LIEFDE IS VAN PORSELEIN Huid genezing UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON, door GRÉ DE BOER. DIPLOMA - UITREIKING AAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. De uitreikingv an de diploma's aan de meisjes-leer lingen die de primaire cursus met goed gevolg be sloten had alhier Donderdag weer het zo langzamer hand traditionele feestelijke cachet. Het gebruik is n.l. dat daarbij de moeders van de schoolgaande meisjes met de talrijke officiële genodigden tegenwoordig zijn, maar verder ook de leerlingen der eerste klasse, die in allerlei opzicht fflede helpen bijdragen tot de ge zellige atmosfeer die rondom dit gebeuren zo weldadig aandoet. Bij verhindering van ir. Geuze, de algemeen voor zitter en mr. Schlingemann, algemeen secretaris der Z.L.M., was het burgemeestef\Vader van Krab- bendijke ,die de officiële uitreiking a^r diploma's in zijn kwaliteit van praeses van de comnflesie van toe zicht op het Landbouwhuishoudonderwijs der Z.L.M. op zich nam. Mevrouw P. de Feijter-de Regt verwelkomde burge meester Vader en de heer L. Anderson, administrateur van de Z.L.M. naast de talrijke andere genodigden en de pers en wees op de toenemende belangstelling, waarin het Landbouwhuishoudonderwijs zich aller- wege mag verheugen. Daarop gaf zij het woord aan burgemeester Vader. Deze onderlijnde de woorden van de presidente der plaatselijke commissie van toezicht in deze belang rijke tak van onderwijs, een opheffing van de achter stand van het platteland ten opzichte van de stad op dit terrein. De kinderen de eerste beginselen bij te brengen van de taak die hen éénmaal wacht en bij het brengen van kleur en fleur in het leven van alledag is het hoofddoel. Doch de meisjes weten wel voldoende dat zij met het eindigen van deze primaire cursus nog niet klaar zijn, waarop de directrice hen zeker zal gewezen hebben. Er zijn n.l. nog een grote verscheidenheid van vervolgcursussen en daarop ves tigt hij ook met zeer grote nadruk de aandacht. Hierop ging hij over tot de uitreiking der diploma's die hij aan elk der leerlingen met een individuele lfeicitatie overhandigde. Hieronder volgen de geslaagden die het diploma werd uitgereikt in alfabetische volgorde M. C. M. Audenaerd, C. S. van Bendegem, M. J. Bolleman, Adr. Dieleman, Jannie Dieleman, Truida E. Dieleman, C. A. M. de Feijter, C. M. den Hamer, Joh. Leunis, C. E. Murre, M. J. van Pienbroek, S. de Regt, L. Roose, B. E. Scheele, E. F. Tollenaar. Aan het einde nogmaals resumerend sprak burge meester Vader de wens uit dat deze dag voor de meisjes een mijlpaal mocht zijn op de weg die leidt naar de vorming tot eerlijke en gave mensen voor de samenleving en het gezin. Door de beide klassen werden daarop op zeer ver dienstelijke wijze diverse meerstemmige liederen ge zongen met als slotnummer het uitstekend klinkende en alom bekende „Klokke Roeland'' van R. de Clercq. Ondertussen had ter afwisseling een declamatie wedstrijd plaats, waarvoor als jury fungeerde mej. van Oeveren, directrice der Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. Eenvoudige dichtwerken en korte stukjes proza werden met voortreffelijke dictie vertolkt en de uitslag van deze prettige en leerzame wedstrijd was dat de prijzen werden uitgereikt aan le. Corry den Hamer2e. Janny Dieleman3e. Audenaerd 4e. Fien Roose. Een fleurige modeshow van zelfgemaakte, uiterst keurige en smaakvolle zomerjurken was het volgende attractieve nummer, dat gevolgd werd door een zeer interessante wedstrijd in bloemschikken. Uit deze