AXELSE COURANT ra Sar PINKSTEREN 1955 li* WRICLEY Het hengel-seizoen staat voor de deur. J.C.VINK KAUw Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 28 MEI 1955 69e Jaargang No. 68 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker -Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. In de laatste weken is er door verschil lende verenigingen en organisatie's hard ge werkt om ook dit jaar de velen die op de hoogtijdagen naar Axel trekken de nodige attractie's en festiviteiten te bieden. Zoals gewoonlijk zullen de middaguren van 2e en 3e Pinksterdag ook nu weer in het teken van de sport staan, waarbij op 2e Pinksterdag voetbal aan bod komt en 3e Pinksterdag in het teken van de wieler sport zal staan. Aan het slot van dit artikel gaan wij nog uitvoeriger in op de finesses van deze sportgebeurtenissen. Waneer de Pinksterdagen zo zomers worden als wij al len hopen, zullen ook de minnaars van de zwemsport deze dagen in Axel hun hart kunnen ophalen, want ook het zwembad aan de Kleine Kreek opent voor de Pinksteren weer haar deuren. Nadt sport en spel het nodige vertier in de middag hebben geboden, zorgen de Winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" en de plaatselijke V.V.V. voor levendigheid en een feestelijke stemming in de straten voor dë middag- en avonduren. Vanaf 4 uur zal het Goesse Pijpercorps in keurige nieuwe uniformen voor vertier zorgen, terwijl om 8 uur het wéér herboren „Mondaccordeola" op de kiosk op de Markt zal concerteren. Voor de avonduren zorgt natuurlijk ook onze plaatselijke bioscoop voor een aanlok kelijk Pinksterprogramma, waarvoor wij ver wijzen naar de advertentie in dit nummer, terwijl verder in vele amusementsbedrijven gelegenheid zal worden geboden voor het maken van een dansje. Voor de Dinsdag-, Woensdag en ook Donderdaaavond staat verder nog een bij zonder sensationele attractie op het pro gramma, in de vorm van zeer uitzonderlijke prestaties op het gebied van de luchtacro- batiek door de „Delmonte Skyryders", die het o.a. presteren om te voet en op de motor tegen een steil naar de toren oplopende staaldraad op te klimmen en nog tal van andere duizelingwekkende evenwichtsstunts hoog boven de grond vertonen. Ook voor nadere bijzonderheden over dit sensatie- nummer verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Mogen wij tot slot hier nog vermelden, dat degenen die tijdens deze drukke dagen een rustig en gezellig zitje prefere^n daar toe volop gelegenheid zullen vinden en ook Veranderingen zullen zien Ten eerste is daar het geheel gerestaureerde pand aan de Weststraat-Zeestraat dat nu „De Stads herberg" is gedoopt en in oud-Hollandse stijl is ingericht en hoewel nog niet geheel Tereed voor de Pinksterdagen wordt ge opend en dan gezellige zitjes en gelegen heid tot dansen zal bieden, terwijl ook de lunchroom „Het Raedthuys" op de Markt aanzienlijk is vergroot en nu aan een veel groter aantal bezoekers gelegenheid kan óieden van een ijsje of hartig hapje te ge nieten, al is ook hier het interieur nog niet volledig afgewerkt. PINKSTERVOETBAL. De promotie-wedstrijden van A.Z.V.V. Onze rood-witte stadgenoten, die vorige week voor de promotie zo verdienstelijk ge start zijn, zullen de a.s. Pinksterdagen moe ten aantonen of deze start een duurzaam ka rakter bezat en daardoor wellicht promotie in het vooruitzicht stelt. Zaterdagnamiddag zullen zij te Goes de returnwedstrijd spelen tegen Goes IV. In deze wedstrijd hebben de Axelaars, ge zien hun Zaterdag vertoonde spel wel een kansje, mits zij zich niet Haar Goes be geven met het idee dat er stellige winst in deze tournée zit. Altijd leert de praktijk in de voetbalwereld dat de stoutste verwach tingen en het grootste optimisme vaak de bodem worden ingeslagen. Wisselvalligheid is wel zeer in het bijzonder het kenmerk van deze zo bij uitstek geliefde sport. Het is trouwens ook een eigenschap die de aan trekkelijkheid verhoogt. Spelen de rood-witten voor wat zij waard zijn, dan zal er toch zeker wel één puntje winst in Goes te behalen zijn en mogelijk zelfs de volle buit. Maandag, 2e Pinksterdag komen vervol gens de reserve's uit Yerseke te gast. Deze ploeg is voor ons nog vreemd, maar mogen de A.Z.V.V.