JEUK D.D.D. L EFDE IS VAN PORSELEIN V oetbaloverzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT SPORTNIEUWS FEUILLETON. ..,t KLEIN FESTIVAL. Het jaarlijkse klein festival van de muziekvereni gingen .Concordia" te Axel „De Volharding" te Zaamslag en „Elk naar zijn krachten te Hoek, dat jaarlijks bij toerbeurt in een van de drie genoemde plaatsen gehouden wordt, zal thans weer plaats vinden te Axel en' wel op Zaterdag 4 Juni a.s. Als gast gezelschap zal ditmaal ook het fanfarecorps van Sluiskil aan dit muziekfeest deelnemen. AANBESTEDING BIJZONDERE SCHOOL TE ZOUTE SPUI. Electrische installatie W. J. de Bruijne, Terneu- zen ƒ790. Loodgieterswerk J. M. de Zeeuw, Zaamslag 2770 Gebr. van Rijn, Axel 2399. Schilderwerk: M. de Pooter, Zaamslag ƒ4515; C. Dees, Zaamslag 4450 J. Caessens, Axel 3450. Timmer- en ijzerwerk P. Rinders, Hoek 28.750 M. J. Galle, Zaamslag 26.350P. A. Mangnus, Boschkapelle 24.800A. Dekker te Zaamslag 21.900; J. A. Risseeuw, Zoute Spui 21.790. Metselwerk P. Houg, Zaamslag 37.000 P. van Alten, Axel 33.750. Metsel- Timmer- en Ijzerwerk Jac. H. Rijnberg, Terneuzen ƒ66.400; J. F. v. d. Veen, Terneuzem ƒ66.000; J. Kolijn, Terneuzen ƒ65.750; P. J. van Fraayenhove, Zoute Spui 58.989 L, W. Hamelink, Zaamslag 58.250 A. J. de Visser, Zaamslag 57.500 0; C. van Alten, Axel 56.530H. van Luijk, Axel 56.500 Fr. Lensen, Axel 55.000 R. A. van Wiemeersch, Axel ƒ54.371. De gunning werd aangehouden. NATIONALE VLASOPMAAKWEDSTRIJD. Commissaris der Koningin zal de prijzen uitreiken. Op Donderdag 26 Mei a.s. zal te Koewacht, tijdens de wekelijkse vlasmarkt, in de zaal bij het café van de heer De Schepper in de Nieuwstraat, de nationale vlaslintopmaakwedstrijd gehouden worden. De eerste tien prijswinnaars uit de districten Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Wést Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant en Zuid-Holland zullen elkander op deze wedstrijd de titel van Nederlands kampioen be twisten. :l) 53 Tevens zal op het nabijgelegen Kerkplein een ten toonstelling van diverse soorten vlasmachines ge houden worden. Vlasplukmachines, repelmachines, binders enz. zul len van verschillende fabrieken tentoongesteld worden. Sinds verleden jaar zijn in diverse vlasdistricten op- maakwedstrijden gehouden, welke overal een groot succes geweest zijn. De vereniging van oud-leerlingen van de Vlassersschool te Koewacht, welke het ini tiatief voor deze wedstrijden genomen heeft, mag trots zijn op dit resultaat, aldus „De Vlasbode". Thans is het dan zover, dat uit ieder der vier dis tricten een tiental vlassers op 26 Mei elkaar om de Nationale titel zullen' bekampen. De jury, onder leiding van ir. J. I. C. Butler, direc teur van het Ned. Vlasinstituut, zal zeker geen ge makkelijke taak hebben. De prijzen zullen uitgereikt worden door de Com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De wedstrijden zullen om 1 uur 's middags aan vangen. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en gf- neest tot diep in de huidporlta. