Gemeenteraad van Axel nieuwing op verruimde schaal te kunnen doorgaan. Staande de vergadering leidde dit tot een door de heer Scheele in bespreking gebracht voorstel tot ver hoging der jaarlijkse contributie. Na wijdlopige be sprekingen en overwegingen besloot men ingaande Januari 1956 de contributie van 2,50 op ƒ3,50 te brengen, zulks met grote stemmenmeerderheid. Andere suggesties nog nader aan bespreking onder worpen werden ter nadere uitwerking verwezen naar het bestuur. Een prettige gedachtenwisseling volgde, waarbij ook de Waardering voor de „Boerenkapel" als onderdeel van „Concordia" naar voren werd gebracht. Ook aan de costumering van dit ensemble zal aandacht dienen te word enbesteed. De in geanimeerde toon verlopen vergadering werd na ruim 2J^ uur discussie door de voorzitter met een opwekkend woord gesloten. JAARVERGADERING A.Z.V.V. Donderdagavond had alhier de jaarvergadering on zer plaatselijke Zaterdag-voetbalvereniging plaats, die ondanks het feit dat behalve het in het afgelopen seizoen behaalde afdelingskampioenschap en de hierop gevolgde promotie, niet het karakter droeg van een feestvergadering. In deze vereniging schijnt men deze feiten nog steeds niet geheel los te willen maken van het tragische ver scheiden van één harer beste en meest toegewijde spe lers nog zo kort geleden, waarvoor ook uit de ope ningswoorden blijken spraken van deze gevoelens. Nadat de heer J. den Doelder alzo deze vergade ring had geopend werd na de gewone plichtplegin gen het jaarverslag van de secretaris voorgelezen. Het was de heer F. de Regt, die in dit verslag het heengaan van het werkend lid G. M. Borgstijn memo reerde, die juist in de ontmoeting die A.Z.V.V. de titel zou hebben gebracht tragisch kwam te overlijden, bijna op hetzelfde moment dat zulks zich voltrok. Het feit, dat hij slechts 27 jaar oud was deed niets af aan zijn betekenis als goede kracht voor de club wier jeugdleider hij was en die zijn volle liefde had. Weinig woorden, maar grote daden sierd endeze voorbeeldige speler. Behalve een vijftal zusterverenigingen werd A.Z.V.V. ook vanwege de Bond gecondoleerd. Op treffende wijze droegen zijn clubmakkers hem ten grave en zijn nagedachtenis zal door A.Z.V.V. in ere worden gehouden. Voorts bracht dit jaarverslag een uitvoerige op somming van alle belangrijke gebeurtenissen en wed strijden in het afgelopen verenigingsjaar. De neder laagwedstrijden, de succesvol verlopen verloting en het dank zij de onderhandelingen met de burgemeester verkregen kleedlokaal dat in een lang gevoelde be hoefte voorziet. Gewezen werd op de grote opoffering bij de bouw hiervan betoond door de 78-jarige Bakker, die als met de club sympathiserende supporter zijn beste krachten gaf. O.m. werd vervolgens het optreden van de diverse in Bondsverband uitkomende elftallen be sproken. Het eerste elftal der junioren kwam met 23 punten uit 14 wedstrijden slechts 1 punt tekort voor het kampioenschap, terwijl het eerste elftal der ver- enniging 28 punten uit 16 wedstrijden behaalde en daardoor met een grote voorsprong het kampioen schap wist te behalen. De even succesrijk verlopen promotie-competitie ligt nog vers in ieders geheugen. Om de reeds genoemde redenen van piëteit werd van een kampioensfeest afgezien. Aan het slot volgde een gloedvolle opwekking tot samenwerking en kameraadschap die te meer nodig is nu A.Z.V.V. in hogere regionen zal gaan spelen. Door de heer A. de Ruijter werd het financieel ver slag uitgebracht. De kasmiddelen zijn niet zo buiten sporig maar dikwijls met moeite wist men toch weer de eindjes aan elkaar te knopen. De aftredende bestuursleden J. Bakker, D. Goossen en C. Verschelling werden met grote meerderheid herkozen en als nieuw bestuurslid werd de heer L. de Feijter gekozen. Als leden der elftalcommissie werden de heren Jac. Bakker, M. Gans en G. Reminsen benoemd. z Verder droeg de vergadering een meer huishou delijk karakter waarbij in het bijzonder de financiële toestand ter sprake kwam die uitvoerig besproken zijnde het bestuur tot nadere besluiten zal nopen. Deze zullen te zijner tijd wereldkundig worden ge maakt en dan is het wel aan geen twijfel onderhevig dat ook