-ers naar hetgeen wij er van hoorden zeker niet onderschatten. Mogen onze Zaterdagvoetballers in deze Pinkster-ontmoetingen aantonen dat zij de kampioenstitel ten volle waard zijn en er een serieuze promotiekans bestaat. AxelRoosendaal. Bij de Watertoren zal terzelfdertijd Maan dagmiddag een ander duel worden uitge vochten, zij het dan ook vriendschappelijk. Hier komt n.l. de voor het eerst in de 2e klasse uitgekomen club „Roosendaal" op bezoek. Nu in de 3e klasse het pleit is beslecht ten gunste van Hulst, doch de oranjehemden nog steeds de tweede plaats bezetten wordt onze stadgenoten door de versterkte pro motie toch ook voor het volgende seizoen een plaats in de 2e klasse toegedacht bij de nieuwe indeling. Ofschoon nog niet definitief is uitgemaakt hoeveel 3e klassers zullen promoveren, zal Axel er toch goed aan doen de nog reste rende wedstrijd tegen Nieuw Borgvliet min stens tot een gelijk spel te brengen. In dat geval zijn onze stadgenoten niet meer door R.K.F.C. te naderen en zou promotie (zelfs indien deze tot twee clubs beperkt blijft) verzekerd zijn. Als oefenwedstrijd heeft deze vriendschap pelijke match tegen Roosendaal dus haar betekenis. DE PINKSTERRONDE. Reeds vorige week deden wij in ons blad uitvoerige mededelingen omtrent het wieier- gebeuren op 3e Pinksterdag, waaruit op te merken viel, dat Axel op deze Pinksterdrie als de weersomstandigheden meewerkén weer een hoogtijdag zal beleven op het gebied van de wielersport. Aan de A.W.S.C. „Volharding" als orga niserende club zijn thans in deze laatste week voor de koers enkele toezeggingen gedaan, die ongetwijfeld nog zullen bijdragen tot een geweldige strijdlust onder de rennrs, waar door het een vaststaand feit is geworden dat het wielersportminnend publiek een zeer attractievole wielerwedstrijd zal kunnen be leven. Zoals reeds op meerdere Axelse koersen is geschied, zal ook thans weer door de N.V. „Mabuwat" de geweldige premie van 100 worden beschikbaar gesteld en de manier waarop deze moet worden bemachtigd zal een attractie op zichzelf zijn. Het is n.l. een klassementspremie over alle ronden, die op de Markt zal worden betwist in de nabijheid van het brandspuithuis. De eerste drie ren ners, die in ieder ronde als eerste drie over de streep gaan zullen punten toegewezen krijgen en de renner die de meeste punten bemachtigd krijgt deze vorstelijke premie. Verder zal het op de finishlijn in de Noordstraat ook niet aan premies ontbreken en al met al zijn dit dus voldoende waar borgen, dat er wel een verbeten strijd zal geleverd worden en de bezoekers dus waar voor hun geld zullen krijgen. Deze wielerwedstrijd zal tevens ook in het teken staan van de deze dagen aan de gang zijnde Rode Kruis-actie en door mid del van Rode Kruisvlaggen en -spandoeken aan de finishlijn en een oproep in het offi ciële programma zal de aandacht van het publiek worden gevestigd op het werk van het Rode Kruis, waarvoor op het parcours zal worden gecollecteerd. Van deze plaats willen ook wij deze Rode Kruis-inzameling bij de duizenden sportliefhebbers van harte aanbevelen. heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden sjïïis*een gezonde gewoonte SOMMIGE VISSERS KOMEN NOOIT MET LEGE HANDEN THUIS. WAT IS HUN GEHEIM Het hengelseizoen staat twee dagen vroeger dan andere jaren voor de deur en duizenden maken zich op om hun geliefde sport