LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. Het i OEFENINGEN NATIONALE RESERVE Vrijdagavond viel er een drukke militaire acti viteit waar te nemen op het terrein van de gemeente aan de Kanaalkade. De vrijwilligers van de Nationale Reserve (oefen klasse Axel en Philippine) moesten hier een vaar- dighedisproef afleggen in het maken van schutters- putten. In een vlot tempo werd gegraven. Allen deden hun best om hun werkstuk zo goed mogelijk uit te voeren. Bij de controle bleek dan ook dat de uitvoering in het algemeen bevredigend was. Eén schuttersput was zo volmaakt gecamoufleerd, dat men er niets van zien kon en een der militairen zeelf er bijna inviel. Na afloop werd in het gezellenhuis door sergeant Hallegraeff een resumé gegeven van gemaakte fouten en nog mogelijke verbeteringen. Waardering werd ook uitgesproken voor de over het algemeen snelle en goede uitvoering. Tevens werd meeegedeeld, dat over 14 dagen een interessante vaardigheidsproef zal worden gehouden op hetzelfde terrein, waaraan een wedstrijd is ver bonden. O, DIE BROMFIETSEN. Onder onze gemeente weer twee ongevallen Ter hoogte van de Axelse Sassing werd het op een bromfiets gezeten echtpaar v. d. B uit Axel Zon dagavond tijdens het voorbijHjden van een door een dame bestuurde Belgische personen-auto aange reden. Dit ongeval liep met lichte verwondingen en een lichtbeschadigde brommer af. Wat minder goed liep het andere, Zaterdagavond ter hoogte van het „Casino" gebeurde ongeval af, waar mevr. S. met haar auto het echtpaar de W. uit Axel wilde passeren. Ook hier bleef het bij lichte materiële schade, maar de beide bromfietsberijders moesten zich voor de bekomen verwondingen onder medische behandeling stellen in het ziekenhuis te Sluiskil. Gelukkig kon ook dit echtpaar na te zijn verbonden nar hun eigen woning terug keren, zodat ook deze aanrijding gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef.. EINDLES EN DIPLOMA-UITREIKING CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Onder voorzitterschap van de heer C. de Putter, die deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze met gebed opende, had in het afgelopen week-end de jaarlijkse eindles en diploma-uitreiking plaats van en aan de leerlingen, die deze cursus weer met vrucht hadden gevolgd. De talrijke ouders en genoedigden en in di- vere andere kwaliteit enaanwezigen werden door de voorzitter hartelijk verwelkomd. Zeer in het bijzonder gold dit de inspecteur van het Lager Landbouw onderwijs, de heer L .van Dijk, Rijkslandbouwconsu- lent te Schoondijke, de gemeentebesturen van Axel,, Zaamslag en Hoek, alsmede het bestuur van de CJ.B.T.B. e.a. De heren Booy als directeur en L. Schieman als leraar namen daarop de gelegenheid waar de beide hoogste klassen aan de tand te voele in de diverse onderwezen vakken, hetgeen resulteerde in de be vordering van alle leerlingen van de 3e naar de 4e klasse. De heer van Dijk onderwierp daarop de leer lingen der hoogste klasse op zeer originele, doch on derhoudende wijze aan een verzwaarde „test". Als gevolg daarvan werd aan alle 15 leerlingen het eind diploma uitgereikt, n.l. met lof aan Dieleman Pz., Hoek K. C. Dieleman Pz., Axel en J. J. Dieleman, Hoek. Met zeer goed resultaat aan M. Deij, Zaam slag J. de Bruijne S. Pz., Terneuzen Joz. Haak Jz„ Zaamslag. Met goed gevolg aan Anth. van Wijck, Sluiskil D. A. Dekker, Az., Terneuzen J. de Feijter A.J.z., AxelJ. L. Murre, Axel J. de Putter, Hoek Joh. Fondse, AxelE. Oppeneer, Terneuzen C. den Deurwaarder, Zaamslag M. v. d. Bulck, 1 erneuzen. 