LIEFDE IS VAN PORSELEIN WRICLEY Gewestelijke Landdag Ned. Chr. Vrouwenbond FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. UIT ONZE OMGEVING AXEL KAuW heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust DAG VAN KLEURIGE KLERENTOOI. Een 1250-tal vrouwen uit alle delen onzer pro vincie waren j.l. Woensdag samengekomen om in Axel de jaarlijkse landdag in eensgezindheid met elkaar door te brengen, in een geest van vriendschap, saam horigheid en vreugde. En zo stond onze stad reeds vanaf de vroege mor genuren volop in het teken van ditfeestelijke jaar lijkse evenement en kon men zich wanen in Goes of Middelburg op één der drukste marktdagen, dit vanweg ede honderden vrouwen in de flatteuze drach ten van Walcheren, Zuid-Beveland of Tholen. Axel was op deze dag, meer nog dan anders een echte Zeeuwse stad Aangezien de vele leden van deze bond in hoofdzaak gezocht moeten worden on der de vrouwen van middelbare leeftijd lag het voor de hand, dat de vermaarde klederdrachten uit onze provincie deze dag in Axels hoofdstraten domineerden. Het was een unieke gelegenheid om de diverse drachten in zo'n aantal en zo geschakeerd te zien, want welhaast overal schijnt deze (karakteristieke dracht gedoemd om te verdwijnen.. Gelukkig zijn er nog plaatsen en streken in onze provincie waar men de oude dracht met zijn kostbare gouden en kanten sieraden nog in ere houdt, niettegenstaande de mo derne mode en de moeite en kosten aan het handhaven van de dracht verbonden. Waar was de Axelse dracht Toen wij de Gereformeerde Kerk in de Kerkdreef betraden en de kerk rondkeken, trof het ons dat er onder de 1250 vrouwen niet een te vinden was, die de Axelse „doek", „beuk" of „muts" droeg, zodat het niet te verwonderen was, dat enige honderden dames in de loop van de ochtend een bezoek brach ten aan de Axelse Boerenkamer om zich daar op de hoogte te stellen van klederdracht en folklore van het land van Axel. Nog nimmer zagen wij echter in een Axelse kerk een zo bonte kleurig geschakeerde klerentooi uit onze provincie bij elkaar verenigd. Dit was Zeeland op zijn best. Hooggestemde rede van Dr. H. Jonker Hervormd predikant te Amsterdam. P Nadat gezongen waren de verzen 1 en 3 van de 89e psalm, was het mevr. J. de Jong-Bikker, die als gewestelijke presidente deze massale vrouwenbijeen komst met een hartelijk woord van welkom opende. Zeer in het bijzonder gold dit de spreker van deze vergadering de predikant dr. H. Jonker uit Am sterdam, die zich de grote reis naar Zeeuwsch Vlaan deren had getroost, en naast hem ook de dames Vader en Verweij uit Dordrecht, die zij, volgens traditie, ook weer aanwezig wist. Hartelijk begroette zij het nimmer tevoren zo talrijke gehoor. Namens het ge westelijk bestuur drukte zij haar erkentelijkheid uit aan het adres van het Axelse afdelingsbestuur en de Regelingscommissie, waarin mevrouw Boor als pre sidente een zo lofwaardige activiteit had ontplooid. „Niets is ons te veel" luidde haar devies aan het hoofd van een staf volijverige helpsters. Tot in de puntjes bleek alles voorbereid en verzorgd, en dat terwijl nog nimmer in Zeeland de leden van de NCVB in zo groten getale bijeen waren. Vele dames kwamen eerder reeds verschillende malen eerder tot ver in het buitenland, doch nog nimmer in Axel. Daarom ver heugde haar deze voorbeeldige geest en eendrachtige samenwerking die hier te constateeren valt, bij ver scheidenheid op kerkelijk terrein. Deze eenheid moe ten wij blijven nastreven bij het zoeken naar Jezus Christus als onze Verlosser, bij wien dienen als het hoogste geldt, zulks niet ondanks, maar juist om die grootheid. Hierop verzocht zij na het uitspreken der geloofsbelijdenis nog te zingen de verzen 1 en 2 van gezang 130. 