A.Z.V.V. zich wederom in de sympathie van haar vrienden en aanhangers zal mogen ver heugen. WIELERCLUB ORGANISEERT REIS NAAR ZANDVOORT. De Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding" kwam Donderdagavond in ledenvergadering bijeen in haar clublokaal café „De Sport" bij de heer Dobbelaar. De maar matig bezochte vergadering stond wegens afwezigheid van de voorzitter onder leiding van de heer H. J. Lensen, die na een kort openingswoord de secretaris het woord gaf voor voorlezing der. notulen die behoudens een kleine opmerking werden goedge keurd en vastgesteld. Hierop deelde de heer Lensen mede dat de aan vankelijk voorgenomen reis naar de aankomst van de Tour de France in Parijs niet kan doorgaan, want hoe wel hiertoe geruime tijd kon worden gespaard bleek de animo toch te gering. Thans had het bestuur daarom een plan opgevat een reis te organiseren naar het kampioenschap van Nederland voor amateurs, hetwelk op Zondag 10 Juli a.s. wordt gehouden op het prach tige circuit in de duinen bij Zandvoort. Voor deze reis gaven zich staande de vergadering reeds een aantal gegadigden op en zal in de weinige dagen die nog resten getracht worden voor deze reis voldoende deelname te krijgen (men zie ook de adver tentie in dit nummer). In de rondvraag kwamen nog enige huishoudelijke zaken naar voren, die aan een beschouwing werden onderworpen, waarna de heer Lensen de ledenvergade ring sloot met een dankwoord voor het vlotte verloop en het bestuur nog enige tijd bijeen bleef teneinde te beslissen in epkele hangende kwesties. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer maakten wij melding van het feit dat het 3-jarig dochtertje van de familie S. uit de Koestraat door een wielrijder werd aangereden, die daarna doorreed. Nade rvernemen wij hierover dat het meisje plot seling van tussen aldaar geparkeerde wagens kwam gelopen, waardoor de fietser een aanrijding niet meer kon vermijden. Hij heeft na de aanrijding het meisje weer op de been geholpen en op weg zijnde naar zijn werk, toen de ouders niet in de buurt waren, het meisje aan omstanders toevertrouwd. DE KERKDREEF WERD EEN NIEUW WINKELPAND RIJKER. Toen enkele jaren geleden de heer C. Smies een zaak in fijne lederwaren, zoals damestasjes, porte feuilles, actetassen, koffers, enz. begon betekende dit een aanwinst voor Axel. En wel een zo grote, dat de winkel binnen zeer korte tijd te klein werd en de heer Smies besloot tot ingrijpende veranderingen over te gaan om de vele kopers een nog grotere collectie te kunnen tonen en vooral deze collectie in een ruimere omgeving tot zijn recht te laten komen. Woensdag opende de heer Smies zijn nieuwe, ge moderniseerde winkel en zoals de collectie daar nu is uitgestald in een licht interieur, ruime etalage's en des avonds badend in een zee van licht is deze zaak stellig een lust voor het oog en het lijdt wel geen twijfel dat deze verre gaande modernisering moder nisering ook in de toekomst veder bij zal dragen tot een gunstige ontwikkeling van Axels Speciaalzaak in fijne lederwaren. ONDERHANDSE VERKOPING. Het perceel van de heer C. Hamelink aan de Ka naalkade alhier werd Donderdag onderhands ver kocht aan de heer C. Willemsen, alhier. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 2 Juli 1955. Geref. Kerk (Pironstraat). 8 uur n.m. Zangdienst. Zondag 3 Juli 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (Bed. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. GESLAAGD. In de afgelopen week slaagde te Den Haag mej. Suus Meijer voor het diploma schoonheidsspecialiste. Te Rotterdam slaagde voor het diploma medisch- schoonheidsspecialiste mej. Leny Mooldijk, beiden te Terneuzen. (Vervolg van pagina 1) De heer C. van Bendegem heeft de financiële con sequenties geenszins onderschat en neemt in deze een zeer democratisch standpunt in om ten slotte nog eens nadrukkelijk de raad op het hart te binden met zijn allen een weg te zoeken. Schriftelijk diende hij aan het slot van zijn uitvoerige repliek het voorstel aan tot B. en- W. het verzoek richtend samen met het bestuur der vereniging plannen te maken in deze tot een beoogde oplossing als door hem bedoeld te komen. Aan het verdere