RANG LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL algemene vergadering van de feuilleton. door GRÉ DE BOER. burgerlijke stand. SLUISKIL KOEWACHT VOGELWAARDE AXEL bTdiverse frisse "vruchtensmaken a 32 cent pet 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let'op de naam RANG op het beschermend omhulsel ZAAMSLAG. ZUIDDORPE. V.V.Z.F. In het afgelopen weekend hield de Vereniging van Zeeuwse Fokkers onder presidium van burgemeester M A. B. Puylaert van Zuiddorpe, op de bovenzaa van hoitel „Het Gulden Vlies" haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering, welke door een flink aantal leden-aandeelhouders was bezocht die in totaal een 40-tal stemmen uitbrachten. Na de officiële opening en verwelkoming volgden de gewone plichtplegingen door de secretaris-penning meester ,de heer Iz. de Feijter Wz„ waarbij ook de ingekomen stukken aan de orde kwamen, waaronder ook de te houden premie- en yeulenkeuring werd be sproken. Een tweetal nieuwe leden-aandeelhouders werden als zodanig geballoteerd. Namens de financiële commissie werd door de heer Jac. de Klerk Sz„ te Zaamslag rapport uitge bracht omtrent de rekening en boeken van de secre taris-penningmeester, waaruit een ontvangst bleek van ƒ2119,75 en een uitgaaf van 1869,66, zodat er een goed saldo was van ƒ250,09. Op diens voorstel werd de heer Iz. de Feijter voor zijn accuraat beheer gedechargeerd en daarop hechtte op voorstel van de voorzitter de vergadering haar sanctie aan dit rapport door zonder op- of aan merkingen haar instemming te betuigen. De begroting voor het jaar 1955 werd bij hamer slag overeenkomstig het voorstel van het dagelijks bestuur vastgesteld. Een volgend agendapunt bepaalde hte bedrag voor ieder lid in het vermogen der vereniging. Dit werd bepaald op ƒ11,41 per aandeel. De daarop aan de orde gestelde bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van een drietal leden resulteerde in de herkiezing van de heren M. A. B. Puylaert, Jac. de Putter en A. L. Stallaert met grote stemmenmeerderheid. Al de herkozenen bleken zich deze herbenoeming te laten welgevallen en de voorzitter hoopte op een zelfde bestendige geest van samenwerking in het be lang der vereniging. Tot lid der financiële commissie voor 1955 werd door de voorzitter benoemd de heer L. W. de Regt te Zaamslag. Besloten werd op voorstel van het bestuur tot het houden van een premie-veulenkeuring op 5 Juli a.s. Verder werd uitvoerig gediscussieerd over het hou den van een keuring van 18 aanders waarvoor Axel in aansluiting op West Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland ditmaal in aanmerking komt. In be spreking kwam de reeds herhaaldelijk uitgeoefende aandrang om in deze tot een fusie te komen met Hulst en aangedrongen op één centrale keuring op de daar toe meest voor in aanmerking komende plaats, die bovendien de beschikking over de beste terreins-acco- modatie bezit. Van verschillende zijden bleek ook nu weer sterke aandrang om de fusie te verwezenlijken. De meest geavanceerde denkbeelden werden ge- lanceerd door de heer W. Koster Jz„ die hierin vooral een kwestie van good-will, doch tevens een dringende noodzaak zag. Een commissie uit beide verenigingen met desnoods een juridisch adviseur moet het mogelijk vallen dit doel te verwezenlijken. Doch de wil dient er te zijn. Omtrent de komende fokveedag te Kloosterzande werden ook nog verschhillende mededelingen gedaan en bleek het aantal opgegeven paarden nog met in overeenstemming te zijn met deverwachting. Een op wekking tot inschrijving op ruimere schaal geschiedde staande de vergadering. Bij de omvraag werd o.m. de terrein-accomodatie be sproken en de ten deze bestaande verplichtingen voortvloeiende uit het gebruik van de boxen bij de keuringen. 