PANG LIEFDE IS VAN PORSELEIN *t)e i/ezsnapeunfr van cfeeeiste wig. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. GEDETACHEERD. HULST SLUISKIL IiTdiverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol 'uTop de naam RANG op het beschermend omhulsel r OPRICHTING AFDELING AXEL VAN DE KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Ingeleid door de heer A .Lion werd alhier Dinsdag avond op de bovenzaal van „Het Centrum door mr. D. Kluiver, in zijn kwaliteit van provinciaal gedele geerde van de Kon. Ned. Middenstandsbond een in leiding gehouden met een propagandistische inslag, n.l. om te kom entot de oprichting van een afdeling Axel dezer organisatie. Reeds waren meerdere Axelaars, doordrongen van de noodzakelijkheid daartoe, ingeschreven, als ver spreide leden dezer organisatie. Doch dit is niet vol doende betoogde de causeur van deze avond. Thans reeds telt de K.N.M.B. in Zeeland een 26-tal afde lingen en een plaats als Axel mag daaronder niet langer ontbreken. Organisatie is een gebiedende eis en op alle terrein openbaart zich dat. De arbeiders hebben hun sterke vak-centrale's, de landbouw ver staat getuige haar perfect georganiseerde organi- satie's, zoals wij die in onze provincie en allerwege in de lande vinden haar taak evenzeer eni zo mag de middenstand niet i"n het achterste gelid blijven. Zij omvat n.l. ongeveer een tiende deel van de bevol king en mag beschouwd worden als een der kurken waarop de samenleving drijft. Elk dient daarom, zijn roeping te verstaan en zich er van doordrongen te gevoelen, dat de individualist nimmer iets kan bereiken. „Enkeling is drenkeling! was een slagzin, die hij nog onlangs op een algemene vergadering zag prijken, doch daaronder prijkte de leuze „Eendracht maakt macht Spr. schetste verder de veelzijdigheid van de K.N.M.B. en haar systeem van service en contact dat men algemeen toepast ten opzichte van haar leden. De nauwste samenwerking met de Ned. Midden- standsbank en de Rijksnijverheidsdienst maakt het mogelijk alle nodige voorlichting te verstrekken in financieel opzicht of op zuiver zakelijk terrein. De regering juicht een krachtig georganiseerde mid denstand van harte toe hetgeen blijkt uit het ge regelde contact en uit de vertegenwoordiging in offi ciële commissies. Ook bij de watersnood bleek haar intense activiteit. Aan het slot van zijn betoog wekte hij op in grote getale toe te treden tot de K.N.M.B. De contributie behoeft voor niemand een beletsel te zijn en het officieel orgaan wordt als vraagbaak voor alle leden en adviserend periodiek verschijnend voorlichtings blad tevens maandelijks toegezonden. Spr. verheugde zich in de goede opkomst en stelde tegen, het a.s. najaar een grootser opgezette bijeen komst hier tér'jïl&atse in het vooruitzicht. In de daarqp volgende pauze lieten tal van aan wezigen zich nog als lid inschrijven, waarna een af deling Axel mte aanvankelijk ruim 20 leden kon worden opgericht en een dagelijks (voorlopig) bestuur werd gevormd, bestaande uit de heren M. de Feijter- But, S. J. L. Ortelee en G. van de Casteel. Voor de causerie van mr. Kluiver, zowel als daar na werden tal van culturele en ook enkele reis- en tekenfilms vertoond, waarvan die van Tom Schuier, „Schoenmaker en Staatsman" bijzonder in de smaak viel. Al de vertoonde films waren door de voorlichtings- lenst van de Amerikaanse ambassade welwillend voor dit doel beschikbaar gesteld. DE ZOMERDIENSTREGELING. De zomerdienstregeling van de Z.V.T.M., die Zon dag 22 Mei a.s. ingaat, brengt vrij grote veranderingen mede. Ie. Door het veranderen op werkdagen met een half uur van de bootdienst Vlissingen—Breskens wor den de autobuslijnen naar Breskens en Oostburg ook een half uur verschoven. In verband met de nodige aansluitingen heeft dit tot gevolg, dat ook andere diensten geheel veranderen. Zo o.a. de autobusdienst Terneuzen—Axel—Hulst 9) Jannie ging op de punt van een crapaud zitten en keek haar vriendin onderzoekend aan. „Zeg, je hebt vroeger toch geen nare dingen beleefd op het terrein van de liefde 7 Ria schudde ontkennend haar hoofd, zonder van haar boek op te kijken. „Nee, meid, dat