AXELSE COURANT Nederlands vernuft viert hoogtij JEUK D.D.D DE OORSPRONG VAN HET KINDERBOEK. HAMEA IVOROL: De Tandpasta van standing J.C.VINK Wrijf Kou en Pijn Frankering bij abonnement. Axel ZATERAG 18 JUNI 1955. 69e JAARGANG. No. 73. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeeisterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 01155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! OOK IN DE INDUSTRIE VAN LANDBOUWWERKTUIGEN In ons economisch bestel neemt de land bouw inde ruimste betekenis, derhalve met inbegrip van tuinbouw, een grote en eervolle plaats in. Niet alleen is het zijn taak de in heemse bevolking, dat te bieden wat de nood druft eist, ook het buitenland vindt hem bereid tot levering van kwaliteitsproducten. De groeiende wereld vraagt veel. De geza- melijke krachtsinspanningen van producent, handel en nijverheid en op gepaste wijze van de Overheid, hebben het mogelijk ge maakt, dat onze landbouw op volle toeren draait. Passend in het gegeven klimaat en de moeilijk te wijzigen bodemgesteldheid, wordt een rijke sortering akkerbouw-, vee houderij- en tuinbouproducten aangeboden. Iedere grondsoort, doch ook elk gewas vraagt een speciale behandeling. Geen enkel bedrijf is tot in de bijzonderheden gelijk aan een ander. Het werken met gemiddelden, voor veel doeleinden dikwijls noodzakelijk is voor het landbouwbedrijf in feite een was sen neus. Wat hier van toepassing is kan elders van generlei waarde zijn. Dit maakt het practisch onmogelijk één bepaalde be leidslijn uit te stippelen.Toch is het doel waarnaar wordt gestreefd voor alle land- bouwonderdelen en dat zijn er vele hetzelfde n.l. productie tegen de laagst moge lijke prijs. Uit hoofde vanhet feit, dat alleen een rationale productie het jle landbouw mogelijk maakte teblijven bestaan, heeft de mechanisatie inde bedrijven een grote vlucht genomen. Dit werd sterk in de hand gewerkt door een tekort aan geschoolde landarbeiders anderzijds aangewakkerd door het (ove rigens terecht oplopen van de lonen doch ook door het opvoeren van de productie. Rationalisatie is het parool. Om sterk te staan in de zeker niet gemak kelijke en veelal onbarmhartige strijd op de wereeldmarkt, doch ook voor een billijke levering aan het thuisfront, moet de pro ductie per man en per oppervlakte-eenheid zo hoog mogelijk worden opgevoerd. En dan gaat het niet alleen om massa, maar ze ker in niet mindere mate om kwaliteit.. Intensivering en rationalisering zijn woor den, die voor de landbouw begrippen zijn ge worden. De hardwerkende, goed geschool de boer van heden is ~zo deze ooit heeft bestaanzeker niet meer de man die oude gedichten ons voor ogen toveren,. De ar- chaische figuur heeft plaats qemaakt voor de welbewuste bedrijfsleider. En het is deze die, na de oorlog, welke ook voor de land. bouw een periode van achteruitgang bete kende, het landbouwschap uit het moeras heeft getrokken en het nu met vaste hand stuurt/langs hoge klippen en diepe afgron den stuurt. Invoerbelemmeringen door middel van het sluiten van grenzen dan wel het ver hogen van de tariefmuren, kunnen het schip in zijn onstuimige vaart misschien tijdelijk stuiten doch nimmer tot volledige onmacht brengen. Alle energie van de producent zou echter tot niets leiden, indien de andere schakels in het economisch verkeer, niet met dezelf de snelheid meedraaiden. Het is nu de ge lukkige omstandigheid, dat de Nederlandse handel en industrie op onnavolgbare wijze de moeilijkheden mede helpen oplossen. De boer werkt niet in het luchtledig. Hij staat nimmer alleen. Officiële en particuliere voor lichtingsdiensten wedijveren in activiteit bij het brengen van adviezen. Deze zijn juist nu zo welkom, omdat zich in wezen een om. wenteling in de bedrijven voltrekt. Massale machines zijn van heinde en ver ingevoerd om op de Nederlandse bedrijven hun kunnen te tonen. Tienduizenden trekkers leveren hon derdduizenden paardenkrachten om het werk sneller en lichter te doen verlopen. Vooral de motorisatie —als onderdeel van de mechani satie— heeft een fantastisch