AXELSE COURANT Volksvijand nummer één: .Rheuma' VITAMINES pj»0T'y nippers Kost jaarlijks meer dan 75 millioen gulden. J. C.VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 25 MEI 1955 69e Jaargang No. 67 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG --V Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Vier van elke honderd landgenoten zijn op dit moment behept met de een of andere vorm van rheuma. Het is gebleken dat bij vroegtijdige her kenning en behandeling in de meeste gevallen de ziekteduur kan worden bekort en invali diteit wordt voorkomen. Vele werkers in laboratoria, klinieken, bureaux en „in het veld" leveren belang rijke bijdragen in de strijd tegen de rheuma, maar om de talrijke patiënten afdoende te kunnen helpen in het belang van onze volks huishouding en, niet te vergeten, ook de pa tiënten zelf, hun gezin en omgeving, is een zeer belangrijke uitbreiding van behande- lings-mogelijkheden nodig. En om goed te kunnen behandelen moet ook de kennis ver groot worden, hetgeen meer onderwijs en meer research meebrengt. Wat in Nederland tot nu toe ten op zichte van de strijd teg ende Rheuma met beperkte middelen werd bereikt wettigt de volledige steun van het volk. Voor Nederland mag verwacht worden, dat circa 12% van de mannen en circa 19% van de vrouwen rheumatische klachten heeft.Dat is 16% van de totale bevolking of circa 1.688.000 personen. In de leeftijds groepen van 41 tot 60 jaar is te verwachten dat 46% van de mannelijke positieven en 51% van de vrouwelijke positieven in deze groep voorkomt. Bijna de helft van het aan tal rheumagevallen komt voor onder per sonen, die nog tot de arbeidsproductieve groep der bevolking behoren. Wanneer een intensief onderzoek zou worden ingesteld, vooral in agrarische stre ken, dan zou men vele personen aantreffen, die aan rheuma lijden en dit zo vanzelf sprekend vinden, dat ze geen arts raad plegen. In Zweden waren in 1918 ruim 60.000 personen invalide tengevolge van rheuma. Mede dank zij de bestrijding van de rheu- matiek waren er in 1936 nog slechts 30.000 invaliden. Zweden telt 7 millioen inwoners, maar heeft een 600-tal bedden voor rheuma- lijders in speciale rheuma-afdelingen. Bij een gemiddelde opnemingsduur van 2 maanden kon 60% van de rheuma-patiënten zich na hun ontslag drie of meer jaren onafgebroken in hun gezin of werkkring handhaven. Nederland telt bijna 11.000.000 inwoners, maar heeft slechts 350 rheumabedden. Dit aantal moet zo spoedig mogelijk eerst tot 1000 en daarna tot 2 a 3 duizend worden opgevoerd, hetgeen als hoofddoel van de actie gesteld wordt. Op het gebied van de rheumatiekbestrij- ding liggen wij bij het buitenland ver ten achter. Het inzicht dat veel leed kan worden voorkomen en schade aan de samenleving kan worden bespaard, rijpte in ons land la ter dan elders. Velen in ons land, Kuenen, Van Breemen, Josephus Jitta, om slechts de oude garde te noemen, hebben het ge weten van ons volk gewekt. Thans zijn we klaar en gereed om in te zien, dat slechts door een eensgezinde strijd en door offers van het gehele volk een ziekte, welke dit volk in al haar geledingen bedreigtde Rheuma, gewonnen kan worden. Iedere Nederlandse burger die verant woordelijkheid bezit za lgaarne zijn aandeel in de strijd tegen de Rheuma leveren. Een vijfde deel van het totale ziekengeld, dat in ons land wordt uitgekeerd, moet aan gewend worden voor arbeidsverzuim ten gevolge van rheumatische ziekten. Als men van een volksziekte spreekt, dan wordt daarmede aangeduid dat die ziekte voor de gemeenschap een grote betekenis heeft. De sociale betekenis van de rheuma- tiek is gelegen in het feit van de grote veel vuldigheid en de daaraan gepaard gaande grote mate van invaliditeit. Het volk wacht er slechts op om deze