AXELSE COURANT 25^ Puistjes D.D.D. fWJTJ WRIGLEY Grandioos muziekfestijn in 't Meetjesland De verpakkingsbeurs - ook voor de vrouw J.C.VINK Dameshanden Wrijf Kou en Pijn we9 met DAMPO ui Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 21 MEI 1955 69e Jaargang No. 66 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! KAyW heerlijk verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust een gezonde gewoonte Slas dat ZuurDranden op Uw maag. Nog beter: voorkom bot Met Bennies. De Nederlandse verpakkings-experts, die ditmaal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam voor de derde maal getuigen van hun pres- tatie's, stellen zich niet alleen ten doel de handel en industrie, tijd, kosten en klachten te besparen, zij werken ook ten dienste van de huisvrouw om haar tijd te besparen, com fort te bieden en te zorgen dat de producten die zij koopt zo lang mogelijk hun goede kwaliteit bewaren. Een omwenteling. Een conservatieve huisvrouw zou bij een bezoek aan de verpakkingsbeurs snel ge nezen van haar gehechtheid aan ouderwetse, teutelige puntzakjes, die de kruidenier met vaardige vingers moet dichtvouwen (en die in de kast of bij het openmaken altijd lekken). Wanneer ze kon zien hoe een enorme vulmachine 50 zakken per minuut vult (d.w.z. netjes van een stapel pakt, open blaast, de bodem plat legt zodat hij kan staan, vult, enige malen schudt, afsnijdt, twee maal omvouwt, lijmt en plakt) zou ze be grijpen hoeveel tijd ook haar wordt be spaard. Zonder deze machines immers zou ze bij de kruidenier heel wat langer moeten wachten tot deze voor alle klanten vóór haar al die zakjes koffie, thee, bloem, pudding poeder enz. één voor één had klaar gemaakt. Nieuwe verpakkingen. De cartonnen melkverpakking, in vele landen reeds populair, is nu ook in ons land HET SCHILDERSAMBACHT. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is in 1954 begonnen met het verzamelen van gegevens bij de Nederlandse ambachtelijke nijverheid, een terrein waarover tot dus verre bijna geen alomvattend cijfermateri aal ter beschikking stond. Onder de alge mene titel „Het ambacht in het zoeklicht der Statistiek" zullen ongeveer 20 verschil lende publicaties verschijnen, welke elk een afzonderlijk ambacht of een groep van aan verwante ambachten onder de loupe nemen. De eerste branche-publicatie uit deze serie „Het Schildersambacht", is thans versche nen. Zij bevat gegevens over de 9830 zelf standige schildersbedrijven, welke Neder land aan het begin van 1954 telde. De na druk moet worden gelegd op het woord „zelfstanigeomdat de schildersbedrijveh welke gekoppeld zijn aan grote ondernemin gen, b.v. scheepsbouwwerven, buiten be schouwing zijn gelaten. vragen De genoemde 9830 zelfstandige schilders bedrijven bieden aan ruim 38.000 personen werk. Hierin zijn begrepen de patroons, die in vele gevallen „zelf op de ladder staan". De gezamenlijke ondernemingen behaal den in 1953 een omzet van ruim 238 mil- lioen 91% hiervan werd behaald met schil deren de rest 9% werd verkregen uit alle nevenwerkzaamheden, zoals de ver koop van verfwaren en drogisterij-artikelen. Van de totale omzet wordt gemiddeld 29% verkregen door het uitvoeren van werk in nieuwbouw 62% van de omzet vloeit voort uit onderhouds- en reparatiewerk. Men telt in Nederland één schildersbe drijf per 1073 inwoners. Dit consumenten gemiddelde is het laagst in de provincie Groningen (660) en het hoogst in Lim burg (1460). Het neemt toe met het groter worden der gemeenten het bedraagt in de kleinste gemeente 763, in de gemeenten met meer dan 200.000 inwoners 1704. geïntroduceerd. De voordelen zijn 95% gewichtsbesparing op emballage, kwaliteits verbetering doordat de melk beschermd is tegen de inwerking van het licht, die scha delijk is voor smaak en vitaminegehalte, gro- tereh hygiëne (onderzoekingen wezen uit dat het bacteriëngehalte veel lager is dan van de huidige flessen), geen statiegeld en geen kans op breuk. Een kleine prijsver hoging was hier helaas noodzakelijk en dus zal de huisvrouw zélf moeten bepalen of deze voordelen haar