spannende en handigheid vereisende oefe ning bleek naast de goede smaak ook veel vaardigheid. Waarlijk prachtige bouquetjes vielen te bewonderen en de meest geslaagde en artistieke exemplaren viel een prijs ten deel. Burgemeester Vader fungeerde met assistentie van de leraar Jansen als jury en de uit- 19) „Zo," vervolgde Ria, terwijl ze haar mantel uit trok en haar hoed afzette, „en wanneer is de brui loft Of duurt dat nog even „Daar hebben we nog niet over gesproken," ant woordde Jannie verlegen. „Och, dat is ook wel te begrijpen. Voorlopig leven jullie nog in de eerste roes. Nou, je hebt anders best oud en nieuw gevierd, hoor. Het was bij tweeën, toen ik je de sleutel in het slot hoorde steken." Jannie keek verwonderd naar haar vriendin, die een kop thee voor zich inschonk, „Was je dan nog wakker 7" „Nee, hoor. Ik heb heerlijk van oud in nieuw ge slapen. Maar ik werd wakker van een auto voor de deur. Dus je verloofde heeft je netjes met de wagen thuisgebracht." „Nee, dat wilde ik niet. Daarvoor was het al veel te laat." „Nou, of jullie een prettige oudejaarsavond hebben gehad, zal ik maar niet vragen. Dat ligt voor de hand en anders kan ik dat nog wel aan jullie ge zichten zien." Ze zette zich aan het tafeltje, tegen over het tweetal en keek toen verwonderd naar de doos met taartjes, die er stond. „Zo, heeft meneer de bruidegom al getracteerd „Ze waren nog over van gisteravond," verduide lijkte Kees, „en toen heb ik ze vanmiddag maar mee genomen hierheen." „Heel verstandig, Kees. Ria Berghuis is dol op taartjes. Eén van haar vele ondeugden." slag luidde le. Carla de Feijter2e. Jo Leunis 3e. Corry den Hamer4e. Corry van Bendegem 5e. Cath. Murre. In een hierop volgende vertoning van een smalfilm kregen de aanwezigen de aardigste momenten te aan schouwen van de onlangs gemaakte schoolreis naar Zuid-Limburg en de Ardennen. Maar ook school en keuken werden op de gevoelige plaat voor de aan wezigen in beeld gebracht. Door mej. Carla de Feijter werd na de pauze deze prettigste dag van het jaar nog eens in een fraai oo- stel geheel in geuren en kleuren afgeschilderd en me vrouw A. van Esch-van Bendegem met de heer A. Huitema, beiden in originele Axelse dracht brachten een vocale prestatie door al het wel en wee (dat laat ste was er maar heel weinig op deze reis) nog eens te bezingen. Deze verrassing had zoals te begrijpen is een geweldige bijval. Door mevrouw van Esch-van Bendegem werd de uitslag bekend gemaakt van de opstelwedstrijd. Deze luidde le. Adri Dieleman 2e. Carla de Feijter 3e Rini Buijsse 4. Betsy Faas 5e. Jannie Dieleman 6e. Joke Slabbekoorn 7e. C. de Koeijer 8e. Corry den Hamer 9e. Dini v. d. Velde 10e. Vera Briquet. Een gecostumeerd blijspel uit het tijdperk van hoofse jonkvrouwen en ridders was één der laatste hoogte punten van deze bijzonder interessante middag. Ook hierbij bleek weer heel wat sluimerend talent voor de toekomst aanwezig, doordat tal van leerlingen hun rollen weer met veel brio en zonder enige planken koorts op meesterlijke wijze vertolkten. Het geweldige applaus bewees hoezeer deze op voering in aller smaak was gevallen en het was niet te verwonderen dat ook bij het einde de ganse groep voor dr lens moest verschijnen. Dit was ook het geval met het massale gymnastiek- nummer dat voor het front van de jeugdherberg in ed openlucht werd gegeven en waarbij de hoofd attractie wel was de Zweedse Rhapsodie. Mevrouw de Feijter-de Regt sloot deze prachtige middag voor de Axelse Landbouwhuishoudschool met dank aan alle medewerkers (sters) en een gloedvolle opwekking voor de propaganda van dit zozeer op prijs gestelde onderwijs. AXEL MODERNISEERT OP ALLE GEBIED. „Cinemascope" doet zijn intrede. Het is een onmiskenbaar feit en wij hebben er ook in ons blad reeds meermalen op gewezen, dat Axel met de eisen des tijds weet mee te gaan. We behoeven onze ogen slechts goed de kost te geven om vast te stellen, dat onze gemeente in de na-oorlogse jaren een geheel ander aanzicht heeft gekregen. Door ons ijverige gemeentebestuur werd o.a. een prachtig recreatie-oord in plan-Zuid aangelegd en zo wel ten oosten als ten westen van de „oude kom" verrezen moderne woonwijken. Een voorbeeldig actieve middenstand zorgde tevens voor een enome vooruitgang en reeds talrijke winkel panden weden en worden nog steeds uitge breid en gemoderniseerd en geven alzo onze voor naamste winkelstraten een grote-stads-aanzicht. Overal en op alle gebied geeft Axel blijk zijn tijd te verstaan Nog enkele voorbeelden. Er verrees een het gebied van sport prachtige Jeugdherberg gelegen aan het recreatie-bos. Verschillende verenigingen en instanties beijveren zich op het gebied van sport en spel. Er is een nieuw en ruim parkeerterrein in aanleg, stratenverbetering, scholenbouw, woningverbetering, etc. Wij sommen hier slechts enkele aspecten op, want een weergave en beschrijving van alle veranderingen en verbeterin gen die zijn verricht en worden uitgevoerd of nog slechts werden gepland, zou ongetwijfeld te ver voeren. Ook op het gebied van amusement aanpassing aan moderne eisen. Het is algemeen bekend, dat met uitzondering o.m. van de Pinksterdagen het amusement en de ontspanning zich hier ter plaatse hoofdzakelijk con centreert aan de Zuidelijke stadskant. Buiten de sport terreinen vindt men in deze omgeving het concert- „Dan zul je een banketbakker moeten zien te krij gen," meende Kees te moeten opmerken. Ria nam een lik van de room en keek hem ver baasd aan. „Waarom Om taartjes te kunnen eten 7 Kom, kom, zolang ze nog niet duurder zijn dan een dubbeltje, kan ik ze ook wel krijgen zonder banket bakker er bij." Kees keek haar nog eens aan en zei„Zeg, je had het over je vele ondeugden. Welke zijn de andere, behalve taartjes eten 7" Ria nam een fikse hap en keek Kees met half dichtgeknepen ogen aan. „Dat is voor mij een weet en voor jou een vraag, jongeman. Overigens, verdiep je maar niet in mijn deugden of ondeugden, maar zoek ze op bij je verloofde. Of is die feilloos 7" „Niemand is feilloos," antwoordde Jannie. „En als je van elkaar houdt, dan let je veel minder op weder zijdse fouten." „Natuurlijk," antwoordde Ria nuchter. „Nu leven jullie als in een droom, en het huwelijk is de wekker, die jullie weer wakker maakt." „Ria," schrok Jannie op, „wat kun jij toch af en toe wonderlijk cru iets zeggen 1" „O, neem me niet kwalijk. Let maar niet op mij, jongens, zo ben ik nu eenmaal. Maar de gebakjes zijn heerlijk. Kees, je mag ze nog eens meer mee brengen. Ik hoop, dat jullie een lange verlovingstijd zullen hebben en dat Kees dikwijls op visite zal komen." „O ja 7 Maar als je denkt, dat Kees altijd wat mee brengt, dan vergis je je. We gaan nu sparen, wat jij, Kees 7" „Ria plaagt maar een beetje," vergoeilijkte Kees. Maar in stilte dacht hij bij zichzelfwat een won derlijke vrouw is die Ria toch. Ik beklaag de man, die haar misschien nog eens ten altaar zal voeren. „Ze zijn miets, jongens," zei Ria, opnieuw een keuze doende uit de doos. „Ik neem er nog één." en bioscoopgebouw „Het Centrum". Ook hier wordt met ingang van