AXELSE COURANT De Pinkster - festiviteiten D.D.D. Blijf meester Snippers j. C.VINK Huid uitslag Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 4 JUNI 1955 69e Jaargang No. 69 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder 1 die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Het mooie weer me Pinkseren heeft ons land niet vergeten enook Zeeland doen overstromen met touristen. Langs de wegen was het een bijna onafgebroken stroom van fietsers, auto's, toeringcars, motoren, scoo ters, en bromfietsen. Een groot gedeelte van het bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen kwam van over de Schelde, maar ook de Belgische nummerborden waren talrijk. Tussen Vlis- singen en Breskens onderhielden twee boten met koplading een pendeldienst, terwijl nog een kleinere boot met zijlading Maandag was ingeschakeld om rijwielen en brom fietsen te vervoeren. Het geregeldst ging het op de lijn KruiningenPerkpolder. Toen Maandagavond om 11 uur nog een tiental auto's en een enkele bus op de aanlegsteiger te Vlissingen stonden om overgezet te wor den, kwam plotseling een zware mist op, waardoor dé vaart moest worden gestaakt en de reizigers in een Vlissings hotel moes ten overnachten. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. eaAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J, C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per mm. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ALOUDE TRADITIE BESTENDIGD. Al leven wij ook onmiskenbaar in de „eeuw van het verkeer", waarbij vooral op de hoogtijdagen al gemeen de drang versterkt wordt om er met auto' motor-, scooter of wat voor vervoermiddel dan ook, op uit te trekken naar strand, bos of grootstad, toch heeft vooral de achter ons liggende Pinkster-Maandag ook nu weer bewezen, dat Axel, als streek-middel- punt nog altijd zijn aantrekkingskracht voor duizen den blijft behouden. Ook al bleef het weer iets naar de kille kant en was er van een stralend Pinkster-zonnetje ternau wernood sprake, toch bleef de oude faam gehand haafd en was ons stedeke weer de aloude „trek pleister" waarheen men bij voorkeur op deze dagen zich richt om vermaak en vertier te vinden. Maandagnamiddag ging dan ook de „grote trek" in de richting van plan-Zuid, waar zich niet alleen de sportterreinen bevinden, die zich in steeds toene mende mate omhuld zien met een bos- en lommer rijke entourage. Maar waar uit dien hoofde juist ook nog in een ander opzicht te genieten valt Plan Zuid, centrum der openluchtsport. Steeds meer toch trekt het van gemeentewege aan gelegde plantsoen de belangstellenden, niet alleen uit onze stad, maar ook uit wijdere omgeving, waartoe natuurlijk ook de jeugdherberg „Bleye Haghe" in het bijzonder bijdraagt, om daarbij het internationaal repu tatie genietende paviljoen „Zomerlust" niet te ver geten en in één adem te noemen. Voor de over- talrijke wandelaars was dit recratieoord gedurende de Pinksterdagen een allergezelligste verpozing. Het waren echter bijzonderlijk de voetbalwedstrijden, die beide tegen half drie aangekondigd in het teken der belangstelling stonden in deze mooie omgeving. A.Z. V. V.—YERSEKE 11-1. Op het terrein der V.V.Z.F. ontving A.Z.V.V. het tweede elftal van Yerseke, na j.I. Zaterdag voor de tweede maal met Goes IV te hebben afgerekend in deze promotiecompetitie. Zoals te begrijpen is, viel er een enthousiaste stem ming in de gelederen der Axelse Zaterdagvoetballers waar te nemen. Zij wierpen zich dan ook onmiddellijk na het startsein met vastberadenheid en doorzettings vermogen in de strijd en overrompelden letterlijk de verdediging der Bevelanders die reeds na 2 minuten spelens bezweek, toen een afgemeten linkse pass door Haak op zeer beheerst ewijze in een doelpunt werd omgezet (1—0). Het was daarop Fr. Jansen, die weer 2 minuten later opnieuw scoorde en de bal in een verlaten doel schoot (20). eD