li WRIGLEY LIEFDE IS VAN PORSELEIN Pieter Paulusstraat mu i v 1 It! i t UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS FILMNIEU W S KAuW heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust (Pieter Paulus 1753 - 1795) De Pieter Paulusstraat is genoemd naar de in Axel geboren Pieter Paulus, voorzitter der Nationale Conventie. Niet daarom voor al is gezegde Pieter Paulus vernoemd in een Axelse straatnaam, maar omdat hij door zijn rechtskundigheid en werken uitblonk boven velen van zijn tijdgenoten, hetwelk door zijn verkiezing erkend werd.- Pieter Paulus werd 9 April 1753 te Axel geboren en in de Hervormde Kerk aldaar op Woensdag 11 April daaraanvolgende ge doopt, zoals P. H. Suringar schrijft in zijn biographische aantekeningen. Deze schrijft Hij was de zoon van burgemeester Jozias Paulus en Maria de Lege, die behalve deze Pieter, die de oudste der 14 geboren kinde ren was, nog in leven hadden een dochter Joanna Maria en nog twee zonen Jan of Johan en Adrianus Jacobus. Joanna was ge_ trouw'd met kolonel de Backer, Jan of Johan was tegen de wil van zijn vader getrouwd met Helena Dronkers en was eerst Thesau rier of wij zouden zeggen gemeente-ontvan ger van Axel en later commies van de hoof delijke betaling der Marine te Vlissingen en Adrianus was getrouwd met Martina Geer- truida Dees. Op zijn 12e jaar ging Pieter Paulus voor twee jaar op school bij meester Torichon te VjHertogenbosch om, Frans te leren >en kwam op zijn 14e jaar op de Latinse school van Rector Cruyselenberg te Vlissingen. Op zijn 17e jaar kwam hij op de Academie of Hogeschool te Utrecht en was leerling en vriend van de prinsgezinde hoogleraar Tyde. man. Daar schreef hij in 1771, dus 18 jaar oud zijnde of zoals anderen melden in 1773, een geschrift „Het nut der Stadhouderlijke regering", waarbij hij dit nut verdedigde, maar ook wees op de gebreken en ingeslo pen misbruiken. Óp 26 October 1773 kwam van zijn hand een verhandeling „Beknopt Onderzoek of Florents V, graaf van Hol land terecht heeft kunnen omgebracht wor den". Hij ging daarna aan de Leidse Hoge school studeren in 1775 en werd tot lid van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde gekozen. Als zich Zeeuw gevoelende schreef hij „Betoog van Zeelands recht tot het stigten ener hogeschool". In hetzelfde jaar schreef hij zijn grote werk „Verklaring der Unie van Utrecht" een systematische behandeling van de grondwet van de Staat, een uniek werk voor die tijd, dat ook door velen werd geprezen en nageslagen en dat de stoot gaf tot het oprichten van leerstoelen voor staats recht aan de hogescholen. Op 12 December 1775 bij gelegenheid van zijn promotie tot doctor in de rechten gaf hij een verdediging van „De leenroerigheid der Zeeuwse eilanden bewester Schelde aan Vlaanderen" uit. Met de prinsgezinde hoog, leraar Tydeman bleef hij voortdurend in correspondentie. In 1776 vestigde hij zich als advocaat in Den Haag. In 1778 huwde hij Frangoise Henriette Vockestaert, dochter van de secretaris van Delft, welk huwelijk Paulus tot een vermogend man maakte. Hij was ook advocaat-diacon der Neder duits Gereformeerde Gemeente te Den Haag. In 1783 werd hij advocaat-fiscaal bij de ad- miralieit van de Maas te Rotterdam tot het jaar 1787, toen hij om een beschuldiging van Van de Spiegel uit dit ambt verwijderd werd. FEUILLETON. Volgens Prof. Verberne in Winkler Prins Encyclopaedie had hij in een onderhoud met prinses Wilhelmina het denkbeeld uitge sproken, dat Oranje, door het vrijwillig prijs geven van enkele regeringsvoorrechten, de leiding