deze week door de exploitant een „modernisering" ingevoerd. Vooral in de wintermaanden, het seizoen voor tal rijke bonte avonden, revue's, variété- en toneelavonden, vinden vele ingezetenen en ook mensen van buiten de gemeente hun ontspanning in deze zaal, waarin door samenwerking met verschillende plaatselijke ver enigingen, spaarfondsen, comité s etc. reeds verschil lende bekende radio-artisten en vermaarde beroeps toneelspelers (sters) het publiek van hun kunst lieten genieten. Dit vermaakscentrum valt dan ook niet meer uit de Axelse samenleving weg te denken en voorziet in een hoogst noodzakelijke behoefte. Teneinde ook de talrijke filmbezoekers te kunnen bieden wat men op dit terrein in de grote steden vindt, is de heer Dieleman overgegaan tot aanschaf fing van een volledige Cinemascope-installatie. Dit wil zeggen, dat ook hier in de toekomst, buiten de films van gewoon formaat, de films, die worden op genomen volgens het Cinemascope-systeem, hier zul len worden vertoond op een circa 8 meter lang projectiescherm. Dit nieuwe medium op cinematografisch gebied, dat stormenderhand de gehele wereld heeft veroverd zal thans dus ook in onze gemeente kunnen worden be wonderd. Daar vooral meesterwerken, groots van opzet, met vele medewerkenden en waarbij meestal de vrije na tuur als decor wordt gebruikt, zich juist speciaal lenen om met dit systeem te worden vertoond zal deze modernisering ook in „Het Centrum" zeker niet na laten een diepe indruk te maken op de bezoekers, want door de wijze van projecteren en mede door de reusachtige afmetingen van het beeld zullen de toe schouwers zich als het ware verplaatst zien tussen de gebeurtenissen die zich op het witte doek vol trekken. Het streven van de heer Dieleman om zich ook als één der eerste bioscoopexploitanten in Zeeuwsch- Vlaanderen zo spoedig aan te passen aan de eisen des tijds zal zeker waardering vinden bij het Axelse bioscoopminnend publiek en wij wensen hem met deze modernisering, die getuigt van een actieve ondernemingsgeest, van harte succes. Huidzuiverheid- Huidgezondheid Voeten oksels Iris door Purol-poeder JAARVERGADERING DER V.V. AXEL. Het bestuur dezer vereniging mocht zich Woensdag avond in een bijzonder goede opkomst der werkende en ondersteunende leden verheugen, waarvan dan ook door de voorzitter, de heer Jan Dieleman Az. in zijn openingswoord uitdrukking werd gegeven. Deze releveerde in het bijzonder het afgelopen sei zoen, dat nadat het eerste elftal tot ver in de tweede helft van de competitie aan de kop had ge staan ten slotte toch een bevredigend einde had, doordat met 3 punten achterstand op Hulst de 2e plaats wordt bezet, waardoor dank zij de versterkte promotie, thans is komen vast te staan, dat ook Axel wederom, en dit voor de vierde maal, zal promoveren naar de 2e klasse. Spr. gaf zich rekenschap dat het spelpeil in die af deling wel enigermate zal zijn gedevalueerd en bond daarom de leden op het hart zich hiervan doordrongen te voelen. Het is voor de vereniging een eerste taak en doelwit zich in deze hogere regionen te handhaven, waarvoor hij de mogelijkheden wel aanwezig acht, mits allen de nodige kameraadschap en teamgeest betonen. In het belang van de geestelijke en lichame lijke opvoeding heeft een zo kleine gemeenschap als de vereniging vormt, in de loop van 44 jaar respect weten af te dwingen, zodat alle clubs die uit andere „Nou zeg," viel Jannie enigszins heftig uit, „be scheiden ben je ook niet bepaald." „Goed gezien, geliefde vriendin, want als je be scheiden