thuisclub bleef domi neren en toen het spel 11 minuten oud was richtte de jeugdige spil Wolfert een kogel van verre afstand op het Yersekse doel en via de lat belandde het leder bijna loodrecht achter de doelman (30). Eer er alzo een kwartier gespeeld was waren de gasten vrijwel een geslagen elftal, temeer daar de Axelse druk geen ogenblik afnam. Rechtsbinnen de Ruijter goal-getterde deze middag wel op phenomenale wijze. Voor de rust scoorde hij na eerst de vrijges,peelde bal tegen de paal te hebben gekanjerd na 20 minuten in een verlaten doel, na 35 minuten met een fraaie kopstoot uit een voorzet van van Fraayenhove en nog eenmaal o.i. in buitenspelpositie zodoende reeds voor de thee de hattrick verrichtend. De gasten wisten nog juist voor de pauze de eer te redden. Met een meer dan veilige voorsprong brak de rust aan (6—1). Na de hervatting werd het een spel van kat en muis en bleek de doelpuntenhonger van A.Z.V.V. nog niet te zijn uitgewoed. Wat maar hoogst zelden gebeurd greep in deze wedstrijd plaats. De Ruijter, die al in de eerst helft de hattrick verrichtte, leverde in de tweede helft daarvan nog een copie, waarbij een der doelpunten uit een strafschop ontstond. Het was midvoor Jansen, die tenslotte met de nummers 10 en 11 deze doelpuntenregen met dubbele cijfers be kroonde, zodat na afloop de promotiekansen van A.Z.V.V. reeds voor 50% in werkelijkheid zijn om gezet en zij met 22 doelpunten voor en 5 tegen onder haar andere rivalen een schijnbaar onaantast bare kop-positie inneemt. De stand in deze promotie-competitie is thans A.Z.V.V. 3 3 0 0 22— 5 6 Goes IV 5 3 0 2 15-16 6 Veere 2 0 11 5-6 1 Yerseke II 4 0 1 3 9-24 1 AXEL-ROOSENDAAL 2-4. Uiteraard ging de meeste belangstelling op deze Pinksterdag uit al gold het ook een vriendschap pelijk treffen, naar het duel bij de watertoren, waar immers een 2e klasser op bezoek was. De „ben jamin" Roosendaal heeft zich na een uitstekend de buut gedurende het afgelopen seizoen doen kennen als een club die in deze regionen thuis hoort en zich nauw achter de kopgroep heeft aangesloten. Beide ploegen telden, een invaller in deze ontmoe ting. Een naar schatting op een kleine 1000 toe schouwers te bepalen publiek omzoomde het veld. Bij Axel was trainer v.d. Velde in de aanval opge nomen, hetgeen geen verzwakking betekende, ter wijl onder de lat de aDnschutter zijn plaats weer had ingenomen, waarop hij zich wel weer spoedig de oude zal voelen, al schortte het hem deze middag nog een weinig aan zelfvertrouwen. De eerste helft bood een levendig beeld van een strijd van een paar vrijwel gelijkwaardige ploegen, waarbij het na ongeveer een kwartier spelens v. d. Velde gelukte op een niet voldoende weggewerkte bal van de doelwachter op doeltreffende wijze te rea geren met een onhoudbaar doelpunt (1—0). Nadat Roosendaal 10 minuten later, na technisch beter spel een welverdiende gelijkmaker had gescoord, brak na een in prettige sportieve sfeer gespeelde eerste helft de rust aan met gelijke stand (1 1 In de tweede helft bleek aldra de betere technische spelopvatting der gasten, die de Axelaars in positie- kiezen, betere lichaamsconditie en, beter kopwerk aldra een lesje gaven. De schotvaardige midvoor buitte een fout in de weifelende verdediging uit, waar de afwezigheid van Brugge danig te merken viel en de gasten hadden de leiding 12). Toch reageerden de oranjehemden op afdoende wijze en het was v. d. Velde, die deze middag de „motor" op gang wist te brengen en metterdaad bewees nog wat in zijn mars te hebben. Toen de bovenlat de gasten te hulp was gekomen, ving hij de bal fraai op en plaatste deze zuiver en op beheerste wijze achter de Roosendaal- doelman (22). Dit doelpunt was wel het keerpunt in deze „friendly" die van nu aan een technisch steeds beter tot recht komend overwicht te aanschouwen gaf bij de gasten. Met een zuiver gericht diagonaal schot nam na 28 minuten