der hervormingsbeweging zou nemen. Hij vestigde zich daarna weer als advo caat in Den Haag en werd bij de omwente ling van 1795 terstond tot voorzitter der Nationale Vergadering verkozen. Door het met ongedekte hoofde verlaten der vergadering werd hij ziek, kreeg een zinkingskoorts", waaraan hij na drie dagen overleed. Zijn portret is te zien in de Axelse Boerenkamer. De Jonge. Uit de geblakerde puinhopen van een restaurant te Andover in de Amerikaanse staat Ohio, waar zich Woensdagavond een mysterieuze ontploffing voordeed, zijn 19 lijken geborgen. De ontploffing deed zich voor tijdens een onweersbui. Er ontstond brand, waardoor zes huizen en het restau rant in de as werden gelegd. Brandweer lieden en vrijwilligers hebben de gehele nacht naar slachtoffers gezocht. Zesduizend klerken van net secreta riaat der Indiase regering in Nieuw Delhi zullen Dinsdag een „striptease"-staking be ginnen ter ondersteuning van hun looneisen. Zij zullen dan ongeschoren en zonder over hemd op hun werk verschijnen. Zijn hun eisen een week later nog niet ingewilligd dan zullen zij inplaats van gewone pantalons pyamabroeken naar kantoor dragen, die een week later vervangen zullen worden door onderbroeken. Ook zullen zij dan geen schoe nen meer dragen. Na 5 September zullen de stakers, als dan nog geen resultaat be reikt is, in lendedoek, met beddelakens om de schouders op kantoor komen. Namens de Nederlandse Televisie- Stichting is door de heer J. W. Rengeling, N.T.S.-secretaris, een verzoek aan het de partement van O., K. en W. gericht om meer televisie-zendtijd per 1 Januari 1956. De heer Rengeliag heeft zich niet willen uitlaten hoe, veel meer zendtijd de N.T.S. precies ge vraagd heeft. Aangenomen mag worden, dat gestreefd wordt naar uitbreiding van de zendtijd van 10 tot 12 uur per week. Bij een internationale wedstrijd met vliegtuigmodellen in Noord-Bohemen heeft een model van een straalvliegtuig van een Russische deelnemer in een rondvlucht een snelheid behaald van 275 km. per uur, een nieuw wereldrecord; Het oude wereldrecord was 264 km. per uur. Voorkom en blos die zuurbrand op de maag. Met Rennies. Na een half uurtje waren ze weer thuis. Lenie zichtbaar moe, zakte met een zucht van verlichting in haar stoel terug. En meteen begon ze te huilen. POLDERBENOEMINGEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd totdijkgraaf van de polder Noord-bij-Neuzen, de heer W. Dekker Pz. te Terneuzen dijkgraaf van het waterschap Loven- en Willemskerke, de heer C. Dekker te Hoek gezworene van de polder Oud- Vogelschor of Zuid-Westenrijk, de heer J. van Hoeve te Terneuzen dijkgraaf van het waterschap Koegors c.a., de heer P. van Hoeve te Axel gezworene van het waterschap Koegors c.a., de heer D. Haak Jz. te Terneuzen plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Nieuw-Papeschor, de heer G. E. M. Go- vaert te Westdorpe. ZEESLUIS TE CADZAND OVERGEDRAGEN. Donderdagmorgen is te Cadzand de nieuwe zee sluis overgedragen aan het waterschap „Het Vrije van Sluis". Namens de minister van Verkeer en Waterstaat verrichtte de hoofdingenieur-directeur der Rijkswater staat in Zeeland, ir. J. H. van der Burght, de over dracht aan de dijkgraaf van het waterschap, de heer C. M. van den Broecke door het neerhalen van de R.W.S.-wimpel en het hijsen van de waterschapsvlag. De waarnemend commissaris der Koningin in Zee land, de heer C. Philipse, bracht dank namens de pro vincie Zeeland aan rijk en waterschap voor de nauwe samenwerking, waardoor dit voor deze streek zo be langrijke kunstwerk tot stand kwam. Burgemeester J. A. Leenhouts bracht dank namens de gemeente Cadzand voor de verbeterde situatie. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V. Adam. Op 27 Juli is het faillissement uitgesproken van J. C. M. van de Walle, timmerman-aannemer. Kleine Bagijnestraat te Hulst. Rechter-commissaris mr. B. S. Sieperda. Curator mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een wit babyschoentje, Bylocquestraat 21 een contactsleutel (Puch), Sassing P 36; een veldfles, De Ruijterstraat 15 een geruit kindertasje met in houd, Prins Mauritsstraat 35 een zakmes en een groene linnen pet, Prins Mauritsstraat 12 een groene jas met bruine kraag, Nieuwendijk 22 zwarte gummi- pijpen, Rijkspolitie een muntbiljet van 2.50, Emma- straat 30 een groene damesportemonnaie met inhoud en jongensbretels, Irenestraat 22. f PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Augustus 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. H. Vogel, van Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Cand. A. I. Dondorp, van Heemstede. Geref., Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat)Geen dienst. WEDVLUCHT OP ARRAS. De Duivensociëteit „De Verwachting" gevestigd bij Em. Pieters alhier hield Zondag een concours op Arras voor oude en jonge duiven afzonderlijk. De afstand bedroeg 135,7 km. Snelheid eerste jonge duif 1277,6 m. eerste oude duif 1271,9 m. De uitslagen waren als volgt Jonge dkiiven1Ch. Tieleman, 2. en 9. P. Dey, 3. H. van 'tHoff, 4. J. Dieleman, 5. C. Verstraeten, 6. J. Heijnsdijk, 7. en 10. Em. Pieters, 8. C. Ver- schueren, allen te Axel. Oude duiven 1. 3. 5. en 9. E. van Dorselaer, 2. Em. Pieters, 4. M. Dieleman, 6. Jos. Sijs, 7. D. Haulez, 8. Ch. Tieleman, 10. F. Michiels, allen te Axel. CITY LIGHTS. Dat is de titel van de rolprent van en met Charley Chaplin die deze week in „Het Centrum" wordt ver toond. Bij de première van „City Lights" schreef het week blad „Time" De critici zijn het er over eens, dat Chaplin, wiens uiterlijk van achteren waarschijnlijk door meer mensen op de wereld herkend zal worden dan ieder anders gezicht, nog populair zal zijn als de sprekende film is verwisseld voor de televisie.' Nu moge het zo zijn, dat deze laatste phase (nog niet bereikt is, wat hier voor Chaplin geldt, geldt voor de rolprent, naar aanleiding, waarvan deze woorden geschreven werden, „City Lights". Nu geconfronteerd met deze oude comedie, realiseert men zich de unieke, bijna magische kracht, waaruit deze film ontstond, die haar fris en nieuw maakt als op de dag, dat ze ge schapen werd. „City Lights" blijkt waarlijk een klas sieke film en een van de sterkste uitingen van Chap lin's genialiteit. Zo zien we hem terug, die. onvergetelijke figuur met de slobberbroek, de kale bolhoed, het malle snorretje en de bamboe wandelstok. Het is onmogelijk om niet te schateren bij onvergetelijke momenten de zwerver worstelend met een schotel spaghetti in een dure nachtclub, een fluitje inslikkend op een orgie van een soirée, een Rolls Royce rijdend om een sigarenpeukje, dansend en duikend in een boksring. Het is onmogelijk niet ontroerd te zijn om de teder heid, die twee mensen elkaar kunnen tonen, in enkele aangrijpende momenten tussen de zwerver en het blinde meisje. Om dan direct weer te glimlachen om de ironie van het lot, dat relaties legt tussen rijk en arm, tussen een millionnair en een zwerver. Een simpel verhaal, verteld met een aanstekelijke humor en een pathetiek vol tederheid diep tragisch soms, maar altijd onweerstaanbaar komisch, de kleine mens zélf in de geschiedenis