was er voor mij niet bij. In het weeshuis had ik de bijnaam van de „ongenaakbare". Ik had heel wat aangewaaide broers, die smoor op me waren. Maar ik had nooit belangstelling voor hen." „Hoe ben je eigenlijk aan dat baantje bij de Spoor wegen gekomen 7 „O, een beetje protectie. Een broer van de Vader van het Huis was in Utrecht op het hoofdbureau. Die kwam wel eens bij ons en toen hij hoorde, dat ik tamelijk vlot vreemde talen sprak, beloofde hij er voor te zullen zorgen, dat ik bij de Spoorwegen kwam. Eerst was ik in Deventer. Toen ik meerderjarig was geworden, solliciteerde ik naar Mokum en ik werd meteen geaccepteerd. O, ik zit al bijna vijf jaar hier aan het loket. „Vind je het werkelijk leuk werk Het lijkt me zo geestdodend, telkens maar kaartjes te moetett geven, geld in ontvangst te nemen en wisselgeld terug geven. Vergis je je nooit 7 „Natuurlijk wel. Iedereen maakt fouten. Tot nu daar deze in Sluiskil aansluiting geeft naar en van West Zeeuwsch-Vlaanderen. De vertrekuren, die momenteel op het halve uur vallen in Terneuzen komen nu doorgaans 3 minuten over het uur, terwijl het vertrekuur in Hulst van de Markt op het even uur valt of 5 minuten daar over. 2e. De dienst vanuit Terneuzen in de richting van West Zeeuwsch-Vlaanderen en Sas van Gent—Zel- zaete wordt gedeeltelijk gereden vanaf de Markt te Terneuzen door de Axelsestraat en de Kerkhoflaan, verder oostelijk van het kanaal om dan bij Sluiskil over de brug te gaan. De diensten die westelijk van het kanaal blijven rijden, beginnen niet op de Markt maar in de Willem de Zwijgerlaan. In Hulst begint de autobusdienst naar Axel—Ter neuzen aan de v. d. Leyenlaan. Verwacht wordt, dat deze veranderingen voor de bewoners van de nieuwe buurten in beide plaatsen van belang zullen zijn. 3e. Er wordt een proef genomen met een latere dienst van Perkpolderhaven naar Hulst, St. Jansteen: en Axel, Terneuzen, n.l. om 22.15 uur. Het zal af hangen van het gebruik dat er van gemaakt wordt, of deze ook in de toekomst kan gehandhaafd blijven. 4e. Op de autobusdienst SluiskilBreda wordt een grote verandering geprobeerd. De eerste dienst vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Breda is een uur vervroegd en de 3e dienst van Breda zal een uur verlaat worden. Dit wordt geacht van groot belang te zijn voor personen, die een dag ergens in Neder land willen doorbrengen. Zo kunnen reizigers van ongeveer 10 uur tot 5.30 uur in Rotterdam blijven. Deze veranderingen zijn een gevolg van de enquete, die enige tijd geleden onder de reizigers gehouden is. Op Zondagen is de eerste bus naar Breda toe op hetzelfde uur gehandhaafd als tegenwoordig, dus een uur later dan door de week. AANBESTEDING BOUW OPENBARE LAGERE SCHOOL. Dinsdag werd alhier aanbesteed het bouwen van een nieuwe school voor het Openbaar Lager Onder wijs in onze gemeente. De inschrijvingen waren als volgt Gebr.d e Theije, Terhole 195.300 G. Gijsel, Westdorpe 197.900 P G. Steenberghe, Philip pine 198.000 R. van Wiemeersch, Axel 199.500 A. J. Verstraeten, ƒ204.285; J. J. Kolijn, Terneuzen ƒ204.900; F J. v. d. Veen, Terneuzen 205.600; Lambert, Stoppeldijk ƒ206.200; Rijnberg, Terneu zen 206.400 Lanau, Clinge 208.000 Krieckaert, Hengstdijk ƒ209.000 Fa. v. d. Poel, Terneuzen ƒ209.100; de Wael, Kuitaert ƒ209.400; Mabuwat, Dordrecht ƒ210.500; F. J. Lensen, Axel ƒ211.000; Bleijenberg, Hulst ƒ212.000; Gebr. de Bondt, Steen bergen! ƒ212.400; De Potter ƒ212.500; Polspoel, Sint Jansteen ƒ212.500; A. J. van Hoeve, Axel ƒ213.000; Bolsen 213.000 Apers 214.000 Gebr. Mattheijssen, Graauw ƒ215.000; De Bruijn, Ter neuzen 216.000 Mielen Zn., Terneuzen 219.400; Jouret 222.000. De bouw werd nog niet gegund. De heer L. Puype, commies bij de Dienst der In voerrechten en Accijnzen te Axel werd per 1 Juni voor het toeristenseizoen gedetacheerd te Retranche- ment. JAARLIJKSE RODE KRUIS COLLECTE. Het Nederlandse Rode Kruis zal de laatste week van Mei en de eerste week van Juni a.s. weer in het centrum der belangstelling staan. Pers en radio zullen ons er aan herinneren dat de grote jaarlijkse inzameling voor het Rode Kruis dan weer zal worden gehouden. Ook