12) Kom, hij ging maar weer eens naar huis. Morgen zou de etalage wel klaar zijn en dan kon hij over morgen beginnen met de uitstalling. Terwijl hij op het punt stond zijn overjas aan te trekken, ging de winkelbel. Verbaasd keek hij om Er stond toch duidelijk op het raam „gesloten wegens inventarisatie". Maarte rwijl hij omkeek, zag hij meteen het lachen de gezicht van Jannie. „Lieve help, Jansje -zoals hij haar nog altijd noemde jou had ik allerminst hier verwacht." „Dus niet welkom „Praat geen onzin, meisje. Ik vind het altijd leuk, als je komt. Nieuwsgierig geworden naar m"n nieuwe zaaki?" „Een beetje," bekende ze eerlijk. „Ik was nogal vroeg klaar vanavond en ik dacht laat ik eens over de Rozengracht lopen om te zien, of ik Kees' nieuwe zaak kan vinden." „O ja, ik heb je het nummer nooit genoemd, hé?" „Nee. Maar ik zag hier de boel dicht en het briefje er voor. Dus ik dachthier zal het wel zijn." „En, hoe vind je de tent?" vroeg hij, opgewekt lachend. Ze keek eens rond in de rommel, toen naar de nieuwe lampen, waarvan er al twee hingen, en ten slotte naar de half open etalage. Ze knikte. „Je KLEIN FESTIVAL. Het jaarlijkse klein festival dat Zaterdag alhier plaats had, bepaalde zich zoals reeds in onze vorige editie is vermeld ditmaal tot de beide oude ge trouwen „Concordia" uit Axel en „De Volharding van Zaamslag. Nu „Elk naar zijn krachten" maar over zo weinige krachten meer blijkt te beschikken, dat een dragelijk figuur maken in het openbaar vrijwel als uitgesloten moet worden beschouwd, heeft deze naam een tra gische klank gekregen. Temeer, als wij in aanmerking nemen dat deze vereniging nog slechts vier jaar ge leden in de afd. Uitmuntendheid (fanfare) een fraaie eerste prijs wist te behalen. „Concordia en „De Volharding volhardden nu Hoek niet langer trouw aan haar devies kon blijven tesamen aan beider op de vaandels prijkende naam, die nu eens te meer „parool" is gewórden. „Een drachtig volhardend zou dit nu mogen luiden. Een korte muzikale wandeling ging vooraf aan de traditionele concerten op de markt die te half acht aanvingen. „Concordia" door omstandigheden nog wat zwak ker bezet dan gewoonlijk voerde allereerst het reeds in ons vorig nummer gqpubliceerde programma uit, hetwelk de 15 executanten in aanmerking nemende nog een tamelijk bevredigende prestatie was, onder leiding van de heer A. J. Schieman. Laten wij hopen, dat de nodige versterking door de in opleiding zijnde jongeren binnen afzienbare tijd haar beslag kan krijgen en er weer een Axel-waardig korps kan optreden, het optreden van „De Volharding" waarin enige va cante plaatsen geremplaceerd waren door „kunst broeders" van de Harmonie Terneuzen. Onder de eminente leiding van de heer Joh. Meijers voerde dit welbezette korps een eclatant programma uit, dat werd ingezet met een indrukwekkende mars. Dit korps liet onze plaatselijke muziekliefhebbers in navolging hiervan een aantal nummers horen die de nieuwe en doeltreffend opgestelde en tot haar recht komende muziektent waardig waren. Het klank volume bleek eens te meer prima en deed aan de gunstige rqputatie, die ons marktplein accoustisch be keken- bezit, niet het geringste af nu de tent in de Noord-oostelijke hoek bij het stadhuis was verrezen. Vooral de beide concoursnummers „Nabucco", de bekende opera-ouverture van G. Verdi en „Le Calif de