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZW door GRÉ DE BOER. 10) „Dus je gaat uitbreiden Ria keek hem peinzend aan. Ja, hij was echt het type van een zakenman, onverzettelijk en vastberaden. En bovendien nog knap ook „Zo kun je het noemen," was het antwoord en de spreker keek langs de dames heen even naar buiten. „Ik wl geleidelijk aan een paar filialen in de stad gaan stichten." „Of er ook aan de sigaretten veel verdiend wordt," merkte Jannie ondeugend op. Kees schudde ontkennend zijn hoofd. „Nee, toch niet. Dat hebben wel meer mensen gedacht. De winst marge op sigaren, sigaretten en tabak is juist vrij ge ring, vergeleken bij andere branches bijvoorbeeld. De omzet moet het doen. En dan spreekt het natuurlijk vanzelf, dat de duurder merken ook meer winst geven. Overigens, de andere artikelen, zoals pijpen en aan stekers, daar wordt wel wat meer op verdiefld." „Och," zei Ria, „het lijkt me toch wel een mooi vak. Je wordt er niet smerig van en als je een kern van vaste klanten hebt „Die heb ik, gelukkig," antwoordde Kees. „Het gaat er nu maar om, of mij dat ook in de nieuwe zaak zal gelukken." „Daar zet je natuurlijk iemand in, die de buurt kent," meende Ria. Kees knikte. „Ja, vanzelfsprekend. Trouwens, ik heb al iemand op het oog. Een inboorling van de Zaterdagvoetbal. A.Z.V.V.—GOES IV 5-2. Goede start van A.Z.V.V. in promotie-competitie. Als inzet van de promotie-competitie kreeg Zater dag A.Z.V.V. op haar terrein Goes IV te bekampen. De belangstelling was niet zo erg groot, doch het enthousiasme waarmede de Axelse rood-witten zich in de strijd wierpen had zeker meer aandacht onzer plaatselijke sportliefhebbers verdiend. In de Axelse gelederen waren enkele mutatie s ver richt en debuteerden een tweetal nog pas uit de junior afdeling voortgekomen spelers, die aan de verwach tingen niet alleen voldeden maar deze zelfs over troffen. Rechtsbuiten Haak bleek een snel en pro ductief spelertje en ook de jeugdige spil Wolfert stelde geenszins teleur. Reeds na 10 minuten werden, na een serie Axelse aanavallen, bij een over links geleide aanval de gas ten door van Fraayenhove gepasseerd met een even later door Haak hieraan toegevoegd tweede doelpunt uit een pass van links (2—0). De rood-witten bleven de meerderen en andermaal was het Haak, die nog voor dat er een half uur gespeeld was de score tot 30 opvoerde. Door ontactisch terugspelen in de Axelse defensie werd keeper de Pooter door de mid- voor der gastheren verrast en werd het 3—1. De Axelaars kwamen verwoeder opzetten en nu was het den Engelsman die met een goede kopstoot pen magnifieke voorzet van Haak benutte. Voor de rust maakt midvoor Jansen het vijftal vol en met een vei lige 5—1 voorsprong brak de rust aan. In de tweede helft werd door de Axelaars meer ge streefd naar consolidatie van de behaalde score, dan op verhoging daarvan. Ofschoon ook nu de Axelaars het beste van het spel behielden werd door de thuis club geen enkel doelpunt meer gemaakt, ofschoon nog talrijke kansen geboden werden. Doordat keeper de Pooter zich bij een kritieke si tuatie uit zijn „home" liet lokken wist de midvoor van Goes hem andermaal te passeren en werd de stand na 20 minuten in de tweede helft op 52 ge bracht. Van weerszijden volgd ennog tdl van pogingen om verandering in dez estand te brengen, doch deze bleven vruchteloos e& zo behaalde in overeenstemming met de spelverhouding A.Z.V.V. een verdiende zege. HULST KAMPIOEN IN 3 D Ouze stadgenoten waren door nieuwe draw reeds kansloos. Een Zondag van verrassingen. De ongunstigste roep dat Axel zelfs onder de gun stigste omstandigheden in Biervliet niet kan winnen werd Zondag nog een stemeer bevestigd. De Axelse ploeg volhardde ook deze middag in haar slechte vorm van de voorgaande wedstrijden. Een