LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. Binnenbrand van schrijnend maagzuur Onmiddellijk te doven! Met Bennies. PRINS BERNHARD'S 44e VERJAARDAG. Naar het aloud Vlaams gevleugeld woord kwam ditmaal „Sinte Pieter met zijn gieter". Dit, mitsgaders de kille temperatuur deed afbreuk aan de stemming tot feestbetoon. Naar het uiterlijk althans, want de vlaggentooi was lang niet zo kwistig als wij die gewend zijn op de geboortedag van onze geliefde en algemeen zo populaire Prins. Behoudens op de ge meentelijke en Rijsgebouwen werd er maar spaar zaam gevlagd. De naprslag had zijn „weerslag Ook de traditionele rondwandelingen van de kleuters der beide Fröbelscholen bleven achterwege en hier door miste het straatbeeld nog meer aan kleur en fleur. Geen zingende kinderen in onze straten. Zelfs toen tegen de avond de weersomstandigheden kennelijk verbeterden, behield doordat de tempe ratuur een heel stu kbeneden zomers niveau bleef de mineurstemming de overhand. Blijkbaar verkozen de meesten ditmaal het nationaal programma via de radio, boven een wat herfst-achtige Markt-temperatuur. De belangstelling was evenredig aan de weersomstan digheden, maar zowel „Hosanna" als „Concordia" voerden hun programma uit zoals wij hte in ons vorig nummer publiceerden. Zodat een buiige en wat sombere prinselijke jaar dag in elk geval niet zonder vreugdevol feestbetoon eindigde Dit laatste dank zij de populaire inslag van de programma's DE FILM VAN AXEL. Zoals reeds is bericht zal een film worden opge nomen, waaraan de hele bevolking kan medewerken. De organiserende vereniging heeft in de afgelopen tijd niet stil gezeten en het resultaat is, dat op Dins dag 12 Julideklank-film-opnamewagen in onze ge meente zal verschrijnen om opnam entemaken. Men is met de organisatie van de opnamedag bijna klaar, alle geïnteresseerden hebben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de optocht, die om 7 uur opgesteld wordt bij „Het Centrum". Na afloop hiervan worden geluidsopnamen gemaakt in de boven zaal van hotel Porth. REISCLUB „PRINS HENDRIK" BEZOCHT TYROL. Een zeldzaam mooie tiendaagse reis ondernam onze plaatselijke reisclub „Prins Hendrik"; naar Zuid- Duitsland en Tyrol, een reis die wel als een super- prestatie mag worden aangemerkt voor deze onder zo bij uitstek actieve leiding werkzame vereniging. Het ruim 40 deelnemers tellende gezelschap startte vanuit Terneuzen, alwaar het merendeel der uit alle delen van Zeeland herkomstige passagiers in de com fortabele Z.V.T.M.-bus had plaats genomen. Via Axel en Sas van Gent ging het daarop door het Noorde lijk deel van Belgie, via Antwerpen en Luik, op Aken aan, alwaar m enonmiddellijk langs de grote autobaan de vlotste verbinding vond, om het tevoren nauwgezet uitgekiende traject v olgens schema te doen verlopen.. Te Keulen werd de Rijn gepasseerd en zag men de majesteitelijke Dom oprijzen boven de nog altijd de sporen van de ontzettende bombardementen dra gende stad. Lan gduurde het oponthoud niet en langs Franfort am Main en Mainz bereikte men over de geweldige auto-verkeersbaan het doel van de eerste dagreis, Heidelberg. In deze historische stad in het Neckardal, één van de mooiste streken van Duitsland viel te genieten van prachtige uitzichten, ook voor de liefhebbers van de bouwkunst. Vermeldenswaardig was hier het grootste wijnvat van Duitsland met een inhoud van 222.000 liter. Ongerepte ruines van burchten spreken van een oude historie. Op de tweede dag ging de reis naar Stuttgart en Ulm met zijn hoogste kerktoren ter wereld, van de Evangelische Protestantse Dom, die plaats biedt aan 25.000 personen. Over Kempten en Füssen ging hte naar het eind doel der tweede reisdag het in Tyrol gelegen bekoor lijke toeristenoord Reutte. Het middagmaal werd ge nuttigd in het gerestaureerde slot Söflingen. Toen men de derde dag bekomen was van de ver moeienissen der reis werden in de omgeving van dit lustoord de meren bezocht en volgde in de namiddag een tocht naar de wondermooie Plannsee. De vierde dag werd het verrukkelijke lustoord „Neu- schwanstein" bezocht waar men een pracht en praal