te gaan beoefenen. De resultaten zijn reeds bij voorbaat bekender zijn hengelaars die altijd vangen, er zijn er ook die wel eens een visje aan de haak krijgen, maar die toch eigenlijk nimmer het genoegen beleven volop van hun sport te kunnen genieten. Vooral zij, die tot deze laatste categorie behoren, zullen met be langstelling kennis nemen van de wenken, welke wij hieronder laten volgen. De voorbereidingen. Vooral voor een beginneling is het zaak met een gewone ouderwetse hengel, liefst een drie- of vierdelige, te vissen. Hieraan geven overigens ook vele hengelaars met een jarenlange ervaring de voorkeur. Een uiterst dun topje is gewenst, tenzij wordt gevist op baarzen, karpers etc. Het tuig dient licht te zijn 16/100 of 18/100 nylon is in water zonder planten groei zwaar genoeg. Gebruik ook een lichte dobber, b.v. een lange dunne pen met in het midden een afgerond kurkje en een klein haakje. De loodjes minstens 10 tot 20 cm. boven het angeltje bevestigen. Ze moe ten in het water net boven de bodem blijven en he haakje met het aas ligt dan los op de grond of, wanneer in stromend water wordt gevist, het „danst,, achter het door de stroom meegevoerde tuig aan. Soms drijft het tuig te vlug en dan is het mogelijk die snelheid wat te verminderen door één loodje wat naar beneden te schuiven, waardoor het evenals het haakje over de bodem schuurt. Drijft het tuig dan nog te hard of wordt de dobber onder water „gezogen", dan een andere plaats zoeken. Zorg er voor steeds een hakensteker bij de hand te hebben. Een vis slikt een klein angeltje n.l. vaak geheel in. Een haken steker is een soort kleine koevoet, welke ge makkelijk van een fietsenspaak of een stuk koperdraad is te maken. Denk vooral om aas en voldoende voer Naar de waterkant. Blijf, voor alles, sportman Zorg er voor dat anderen geen last van U hebben, ver trap geen gras of veldgewassen, verniel geen heiningen en laat Uw hond thuis (denk om het vee en het wild). Bij het viswater. Stoor andere hengelaars niet, tenzij hun hulp dringend gewenst is. Laat U nooit ver leiden in hun onmiddellijke omgeving te gaan staan vissen als ze een mooi plekje hebben ontdekt en volop vangen. Voor U gaat beginnen eerst een gunstig plaatsje zoeken, de diepte van het water pei len, het tuig afstellen en voeren. Voor stro mend water (oud) brood en gekookte aard appelen met taaie klei vermengen, daarvan ballen maken en die ballen op de plaats waar U denkt te hengelen in het water gooien. In stilstaand water in plaats van taaie klei, zand gebruiken. In stromend water veel voeren (om de 15 tot 20 minuten enkele ballen in het water.werpen) in stilstaand water weinig. Sommigen vissen met maden, anderen geven de voorkeur aan stukjes gekookte aardappel, deeg of ander aas. Probeer het vooral eens met zout (gepekeld) deeg. Enthousiast blijven. Al Uw aandacht moet tijdens het henge len bij de dobber zijn en blijven. Bedenk dat beet niet betekent dat de dobber plotseling naar de diepte schiet. Een klein stootje moet worden opgemerkt. Het juiste ogenblik om aan te slaan is niet aan te geven, maar als wordt aangeslagen dient het kort en krachtig te geschieden. De vis blijft voorlopig onder waterHet tuig steeds licht gespannen houden, de vis voorzichtig naar de opper vlakte halen (als het kan het kopje net boven water), eveneens voorzichtig naar de oever dirigeren .scheppen en dan pas uit het water halen. In het schepnet dusWie meente het we lzonder schepnet af te kun nen, verspeelt zonder meer de mooiste exem- Grote vissen schieten vaak naar de diepti wanneer ze worden aangeslagen. Laat z dan zoveel mogelijk hun gang gaan. Blij kalm. Soepel en licht meegeven, maar tocl ook weer niet verzuimen het tuig net ge spannen te houden. Ze komen „vanzelf' naar de kant en daar wacht het