verloop te zien gegeven en nog is volgens deskundigen het verzadigingspunt niet bereikt. Practisch voor ieder bedrijf is er thans wel een geschikt type trekker te vinden. Het buitenland heef hier bij alijd de toon aangegeven. Speciale eisen. Nieuwe trekkracht brengt echter onher roepelijk nieuwe werkmethoden en nieuwe werktuigen met zich meede. Het is op dit terrein, dat in het byzonder de Nederland se industrie uitmunt. Reeds voor de oorlog kende Nederland een goed functionnerende werktuigen-indus trie. Vooral de smeden, nijvere ambachts lieden die ten nauwste bij de landbouwbe drijven betrokken zijn, vervullen een bijzon dere taak. Hun kennis van zaken heeft dik wijls tot prachtige, doeltreffende verbete ringen van bestaande werktuigen geleid. Doch ook nieuwe vondsten vinden hun oor sprong bij de smid. Het is een feit dat de landbouw nergens ter wereld zo intensief wordt bedreven, en dat nergens zulke hoge opbrengsten worden verkregen als hier te lande. Het vroeg maai en van gras bijv. voor inkuilingsdoeleinden stelt aan de machine heel andere eisen, als het van stam halen van oude stijve halmen! Het buitenland kent dit niet en de Neder landse consructeur zal uit de aard der zaak met de hier bestaande toestanden rekening houden. Ja, hij moet er rekening mee hou den, want de Nederlandse land. en tuin bouwers willen geen kat in de zak kopen. Opraappersen voor de hooioogst moeten aan speciale eisen voldoen willen ze hieringang vinden. Doch ook de constructie van een ver- nevelaar voor insectenbestrijding moet ,af' zijn, want er zijn concurrerende producten, die te kust en te keur worden aangeboden. Het is zeker geen misplaatst chauvinisme indien hier wordt vastgesteld, dat de Ne derlandse constructeur zich kan meten met de beste buitenlander. Zelfs zijn er hier te lande vindingen gedaan, welke ook in het buitenland grote opgang hebben gemaakt. Het is voor de werktuigen een aanbeveling, indien de Nederlandse landbouwer en tuin der ze heeft goed bevonden! Dan kan de buitenlandse collega er zeker van zijn, dat hij bij het werk niet zal worden teleurgesteld. Dit kan van de buitenlandse machines ze ker niet altijd worden gezegd, gezien de eer. der genoemde speciale omstandigheden, waaronder hier moet worden gewerkt. Bijzondere constructies In jaren nog jonge firma's gedreven door vooruitziende actieve zakenlieden brengen honderden werktuigen van Nederlandse oor sprong de gehele wereld over. De Neder landse landbouwwagen heeft een wereld naam, evenals de hier uitgedachte machine voor de hooibouw, welke de roemrijke naam van de Nederlandse uitvinder draagt. Nederland is een waterland en het zou wel tipisch zijn, indien er niet enkelen waren ge weest, die hun activiteiten op de bemaling hadden geworpen. Het naar believen regelen van de waterstand, zowel bij overvloed als bij een tekort, is door Nederlandse deskun digen opgelost en vindt her en der toepassing Van het vervoer van water naar het vervoer van meel is slechts een kleine stap, al stelt het product geheel andere eisen en van ver voer tot mengen voor onze uitvinders kennelijk geen bijzondere opgave, ook niet indien er sprake moet zijn van continumen- gen bij een chargegewijs vullen en continu afnemen. Voorwaar geen geringe opgave, die niettemin door een weldoordachte con structie is opgelost. Bijzondere bietenrooimachines staan reeds lang in het middelpunt der belangstelling en door jarenlange beproeving met talrijke ver beteringen zal het de landbouwer thans moge lijk worden gemaakt de moeilijke oogsttijd, met topuren aan mankracht te vervangen door een energie- en arbeidsbesparende ma chine. Inderdaad, de kleine vernufteling is hier niet dood doch springlevend en daar door bereid maar ook in staat opzienbarende resultaten te bereiken. Nederland telt millioenen dieren, die men liefst binnen de afrastering houdt en slechts dagelijks het vereiste areaal gras voorzet. Geen nood, de electrische afrastering werd om zo te zeggen .ontdekt' en Nederlands vakmanschap maakte iets bijzonders. Het landbouw-huisdier