onmiddelijk via het alarmnummer 5 x 8 de politie. Het nieuwe DC-7b vliegtuig van de Pan American World Airways, de .„Super 7- Clipper", die op de trans-Atlantische tra jecten wordt gebruikt, zal de overtocht van Europa naar Amerika non-stop gaan vlie gen in een tijd van 10 uur en 15 minuten, (Lcnden-New York), hetgeen vijf kwartier korter is dan tot dusver.. De nieuwe Clipper zal vandaag voor het eerst Schiphol aandoen. De machine heeft een vliegbereik van 6400 kilometer en biedt plaats aan 71 passagiers. Een Franse plezierboot met zestig op varenden is Maandagmiddag, ten noorden van het ter hoogte van de Bretonse kust ge legen eiland Brehat, op een rots gelopen en gezonken. Veertig opvarenden zijn gered, de overige twintig kwamen om het leven. Tien drenkelingen leefden nog, toen zij op het strand werden gebracht. De pogngen om hen door het toepassen van kunstmatige a- demhaling weer bij bewustzijn te brengen, mislukten echter- Twee anderen waren reeds verdronken toen zij aan land werden get- bracht. De 32-jarige fabrieksarbeider P. S. uit Oud-Gastel is in de nacht van Zondag op Maandag tijdens een vechtpartij zo ernstig gewond, dat hij kort daarop aan de gevol gen is overleden. De deernis zowel met het slachtoffer als met de dader is groot. De beide mannen stonden gunstig bekend en waren in 't geheel geen dronkaards of vech tersbazen, terwijl de woordenwisseling, die zij tevoren in een café hadden, bij hun ver trek weer bijgelegd scheen te zijn. THE...INVENTIVENESS OF MAN SHALL. 0 3# UNITED STATES POSTAGE 3? Vredesa tomen per post. De Amerikaanse posterijen hebben deze postzegel van drie dollarcent uitge geven om er het programa van „Atomen voor de Vrede van president Eisenhower mee te gedenken. Op de postzegel die blauw van kleur is staan twee halfronden afgebeeld, omgeven door drie met eelkaar ver bonden cirkels, het embleem dat symbolisch is geworden voor de atoom-energie. eD woorden „Atoms for Peace" zijn over de halfronden heengedrukt. De zegel is ook voorzien van een tekst voorkomend in de rede, die president Eisenhower op 8 December 1953 tijdxs de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft uitgesproken: „To find the eway by which the inventiveness of man shall be consecrated to his life"'. (Een oplossing te vinden, waarbij het vernuft van de mens zijn leven zal worden toegewijd. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 'tzv s j

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1