11) Kees lachte opgewekt. „Ik heb zoiets wel eens ge lezen in moppenbladen, maar nooit gedacht, dat zulke mensen nog in werkelijkheid bestonden. „O, het gebeurt niet vaak meer, maar zo af en toe komt toch zo'n grapjas nog wel eens voor het l0k<Ik hoor het al. Het lijkt me verbazend interessant werk." Ria knikte. „Ik doe het met plezier, hoor, al is die vroege en late dienst ook wel eens vervelend. „En Zondags natuurlijk ook dienst. Ben je vrij vanmiddag Vroege dienst gehad. Half één klaar. Tot morgen middag één uur. aDn ga ik weer negen dagen in de middagdienstVan één tot vijf uur en van half zes tot negen." Kees keek op zijn horloge. „Dus allebei vrij van avond Wel, dan nodig ik de dames uit voor een gezellig avondje Bioscoop in de stad en een etentje toe. Is dat goed?" Geweldig!" prees Ria. Maar dan moet je ook eens een avondje rustig bij ons hier komen door brengen." „Dat beloof ik," antwoordde Kees plechtig, „want ik vind het hier gezellig." Jannie keek een beetje sip, toen Kees na een uurtje vertrok. En in stilte vond ze het maar zo-zo, dat Ria die avond ook mee zou gaan. Ze had hem die avond liever voor zich alleen gehad. Want diep in haar hart moest ze bekennen dat ze van Kees hield. Verder werden nog enkele huishoudelijke aange legenheden besproken waarop deze vlotverlopen ver gadering door voorzitter Puylaert werd gesloten. DRIEDAAGSE TRIP NAAR PARIJS DOOR DE REISCLUB „PRINS HENDRIK". Deze week maakte de reisclub „Prins Hendrik al hier een driedaagse trip naar Parijs. Vroegtijdig ver trokken arriveerde het gezelschap vroeg in de middag op de Parijse luchthaven Le Bourget, na een prach tige tocht door het bekende Woud van Compiegne, waar het machtige .fraaie kasteel van Pierrefonds be zichtigd werd. Oo kde luchthaven was een bezoek overwaard. In de enorm grote hall, waar alle kantoren van de luchtvaartmaatschappijen gevestigd zijn, trok dat van onze K.L.M. de meeste aandacht. Vanaf de terrassen werd hte gaan en komen der vliegtuigen gadegeslagen. De deelnemers, die in drie hotels waren onderge bracht, trokken na de maaltijd de stad in en be zochten per ondergrondse tram de Metro ver schillende belangrijke punten, bezichtigden de mode zaken en winkels aan de Champs d Elysées en dwaal den door het pitoreske Mont Martre, Parijs bij nacht. De volgende dag werd een hoogst interessante rit gemaakt langs de voornaamste en bekendste gebou wen en des middags werd een bezoek gebracht aan het paleis en de tuinen van Versailles, het schone yerblijf van de Zonnekoning, met een tocht door het schone dal van Chevreuse. Des avonds bezocht het grootste deel van het gezelschap de Follies Bergères. De laatste morgen hebben practisch allen doorge bracht in de winkels en warenhuizen in het centrum, terwijl na de middag nogmaals Mont Martre werd bezocht, waar talloze schilders hun schilderijen maak ten. De Sacre Coeur en de Eifeltoren stonden als laatste op het programma. Tegen zes uur werd de lichtstad weer verlaten en omstreeks middernacht arriveerde men weer terug in het vaderland, waar alle deelnemers vermoeid maar uiterst voldaan aan hun woningen werden afge leverd. DE NIEUWE MULO - EXAMENS. KLEIN FESTIVAL. Vorige week deelden wij mede dat aan het op Zaterdag 4 Juni (heden) alhier te houden traditionele klein festival naast de plaatselijke harmonie „Con cordia", de muziekverenigingen van Zaamslag, Hoek en Sluiskil zouden deelnemen. Thans staat evenwel vast dat „Elk naar zijn krachten" van Hoek, welk gezelschap door moeilijkheden met de bezetting van het korps toch al geen definitieve toezegging tot deel name had gedaan, verstek moet laten gaan om deze reden. Ter elfder ure kwam ook van de fanfare van Sluiskil, die met dezelfde problemen te kampen heeft een bericht van verhindering. Thans zullen dus alleen „Concordia" en „De Vol harding" van Zaamslag optreden. De muzikale rond wandeling door de stad is bepaald op 6 uur, waarna om half 8 de concerten op de Markt zullen aanvangen. Door „Concordia" zullen de volgende nummers worden uitgevoerd 1. Utile Dulci, mars P- I* Wiest 2. Elsinore, ouverture P- B. Bissehnk 3. Doornroosjes Bruidvaart, fantaisie M. Rhode 4. Door zand en heide, mars, Alb. Kappert 5. 