weinig verband en schotvaardigheid vertonende aanval liet zeer vele kansen ongebruikt passeren en zo moesten onze stadgenoten zich met een zwaar bevochten 3—3 remise tevreden stellen, nadat de thuisclub onmiddel lijk na de rust al een 3—1 voorsprong had weten te veroveren. Ten slotte werd door dit gelijke spel op het nippertje de buit gedeeld. De gastheren verschenen in groene jersey en even als Axel met een invaller voor Versluijs. Zij startten direct onder een hoog tempo en de Axelse defensie werd aanstonds voor hete vuren geplaatst, nadat H. Dieleman eerst de Boevere in het Biervliet-doel aan de tand had gevoeld. Een felle Biervliet-aanval brengt de Axelse defensie in het nauw en een goede linkse pass wordt door v. d. Bossche benut, zodat na 5 mi nuten de thuisclub leidt (1—0). Direct beantwoor den de oranje-hemden deze aanval met een hoekschop door Jonkman uit een vrije schop geforceerd en twee Jordaan. Die kent z'n pappenheimers en zo iemand moet ik juist hebben. Hij is me aanbevolen en ik heb goede getuigen van hem gekregen. Jammer ge noeg kan hij niet op de dag van de opening aan wezig zijn, want dan is hij no gin militaire dienst. Maar half Januari zwaait hij af en tot op die dag zal ik zelf de honneurs moeten waarnemen." „Wanneer open je 7" vroeg Jannie belangstellend. „Het plan is de eerste Zaterdagmiddag in Januari. Ik heb een aardige reclame voor m'n nieuwe klanten, die weliswaar een paar centen kost, maar wellicht vang ik er meteen een aantal vaste klanten door." „Mogen we dat al weten 7" vroeg Jannie nieuws gierig. Hij lachte. „VrouwenEnfin, waarom ook niet. Ik heb vijfhonderd aanstekers besteld bij een fabriek. Weliswaar een goedkoop soort, maar gegarandeerd goed. En iedereen, die op de openingsmiddag voor een gulden koojpt, krijgt zo'n aansteker cadeau." Ria had belangstellend geluisterd en knikte begrij pend. „Juist," zei ze, „de kost gaat voor de baat uit en al verdien je op zo'n eerste dag niets, de reclame brengt klanten en wellicht vaste klanten." „Zo heb ik het ook gezien indertijd, toen ik in de P.C. een zaak begon." „O ja," zei Jannie, die zich het verhaal herinnerde, .doosjes met vijf sigaren er in cadeau, hé 7" Kees knikte en vertelde het verhaal van de opening nog eens en Ria luisterde met open mond. Intussen schonk Jannie voor de tweede maal thee in en pre senteerde een gebakje. „Zo," zei Kees ten slotte, „enl nu heb ik genoeg van me zelf verteld. Nu jij, Ria, wat doe je voor de kost 7" „O, ik verkoop spoorkaartjes aan mensen, die met alle geweld op reis willen." Kees lachte. „Zo, dat is niet gek. Op de Centraal 7" „Ja, al een paar jaar." minuten later bezondigt één der Biervlietse achtef- spelers zich binnen het beruchte gebied. Aanvoerder Deij kogelde de strafschop via de paal feilloos in en de partijen staan weer gelijk. De wedstrijd krijgt een levendig beeld, alhoewel meer spannend dan fraai zijnde. De thuisclub zit heftig op man en bal en dit sticht enige verwarring in de Axelse gelederen. Ver- poorte speelde na 19 minuten een bal terug op zijn verdediging, maar de Kramer is er vliegensvlug bij en berjut zijn kans door Gommers ten tweede male het nakijken te geven (2—1). De Axelse aanval strandt vaak op buitenspel en de verdediging ruimt niet al te best op. Brugge is veruit de beste man. Deij kogelde töt tweemaal toe rakelings over de hoek van het doel en na 36 minuten krijgt