Gedeputeerde C. Hamelink indrukwekkend gehuldigd. Fa J. C. Vink 1 OVERSLAG heeft Waterleiding. Parker ballpen 1 3.2 V I UIT ONZE OMGEVING JOTTER *amm 9 14.50 1 9 1 DIE hebt U voorjarenl MARKT 12 AXEL AXEL „DORDRECHT" WEER IN DE VAART. ZUIDDORPE. WAARDIG AFSCHEID BESOOT UNIEKE POLITIEKE LOOPBAAN. Nog wel nimmer zal het zijn voorgekomen dat stad, streek en gewest in onze provincie zich genoopt za gen in een speciaal daartoe belegde bijeenkomst af scheid te nemen van één der meest vooraanstaande en zich verdienstelijk gemaakt hebbende en represen tatieve persoonlijkheden en dit op een wijze, zoals Zaterdagnamiddag alhier op de bovenzaal van ,,Het Centrum" is geschied. Ofschoon er kennelijk naar gestreefd was dit feit dat reeds maanden tevoren het onderwerp van vele gesprekken in onze gemeente is geweest was, niet te doen uitdijen tot een manifestatie van uiterlijk ver toon en druktemakerij, zo kon men door de om standigheden daartoe gedwongen toch ook het voor- genomen en als een paal boven water staand vertrek van de heer C. Hamelink ook weerniet zonder enig officieel cachet doen voorbijgaan. Daartoe immers was de plaats die hij in het poli tieke leven in onze stad en provincie innam van een te grote betekenis. En zo was dan de bovenzaal van „Het Centrum" door de op de achtergrond ontplooide vlaggen van partij-afdeling der Partij van de Arbeid, de Vrouwen beweging en de A.J.C., die de bestuurstafel een fleu rig aanzien gaven een gezellige aanblik verleend. Aan en rondom deze bestuurstafel hadden behalve het gewestelijk bestuur o.a. ook plaats genomen, de vrijwel volledige Statenfractie der P. v. d. A. en de plaatselijke bestuurders van partij en vakbeweging. Ruim een honderdtal aanwezigen, bestaande uit vertegenwoordigers uit vrijwel alle delen der pro vincie en die men gevoegelijk als het kader van de partij mag kwalificeren, waren met naaste familie leden en vrienden van de heer Hamelink aanwezig om dit wel zeer zeldzame gebeuren bij te wonen. Reeds op Maandag 8 Augustus toch zal de heer Hamelink naar Canada vertrekken en in deze tussen tijd moet nog heel wat gebeuren dat noodzakelijker wijs daarmede verband houdt. En zo sprak deze bij - eefikomst die o.a. nog was voorafgegaan door een aan de morgen en overmorgen te houden Zomerzitting der Provinciale Staten, voorafgaande fractievergadering, welke voor het laatst nog door de scheidende gedepu teerde zal worden bijgewoond, wel een zeer duidelijke taal ten aanzien van de brede plaats die hij in het bestuur van provincie, zowel als van het partij gewest inneemt. Het was de voorzitter van dit Partijgewest, de heer M. J. van Poelje uit Vlissingen, dewelke deze ver gadering presiderende, begon met te wijzen op dit wel zeer bijzondere afscheid dat de partijgenoten van hein de en verre en tot zelfs va nbuiten de provincie naar hier had doen trekken om met het bestuur van het Partijgewest en de Statenfractie afscheid te komen ne men van de heer en mevrouw Hamelink. Dit afscheid, dat wij hebben te aanvaarden, stemt zelfs al geschiedt het op deze wijze, ons tot weemoed. In verband daarmede herdacht hij het verscheiden van de ex- partij-voorzitter Koos Vorrink, die dezer dagen heen ging, maar die voor de P. v. d. A. een onvergetelijke figuur zal blijven, die getuige de vele en velerlei persorganen die onverbloemd daarvan getuigden, zelfs een nationaal figuur is geworden. Hij sprak met ds. Banning de wens uit „dat hij rust zal mogen vinden, die hem in de wereld niet beschoren is ge weest" en verzocht daarop allen staande dit feit in eerbiedige stilte enige ogenblikken te herdenken. Een speciaal voor deze gelegenheid geimproviseerd koortje hoofdzakelijk uit vrouwen bestaande bracht daarop onder leiding en begeleiding van de heer Adr. van Meurs Pz. een tweetal strijdliederen ten gehore, n.l. „Morgenrood" en „Op naar het Licht". Toespraken en huldeblijken. eD voorzitter richtte zich daarop rechtstreeks tot de heer en mevrouw