I 1 Fa J. C. Vink I LIEFDE IS VAN PORSELEIN Muzikaal Verbroederingsfeest op Hemelvaartsdag. 1 i I UIT ONZE OMGEVING AXEL BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN VERGADERDE. FEUILLETON. sec mm mm mm. mm mm. 'mm 'mm. JOTTER mum 9 ft I I 9 i/1* i 1 -i 25 O. m DIE hebt U voor jareni door GRÉ DE BOER. Markt 12, Axel UNIEKE „VLAAMSE" BONDSDAG IN WATERVLIET (B.). Zaterdagnamiddag vergaderde onder voorzitterschap van de heer M. G. de Krijger de afdeling Axel van bovengenoemde Bond op de bovenzaal van ,,Het Centrum". De agenda bevatte behalve de gewone formele punten o.a. de bespreking omtrent de nog te ver vullen vacature van tweede secretaris, waarover men, het na uitvoerige discussie s in zoverre eens werd, dat dit punt verschoven werd naar een beter bezochte vergadering, zulks op voorstel van de mede aan wezige heer König uit Vlissingen. Deze kreeg daarop het woord om in verband met de alhier opgerichte R.K. Bond voor Ouden van Dagen nog eens ten overvloede de doelstellingen van zijn organisatie waarvan hij hoofdbestuurder is, te belichten. Dit vondt vooral zijn noodzaak om het feit dat men in brede kring nog steeds niet beseft dat de Alg. Bond een zinsnede in hare statuten heeft, die uitspreekt dat men een ieders religieuze of politieke overtuiging dient te eerbiedigen. Dleze aldus in de Bond gewaarborgd zijnde maakt het oprichten van con fessionele Bonden overbodig. Het is dan ook wel merkwaardig, dat de voorzitter van de R.K. Bond uit Bergen op Zoom onlangs een zeer schrijnend beeld gaf van de woningtoestanden in zijn gemeente, die nota bene een R.K. gemeente bestuur heeft. Uitvoerig wijdde spr. uit over de komende ouder domsvoorziening die in 1955 vermoedelijk kracht van wet zal krijgen, ofschoon thans weer tal van onheil spellende berichten de ronde doen. Spr. wijst op het a.s. 10-jarige bestaan van de Bond en alhoewel de thans 59.000 leden niets liever zouden zien dan een opvoering van het ledental tot 60.000 zou spr. eigen lijk liever zien dat dit aantal tot 100.000 zou stijgen. Gezien, de steeds hogere leeftijdsgrens die gelijke tred houdt met de grote bevolkingsaanwas, moet het daar heen zgt hij. Absoluut afwijzend staat men overigens tegen een gepast em bescheiden feestbetoon. Spr. be sprak voorts de woningtoestanden die nog zeer veel te wenssen overlaten. De gezins- en medische ver zorging, alsmede de vrije tijdsbesteding en de ver betering van de toestand op het gebied van d<^ zl^ken- huisverpleging door verhoging van het aantal lig dagen van 42 op 70 hadden verder zijn aandactit. Een diepgaand overleg met de Kruisverenigingen heeft te Rotterdam plaats gehad en tot resultaten geleid voor degenen ook die een aanvullende verzekering hadden zonder dat hiervoor een contributieverhoging plaats had. Een actie tot verstrekking van brillen, kunstledematen, etc. kan daar z.i. mee gepaard gaan en zo somde spr. nog tal van partiële doeleinden op die voor verwezenlijking in aanmerking komen. Zijn belangwekkend betoog werd besloten met een opwekking tot ledenwinst. Een korte gedachtenwisse- ling over een in te voeren| rayon-bijdrage vormde het tslot dezer zeer geanimeerde vergadering, die daarop met een opwekkend woord door de voorzitter werd gesloten. Deze vergadering was niet bijzonder druk bezocht. BOERENKAPEL NAAR DE SASSING. Na verschillende buurten in Axel met groot succes te hebben afgewerkt zal de Boerenkapel „De Aerpel- kappers" in het kader van de Lotenactie voor het Instrumentenfonds van „Concordia" Vrijdagavond een muzikaal bezoek aan de Axelse Sassing brengen en trachten daar de allerlaatste loten van de hand te doeni Zaterdag 14 Mei zal dan de trekking van deze verloting in het openbaar en onder politietoezicht plaats hebben in café „Het Wapen van Zeeland" bij R. Dieleman op de Markt, des avonds om 8 uur. de uitslag worden bekend gemaakt De uitslag van de trekking zal worden bekend ge maakt in ons nummer dat a.s. Woensdag verschijnt. OPENING NIEUWE ZAAK. Zaterdag opende de heer E. A. Herman in de Weststraat zijn nieuwe zaak in binnen- en buiten^ landse wijnen, likeuren enz. Het pand werd voor dit doel geheel gemoderniseerd en maakt thans een keurige frisse en heldere indruk, terwijl in de etalage vele flessen met geestrijk vocht in fonkelende kleuren verlokkend hun inhoud tonen. Ook de etiketten van vele bekende merken als Bools, Olifant, Hoppe, Martell, Hennessy enz. bewijzen dat een ruime en goede sortering voorradig is. Wij geloven zeker dat deze zaak voor Axel een aanwinst betekend ei^ wensen ook van deze plaats de ondernemer veel succes met dit initiatief. PARKER Sin 4. I3i\ ïriliT - Lbio&Sfivsi Nieuwe Inktvulling pas na 393.000 woorden schreven!) 