volksziekte daadwer kelijk te kunnen bestrijden. Het aantal verpleegdagen, dat het zieken fondswezen in Nederland verplicht is te geven, bedraagt, evenals voor alle andere ziekten 42. Voor de rheumapatiënt in het bijzonder is een zo korte duur een groot na deel. Dit wordt door de ziekenfondsen ook volledig erkend en er wordt krachtig naar gestreefd om hierin verbetering te brengen. Maar ook dan zal men aan grenzen zijn ge bonden en tot een algehele oplossing van het vraagstuk zal dit nimmer kunnen leiden. De ziekenfondsen steunen echter de rheuma patiënt in belangrijke mate en helpen, waar dit in hun vermogen ligt. In de eerste plaats langs de indirecte weg van financiering van het Praeventiefonds, in de tweede plaats door de verstrekking van de nodige hulp gedurende beperkte tijd met de middelen van de verplichte en vrijwillige ziekenfonds verzekering, en in de derde plaats door hulp verlening (waarvan een veelvuldig gebruik wordt gemaakt) volgens een geheel vrijwil lige, aanvullende verzekering. Per jaar wordt 50.000.000 aan ziekte en invaliditeitsgelden, ten gevolge van rheu matische ziekten uitgekeerd, terwijl de to tale kosten, die ons volk moet opbrengen om het hoofd te bieden aan de rheumatiek, de 75 millioen gulden per jaar overschrijden. De regering heeft, zich bewust van haar verantwoordelijkheid, voor het jaar 1955 een pos t op de begroting uitgetrokken van 900.000 voor de rheumabestrijding. Het is echter duidelijk, dat dit bedrag niet voldoende kan zijn om een ziekte van zo danige betekenis, volledig te overwinnen. De kracht van onze Volksgezondheidszorg moet echter niet op de 'eerste plaats ge zocht worden in het aandeel, dat de Over heid hierin heeft, doch in de taak welke het volk zelf op zich neemt. De verantwoordelijkheid voor het behoud en de verbetering van de gezondheid is een zaak van het Nederlandse volk zelf. Uiteraard moet de Overheid het volk bij het pogen steunen zij heeft te zorgen voor de opbouw van een organisatie, waardoor het mogelijk wordt, dat eenieder in Neder land voor onderzoek en behandeling zich zo vroegtijdig tot deskundigen kan wenden, dat hierdoor de optimale kansen van genezing geboden worden. Doch de uitvoering van deze behandeling, de bevordering van het herstel, vooral van functionele en sociale herstel zoals de revalidatie dit nastreeft, de bestudering van de wetenschappelijke vraag stukken, welke naar gehoopt wordt ook op de duur tot grotere mogelijkheden op het punt van praeventie zal leiden, dit alles ver eist de grootst mogelijke krachtsinspanning van ons volk. Er wordt tegenwoordig zoveel over vita mines geschreven en gesproken, er wordt zoveel mee geschermd dat eenieder er wel van gehoord engelezen heeft. De reactie hierop is zeer verschillend de één zal dit alles langs zich heen laten gaan, een ander zal menen, geheel ten onrechte natuurlijk, dat hij ook zonder vitamines sterk en groot en gezond is geworden en een derde zal zich zeer bezorgd maken over de kwestie en geen voedsel durven aanraken dat niet uiterst vitaminenrijk is. Moeten wij ons bekommeren om het vitaminegehalte van de voeding ■Het is zeker van belang dat wij er bij stilstaan, of onze voeding naar waarschijn lijkheid voldoende vitamines bevat. Ten eerste omdat dit niet vanzelfsprekend het geval is, ten tweede omdat een tekort aan vitamines op den duur de gezondheid kan schaden en ten derde omdat wij een tekort aan vitamines kunnen voorkomen. Een hoog vitaminegehalte van de voeding gaat in vele gevallen samen met een hoog gehalte aan andere beschermende bestand delen. Een vitaminenrijke voeding is een voeding tevens rijk aan voedingszouten en eiwitten een voeding die te weinig vita mines levert schiet op meer punten tekort. De opvatting dat men een eenzijdige, on