te aanschouwen kreeg, die ,een vergelijking met de Franse lusthoven naar de kroon steekt. De kunst schatten die hier zijn te bezichtigen alle te beschrijven zou het bestek van dit blad verre te buiten gaan. De vijfde dag volgde een dagtrip naar Innsbrück, gelegen in het prachtige Tyrolerland. Hier vindt men de mooiste winkelstraat van Europa, de beroemde Maria-Theresia-strasse. Met de „Seilbahn" ging het o.m. naar de 2334 meter hoge Hafelekar. Haldensee en Vilsalpsee waren doelwitten voor de zesde dag en de hemelsblauwe prachtige bergmeren met de bergpassen waren hier openbaringen op het gebied van onvolprezen natuurschoon. De blanke fo rellen in het water te zien spartelen en schitteren was hier een uniek gezicht. Via Ehrwald en het vermaarde Garmisch-Parten- kirchen ging het de zevende dag o.a. naar Ober- ammergau en werd het "klooster Ettal bezocht, waar na het lustslot „Lindenhof" van Ludwig II met een onvergetelij kbezoek werd vereerd. Maar de climax kwam pas op de achtste dag, toen de wereldvermaarde Zügspitze met de Oostenrijkse Seilbahn werd bestegen. Daarop ging het door een 800 meter lange tunnel met een douanepost in het midden. Per Duitse Seilbahn ging het daarop naar de 2966 meter hoge top van waaruit men een prach tig gezicht had over de Algauer eh de Beierse Alpen. Een gedeelte van het minder vrij van hoogtevrees zijnde gezelschap verkoos verrukkelijke wandelingen te ondernemen o.a. naar de „Staubenfalle" bij Reutte. Op deze dag kreeg men temidden van de be sneeuwde bergen een indruk van het skiën, zonne baden en de andere geneugten van berg- en klimsport. De negende dag ving de terugreis aan en werd vaunit het comfortabele hotel „Zur Goldene Krone", dat éénmaal een Oostenrijkse keizer binnen zijn muren had geherbergd, gestart voor de tweedaagse terug tocht, die evenwel ook geheel en al was ingesteld op toeristisch genot. Langs Füssen, Ulm en Heidelberg bereikte men na een romantische tocht via de Rijnbrug in Mainz de stad Bingen met zij nlegendarische Muizentoren, alwaar in 969 tijdens een hongersnood, naar de sage meldt, de hardvochtige bisschop Hatto II door de muizen verslonden werd. Vanuit Bingen werd op de tiende en laatste dag met een luxe Rijnboot een stroomafwaartse tocht over deze met onafzienbare wijnbergen langs de oevers overladen veelbezongen stroom gemaakt. Tientallen burchten en de betoverende Lorelei verhoogden het historisch-romantische aspect van deze verrukkelijke tocht, tijdens dewelke men aan boord genoot van een verkwikkende lunch. Alzo een glorieuze finale van een groteske tiendaagse toer, die voor de deelnemers, onder welke een 10-tal Axelaars, tot in lengte van dagen de aangenaamste herinneringen zal levendig houden. Voorzeker verdient chauffeur D. Caessens als altijd weer een ere-pluim voor zijn betrouwbaar heid en vakmanschap bij herhaling betoond. De verrukkelijke Rijntocht was op de thuisreis door het Eiffelgebergte via Maastricht nog het onderwerp van discussie over hernieuwde mogelijkheden voor de deelnemers aan deze record-vacantiereis voor vol gende seizoenen. Want, hoe overweldigend mooi alles ook was, ook hier bleek eens te meer de waarheid van het Bijbelwoord „Het oog wordt niet verzadigd 17) Hij nipte aan zijn glas en antwoordde op rustige toon „Kom, laten we elkaar geen raadseltjes op geven. Iedere jonge vrouw heeft, als het goed is, uit eindelijk maar één ideaal een goed huwelijk. „Mogelijk," antwoordde Jannie, nu weer bedaard. „Maar ik vrees, dat Ria bijvoorbeeld daarop een ander antwoord zou geven. Zij loopt niet warm voor mannen." Kees knikte. „Dat dacht ik al. Je vriendin is een aardig kind, maar voor haar jaren i kschat haar op vier- of vijf en twintig veel te cynisch. Mis schien brengt haar werk dat wel mee. Ze ontmoet wellicht teveel mannen, aan de andere kant van het loket." „Ze zegt niet alles en hoewel ze het altijd ontkent heeft, geloof ik al z'n dag, dat ze een onbeantwoorde liefde heeft gehad." „Die mensen zijn er meer," antwoordde Kees droog. Opnieuw sloeg er een golf naar Jannie's gezicht. „Ik denk dat er heel wat mensen in het leven zijn, die