2e Strauss-Walsen-potpourri Adr. J. Maas 6. Fêtes d'Hiver, fantaisie G. Gadenne 7. Erato, mars I°h- C de Wit' PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Juni 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. C. A. Honders, van Sas van Gent, 2.30 uur Ds. P J. Pennings (H. Doop), 7 uur Jeugddienst, Evangelist. G. Nieuwenhuijsen, van 's-Gravenhage (Onderwerp „Hebben de mussen een Vader?"). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. Gedurende de maand Mei 1955. JUBILARISSEN OP DE COKESFABRIEK GEHULDIGD. Dezew eek werden negen jubilarissen gehuldigd op de Cokesfabriek te Sluiskil, daar zij 25 jaar aan het bedrijf verbonden waren. De president van de raad van beheer, baron Jean Seilliere, was bij deze huldi gingsplechtigheid aanwezig, evenals de algemeen di recteur van de A.C.Z., ir. H. Ledune. De jubilarissen zijn ir. P. Marvin, de heren J. van Altena, technisch onderdirecteur, H. Brackman, chef vervoer, P. oCrveleyn, chef Benzolfabriek, J. Hamer- linck, gascontroleur, J. v. d. Hagen, portier, A. Vinke. onderhoudsarbeider, C. Bracke, bankwerker en J. v. d. Hooft, ovenarbeider. Allen ontvingen de onderschei ding voor het zilveren dienstverband. BENOEMD. In verband met ziekte van een der leerkrachten aan de R.K. Jongensschool te Koewacht is met ingang van 1 Juni tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer Water schoot, van Kloosterzande. VERKEERSONGEVAL. Ter hoogte van Stoppeldijkveer heeft zich op de provinciale weg Zaamslag—Terhole een verkeers ongeluk voorgedaan. Een wagen, bestuurd door een zekere B. uit Zutyjhen, moest uitwijken bij het in halen van een vrachtwagen en kwam daarbij met de wielen in de zachte berm van de weg terecht. De wagen begon te slingeren, sHoeg over de kop en kwam via het rijwielpad aan de andere zijde van de weg zwaar beschadigd in een sloot terecht. De chauffeur, die bloedende wonden opliep, werd door dokter Elen- baas uit Zaamslag, ter plaatse behandeld. Zijn ver wondingen bleken niet van ernstige aard te zijn. De gehavende auto werd later met een kraanwagen weg gesleept. Het mag een wonder heten, dat niet meer personen bij dit ongeval werden betrokken, daar het op dat moment op het rijwielpad tamelijk druk was. De Mulo-organisaties zien hun werk inzake het z.g. Mulo-Middenstandsdiploma met succes bekroond. Na moeizame onderhandelingen met de Middenstands bonden werd bereikt, dat candidaten voor het Mul6- examen, die aan beipaalde we mogen gerust zeg- Bedrijfsrekenen, Boekhouden, Bedrijfsleer, Rechts- en gen - redelijke eisen, met betrekking tot de vakken Wetskennis voldoen, bij het slagen voor het Mulo examen niet het gewone diploma ontvangen, maar het nieuwe Mulo-Middenstandsdiploma, waardoor zij het bekende, voor vestiging benodigde en door velen gevreesde Middenstandsexamen niet meer behoeven af te leggen. Aangezien de ministeriële goedkeuring hierop pas in dit voorjaar afkwam, zal het aantal candidaten. dat van deze gunstige regeling zal genieten, uiteraard klein zijn. Maar op de meeste Ulo-scholen, waaronder ook hier ter plaatse, zullen van 1956 af de examen - candidaten klaar gemaakt worden voor dit nieuwe examen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een sleutel, Julianastraat 35; een kindertasje met inhoud, Polenstraat 12. Huwelijks-aangiften. 16. Johannes Petrus de Waele, 51 j„ (gehuwd geweest), en Johanna Romeijn, 37 j„ (gehuwd geweest). 24. Arie van der Schoor, 22 j. en Cornelia Johanna Knieriem, 22 j. 26. Jan Levinus Riemens, 26 j. en Geertruida Vinke, 20 j. Gehuwd. 12. Carolus Ludovicus Kegels (van St. Jansteen), 24 j. en Rosalia van den Bos, 21 j. Geboren. 1. Neeltje Francina, d. van Johan Cor nells Haak en Maatje Santina van Hoorn. 5. Mathilde Alice Cornelus, d. van Alphons Verstraeten en Cor nelia Markusse. 