LIEFDE IS VAN PORSELEIN DE LANDBOUWGEWASSEN IN JULI 1955. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON, SAS VAN GENT DRIE SCHAPEN GEDOOD BIJ BOTSING. OVER HET ALGEMEEN IS DE STAND VRIJ GOED TOT GOED. Onder invloed van de gunstige weers omstandigheden in de afgelopen periode zijn de landbouwgewassen in het algemeen in stand vooruitgegaan, al moet worden opge merkt, dat de achterstand in de groei van sommige gewassen niet geheel zal kunnen worden ingehaald. Van diverse gewassen zal de oogst dit jaar dan ook later vallen dan gewoonlijk. Van de granen is de stand sedert Juni in het algemeen verbeterd. De wintertarwe is in stand achteruit gegaan als gevolg van een op verschillende plaatsen vrij hevige aan tasting door gele roest, waardoor een op brengstvermindering van 10 tot 15% ver wacht wordt. De rogge staat er goed voor en er is nog weinig legering in het gewas opgetreden. De stand van de wintergerst laat nog enigszins te wensen over. De laatste twee gewassen begonnen eind Juli reeds te verkleuren, zodat de oogst zeer nabij is. De zomergranen staan in het algemeen belang rijk beter dan de wintergranen. De stand is zo zwaar, dat het gevaar voor legering niet denkbeeldig is. De stand van de mais laat veel te wensen over. De oorzaak hiervan is gelegen in het koude voorjaar en de slechte structuur van de grond, waaraan de ongun stige weersomstandigheden in het afgelopen najaar niet vreemd zijn. De peulvruchen zijn in het algemeen in stand vooruit gegaan. De veldbonen hebben thans een standcijfer, dat beter is dan het gemiddelde van de laatste 10 jaren. Groene erwten staan minstens even goed als in de zelfde periode van het vorig jaar. Soms is de stand zo zwaar, dat gevreesd wordt dat de korrelopbrengst zal tegenvallen. De stand van de stambonen is nog weinig bevredigend. De stand van de handelsgewassen, hoe wel verbeterd sedert Juni, is minder goed dan in Juli van het vorige jaar. Vooral in Groningen komen in de karwijpercelen veel slechte plekken voor als gevolg van het vochtige najaar. In het suikerbietenzaad Gewas Wintertarwe Zqftjiertarwe Rogge Wjmtergerst Zomergerst HMJer Mais Gemengde granen Veldbonen Groene erwten Stambonen Koolzaad Mdsterdzaad Blmiwmaanzaad Kétfwijzaad Kanariezaad Suikerbietenzaad Vezelvlas Voeraardappelen Pootaardappelen Consumptie aardappelen Fabrieks aardappelen Suikerbieten Voederbieten Landbouwwortelen Uien Klaver (rode en witte) Lucerne Weiland (blijvend) Kunstweiden Hooiland treedt hier en daar de eerste zwarte luis op. Hoewel aantasting door botrytis en dode harrel op sommige plaatsen voorkomt, is de stand van het vezelvlas goed en belangrijk gunstiger dan het gemiddelde in de laatste 10 jaren. De standcijfers van de knol- en wortel gewassen zijn gemiddeld lager dan het ge. middelde van de laatste 10 jaren. De aardappelen zijn, vooral in het Noor den van het land, eigenlijk de laatste week van Juli pas goed gaan doorgroeien. De achterstand in groei bij normale jaren is op de meeste percelen vrij groot. Veel percelen vertonen een sterke loofontwikkeling. Aan tasting van het loof door Phytophthora in- festans komt reeds voor. Ook de ontwikke ling van de bieten en de landbouwwortelen laat te wensen over. Hier en daar komt in de bieten valse meeldauw voor, terwijl de bietenvlieg veel schade gedaan heeft. Het is vrijwel zeker, dat de bieten de achterstand in ontwikkeling niet geheel meer zullen kunnen inhalen. De stand van de uien is veel slech ter dan gewoonlijk, als gevolg van de om. standigheid, dat in het jaar 1954 practisch geen zaaizaad van behoorlijke kwaliteit ge. wonnen werd. De stand van de klaver is goed. Sedert de vorige periode is de lucerne enigszins