bent, kom je niet ver in de wereld. En boven dien, jullie verloof je toch maar éénmaal, niet 7 Kees, ik kom vast op je bruiloft als er maar schalen vol zoetigheden zijn, dan ben ik zeker van de partij." „Als je maar zorgt voor een tafelheer," antwoordde Kees grinnekend. ,,Op onze bruiloft komen uitslui tend paren." „O," weerlegde Ria luchtig, „dat is geen bezwaar, hoor. Er komen aardige mannen genoeg aan het loket. Tegen die tijd pik ik er wel eentje uit als chaperon- neur. Zeg ik dat goed 7" „Ria, je bent onuitstaanbaar," zei Jannie, die nu werkelijk gepikeerd scheen. „Och, wat geeft dat. Moet je geen aandacht aan schenken. Ik heb zwaar de pé in. Vanmiddag m'n baas gelukkig nieuwjaar gewenst en verleden jaar kreeg ik een rijksdaalder en wat denk je, dat ik van middag kreeg 7 Niks, noppes. „Van harte hetzelfde, juffrouw Berghuis," zei hij met z'n uitgestreken tronie." „Wel," zei Kees lachend, „dat is toch aardig van <die man." „Best mogelijk, maar ik had liever een knaak." „O, als het dat isvervolgde Kees droog. „Wens mij dan ook maar eens een gelukkig nieuw jaar, misschien dat je dan van mij een rijksdaalder krijgt." Ria stak haar hand uit. „Ja, geef maar. Ik ben gek op geld." „Kees, als je het doet, hoorviel Jannie uit. En toen tot Ria „Zeg, 'je hebt toch niet gedronken 7 Je bent toch niettipsy 7" „Alleen maar koffie vanmorgen en thee vanmiddag. Zwam maar niet langer. Het is morgen wel weer over. streken hier komen zich afvragen hoe met een zodani klein ledental zoveel goeds tot stand kon worden g; bracht. Indien zij echter staren op de gedenkplaat het kleedlokaal, dat eveneens als een voorbeeld ma gelden voor andere clubs, staat het geheim in guldo letters vermeld in het devies„Door eigen kradi tot stand gebracht." Gesterkt door deze eenvoud;;- maar duurzame wetenschap moet het onze verenigin, mogelijk zijn, herhaalde spr. zich in de 2e klasse handhaven, want en dit moge men bedenken - het zou thans een ernstiger 'feit zijn dan ooit tevora indien men moest degraderen naar een afdeling, welk» peil door de gedevalueerde kwaliteit eveneens in sterkt mate is gezakt. Teamgeest, samenwerking en kan» raadschap moeten daarom in staat zijn Axel's plaati in de 2e klasse te waarborgen. Na de voorlezing der notulen kwam een schrijva van de Chr. zangvereniging „Asaf" in behandeling hetwelk een doel behelst, waar zijn sympathie kn betuigen, n.l. de vervaardiging van een Axelse fib, Het bestuur heeft in deze reeds een plan gemaakt j welke geest zal worden medegewerkt en doet daarhi op aller medewerking een beroep. Een schrijven van grote importantie is een opwel, king der Prov. Jeugdcommissie om alle aandacht vestigen op het jeugdvoetbal en de noodzakelijk)»! dit tot een hoger niveau op te voeren. Dit schrijva werd met een levendige interesse besproken. De verrichtingen van het 2e elftal dat voor de aai vang van het seizoen zo bemoedigend startte en t een minimum van tijd drie bekers wist te verover» werden daarbij besproken, alsmede het feit dat ta gevolge van het geringe aantal werkende leden ffl van boven de 17 jaar de vereniging verplicht zal haar 3e elftal uit de competitie terug te trekken. Ht jeugdvraagstuk is dus in verband met de aanvullii van spelers in de hogere elftallen zeer urgent. H bestuur zal hieraan dan ook aandacht schenken In zijn jaarlijkse, zoals steeds, uiterst punctueel va. zorgd jaarverslag schonk de 2e secretaris de heer D. Freekenhorst in de eerste plaats aandacht aan i prestatie's van de in bondsverband spelende elftallo 1 let 