volwaardige voeding op goedkope wijze kan goedmaken door vitaminetabletten in te nemen is daardoor niet juist. Brengt de huidige kennis omtrent de vitamines mee, dat we onze voedings gewoonten moeten veranderen Dat zal geheel afhangen van deze ge woonten wanneer U onderstaande vragen alle met ja kunt beantwoorden kunt U op de oude voet voortgaan. Vitamine A Gebruikt U het leeuwendeel van het vet in de vorm van boter of margarine Gebruikt U dagelijks groente en is er nog al variatie in de groente die U kiest 1 Eet U af en toe lever Vitamine B Eet U geregeld bruin- of volkorenbrood Drinkt U dagelijks ten minste een halve liter melk, karnemelk of yoghurt Eet U dagelijks aardappelen en verse groente Wanneer U de groente kookt, doet U dit dan kort voor de maaltijd en niet in twee etappe's Vitamine C Komt een rauwe groente en/of vrucht dagelijks bij U op tafel Kookt U groenten en aardappelen in wei nig water beperkt U de kooktijd van de meeste soorten tot een half uur en dient U ze op zodra ze gaar zijn Gebruikt U altijd vers gekookte groenten en aardappelen Vitamine D Geniet U dagelijks van frisse lucht en pro fiteert U zoveel mogelijk van de zonneschijn Geeft U Uw kinderen 's winters lever traan of een ander witamine D-rijk prepa raat en weet U dat ook aanstaande moeders deze preparaten nodig hebben We zien hieruit dat vitamines vroeger ook heus wel in de voeding voorkwamen. Men sprak er alleen niet over omdat men ze niet bij naam kende en wij behoeven er ook niet over te spreken. Het belangrijkste is dat wij onze kennis omtrent de vitamines in praktijk brengen. LANDELIJKE JAARVERGADERING VAN DE POOLSE OUD-STRIJDERS. De afdeling Nederland van de Vereni ging van Poolse Oud-strijders de groot ste Poolse onafhankelijkheidsorganisatie in het buitenland hield onlangs in Utrecht haar landelijke jaarvergadering. De afge vaardigden van de Kringen Amsterdam, Utrecht, Venlo, Lutterade en Vlissingen kwamen bijeen om verslagen uit te brengen een nieuw bestuur te kiezen en om zich te beraadslagen over de wijze op welke de Poolse zaak het meest doeltreffend kan ge diend worden. De vergadering werd bijgewoond door een gedelegeerde van het hoofdbestuur in Londen, de heer S. Lis. Talrijke Poolse auto riteiten o.a. Generaal Anders zonden hun gelukwensen. Tot het nieuwe landelijke bestuur werden gekozen de heren S. Werner uit Venlo, ir. J. Minkiewicz uit Vlissingen, K. Szcze- panski uit Amsterdam, B. Strenk uit Vlis singen, B. Bogucki uit Lutterade, Bocek uit Utrecht en mevr. I. Szczepanska uit Am sterdam. Tijdens de vergadering werden enkele resoluties aangenomen, o.a. protestnota's inzake Yalta, vervolging van de Kerk in Polen en de zestien Poolse leiders, die in 1945 door valse beloften werden weggelokt en toen door de Russen gearesteerd en be recht. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zaterdagmiddag brand uitgebroken in het grote gebouwencomplex van de „Batavus - rijwielfabriek te Heerenveen. Hte vuur bleek ontstaan te zijn in de in de kelder gelegen kleurenlakkerij. De zware rookontwikkeling belemmerde de blussing, doch na drie uur hard werken slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. De brand kon worden beperkt tot de lakkerij, doch de an dere afdelingen liepen grote waterschade op. Men hoopt binnen enkele dagen met het volledig personeel normaal met de productie door te kunnen gaan. Mr. Bouman, die in Djacarta de be schuldigde Nederlanders zou verdedigen, heeft onder een aangenomen naam met de K.P.M.