de Axelse aanvoerder ander maal een penalty te nemen. Ditmaal wilde hij blijk baar even scherp in de andere hoek van het doel plaatsen, maar het schot suisde naast. Tal van kansen aan de Axelse zijde worden voor half time gemist en bij een zeker schijnend doelpunt gebruikte v. d. Berge zijn handen en zo werd het rust met een 2—1 voorsprong voor de thuisclub. De tweede helft zette sensationeel in en begint weer met een heftig aanvallend Biervliet. De Axelse ver dediging wordt na enige minuten spelens door een duidelijk zichtbaar in buitenspelpositie staande lin kervleugel overrompeld, waarbij doelman Gommers onklaar blijkt te zijn geworden en de scheidsrechter kénde de gastheren een derde doelpunt toe. De oranje doelman heeft bij deze schermutseling zijn voet ver zwikt en is gedwongen de strijd te staken. Zijn plaats wordt ingenomen door Jo Deij en diens broer vervangt hem in de voorhoede. Van nu af aan is het volkomen uit met het Biervlietse overwicht en speelt de strijd zich bijna voortdurend af op hun helft. Na 12 minuten is het Jonkman die met een keurig doelpunt de stand op 32 brengt. Het Axelse veldoverwicht is nu vol komen, doch de schotvaardigheid laat te wensen over. De oranje-witten toned voortdurend een gemis aan doortastendheid en dit is in deze wedstrijd haar nood lot geworden. Na 33 minuten is het uit een gewirwar voor de Biervliet-veste dat een effectvolle tam schot van Schelleman succes heeft en via de paal is de score weer in evenwicht (3—3). Een spannend en verwoed duel om het leidinggevende doelpunt volgde. Tot tweemaal toe troffen Adri Deij en Jonkman nog de roos, doch de arbite» keurde beide doelpunten wegenis off side af en zo verstreek de tijd van deze wel zeer ongelukkige en slecht gespeelde ontmoeting. R.C.SHULST 0-3. Wij kunnen ons niet herinneren de roodzwarten op eigen veld dit jaar een zodanige nederlaag te hebben geleden als j.l. Zondag. De thuisclub was dan ook volkomen uit vorm en ging aan een absoluut gemis van schotvaardigheid en stootkracht mank. Na 25 mi nuten spelens was het Seghers die een hoge voorzet van rechts met een kopstoot in eenj doelpunt omzette (0—1). Voo rde rust was het van Dorsselaer die de voorsprong vergrootte en met een hard schot de stand op 0—2 bracht. Aan Souburgse zijde bleef het bij hopeloos gemiste kansen. In de tweede helft scheen het aanvankelijk of de Walcherse ploeg de bordjes zou gaan verhangen, maar zij vond een hard en stug werkende Hulsterse ver dediging voor zich. Na een half uur na de hervatting was het nogmaals Seghers die de zege definitief veilig stelde door uit een kluwen van spelers voor de derde keer de roos te treffen. Deze stand werd ook de uit slag van deze ontmoeting. Het kampioenschap was hiermede een feit en na eeni vreugdevolle thuisreis wachtte het kampioens elftal een heugelijke ontvangst in Hulst door burge meester A. L. S. Lockefeer. Bij deze thuiskomst werd het 2e klasserschap dat daarmede samenhangt in het kermisvierendé Hulst waardig gevierd en betoast. TERNEUZEN-HONTENISSE 6-4. Door een nederlaag met deze cijfers tegen de rood zwarten, die toch nog altijd het beste voetbal in de 3e klasse te zien geven hebben de Kloosterzandenaren „Leuk werk 7" Ria knikte. „Och ja. Weet je, je doet er verbazend veel mensenkennis op. Op de duur leer je de mensen verdelen in verschillende categorieën. In de eerste plaats zij, die altijd haast