1 e en 3e elftal eindigden op de tweede plaats. Hl 2e elftal noteerde minder bemoedigende resultaten moest zich met een 7e plaats vergenoegen. Dat ht eerste elftal met een score van 60-24 de beste totaal uitslag van de afdeling noteerde met betrekking it de tegen Axel gemaakte goals pleitte voor de krad der verdediging. Bijna driekwart van het seizoen stog het le elftal aan de spits en pas op het laatst va het seizoen betoonde Hulst zich als de meerdere. Dei club was beduidend productiever in de aanval. De vereniging daalde in ledental van 99 op 82 wei kende leden en van 95 op 91 donateurs. Het aanï verkochte seizoenkaarten daalde van 50 op 46. Hulde werd gebracht aan het zo voorbeeldige wa van de heer P. Michielsen als verzorger, die deswq weer met een cadeau in nature werd verrast. Ook aan het tragisch overlijden van het oud-li der vereniging G. M. Borghstijn werd een woord herinnering gewijd. De bestuursvergaderingen werden uitstekend ht zocht een bewijs vart een goede geest. Aan de heer Cortvriendt werd dank gebracht voa de betoonde bemiddeling bij het toewijzen van hi fraaie nieuwe scorebord. Sleets twee dergelijke scoil borden zijn in Zeeland in gebruik, n.l. hier en Vlissingen. Het tijdsverloop van de wedstrijden nu minitieus kunnen worden gevolgd. Het zeer optimistische en tot in de puntjes verzorg, jaarverslag van de secretaris verwierf als steeds 1 algemene instemming der vergadering. Het financieel verslag yan de heer L. v. d. Berj was ditmaal nogal hoopgevend. Er was een stevl batig saldo gevormd. Het materialenfonds daarenteg< gaf een tekort te zien van ƒ213.-. Uitvoerig w, een en ander door de heer L. v. d. Berge toegelid. De aftredende, bestuursleden J. Dieleman, L. v.l Berge en D. J. Freekenhorst werden bij acclamatie te kozen. Wegens bedanken van de heren K. Broekhovi en Abr. Riemens werden in hun plaats op voordrad En berg nu die doos met taartjes eens op, want zou in staat zijn een derde te nemen." Jannie sloot de doos en stond op om die in h dressoir te bergen. Maar ze keek haar vriendin onda wijl hoofdschuddend aan en zei„Ria, ik sta v stomd. Zo heb ik je nog nooit meegemaakt Ria lachte en stak een sigaret op. „Nou, dan dat weer eens wat anders. Altijd hetzelfde vervet, op de duur. Zeg, Kees. je opent Zaterdag je niem zaak, hé? Ja, ik weet het ook van één van collega's. Die woont daar in de buurt en die ha vanmorgen zon krantje, waarin een advertentie l je stond. Ik kom Zaterdagmiddag even langs, als mn dienst er op heb zitten. Mag ik 7" „O, waarom niet 7" antwoordde Jannie op afp meten toon. „En als je voor een gulden besteed, tój je een aansteker cadeau." „Hebben we al," zei Ria, wijzende op Kees' Sin» klaasgeschenk, dat op het tafeltje stond. „Maar kom toch een pakje sigareten kopen, hoor. Ik wil nieuwe tent ook wel eens zien." Jannie liep naar het radiotoestel en zocht naar l ziek. Ria trok Kees aan de revers van zijn jas vroeg: „Blijf je bij ons eten, Kees 7" „Als dat kan 7" „Natuurlijk, waarom niet 7 Dan eet Jannie wel beetje minder, wat jij, Jannie 7 Als je verliefd heb je veel minder nodig, heb ik wel eens hora zeggen. Nou, dan ben ik vast en zeker niet verliel want ik moet altijd veel eten." „Ben je niet bang voor je lijn 7" vroeg Kees spotted Ria lachte en rekte zich behaaglijk uit. „O ik ben vast en zeker een binnenvetter. Ik kan zoveel eten als ik wil, maar zwaarder word ik - niet. Dus in dat opzicht behoef ik me geen zorgt te maken." (Wordt vervolgd) beul

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2