Bagdad" eveneens een ouverture van werden met grote correctheid uitgevoerd. Langdurig en spontaan opklaterend applaus bewees dat het Axelse publiek toch nog goede muziek weet en wenst te appreciëren. Oorverdovend lawaai der jeugd. Wij zeggen dit met opzet omdat juist tijdens de uit voeringen van deze muziek op dit Zaterdagavonduur de Axelse schooljeugd een hels lawaai maakte. Dit speet ons te meer, nu er van goede muziek te ge nieten viel en er voldoende politie op het marktplein aanwezig was. Zo erg was somtijds het kabaal dat een hobo-speler (die in zeker stuk een algehele aandacht vereisende solo te vervullen had) zich gedurende de uitvoering gedwongen zag de muziektent te verlaten om de aan de voet van de kiosk lustig vechtende en stoeiende jeugd te scheiden Een wel bijzonder typerend en ergerniswekkend schouwspel onder toezicht van de politie. De dirigenten, zowel als de leden der concerterende verenigingen toonden zich met vele luisteraars over het gedrag der jeugd verontwaardigd. Kunnen de onderwijzers op onze lagere scholen in deze niet eens trachten te bereiken wat de dienaren van Hermandad blijkbaar ten enenenmale onmogelijk is. Wandelende, meer opgeschoten jongens en meisjes en vaak ouderen verplaatsen zich tijdens de concerten te kust en te keur en de schooljeugd die voor een groot deel inbed behoorde te liggen blijkt maling te hebben aan de meest elementaire begrippen van orde en tucht. Of zou de plaatselijke overheid in deze wellicht door verscherping der verordening niet eens daad- pakt het goed aan, zie ik. En van buiten is het ze ker pas opgeschilderd, he." „Ja, alles was zo verveloos. Hier binnen wordt het ook van het voorjaar opgeknapt, maar voor lopig moet het nog maar zo. Het kost toch al geld genoeg." „Nu moet je zeker nog heel wat voorraad ver huizen, he? Ik bedoel sigaren, sigaretten..." Hij liep een paar passen terug en opende de deur van het achterkamertje. „Alles is al aanwezig hoor. Dat is vandaag aangekomen. Ze liep naar binnen en keek naar de talrijke pak ken, kistjes en dozen. „Goeie zeg, dat is genoeg voor een hele kazerne, zou ik denken. K|es lachte. „En dan houden we nog wel wat over, hoor. Ze keerde zich naar hem om en zag, dat hij haar pullover aan had. Maar ze zweeg hierover, en vroeg „En heb je goede verwachtingen voor a.s. Zater- dag?" u Kees knikte en leunde tegen de toonbank. „Och, waarom niet Ik kan het hier een beetje anders aan pakken, dan indertijd in de P.C. Zaterdagmorgen worden er hier in de buurt strooibiljetten rondbe- zorgd, warin de opening wordt aangekondigd en waar in te lezen staat van de openingsreclame. Bovendien heb ik een paar advertenties geplaatst en komen er meteen nadat de etalage klaar is een paar plakkaten op de ruiten. En dan zullen we maar wachten op de dingen die komen gaan." „Met andere woorden, de klanten. Zeg Kees, ik zou best eens een middagje in de winkel willen helpen. Kees diepte een pakje sigaretten uit zijn zak en pre senteerde er een aan het meisje. Toen stak hij er zelf ook een op en nadat ze even gerookt hadden, zei hij nadenkend, terwijl hij Jannie aankeek „Daar zou werkelijk optreden Want nu de muziekverenigingen te dezer plaatse een verhoogde subsidie is toegekend wordt deswege ook verlangd dat de korpsen zoveel maal per jaar optreden. Is het dan niet een eerste vereiste dat dit qptreden onder redelijke omstandig heden, d.w.z. in een rustige omgeving kan plaats hebben Dit specifiek „Axelse" euvel