Schoonheidsverzorging. De periode van inmaken breekt weer aan. Maar dan... vHet CentrumBioscoop De regimentsdochter De duivel in de vrouw Boerenleenbank „AXEL" moet U „ASDALINE Het fruit op stam Timmerfabriek K. Dieleman vraagt enkele jonge krachten IV. In enige voorafgaande artikelen heb ik U er op geWezen van hoe groot belang voor het behoud van een gezonde en gave teint de juiste reiniging van de gelaatshuid is, en heb U gewezen op de middelen, waarmede zulks moet geschieden. Nadat een vrouw 's avonds vóór het slapen gaan haar gelaatshuid dus grondig heeft ge reinigd, komt daarna voor haar het tweede vraagstuk ter sprake, dat voor een goede huidverzorging van het hoogste belang is, n.l. de voeding er van. De huid is een buitengewoon gewichtig orgaan. Als het beschadigd is of op onvol doende wijze werkt, zal het gehele organisme daar de terugslag van ondervinden, terwijl het omgekeerde op alle afwijkingen van an dere organen of veranderingen in de samen stelling van het bloed, op directe en duidelijke wijze reageert. De myriaden levende cellen, die onder de hoornlaag van de opperhuid zijn gelegen en de zenuwuitlopers daartussen, hebben voortdurend voedsel nodig. In nor male omstandigheden wordt hun dit voedsel op voldoende wijze vanuit het maag-darm stelsel, waar de spijzen worden afgebroken, verteerd en voor de opbouw van het lichaam wederom geschikt gemaakt, toegevoerd. Maar bij vele jonge vrouwen, vooral zij, die gaarne een élégant figuur willen blijven be houden, is de hoeveelheid voedsel die zij ge bruiken dikwijls op het kantje af. Komt er dan de één of andare omstandigheid bij, waar door andere lichaamsorganen wat meer voed sel dan gewoonlijk voor zich opeisen, of is door een lichte ongesteldheid van maag en ingewanden de voédselresorptie wat min der dan gewoonlijk, dan krijgt de huid te doen, kan men in de ochtenduren, vóór ze het met haar „make-up" gecamoufleerd heb ben, altijd duidelijk constateren, dat de huid een enigzins „armoedig" aanzien heeft. Men kan het aan de huid altijd zien (en zelfs rui ken of de draagster er van zich met goede, volwaardige spijzen (vooral vetten) of met spijzen van mindere kwaliteit heeft gevoed. Een goed gevoede huid heeft altijd een spe ciaal aroma, dat een armoedige, slecht ge voede huid niet heeft. Er bestaat een zeker geheimzinnig iets' dat men „odor di femina" noemt en waarin de geur van de huid een niet onbelangrijk aandeel heeft. En daar komt nog een tweede factor bij. Het kan niet alleen voorkomen dat de huid onvoldoende gevoed wordt, maar dat zij die producten, welke nodig zijn om haar in goede staat te houden, niet of niet meer in voldoen de hoeveelheden afscheidt. Dit is o.a. met het huidvet uit de telgklieren het geval, die ge durende de puberteitsjaren wel eens wat te overdadig werken maar na het dertigste jaar sterk in werkzaamheid achteruit gaan. Beide euvels nu kunnen op volmaakt be vredigende wijze verholpen worden door het gebruik van een goede voedingscrême. Want alle voedingsstoffen die de huid nodig heeft bereiken haar weliswaar via de bloedbaan, maar ze kunnen even goed (sommige stoffen zelfs nog beter) direct, langs uitwendige weg, aan de huid worden toegevoegd. Het vraagstuk „hoeveel of hoe weinig absorbeerd de levende huid", dat voor de schoonheidsverzorging van zo buitengewoon belang is, is volledig bestudeerd voor alles wat de huid maar absorberen kan vitaminen, stralen van diverse golflengten, gassen, vloei stoffen van verschillend soortelijk