hebben en altijd op het laatste nippertje aan het loket komenj. Ze kijken zenuwachtig op de klok en bestellen dan haastig hun plaatsbewijs. In het begin maakte me dat wel eens een beetje kregel, vooral als op drukke dagen rijen men sen voor het loket stonden. Maar later raakte ik er aan gewend en het maakt me nu niet meer koud of warm, of ze zeggen „vlug juf, enkele reis Rotterdam. Of dat ze op kalme toon een plaatsbewijs vragen." „Dus dat is categorie één de zenuwachtige rei- zigersi En de volgende 7" Ria lachte even. „Dat zijn de vleiers. Uiteraard natuurlijk alleen mannen. En meestal mannen van middelbare leeftijd. Die zien een aardig snoetje ach ter het glas en verzinnen alle mogelijke smoesjes om een praatje te kunnen maken. Dezulken vooral moet je op een afstand houden." Kees telde op zijn vingers. Groep één, dat zijn de zentiwachtigen, die meestal op het laatste ogenblik komen. Wel, ik ben altijd ruimschoots op tijd, als ik op reis ga, dus daaronder val ik niet. En onder groe p twee evenmin, want het is, eerlijk gezegd, nog nooit in m'n gedachten opgekomen om met de loket- jufrouw een praatje te gaan maken. Ik ben benieuwd onder welke groep ik zal .vallen." „O," antwoordde Ria spottend, „dat is gemakke lijk te constateren. Jij behoort bij groep drie de massa, waarmee je nooit last hebt." Kees boog. „Dank je voor het compliment. Zijn er nog meer soorten mensen 7" „Ja zeker, nog veel meer. Daar heb je bijvoorbeeld de dames, die hun portemonnaie nooit kunnen vinden. Je hebt de professor-achtigen, die altijd wat bij het loket laten liggenkaartje, hoed, tas, portemonnaie geert onverdienstelijke prestatie geleverd. Eigenlijk waren de partijen aan elkaar gewaagd. De thuisclub nam reeds eer er een kwartier gespeeld was, de lei ding, maar de gasten nivelleerden deze voorsprong na 25 minuten uit een fraai opgezette aanval (1 1). Dé strijd bleef spannend en keeper Bax had bepaald schuld aan het tweede doelpunt toen hij een schot van de Koeijer niet juist beoordeelde (21). Weer liet de gelijkmaker niet lang op zich wachten, maar dank zij Klouwers die kort voor het rustsignaal doel puntte ging Terneuzen met een 3.2 voorsprong om de thee. Nadat Dooms in het Terneuzense doel op proef was gesteld nam rood-zwart weer het initiatief. Een door de Terneuzense aanvoerder genomen corner werd na een kwartier spelens door S. Jansen schitterend inge- kogeld (42). Weer volgde een felle reactie der gasten, want toen v.d. Hooft te zacht op Dooms terugspeelde was één der blauw-witten er als de kip pen bij en het was 4—3. Door de Koeijer en door Leunis werd het na 25 minuten spelens 63. Het lukte de tot het ein dtoe vechtende gasten echter nog deze achterstand ten volle verdiend te verkleinen. ZEELANDIA— R.K.F.C. 3-2. De groenzwarten was het in deze wedstrijd menens want zelfs tegen een straffe wind in slaagden zij er al na 12 minuten spelens in de Bergse doelman te passeren door linksbinnen van Iren 10). Toen deze speler even later bij een mooie kans gehaakt werd waren de hoofdstedelingen ongelukkig door de toe gekende strafschop te missen. Na 35 minuten spelens maakte de R.K.F.C. rechtsbinnen gelijk en zo werd gedraaid. Na de pauze kwam Zeelandia wederom al spoedig aan deleiding door rechtsbuiten v. d. Horst (2—1) en enkele minuten later glipte van Iren weer door de Brabantse defensie heen en stelde de voorsprong op 31. In de nu volgende