dat waard zijn. Een Nederlandse primeur is de bekende opdrukstift, nu ook voor bescherming tegen zonnebrand. Geen geknoei meer met vette flesjes in badtassen De banketbakker zal ons voortaan cakes, pasteitjes e.d. kunnen leveren op dunne alu minium bakjes, in Amerika reeds bekend on der de naam „Pieplate" of „Foilpack". We kunnen ze zo in de oven en later op tafel zetten. Men klaagt wel eens dat het visgebruik in ons land te laag is. Wanneer ons echter meer van die keurige blokjes verpakte diep- vriesvis werden aangeboden zouden we er tijdens een boodschappenmiddag eerder toe komen zo'n pakje in onze tas te laten glijden. De mooie vacuumconserveermachine van Nederlands fabrikaat zal zeker goede dien. sten bewijzen aan zelfbedieningswinkels en groot winkelbedrijven. Het zal erg verleide lijk worden even zo'n doorzichtig pakje vlees Slechts betrekkelijk weinig schildersbe drijven (22.8%) houden zich uitsluitend met schilderen bezig. In de meeste gevallen ver richten de bedrijven ook nevenwerkzaam heden. De meest voorkomende combinatie is die van schilder-behanger-glasinzetter (25,6%) en schilderbehanger (17,7%). Rond 14% der in de statistiek opgenomen bedrijven dateert uit de vorige eeuw. Bijzon der veel schildersbedrijven zijn opgericht in de perioden van 1920 tot 1929 (21,1%) en van 1930 tot 1939 (29,9%). Bij ruim 43% der vestigingen is meer dan 75% familiepersoneel werkzaam. Slechts één-derde deel der vestigingen heeft min der dan 50% familiepersoneel. of vleeswaren of andere levensmiddelen mee te nemen. Wat betreft vleeswaren moet men zich echter realiseren dat het ontbreken van zuurstof in de pakken, waardoor geen ver kleuring optreedt, niet wil zeggen dat de in houd niet aan bederf onderhevig is. De pak jes zijn bedoeld voor gebruik direct of bin nen enkele dagen. Exportverpakkingen Delft's blauwe bollendozen van geïm pregneerd carton gaan bij tienduizenden de grenzen over. Ze zijn aan de bovenkant voorzien van een zestal gaten, waardoor de tulpen, die vóór de verzending kunstmatig in „bloeinood" gebracht worden, na aan komst zeer snel omhoog schieten. Voor Amerika bestemd was een kostelijke doos met een viertal leuke tafelpannetjes. We dachten zo, dat de Nederlandse huis vrouw of toekomstige huisvrouw óók wel eens met zo'n geschenkendoos verrast zou willen worden. Al met al blijkt dat de Nederlandse ver pakkingsindustrie op een goed peil staat. III I 1 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVEKTENTIEPklJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. „HARMONIE" UIT OOSTBURG WERD BEKERWINNAAR EN WON DE KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bijna van huis tot huis wapperde Donderdagochtend het zwart-geel-rood uit de woningen en van de tuinen van het schone polderdorp Watervliet, tussen IJzen- dijke en Eecloo gelegen. Hoopvol was de zon van achter de wolken geschuchterd en leek het ondanks de koude die bestendig heersen bleef of zij zou overwinnen. Rond het middaguur waren de Zeeuwsch-Vlaamse zusterverenigingen, waarvan bij uitzondering velen met hun geheel bestuur vertegenwoordigd bleken, te zamen met het Bondsbestuur in het Gildenhuis aan wezig toen burgemeester dr. C. Rijckaert zijn officieel welkomstwoord tot de aanwezigen richtte. Hij sprak zijn grote voldoening uit over dit gebeuren op Belgisch gebied dat hij kenmerkte als een manifes tatie van uiterlijk kunstgebeuren, dat eens te meer be wees dat de kunst geen grenzen kent. Hij wenste in hartelijke bewoordingen alle deelnemers een dag van bijzondere prestaties toe en hoojpïe dat Watervliet s eerste muziekconcours een stimulerende invloed zal hebben op de Bond van Muziekverenigingen. Notaris L. Bekaert als praeses van de 115-jarige Kon. vereniging „Eendragt maekt magt" uitte zich daarop in bloemrijk Vlaams in vreugdevol gemoed om de Nederlndse zusterverenigingen die allen de sympathieke aansporing van de Bondsvoorzitter gunstig hebben beantwoord, op deze plaats het welkom toe te roepen. Watervliet ontvangt zijn Nederlandse gasten op gulle wijze, huldigend de zinspreuk „Vlaams volk, Vlaamse zeden Voor „Eendragt maekt magt" is dit niet de eerste doch welhaast de twintigste maal dat de banden met het Noorden nauwer werden aange haald en zo zal in de annalen van zijn vereniging deze dag voortleven als een dag van grote betekenis waarop hij besloot met een „leve de Bond van Muziekver enigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door een vertegenwoordiger van het Muzikaal Ver bond der Provincie Oost-Vlaanderen werden even eens gelukwensen uitgesproken aan het adres van de jubilerende vereniging en de Bond en deze beklem toond met de hoop dat men op de ingeslagen weg voort zal gaan en dit concours een stimulerende in vloed zal uitoefenen, inzonderheid ook op de jeugd om zich verder te bekwamen in de kunst. Burgemeester, Everwijn van Zuidzande herinnerde aan het concours van vorig jaar toen zijn voorganger, de heer Vermet de wens uitsprak ditmaal ook hier aanwezig te zullen mogen zijn. Thans staat hij hier niet alleen als directeur, doch tevens als diens op volger en hij meente te moeten besluiten bij dit wel bijzondere jubileum van 115 jaren aan Watervliet een prachtig concours en een goede toekomst toe te wensen. Bondsvoorzitter Ocké wilde zich uiten in een muzi kaal rhytme en in een vierkwartsmaat allen hier ver welkomen, daarbij allereerst het accent leggend op het plaatselijk gezag, dat belichaamd is in U, burgemees ter, met Uwe schepenen, want zonder de voortdurende steun ook van Uw voorgangers zou deze ver eniging niet hebben kunnen volharden om het ver enigingsleven 115 jaren op peil te houden. Eén van d eleden van het gemeentebestuur, de heer Verheecke heeft belangeloos zijn prachtig terrein voor dit con cours afgestaan, een geste waarvoor hij hem zeer erkentelijk is. Vervolgens wendt hij zich tot voorzitter, notaris Bekaert, die met de heer van Daele samen in de Bond tot een begrip zijn geworden, temeer nu eerstgenoemde ook lid van het bestuur zijnde nog meer aan de groei enb loei van de Bond kan bijdragen. Hij zinspeelt op het „Ars Longa - Vita Brevis Moge de kunst ook in de toekomst zich boven de (politiek verheffen en er na een eeuw nog gesproken worden over dit Water- vliet's concours. Hij dankt voor dit zo hartelijke en welgemeende welkom en de gemeente Watervliet voor deze schitterende en voorbeeldige ontvangst. Daarop sprak de voorzitter de heren juryleden toe, ditmaal een Nederlander en een Belg zijnde en waarin hij de heer Hilkhuysen begroet als» een oude bekende. Hij wenst hen ook ditmaal weer durf en kracht toe en verzekert beiden dat men zich algemeen bij de besilissingen neer zal leggen en de uitspraak bij het einde met vreugde geaccepteerd zal worden. Ten slotte wendde hij zich in de vierde plaats tot de aanwezige verenigingen, die weer in zo grote mate hun saamhorigheidsgevoel demonstreerden en waar bij men het voorbeeldige Watervliet bij het 115-jarig bestaan hulde wou bewijzen. Zowel de oude als de nieuwe Bond mocht staat maken op de trouw van Watervliet en zo is het met vreugde hier te mogen wijzen op een hechte wederzijdse verstandhouding, die culmineert in de beeltenissen van Koning Boude- wijn en Koningin Juliana en onze samenwerking en eendracht verzinnebeelden. Spr. dankte de schenkers van verdere extra prijzen en medailles. De heer Schijve als leider van de diri gentencursus en erkende autoriteit op muzikaal ter rein wordt door de heer Ocké ook bijzonder verwel komd. Aan de heer Stam voegt hij als directeur der Middelburgse Muziekschool nog de verzekering toe dat ook zijn aanwezigheid alhier wordt geapprecieerd. Moge hij terugkeren met de wetenschap dat ook in deze kleine Bond een krachtige impuls aanwezig is tot veredeling en opvoering van de kunst en het muzi kale peil. Deze Bond zou er wellicht niet zijn als de Schelde er niet was,doch zijwerd uit behoefte en liefde tot de kunst geboren. Spreker wees nog op de zeer sportieve houding van „Concordia" uit Axel, dat hoewel niet in staat zijnde aan dit concours deel te nemen toch aanwezig wilde zijn als sympathie tegenover Watervliet en de Bond. Dit