AXELSE COURANT Amsterdam - Vancouver via de Noordpool Fotografeer in de vacantie WRIGLEY nippers j. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 23 JULI 1955. 69e JAARGANG No. 83. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. II. THE STAMPEDE. Aankomst in Vancouver dus. Vijf uur Zondagmiddag volgens ons horloge, tien uur 's morgens volgens onze gastheren, die mon ter en uitgeslapen op ons stonden te wachten. En toen kwan de verrassing, die we op dat moment niet zo aangenaam vonden (we wilden baden en slapen) de heren van de C.P.A. zeiden ,,Het is nog vroeg, en U blijft hier maar een uur. Dan vliegen, we naar Calgary, want daar gaat U morgen de „stampede" (een ruiterijfeest) bijwonen." Een uur later zaten we, licht slaperig, in een ander toestel. We vlogen weer, nu in de richting Oost-West, over de Rockies en we legden de 800 km. in ruim twee uren af. En in Calgary zei men ons ,,U blijft hier niet slapen, want U gaat logeren in het hotel Banff, dat in het nationale park Banff staat." Dat betekende nog eens 87 mijl per autobus. In Banff arriveerden we dan Zondagavond om 7 uur, dat betekende voor ons Maandag morgen 3 uur en dat hield tevens in, dat we in bijna 48 uren niet uit de kleren waren ge. weest. Op dat ogenblik hadden we genoeg van vliegen, van autobustochten en van de hele C.P.A. We wilden alleen nog maar slapen. Een der deelnemers, een Engelse journalist, was zo moe, dat hij in de bad kamer flauw vieel, zodat er een dokter bij moest komen. Het bleek, gelukkig, alleen maar oververmoeidheid te zijn, en toen we dat wisten konden we gerust gaan slapen. Gerust, maar kort, want het was tenslotte toch nog 10 uur geworden eer we in bed lagen en we moesten de andere morgen, Maandagmorgen, om 4 uur opstaan omdat We vroeg in Calgary moesen zijn voor de stampede. Ja .wat moeten we nu vertellen van „the stampede" van Calgary, die een week duurt en die rond een half millioen bezoekers trekt (Calgary heeft 170.000 inwoners), bezoe kers uit alle delen van Canada, maar ook uit de U.S.A., uit Zuid-Amerika en uit Eu ropa. En als U plannen mocht hebben de volgende stampede bij te wonen, dan doe U er goed aan reeds nu plaatsen te bespre ken in een hotel. Stampede, dat is een enorm ruiterfeest, waarop het verleden van Calgary herleeft. Want Calgary was tot voor kort een stad van koeien en paarden. Het bestond van de farmers, die vee fokten. Toen begon men met de olie-ontginning en nu is Calgary (in Alberta) in de eerste plaats een oliestad. We waren kennelijk welkom, wij, de jour. nalisten uit West-Europa. Er prijkten op het vliegveld spandoeken met de woorden „Welcome to the journalists from Engeland, Frace, Holland, Belgium, Switzerland and West Germany." Er werden cowboyliederen voor ons gezongen en we moesten voor de microfoon verschijnen. De stampede begint met een „parade een enorme optocht die twee en een half uur duurt en waarvoor zich honderdduizen den mensen langs de routescharen. De leuzen zijn: „Keep the west western" en „50 golden years". Houd het Westen westers. Dat is het zeker op deze dag. Mannen, vrouwen en kinderen dragen cowboyhoeden, tfow- boydassen, -hemden, -jurken. Een feestweek voor Calgary, de feestweek van het jaar. En vijftig gouden jaren, want het is dit jaar 50 jaren geleden, dat de provincie Al berta deel uit ging maken van de Canadese federatie. Een dubbele reden om feest te vie ren dus. De optochteen kleurige stoet met 25 muziekcorpsen, voorafgegaan veelal door meisjes in vlotte dansjurkjes. Leger, marine en luchtmacht zijn door afdelingen vertegen woordigd, evenals de bevolkingsgroepen Ukraleners, Chinezen en Indianen, 'welke laatsten nu in reservaten wonen, maar die vroeger de enige bewoners waren van deze prairiegebieden. De Indianen zijn er op hun paarden de Stoneys, de Sarcee, de Black- foot Indianen. Een kleurig