verbeterd, doch het standcijfer is toch nog laag. Het weiland is behoorlijk in stand ver beterd, alsook de kunstweiden. Ook het hooiland staat er thans goed voor. Er is voldoende weidegras en de hooiopbrengsten behalve de alleerste, stellen niet teleur. In sommige gevallen was men wat te haastig met het binnenhalen van het hooi, waardoor broei onstond. Hieronder laten wij een overzicht volgen van de stand der gewassen over verschil lende jaren. De waarde der standcijfers is als volgt: 5565 is matig tot vrij goed: 6575 is vrij goed tot goed 7590 is goed tot zeer goed. 10 Juni Juli Gem. laat 1955 1955 1954 1953 1952 ste 10 jaa 67 64 67 72 76 69 68 71 73 71 72 69 70 72 75 72 73 68 66 67 59 70 76 68 67 70 72 72 65 68 68 70 72 71 66 67 59 58 63 66 66 62 69 73 71 70 68 70* 65 69 64 70 69 66 70 74 73 69 72 65 62 62 63 65 68 62 63 67 69 69 66 61 61 65 67 66 68 67 65 67 67 70 69 65 65 67 71 69 69 69 65 68 68 70 70 70 64 67 61 68 71 66 67 70 66 67 71 66 62 66 70 71 68 69* 65 68 70 72 69 70* 64 68 70 72 69 68 65 65 68 69 68 67 61 65 66 74 73 69 59 65 67 72 69 67 60 64 63 70 63 66* 58 58 67 69 59 66 67 68 63 71 71 66 60 63 70 71 72 68 62 70 70 74 65 66 67 71 68 75 67 71 65 69 66 71 65 68 minder dan 10 jaren. REISCLUB „PRINS HENDRIK" SCHWARZWALD. BEZOCHT Zoals ieder jaar in de Bouwvak-vacantie werd ook in de afgelopen week wederom een met zorg voor bereide reis ondernomen door de reisclub „Prins Hendrik die ditmaal Zuid-Duitsland en het Zwarte Woud als doel had van waaruit men tal van in teressante dagtrips zou maken. Des Maandagochtends werd reeds vroegtijdig per Z.V.T.M.-bus gestart met een 50-tal passagiers van hier en elders en bereikte men na een prachtige en genotvolle reis onder de meest ideale temperatuur het stadje Cochem, verrukkelijk gelegen in het stroom gebied van de Moezel. Dit op de linkeroever van deze rivier gelegen oord wordt wel eens genoemd „de parel van de Moezel", zodat men veilig mag aan nemen dat het in de 20 km. lange dalkronkel ge legen stadje één der mooiste plekjes aan deze rivier is en alzo bij uitstek geschikt om een nacht te ver blijven en nader kennis te maken met de wonder mooie omgeving. Stroomopwaarts maakte men de volgende dag per „Rheindampfer" dezelfde boottocht die wij onlangs beschreven van Coblenz naar Bingen, ditmaal dus in tegenovergestelde richting. „Vader Rijn" de veel- bezongen Duitse stroom, op zijn mooist, liet zich met majestueuze pracht bewonderen. Imposante burch ten en ruïnes op de hoogste toppen en de overwel- digenr mooie Loreley hielde» aller aandacht gedu rende deze prachtige boottocht gestadig gespannen en ofschoon de tocht ditmaal stroomopwaarts lang zamer verliep, was men naar aller oordeel veel te vlug in Bingen, waar de bus reeds te wachten stond voor de volgende etappe, die tot Heidelberg ging, het zich in de Neckar spiegelende universiteitscen trum, die vooral reputatie geniet om het wereldbe roemde „Schloss" dat geprezen wordt als een der be langrijkste architectonische producten der Duitse Re naissance, een reeds in de 13e eeuw vernoemd ge bouwencomplex, hetwelk hoezeer ook vaak ten prooi geweest zijnde aan de krijgsverwoestingen toch nog steeds een der vermaardste en mooiste ruïnes is ge bleven, die voor tal van dichters een bron van in spiratie was en nog steeds is. Deze stad wemelt ech ter van beroemde bouwwerken in tal van stijlen. De eerste Duitse universiteit dateert uit 1386 en gold van 1559 tot 1619 als centrum van gereformeerde ge leerdheid. Op de avond van deze enerverende dag bereikte men Duitslands alleroudste kuur-oord Baden- Baden., het eigenlijke reisdoel, alwaar men viermaal zou overnachten. In menigerlei opzicht is deze niet zo