Vacantie op en aan het water. Een paar Voorjaars-recepten. I i pen I nippers Fa J. G. Vink I i t 4 VACANTIETIPS IV Als men de watersportliefhebbers mag ge loven is er geen vorm van vacantie, die zo'n rust geeft als een vacantie op het water. Dat ligt ook wel voor de hand, mits men verre blijft van de zeilers, die gramofoons of radio's over het water doen schetteren. Wie gaat zeilen bedenke, dat het op het water altijd kouder is dan op het land, dus warme en regenkleding meenemen. Het bes te is een zeiljopper, een trui, en als men in een boot overnacht ook dekens. In dat ge val gaan de primus, het bestek met borden, kroezen enz. natuurlijk ook mee. In Sneek, Grouw, Langweer, Joure, Eer- newoude, Oostermeer, Paterswolde. Oude Wetering, Warmond, Loosdrecht en Vinke- veen zijn zeilboten te huur. Prijs (in Fries land) van circa 40,— tot 95,— per week respectievelijk voor een gewone B.M.-er en een kajuitjacht langer dan 8.50 meter. Daar bij komt dan nog het logies, inclusief maal tijden, dat men per dag kan stellen op 8,— tot 15,— per persoon, al naar gelang de grootte van het hotel. Velen huren ook een zomerhuisje of woonschuit, waervan de prijzen sterk uiteenlopen en waar men vroeg bij moet zijn. Wie zeilen wil leren kan terecht bij de Eerste Friese Zeilschool, 'Boeierstilaat ilO Sneek. Voor een week les in zeilen en lo gies inclusief maaltijden, wordt ca 85,— berekend (het logies in het watersport ho tel te Offingawier is ingesteld op sportieve niet veel-eisende mensen). Op de meren, na bij de watersportplaatsen, zijn de gehele zo mer zeilwedstrijden, waarvan de Kaagweek (16—20 Juli) en de Sneekweek (3e week Augustus) hoogtepunten zijn. Een bijzonder imposante aanblik leveren de vrachtschepen in de wedstrijd, welke men te Drachten op 28 en Grouw op 30 Juli kan zien en voorts te Langweer op 2, te Lemmer (IJsselmeer) op 4, te Staveren op 5 of 6 en te Sneek op 11 Augustus. Een prachtige vacantie op het water is ook het per zeil- of motorboot door heeel Ne derland varen. Bekendheid met de vaarwe gen is dan echter wel gewenst. Het beste" is zich van te voren te laten inlichten door het bureau Watertoerisme te Amsterdam. Voor degenen die niet zelf een boot be sturen en toch watertochten willen maken, is interessant de Biesbostocht, welke gedaan wordt in de periode 27 Juli tot 1 September. Prijs 2,—, duur ruim 5 uur, vertrek van Gorinchem uit en liefst vooraf bespreken. (Inlichtingen VVV Gorinchem.) Van Maas tricht uit maakt dezelfde onderneming tocht jes naar de St. Pietersberg, of naar de stop van Ternaaien (inlichtingen VVV Maas tricht). Zeer interessant zijn de tochten van Harderwijk uit paar de in aanlqg zijnde Zuiderzeewerken, van Harderwijk naar El- burg via de Zuiderzeewerken of van Har derwijk uit naar Spakenburg. (Voor inlich tingen over prijzen en afvaarttijden VVV Harderwijk). Wil men in zijn vacantie evenwel met met veel anderen op een rondvaartboot te samen zijn, dan kan men ergens een roei- Voor vele sportvissers is niet het al of van gen van vis het voornaamste, het is de rust -van het water en de natuur om hen heen, die hen trekt. Vooral in de vroege morgen kan men er intens van genieten, als het water door een rimpel, die er overheen trekt, als ZEEUWSE DAG OP DE E 55 (18 Juni 1955) Ruim 150 leden van muziek-, zang-, gym nastiek- en folkloristische verenigingen uit Zeeland, alsmede de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casem broot, de burgemeester van Middelburg, Mr Dr N. Bolkestein, de Zeeuwse Pers en ande re vertegenwoordigers van het openbare le ven in deze provincie, zullen op Zaterdag 18 Juni a.s. (de Zeeuwse Dag) de gast zijn van de E 55. Na de officiële ontvangst des morgens om elf uur inMuseum Boymans door het Da gelijks Bestuur van de E 55 en een gezame- lijke koffiemaaltijd in Bellvue, zullen de Zeeeuwen des middags op Place Mondiale (Unifesti) uitvoeringen en demonstraties geven. Medewerking verlenen De Koninklijke Muziekver. „Harmonie uit Biervliet, dirigent de heer J. Anthonisse Het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van de