gewicht, oliën, vetten en zepen, zowel van plantaardige dierlijke als minerale oorsprong en chemische stoffen, kortom te veel om op te noemen. Zelfs heeft men bestudeerd of algehele voe ding via de huid mogelijk was. Nadat men dit alles op wetenschappelijke wijze had nagegaan en gecontroleerd en aan de andere kant de samenstelling van voedings crème, waarmee het mogelijk 'was ial die stoffen aan de huid toe te voeren en te laten resorberen, die zij voor een juiste functie en voor het behoud van een jeugdig aspect nodig heeft. Iedere vrouw, die prijs stelt op een slank figuur en daarom haar voeding enigzins beperkt, iedere vrouw die de leeftijd rauw ua pjaassedaB si je(e (jg. uga wat minder intensief zijn gaan functionneren, iedere vrouw die de leeftijd van 45 jaar is gepasseerd en bij wie een deel van de telg- klieren, de elastische vezels en de fijnere spierweefseltjes inde huid zijn gaan strophie, eren, iedere vrouw die veel aan sport doet en waarbij dus de lichaamsspieren een groot deel van het voedsel voor zich opeisen, heeft een voedingscrême nodig die s avonds voor het slapen gaan in een dun laagje op de huid wordt opgebracht en zachtjes met de vinger toppen wordt ingeklopt. Dr P. H. van der Hoog, huidarts. De tijd van het zomerfruit is weer aange broken en daarmee de tijd van het inmaken. Inmaken vraagt overleg. We gaan bijvoor- voorraad vullen, maar maken een grove be- beeld niet in het wilde weg onze gehele potten groting. Daarbij bedenken wij, dat vers, rauw fruit gezonder (vitaminerijkeris dan ingemaakte vruchten en dat we inde eerste plaats moeten zorgen, dat we in de Zomer voldoende vers fruit eten, vooral hen die geen tuin hebben en niet veel fruit kunnen kopen, raden wij maak niet of weinig in, eet nu Wie wel wenst in temaken, gaat eerst na hoeveel er inde winter en voorjaar gebruikt wordt. Eén pot jam per week en twee flessen compote per maand misschien Maak dan niet veel meer in dan deze hoeveelheden en bedenk van te voren hoe U de inmaak wilt indelen. Om een voorbeeld te noemen een derde pruimen van verschillende kleur, de rest aardbeien en peren en dan nog een potje eix^pa voor onverwachte gelegenheden en om weg te geven. Afgesproken we eten veel vers fruit, ook inplaats van jam op de boterham, en denken pas inde tweede plaats aan de provisiekast waarbij we onze inmaaklust in het begin be heersen. Pasteuriseren van vruchten. Alleen gave vruchten gebruiken. Deze goed schoonmaken (zo nodig schillen) en wassen. De vruchten inde inmaakflessen doen en over gieten met een warme suikeroplossing van 350 a 500 gr. suiker per liter water. Voor zure vruchten de grootste hoeveelheid suiker ne men. De randen van de flessen schoonwassen en de flessen sluiten met ringen en deksels. De flessen voorzien van klemmen en in een pan met warm water zetten. Het is gewenst de pan zover met water te vullen, dat de glazen bijna onderstaan. Het water tot 809 C verwarmen en 20 a 30 minuten op deze tem peratuur houden. 20 minuten voor zacht fruit aardbeien, framr bozen, bramen. 