LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. KOEWACHT OVERSLAG UITBREIDING VERNIEUWING WEGEN TRIP VAN „TREMOLA - THALIA" NAAR OOSTENDE. Telkenjare worden in het zomerseizoen door de V.V.V. te Oostende in Belgie, ten gerieve van de vele toeristen en badgasten, verschillende orkesten en amusementsgezelschappen, zowel uit Nederland als uit het eigen land, uitgenodigd om op te treden op de prachtige boulevard van deze Belgische badplaats. Thans is het R.K. Jeugdorkest „Tremola-Thalia" te Axel de eer te beurt gevallen een dergelijke invitatie te ontvangen voor Zondag 10 Juli a.s. en zo zal dit jonge Axelse orkest onder leiding van haar directeur de heer J. Mannaert uit Hulst, dus Zondag a.s. met een tweetal Z.V.T.M.-touringcars een trip maken naar Oostende om aldaar de talrijke bezoekers tijdens hun strandgenoegens te vergasten op haar populaire muzikale repertoire. DE JAARLIJKSE SCHOOLREIS VAN DE CHR. U.L.O.-SCHOOL. Zoals reeds eerder in ons blad gemeld maakten ook de leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier weer hun jaarlkse schoolreis. Telkens was deze trip voor de deelnemende leerlingen het onderwerp voor een opstel, waarin ieder op eigen wijze zijn ervaringen van dit uitstapje kon weergeven en altijd werd de beste van deze pennevruchten ook in deze kolommen opgenomen. Zo volgt hieronder van deze jongste excursie een reisbeschrijving van Alie Verhoef. Omstereeks half zes zijn we uit Axel vertrokken. En na onderweg nog enigen opgepikt te hebben, zijn we direct naar Perkpolder doorgereden. Daar zijn we met de boot van 6.20 uur overgevaren. Vanaf Krui- ningen zijn we in één rit doorgereden naar Den Haag. Maar we hebben ons toch niet verveeld, al moesten we wat lang in de bus zitten. We zongen het ene liedje na het andere, begeleid door enige mondhar monica's en zelfs ook door een blokfluit. Zo kwamen we luid zingend in Den Haag aan. Eerst brachten we een bezoek aan de Ridderzaal, die in 1280 gebouwd is. Een gids vertelde ons er het een en ander van hoe de ridders daar vroeger bijeen kwamen als ze op jacht geweest waren enz. Ook wees hij ons op verschillende dingen in het gebouw zelf. Aardig om te weten is, dat het dak naar de vorm van een schip op z'n kop gebouwd is. Daarna bracht hij ons in de Rolzaal, waar Johan van Olden- barnevelt veroordeeld is. De trap naar deze zaal heette daarom de Johan van Oldenbarneveltstrap. Toen we deze zaal bekeken hadden, gingen we naar de gebouwen van de Staten-Generaal. Hier was zo veel te zien, dat het moeilijk is om dat allemaal te vertellen. We zijn o.a. geweest in de kamer van Prinses Wilhelmina van Pruisen. Daarna vertrokken we naar het Vredespaleis. Ook hier leidde ons een gids, die erover vertelde. We lie pen hier over mooie marmeren trappen en prachtige tapijten evenals in de gebouwen van de Staten- Generaal. Voor de bouw van het Vredespaleis had een Ame rikaan anderhalf millioen dollar gegeven en ook een geweldig grote bibliotheek. Nederland had prachtige luchters van koper en kristal geschonken. Nicolaas II van Rusland had een prachtige vaas gegeven, van wel 2000 kg. Deze vaas was van jaspis gemaakt. In één van de vele kamers waren de wanden met een Japans doek bekleed, dat Japan in de lente voorstelde. Spanje, dat in die tijd erg arm was, had 12 zilveren inktstellen gegeven. En zo noemde onze gids maar op waar al die dingen vandaan kwamen. Bijna alle landen der wereld hadden wat cadeau gedaan. Maar het mooiste van alles was toch wel het Pano rama Mesdag. Dat was zo mooi, dat je er wel een 18) Ze weede af, daarbij een vies gezicht trekkend. „Koffiedat drink ik elke dagMaar Kees was onvermurwbaar. Hij ging naar de kueken en kwam even later terug met de koffie. Voor zichzelf had hij ook een kop ingeschonken. Hij pakte de zak met koekjes, pakte een schaaltje uit het dressoir en legde daar de koekjes op. „Zo," zei hij, „dat is weer eens wat anders." Ze antwoordde giet, maar dronk toch haar koffie en nam een paar koekjes. Stil zaten ee daarna .tegen over elkaar te luisteren naar de