debat werd nog deelgenomen door de beide wethouders en de heren Oggel en de Feijter waarna ten slotte de voorzitter het door de heren Wondergem en Oggel gesteunde voorstel van de heer C. van Bendegem in stemming bracht, hetwelk werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders, de heren P. J. van Bendegem en C. de Putter. Door de heer Oggel werd nog een opmerking ge maakt aangaande het gebruik maken van het terrein naast café „Sonnehoeck" hetgeen onlangs werd be nut voor een schutterswedstrijd. De voorzitter is van een hiervoor verleende ver gunning niets bekend, maar meent dat men deze zaak los moet stellen van de bestemming van dit terrein dat bij B. en W. nog een punt van overweging vormt. Mevr. Folkersma kan genoegen nemen met het haar gegeven antwoord mits de bewoners van het ge deelte Irenestraat tussen Singelweg nog eens gewezen wordt op de niet fraaie toestand aan de voorkant hunner woningen, dit uit aestetisch oogpunt. Ten behoeve van het uitbreidingsplan Spui dringt de noodzakelijkheid va naankoop van diverse per celen grond aldaar met uit te keren schadeloosstel lingen in totaal bedragende ƒ33.541,30. Overeen komstig voorstel werd hiertoe besloten. Grond voor Schoolbouw, Zonder hoofdelijke stemming besloot de Raad tot aankoop van een gedeelte grond, groot 36 A. toebe horende aa nde Gebrs. van Dixhoorn, landbouwers alhier, voor een som van ƒ4500 in totaal en ten be hoeve van de nieuw te bouwen O. L. School aan de Marijkestraat. Besloten werd tot doorhaling van de hypothecaire inschrijvingen ten name van A. J. Hamelink, Buiten weg 86 en F. de Danschutter, Buitenweg 88 op grond van het feit dat de hypothecaire schuld is afgelost. Aan de dames H. en M. van Cadsand wordt sinds enige tijd in plan Zuid een gedeelte weiland verhuurd groot 2,25 H.A., gelegen in het ontworpen uitbrei dingsplan. Voor deze verhuring is een raadsbesluit nodig en wordt besloten deze grond voortaan telkens tot wederopzeggens toe voor één jaar te verhuren. Temeuzens lid in de gascommissie. Bij de behandeling van de plannen tot uitbreiding van het gasvoorzieningsgebied op Sluiskil kwam op nieuw onder de aandacht het bepaalde in de con cessie-akte, dat een lid van het gemeentebestuur van Terneuzen zitting zal hebben in de Gascommissie. Teneinde een betere samenwerking te bevorderen menen B .en W. dit te bereiken door de bestaande ver ordening, regelende taak en samenstelling van de Gas commissie te herzien waardoo rde gelegenheid wordt geopend dat een afgevaardigde van het gemeentebe stuur zitting heeft en verder nog enige practische wij zigingen. Na een redactionele aanmerking van de heer Oggel besloot de Raad overeenkomstig voorstel van B. en W. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van reinigingrechten. In een vorige vergadering is door de raad besloten de reinigingsdienst te reorganiseren door aanschaffing van een roltrommelvuilnisauto en gesloten vuilnis emmers. Nu de goedkeuring van Ged. Staten hierop verkregen is, is een opdracht tot levering verstrekt welke omstreeks September tegemoet kan worden gezien. Teneinde de administratieve bepalingen gereed te hebben bij het in exploitatie brengen van dit materiaal wordt voorgesteld, artikel 3 van de verordening op de heffing van reinigingsrechten te wijzigen als volgt Artikel 3 sub III wordt gelezen als volgt III. Huisvuil, keukenafval, enz. Voor het wekelijks ophalen van huisvuil, keuken afval, scherven, tuinafval, brandstoffenresten, droog bedrijfsafval en dergelijke stoffen, in de van gemeente wege beschikbaar gestelde huisvuilemmers gereed ge zet op straat of weg bij d etoegang van de woning of het bedrijfsperceel een vast bedrag van 3 per jaar, vermeerderd met een bedrag van 2 per jaar voor elke huisvuilemmer, waarover men tegelijkertijd de beschikking heeft." In verband met vorenstaande is nodig een wijziging van de Alg. Politieverordening in verband met het ophalen van huisvuil, als volgt a. in artikel 115, le lid der alg. politieverordening worden de woorden „in bakken .potten, vaten of emmers, welke met een deksel behoorlijk zijn af gesloten, of indien B. en W. zulks hebben be paald. in vuilnisemmers van een door hen vast gesteld model" vervangen door de woorden „in door de gemeente beschikbaar gestelde vuilnis emmers". b. van artikel 115, 2e lid, worden geschrapt de woorden „eigenaars of" c. aan artikel 116 wordt toegevoegd na het woord „personeel" de woorden „en met gebruikmaking van door de gemeente daartoe beschikbaar ge stelde vuilnisemmers". Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten, nadat de heer Pijpelink voor de buitenwijken een nadere nieuwe regeling heeft bepleit om meer dan tot dusverre oo kdaar het huisvuil op te halen. De voorzitter meende dat dit wel te regelen zal zijn en zegde zulks toe. Bij raadsbesluit van 31 Augustus 1954 werd de verordening op de heffing van een wegenbelasting op nieuw vastgesteld. Na de Kon. goedkeuring werd door de minister van binnenlandse zaken aan Ged. Staten verzocht, te bevorderen, dat de verordening alsnog op enkele punten wordt herzien. In de exploitatie-opzet der gemeentelijke woning wetwoningen is o.a. de verschuldigde plaatselijke wegenbelasting opgenomen. Teneinde duidelijk vast te stellen, dat deze belasting door het woningbedrijf aan de gemeente verschuldigd is, acht de minister het gewenst aan artikel 7 toe te voegen de woorden „en met uitzondering va ndie, waarover het gemeen telijk woningbedrijf het beheer voert". In artikel 10 is de navordering geregeld. De minister verzoekt de redactie van artikel 10 alsnog te vervangen door de navolgende bewoor dingen „Indien enig feit grond oplevert voor het vermoe den, dat een aanslag ten onrechte is achterwege ge bleven of vernietigd, of dat een te lage aanslag is opgelegd, kan de niet of te weinig geheven belasting van de belastingplichtige of zijn erfgenamen worden nagevorderd, zolang niet sedert de aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken." Aldus werd besloten. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel om gelden beschikbaar te stellen voor het betegelen van het resterende gedeelte van het terrein voor de in aanbouw zijnde U.L.O.-school met gymnastiek- gebouw. Naar aanleiding van dit verzoekschrift merkeiï B. en W. het volgende op In het verzoekschrift wordt gesteld, dat het res terende onverharde en onbegroeide gedeelte niet braak kan blijv enliggen a. om redenen van welstand b. aangezien het alsdan onbruikbaar is voor licha melijke oefening. Om de onder a. vermelde redenen is geen kost bare betegeling noodzakelijk. De practische en aeste- tische bezwaren van het braak liggen kunnen worden ondervangen door ook dit gedeelte met gras te be zaaien. In totaal zou de oppervlakte gazon dan be dragen 1810 m2. De kosten van de gevraagde be tegeling zouden zijn te stellen op 4752.—. Wat het onder b. gestelde betreft en waar in feite het verzoek zakelijk op neerkomt, n.l. het inrichten van de resterende grond tot een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening, wordt door B. en W. het volgende opgemerkt Door de gemeente is in het kader van het object „Afgraven Armendijk en egalisatie terrein achter de Gentse Vaartstraat" aan de Polenstraat-Buitenweg een speelweide aangelegd. Deze weide is o.a. be stemd om te dienen als terrein voor lichamelijke oefe ning ten behoeve van de scholen in de kom der gemeente. Na verbetering van de structuur van de grond zal op dit terrein volgend jaar een grasmat worden aan gebracht, waarna het in de bedoeling ligt het terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening aan de verschillende scholen beschikbaar te stellen. Voor de Chr .U.L.O.-school komt dit dus hierop neer, dat behalve het bij de nieuwgebouwde school behorende gymnastieklokaal straks een geschikt ter rein voor lichamelijke oefening in de open lucht be schikbaar is, hetwelk in de onmiddellijke nabijheid van de school is gelegen. Het bovendien inrichten van een gedeelte van het bij de school behorende terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening overschrijdt zeer zeker de normale eisen ,aan het geven van het betreffende onderwijs te stellen. Hieraan doet niet toe of af het feit, dat het terrein aan de Polenstraat-Buitenweg nog niet gereed is. Voor het ondewijs in lichamelijke oefening wordt toch in afwachting van het gereed