Hamelink en zeide dat toen vaststond dat de heer Hamelink zou emigreren het wel voor de hand lag dat dit afscheid va nde Partij zou moeten plaats hebben op de plaats waar hij nu ruim 30 jaar geleden is begonnen met het „.prediken van de heilige opstandigheid". Ofschoon spr. slechts eerst sedert de bevrijding Kees Hamelink heeft leren kennen weet hij wel het een en ander van de zeer bijzondere omstandigheden waaronder hij toen lid is geworden. Zowel de velerlei kleine werkzaamheden als die op een ander vlak lagen heeft hij op de vele en velerlei posten verricht en voor geen enkele heeft hij zich ontzien de nodige pioniersarbeid te verrichten die nodig was voor en aleer het kleine groepje ook hier kon uitgroeien tot de brede Volkspartij die het ook in deze streken geworden is. Daarom, Kees, her inner ik je aan het woord van „Multatuli" uit zijn bekende toespraak tot de hoofden van Lebak „Niet in het snijden der „padie" is de vreugd, maar de vreugde is in het snijden der padie „die men geplant" heeft." Het moge voor U daarom een grote genoeg doening zijn reeds een gedeelte van de door U mede gezaaide oogst te mogen binnenhalen Sedert de oprichting van de P. v. d. A. hebt gij deel uitgemaakt van het bestuur dat U heeft leren kennen als betrouwbaar en trouw, taai en voorzichtig, ernstig, doch gelukkig niet gespeend van gevoel voor humor en zo hebt gij U verder geopenbaard dis een op bekwame wijze zijn functie in het gewestelijk be stuur uitoefenend bestuurslid. Gij zijt een „self made" man en het is spijt en weemoed die ons vervuld nu wij Uw inzicht en brede visie voortaan zullen missen. Namens het Partijgewest bied ik U hierbij een twee tal delen aan van de serie illustratieve werken uit „De Schoonheid van ons land", n.l. „eD Vlaamse Steden" en „De Hollandse Steden". Mogen zij U in het nieuwe vaderland telkens weer doen herinneren aan Uw arbeid in ons gewest. Mevrouw Hamelink ontving een bouquet rode anjers. Daarop wa shet woord aan de voorzitter der Staten fractie, de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen, die afhankelijk van het afscheid in fractie en Staten vergadering hier nog een persoonlijk woord wilde doen horen. Hij herinnerde aan de tijd toen hij er met Hamelink op uittrok en men in sommige dorpen vaak voor e engehoor van 5 of 6 mensen sprekende, toch nooit ontmoedigd was. Zolang er maar 2 of 3 zouden zijn die naar ons luisterden, meenden wij steeds dat het de moeit waard was onze idealen uit te dragen. Gedragen en gedreven door die idealen is door ons gewerkt aan de verwezenlijking van een stuk sociale wetgeving en daarin heb jij ook een stevig aandeel genomen, Kees Namens de Statenfractie breng ik je dan ook hartgrondig dank voor je werk als lid van Ged. Staten. De heer Wim van Deelen, partij-propagandist voor de drie Zuidelijke Provinciën te Eindhoven, sprak namens alle partijgenoten in Zeeland, Brabant en Lim burg. Hif constateerde dat, wil het goed zijn, het al tijd weer hetzelfde is .wanneer men eenmaal door de idealen van het socialisme gegerepen wordt. Deze laten ons niet meer los en dat is ook nodig, want de strijd voor het socialisme eindigt nimmer. Hier is nu een afscheid onder wel zeer bijzondere omstandig heden. Meestal zijn die omstandigheden triest, maar hier openbaart zich een geest die spreekt van de beste vervulling van je niet geringe taak. Spr. wijst op het Delta-plan dat zulke ingrijpende veranderingen aan ht aanzien van deze provincie zal geven. Het scUiiden is toch niet pijnlijk en- spr. vertrouwt dat Hamelink steeds aan het Zeeland van vandaag zal terugdenken nu hij nog weggaat van ons, op een tijdstip waarop anderen aan hun rust gaan denken om zich daarginds nog een nieuwe toekomst te gaan scheppen Wij zullen steeds aan je blijven denken, eindigde hij. Hierna sprak het raadslid de heer C. van Bendegem die nu ook bijna 3 Ojaar lid van partij en vakbeweging is en gedurende al die tijd zeer nauw met de heer Hamelink