vertoeft echter ongeveer de helft van het jaar op stal. bijzondere be vestigingen, welke onder alle omstandighe den kunnen worden toegepast, sproten even eens voort uit het Nederlandse brein. Enorm assortiment. Bij kleine apparaten en werktuigen is het al Nederlands fabrikaat wat de klok slaat. Wij noemen hier eggen, schoffelwerktuigen, trekkersploegen, weidesiepen, rugsproeiers, automatische drinkbakken voor het vee, mest schudders, harken, schoppen en bijzondere lichte ladders, temperatuurmeetapparaten, gierpompen, binderdoeken (zonder rek en krimp), diergeneesmiddelen, speciale licht bronnen en zo zouden wïj door kunnen gaan. Niet alleen in de kleinere werktuigen is de Nederlandse fabrikaat paraat, ook het park van grotere machines kan voor een belangrijk deel door de eigen industrie worden gevuld. Zeker zijn wij bij de opsomming niet volle dig, indien wij alleen noemen de productie van uitstekende dorsmachines, grijpers voor het laden en lossen van materialen op de boer derij, kunstmeststrooiers, aardappelpootma- chines, schovenblazers, bietenladers, sorteer- machines, vlastrekmachines en last but not leasteen Nederlandse landbouwtrekker voorzien van een luchtgekoelde Duitse 2 cyl. motor met 6 versnellingen. Kleinbedrijf overheerst. Een typische bijzonderheid is, dat de mees te landbouwwerktuigen in kleine werkplaat sen worden geconstrueerd. Verschillende ma len is getracht bepaalde combinaties te maken met een verdeling van de werkzaamheden over de deelnemers. Hte succes bleek niet overweldigend. Wij kunnen ons ook inden ken dat de vreugde bij het tot stand komen van een bepaalde machine slechts dan aan wezig is, indien het geheel met eigen handen is gewrocht. Anderzijds biedt een combinatie meer mogelijkheden, doordat de specialisatie, welke hieruit kan voortvloeien een goedko pere productie mogelijk maakt. Bovendien kan dan de financiële positie steviger ver ankerd zijn. Vooral dit laatste schijnt voor velen nog een handicap te zijn voor het groter opzetten dan wel uitbouwen van de bedrij ven. Tot nu toe schijnt de drang naar ex pansie en het zich toeleggen op de export niet groot te zijn. De heer Allersma, voor zitter van de Algemeen Technische Commis sie van het Landbouwschap heeft dit enige tijd geleden uitdrukkeelijk vastgesteld. Ver der was deze deskundige van mening de een „bureau Exportorders" speciaal voor c landbouwwerktuigenindustrie zeker aanlok kelijk zou zijn. Wie neemt hier het initia tief? Nu zijn er slechts enkelen, die in het buitenland hun voelhorens hebben uitgesto ken en daar reeds goede resultaten hebben geboekt, doch Nederland kan meer. Wijd en zijd over de wereld heeeft het Nederland se volk en het Nederlandse fabrikaat een goede naam: laten die nu outsiders zijn, in siders worden en profiteren van de good will welke anderen reeds hebben gemaakt. Met kwaliteit en oorspronkelijkheid wint men de strijd. brrUaE- [da jauk ooit 4a ftportlal De oude Omar had de Arabische vlag uitgestoken en een dadeltaart laten bakken, want zijn zoontje Hoessein was door het exa men, en dit was om de drommel niet gemak, kelijk geweest. Hij had een som uit moeten rekenen over kameel A en paard B, die el kaar met snelheden van 3 en 12 "km per uur tegemoet gingen langs de weg Bagdad- Damaskus. Ook was er een som bij voor een koopman Ibrahim, die in mutsen deed een partij rode verkocht hij met 10% winst, maar een partijtje witte met 50 verlies, omdat ze door het liggen wat smoezelig wa ren geworden. Er was een Arabisch dictée, aardrijkskunde over de Syrische woestijn, de geschiedenis van de koninklijke koffiepot, die al eeuwen in het bezit van de sultans- familie was. Enfin, men vroeg van alles, en hiervan moest men dan nog alles weten ook. Hoessein was er echter met vlag en wimpel doorgekomen, en nu zei zijn vader tegen hem „Jongen, wat wil je voor je examen hebben Je moogt kiezen wat je wilt." „Als dat zo is dan graag een reis door de hele wereld," antwoordde Hoessein, die net als alle andere kinderen, dol op reizen was. Op zo'n wens had Omar niet gerekend, en