grote, doch een wereldreputatie genietende stad waard om te worden bekeken en beschreven. Reeds tijdens de Romeinse overheersing genoot zij bekendheid. Gedeeltelijk am- phitheatersgewijs tegen een berg gebouwd wijst men er nog resten aan van de onder keizer Hadrianus ge bouwde thermen. Is de stad alzo met haar vele his torische kerken, kapellen en gebouwen een belang wekkende plaats voor oudheidkenners en kunstlief hebbers die hier in rijke mate hun hart kunnen op halen, vooral is zij beroemd door haar 20 radio actieve bronnen. Men maakte hier kennis met het Friedrichsbad, maar daarnaast is ook het Augusta- bad voor vrouwen bekend. De warmtegraden dezer bij uitstek geneeskrachtige bronnen variëren van 40 tot 68,6 graden Celsius, waaronder zij uit de grond worden geperst. Men wendt het water aan voor water-, damp- en stortbaden, doch ook om te drinken en tot bereiding van pastilles. Er is o.a. een saunabad waar in men in een stoomdamp komt van 63 graden en men tegen betaling van 6Yï Mark een behandeling van 2 uur ondergaat. Gedurende deze kuur raakt men gemiddeld een J4 kg. vet kwijt. Diverse bustochten werden vanuit dit zeer roman tische en schilderachtige oord, dat reeds door de Ro meinse keizers bezocht werd doch ook in de loop der eeuwen ten prooi werd van de verwoestingen die door de krijgsoperaties werden ondernomen in verschillende richtingen gemaakt. 26) Jannie probeerde hem er van te overtuigen, dat hij een taak op zich ging nemen, die ongetwijfeld boven zijn kracht ging. „Begrijp toch, Kees, dat je niet het minste verstand hebt van opvoeding. Je bent zelf nog jong. Wat weet je van alle grillen en nukken van zo n kind Hoe oud is ze eigenlijk Dertien „Over twee maanden wordt ze vijftien," antwoordde Kees. „Maar dat doet allemaal niets terzake. Ik zal uitzien naar een vrouw met ervaring, zo mogelijk een weduwe, die zelf kinderen heeft. Nee, die neem ik er niet bij. Ik accepteer alleen een weduwe met kinderen, als deze al zelfstandig zijn. Tot ons huwelijk zorgt zij dan met mij samen voor Leentje. En daarna pakt ze weer haar biezen en neem jij haar plaats int Wat dacht je, dat wij dat met z'n tweeën niet zouden op knappen En acht jij je niet bekwaam om zo'n meisje mee te helpen behoorlijk op te voeden Dan denk je wel gering van jezelf." Jannie schudde haar hoofd niet-begrijpend. „Ik kan van jou de laatste tijd geen hoogte meer krijgen, Kees," zei ze. Maar de jongeman trok haar op zijn schoot en knuffelde haar. „Laten we er geen ruzie over maken, liefje," zei hij, haar hartelijk een kus gevend. „Ten slotte hebben wij elkander toch en dat is het voornaamste." Ze nestelde zich gewillig in zijn armen, maar diep in haar binnenste knaagde er wat, iets, wat ze nog Zo bezocht men het in een zeer diep dal gelegen plaatsje Allerheiligen, alwaar men een 120 meter hoge watervalvan steile bergwanden trapsgewijs omlaag ziet storten. In deze ongerepte natuur kwamen allen onder de bekoring en indruk van deze imposante aanblik. hochstrasse vanwege de laaghangende bewolking lang Jammer dat een andere tocht over de Schwarzwald- niet overal tot zijn recht kwam. Een mooie andere trip van 100 km door het Zwarte Woud ging naar Freiburg vanwaar men met de zweef baan naar de 1300 meter hoge top van Schauns- land en door het Höllental met de Ravenna-schlucht naar de Titisee ging. Dit was wel de allerverrukke- lijkste tocht. Gedurende de gehele reis heerste er weer een voorbeeldige geest van onderlinge kameraadschap, die zich vooral des avonds openbaarde. Op de begroe tingsavond, waarop men met drie reisgezelschappen samenkwam met gastheren en -vrouwen inbegrepen als anderszins manifesteerde zich de Hollandse saam horigheid vooral. Een groot accordeonorkest, benevens een prachtig mannen- en een gemengd koor gaven hier blijk van hun kunstzinnigheid en een prettig bal besloot deze bijzondere avond. Als buitenlanders had men verder gratis toegang tot het beroemde Kurhaus met haar ongeëvenaarde concertzalen, de rijk versierde speelzalen en tot alle concerten. De terugtocht geschiedde over de Autostrada via Keulen. De gehele reis werd door ideaal weer be gunstigd. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde onze stadgenote mej. S. J. van den Berg. thans tijdelijk als onderwijzeres werkzaam te Zaandam voor de acte L.O. (Frans). Te Wageningen slaagde de heer A. Brevet, onder wijzer aan de Openbare Lagere School hier ter plaatse voor de acte Landbouwkunde L.O. Verder behaalden de dames A. L. S. Fermont en G. Boeije te Rotterdam de acte „Nuttige Handwerken". Bij een autobotsing te Sas van Gent werden Maan dag drie schapen van een uit tien van deze dieren bestaande lading van een veewagen gedood. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de veewagen, de heer C. uit Zierikzee, te ven naar links uitweek. Een aanrijding met een vrachtauto, be stuurd door de heer O. uit Sas van Gent "was' "niet meer te vermijden. De veewagen werd aan de ilflker- zijde geheel opengereten. De vrachtauto, die mejt-zak- kenbloem was geladen, werd licht beschadigd,tj; JUBILEUM BIJ „ZEEUWSE SCHUTTER". De handboogmaatschappij „De Zeeuwse Sdhiitter" te Sas van Gent hield een schieting ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. Francies zestig jaar ge leden toetrad tot deze vereniging. Voor de aanvang werd de jubilaris gehuldigd bij monde van de voor zitter, de heer M. Goethals, die de heer Francies een taart aanbood. Ook burgemeester R. A. J. den''Boer liet zich niet onbetuigd en bood de 76-jarige schpjtter een bord van Delfts blauw aan. Tijdens de sorting had de jubilaris niet veel geluk, .want reedsbij Jiet eerste schot brak zijn pijl. KAMERLEDEN NAAR ZEELAND. nRV Op 8 September a.s. zal een groep van 45 leden van de Eerste* en Tweede Kamer een rondreis maken langs de Zeeuwse vissershavens om zich te doen voorlichten over de visserij-problemen. Dit bezoek wordt georganiseerd door de Stichting van de Nederlandse Visserij in samenwerking met o.m. de vereniging der Zeeuwse visserijbelangen, de „Ze- vibel". Er zal eerst in Middelburg een bijeenkomst worden gehouden ter behandeling van de genoemde problemen, waarna in Veere zal worden geluncht. Dit parlementaire bezoek zal voor een groot deel zijn gewijd aan de visserij-problematiek rond het drie- eilandenplan, bij de uitvoering waarvan gelijk bekend de vissershaven van Veere zal moeten verdwijnen. niet kon definiëren. Juffrouw Fransman deed 1 April haar intrede. Ze was de weduwe van een spoorman, die tijdens het. rangeren verongelukt was. Er waren twee getrouwde kinderen, die beiden in Groningen woonden en de huishoudster had bedongen, dat ze eens in de maand een weekeind naar haar kinderen zou mogen gaan. Waartegen Kees niet het minste bezwaar had. Over de verdere voorwaarden was men het gauw eens ge worden en toen Kees vertelde, dat hij een veertien jarig meisje in huis zou krijgen, verhelderde de blik van de vrouw. Want ze hield van kinderen. Op de dag van het ontslag haalde Kees haar met een taxi uit het Wilhelminagasthuis. Leentje, die het hart van de meeste verpleegsters gestolen had, werd door een hele schaar uitgeleide gedaan. Steunend op de arm van haar beschermer, trad ze naar buiten, in het zonlicht van de mooie voorjaarsdag en Kees hielp haar voorzichtig in de wagen stappen. Er werd gewuifd en daarna reed mem naar de P.C. Hooftstraat. Juffrouw Fransman, die