speens de productieve en aalvlugge midvoor de leiding (32) en hierna gaven de gasten vrijwel de toon aan. De Roosendaal-defensie liet zich niet meer verschalken en in de eindfase ver hoogden zij de score tot 42, een stand die ook wel de juiste uitdrukking van dit sportief duel was. Wat zich gedurende deze wedstrijd opnieuw als een euvel openbaarde was nu wel de oncontroleerbare en gedurig blijkende hinder die het wandelend publiek, hetwelk het recreatie-oord doorkruiste telkens op leverde voor de met het innen der entree's belaste personen. Deze toestand vraagt dringend voorziening en betekent een schadepost niet alleen voor de voet balvereniging, maar ook wegens het derven van vermakelijkheidsbelasting -voor de gemeente Axel. Défilé en optreden van het Goesse Tamboer en Pijpercorps „Excelsior". Direct na de voetbalwedstrijden vond de afmars plaats van bovengenoemd militant uitgemonsterd korps dat in kleuurrijke uniformen gestoken vanaf de Kinder dijk een défilé door een groot deel van de gemeente zou maken. Dit ongewone schouwspel gaf aan onze nu over bevolkte straten in het centrum van de stad een leven dig en fleurig aanzien en in de avonduren toen eerst dit uit een 50-tal leden bestaand corps concerteerde, gevolgd door een optreden van hte Axelse Accordeon orkest „Mondaccordeola" bleek ook toen voor hun optreden de grootst mogelijke interesse, wat telken male door een spontaan applaus werd bewezen. In de diverse dansgelegenheden was er vooral des avonds heel wat drukte en tot het middernachtelijk uur konden de jeugdige, zowel als de oudere dansliefheb bers hier verpozing vinden. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP PINKSTERDRIE. Dag van wielersport en luchtacrobatiek. Mooier dan wij die in jaren gekend hebben werd derde dag van Pinksteren, die zich uit een wazige en weifelende bewolkte ochtend ontbolsterde als een voldragen lentevrucht en in de middaguren een stra lende zon deed glanzen, die alles in gulden gloed zette en in de drukke hoofdstraten in het parcours van de 11 5km. koers gelegen de duizenden belangstellenden zelfs de schaduw deed zoeken. De A.W.S.C. „Volharding" heeft met deze grote en welvoorbereide Pinksterronde voor amateurs en onafhankelijken veel eer ingelegd en een groot succes geoogst, want niet alleen waren de organisatoren er in geslaagd een voor Axel ongekend groot rennersveld te contracteren, maar ook kwalitatief was dit veld van hoge klasse, want namen als J. Konings, G. Pauw, W. Bos, P. Maas, H. v. d. Broek, J. Westdorp, P. de Bruijn, A Braspenninx, enz. hebben in het keurkorps van onze Nederlandse onafhankelijken en amateurs een bekende klank. In afwijking van de traditie was na overleg met B. en W. en dank zij de toestemming van Ged. Staten van Zeeland en de Inspecteur der Ned. Spoorwegen overeenstemming verkregen om een aanmerkelijk groter parcours voor deze wielerwedstrijd te kiezen. Via de Armendijk een deel van de z.g. „Lange Dreef en de Beoostenblijse straat, viel dit over het stations- eirfplacement lopend weer terug in het voorheen ge bruikelijke parcours in de kom der gemeente. De wedstrijd was ingedeeld in 7 van deze elk plm. 10 km. lange ronden, waarop nog 25 kleine ronden binnen de kom deze 115 km. volledig maakten. Ten getale van 52 verschenen de renners aan de start en nadat allen verplicht waren, onder strikt eens luidende voorschriften en condities te vertrekken werd stipt 3 uur het sein daartoe gegeven. Direct ging het er in een snel tempo vandoor en al spoedig lag het veld in een lange sliert uiteen, waar toe door de bijzondere bepalingen, die ten opzichte van een belangrijke door de N.V. „Mabuwat" ge schonken premie ook gerede aanleiding was om zo snel mogelijk een goede positie te kiezen. Vooral de eerste zeven grote ronden verliepen daardoor zeer spannend, emotievol en snel en speciaal op het 7 km. lange geasfalteerde deel van de grote