schouwspel, maar vergane glorie. Wagens zijn er, oude wa gens waarmede men vroeger de verbindin gen heeft onderhouden; Miss Stampede rijdt mee in de stoet: en dan zijn er natuurlijk de ruiters, groepen ruiters op uitstekende paar den, de beroemde „mounted police" in de rode jassen. Voorts zijn er'praalwagens van verschillende organisaties (en dan ziet men in dit bloemen-arme land toch nog kans om aan bloemen te komen, zij het niet in de uit. bundige hoeveelheden die men in Neder land bij dergelijke gelegenheden ziet), clowns old timers, enz. En toen begon dan de stampede „echt", op de sportterreinen van Calgary. Daar hebben we rijden gezien op een manier en met een virtuositeit, zoals men dat alleen ziet in films. Cowboys niet alleen uit Canada, maar ook uit de U.S.A. (vooral uit Texas), die in volle ren op hun snelle paarden een kalf de lasso om de nek gooiden, het dier bonden en dan weer op hun paard sprongen. Beste tijd 16 secondenCowboys op jonge stieren, waar' bij het de bedoeling was, zo lang mogelijk op het dier, dat allerlei fantastische sprongen maakte, te blijven zitten. Cowboys op wilde paarden, die nog nimmer een zadel op de rug hadden gehad en die complete „hand standjes" maakten om hun berijders af te werpen, wat soms wel en soms niet gelukte. Cowboys op grote „Brahma-stieren", een soort zebu's. Zij deden er verstandig aan, om als zij werden afgeworpen, snel een goed heenkomen te zoeken, want de stier valt on middellijk aan als hij de ruiter ziet tuimelen en men moet oppassen niet op de hoorns ge nomen te worden. Eenmaal gebeurde dat trouwens. De gevallen ruiter, die juist weer opsprong, kreeg althans een flinke por met de horens, maar hij wist zich nog net in veiligheid te. brengen zonder ernstig letsel. Bovendien zijn er in de arena clowns aan wezig om de aandacht van de stier af te leiden van de gevallen berijder. Dat sys teem bleek goed te werken. Maar kwaad worden de stieren welEnkele malen storm de een woedende stier tegen de balustrade op, waarachter het publiek snel wegvlucht te. Een stier sprong er zelfs overheen.... Hij was echter zelf zo beduusd van dit succes, dat hij kalm wegwandelde en enigszins ver baasd naar de vluchtende mensen keek... Dit nummer het trachten te rijden op een „Brahma buil" heeft wel iets van een stie rengevecht. Er zijn mensen in de arena, die de aandacht afleiden, er wordt met lappen gezwaaid. Maar het is een sportief spel. De stier loopt n.l. geen enkel risico. Het risico lopen de mensen in de arena, de clowns en de ruiter. Er was een machtig interessante race tussen ongeveer 40 oude stage-coaches, de wagens met vier paarden bespannen, waar mee men in vroeger dagen de verbindingen onderhield met andere plaatsen, welke „an dere plaatsen in dit dun bevolkte land altijd wel een paar honderd mijlen verwijderd la gen En nu joegen dan de vierspannen over de race-baan, in volle galop, achter en naast elkaar. Een schouwspel, dat vooral onder de old-timers stormen van enthousiasme ont ketende. Dat was dan, zeer in het kort natuurlijk, de stampede, Calgary's glorie. kAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel t*»"6 verhoogt uw werklust een g e z on d e gewoonte I. DE UITRUSTING. een belichtingsmeter met een foto-electri- sche cel te kopen. Dit is een nogal hoge uit gave, de prijzen van deze meters variëren van ongeveer 35 tot 95 gulden, maar men heeft er zijn hele verdere leven plezier en voordeel van. Er zijn in de handel echter ook heel wat eenvoudiger belichtingsmeters te verkrijgen, die, mits goed gebruikt, ook be hoorlijke resultaten opleveren. Werken we met een camera waarop slechts één belich tingstijd mogelijk is, dan is de belichtings meter natuurlijk overbodig. Met wat voor soort camera we ook wer ken, het is zeer zeker gewenst een geelfil- ter voor de lens te zetten. De wolken worden er beter door op de