heer Jan Kuiler De Damesgymnastiekver. „Oranje Nassau uit Vlissingen, met knots- en brugoefeningen Achttien Zeeuwse Ringrijders, leden van de Zeeuwse Ringrijdersver., die een demonstra tiewedstrijd ringrijden op ongezadelde paar den zullen geven. Achttien zware Zeeuwse paarden worden hiervoor naar Rotterdam overgebracht. De Zeeuwse Dag wordt besloten met een gemeenschappelijke maaltijd in Villa Rosa (Restaurant aPrkzicht op Unifestie). Behalve de autoriteiten en de leden van genoemde verenigingen, worden vele Zeeu wen op 18 Juni in Rotterdam verwacht. het ware ontwaakt. Bijzonder geschikt daar voor zijn de plassen bij Eernewoude, waar zeldzame waterplanten en vogels te bespeu ren zijn In het dorp Eernewoude zijn roei bootjes te huur; op mooie dagen is het ge wenst er vroeg bij te zijn. Wie er op uit is om vis te vangen moet naar het Stroomka naal, even ten westen van Lemmer, gaan. Zelfs een Zondagsvisser komt daar met meer vis dan sterke verhalen vandaan. Roei- bootjesverhuur ter plaatse. Een ietwat ongewone manier om van het water te genieten is tenslotte om heel sim pel aan de zoom van een rivier neer te strij ken. Nijmegen, Dordrecht en Kampen en niet in het minst de brede zeearm van de Wester-Schelde met zijn drukke scheep vaart lenen zich daar goed voor. Op een zonnige dag kan men in het gras of op een kademuur urenlang genieten van de aanblik van de steden en de passerende scheep vaart. Het rumoer is over he^ water nauwe lijks hoorbaar, het water zingt zijn eeuwige zang en een onzegbare rust ligt over het hele landschap. Zijn de simpele vacantiegenoegens soms niet de beste BIJ EXAMENS Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuur Neem Rennies. Dit is het seizoen, waarin veeel kropsla en sla van andere rauwe groenten gegeten wordt Laten wij eens wat variaties brengen in de sausen, waarmee die sla's worden klaar gemaakt. Bovendien vraagt de ene groente een vettere saus dan de andere. Voor saus die we in voorraad kunnen hebben en die bij gebruik, frisser of vetter of pikanter ge maakt kan worden, is een citroenmayonnaise zeer geschikt. U kent een der geheimen van hetsla-aan- maken geen kwak saus of zo maar wat olie en azijn over de sla gieten, maareerst de be standdelen voor de slasaus mengen in de slakom en er dan de groente(n) doorschep pen. Citroenmayonnaise. 1 eidooier, 2Vi a 3 dl olie, 2 eetlepels citroensap, zout, Vi eetlepel suiker. De olie, de kom en het ei zonodig op kamer temperatuur brengen. De eidooier met het citroensap en iets zout losroeren. De olie druppelsgewijs toevogen onder steeds roeren. Wanneer de massa dik begint teworden, de olie in een dun straaltje regelmatig toevoegen onder voortdurend roeren. Wordt de maon- naise stijf, dan een paar lepels lauw water of citroensap er door roeren. De mayonnaise op smaak maken met zout. De mayonnaise kan lang bewaart worden in een goed gesloten potje, wanneer de be waarplaats donker, niet te warm en ook niet te koel is. Mayonnaise niet in de koelkast bewaren. Volop tuinkruiden. Wanneer het groen in Uw kruidentuintje er mooi bijstaat, en Uw groentenhandelaar kruiden te koop bied, zul U dikwijls van het geurige goedje gebruik willen maken. In vele streken van ons land is het kruidmoes bekend een gerecht van karnemelkse gortpap met diverse tuinkruiden. Ook in sausen, salades en eiergerechten verwerken wij deze kruiden graag. Zijn kervel en bieslook beschikbaar, dan verhogen we hiermee eens de smaak van Roerei mete tuinkruiden 3 of 4 eieren, 3 eetlepels melk, een ui peter selie of selderijgroen, (zo mogelijk kervel en bieslook), zout, nootmuskaat, boter of mar garine. '4 '4 I JOTTER 14.50 3" .1 9 9 9 '4 9 9 9 9 9 '4 I DIE hebt U voor jaren! w mm mmwm m btï De eieren kloppen met de melk en een weinig zout en nootmuskaat. De ui, wat peter selie of sederijgroen, (kervel en bieslook), schoonmaken en klein snijden. De ui licht bruin bakken in hete boter of margarine bij matige warmte. Ongeveer 2 eetlepels tuin kruiden, (niet te veel kervel door het ei mengsel roeren en dit bij de gebakken ui voegen. Onder voorzichtig