radio. Af en toe keken ze eens naar de klok, die langzaam naar het middernachtelijk uur liep. En toen de twaalf slagen door het kleine kamertje klonken, was Kees de eerste die opstond en naar Jannie toeliep. Ook zij stond blozend op. Kees greep haar hand, drukte die zachtjes en zei op hartelijke toon „De beste wensen voor het nieuwe jaar, meisje." „Dank je, Kees," antwoordde ze zacht. Eveneens een gelukkig nieuwjaar en in het bijzonder de beste wensen voor je nieuwe zaak." „Dank je, Jansje." Hij wilde nu haar hand loslaten, maar zag dat er twee tranen over haar wangen liepen. Hij schrok. „Wat nu, meisje, ga je nu huilen Ze schudde haar hoofd, maar lachte even. „Och, let er maar niet op, Kees, het is misschien een beetje dwaas van me Hij nam haar hand steviger in de zijne. „Vertel eens op, meisje, wat scheelt er aan Ik heb de hele avond eigenlijk al gedacht, dat er wat me je aan de hand was hele dag naar zou kunnen kijken. Het doek stelde het dorp Scheveningen voor, zoals het in die tijd was, met het strand en de duinen, de zee met kleine en grote vissersboten^ En op het strand was ook een afdeling ruiters aan het oefenen. Dit schilderij is door vier mensen geschilderd, waar van de voornaamste Mesdag is, die de zee met de schepen op het strand en in zee, geschilderd heeft. Zijn vrouw heeft alle huizen geschilderd, dus Scheveningen en ook de gebouwen en huizen in de duinen. Weer een ander heeft de lucht geschilderd eni ten slotte nog iemand de afdeling ruiters op het strand. Dit ge weldige werk was in vier maanden klaar. Iedere dag werd er 17 m2 geschilderd. Onderaan het doek hangt een ring van 2000 kg. om het doek strak te houden. Het was zo echt nageschilderd, dat het was, alsof je buiten naar de zee stond te kijken. Maar daar de tijd te kort was, moesten we weer gauw vertrekken, wilden we nog wat meer zien. Ondertussen hadden we honger gekregen en moes ten we zien, dat we wat binnen kregen. Dus, gingen we terug naar Rotterdam om in de uitspanning te Hilligersberg te eten. Daar kregen we limonade, coca cola of wat we ook hebben wilden. We konden daar ook roeibootjes huren en daar op een plas roeien. Verder was er ook nog een speeltuin, uitkijktoren enz. Omstreeks 3 uur gingen we daar weg en vandaar naar het Scheepvaartmuseum. Hier konden we van alles over schepen zien en ook wat over vliegtuigen. En toen moesten we natuurlijk naar de E 55. Wat daar al niet te zien was, is onmogelijk te vertellen. Vanaf scheepsbouw tot Omo en Persil toe. Om half acht zijn we daar weer vertrokken naar de Maastunnel, waar wet te voet doorheen zijn ge- gegaan. En zo was het al 8 uur geweest voor we Rotterdam uit waren. Maar we hadden toch nog tijd genoeg om in het Liesbos even aan te leggen. Daar mochten we allen nog wat kopen uit de schoolkas. Om half tien ging het op de boot aan. Daar we nog op de boot moesten wachten, en de schoolkas nog niet leeg was, kregen we allen nog een reep kwatta. Met de boot van 11.50 uur zijn we weer over gevaren. We hebben die dag veel genoten en toen we naar huis gingen, waren onze kelen schor van het zingen. TUSSEN GOUD EN DIAMANT. Hte echtpaar Bakker - Zegers, wonende aan de Nieuwendijk alhier herdacht in de afgelopen week onder zeer grote belangstelling het vreugdevolle feit harer 55-jarige echtvereniging. Dit nietalledaagse feest werd gevierd in het school gebouw aan de Ds. Jan Scharpstraat, aangezien de woning zich hiertoe -vanwege de betoonde belang stelling niet leende. Een stroom van schriftelijke en persoonlijke gelukwensen, niet alleen van familie en buurtbewoners, doch ook van de talrijke vrienden en bekenden bereikten de in de bloemetjes gezette, nog krasse echtelieden en ook stoffelijke bewijzen van toegenegenheid bewezen de algemene achting en maakten deze dag tot een onvergetelijke. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Voor de heer A. G. de Smidt, le klerk op het bureau der Z.V.T.M. te Drieschouwen was het j.l. Vrijdag een heugelijke dag, die niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Hij herdacht nJ. het feit, dat hij ten kantore van deze maatschappij gedurende 25 jaar als klerk werk zaam is geweest. Hetgeen niet alleen zeggen wil dat hij deze functie in al haar geledingen van 3e tot le klerk gedurende respectievelijk negen, acht en nog eens acht jaren heeft vervuld, maar tevens dat hij de volledige ontwikkeling van het bedrijf van stoom- en diesel-tractie tot het huidige autobusbedrijf in alle fasen heeft medegemaakt. Deswege werd de jubilaris dan ook door de directie, alsmede zijn verschillende chefs en verder door vele andere collega's en functionarissen ten zijnen huize waardering en belangstelling bewezen. Ze stonden nu tegenover elkaar de man, die een hoofd groter was dan het meisje en deze, het hoofd een beetje voorover gebogen, antwoordde zacht „Ikje hebt vanavond een paar malen gezin speeld op ons, op vroegerikik heb er spijt van gehadik ben toen, zo lelijk geweest ik Kalm nam hij haar in zijn armen en zei „Liefje, ik ben niet achterlijk en ik heb al lang in je ogen gelezen, hoe het er bij jou van binnen uitziet. Kom, laten wij het nieuwe jaar beginnen, zoals het hoort tussen twee mensen, die van elkaar houden." En hij beurde haar kin op en drukte een lange kus op haar bevende lippen. Toen keek hij haar nog eens lachend aan. „Zo goed, meisje vroeg hij, terwijl hij haar zacht over de haren streek. „Ikik kan het haast niet gelovenzei ze ontzet. „Droom ik of ben ik dronken „Dronken, liefje, dronken van de liefde en van het geluk. Jij houdt van mij en ik van jou. Maar ver wacht van mij geen onstuimige liefde, want dat ligt niet in mijn aard. Als je me hebben wilt, zoals ik ben, een man, die leeft voo rzijn zaak, zijn bedrijf, dat hij nu in enkele jaren tijds heeft opgebouwd, dan wil ik van je houden, zoals ik vroeger al, in Olde- broek van je gehouden heb." Ze sloeg haar armen om hem heen en kuste hem. „Kees, lieveling van me, ik ben je dus niet kwijt Ik heb je niet verloren Hij lachte even en streelde haar wang. „Welnee, meise.j je hebt me nu toch Ben je nu tevreden „Tevreden en dolgelukkig," zei ze, terwijl ze zich diep in zijn armen nestelde. Een poosje later zaten ze naast elkaar te luisteren naar de eerste vrolijke muziek van het nieuwe jaar. Opeens schrok Kees op „Goeie, ik zou haast m'n verrassing vergeten. Een ogenblik, ik ben, zo terug." Hij ging naar de -keuken en kwam vrijwel dadelijk weer terug met twee slaatjes. „Daarop had ik mezelf De gelukwensen, die uit een groot aantal bloem- stuuken alsmede stoffelijke blijken bestonden gaven de woning van de jubilaris een bijzonder feestelijk cachet. Door een telegram van bijzondere gelukwens gaf ook het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht blijk van haar hulde, zowel als het plaatselijk afdelingsbestuur. Voor de familie de Smidt was deze dag tot een onvergetelijke gemaakt en bleef een vereeuwiging er van op de gevoelige plaat dan ook niet achterwege. GRIJPGRAAG EN BRUTAAL. Nog steeds komen bij de politie alhier klachten in van dikwijls verregaande brutaliteit en wangedrag van onze plaatselijke jeugd. De laatste euveldaad was niets meer of minder dan de diefstal uit een alhier j.l. Zaterdag geparkeerde Belgische auto van een bankbiljet van 1000 francs. Gelukkig was men de geraffineerde jeugdige O. spoedig op het spoor en wist onze actieve Rijkspolitie hem voor hij tijd had dit biljet uit te geven of om te wisselen -tot een bekentenis te dwingen-, waarbij hij nog in het bezit bleek te zijn van het geld, dat nog dezelfde dag aan de Belgische eigenaar kon worden terug bezorgd. Evenals telkenjare heeft het Comité Rit Ouden van Dagen zich ook ditmaal weer bijzonder actief be toond, zodat het doorgaan der reis wel verzekerd is. Deze reis waaraan door een 100-tal oudjes van 70 jaar en ouder zal worden deelgenomen gaat op Dinsdag 19 Juli a.s. naar het wijd en zijd vermaarde sprookjes-oord „De Efteling" in de omgeving van Kaatsheuvel, een streek die bijzonder rijk is aan natuurschoon. Ter nodige versterking der middelen is echter thans door verschillende personen