foto afgebeeld en in het algemeen komen ook de kleurverhoudin- gen beter tot haar recht. We kunnen op die manier voorkomen, dat onze foto's egale, vlakke luchten te zien geven, die vooral bij lantschaps-foto's zo storend kunnen zijn. En, nu we het toch over de uitrusting hebben, een zelf-ontspanner" is erg gemak kelijk wanneer U er van houdt om groeps foto's te maken, waarop U ook zelf afge beeld staat. Als men een zelf-ontspanner ge bruikt dient men echter ook een statief mee te nemen waarop de camera kan worden geschroefd. Over groepsfoto's gesproken, in het al gemeen zijn deze niet erg bevredigend. Op veel vacantiefoto's staan de mensen op een rij, meestal hebben ze geposeerd, en het ge heel doet daardoor wat stijf aan. Veel be ter is het om vrienden en kennissen te nemen als ze ergens mee bezig zijn, bijvoorbeeld een consumptie drinkend op het terras van een café, in of uit de auto stappend, wandelend of kijkend naar een mooi uitzicht. Bij al die verschillende houdingen en standen moeten we er dan op letten, da de mensen niet al len naar de camera kijken, ze moeten „ge woon" doen. Daarom is het het beste hen on verwachts te nemen zij komen dan het meest natuurlijk op de foto. Verder moeten we er aan denken, dat wij bij voorkeur niet foto graferen met de zon achter ons. Allereerst valt dan de schaduw van de fotograaf naar voren, dus in het beeldveld, hetgeen storend is. Maar nog erger is, dat de gezichten van de te fotograferen personen dan zo vlak worden. Doordat ze het volle licht krijgen, gaat de tekening er uit, het karakter wordt „Fotografeer nu, voor later", is een slag zin, waarin men het plezier, dat fotografe ren de mensen geeft, in enkele woorden heeft samengevat. Deze leuze geldt dan wel in het bijzonder voor de vacantie, want wat we zien en be leven, herinneren we ons later veel beter aan de hand van foto's dan alleen uit het geheugen. Bovendien doet in de meeste ge vallen het bekijken van vacantiefoto's die hele heerlijke periode opnieuw van begin tot eind voor ons herleven en dat is voor velen een steeds terugkerend genoegen. Foto's maken is evenwel minder eenvou dig dan velen denken. Natuurlijk kan ie dereen wel een kiek maken, maar daarmee is nog niet gezegd dat de uitkomst bevre digend is. De echte amateur-fotografen we ten dat wel. De wenken, welke wij in dit en een volgend artikel zullen geven, zijn dan ook in hoofdzaak bedoeld voor diegenen, die vrijwel uitsluitend in de vacantie foto graferen. Laten we dan beginnen met de camera uit de kast te halen en er een filmpje in te doen. „Ziezo", denkt U, „nu zijn we klaar voor de start." Mis. Als de camera het hele jaar in de kast heeft gelegen, is zij stoffig. Daarom moeten we eerst het binnenwerk schoon maken en de lens, liefst met een marterharen kwastje, afstoffen. Nu kan de film er in. Maar welke Daar is de lang zame rolfilm de fijnkorrelfilm), de snelle en sedert kort ook de zeer snelle film. De laatste is het best geschikt om er moment opnamen met weinig licht mee te maken, bij voorbeeld van een ijsrevue, een voorstelling in de schouwburg, e.d. De snelle film is voor velen de gewenste vacantiefilm zij geeft bij bijna elke lichtsterkte behoorlijke nega tieven en ook behoorlijke vergrotingen, zo lang men deze tenminste niet op een al te groot formaat neemt. Is men van plan alle opnamen te vergroten, dan is het beter de langzame fijnkorrelfilm te nemen, omdat men daarmee kan vergroten zonder hinder van de korrel der emulsie te krijgen, die anders het geheel een vlekkerig, ietwat „gespik keld" aanzien kan geven. De volgende stap is de beslissing al of niet werken met een belichtingsmeter. Wie zuiver wil werken, doet er verstandig aan In de steenfabriek van Terwindt en Zoon te Druten is Woensdagochtend brand uitge broken, waardoor in enkele uren tijds een 6 verdiepingen hoog drooggebouw geheel