ronde werd een hoog tempo onderhouden. Daardoor raakten de zwak kere broeders al spoedig achterop en zoals te voor zien was waren de gelederen na deze vlot verlopen hoofd-etappe aanmerkelijk gedund en zelfs hadden enkele renners belangrijke breuken aan hun race-cars opgelopen. Na wisselende kansen ontpopten de ren ners Westdorp uit 's Heererfhoek en de Bruijn uit Roosendaal zich reeds tijdens de grote ronden als de topfiguren en in goede verstandhouding wist dit twee tal een geslaagde uitlooppoging te ondernemen. Toen de stadsronden in zicht kwamen tekende dit tweetal WAT MUNHftBPT MAAKT 15 GOED zich steeds duidelijker af als het veld beheersende deel nemers, die hun moed om uit dit sterke veld weg te springen, uiteindelijk toch beloond zagen. Hun supe rioriteit werd steeds duidelijker en bij het ingaan van de 25 stadsronden, had dit tweetal een voorsprong van ruim 2minuut, waardoor zij al aan het tweede kleine rondje begonnen toen het gros van het in middels gehalveerde rennersveld op de stadsronden arriveerde. Zodoende had dit moedige tweetal een verdiende voorsprong van een ronde bij het ingaan van de laatste 45 km. binnen de stad. De wedstrijd bleef attractievol, speciaal voor de kijkers in de Noordstraat en op de Markt, want vele premies hielden er de strijdlust in, waarvoor in de groep telkens fel werd gevochten en waarvan de snelle onafhankelijke W. Bos en Adr. Braspenninx met de vetste happen gingen strijken. Bij het ingaan van de laatste 7 ronden had Jan Westdorp op de klasse- mentsstreep op de Markt reeds zoveel punten behaald dat hij toen ook niet meer door zijn rivaal de Bruijn te bereiken was en de „Mabuwat '-premie ter waarde van 100.hem niet meer kon ontgaan. De plaatselijke renners Verhelst en Romeijnsen, die aanvankelijk hun positie in de groep wisten te be houden, waren door het hoge tempo niet meer in staat hun kansen op een ere-prijs te verdedigen. Er zij hierbij nog opgemerkt, dat Verhelst voor „eigen publiek" lange tijd sterk reed, maar deze middag zo zeer met pech had te kampen dat hij enkele malen van fiets moest verwisselen. De hiermee gepaard gaan de inspanningen om telkens weer aansluiting bij de groep te krijgen hadden op de duur zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij ook achteruitgeslagen werd. Van de twee koplopers ging P. de Bruijn met de eer van de overwinning strijken en uit handen van een Axelse jongedame mocht hij de palm in ontvangst nemen, waarmee hij overgelukkig zijn ere-rondje reed. Jan Westdorp, die het zware werk tijdens de ge slaagde demarrage voor zijn rekening had genomen werd tweede en verbeterde zodoende ook zijn fraaie positie in de „Actie Race-Rijwiel" waarvoor deze koers meetelde. Met een totaal van 81 punten (96 waren er in het geheel te behalen op de 32 ronden) was West dorp evenwel de winnaar van de grote klassements premie op de Markt. Derde werd L. v. d. Pluijrn uit Dussen, die een viertal ronden voor het einde zijn kans zag en uit de groep wegwipte. Van de groep won ten slotte P. Maas uit Pindorp de sprint. Hieronder volgt dan de totale uitslag, zoals deze door de jury werd vastgesteld 1. P. de Bruijn, Roosendaal, 115 km. in 2 uur 59 min.; 2. J. Westdorp. 's Heerenhoek 3. (op 2 min. 10 sec.) L. v. d. Pluijm, Dussen 4. (op 2 min 45 sec.) P. Maas, Pindorp (le onafh.) 