en verenigingen nog een en ander georganiseerd. „Concordia's Boerenkapel" concerteert op de Markt. Zo zal op Donderdagavond 7 Juli a.s. op de kiosk op de Markt een populair concert worden gegeven door „Concordia's BoerenkapelVanaf 8 uur tot omstreeks half tien zal onderbroken door een: korte pauze een uitgebreid programma van marsen, walsen, polka's, mazurka's Tyroler Landlers en Rheinlanders worden uitgevoerd. Tussendoor de tal rijke muzieknummers zal dan worden gecollecteerd ten bate van de autorit voor de ouden van dagen. Verschillende attractieve voetbalwedstrijden. Op Zaterdag 9 Juli a.s. zal een gecombineerd elftal van bakkers en slagers he opnemen tegen een ploeg van reeds bejaarde veteranen, terwijl op Woensdag 13 Juli d.a.v. weer twee andere ploegen in het veld komen, n.l. een combinatie van mulders en meelhan delaren, die het eveneens zullen opnemen tegen een andere veteranen-combinatie, Waarschijnlijk zullen deze ontmoetingen muzikaal worden opgeluisterd. In he volgende nummer zullen de opstellingen der elftallen worden gepubliceerd en verwacht wordt - vooral om het mooie en lofwaardige doel een algemene belangstelling van de zijde van het Axelse publiek. GESLAAGD. Maandag zijn te Goes gesclaagd voor het Mulo diploma B M. Burger, P. Haak en J. J. Dieleman. Voor het Mulo-diploma A slaagden F. Francke, K. van Langevelde, Joh. M. Oggel en J. v. d. Hout, allen leerlingen der Chr. U.L.O.-school te Axel. COLLECTE VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT". „Herwonnen Levenskracht", de alom bekende R.K. Vereniging tot bevordering van de Volksgezondheid en ter bestrijding van volksziekten, houdt deze week weer haar jaarlijkse speldjes-actie. Veertig jaar reeds vanavond willen tracteren," zei hij lachend. „Maar nu deel jij er in mede. Of houd je niet van een slaatje 7" „Nou en of. Het ziet er moorddadig uit. Heb je het zelf klaargemaakt 7" „Ja, dat is een van mijn weinige hobby's. Een beetje knoeien met overgehouden aardappelen, wat sla, garnalen of haring, uitjes, mayonnaise en- een augurkje. O, ik eet dikwijls op stille avonden zo'n allegaartje. Ik heb altijd de nodige ingrediënten in huis, zie je 7" „Dan maak ik later, als we getrouwd zijn, dikwijls een slaatje voor je klaar, hoor „Fijn, ik verheug me er al op. Zo, en nu nemen we nog een glaasje en drinken op elkanders geluk." De klo ksloeg half één en één uur, zonder dat beiden het merkten. Maar toen de klok half twee sloeg, schrok Jannie op. „O, Rees, m'n laatste tramik kan niet eens meer thuiskomen „Onzin, meisje, er rijden ook taxi's in Amsterdam." Ze stond resoluut meteen op. „Bel er dan maar gauw eentje voor me op, want ik ga nu toch naar huisGoeie genade zeg, al half tweeik ik schaam me doodZo laat ben ik nog nooit thuis gekomen." Kees haalde zijn schouders op. „Voor wie moet je je schamen 7 Hebben wij iets gedaan, dat onbe hoorlijk is 7 Nu dan Als je thuiskomt, slaapt Ria als een os." Maar hij liep toch naar de winkel en bestelde tele fonisch een taxi, die vijf minuten later voor de deur stond. Nog even omhelsden beiden elkaar. „Maf ze, liefje," zei hij zacht, terwijl hij nog eens over haar glanzende haren streek, alvorens zij haar hoed opzette. Ze gaf hem nog gauw een kus terug. „Tot morgen Kom je theedrinken 7 Dan is Ria er ook." „Afgesproken. Tot morgen dan." voert „Herwonnen Levenskracht" strijd tegen de tuberculose. In het eigen sanatorium „Berg en Bos" werden in de loop der jaren al meer dan 15.000 pa tiënten verpleegd, terwijl de verplegingskosten van al deze patiënten vele millioenen guldens bedragen-, die alle door de vereniging zijn bijeen gebracht. - Naast de tuberculose gaat „Herwonnen Levens kracht" zich nu ook op andere terreinen bewegen, zoals rheuma-bestrijding, kinderuitzending en gezins verzorging bij ziekte. Dat „Herwonnen Levenskracht" en het plaatse lijk comité niet in het minst hoopt dat bij deze uit breiding der werkzaamheden ook de resultaten van de jaarlijkse speldjes-actie zullen uitbreiden, spreekt welhaast vanzelf en wij wekken dan ook onze lezers op, in het belang van de volksgezondheid, een bij drage te geven. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderarmbandje, Polenstraat 30. BENOEMD. Tot wachtmeester le klasse der Rijkspolitie te Koe wacht zijn benoemd de heren P. Vercruijssen en A. van de Broecke. In de gemeente Overslag is het de laatste tijd een drukte geweest met aanleg en vernieuwing van wegen. Tot op heden is er nog steeds geen einde aan ge komen en bestaat thans het plan om het wegvak van Zuiddorpe-Overslag naar de Rode Sluis gedeeltelijk te vernieuwen tot ter hoogte van de Kraaibos. Hel bestuur van de Varempé-polder onderzoekt reeds een goedeoplossing van deze zaak. NIEUWE AUTOBUSDIENST. Door de inwoners van Overslag wordt een dank baar gebruik gemaakt van de onlangs ingestelde bus dienst via Wachtebke en Zaffelaere naar Gent. Hei is de bedoeling indien het traject enigszins rendabel is samenwerking te krijgen met de Z.V.T.M. welke het plan heeft eera busdienst in te stellen, waarbij Overslag correspondentie verkrijgt met de busdiensten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. AANLEG WATERLEIDING. Binnen zeer korte tijd zulen de inwoners van de gemeente Overslag gebruik kunnen maken van het grote gemak van de waterleiding. Er is reeds eei aanvang gemaakt met de aanleg hiervan. Na deze werkzaamheden komt ook de uitbreiding van het else- trisch net en aanleg van een riolering aan de beurt. Een en ander zal in deze rustige gemeente wel een grote verandering met zich brengen. BRANDWEERWEDSTRIJDEN. Zaterdag werden te St. Jansteen de jaarlijkse brand weerwedstrijden voor de vrijwillige brandweren uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Men was ditmaal van de voorheen gebruikelijke gang van zaken afgeweken en was ook voor de deel nemende brandweercorpsen de plaats van de ver onderstelde brand alsmede de daar uit te voeren opdracht volstrekt geheim, terwijl men ook niet el- kaars prestatie's kon aanschouwen. Elk corps kwan dus weer opnieuw voor een geheel onbekend geval te staan. In gesloten envelop kreeg de commandant dt opdarcht die voor allen luidde „Binnenbrand in het vlasbedrijf van de heer Palink, Vlasstraat 29". Zodra men op het bewuste terrein was gearriveerd volgde een tweede opdracht„In het lemenhok woedt een binnenbrand. Bij verkenning ontdekt U eei matige rookontwikkeling in de turbinezaal. Omstan dersvertellen dat een jongen wordt vermist, die he Toen de auto wegsnorde, keerde Kees terug naar het kamertje en overzag de rommel. Maar hij liet alles staan, zoals het stond en ging meteen naar dt slijaapkamer. Hoofdstuk 8. DE RIA, DIE NIEMAND KENT. Ria opende op Nieuwjaarsmiddag de deur en stond meteen perplex. Daar zaten Jannie en Kees vlak naasl elkaar, de armen om elkander geslagen. Onmiddellijk begreep ze, dat die twee het eens geworden waren Ze gooide haar tas oudergewoonte in een hoek kwam op h^t tweetal toe. „Als ik het goed begrijp, kan ik jullie dubbel ge luk wensen, niet 7" zei ze op hartelijke toon. „Aller eerst de beste wensen voor het nieuwe jaar, ja, jullie beiden. Jannie sliep vanmorgen nog als een roos, toei ik de deur uitging en ik heb haar maar niet wakkee gemaakt. Ik dacht, vanmiddag is het ook nog Nieuw jaar." „Dank je voor je goede wensen, Ria," antwoorddt Kees op zijn gewone rustige toon. „En wederzijds een gelukkig nieuwjaar." Ook Jannie drukte de uitgestoken hand van haai vriendin en zei toen blozend „Kees, als oude kennis van me, ken je al. Mag ik je nu Kees Kooger voor stellen, mijn aanstaande man." „Zo, de kogel is dus door de kerk," lachte Ria „Dan nogmaals mijn gelukwensen, luitjes. Enfin, hel spreekwoord zegt immers „Oude liefde roest niet weet je wel 7 Dat zette die schipper ook op z'n boot Jannie keek verwonderd. „Welke schipper „O, hoe hij heette, weet ik niet. Maar hij kende h« spreekwoord eveneens en daorom zette hij het op zijn schuit. Dan hoefde hij het ding nooi meer tt schilderen." Kees lachte hartelijk. Hij begreep de mop dadelijk- (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2