1') Haar vriendin sloeg zich voor het hoofd. „Jeetje, op kantoor zeiden ze nog wel „genoeglijk uiteinde tegen me, Maar het is helemaal niet tot me doorge drongen. O, en dan moet ik morgenmiddag nog naar de baas, hem gelukkig nieuwjaar wensen. En ik meen er geen steek van „Haal maar wat lekkers in huis. dan komen we om een uur of negen of zo. „Nee, zeg, doe me een plezier. Ik heb morgen vroege dienst en als ik niet behoorlijk uitgeslapen ben, maak ik fout op fout. Ik wil bijtijds naar bed, hoor. Ga jij met Kees vanavond maar ergens anders heen. Nodig hem desnoods voor morgen uit, dan hoeft het niet zo laat te worden". „Doe niet zo kinderachtig, Ria, om op Oudejaars avond niet op te blijven. Ik breng hem vanavond mee". „Je weet niet eens of hij wel wil. Nu ja, je moet het zelf weten, hoor, maar ik lig om half tien in bed „Flauw. Enfin, dat moet je zelf maar weten." „Och kind, wat geeft het ten slotte, of ik er ben of niet Hij komt toch niet voor mij Breng hem dan maar mee hoor". Jannie haalde haar schoudeers op. „Ik zal nog wel zien". Precies zecven uur was ze aan de Rozengracht. Achter de neergelaten gordijnen zag ze nieuwe ver lichting yolop branden. Ze probeerde de duer te open en, maar die was op slot. Doch Kees deed haar al gauw open. Iets over het moderne levensgevoel. Dit was het onderwerp waarover Dr. Jonker verko zen had te handelen, na eeerst zijn bewondering te hebben geuit over deze mooie streek en de reis hier heen. „Wat is Zeeland mooi!", riep hij in vervoering uit na een korte schets te hebben gegeven over de mooie ruime vergezichten over de polders en wijde wateren, waarvan hij nu zo had kunnen genieten. Een open oog te hebben voor het moderne levens gevoel acht hij juist voor het Zeeuwse volk, dat de typische openbaring van de tekenen der tijden door voeld hebbend, gelouterd werd. Alleen het Evan gelie is in staat ons recht en staande te houden. Het geloof is een Gods gave en zo belangrijk in tijden waar in de „cultuur" het levensbesef beinvloedt, en stelt dit vergelijkenderwijs voor ogen. De 19e eeuw met de opgang van de mens van de ene ontdekking naar de andere noemt spreker de eeuw van het optimisme. Modernistische predikanten van toen bestempelden al wie een ander op rechtzinniger basis gevestigd in zicht huldigden als „zwartgalligen" en „dompers", die drie eeuwen te laat geboren waren. Als men maar scholen bouwde, kon men de gevangenissen wel af breken. Een groet gebrek aan inzicht van de libera listische elite, die zich tooide met de naam van „het denkend deel der natie", dat zelf de wegen wel zou uitstippelen. Twee wereldoorlogen "in deze eeuw hebben echter afdoende bewezen waartoe de wetenschap ons leidt. De slagvelden van Verdun en de gaskamers van Auschwitz waren de angstwekkende resultaten. En thans is het zo ver gekomen dat de mens met zijn wetenschap de afgrijselijke diepten waarvoor hij zich gesteld ziet, met huivering aanschouwt. De mens is bang geworden voor de uitwerking van de H-bom en niemand minder dan professor Efnstein waarschuwde reeds in 1950 tegen de ontketende krachten, waarmee tienduizenden tijdgenoten door een druk op een kncp tegelijk vernietigd kunnen worden. Spreker wijst op Jesaja en Jeremia, die midden in de wereld de ondergang van Edom en Assirië profeteerden. De wegen die Paulus ging en Jezus die op de land wegen van Judea en in de streken van Jeruzalem de ogen openden midden in de wereldvoor de wereld' problemen De wetenschap van heden beveiligt niet, doch is een bedreiging geworden. En zo zijn zelfs de rationalisten —die de mens als een denkmachine beschouwden— tot andere inzichten gekomen. Dit denkend wezen is ook een gevoelswezen, meer dan een rationeel denkend en onderzoekend schepsel, en geconfronteerd met dood en werkelijkheid heeft de philosophische existentie zelfs pionierswerk ver richt voor de kerk. Spreker die zelf midden in een grote stad werkzaam is, (onder een 12.000 hervormden van wie er misschien 80 ongevoelig schijnen voor kerkelijke