is reeds zo oud als de weg naar Kralingen Wij wachten in spanning af Na afloop van het concert volgde nog een muzi kale wandeling van „De Volharding door enige hoofdstraten. ZEEUWSE VEEHANDEL VERGADERDE IN PROVINCIAAL VERBAND TE AXEL. Vrijdagnamiddag had onder presidium van de heer C. Noordhoek uit St. Philipsland in „Het Centrum" de jaarlijkse provinciale ledenvergadering plaats van de Ned. Bond van Veehandelaren. Vertegenwoordigd waren vele afgevaardigden uit alle delen onzer provincie toen de voorzitter allen een spontaan woord van welkom toeriep. Inzonderheid gold dit de landelijke Bonds-voorzitter de heer K. W. ten Dam en de alg. secretaris mr. H. A. Wildeman en verder ook het dagelijks bestuur van de Bond van Varkenshandelaren, de heren H. J. Colsen en N. de Kunder. In zijn openingsrede memoreerde hij voorts de sta biliteit van het ledencijfer, alsmede de nog steeds niet op het oude peil zijnde toestand in het zwaar ge troffen Schouwen-Duiveland, waar men zich gedwon gen ziet permanent de hand aan de ploeg te houden, maar door middel van het egalisatiefonds vele ver beteringen in de toestand kwamen. Hierop volgden naast de voorlezing der notulen van de vorige vergadering de gebruikelijke agenda punten, waarbij de meeste ingekomen stukken ver wezen werden naar de op de agenda voorkomende voorstellen en onderwerpen. Hieronder ressorteerden ook de beide jaarverslagen van de secretaris-penning meester, de heer A. M. Zuidweg-Burger uit Krabben- dijke. Deze gaf een resumé van het vergadering- bezoek aan de zomervergadering te Middelburg en de najaarsvergadering te Zierikzee gehouden. Als belangrijkste feit releveerde hij de opening van het nieuwe laboratorium van de Gezondheidsdienst, dat op 26 Februari van het vorig jaar plaats had en waarbij namens de afdeling Zeeland een bloem stuk werd aangeboden. Het aantal leden bedroeg 308. Herdacht werd het verscheiden van de voormalige algemeen secretaris, mr. Westerveld, maar daarnaast kon met waardering gewezen worden op de arbeid van diens opvolger, vmr. Wildeman. Tal van andere functionarissen wer den daarnevens om hun zakelijke medewerking, accu ratesse en begrip ten opzichte van de handel geprezen. Men hoopte, gedachtig aan het „wie pleit om een koe, die geeft er één toe" in organisatieverband ge vrijwaard te blijven voor de al te ver doorgevoerde rompslomp en verwikkelingen, waarna de stand van de veehouderij die sedert de bevrijding met 22% voor uitging, werd besproken. Het achter ons liggende jaar was voor de veehandel niet zo best, naar het ge voelen van de secretaris-peningmeester. Met inbegrip van een batig saldo van ƒ938,08 be droegen de ontvangsten in 1954 5518,29 en de uit gaven 5280,73, zodat er een batig saldo is van ƒ237,56. De kascommissie had schriftelijk tot goed keuring der rekening en bescheiden geadviseerd, waar na voor 1955 in de financiële commissie benoemd werden de heren van Gies en Moelaert. Collectieve ongevallenverzekering. Een punt van langdurige discussie vormde het voor stel tot afsluiting van een collectieve ongevallen verzekering voor de leden. De premie hiervoor blijkt miniem en de uitkering bij ongevallen de dood ten gevolge hebbende zal bedragen 1000,— bij over lijden of 2000.