Axel zal het zijne er weer toe bij willen dragen om het Rode Kruis aan middelen te helpen om zijn vele taken op het gebied van hulpverlening aan de medemeris te kunnen vervullen. Dinsdag j.l. werd een vergadering gehouden in „Het Centrum" waarvoor verschillende personen waren uitgenodigd. Naast het afdelingsbestuur zal een finan- toe heb ik geluk gehad, want ik had, als de kas niet klopte, altijd te veel." „Je doet zeker heel wat mensenkennis op." „En of. En daarom ben ik misschien op de duur wat onverschillig geworden ten opzichte van de mannen." Op dit moment ging de bel en Jannie sprong over eind. „Zeg, blijf niet zo hangen op de divanga behoorlijk ergens zittenen doe dat kauwgum uit je monden „Ja, ja, 't is al goed. Doe maar gauw open, dan zal ik me als een jongedame gedragen Op zijn rustige, zelfverzekerde manier kwam Kees boven. Ria, die in werkelijkheid nieuwsgierig was, hoewel ze het niet wilde weten, keek de binnen- gekomene scherp aan, terwijl ze opstond. Jannie stelde blozend voor „meneer Kooger juffrouw Berghuis." Kees lachte en drukte Ria stevig de hand. „Dus U bent de vriendin van Jansje „Jawel, meneer Kooger. Prettig met U kennis Ie maken en leuk, dat U ons eens komt opzoeken." Even later zaten ze gedrieën rond de haard. Ria presenteerde sigaretten en keek van terzijde af en toe naar Kees. Knap was hij, ontegenzeggelijk. Hoe wel, er waren harde trekken om zijn lippen. Waar schijnlijk iemand van het type, dat over lijken zou gaan, om een eenmaal vooropgesteld doel te be reiken Ria kende dat type welhaar chef was immers net zo Kees keek eens rond, terwijl hij, geheel op zijn gemak, rookte. „Fijne kamer," zei hij prijzend. „Je kunt echt zien, dat hier vrouwenhanden regeren zo aan verschillende kleinighedenkussens op de divaneen bloemetje op de kast Ria keek geamuseerd naar het vaasje bloemen op Hoog boven de omringende ge bouwen uit, staat in New York het gigantische, nieuwe kan toorgebouw van de Verenig de Naties. ciële commissie optreden om de collecte te organi seren. Collectanten hebben hun materiaal reeds ont vangen om de collecte te houden gedurende het tijd vak van 23 Mei tot 4 Juni. De daad is verder aan de ingezetenen om de collectanten met een bijdage te steunen. Laat Axel ook dit jaar weer op een bovenplaats in de provinciale lijst voorkomen OPBRENGST COLLECTE. De geldinzameling voor de Stichting 19401945 ten bate van de verzetsslachtoffers heeft opgebracht 2409,48. Debur gemeester dankt allen die aan deze mooie opbrengst hebben meegewerkt voor hun gaven. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Mei 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur "Ds. J. B. van Mechelen, van Oostburg 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broekriem en een bagage-riem, Polenstraat 30 NOTARIS PYLS OVERLEDEN. Donderdag overleed vrij onverwacht in de leeftijd van 70 jaar de heer N. Pyls, notaris te Hulst. Na de plechtige H. Mis van Requiem, die Dinsdag a.s. om half elf in de Basiliek wordt opgedragen, zal het stoffelijk overschot naar Schinnen worden ver voerd, waar om half 5 de teraarde bestelling plaats vindt. Notaris Pyls was namelijk Limburger van ge boorte. HERSTELLINGSWERKEN BRUG. Naar wij vernemen zal de verkeersbrug te Sluiskil in verband met herstellingswerzaamheden aan het be weegbaar middengedeelte, binnenkort buiten werking word engesteld. Gedurende deze werkzaamheden! zal een veerpont ingeschakeld worden voor het weg verkeer. De Westerstorm van de laatste dagen heeft veel schade aangericht, o.a. in de Bies- bosch, waar niet alleen de laagbekade pol ders de dupe werden, maar het water ook doordrong in enkele polders, waarvan de dijken hersteld worden, die in de meeste ge vallen nog te weinig hoogte hadden. De schade is wederom aanzienlijk. In Amster dam werden enkele scholen gesloten, om dat het te koud was om de lessen zonder voor het aanleggen en versterken van de kachel voort te zetten. Bij de werkzaamheden dijken langs de Donge werd in de dijk van de Dongedijksepolder een gat geslagen van 30 meter. De twee draglines, die hier aan het werk waren kon men tijdig in veiligheid