wel eens op het verkeerde paard gewed hebben. „O ja, ongetwijfeld," antwoordde Kees lachend. „Al was ik het zelf maar. Doch ik ben er altijd vrij gemakkelijk overheen gekomen. Zeg, geef eens even de krant aan als je wiltdie daar achter je ligt Eenskijken of er niet ergens wat mooiere radiomuziek is dan dit gekreun." Jannie stond op en deed een paar passen, maar VERGADERING VAN DE AFDELING AXEL VAN DE K.N.M.B. In „Het Centrum" kwamen Dinsdagavond de leden van de afdeling Axel van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond in vergadering bijeen. Ook was aanwezig mr. Kluiver, gedelegeerde van de K.N.M.B. voor de provincie Zeeland, die o.m. een overzicht gaf van hetgeen op het deze maand te Hilversum gehouden congres van deze Bond behandeld werd. Spr. onderstreepte daarbij nog eens met nadruk dat de middenstandsbeweging niet alleen voor de winkeliers doch evenzeer voor de ambachtsmensen en andere groepen van middenstanders open staat en dat toetreding va nal deze categoriën middenstanders nood zakelijk is om de middenstand eenzelfde organisatorisch sterke plaats te doen innemen in de Nederlandse samenleving als b.v. de arbeiders, de landbouw en de industrie. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een plaatselijk afdelingsbestuur voor Aexl. De samenstelling van het bestuur is als volgt M. de Feijter-But, voorzitter S. J. L. Ortelee, secre taris C. A. P. van Alten, penningmeesterH. P. Dieleman en G .van de Casteel, leden. Besloten werd o.m. om als inleiding van de actie voor het winterseizoen in October a.s. een algemene Middenstands Gezinsavond te organiseren voor de ge hele Axelse middenstand, dus zowel de detailhandel als het ambacht, om in gezellige sfeer bijeen te zijn en waar ook een interessant filmprogramma zal worden vertoond. Met een krachtige opwekking om zich als lid aan te melden bij een van bovengenoemde bestuursleden, besloot de heer Feijter-But de bijeenkomst, daarbij constaterende dat het verheugend is dat óók Axel's middenstand de dringende noodzaak van organisatie heeft begrepen. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING „HARMONIE „CONCORDIA". Door krachtig financieel beleid naar het doel. De jaarlijkse algemene vergadering dezer vereniging vond Dinsdagavond plaats in het café van de heer C. Tieleman in de Nieuwstraat, onder voorzitterschap van de heer A. C. Audenaerd. Deze verwelkomde de aanwezigen op bondige wijze en memoreerde enkele recente aangelegenheden waarop de notulen der vorige jaarvergadering door de heer H. v. d. Berge werden voorgelezen en vastgesteld. Uit het jaarverslag van deze functionaris bleek, dat hoewel de toestand va nde vereniging nog niet rooskleurig is, er toch tekenen van bemoediging en opleving zijn. Speciaal noemde hij de cursus voor nieuwe leerlingen die onder leiding van de heer Adr. van Meurs W.Pz. worden opgeleid om binnen zeer afzienbare tijd aan het korps te worden toegevoegd. Dit nieuw bloed zal de gelederen weer versterken en daardoor hoopt men weer spoedig op een hoger niveau te komen. Het bestuursbeleid is er voorts op gericht door extra versterking der geldmiddelen tot geleidelijke vernieuwing van het instrumentarium te komen. In totaal werden in een tijdsbestek van enige maanden thans een tweetal nieuwe saxophoons, benevens een drietal koperen instrumenten, n.l. een bariton, tuba en piston aangeschaft, dit alles van de befaamde Ma- hillon-klasse. Dit vordert echter de uiterste zorg en inspanning van het bestuur, waarvoor spr. verwees naar het verslag van de penningmeester. Ofschoon „Concordia" weer tal van festiviteiten hielp opluis teren kon aan deelname aan het jaarlijkse concours nog niet worden gedacht, hoewel het corps in Water vliet toch onlangs acte de présence gaf. Men hoopt dat hierin weldra een gunstige keer zal komen. Met dank werd gememoreerd dat de subsidie van de ge meente hoewel niet van dien aard zijnde dat alle financiële zorgen nu zijn weggenomen werd ver hoogd en thans ƒ600 bedraagt. Teneinde de uitgaven voor de gewone dienst te kunnen dekken is deze sub sidie thans van dien aard, dat het mogelijk wordt