wordt op zeer hoge prij sgesteld, evenals van de vereniging „Nut en Genoegen uit Nieuwvliet, die op aandrang van de Bondssecretaris besloot terug te komen op haar besluit om van deelneming af te zien. Deze beide verenigingen toonden organisatiebesef. Zijn beide medewerkers van het dagelijks bestuur, de heren 't Gilde en Filius bracht hij ten slotte nog dank voor de veelomvattende organisatorische werkzaam heden. Onmiddellijk hierna stelde de lange stoet van de 12 korpsen zich op en volgde onder het spelen van lustige marsmuziek de aangekondigde rondwandeling door de kom van het allerwege bevlagde dorp. Het concours dat ongeveer een half uur na de vastgestelde tijd een aanvang nam verliep' daarop vol gens het programma onder de hoogst deskundige be oordeling der juryleden Jos. Hamiken, luitenant-diri gent der Belgische Marinekapel te Oostende en Albert Hilkhuysen, dirigent der Kon. Haagse Politiekapel. Door een kort buitje onderbroken, werden door alle deelnemende verenigingen de diverse verplichte en vrije nummers uitgevoerd en des avonds werd op de kiosk, die wederom volkomen belangeloos door het gemeentebestuur van Terneuzen aan de Bond was afgestaan de uitslag bekend gemaakt. Daar de harmonie „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke, thans voor de tweede maal de beker te verdedigen kreeg was de spanning weer bijzonder groot. De Bondsvoorzitter maakte onder de grootste aan dacht die dit gehele concours trouwens kenmerkte de uitslag bekend, die luidde 2e Afdeling Fanfare t „Kon. Aardenburgse Fanfare" Aardenburg, 112 pnt., Ie pr. „Nut en Genoegen", Nieuwvliet, 108 pnt., 2e pr.„Oefening baart kunst". Hoofdplaat, 125 pnt., Ie pr. Ie Afdeling Fanfare „Uit het Volk, voor het Volk" Breskens, 116 pnt., Ie pr. Kon fanfare,, Eendragt maekt magt", Watervliet B.108H Pnt„ 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid Fanfare i „Eendracht maakt macht", Groede, 103)4 pnt., 2e pr. „Har monie", Oostburg, 127 pnt., Ie pr. Kon. Muziek vereniging „Veronica", Zuidzande, 120pnt., Ie pr. Afdeling Uitmuntendheid Harmonie„Harmonie Terneuzen", 104)4 pnt., 2e pr.„De Volharding". Zaamslag, 108)4 pnt., 2e pr. Vaandel-afdeling Harmonie t „Oefening kweekt Kunst", Schoondijke, 112 pnt., Ie pr. De wisselbeker viel dus dit jaar ten deel aan de muziekvereniging „Harmonie" uit Oostburg, directeur de heer F. v. d. Bussche, die door het hoogste aan- ta lpunten tevens de beide ere-prijzen van Z.M. Koning Boudewijn en H.M. Koningin Juliana, zijnde grote legmedailles (met beeldenaar) in ontvangst mocht nemen. Als extra prijs werd door deze vereniging tevens de beker gewonnen uitgeloofd dopr de bier brouwerij „Wieze". De 2e extra prijs, een prachtige plaquette van de burgemeester van Watervliet werd uitgereikt aan de fanfare „Oefening baart Kunst" te Hoofdplaat. De 3e extra prijs van de Kon. fanfare „E.M.M.'' werd eigendom van de Kon. fanfare „Veronica" te Zuidzande. De 4e extra prijs, een medaille van notaris Bekaert, ging naar „Uit het Valk, voor het Volk" te Breskens. De 5e extra prijs van de heer F. Cattoir te Water vliet bekwam de harmonie „Oefening kweekt Kunst te Schoondijke. De 6e extra prijs van de heer A. A. Leenhouts te Middelburg werd uitgereikt aan de Kon Aardenburgse fanfare. Het in alle opzichten voorbeeldig geslaagde con cours werd des avonds op waardige wijze met een concert van de bekerwinnende vereniging besloten. Buiten mededinging werd de harmonie „Concordia" te Axel beoordeeld door de jury wegens de uitvoering van een mars onder leiding van de heer A. van Meurs Pz. Het aantal puntert bedroeg 106. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maag zuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ont staat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen 't Zou interessant zijn ,als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden.De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Ing. Med. Zuiver en ontsmet uw nuld met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP t I I

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1