heeft samengewerkt. Daarom heeft hetgeen hij zeggen wil een zeer persoonlijke inslag. Hamelink heeft zich altijd getoond behalve een „sloper"' ook een „bouwer" te zijn en daarom alles op zijp prac- tische bruikbaarheid getoetst en beschouwd. Zó,'ge schiedde het bij de oprichting van een Landarbèiclers- afdeling, dat men sprak van een daad waardoor de boeren gepest werden Zo ging het ten tijdedat hij zelf nog o,p de Cokesfabriek werkte en hij nog ternauwernood met staking kunnende dreigen, de straat op moest. Spr. wees op het ontstaan van een Ziekenfonds in die tijd toen er nog van geen Ziekte wet sprake was in de tegenwoordige zin. Ook daarin was het aandeel van Hamelink groot Tal van her inneringen uit lang vervlogen tijd haalde spr. nog ,qp, waarbij hij vergelijkenderwijs steeds het „toen"rtjen het „nu besprak en op de grote verworven voflfijit- gang wees. Aan het slot van zijn niet zonder emotie maar. des ondanks met humor gekruide speech overhandigde hij de heer Hamelink een fraai wandbord met een sym bolische, zeer kunstzinnig uitgevoerde uitbeelding naar een ontwerp van het afdelingslid C. Moorman. De heer F. d'Hondt huldigde de heer Hamelink als mede-oprichter der plaatselijke moderne vakbeweging hem goede reis, behouden vaart en voorspoed in het nieuwe vaderland toewensend. Namens de jongeren-organisatie „Nieuwe Koers" te Sluiskil sprak de heer O. van Zetten de scheidende gedeputeerde toe, wijzende op de groei van de af deling Sluiskil sihds 1954 met circa 150% leden winst Hij hoopte dat het Hamelink en zijn gezin in Canada goed zal gaan Verder werden nog korte afscheidswoorden gespro ken door mevrouw C. J. van den Broeke-de Man, na mens de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen, een vertegenwoordigster der afdeling Breskens, de heer C. Hoek uit Zierikzee namens duizenden N.V.V.- leden in Zeeland, die ook een prachtige ets met de Zuidhavenpoort in die stad overhandigde, de heer Th. van der Spiegel uit Goes, namens de directie der Arbeiderspers sprekende, de heer W. van Driel, na mens de afdeling Terneuzen en nog enkele anderen. De meesten hunner lieten hun wensen gepaard gaan met stoffelijke huldeblijken. Dankwoorden. De heer Hamelink richtte zich nu tot de vele partij genoten en merkte op dat deze overstelpende hulde wel enigszins verrassend is voor hem en zijn vrouw. Wel vindt spr. het prettig dat zovelen op eigen kosten naar Axel zijn gekomen. Bij hoevelen heb ik niet vaak overnacht of gegeten in de tijd toen ik als handels reiziger overal in de provincie kwam en er veel bin dingen ontstonden. Zoveel huldeblijken echter had hij niet verwacht. Hij denkt aan de tijd toen hij nog minder goed in zijn huisraad zat. Onder hilariteit merkt hij op, het achteraf bekijkend jammer te vinden dat hij niet eerder met emigratie heeft gedreigd. Doch dit was maar een gekheidje Hij wijst op de tijd van 1919 of 1920 toen hij be wust voor het democratische socialisme koos. Het oprichten van landarbeidersbonden in die dagen ge schiedde heus niet om de boeren te pesten. Daarvoor gevoelt spr. teveel respect voor dit bedrijf, een der meest integrerende en aantrekkelijke in het maat schappelijk bestel. Spr. heeft op schrijnende wijze echter reeds van jongsaf de tegenstellingen gevoeld, toen hij als 7- of 8-jarige peuter al moest helpen verdienen en de school verzuimen Dit werd ook zijn drijfveer om daarin verandering te brengen .Het verheugt hem dat er in zijn tijd hier zoveel is bereikt en verbeterd. Wij leven niet ons zelf maar wij wor den geleefd en daarom beloven wij elkaar ook trouw niet te rusten voor het democratisch socialisme zal zijn gevestigd. Ook onder het kapitalisme zijn goede democraten, doch het kapitalisme kan aan het streven naar lotsverbetering niet het relief geven dat wij on misbaar achten, omdat het onderwerping eist. Volgens Lasalle is socialisme de grootste mate van rechtvaardigheid, die op elk moment kan worden be reikt, maar hij