30 minuten voor stevig fruit kersen, pruimen peren, stoofperziken. De flessen uit het water nemen en laten afkoelen. Er etiketten met de datum van het inmaken opplakken. Speciale wenken. Aardbeien los inhet suikerwater een wei nig perenrood (bij de drogist verkrijgbaar) op, zodat de vruchten niet bleek worden. Perziken, peren, abrikozen leg de vruch ten direct na het schillen inhet suikerwater, waarin een weinig citroensap is opgelost. Jam maken. Maakt U jam naar de ouderwetse methode van lang inkoken, neem dan per kg fruit kg suiker. De vruchten tot moes koken en de suiker er door mengen. Fruit en suiker samen inkoken tot twee-derde van de be- lijke hoeveelheid, een weinig citroensap naar smaak meekoken. De massa zonodig afschui men en keuren op dikte. De jam heet in goed schoongemaakte potjes overdoen. De randen afvegen en de potjes meteen bedekken met cellophaanpapier of na afkoeling met gesmol ten paraffine. t Maakt U jam met behulp van een pectine- preparaat, volg dan de gebruiksaanwijzing goed op. Deze wijze van jam maken is gemak kelijk en minder tijdrovend dan de eerste. Speciale wenken. Kook niet meer dan 2 kg jam tegelijk. Ge bruik bij voorkeur een wijde pan, zodat het inkoken vlug gaat. Zet de jampotjes voor de vulling op een plank of een paar doeken. Het is gemakkelijk bij het vullen een wijdè trechter te gebruiken. Maak eens een tweevrucht- of drievrucht- jam. i .^IK, Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Kennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brand, zon pijn ver oorzaakt overtoolig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende RenniesDie helpen dadelijk. Gewoon zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen de brand is gedoofd Eet onbevreemd waar U trek in hebt, maar. steeds Rennies bij de hand- Ing. Med. Jam van rabarber en aardbeien. 1 kg rabarber Vi kg aardbeien, een citroen, 1 £4 kg suiker, 2 dl water. De vruchten en de rabarber schoonmaken. De rabarber in, stukken snijden en in een weinig water zachtjes gaar koken inde ge sloten pan, de aardbeien de laatste paar minuten meekoken. De massa fijndrukken en bij gedeelten de suiker erin oplossen. Citroen sap naar smaak toevoegen en het moes onder af en toe roeren inkoken inde open pan. De jam op dikte keuren, door een paar druppels op een stukje brood of een schoteltje te laten vallen. Hebben deze jamdruppels na afkoeling de goede dikte (zij mogen niet uitlopen na koeling), dan de massa va nhet vuur nemen en het schuim zo veel mogelijk laten wegtrek ken. De rest afschuimen en de jam heet in potjes overdoen. Deze afsluiten met cello- phaan of gesmolten paraffine. Deze jam kan ook bereid worden met een pectine-preparaat. Dan de aanwijzing voor rabarberjam opvolgen. MOEILIJKHEDEN MET PROVINCIALE NUMMERBEWIJZEN De algemene verladers en eigen vervoer dersorganisatie verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de lezers te willen brengen Van verschillende zijden worden klachten vernomjen, dat provinciale nummerbewij- zen, die gebruikt werden voor vrachtwa gens zonder aanhangwagens, trekkers met opleggers en personenwagens door ambte naren van gemeente- en of Rijkspolitie wor den ingenomen met de mededeling dat een kentekenbewijs moet worden aangevraagd. De E.V.O. deelt mede dat dit absoluut in strijd is met het bepaalde in het Kon. Be sluit no 47 van 3 Januari 1955. Dit K.B. ver meldt slechts dat de provinciale nummerbe- wijzen van 1. motorrijtuigen op 2 wielen met of zon der zijspan; 2. motorrijtuigen, ingericht voor het vervoer van meer dan 8 personen, de bestuurder daaronder niet begrepen (autobussen); 3. motorrijtuigen die worden gebruikt voor het vervoer van vee (veewagens); 4. motorrijtuigen door middel waarvan een aanhangwagen wordt voortbewogen '(dus ook personenwagens met een één of twee- assige aanhangwagen); 5. motorrijtuigen rijdend onder een R-nmmer 6. motorrijtuigen, waarvoor reeds een ken tekenbewijs werd afgegeven, doch die nog op een