door gezamenlijke inspanning wegen te zoeken tot geregelde mete engaf ze een gilletje. „O, lieve help, m'n benen Kees schrok. „Je benen herhaalde hij. „Heb je je bezeerd „Neemaar ze zijn zo zwaarO, daar heb je het alhet Is natuurlijk in mijn benen geschoten Ze pakte de krant en overhandigde die aan Kees, waarna ze met een vaart in haar stoel terugplofte. „Ja, wat bedoel je nu eigenlijk „Die advocaat natuurlijk. Het zijn zulke grote bel len Ze pakte het glaasje eens beet en verge leek het met dat van Kees. „Zeg eens, dit is geen advocaatglas, maar voor champagne of zoiets." Kees haalde zijn schouders. „Best mogelijk," ant woordde hij, de krant openvouwende. „Daar heb ik geen verstand van." Rustig keek hij naar de radio programma's, maar daar werd hij ook al niet wijzer van. „Enfin, laat ik dan maar eens zoeken „Ik zal een paar zoutjes nemen. Misschien knap ik er dan wat van op." „Kun je er niet tegen vroeg Kees lachend. Ze keek hem even aan, terwijl ze op een zoutje knabbelde. „Ik weet het niet. Och, we drinken haast nooit wat. Alleen op verjaardagen en zo, en dan meestal uitsluitend een glaasje wijn." „Nou neem dat dan. Ik heb altijd gehoord, dat een mens pas na het tweede glas de smaak te pakken krijgt." „Best mogelijk, maar ik ga nu geen wijn drinken. Eerst advocaat en dan zeker wijn, kom nou." „Wel, neem dan nog een glaasje advocaat Ze keek hem stomverbaasd aan, een half afgegeten koekje in de hand. „Zeg eens, wat ben je eigenlijk met me van plan Wil je me dronken hebben „Praat geen onzin, meisje," weerlegde hij, terwijl hij aanvulling van de middelen van het Instrumenten fonds. Spr. wees alzo in zijn jaarverslag op enige be moedigende perspectieven zodat als de tegenwoor dige directeur de heer Schieman eerlang zijn taak neerlegt zijn opvolger voorzieningen zal kunnen treffen, die nieuwe mogelijkheden voor „Concordia" zullen openen. Het jaarverslag van de penningmeester werd door deze, de heer J. S. J. Wijna, uitvoerig toegelicht. Spr. wijdde vooral aandacht aan de permanente zorg en hoge kosten vergende instrumenten, die zeer be langrijke bedragen vorderen. Op de weg naar ver nieuwing deed men weer een belangrijke stap en dank zij hte welslagen van de revue en van de verloting, die mede door het optreden der „Boerenkapel" een succes werd, heeft men een bedrag van ruim 1200. kunnen besteden voor dit doel. De toestand der fi- nanciën was echter zodanig dat men tengevolge van deze manipulatie's aan het eind van het jaar op een stijging van de kasmiddelen kon wijzen. Het bestuur heeft echter voor de nabije toekomst wederom nieuwe plannen ontworpen die men binnen kort hoopt te verwerkelijken. Met het oog op de fi nanciële toestand meent spr. ditmaal niet verder te kunnen gaan dan tot het uitloten van één aandeel uit de oude nog resterende lening. Deze schuld bedraagt nog plm. 700. De kascommissie had in een schriftelijk rapport, ge tekend door de heren A. W. ae Jonge en Em. Pieters het resultaat van haar bevindingen doen blijken. Alle rekeningen en bescheiden waren in orde bevonden. Zowel secretaris als penningmeester werden daarop door de voorzitter dank gebracht voor hun werkzaam heden. Als nieuwe kascommissie voor 1955 benoemde de voorzitter daarop de heren J. Herwegh en Adr. van Cadsand. Uitgeloot werd daarop een aandeel van de heer A. J. van Hoeve. De daarop volgende bestuursverkiezing betrof de vervulling van een vacature, aangezien de 'heer P. Scheele Rz.' tevoren reeds verklaard had zich geen nieuwe verkiezing te zullen laten welgevallen. De voorzitter wendde zich daarom tot de heer Scheele en meende zich ten tolk van de vergadering te moeten maken hem dank te brengen voor het vele in het belang der vereniging gedurende 44 jaren als werkend lid en bestuurslid gepresteerde. De verdien sten van de heer Scheele werden reeds lang geleden door het bestuur gewaardeerd door zijn benoeming door de algemene vergadering bekrachtigd tol ere-lid. De heer Scheele muntte uit door bezonken heid van oordeel en grote scherpzinnigheid. Met leed wezen ziet men hem dan ook heengaan. De voorzitter hoopt dat hij nog zeer vele