van de zwerver, het arme, blinde bloemenmeisje en de excentrieke millionnair. Geschreven, geregisseerd en geproduceerd door Charles Chaplin, vermeldt de introductie. Hij schreef uiteraard ook de muziek en monteerde als immer zijn film zelf. Men ervaart opnieuw, dat Chaplin een klasse op zichzelf is, het even duidelijk waarneem bare als moeilijk te definiëren „plus" bezit, dat de geniale acteur-clown onderscheidt van de talentvolle dito. 27 Jannie lachte wat schor. „Ja, dat zal wel moeten hé antwoordde ze enigszins sarcastisch. Kees wilde wat zeggen, maar juffrouw Fransman kwam binnen met de koffie en Lenie moest opnieuw haar kunst vertonen in het snijden van de taart. Een taak, waar van ze Zich overigens voortreffelijk kweet. Het waren voornamelijk Ria en Lenie, die die avond het woord voerden. Jannie zat een beetje verveeld te kijken en rookte de ene sigaret na de andere. Een enkele maal voegde de huishoudster zich in het ge sprek en Ria, die haar enkele malen van terzijde had aangekeken, moest toegeven, dat het een keuiige vrouw was. Kees had een goeie keus gedaan. Om half tien ging Lenie naar bed. De huishoudster bracht haar weg, nadat ze de meisjes een hand en oom Kees schuchter een kus op zijn wang had ge geven. Zacht zei ze, terwijl haar handje nog in de zijne lag „Dank je wel, oom Kees, voor alles Kees haalde zijn huisbartje voor de dag en nadat de huishoudster ook was weergekeerd, zaten ze nog gezellig een uurtje te drinken en te praten. Kees ver telde van zijn plannen met Lenie. „Ze heeft een goed stel hersens en ik zal haar laten leren, wat ze zelf wil. Voorlopig gaat ze in September naar de H.B.S. Tot zolang heeft ze vacantie en moet ze eerst weer een beetje leren lopen." Om kwart voor elf stond Ria op. „Ik smeer m, zei ze, „want ik heb morgen vroege dienst. Half zes achter het loket.' Jannie stond eveneens op. „Ik ga gelijk mee, zéi ze, „want ik heb een beetje hoofdpijn. Het afscheid tussen Kees en Jannie was die avond een beetje koel. Maar Kees had er niet zoveel erg in. eZ zou wel bijdraaien, was zijn oordeel. Doch de huishoudster, die die avond gemerkt had, dat Jannie de verloofde van Kees was, dacht er het hare van. Hoofdstuk 12. DE BREUK. Kees keek eens naar de papperassen voor zich en schoof ze bij elkaar. Morgen zou hij de boel wel af maken. Nu had hij er ge enzin meer in. En opnieuw stak hij een sigaret op enkeek naar het lachende ge zicht van Lenie op het portret. De klok in de kamer sloeg half tien. Over een uurtje zou ze thuis zijn. Ze was naar een verjaars- partijtje van een harer vriendinnen, een klasgenote. En hij dacht weer terug aan die eerste avond, dat Lenie hier in huis was. Van dat ogenblik af dateerde eigenlijk de verwijdering tussen hem en zijn verloofde. Hij keek eens naa rzijn hand, waaraan enkele maan den de ring gezeten had. Nu was die vinger weer leegvoorgoedOok deze teleurstelling was voorbij. Ja, de verwijdering was geleidelijk aan groter ge worden. Aanvankelijk had hij nog gedacht, dat het zo n vaart niet zou lopen. Maar toen Lenie de vol gende morgen tegenover Kees zat en de huishoudster in de keuken bezig was met de afwas, vroeg het meisje „Oom Kees „Wat is er, Lenie „Houdt U erg veel van tante Jannie Kees keek haar verrast aan. „Waarom vraag je dat zo, meisje „O, zo maar. Ik heb altijd gedacht, dat mensen, die van elkaar houden, heel anders waren. Zo blij of vrolijkja, ik weet het eigenlijk niet." Kees lachte. „Maar ik ben ook blij." 4,Ja, U. Maar tante Jannie was gisteravond zo stil en „Ze had hoofdpijn, meisje." „O*™ „Wat wilde je nog meer zeggen Het kind aarzelde. „Ik weet niet, of ik het wel zeggen mag." Kees moedigde haar aan. „Geen geheimen hoor. Je moogt Kees alles vertellen." 