— bij blijvende invaliditeit of veelvou den hiervan, naarmate van hogere betaalde premie. Bij missen van arm, been of ander lichaamsdeel zal niets op tegen zijn, als je de weg wist. Maar wat weet jij van de sigaren- en sigarettenmerken af, om nog maar te zwijgen van de rook- en shagtabak. „Nu ja, ik bedoel niet in de P.C., maar hier. Zeg als ik je nu eens help met het klaarzetten van alle sigaretten, kistjes sigaren en pakjes tabak. Dan weet ik toch ook de weg. niet? Ik... je moet me niet verkeeerd begrijpen, ik wil er geene geld voor heb ben... het is zo maar voor de aardigheeid." Kees dacht na. Het kon misschien wel druk wor den op de openingsdag. Dat kon je eigenlijk van te voren nooit goed beekijken. Natuurlijk, met zijn tweeën kon je al heel wat klanten helpen als het erg druk werd. Het idee was misschien nog niet eens zo gek... Ze legde haar hand op zijn arm en smeekte: „Toe Kees, mag ik ook bij de opening zijn?" Hij nam rustig haar hand in de zijne. „Maar dat spreeekt toch vanzelf meisje. Alleen... ja, je zou eens op een avond kunnen helpen met het klaarzetten van de spullen. Als je er tenminste zin in hebt." „O, ik zou het dol vinden... Toe, Kees" „O, ik vind het best hoor. Laat eens kijken, mor gen komen ze misschien klaar met de lampen en de andere verlichting. Dan moet de rommel nog een beetje opgeruimd worden. Overmorgen is het Woens dag... Ja laten we dan afspreken dat je Woensdag avond na je werk vlug gaat eten en dan hierheen komt. Een uur of zeven dus.. Dan kunnen we samen aan het uitstallen gaan en zal ik je meteen veer tellen over de kwaliteit en de soorten." „Ik kom vast. Ik verheug me er al op. Lam, dat je bediende nog niet uit dienstis, he. „Nee, en ik had nog een stille hoop, dat hij Za terdagmiddag wel hier kon zijn, maar hij heeft zich niet vrij kunnen maken. Mooi, dat is dan afgesproken. een uitkering in procenten naar de aard van het ge mis plaats hebben. Nadat enkele leden bezwaren hadden geopperd van principiële aard, alsook tegen collectieve verzekering, werd ten slotte het bestuursvoorstel met overgrote meerderheid aangenomen. Daarop kwam in bespreking de beschrijvingsbrief voor het a.s. landelijk congres van de Ned. Bond te Arnhem op 13 en 1 4Juli a.s. Hierbij bleek dat de afdeling Zeeland zelf geen voorstellen of amendementen voornemens is in te dienen, hoewel ter vergadering ernstige klachten ge uit werden over bepaalde handels-usantie s ten aan zien van dragend vee, dat zeer vaak in de plaats wordt geleverd van als „gust" verkocht vee. De bona fide handel ziet zich in deze zeer vaak ernstig gedu peerd. Door mr. Wildeman en de alg. voorzitter wer den richtlijnen aangegeven, hoe men ten deze in de toekomst dient te handelen teneinde gevrijwaard te zijn. De hee rten Dam wees echter een eventueel op de beschrijvingsbrief brengen van deze praktijken waarvoor de eerder door hem genoemde weg bewan deld moet worden van de hand. De alg. voorzitter bepleitte wel het krachtig ver lenen van steun aan een drietal Friese voorstellen, die neerkwamen op bepaling van een 30 dagen-grens voor de export, terwijl voor vee uit een a.b.r.-vrije stal en abortusvrij vee vrijheid voor aankopen wordt verleend, zonder dat bloedproef wordt genomen en zonder vermelding op het certificaat. Door mr. Wildeman werd daarop een interessante causerie gehouden over de financiële kant van de verhouding tot het Landbouwschap. Zeer uitvoerig I behandelde deze deskundige achtereenvolgens de in ventarisatie-maatregelen en de heffingsverordening, waarin voor iedere hectare weidegrond 1- moet worden betaald. Elke hectare wordt verondersteld in de behoefte van 3 koeien of 12 varkens te kunnen