hij zat er aardig mee in z'n maag. „Ik zou hem misschien het best een kameel ca deau kunnen doen," peinsde hij, „Je komt er ver mee en je zit behoorlijk hoog. Maar kamelen zijn koppig, ze kijken zo melancho liek, dat je er op de duur van begint te huilen en ze houden niet van reisjes te water. Het zou dus een tocht worden met hindernissen en tranen, en eigenlijk nog eenzijdig ook, aangezien 70 van de aarde geen aarde is, maar zee." Toen liet hij zijn gedachten gaan over het tover-tapijtje van zijn grootmoeder. Je kon er mee door de lucht vliegen. Maar de mot zat erin en je zou onderweg door de gaten naar omlaag kunnen vallen. E nu is het woes tijnzand wel zacht, maar je kon een cactus als een speldekussen treffen. Omar dacht aan het schip van Sindbad, aan een Arabi sche hengst, op het laatst zelfs aan een woestijnjeep en een straaljager, maar hij vond al die dingen veel te gevaarlijk voor een jongen en bovendien kwamen die nogal in de portemonnaie en die had Omar juist leeg. Drie nachten kon hij niet slapen, zo zocht hij naar een oplossing van de moeilijkheid. Maar toen ineens, „het" was er en toen was hij er ook. Hij kocht in de kantoorboek handel van Ali een anker inktflessen en een gros veren pennen en ook nog een paar pak Arabische schriften. Hier zit het etiket aan de achterkant, omdat de Arabieren van ach- teren naar voren schrijven. En toen schreef Omar voor zijn zoon Hoessein over de woes tijn, de dadelpalmen, de rivieren en de zee- en, over mieren, leeuwen en olifanten, over de sultan, die iedere morgen boterhammen met stroop at, en over de grootvizier, die altijd onder zijn ledikant sliep in plaats van er in. Hij liet Hoessein die schriften lezen, en de jongen maakte zo, doodgewoon op een divan met zeven zijden kussens, een reis door de hele wereld. En hij was de ge lukkigste jongen van Arabië, ja misschien van het ganse heelal. Maar wat nu het gekke van het geval was, toen Omar eenmaal aan het schrijven was, kon hij maar niet ophouden, zo graag deed hij het, en zoveel was er te vertellen. Hij moest telkens nieuw schrijfgereedschap, en papier kopen. En Hoessien maar lezen en lezen Het ene boek en het ene verhaal na het andere. Op die manier maakte Hoessein zijn wereldreis, en hij leerde er heel wat van, dat kan ik U veertellen Toen Omar genoeg van zijn schrijven be gon te krijgen, namen anderen zijn werk over. Dat waren dan de Omaristen of jeugd schrijvers. Ali levert nog steeds inkt bij va- ten en papier bij balen en in de boekwinkels kunt U honderden boeken voor de jeugd vinden. Aan het lezen kom net zo min een eind als aan het schrijven. Want in de huis kamers, tuinen, aan het strand en overal ziet U jongens en meisjes, geslaagde en niet-ge- slaagde, die in hun boek de wereld ontdekken en zich de ogen open lezen. C. Wilkoshuis. weg met ARBEIDSVERBOD 14-JARIGE MEISJES Met ingang van 1 Juli a.s. treedt in wer. de wijziging van de Arbeidswet, die bedrijfs- arbeid van meisjes beneden de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uitzonde ring van huishoudelijke arbeid in een privé huishouding. Zolang de zgn. Landbouwar- beidswet nog niet in werking is getreden, is dit arbeidsverbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der Arbeidsinspectie kunnen ondernemeers voor individuele ge vallen dispensatie van dit verbod geven. Bij de beslissing op een verzoek daartoe zal aller eerst aandacht worden gewijd aan de be langen van het betrokken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de Arbeidswet niet voor meisjes die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. ABONNEMENTSPRIJS: Lo«se nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1.55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 c«nl per mm. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. NUt krabtun. Da haldar bara D.D.D. kalm aart la ankela aaeondan, <J ilaktaklaman, lutrart an aa- d porti*. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN neast tot diep In da huldj VLOEISTOF BALSEM

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1