ontveinst zich niet dat in de mens niet alleen God is, maar ook de duivel Daarom ver heugt hij zich en voelt hij zich dolgelukkig dat in ons land zoveel kon worden bereikt en dank zij de rede en het nodige geloof in de mensheid een stuk rechtvaardigheid is bereikt. Spr. richtte zich tot het gewestelijk bestuur en de statenfractie zeggende geen dank te begeren, maar gevoelende deze zelf aan allen verschuldigd te zijn. Op humoristische wijze memoreerde hij nog tal van oude herinneringen, ook uit de tijd van zijn propa gandistische activiteit, toen hij op zijn zakenreizen overal spreekbeurten vervulde en besloot daarop zijn rede door er op te wijzen trots er op te zijn, mede een forse stoot te hebben gegeven aan de verheffing der arbeidersVoor de in de meer dan 35 jaren verworven vriendschap dankt hij allen Nadat door enige dames een consumptie was rond gediend besloot het koortje deze rede met de hymnt „Eens komt een klare, schone dag 1" Bij het einde dankte de voorzitter allen voor deze zo geslaagde bijeenkomst en constateerde dat het cialisme een band is die alles samenhoudt en verbindt en wenste de familie Hamelink het allerbeste toe in Canada. Allen namen daarop met handdrukken en goede wensen afscheid van deze Axelaar, die in zijn jeugd als „koewachter" de school moest verzuimen, maar hel niettemin bracht tot deelhebber aan het hoogste pro- vinciaal gezag PARKER Prijs Nieuwe lnktvulling m (pas na 393.000 woorden schreven!) f 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grijs en zwart.Inktpatroon in blauw-zwart. blauw, groen en rood. NIEUW Eén inkt- patroon schrijft 5 maal zo lang als gewone ballpen- vullingen. NIEUW Nylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dof. NIEUW Keuze uit vier penpunten, EXTRA FUN FUN MIDDEL* BREED >4 '4 GESLAAGD. Aande R.K. Technische School te Hulst slaagden de volgende Axelse leerlingen J. Moorthamer (tim- meren), C. Verstraeten, J. Lambert en P. Engels (machine-bankwerken), W. Kayser, J. van Esbroek en M. Verbraecken (electro-techniek) BINNENBRANDJE. Zaterdagochtend werd de buurt opgeschrikt toen in de keuken der familie L. aan de Bankertstraat een begin van brand ontstond en nog wel op het moment dat men dacht zo spoedig mogelijk op vacantie te zullen gaan. Vermoedelijk door het losgeraken van een gasslang werd de keukenkast door het vuur aangetast, waar door behalve het keukengerei ook een zevental paar schoenen een prooi van het vuur werden. Dank zij het kordate optreden van een buurvrouw bleef de schade tot een minimum beperkt en was het brandje dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien spoedig geblust. Vergrote capaciteit. Waarschijnlijk over enkele weken zal de vroegere Moerdijkpont, de „Dordrecht" weer in de vaart komen. Zoals men weet is het vaartuig, dat dienst doet op het veer KruiningenPerkpolder op de Schelde-werf vergroot. Het is in twee stukken „gesneden" waarna er een stuk tussen gezet is. De capaciteit van de vergrote pont bedraagt nu 60 tot 70 auto's, hetgeen uiteraard een belangrijke verbetering inhoudt alhoewel men hiervan niet mag verwachten dat de al spreekwoordelijk geworden narigheden op het veer, tot het verleden zullen be horen. Het is in ieder geval verheugend dat de ver grote „Dordrecht" juist voor het aanbreken van het vlasseizoen gereed zal zijn. GROTE FANCY-FAIR TE ZUIDDORPE. Ten bate van de restauratie van de parochiekerk en „Herwonnen Levenskracht" vindt er op Zondag 11 en Maandag 15 Augustus a.s. te Zuiddor.pe een grote fancy-fair plaats. Des Zondagsmiddags worden de feestelijkheden ge opend met turndemonstraties door „THOR" uit Sas van Gent en vindt des avonds een concert plaats door de Westdorpse fanfare „Eikels worden bomen Maandagavonds te 7 uur volgt dan het reeds in ons vorig nummer vermelde optreden van de Axelse Boerenkapel ,De Aerpelkappers" met zang en vindt de trekking plaats van de verloting met als hoofdprijs een bromfiets. Het spreekt vanzelf dat