21e kreeg nu wat meer durf. „Tante Jannie keek me gisteravond een paar keer aan." „Ja Lenie knikte. „Ik lachte naar haar, maar tante Jannie keek erg lelijk naar me. Zou ze „Dat zal wel komen door haar hoofdpijn, Lenie. Ze is heus erg aardig." Het meisje knikte opnieuw en zweeg verder maar. Kees stond op. „Zo," zei hij opgewekt, „het is mooi, zonnig weer. Nu gaan we samen een klein stukje wandelen, jij en ik. Dan geef je mij een arm en als de mens enons dan zien, denken ze „Kijk, daar gaat een vader, die met haar grote dochter aan het wandelep is." Lenie lachte schaterend. Maar toen werd ze ern stig en trok Kees aan een knoop van z'n colbert. „Oom Kees, ik zou best willen, dat U m'n vader was „Houd je dan niet van je eigen vader Ze haalde haar schouders op. „Soms, als-ie een goeie buit heeft. Maar hij slaat moeder wel eens en dat vind ik gemeen. Moeder is veel kleiner dan vader en ook lang niet zo sterk." „Zou je op de duur niet naar huis verlangen Ik bedoel naar je vader en je moeder en naar je broer tjes en zusjes „Ja, dat denk ik wel. Maar als ik wat beter lopen kan, mag ik toch wel eens naar ze toe, hé, oom Kees Hij knikte haar bemoedigende toe. „Natuurlijk, meisje. Wat dacht je wel En dan neem je eens een grote zak met snoepjes mee voor je broertjes en zusjes, hé „Ja, maar niet zo'n grote zak vol, hoor. Dan ver wen je ze helemaal." Vijf minuten later liep Kees met het kind op straat, stijf gearmd. Het ging hee lkalm aan, want ze kon Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken Rennies helpen iedereen altijd direct en zij zijn nog smakelijk ook. Ing. Med. nog niet zo best op het linkerbeen steunen. Dat moest door oefening en geduld weer in orde komen, had de dokter gezegd. Kees kwam verschrikt op haar toe. „Wat is er, meisje Toch geen pijn Ze schudde ontkennend het hoofd en hief eindelijk een betraand gezichtje naar haar voogd op „Oom Kees, zal ik ooit weer goed kunnen lopen Blijf ik niet altijd mank Kees nam zijn zakdoek en veegde haar gezicht al, waarna hij haar over de bevende arm streelde. „Heb jij daarover maar geen zorgen, meisje, dat komt alle maal dik in orde. Moet je eens opletten, voor we een half jaar verder zijn, loop je weer als een kievit en als we dan samen in de straat hier een wedstrijd doen in hardlooen, dan verlies ik het vast en zeker." Lenie schoot door haar tranen heen in een lach. „Oeen hardloopwedstrijd hier in de straat alle mensen zouden beslist blijven staan om ons na te kijken Kees drukte zijn sigaret uit. Ja, die ochtend her innerde hij zich nog heel goed. Het kind was na dit eerste halve uurtje loopoefening doodop geweest. Maar hij hield zich aan het advies van de dokter, die voor de nazorg trouw iedere week kwam kijken. En heel geleidelijk aan ging het lopen minder moeilijk. Na een paar weken was het meisje al zo ver, dat ze met Kees naar het Vondelpark kon gaan. Daar konden ze tussentijds wat uitrusten op een bank. Lenie nam dan wat brood mee om de mussen te voeren en het was verwonderlijk, hoe gauw de vogels dit wisten. Want als beiden 's morgens kwamen aanlopen, dan zaten de mussen al trouw in de buurt te wachten en Lenie was verrukt, als de diertjes steeds dichter bij kwamen. Op de duur had ze de vogels zo ver, dat ze al op de bank kwamen. Zo werden de dage lijkse loopoefeningen een telkens terugkerend genot.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2