5. G. Pauw, Utrecht 6. Adr. Braspenninx, Zundert 7.A. van Sluijs, Vlis- singen 8. B. de Vree, Breda 9. W. Heeren, St. Willebrord 10. H. van Glerum, St. Willebrord 11. J. Konings, Breda 12. C. v. d. Borst, Etten 13. M. Verhelst, Axel 14. M. Romeijnsen, Axel 15. (op 2 en meer ronden) G. de Jager, Hoog Blokland 16. A. van Meel, Wouw; 17. P. de Jong, Breda; 18. Th. Marcus, Boschkapelle 19. H. Bouwmeester, Breda. De wielerwedstrijd stond tevens in het teken van de deze weken aan de gang zijnde Rode Kruis-actie, waartoe door middel van vlaggen en spandoek aan de finish werd opgewekt. Door een tweetal Rode Kruis- helpsters werd voor dit doel gecollecteerd hetgeen een bedrag opleverde van ongeveer 33. Delmonte's Sky Riders wereldstad-sensatie van adembenemende luchtacrobatiek. Aan de torens van het stadhuis en de R.K. Kerk waren voor de prestaties van de wereldberoemde ar- tisten Alfredo, Hans, Blanca en Lucy Traber stalen kabels bevestigd, die meer dan honderd meter verder pp het in aanleg zijnde nieuwe parkeerterrein in con tact kwamen met de begane grond. Op deze stalen kabels hadden in de avonduren na de wielerwedstrijd adembenemende acrobatische toe ren plaats van dit lenige en onverschrokken1 viertal, dat wel over geen, oftewel eveneens stalen zenuwen scheen te beschikken. De griezelige naam „glijbaan des doods" die op het programma prijkte was met recht gekozen en maakte deze sensationele en halsbrekende prestaties van de artiste, die in duizelingwekkende vaart en met het hoofd naar beneden en later met het hoofd in een lus langs deze staaldraad naar beneden suisde tot een waarlijk bijna lugubere verrichting. Maar dit gold evenzeer voor de fenomenale hoogte loop met de vele meters lange evenwichts-stok vanaf het parkeerterrein tot op de stadhuistoren, een pres tatie die door een op kousenvoeten manipulerende Hans Traber werd geleverd en door een in ijzing wekkende spanning toeziende mensenmenigte werd gevolgd. Een daverende ovatie steeg uit de duizend- koppige menigte op, toen deze bescheiden artist veilig en wel het luik in de stadhuistoren had bereikt. Het knalnummer van dit waarlijk als wereldstad- luchtacrobatiek te bestempelen programma was de rit per motor voor en achterwaarts tot bij en vanaf de kerktoren door de twee gebroeders, waarbij de ene onderaan de door zijn broer bereden motor bengelde in een speciaal hiervoor dienstig apparaat. Dit staaltje van duivelse moed en vastberadenheid bereikte zijn hoogtepunt toen de motorrijder in de nabijheid van de toren zijn motor tot stilstand bracht en kans zag om eerst van zijn voertuig af te stijgen en daarna het programma te besluiten met een indrukwekkende handstand op het stuur van zijn motor. Na afloop van deze experimentvolle acrobatische nummers van dit unieke viertal bleek eerst recht hoe- velen dit zeldzame programma hadden gevolgd. Niet alleen vanaf het parkeerterrein, maar vaunit hoge ge bouwen en torens, vanaf platte daken en allerlei an dere overzichtelijke punten had het publiek alles ge, volgd en gadegeslagen en de drukte die zich nu in de straten en allerwege over de diverse gelegenheden tot ontspanning bleek te ontlasten was ook op deze Pinksterdrie ongewoon groot. Ook Woensdag- en Donderdagavond brachten de Sky Riders nogmaals hun sensatie-programma, het welk op de laatste avond weer werd besloten met het evenement op de motor, die toen nog voorzien was van sprankelend vuurwerk, wat een fantastisch gezicht opleverde en waarmee dit viertal op waardige wijze afscheid nam van Axel. Van deze achter ons liggende jaarlijkse hoogtijdagen mag dan ook vrijuit geconstateerd worden dat zij voor onze gemeente weer succesvol waren in alle opzichten. De neringdoende middenstand boekte weer een paar sprekende batige saldo's en alle bezoekers, zowl als de ingezetenen onzer stad mogen terugzien op prettig verlopen Pinksterdagen. Op de Zamdvoortselaan werden Dins dagmiddag voorbijgangers opgeschrikt door dat een hoeveelheid metaal en vergruizeld glas uit de lucht kwam vallen. Een Neder landse straaljager, die ongeveer tegelijkertijd boven de Zandvoortselaan in de richting Zandvoort had gevlogen, maakte rechts omkeer en verdween in oostelijke richting. Bij onderzoek bleek, dat delen van de cock- pitkap van deze straaljager, die van de vlieg basis Twente afkomstig was, waren losge raakt. Wonder boven wonder werd niemand door de neerkomende vliegtuigonderdelen getroffen.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1