problemen) ervaart vaak dat lang niet alle buitenkerkelijken afzijdig staan, maar een grote schare wel een God erkennend alleen niet in Jezus Chris tus het heil der wereld zien. Zo ziet de wetenschap alleeij het proces der ge boorte, doch het wonder van de groei de „wording") vermag zij niet te doorgronden. De oorsprong van het leven en de bestemming der dingen kan de wetenschap niet ontraadselen. De Franse geleerde Alexis Carrel, die 35 jaar lang aan het Rocke feller Instituut van New-York doceerde heeft als chirurg en natuuronderzoeker een boek geschreven. Hij slaagde er n.l. in door contacten van weefsels buiten het lichaam op kunstmatige wijze deze op voedingsbodems in leven te houden en te doen groei en Maar ofschoon met de Nobelprijs begiftigd, bleef zijn kennis van het menselijk organisme en zijn ont wikkeling zeer betrekkelijk en veelzeggend was dan ook de titel van zijn boek: „De onbekende mens" Zo vindt de moderne mens geen oplossing voor het probleem, dat God in Jezus Christus openbaarde. Wij daarenp- tegen vinden in de geopende Bijbel het Woord van „Dag," zei ze vrolijk, maar toen ze zag, dat Kees vrijwel alles al gereed had staan voor de opening, ver dween de vrolijke glans op haar gezicht en kwam er een trek van teleurstelling voor in de plaats. „Hè, je hebt het alleen gedaan, dat is niet aardig". Kees lachte en hielp haar met het uittrekken van haar mantel. „Ja, ik moest wel, meisje. Ik heb er eer gisteren helemaal niet aan gedacht dat het vandaag 31 December is. En dan kunnen we toch niet tot een uur of elf hier gaan uitstallen. Daarom ben ik van middag alvast begonnen." „Maar hoe kan ik Zaterdag nu helpen Ik weet heg noch steg." Kees borg haar manteel in het achterkamertje en toen hij terug kwam, wuifde hij met zijn hand. „O, het is eenvoudig genoeg, Jansje, alles staat op alfabetische volgorde. Hier, van de duer af, liggen op deze plank de sigarettenmerken met een a, en vervolgens het gehele alfabeth verder. Op de tweede plank de kistjes sigaren, waaruit los mag verkocht worden. In de laden tabak en in het midden lichte shag. Daarboven zware onderaan, links de pakjes rooktabak, rechts pruim- shag. En bij de pijpen staan allemaal prijzen. Trouw ens, op alla pakjes sigaretten, tabak en op de sigaren staan de prijzen op de banderolles. Gemakkelijker kan het immers niet." Ze keek de rijen eens langs, ja, het klopte, zowel met de sigaretten als de sigaren. Ze trok een lade open. „Dat is pruimtabak daar heb je ook verschillen de soorten in, maar veel moeilijkheden zullen er niet zijn, want als je iets niet kunt vinden, vraag je mij maar. Dat zal Zaterdag best in orde komen. Ze keek een beetje triest. „Dus ik kan niets meer doen," vroeg ze Hij klopte haar gemoedelijk op de schouder. „Binnen ligt pog een groot pak met sigarenzakjes. Maak jij dat even qpen en kijk verder eens in de winkel rond, of alles een beetje smaakvol staat. Jij kunt daar als onze God die daarin Zfjn licht heeft laten schijnen. De mens leeeft onder de toorn Gods, maar is voor de eeuwigheid geschapen. Nog onlangs zei Churchill, die een halve eeuw lang bewust de wereldpolitiek heeft meegeleefd en helpen maken: Met vrees zien wij op onze kinderen neer! Hoe dankbaar mogen de Christenen zijn, die in hun menselijke drang naar vreugde, vrijheid en vrede weten mogen, dat de H- bom niet in handen is van physici en chemici, maar in de handen van onze Koning. Daarom zijn wij niet optimistisch, iet pessimistisch, maar realistisch en zeggen wij het woord van Jezus Christus na: „Heb goede moed! Ik heb de wereld overwonnen!." Hierna werd gezongen gezang 136 vers 1,2, en 5 en vervolgens had een collecte plaats ten bate van het Magdalenafonds en voor de onkosten van deze landdag, onder het zingen van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Door de presidente werd de dank vertolkt van de vele