omscheppen de massa langzaam laten stollen. Het roerei overdoen op een schaal en een weinig peter selie of selderij er over strooien. Rabarber is er volop. Rabarbermoes is een lekker fris, zuur gerecht, dat niet alleen als toespijs, maar ook op de boterham bij wijze van jam, goe de diensten bewijst. Om het zuur te verzach ten kunnen w'ij na het koken een weinig ge malen krijt, bij de apotheker verkrijgbaar, door het moesroeren. De pittige rabarber- smaak gaat daarbij echter verloren en ook de kleur heeft te lijden. Een waarlijk Zon dagsgerecht is beschuit met gestoofde ra barber en vanillesaus of room. Eenvoudi ger maar heel smakelijk is Havermout met rabarber. 1 melk, 45 g (driekwart kopje) haver mout, 30 g (2 eetlepels) suiker, kg rabar ber, ongeveer 150 g (een kopje) suiker of 75 g suiker en een halve theelepel krijt; jam voor garnering. De melk aan de kook brengen, de haver mout onder roeren er in strooien en zacht jes gaar koken. De pap op smaak afmaken met suiker. De rabarber schoonmaken door het groene en bruine blad te verwijderen. De stelen was sen en in stukjes snijden. Deze gaar koken in weinig water. De rabarber zo nodig bin den met een papje van aardappelmeel en wa ter, op smaak afmaken met suiker of krijt en suiker, en laten afkoelen. De helft van de havermoutpap )in een schaal overdoen. Hierop de rabarber leggen en deze bedekken met de rest van de pap. Het gereecht garneren met jam. SPORTNIEUWS VOETBALOVERZICHT In Milaan is na een uitgebreide speu- tocht door geheel Italië een „Mater Dolo rosa" van Titiaan (1477-1576) ontdekt, die kort na de oorlog voor 300 lire 1,80) van eigenaar veranderd is. een oude Italiaanse antiquair had dit schilderij, volgens hem een oud werk van weinig artistieke waarde, kort na de oorlog, toen hij in behoeftige om standigheden verkeerde, te koop aangeboden aan een zekere mijnheer Anselmi. Deze zag echter niets in de koop, doch gaf de antiquair 300 lire, waarop de man het schilderij bij hem achterliet, omdat hij geen aalmoes wilde aannemen. Anselmi wilde het schilderij ook niet houden en schonk het aan een klein museum. Dit museum zag kennelijk ook niet veel in het werk, want Milanese dame, die de huidige bezitster van de Titaan is, heeft het gekocht in een rariteiten-winkeltje te Porta Ticinese. Kunstverzamelaars hebben haar reeds verscheidene millioenen lires ge boden voor de „Mater Dolorosa" die kort geleden niemand wilde hebben. De speur tocht door Italië, naar het toen nog onbeken de, schilderij van Titiaan was begonnen nadat men op na-oorlogse congressen van deskundigen tot de overtuiging was gekomen dat er een „Mater Dolorosa" moest bestaan, die Titiaan, kort voor zijn dood moest hebben geschilderd. Volgens een berekening van „Ameri can Automobile" rijden er op het ogenblik op de wereld naar schatting bijna 90 mil- lioen auto's rond. Volgens deze schatting zouden er in 1954 ruim 87 millioen auto's, vrachtwagens en bussen in gebruik zijn ge weest. Bij een jaarlijkse productie van 11 millioen .motorvoertuigen kan dus de 90 millioenste niet ver meer af zijn. Militaire voertuigen zijn in deze berekening niet op genomen. Ondanks de wereldoorlog is het gebruik van motorvertuigen in de laatste 15 jaar verdubbeld. De grote inzameling van de stichting 1940 '45 die omstreaks de bevrijding werd gehouden heeft ruim 3 millioen gulden op gebracht. Met ingang van 15 Juni zijn de prijzen van de meest gangbare brilmonturen met gemiddeld 10 verlaagd.. De verlaging heeft geen invloed op de door opticiens te verlenen korting op glazen en monturen voor ziekenfonsverzekerden. Woensdagmorgen half twaalf heeft zich een ontploffing voorgedaan in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. De ruiten op de derde etage werden uit hun sponningen gedrukt en ook op de andere etages sneu velden vele ramen, terwijl ook een begin van brand ontstond, dat spoedig kon be dwongen worden. In een wapenhandel op de derde verdieping was een magazijnbediende bezig met het verpakken van jachtgeweren en daarbij behorende hagel. Deze bediende werd door de ontploffing, die waarschijnlijk heeft plaats gehad in de opgeslagen munitie ernstig gewond. Er is hier en daar nog al wat aan het gebouw ontzet terwijl de glas schade vrij aanzienlijk is. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend terwijl ook de vraag hoe een kleine hoeveelheid muni tie zo'n hevige ontploffing kon veroorzaken nog onopgelost blijft. De Belgische bladen maakten Wensdag gewag van sabotagedaden, ciïe in de afge lopen dagen uit protest tegen de schoolpoli tiek van de regering zouden zijn gepleegd. Onbekenden drongen 's nachts de automa tische telefooncentrale te Zonhofren (bij Has selt binnen en vernielden daar de appa ratuur, waardoor het telefoonverkeer in de gehele omgeving ernstig werd gstoord. De straatweg van Hasselt naar Eindhoven werd over verscheidene meters opgebroken. Te Werm werden 3 telefoonpalen doorgezaagd en over de weg gelegd. Ook op andere plaatsen in het Limburgse werden de wegen opgebroken en hindernissen opgericht. Bij sommige brugen werden borden geplaatst Gevaar! Deze brug is gesaboteerd" Het verkeer werd door deze actie ernstig be lemmerd. spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT Mun.haRPt Maakt 1560E0 Alleen al bij de gedaclite aan die pijnlijke, snerpende zuurbrand, hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende Er zijn toch RenniesMet Rennies hebt U van brandend maag zuur niets tevrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Mocht de nood aan de man (of aande vrouw) komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smel ten. Ongemerkt het vervelende „glaasje water" komt er niet aan te pas Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds een paar Rennies „op zak' te hebben. Ing. Med. PARKER Prijs Nieuwe lnktvulling (pas na 393.000 woorden schrijven!) f 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grijs en zwart.Inktpatroon in blauw-zwart. blauw, groen en rood. NIEUW Eén inkt- patroon schrijft 6 maal zo lang als gewone ballpen- vulllngen. NIEUW Nylon hou- der; blank-meta len dop wordt niet dof. t NIEUW Keuze uit vier penpunten, EXTRA FUN FUN MIDDEL, BREED 5 s ZAL A. Z.V.V. PROMOVEREN A. Z.V.V. is momenteel, nu de oranje-witten zijn uitgespeeld, hier ter plaatse de club enige zeer belang rijke wedstrijden te spelen heeft. De rood-witten moeten n.l. nog twee keer aantreden tegen de IZaterdagvoetballers uit Veere. Zaterdagnamiddag komt deze club hier tegast en zullen de Axelaars zeker moeten winnen, willen zij hun promotiekans behouden. Ofschoon wij nimmer de eer hadden de Veerse ploeg te zien spelen, hebben wij, gezien de scorecijfers, de indruk dat onze stadgenoten, mits zich ten volle gevend, deze strijd kunnen winnen. Het voordeel van eigen terrein met de aanwezig heid van een welgezind publiek heeft altijd invloed op de spelers, zodat wij hopen dat velen vanmiddag onze stadgenoten zullen komen aanmoedigen en daar mede een morele en stimulerende steun, nu de rood witte papieren nog zo hoopvol staan. EX-VOORZITTER V.V. „HULST GESCHORST WEGENS BELEDIGING SCHEIDSRECHTER. Behalve het ongeldig verklaren van het protest der V.V. Hulst blijken thans nog andere maatregelen te zijn genomen i.v.m. het onplezierige verloop van de wedstrijd AxelHulst. 1 De voorzitter der V,.V.Hu,lst, de heer C, M, Boone is voor de tijd van een jaar geschorst uit zijn functie wegens beledigende uitdrukkingen Aaan het adres van de heer Hoogenboom. Verder werd hem het recht ontzegd, aldus de „Sportkroniek (het of ficieel orgaan van de K.N.V.B.)voor de duur van 5 jaar een functie in de K.N.V.B. te vervullen. Behalve beledigende uitdrukkingen aan het adres van de scheidsrechter heeft de heer Boone gewei gerd medewerking te verlenen bij het herstellen van de orde en het beschermen van de heer Hoogenboom, aldus dit bericht. Duivensport. DUIVENSOCITEIT „DE VERWACHTING" Vlucht op Arras 135 km. Snelheid 1ste duif 766,6 m 1 en 2 E. K. Misseghers 3 en 9 R. J. v. d. Veke, Zaamslag 4 R. Blankert5 W. Herman 6 Th. J. Borghstijn 7 E. Pieters 8 Eug. van Dorselaer 10 D. Dieleman.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3