op deze beide dagen tal van attracties op de Zuiddorpse fancy-fair zullen te vinden zijn zoals gaaibollen, schieting, enz. en dit alles aan matige prijzen. Dus allen met half oogst naar Zuiddorpe. Officiële in gebruikstelling door burgemeester Dierick in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Vrijdag was het voor de kleine grensgemeente Over slag een uitzonderlijke dag. Alle huizen waren be- vlagd en omstreeks half vijf des middags kwam een karavaan luxe wagens de gemeente binnenrijden. Burgemeester Dierick verwelkomde de genodigden, waarbij we o.a. opmerkten, de gemeenteraad van Overslag ,de heer Dikötter, directeur van de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen, technische en andere ambtenaren va ndit bedrijf alsmede de heer Truffino, voorzitter van de Raad van Commissaris sen, bijna alle burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaande ren, de comfnandant van de brandweer van Koe wacht en Overslag en het secretarie-personeel. Bij de aankomst ging hte gezamenlijk naar een zij weg in de kom der gemeente waar de laatste hand werd gelegd aan de aansluiting van een fontein. Daarna werd een toespraak gehoud endoor de heer Truffino waarin deze o.m. het nut van een water leiding naar voren bracht en burgemeester Dierick en zijn gemeentenaren feliciteerde met het werk dat nu tot stand was gekomen. Spr. overhandigde de burgemeester hierbij een grote verzilverde sleutel met de bedoeling de waterleiding daarmde officieel in ge- bruik te stellen. Burgemeester Dierick nam deze in ontvangst en hield hierbij eveneens een passende "oe- spraak. Hij verwelkomde nogmaals alle genodigden in Over slag, die het dorp hadden bereikt over zeer slechte wegen, maa rook dit zal gauw veranderen daar er binnenkort een nieuwe weg gereed komt. Twintig jaar geleden toen hij als burgemeester werd aange steld was er op Overslag geen weelde. Er was geen telefoon, geen electriciteit, geen waterleiding, slechte wegen enz. In dit tijdvak heeft Overslag zuinig ge leefd, maar wij mogen er nu de vruchten van plukken. De burgemeester bracht ook naar voren dat Overslag een bescheiden gemeente was en dat zij er best tegen konden eens te worden„overgeslagen" doch niet hele maal vergeten te worden, want dan laten zij zich horen. Verder ging hij door dat ze er nu nog trots op waren de laatste gemeente van Nederland te zijn, welke aansloot bij de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Dat heel Nederland daar misschien jaloers op was mocht blijken op het grote congres te Am- hem, toen we als aandenken een prachtig schilderij mochten ontvangen. Nu hebben wij de eer de laatste te zijn, n.l. net als nu de laatste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke aansluit bij de waterleiding. Gaarne zou hij de heer Commissaris der Koningin in ons midden heb ben gezien om dit heugelijke feit mede te maken, doch er werd aangeraden dit niet te doen aanvragen, omdat hij toch al zo een druk ambtsleven heeft. De burgemeeste rdankte ten slotte alle inwoners van Overslag die hadden medegewerkt dat er thans waterleiding was gekomen. Na deze toespraken was dan het moment van de officiële plechtigheid der ingebruikname van de water leiding aangebroken. Burgemeester Dierick onsloot met de hem overhandigde sleutel de toevoer, waarbij on- midellijk een mooie fontein begon te spuiten. In de school waar de genodigden daarna een con sumptie genoten ging het er gezellig'aan toe. Na ongeveer een uur genoegelijk samenzijn reed het gehele gezelschap gezamenlijk naar het paviljoen „Zomerlust te Axel waar de maatschappij een fijne maaltijd aanbood. Ook hie rwas de stemming reus achtig en iedereen vermaakte zich uitstekend. De burgemeester verklaarde dat dit natuurlijk kwam om dat Overslag toch altijd iets aparts heeft. Tot laat in de avond bleef men gezellig onder elkander maar leidingwater is er wel niet veel gedronken.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2