komen van be doeld terrein een oppervlakte gemeentegrond aan de Kanaalkade beschikbaar gesteld, terwijl wegens de mindere geschiktheid hiervan onderhahdelingen gaan de zijn, teneinde te komen tot beschikbaar stelling van een gedeelte van het terrein der V.V.Z.F.. Aan het bestuur der Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs werd op zijn verzoek reeds door B. en W. bericht, dat zij bereid zijn, de beschikbaar stel ling van laatstbedoeld terreingedeelte te bevorderen. Er bestaat derhalve geen aanleiding tot inwilliging van het verzoek, waarom B. en W. voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig werd door de Raad besloten. Daarentegen besloot de Raad gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een grondkerende muur. Het noordwestelijk gedeelte van het terrein van de in aanbouw zijnde U.L.O.-school en gymnastieklokaal wordt begrensd door een onbeschemde naar genoemd terrein afhellende zijde van de Molenberg. Dit is niet verantwoord. B. en W. menen dat een grondkerende muur nood zakelijk is, weshalve zij voorstellen daarvoor de no dige gelden te voteren en wel tot een bedrag van 4815.Met algemene stemmen werd aldus besloten. Voorstel tot het beschikbaar stellen van bouwgrond ten behoeve van de nieuwe school van de Hulpver. voor Geref. Schoolonderwijs te Axel. Eerstdaags zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van de nieuwe school op het Spui. Het bestuur van deze schoolvereniging vraagt nu bouwgrond voor dit doel beschikbaar te stellen. Bij een der vorige agenda-puntem wordt voorge steld, gronden aan te kopen voor het uitbreidingsplan. In dit plan is ook de nieuwe school geprojecteerd. B. en W. stellen voor, voor deze bouw een opper vlakte grond beschikbaar te stellen groot 4615 c.A. zijn de een gedeelte van het perceel kadastraal be kend gemeente Axel sectie B no .21, no 22 en no. 1045. De kostprijs van deze grond bedraagt in totaal 18.767,50., nog nader te schatten door een com missie ingevolge de L.O.-wet 1920. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. De beide kasgeldleningen, elk groot 70.000, ter voorfinanciering van de stichting der bijzondere u.l.o.- school, vervallen per 15 Juni en 15 Juli 1955. Aangezien nog ge envaste geldlening kan worden opgenomen, wordt voorgesteld, ter vervanging van beide genoemde leningen per 15 Juli 1955 een kas geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenihage, groot 140.000, tegen een rente, berekend naar 1 Yf/o per jaar, provisie- vrij, af te lossen per 15 December 1955. Aldus werd besloten. Tegen het genomen raadsbesluit dd. 26 April 1955 tot het aangaan van definitieve geldleningen per I Juni 1956 groot resp. ƒ300.000, ƒ80.000, ƒ340.000 en 50.000, heeft het college van Ged. Staten bezwaar, op grond dat het tijdstip van opneming der bedragen zover in de toekomst ligt, dat thans niet valt te be oordelen of deze bedragen in verband met de liquidi- diteitspositie der gemeente nodig zullen zijn. Teneinde aan deze bezwaren te zijner tijd tegemoet te kunnen komen, zal het nodig zijn met bepaalde geldgevers afspraken te maken. B. en W. menen, gezien de te verwachten stijging van het rente-percentage in de toekomst de ons aan geboden aanbieding niet te moeten veronachtzamen, weshalve zij voorstellen het raadsbesluit dd. 26 April in te trekken en het ontwerp raadsbesluit tot het aan gaan van een geldlening tot hetzelfde bedrag zodanig vast te stellen. Aldus zonder hoofdelijke stemming be sloten. Vastgesteld werden de wijziging no. 13 tot en met no. 20 van de gemeentebegroting 1954 van de be groting van het gemeentelijk woningbedrijf 1954 van de vleeskeuringsdienst 1954 en van het Burgerlijk Armbestuur 1954. Op een ingekomen reclame inzake schoolgeld werd beslist overeenkomstig het voorstel van B. en W. Een reclame inzake vergunningsrecht werd door de heer C. van Bendegem nader besproken en deze be pleitte op grond van een z.i. bestaande onbillijkheid deze aan een revisie te onderwerpen. Dientengevolge vroeg hij deze alsnog naar B. era W. te renvoyeren. B. en W. zullen deze aangelegenheid nog nader bezien. (Slot volgt). t I

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3