honderden dames, die uit de bezielende rede van dr. Jonkers maar al te wel hadden begrepen in welk een tijd wij leven en welke troost en taak er voor de Christenen en in het bijzonder ook voor de vrouw is weggelegd, met het oog op de toekomst van onze kinderen. Laat ons daarom kracht putten uit de wetenschap dat God de Heer regeert en in eenheid van streven op alle terrein van het leven de naam van Jezus Christus uitdragen. Hierna werd nog staande het bondslied gezongen en daarop verspreidden zich de vele leden over de aangewezen hotels en andere lokaliteiten ter ver sterking van de inwendige mens. Tot rond half drie bleef men in Axel en werd de tijd wandelend en winkelend gekort, waarna in een 35-tal comfortabele bussen werd gestart voor een tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerst naar Hulst en dan via Sint Jansteen, Koewacht en Axel richting West Zeeuwsch Vlaanderen, waar in Sluis de stoet werd ontbonden en een gemeenschappelijke thee het eeinde bracht van deze voortreffelijk geslaagde dag. BENOEMD. De heer J. J. L. Herrebout, besteller der P.T.T. alhier, sedert enige tijd waarnemend kantoorhouder der P.T.T. te Drieschor, is thans definitief als zodanig aldaar benoemd. GESLAAGD, De groepscommandant van het Rode Kruis-korps, P. Michielsen, alhier, die vorige week deelnam aan de 5-daagse oefeningen op het landgoed „Woutscho- ten" te Zeist, die van 6 tot 11 Juni plaats hadden, heeft deze cursus A met goed gevolg doorlopen. BOUW NIEUWE OPENBARE LAGERE SCOOL GEGUNT. De bouw van de Openbare Lagere School in plan West, waarvan de aanbesteding onlangs plaats had. is gegund aan de Fa C. R. de Theije te Terhole, voor de som van 195.300. AANRIJDING Woensdagmiddag omstreeks half vier liepen drie nog jonge kinderen langs de kant van de (provin ciale weg ter hoogte van Spui, toen één van het drietal plotseling de weg overstak, juist toen uit de richting Axel een auto naderde bestuurd door de heer B. uit Middelburg. Het gelukte de heer B. niet meer een aanrijding te voorkomen, zodat de 6-jarige de B. een flinke hoofdwond bekwam toen hij tegen de auto aankwam. Gelukkig reed de heer B. met matige snelheid, zodat ernstige gevolgen van dit on voorzichtige gedrag uitbleven. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Dinsdag a.s. zal aan de schooljeugd die aan het Veilig Verkeervexamen heeeft deelgenomen in de raadzaal officieel het behaalde diploma worden uit- greikt. Zoals bij de controle van het examen bleek, kent de jeugd de regels vrij goed, alleen de ver keersagent en het stoplicht, waar men in de prac- tijk hier nog geen kennis mee heeeft gemaakt, waren voor velen een struikelblok. GOUDEN ECHTVERENIGING Het echtpaar F. J. B. van den Berg-Herman vierde dezer dagen de dag waarop het 50 jaar geeleden was, dat zij in het huwelijksbootje stapten. Zoals gebruikelijk werd dit heuglijke feit op feestelijke wijze gevierd en mocht het gouden paar op deze dag veler gelukwensen in ontvangst nemen. REISCLUB „PRINS HENDERIK" NAAR TYROL. Gisterochtend starrtte onze plaatselijke reisclub met een tjokvolle bus voor een 9 daagse reis naar Tyrol. De eerste dag werd via Keulen en midden Duitsland tot Heidelberg gereden en als dit nummer uitkomt zijn de Axelse toeristen reeds volop in het Tyroler-land. Wij komen op deze reis nog nader terug. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Juni Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN Schakelarmband, v.d. Hooft Julianastraat pak scheep jeswol, Rijkspolitie; gele kanarie, Stationstraat 37a; blauwe alpinomuts, Buthdijk 16 bankbiljet van één gulden. Noordstraat 36 oliedop van auto, Oudewijk 85 zwart jongensrijwiel, Stationstraat 1 pakje bleu- band, Beatrixstraat 18 rozenkrans ,De Ruijterstraat 1 zwart lederen damestas, Buthdijk 23 sjaal, Juliana straat 21 broche met hangertje, Joost de Moorstraat lo nikkelen wieldop, Kanaal K 30 kaatsbal, Ds Jan Scharpstraat 16 bril met licht montuur, Ds Jan Scharp straat 22 sluetel met étui, Bernhardstraat 34 doublé schakelarmband, Garage de Keizer blauwe overjas en 3 mattenkloppers, Rijkspolitie kinderbroche Buthdijk 23 gebreid negerpopje, Ds Jan Scharpstraat 7 plastic damesregenjas, Bernhardstraat 22drie kante vijl, Wilhelminastraat 75 en kinderportemon- naie met inhoud, Nieuwstraat 23. vrouw beter over oordelen. Kees ogende de étalagekast en bekeek die nog eens critisch. Ja, dat was wel in orde. De verlichting was prima. Morgen, Nieuwjaarsdag, zou hij de gordijnen openen, dan konden_ de mensen alvast de uitstalling bewonderen. Hij sloot het deurtje weer en liep naar het kamertje, waar Jannie het pak losgemaakt had en nu met pakjes sigarenzakjes naar voren liep. Kees volgde haar en opende een laadje onder de toonbank. „Kijk, leg hier voorlopig maar een stapeltje, dan heb ben we ze Bij de hand. De rest kan dan hier, hij opende een lade achter zich, en weten we altijd, waar .ze te vinden zijn. En, o ja, er moeten nog een stelletje pijpen opgesteld worden. Ik heb zo'n standaard gekocht voor de toonbank. Dat is eigenlijk juist een karweitje voor jou." Zo werkten ze samen een uurtje door. En toen het tegen half negen liep, zei Kees „Zo, meisje, nu is het genoeg voor vandaag. Anders zouden we nog vergeten dat het Oudejaarsavond is. Zeg, heb je plannen voor vanavond 7" Jannie schudde het hoofd. „Wacht ik zal eerst de étalagelichten eens uitdoen. Ga alvast naar het kamertje, dan roken we daar nog even een sigaret en bespreken de plannen voor van avond." Even later zaten ze in een gemakkelijke stoel te genover elkaar te roken. Kees keek nadenkend voor zich uit en zei „Naar de bios kunnen we niet, want die zijn hier in de stad op Oudejaarsavond gesloten. En op zo'n avond als deze voel ik ook niet veel voor een druk restaurant. Vroeger thuis, bleven we altijd samen op als het dan twaalf uur was geworden, nam vader het woord en hield een speechje. Dat was altijd erg plechtig. Wij vierden deze avond altijd in de huiselijke kring, maar aangezien ik momenteel geen huiselijke kring heb," Jannie lachte. „Dat kan nog komen," zei ze ondeu gend. Kees knikte peinzend. „Wie weet, Jansje, maar ik ben een beetje voorzichtiger geworden, na de opgedane ervaringen." Dat kan ik in m'n zak steken, dacht ze, maar ze ging hierop niet in en zei „Ik had eigenlijk willen vragen, of je mee zou willen gaan naar ons, maar Ria is van daag spelbreekster geweest. Ze zei, dat ze vroeg naar bed ging, want ze heeft morgen vroege dienst en als ze niet uitgeslapen is, dan is ze de hele dag sjachrijnig. En maakte ze fouten. Maar ze zei, dat je desondanks vanavond evengoed mee kan komen.' Hij keek haar met één oog aan. „Als je eens met mij meeging naar de P.C. Ja, je moet het natuurlijk zelf weten. Misschien is het niet helemaal volgens de gel dende etiquette. Ik heb er niet zo veel verstand van Maar ik heb thuis nog wat onder de kurk en wat snoeperij is er altijd nog wel te krijgen. Ik hoop dat ik je niet beledigd heb met dit voorstel." Jannie bloosde. „Goed, zei ze, „En aan etiquette heb ik maling. Per slot van rekening zijn we geen van beiden kinderen meer. En de trams rijden van avond tot één uur, dus ik kom altijd nog wel thuis. Kees stond op. „Laten we dan maar opstappen, dan maken we er samen nog een gezellige avond van. Lijkt het je „Enig," antwoordde ze uit de grond van haar hart. Kees verzorgde in de winkel nog even de kachel. „Zo, die blijft wel branden tot morgenmiddag. Dan zal ik hem wel verder verzorgen. Laat ik je even helpen met je mantel. Kees hield haar de mantel voor en toen ze die aan getrokken had, drukte hij nog even het bontkraagje warmer inhaar nek. Zelf trok hij ook een overjas aan en daarna traden ze naar buiten. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2