15. Marianne Francisca, d, van Petrus Bernardus Seghers en Germaine Maria Helena de Smet. 19. Petronella Bonifacia Agatha, d. van Hen- drikus Stoelinga en Martha Beersma. 21. Ronald Ray mond, z. van Benjamin Prud'homme de Lodder en Janette von Dobschütz. 26. Ingrid Yolanda Alice, d. van Bernardus Hermanus van den Bos en Anna Maria Bogaert. 28. Maria Barbara Hebrina, d. van Hendrik Goossen en Hebrina Jacomina Jansen. Overleden, 18. Elisabeth Wolfert, 76 j., wed. van Cornells Jan van de Velde. 20. Jacobus den Hamer, 9 j„ z. van Willem Leendert den Hamer en Catha- rina de Feijter. 30. Debora Cornelia Witte, 70 j„ echtg. van Adriaan Hendrik Johannes Sorber. -■-C' BENOEMD. Tot onderwijzer aan de gereformeerde school te Zaamslag is benoemd de heer M. Lokerse van Krui- ningen. NIEUWE LUIDKLOK GEZEGEND. Te Zuiddorpe had door deken van Dij kuit Hulst, geassisteerd door pastoor Huysmans te Zuiddorpe een plechtige gebeurtenis plaats, die misschien in geen eeuwen herhaald wordt. Onder grote belangstelling werd aldaar de nieuwe luidklok voor de R.K. Kerk gezegend. De nieuwe klok, die 500 kg. weegt ziet er prachtig uit. E enfijn ornament omkranst haar van boven en een kruisje met de beeltenis van O.L. Vrouwe, van wie zij de naam draagt sieren haar. Ook draagt zij een opschrift, waarin iets van haar ontstaan wordt vertelt. Dit opschrift luidt„Door wreed oorlogsge weld 1940—'45 werd mijn voorganger geroofd. Dooi milde bijdragen der gelovigen ben ik tot stand ge komen. Onder de naam en bescherming van O.L Vrouw werd ik gewijd in het jaar 1955. Pastoor der parochie was toen J. M. Huysmans. Als peter had ik Achille Puylaert-Martens. Als meter Elvira Puylaert Govaert." Pastoor Huysmans noemde in de wijdingsdienst de zegening van een klok iets heel bijzonders. In het li turgisch leven van de mens speelt een luidklok een grote rol, door met haar klanken deel te nemen aai de vreugden en droefheden. Zij luidt over hem bil geboorte en dood, roept op tot gebed, waarschuwt ir tijden van nood en gevaar. Velen kwamen de klok, die nog eniige dagen de kerk blijft opgesteld, bezichtigen. HEB Hoewe drongen maandelij vormde 1 zondere i aandacht Alsdan huijsen, vermelde spreker op het t in zijn k eniging auteur, voelens belang tuigen, t zelfs te mishand Zo z uitzonde de voor holtz, d en van Leiden, Dieren! internat die beh Staten plaatse renbesc krachti de hui Late interes: die oo heeft t Hoofdstuk 5. HULP IN DE NIEUWE ZAAK. De feestdagen kwamen en Kees had het drukker dan ooit. De voorbereidingen voor de heropening van de sigarenzaak aan de Rozengracht namen veel tijd in beslag en daarbij kwam nog, dat de winkel in de PC. ook zijn volle aandacht vroeg. Maar Kees kon gelukkig veel aan zijn bediende overlaten en zodoende ging hij praten met een schilder, die wel kans zag om de pui van de zaa kaan de Rozengracht nog vóór de opening wat op te knappen, als het ten minste met ging vriezen. Het bleef gelukkig vrij rustig weer, met af en toe wat regen. Maar de vorst bleef weg en de schilder profiteerde zoveel mogelijk van de gelegen heid om de gevel van een nieuwe verflaag te voor zien. Ook voor deze zaak liet Kees een uithangbord maken en hierop kwam als naam te staan „d'Olde Damper", een boertje in Noord-Veluws costuum, die een lange Goudse pijp in de mond had. Kees fietste elke dag even naar de Rozengracht om de vorderingen van de schilder te controleren. Bovendien onderhan delde hij met verschillende reizigers en grossiers, om de voorraden in de nieuwe zaak aan te vullen. Voor lopig sloeg hij alles in de P.C. op, want de man, die nu nog in de zaak aan de Rozengracht zat, zou er tot Kerstmis blijven. Daarna zou de winkel gesloten worden tot de middag van de heropening. Op Sinterklaasavond zond Kees een luxe tafelaan steker naar de Amstelveenseweg. En toen de beide meisjes die avond het pakej kregen en openmaakten, begrepen ze onmiddellijk, van welke Sinterklaas dit geschenk kwam. Ria vond het leuk en plaatste het. op het