nummerbewijs rijden; vervallen in de maand welke vermeld is op deze nummerbewijzen, te rekenen vanaf 1 Maart 1955. TENTOONSTELLING KEIZER KAREL' VERLENGD TOT 31 JULI De internationale tentoonstelling „Keizer Karei en zijn tijd die thans in het museum voor Schone Kunsten te Gent gehouden wordt, is wegens de grote belangstelling ver lengd tot en met 31 Juli Leze tentoonsteilüig omvat tekeningen, schilderijen, miniaturen, beeldhouwwerk, tapijten, medailles, wapens, beeldhouwwerk, tapijten, medailles, wapens, wapenrustingen, edelsmeedwerk en persoon lijke voorwerpen van Karei V en zijn familie. H.M. Koningin Juliana heeft twee schilde rijen van Joost van Cleve, portretten van Karei V en zijn zuster Eleonora, afgestaan. Vele musea in Europa hebben eveneens tot deze belangwekkende tentoonstelling bijge dragen. TOERISTISCHE EVENEMENTEN IN BELGIE 5 Juli Brugge, Internationale Kanttentoon- stelling in het Gouvernementspaleis, (tot 31 Juli). 17 Juli Brugge Opening van de tentoonstel- ling Vlaamse Kunst in Brits bezit, tot 25 September. Koksijde Zeewijding. Historische en gods- 31 Juli Gent. Begoniaveldentocht. dienstige stoet. NOODWEER BOVEN FRIESLAND Donderdagmiddag heeft bij het dorp St. Nicolaasga een hevig onweer gewoed, ge paard gaande met regen en hagel, waarbij stenen vielen van 1 centimeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die bij Huis ter Heide, een bosgebied, ongeveer 1 kilometer van St Nicolaasga, honderden s bomen ontwortelde en een daar staand hotel zodanig beschadigde dat de bewoners el- ders een onderdak moesten zoeken. De weg van Joure naar St. Nicolaasga was over honderden meters versperd door ontwor- telde bomen. Ooggetuigen zagen de wervel wind als een rookkolom over het bos gaan. Telefoon 575 AXEL Zaterdag 16 Juli, aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 17 Juli aanvang 4.15 uur Haanelore Schroth en Theo Lingen in: Een regiment soldaten legert in een fort en één van hen vindt een baby die te vondeling is gelegd. U zult zich kostelijk amuseren als U ziet wat 50 vaders meemaken eer „hun" dochter aan de man komt. Toegang alle leeftijden. Zondag 17 en Woensdag 20 Juli, aanvang 8 uur brengen wij de meest opzienbarende Engelse film van dit jaar: Een misdadiger plaatst zich tussen man en vrouw! In he thart van elk menselijk wezen loert een sla pende tijger. Het verhaal van een vrouwenliefde en -haat de slapende tijger ontwaakt in een vrou wenhart! Toegang 18 jaar. Gebouw „Jeugdzorg", Wolstraat, Axel. VANAF HEDEN geopend als volgt DINSDAG t/m VRIJDAG van 8.30 tot 11.30 uur ZA 1 ERDAG in „Jeugdzorg van 10.30 14 00 uur en in Hotel „De Graanbeurs' (bij dhr Verrstaeten) van 14.00 tot 17,00 uur. „BLAUWE DOOS" eens gebruiken, voor de genezing van brandwond- jes, schrammen, schaafwonden, ruwe handen, enz. en U verwondert U dan niet over de snelle genezing, want daarvoor is het juist samengesteld In elke goede zaak verkrijgbaar en voor engro bij: DROGISTERIJ WONDERGEM, AXEL Te koop bij inschrijving groeiende in de boomgaard aan de Zoete vaart te Hulst. Groot 160 fruitbomen zoals Morellen, Prui men, Appels en Peren. Inschrijving te richten aanA. LION, Pr. Mauritsstr. 9 - AXEL - Tel. 0 1155 588 te ZAAMSLAG om opgeleid te worden tot machinale houtbewerker. Ambitieuze jongelhi die vooruit (willen, ljieiden wïj vas|t en interessant werk. J'otnge'lui die «Je ambachtsschool straks verlaten, worden verzocht thans reeds eens te komen praten. f 1

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3