beslist geen „mevrouw" ge noemd wilde worden ik ben maar van doodgewone afkomst, had ez gezegd, en hoewel Kees betoogd had dat iedere gehuwde vrouw recht had op de titel van „mevrouw", bleef de huishoudster op haar standpunt juffrouw Fransman, en anders niet had op eigen initiatief een taart gekocht (daar denken mannen toch niet aan) met „welkom thuis" er op. En die taart prijkte nu op het tafeltje in de tussenkamer. Nieuwsgierig stapte het meisje, wederom gesteund door Kees, uit de wagen en liep de sigarenwinkel binnen. Ze keek eens rond en knikte tegen de winkel bediende, die haar eveneens vriendelijk groette. Daar na gingen- ze door naar achteren, waar juffrouw Fransman, die het kind hinkende had zien binnen komen, werd ontroerd en nam het in haar armen. Ze drukte een hartelijke kus op beide wangen en zei „Hartelijk welkom, Lenie. Kom, laat ik even je man teltje uitdoen en ga dan maar eens lekker zitten." Het kind bloosde en keek toen naar de tfel. „O, wat leuk," zei ze, de letters lezend „Welkom thuis. Is dat voor mij De huishoudster knikte. „Houd je van taart „Nou, en of 1" zei ze oprecht. „Wie lust dat nu niet Oom Kees heeft in het gasthuis ook eens een taart meegenomendie was binnen het uur al opJeetje, wat een leuke kamer, oom Kees. Woont U nu hier Kees knikte en ging eveneens zitten. „Ziezo," zei de huishoudster, die inmiddels het manteltje had weg gehangen. „En nu ga ik eens een lekkere kop koffie klaarmaken. En dan eten we samen wat van de taart. Maar jij moet 'm aansnijden hoor. Dat hoort zo." „Ja, oom Kees Ze keek de man vragend aan. Deze knikte. „Ja, jij bent vandaag het feestvarken. Dus jij moet tracteren." Het werd een leuke morgen, 's Middags, na het broodeten, zei juffrouw Fransman „Zo, nu zal ik je kamertje eens wijzen ja, je krijgt een eigen kamer, helemaal alleen voor je zelf en dan ga je een middagdutje doen, want vanavond komt er visite en dan moet je weer een beetje uitgerust zijn." Gedwee ging het kind met de oudere vrouw mee en Kees knikte voldaan. Die twee zullen best met elkaar overweg kunnen. Dat had hij al bekeken. 's Avonds waren Jannie en Ria beiden op bezoek. Kees had ze getweeën uitgenodigd en voor dit geval had Ria de uitnodiging ook aangenomen. Inwendig was ze razend nieuwsgierig naar de beschermelinge van Kees. Ze wilde wel eens zien, wat voor kind het was. Van Jannie had ze er tot nu toe niet veel goeds over gehoord. Maar ja Lenie had een beetje verlegen de dames een hand gegeven. Tegen Jannie had ze tante gezegd. Maar Ria, die haar hartelijk tegemoet was getreden, zei meteen „Zeg jij ook maar tante, hoor tante Ria. Dat vind ik veel leuker." „Graag, tante Ria," antwoordde het meisje zacht. Maar meteen was ze weer enthousiast en zei „Ik heb een mooie taart gekregen, kijk maar. „Welkom thuis" staat er nog op. Dat hebben we bewaard voor vanavond. Ik moet 'm zelf aansnijden, heeft oom Kees gezegd, want ik ben het feestvarken. Is 't niet, juf frouw Dit laatste tot de huishoudster. Deze knikte en nam dadelijk weer de honneurs waar. eZ vroeg: „Drinken de dames koffie? Ja? Allebei suiker en melk Jannie knikte slechts, maar Ria zei „Graag, juffrouw." Kees presenteerde sigaretten en Lenie, die in het hoekje bij de haard zat, wat voorheen de plaats was van Jannie, keek van de een naar de ander. Toen begon ze te vertellen van het gasthuis, van zuster Jo, die altijd moppen vertelde, van zuster Hannie, die gauw ging trouwen En meteen hield ze verschrikt haar mond haar mond en keek van Jannie naar Kees en van Kees naar Jannie. „U gaat ook gauw trouwen, hé, tante Jannie Met oom Kees, hé? Komt U dan ook hier wonen?' (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2