eindfaze zette R.K.F.C. nog eens alles op alles om deze achterstand te vereffenen, doch alleen de rechtsbuiten slaagde er in met een zeer fraaie kopbal de achterstand te verkleinen, maar de groenzwarten gaven de winst niet meer uit handen. NIEUW BORGVLIET-METO 0-4. Voor de rust was hier een vrijwel gelijk opgaande strijd te aanschouwen met af en toe een licht over wicht van de thuipclub die echter niet ééii kans wist te benutten, evyinutvalo de gasten zodat hglf time aanbrak met dubbel blagk^stand.^, Na de. hervatting werd mét vrij regelmatige tussen pozen door een als het ware herboren Wcolore-téam de score opgevoerd tot 0—4. Nieuw Borgvliet wist hier tegenover niet één enkel doelpunt te stellen en zo won de club uit Hoogerheide ietwat geflatteerd met vier doelpunten verschil. Deze uitslag is niet de minst verrassende in deze afdeling, waar nu Hulst definitief de titel heeft veroverd destand thans luidt Hulst 22 15 5 2 76-40 35 Axel 21 12 6 3 53-22 30 R.K.F.C. 21 11 6 4 43-32 28 R.C.S 21 11 4 6 67-33 26 Terneuzen 21 11 3 7 65-45 25 Nieuw Borgvliet 21 10 2 9 45-48 22 METO 19 6 7 6 28-30 19 Corn Boys 20 7 3 10 43-55 17 Zeelandia 19 7 2 10 29-48 16 Hontenisse 22 6 3 13 41-55 15 De Zeeuwen 20 2 4 14 37-64 8 Biervliet 21 2 3 16 34-87 7 STEEN KAMPIOEN IN 4 G. In de 4e klasse G behaalde Steen de kampioenstitel doordat het zelf met een enorme zege (70 tegen Koewacht uit de bus kwam en zich verder nog ge holpen zag door RIA dat Clinge als naaste concur rent een 2—0 nederlaag toebracht. Het volgend sei zoen kee.rt Ste endus weer terug naar de 3e klasse. of iets anders. Dan nog de categorie met-plank-voor- hun-hoofd, zoals ik ze altijd noem. Dat zijn zowel mannen als vrouwen, die gerust met een hele rij wachtende mensen achter zich eerst vragen, hoe laat er een trein gaat en of het een sneltrein is eni zo en dan nog gaan vertellen, dat ze naar een zoon of dochter gaan, een tante of een oom en zodoende denken, dat ze alleen in de wereld zijn. Tegenover deze mensen is het 't moeilijkst, om beleefd te blijven." zKees luisterde met grote belangstelling. „Ik moet zegen, dat je achter zo'n loket een aardige kijk op de mensen krijgt. Nog meer groepen 7" „O ja, de vrouwenhaters bijvoorbeeld. Die een loket uitzoeken, waar een mannelijke bediende helpt. En als die er niet zijn, dan toch bij je komen en met een kennelijke minachting hun plaatsbewijs bestellen. Dan de categorie gullen -Ook weer voornamelijk mannen, die je met alle geweld éen fooitje willen, geven. Met een breed gebaar zeggen ze dan Laat U maar zitten, juffrouw. Maar ik doe net, of ik het niet verstaan heb en geef toch het wisselgeld terug." „En als ze het dan niet accepteren 7" „O, ik heb altijd een busje naast me staan voor een o fander liefdadig doel .Daarin gaan de opge drongen fooien. Want volgens de voorschriften mo gen we geen fooien) aannemen." „Leuk." „En dan nog ten slotte de pingelaars." Kees keek het meisje verbaasd aan. „Pingelaars 7 Die afdingen, bedoel je 7'" Ria knikte, terwijl ze van haar thee dronk. „Ja, zo af en toe komt er nog wel eens zo iemand voor het loket. Ik heb dan altijd moeite om niet in de lach te schieten." En Ria imiteerde „Wat zegt U, juf frouw 7 Drie gulden en vijftig cent 7 Maar dat is toch verschrikkelijk duur Kan het niet voor een rijksdaalder Ik ben ook maar een arme koopman." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2