voorzien. Met tal van voorbeelden stipte hij verschil lende practische bezwaren aan en wees op de in deze voor de handel wachtende administratieve rompslomp en de aankleve daarvan. Het orgaan „Vee en Vleeshandel" zal hieromtrent binnen afzienbare tijd de nodige publicatie s wereld kundig maken. Door de heer ten Dam werd een levendig pleidooi gehouden voor de bijzondere aandacht die z.i. de opleiding der jongeren in de veehandel vordert. Zijn beroep op vermeerdering hunner kennis, flair en „flux de bouche" die in de handel onmisbare factoren zijn, legde verder de nadruk op nodige sterkere binding. Ook dient men met het internationaal verband voor de toekomst te rekenen. Het streven naar een West-Europese markt staat spr. beklemtoont dit als stellig aan de poort van zijn verwerkelijking. Dit zal absoluut doorgaan en daarom is z.i. talenkennis een eerste vereiste. Ten slotte is het voor de agrarische sector be doelde STOVEG-diploma voor de jongeren wel een zeer nodig en aanbevelenswaardig document. Uit de vergadering ging in verband met dit be toog een stem op voor uitwisseling van jonge vee handelaren. Dit was uit des voorzitters hart gegrepen. De najaarsvergadering zal te Tholen plaats vinden. Bij de omvraag uitte de heer H. Colsen een klacht omtrent de verkeerde methode om met ongeladen auto's toch voorrang te verkrijgen bij het overzetten op de veren. Dit is z.i .funest en zal tot ingrijpen van de boot-directie leiden. Na de rondvraag dankte de praeses allen voor hun aanwezigheid en medewerking tot het vlotte verloop dezer vergadering en de prettige discussie s. Het was z.i. een zeer leerzame middag. Opwekkend tot grote opkomst naar de najaars vergadering te Tholen sloot hij daarop deze periodieke j jaarlijkse bijeenkomst. PREDIKBEURTEN. Donderdag 9 Juni Gerefe Gemeente 2 uur Ds. L. Rijksen van Mid delburg, Huwelijksinzegening. We gaan samen een stroom van klanten helpen. „Fijn, hoe meer er komen hoe liever het mij is. „Zo, en nu gaan we enaar huis, want ik lust wel wat en anders wordt mijn eten koud. Toen Jannie die avond op haar kamer kwam, was Ria nog niet thuis. Ze liep naar het keukentje en zette de aardappelen, die al geschild waren, vast op. Daarna waste ze de groente en onderwijl kwam Ria thuis. „Hallo," begroette ze, haar tas in een hoek smij tend. Daarna ging ze automatisch helpen met het klaarmaken van de maaltijd. „Zeg, Ria, ik ga Kees helpen bij de opening van zijn nieuwe zaak." „Zo?" Ze legde de biefstuk in de braadpan. k,Heeft hij het je gevraagd „Nee, niet dadelijk. Ik was vanavond even op de Rozengracht om te kijken. Toevallig was hij er iu'st- We heben wat gepraat en het resultaat is geweest, dat ik op de middag van de opening helpen zal.' Ria keek haar vriendin van terzijde aan. Ze be greep meteen, dat Kees het niet aan haar gevraagd had, maar dat Jannie het zelf had aangeboden. Mis schien had Kees beleefdheidshalve niet willen wei geren. Na een goed half uurtje zaten ze te eten. Ria keek af en toe nog eens naar haar vriendin en ten laatste zei ze Zeg Jannie, het is mijn zaak natuurlijk niet en je moet het per slot van rekening zelf weten, maar pak Kees niet verkeerd aan. Eenmaal heb je een domheid uitgehaald, toen je, daar in je geboorte plaats met hem speelde. Een man veregeet zo iets niet licht..." Jannie keek haar verwonderd aan. „O maar er is niets anders tussen ons dan gewone vriendschap.' (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2