in de as werd gelegd. In dit gebouw lagen 500.0000 ongebakken stenen te drogen. De hitte in het gebouw was zo groot, da de brandweerlieden he vuur nauwelijks kon den benaderen. De stenen die verloren gin gen waren voldoende voor de bouw van 50 woningen. De schade wordt op tenminste een half millioen geraamd, doch wordt door verzekering gedekt. In het gehucht Moorveld bij Geulle in Zuid-Limburg heeft Donderdagmorgen een 32 jarige man zijn schoonvader met een bijl de schedel ingeslagen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. De dader, die se dert Mei vorig jaar bij zijn schoonvader inwoonde heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. Tussen bede mannen heerste een min of meer gespannen toestand, tengevolge van een meningsverschil van de dader met zijn vrouw, waarmee het slachtoffer feich zou hebben bemoeid. Donderdagochtend omstreeks half zeven zijn een olietrein met bestemming Pernis en de eerste reizigerstrein van Zwolle naar Em- men, een diesel, bij het station Bergentheim met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het diesel-treinstel werd vrij ernstig beschadigd. De 19-j.arige hertog van Kent een neef van de koningin van Engeland is in een mi litair hospitaal te Sandhurst opgenomen, ten gevolge van bij een auto-ongeluk opgelopen verwondingen aan hoofd en hals.. Dit ver keersongeluk is het derde dat de hertog in dertien maanden tijds overkwam. Zijn auto was van de weg gereden en in een greppel gedoken. Vorig jaar April werd in Drachten een briefkaart gepost. Dit jaar Juli kwam hij in Opende (12 kilometer verder) aan. De brief kaart ging over een verloren geraakt pak ketje, dat gelukkig in die 15 maanden weer was terecht gekomen. In Lissabon is op 86'-jarige leeftijd over leden de oliekoning Gulbenkian, een Armeen van fabelachtige rijkdom, en bezitter van kunstverzamelingen van onschatbare waarde Mr Gulbenkian was in 1907 samen met sir Henry Deterding oprichter van de Royal Dutch Shell. er aan ontnomen. Wij moeten daarom, wat ook het te fotograferen onderwerp is, liefst met zijlicht werken of in bepaalde gevallen, maar niet bij groepsfoto's, met tegenlicht. Dan is de lichtverdeling het mooist en krij gen we ook schaduwen op de foto's. Zo'n foto geeft de werkelijkheid weer en heeft sfeer. Bij tegenlichtopnamen moeten we er aan denken, dat we wat langer belichten, dus bijvoorbeeld in plaats van 1/50 sec 1/25 isqconde. Hetzelfde resultaat bereiken *we door het diafragma (de lensopening) iets meer open te zetten. We mogen echter niet het diafragma groter maken èn een langere belichtingstijd nemen, want dat zou over belichting ten gevolge kunnen hebben. In het algemeen gesproken is het aan te bevelen, onderwerpen die nagenoeg stilstaan bijvoorbeeld bomen inhet landschap op een dag dat het niet hard waait, of stilstaande personen, me 1/25 seconde te nemen bij een zo klein mogelijk diafragma (bijvoorbeeld f 11). Hoe kleiner we het diafragma nemen (dat is dus op de lensring een hoger cijfer), hoe groter dieptescherpte we krijgen. Foto graferen we daarentegen snel bewegende mensen of dieren, bijvoorbeeld wielrenners of hollende paarden, dan moeten we een korte belichtingstijd nemen, dus 1/100 sec. of bij zeer snelle beweging op korte afstand 1/250 of 1/500 seconde. Noodgedwongen gaat het diafragma dan een flink stuk meer open (dus een lager cijfer op de lensring), anders zou het beeld onderbelicht of te dun worden. Om veilig tussen al deze klippen door te zeilen, is het raadzaam een belich tingsmeter mee te nemen. Bij de meters met een foto-electrische cel geeft de wijzer zowel de belichtingstijd als het diafragma aan, en als men dan de vertragingsfactor van het geelfilter weet, is het resultaat in de regel goed. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. iw S

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1