jaren het ere-lidmaatschap van „Concordia" zal bekleden (algemene instemming) Medegedeeld werd daarop dat de heer H. van den Berge als secretaris reeds herkozen was door de wer kende leden op een repetitie, waarna overgegaan werd tot vervulling der vacature Scheele. Bij eerste stemming werd, als één der genoemde candidaten gekozen de heer Fr. Dieleman-de Pooter, die ruime stemmenmeerderheid verwierf. Bij de rondvraag werden van de bestuurstafel meer dere suggesties gelanceerd met het doel de geldmidde len te verstevigen, teneinde jaarlijks met partiële ver Bevrijd U van dat hinderlijke, brandende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedereen altijd dadelijkLaat U het genoet van een smakelijke, pittige maaltijd niet bij voorbaat be derven door angst. Met Rennies is de narigheid van „verkeerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „on veilig" seint, vlug één of twee Rennies en wég zuur- brand, wég pijn. Simpel om in te nemen en nog smakelijk ook Ing. Med. met zijn hand wuifde. „Als je niet meer wilt, dan doe je het niet. Dat moet je toch zelf weten Ik wil alleen maar, dat je een gezellige avond hebt,anders niet." Jannie's trekken verzachtten weer. „Sorry, Kees, dat ik iets lelijks van je dacht. Straks neem ik nog wel een glaasje, maar nu heb ik liever een paar zoutjes. Ze zijn overheerlijk. „Allicht. Uit een van de beste banketbakkerszaken van de stad. Ja, hier in deze buurt krijg je alleen maar eerste kwaliteit." Hij had eindelijk een station gevonden, dat opge wekte klanken bracht en zacht heiyriede hij een bekende schlager mee. „Ik heb vdor twaalf uur nog een verrassing," zei hij op geheimzinnige toon. „Dat had ik trouwens al voor mezelf gekocht, maar er is genoeg voor twee." „Je maakt me nieuwsgierig." „Een algemene vrouwelijke kwaal, is het niet Maar ik zeg lekker niets. Je zult wel zien, als het zover is." Kees schonk zichzelf nog eens in en stak een nieuwe sigaret op. Jannie speelde met haar leeg glaasje en zei opeens „Alles, wat ik gedroomd heb, maar dat ik nog eens oud en nieuw zou vieren bij jou, hier in huis, dat nooit." „Nou, ik vind het ook wel leuk, hoor. Sedert ik in Amsterdam woon, ben ik altijd alleen geweest op hoogtijdagen. Ik herinner me nog de eerste oudejaars avond hier. Ik heb in m'n eentje zitten wachten tot de klok twaal fsloeg en toen heb ik mezelf gefeli citeerd en gezegd „Kees, jongen, het beste met je zaak en volgend jaar een dubbele omzet." „Leuk," merkte Jannie op. „En is je wens uitge komen Hij knikte. „Meer dan dat. En de tweede oudejaars avond herinner ik me ook nog. Ik had geen zin om cp te blijven en ben toen uit balorigheid al on tien uur naar bed gegaan." „Op zo n avond moet je ook niet alleen zijn. Daar wordt een mens maar melancholiek van. Het is iets specifieks Nederlands, dat oudejaarsavond altijd in de huiselijke kring wordt gevierd." „Ja, dat is wel zo, maar aangezien ik helemaal alleen de huiselijke kring was gedurende de laatste jaren .maakte ik er nooit veel van." Ze boog zich even naar hem toe. „Vind je het fijn, Kees, dat ik er vanavond ben „Natuurlijk, meisje. Anders had ik ongetwijfeld al in bed gelegen. Wat heb je op zulke avonden alleen Het lag op haa rtong om hem te vragen „Kees, jongen, waarom blijf je dan alleen Maar ze be dwong zich en om zich een houding te geven, nam ze haar glaasje en zei „Zo, nu ben ik weer een beetje opgeknapt. Nu wil ik er nog wel één." Kees keek haar spottend aan, alvorens hij de fles pakte, die naast hem op de grond stond. „Zou je het wel doen, kindlief Straks kun je misschien helemaal niet meer op je benen staan." Klets niet, Kees, ik ben geen kind meer. Vooruit, tuit in." „Nu, je krijgt nog één glaasje, maar dan ook niet meer. Ik zou niet graag willen, dat je in onbekwame toestand thuis kwam. Stel je voor Ria keek me nooit meer aan." „O, Ria Toen hij haar glas gevuld had, lepel de zij het achter elkaar leeg. En ze had niet in de gaten, dat Kees de fles nu definitief opborg. En oB even over elf stond hij op en zei „Ik zal nog ee» kop koffie klaarmaken." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2