schepnet. Blijf sportief Bovenmaatse vis, welke wordt meegeno men, direct doden en bewaren in een opei blikken bus of klein emmertje met wat na gras om het vastdrogen van de schubbei te voorkomen. Blijf humaan, het meesjouwei van gevangen exemplaren van de ene naa de andere plaats in een leefnet, dient t< worden afgeraden. Zet ondermaatse visjes of exemplaren di niet worden meegenomen, zo voorzichtii mogelijk terug in het water. Voorkom be schadiging van de schubben. Een oude doek Zorg er voor een oude doek bij de ham te hebben, waarmede palingen, baarzen o andere grote vissen in bedwang kunnei word engehouden als het haakje moet ver wijderd worden. Neem reserve-materiaal mee, maar over drijf niet. Al te veel vracht belemmert U al leen maar in Uw vrijheid. En tot slotDenk om Uw visakten Di jaar voor het eerst zijn ze geldig gedurend één jaar, aanvangende 1 Juni (voorheei 1 Juli) en eindigende 31 Mei daaropvolgend De oude akten zijn nog geldig tot 30 Juni HET RODE KRUIS HELPT EEN VERGETEN GROEP. Men spreekt thans zoveel over de „ver geten groepen". Een dier groepen, waar over men maar weinig hoort, wordt ge vormd door de chronische zieken. Voor d meesten van hen is de belangstelling al lan; vervaagd. Ze liggen thuis, dag in, dag uit Ze voelen zich vaak een last voor hun om geving. Bezoek krijgen ze maar weinig. Ii de eendere gang der dagen is er vrijwe niets, dat hen boven de tragiek van hun be staan uittilt. Het Rode Kruis heeft via zijn Welfare werk en zijn lectuurverspreiding getracht hun lot enigszins te verlichten. Maar d meent het wel zonder schpnet af te kun de „Rode Kruis-boottocht" voor chronisch zieken. Enkele jaren geleden is men hiermee be gonnen. De resultaten waren van dien aard dat het denkbeeld allerwegen werd over genomen. Verleden jaar gingen er op 1 boottochten circa 800 patiënten mee, dit jaa zijn er 18 tochten uitgeschreven. Men heef ook een tocht ondernomen met t.b.c.-patiën ten, die uitstekend is geslaagd. Deze men sen lagen gemiddeld llj^ jaar ziek. Eei vrouw, die stil-gelukkig in haar bed lag O) het door glas beschermde dek van de grot witte salonboot, vertelde dat haar enii „uitje" in al die tijd was geweesteei verblijf in het ziekenhuis voor een operatie Mensen, die jarenlang niets anders hebbei gezien dan de weg vóór of het tuintje achte bet huis, zijn over Hollands brede waterei gevoerd door ons mooie land. Overal waa zij aanlegden werden zij hartelijk ontvangei door Rode Kruis-afdelingen, d,ie zich be ijverden te zorgen voor een gezellige avond Deze éne week, boordevol ervaringen ei genietingen, staat als een blinkend herinne ringsmonument in het leven van al dezi vergeten mensen. Een week, waarin zij a de schoonheid zagen die hen jarenlang ont houden werd, waarin voor ben werd ge zorgd en zij het middelpunt vormden, eei week waarin zij eens niet tot last warei van de mensen thuis, die nu óók eens ui konden gaan. Voor velen van hen is deze boottocht he laatste geschenk op aarde geweest. Van di deelnemers aan de boottocht uit Gouda b.v waren er tien het jaar daarop niet meer vai de partijhun levensdraad was afge sneden. Maar deze belevenis hadden zi gehad Dit prachtige werk voor de „vergeter groepen" wordt georganiseerd door he Rode Kruis. Nog lang niet allen wordei bereikt, dit jaar was er voor 400 zieker geen plaats En wanneer het Rode Kruis thans weei zijn jaarlijkse inzameling houdt, om zijr menslievend werk dank zij Uw hulp te kun nen verrichten, vergeet dan de vergeter groepen niet. Vergeet het Rode Kruis, Uw Rode Kruis niet. Help het Rode Kruis ooi deze mensen helpen ABONNEMENTSPRIJS, Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatten f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. I i I I i

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1