tafeltje bij de haard. Jannie probeerde de aansteker, die ter stond functionneerde en stond toen dromerig naar het vlammetje te kijken. Ria begreep, wat er in het hart van haar vriendin omging. Ze had waarschijnlijk ge hoopt op een persoonlijk cadeautje en nu was ze teleurgesteld. Een diplomatieke zet van Kees, dacht Ria, om een gemeenschappelijk geschenk te sturen. Ze knikte. Heel handig bedacht, jongeman. Want stuur je alleen aan Jannie een cadeautje, dan kan Ria beledigd zijn en stuur je afzonderlijke presentjes aan Jannie en Ria, dan kan Jannie jaloers zijn. Want per slot van rekening is Kees een oude vlam van Jannie en niet van mij. Ria knikte nog eens. Ja, dat had die sigarenwinkelier handig bekeken. Nu kon niemand zeggen Ik ben bevoordeeld of ik ben be nadeeld. Jannie had Kees een eigen gebreide pullover ge zonden. Even dacht Ria Moet ik nu ook nog wat sturen Maar al gauw liet ze die gedachte varen. Per slot van rekening is hij een vriend van Jannie en niet van mij. Hij zal wel zo verstandig zijn om dit te begrijpen. Met de Kerstdagen waren de beide meisjes uit de stad. Ria had Eerste Kerstdag vroege dienst en verder vrij tot de middag na Kerstmis. En Jannie had zich laten bepraten om met haar vriendin mee te gaan naar Deventer. Nadat Ria met haar werk klaar was reisden de meisjes samen naar de Koekstad, waar ze bij kennissen van Ria de feestdagen doorbrachten. Kees had zich in December ëén keer op een avond even lat enzien en zich verontschuldigd wegens drukte. Maar Ria voelde, dat er iets meer achter zat. Kees wilde Jannie een beetje ontlopen. Hij was toch geen kind meer en zou werkelijk wel gemerkt hebben, dat Jannie verliefd op hem was. In dit opzicht sprak het gezicht van haar vriendin als een boek. Kees bleef echter altijd even correct, hartelijk en vriendelijk. Maar meer ook niet. Hij was tegenover Ria even aardig als tegenover Jannie. Ook op de bewuste avond, dat ze met zijn drieën uit waren geweest, had Kees geen verschil gemaakt tussen de beide meisjes. Ria kwam dan ook tot de conclusie, dat Kees d sfeer vriendschappelijk wilde houden en niet meet Misschien wilde hij helemaal niet trouwen. Wi •weetJannie had hem immers in het verledt meerdere malen een blauwtje laten lopen Op de dag na Kerstmis vertrok de winkelier aa de Rozengracht en Kees kreeg de sleutels, nadat n» samen de inventaris had opgemaakt. Daarover w men het al spoedig eens en nadat een werkster li hele huis had schoongemaakt, laadde Kees een tal met nieuwe voorraden sigaretten, sigaren, tabak i andere artikelen en reed van de P.C. naar de nieut zaak. Daar ging hij, terwijl de electriciën bezig w nieuwe verlichting aan te leggen en de timmerman J etalage restaureerde, rustig in het achterkamertje voorraden uitstallen. Er werden nog een paar rit» gemaakt en toen dacht Kees. dat hij alles, wat v» de heropening nodig was, wel overgebracht hebben. Hij ging er eens rustig bij zitten en keek door matglazen deuren naar de gestalten van de werk lieden, die de winkel aan het moderniseren wart Met een beetje geluk zou dit ook een goeie zaak km nen worden. Nu moest hij er, als alles hier zou gai zoals hij verwachtte, ook nog eens een zaak te krijgen in West. Maar dat kon dan wel weer et paar jaar. Eerst deze zaak weer op gang zien' krijgen- Om half zes gingen de werklieden naar huis, nao men „de baas" hiervan verwittigd had. Kees ke eens naar de vorderingen en knikte voldaan, nieuwe lampen zouden het we lgoed doen, en als etalage wat hoger en langer was geworden, zou heel wat meer te plaatsen zijn dan voorheen. 1 zijn voorganger hier had nooit veel werk van etalage gemaakt en dat was nu juist zijn special* Daarvan getuigde wel de etalage in de P.C. (Wordt vervolgd! Het beken blanci akten kunne veel De daan lijken aangi Aa nog r In tonei jacht in ge het 1 aan M lege: is v schu jach Axe I de die brc on< 2. c. d 3 a t 4

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2