brengen. De Makkumerwaard in Friesland liep geheel onder water. Schepen verkeer den in nood en langs het strand werd bij Zandvoort en Scheveningen schade aange richt aan strandpaviljoens en kiosken, ter wijl enkele gebouwtjes wegspoelden. Woensdag werd te Rotterdam de E 55 door H.M. de Koningin en Prins Bernhard geopend. Rotterdam had zich voor die dag in feestgewaad gestoken. Bij deze opening zong het Westkappels Dameskoor als enig uit Nederland uitgenodigd koor. Het weer was slecht en harde windstoten deden vele vlaggen aan flarden scheuren. Toch werden de langs de weg geschaard staande mensen beloond voor hun wachten, daar de koningin en de prins de moed hadden om, ondanks het slechte weer, de tocht in open rijtuigen te maken, De 68-jarige C. A. Rottier, bouwkun dige te Middelburg, lifte met een collega naar de pont te Zijpe verleden Woensdag. Toen de pont wegens het ruwe weer niet voer wilde hij met de bus, die juist aan kwam rijden, naar Zierikze eterugkeren. Hij stapte zonder op te letten uit de auto op de rijweg, werd door de bus gegrepen en op slag ge- dood. De chauffeur treft geen schuld. het dressoir, dat hij „kast" noemde. „Dat is ook het enige, wat wij hebben, meneer Kooger, een gezellige kamer." „Zeg, laten we dat vormelijke „meneer" wegdoen, stelde Jannie voor. „Zeggen jullie maar gewoon Ria en Kees, hoor." „Och ja, laten we maar doen, alsof we elkaar al jaren kennen, viel Kees lachend bij. „Jannie stond op. „Thee, Kees „Ja, nou, wat graag. Laat ik me eens een keer ver wennen." „Waarom ook niet, hé Jannie lachte en haar lach klonk door de hele kamer. Ria keek haar even aan. Ze is zenuwachtig, dacht ze. En stapel verliefd op hem. Nu ja, hij is de moeite waard en( ze kennen elkaar uit hun jeugd. Jannie presenteerde thee en gebak. Kees vertelde een paar leuke gevalletjes van de winkel. En de meisjes luisterden geïnteresseerd. „Woon je daar helemaal alleen, Kees 7" vroeg Ria. „Ik hoop, dat het geen al te vrijpostige vraag is Kees wuifde met zijn hand. „Welnee, vraag maar hoor. Ja, ik ben min of meer een kluizenaar, maak "s morgens en 's middags mijn brood zelf klaar en krijg 's avonds eten in een bus." Jannie keek hem verbaasd aan. „In een bus In een autobus 7" „WelneeKees schaterde het uit. „Je hebt hier in de stad verschillen/de huizen maisons noemen ze dat die diners uitzenden. Dat is vrij billijk en je krijgt elke morgen, als ze de lege bus ophalen, keuze uit een drietal menu's. Ria luisterde geboeid. „En heb je dan niemand, die ehde boel een beetje opruimt. Of stofzuig je zelf ook alles 7" Kees schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb een werkster, drie dagen in de week. En ik moet zeggen dat het een juweel is. Ze zorgt er voor, dat alles piekfijn in orde is, achter de winkel wel te verstaan. In de winkel doen we alles zelf, mijn bediende en, ik. Daar komt geen ander aan te pas. „Het lijkt me wel leuk, zo'n sigarenwinkel. Ik ken er in de stad ook een paar, met damesbediening,' zei Ria peinzend. „Ja, aanvankelijk had ik ook het plan om een meisje voor de winke lte nemen," antwoordde Kees. „maar achteraf heb ik toch maar een mannelijke be diende genomen. Ik heb voornamelijk gehuwde heren als klant en ik voorzag misschien moeilijkheden Ria schoot in een lach en Jannie keek haar vriendin verwonderd aan. Ria lachte niet vaak en nooit op zo'n uitbundige manier. „Van welke zijde verwachtte je de moeilijkheden Van de man of de vrouw 7 Ik zou toch zeggen, dat damesbediening een trekpleister is voor een sigarenzaak." „Ja," antwoordde Kees grinnekend, „het zou moge lijk de omzet doen stijgen. Maar aan de andere kant moet ik ook rekening houden met andere factoren Neeik vind het toch maar beter om geen winkel juffrouw te nemen." „Jammer," flapte Jannie er uit, „anders had if misschien nog een goeie kans gemaakt in je nieuwe zaak." Ria keek geïnteresseerd van haar vriendin naar de bezoeker. „Nieuwe zaak 7" „Jansje klapt een beetje uit de school," verduide lijkte Kees. „Ik heb namelijk een zaak op de Rozen gracht gekochtf die ik in het nieuwe jaar overneem. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2