-boot „Eerens" Indonesië onverwacht verlaten, men kan wel zeggen ontvlucht, da arhij een moordaanslag vreesde. Hij is te Singapore aan land gegaan. Donderdag kwamen er in Oirschot meer dan 300 tweelingen bij elkaar. Er wa ren er gekomen niet alleen uit Holland, zo als uit Marken in hun eigen eilandse kleder dracht, maar b.v. ook de zusjes Grandall uit Tammerorst (Finland) en de zusjes Rau- scher uit Miinchen. De Nederlandse Anthro- pogenetische vereniging deed door haar secretaris bijgestaan door een huidarts en een oogarts onderzoekingen in verband met de vraagstukken omtrent erfelijkheid bij de mens. Tweelingen zijn prachtig studiemate riaal, omdat zij de ééncellige ten minste precies eender zijn. Zij gaan pas ver schillen door invloeden van buitenaf. Het oudste tweelingpaar waren Trees en Cees van Iersel uit Tilburg, 81 jaar en kernge zond en de jongste tweeling was twee jaar. Zondagavond kwamen hooguitslaande vlammen uit een alleenstaande loods naast het grote complex van de groothandel Jn textiel-afvalproducten M. Boers Zn. te Amsterdam-Noord. Een concierge van een nabijgelegen fabriek waarschuwde de brand weer. Met 8 stralen ging men het vuur in de 60 meter lange sorteerloods te lijf. Nauwe lijks had men water gegeven, of met hevige kracht zochten de vlammen een uitweg door het dak, terwijl de brandweerlieden bescher ming zochten tegen de rondspringende dak spanten en glasscherven. De brandweer klom op het dak en grote hoeveelheden water werden op de brandende en smeulen de balen lompen en papier gestort. Na ruim een half uur was het ergste gevaar geweken en kon de brandweer inrukken. Verzekering dekt de schade, die nog niet bij benadering was vast te stellen. Op de Vlissingse boulevard aan de voet van het kustlicht wordt een platform gebouwd, waarop een tiental telescopen zal worden geplaatst, zodat men van daaruit het beloodsen der schepen van zeer nabij kan volgen. Boven Italië heeft een zware storm gewoed, die veel schade berokkende aan gebouwen en waardoor de visserschepen in de Middellandse Zee in moeilijkheden ge raakten. Vijf vissers zijn om het leven ge komen, doordat hun boot zonk. In Innsbruck werden Zondag enkele zware aardschokken gevoeld, die hier en daar in de stad de muren deden scheuren. Zondag is op de hellingen van de Kili- mandzjaro, aan de grens van Tangajika en Kenya, het wrak gevonden van de Dakota van de Oost-Afrikaanse luchtvaartmaat schappij, dat sedert Donderdag werd ver mist. Het toestel had 20 mensen aan boord. Het wrak ligt op een hoogte van 4800 m. Men vreest dat er geen overlevenden zijn. De Egyptische kustwacht heeft negen Dujitsers gearresteerd, die Zaterdag van een schip met leden van het Franse vreemde lingenlegioen in de Suezkanaalzone waren ontvlucht. Volgens bericht enuit Cairo heb ben de Duitsers verklaard, dat het schip hen u'it Indo-China naar Algerië zou brengen, waar zij tegen de opstandelingen zouden moeten vechten. De Duitsers gaven de wens te kennen naar Duitsland terug te keren. Vijf personen zijn in Dordrecht in het ziekenhuis opgenomen wegens voedselver giftiging. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid stelt een onderzoek naar de oor zaak in, Landbouwer v. d. Eynde van de „Vij verhoeve" in Ossendrecht, ontdekte dat er ratten op bezoek waren geweest in de haver kist in zijn schuur en hij zon op een middel om de beesten het leven te benemen. Van een oude munitiekist maakte hij een geïm proviseerde val. Een stokje onder het deksel en daaraan een touwtje. Nadat hij wat haver in de kist had gedaan, ging v. d. Eynde op de loer liggen. En lang behoefde hij niet te wachten. Hij zag wat bewegen in de buurt van de kist en toen hij genoeg lawaai hoor de, trok hij aan het touwtje. Tussen de hou ten wanden werd het nu nog rumoeriger en de ratenvanger besloot de kist ongeopend neer te laten in de vijver bij de boerderij. Toen het water zijn werk had gedaan deed hij de kist open. Er lagen 48 rattenlijken in het waterige haverrestje. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1