4 gedistingeerde kleuren: rood. groen, grijs en zwart.Inktpatroon in blauw-zwarl. blauw, groen en rood. NIEUW Eén Inkt- patroon schrijft 5 maal zo lang als gewone ballpen- 'tulllngen. NiEUWNylAlidiotl- feendobpawo^n\t? 1lOV dof. .O 19V NIEUW Wt9uze uit extra fun FUN MIDDEL BREED 7). Jannie keek hem verwonderd aan. „Bezorgen Si garen en! sigaretten Dat doet toch niemand Kees lachte fijntjes en kneep zijn ogen half dicht. „Juist, dat was in de sigarenbranche geen gewoonte. Maar waarom zou ik dit niet doorbreken en er wel een gewoonte van maken Enfin, laat ik niet op mijn verhaal vooruitlopen. Ik zocht dus een kleine vijf honderd adressen bij elkaar en schreef die. Toen de sigaren kwamen, maakte ik gedurende twee dagen niets anders dan pakjes en toen dit alles gereed was bracht ik het naar de post." „Daar had je zeker wel een vrachtauto voor nodig." „O nee, ik belde het bijkantoor in de buurt op en een besteller kwam later met twee postzakken. Daar deden we alles in en samen brachten we het naar het kantoor. Ik verzuimde natuurlijk niet de besteller en de kantoorhouder eveneens een doosje te geven. „En het resultaat van je cadeau-actie Viel het mee of tegei^ „Het was verbluffend. Het overtrof zelfs mijn stoutste verwachtingen. De dagen daarop kwamen er regelmatig mensen binnen die zo n pakje haden ont vangen. Ze vonden het allemaal een mooie attentie en kochten zonder uitzondering deze sigaren. Ik moet erkennen ze waren uitstekend en zo lang de kwali teit goed bleef, verkocht ik er veel van. Later werden ze minder, toen ben ik op een ander merk overgestapt. DRONKEN CHAUFFEUR MAAKTE DE WEG ONVEILIG. Een dronken chauffeur, die met een vrachtwagen van Terneuzen naar Axel kwam laveren heeft Zondag op deze rijksweg verschillende weggebruikers be nauwde ogenblikken bezorgd en wonder boven won der is deze gevaarlijke en onverantwoordelijke esca pade zonder ongelukken afgelopen. Reeds in de Dijkstraat te Terneuzen werd eent ijzeren paal van de verlichting geramd en slingerend ging het verder in de richting Nieuwediepstraat. Ter hoogte van het gebouw der Waterleiding aan de Axelsestraat zwiepte de vrachtauto lustig over het rijwielpad en in de buurt van het Zwaantje werden enige betonnen bermpaaltjes het slachtoffer van de gevaarvolle capriolen van de drinkebroer. Maar ik kreeg ook veel postorders. Die een kistje van vijftig, een andere één van honderd. Ik kreeg zelfs van een vrij groot kantoor in de Van Baerlestraat een bestelling van het gehele personeel samen acht kistjes. En dat bleef zo. Nog steeds heb ik een kleine honderd klanten, waar ik eenmaal per week het be stelde laat bezorgen. Daarom moest ik er al gauw een bediende bij nemem. Ik kon het werkelijk alleen niet meer af „Dus je omzet steeg „Inderdaad. Hett eerste jaar had ik al meer om gezet dan mijn voorganger in de laatste drie jaren. En ook de aanloop werd beter. De mensen waren nieuws gierig gemaakt en kwamen de winkel en de onder nemende winkelier eens bezichtigen. Nu, dat ging steeds gepaard met aankopen. Op het ogenblik is het zo, dat ik een vrij grote kern van vaste klanten! heb. En daarnaast de passanten, mensen, die toevallig voorbij lopen, en zich herinneren, dat ze dit of dat nog moeten kopen." „Zoals ik bijvoorbeeld, vanavond." „Zoals jij," lachte Kees. Maar toen werd hij even ernstiger. „Ja, dat is waar ook, hoe kwam je eigen lijk in de P.C. terecht Jannie dronk haar glas leeg en knipoogde even. „Zal ik het eerlijk vertellen Wel, toen ik je een paar weken geleden zo hals over kop op het Stations plein zag vertrekken, dacht ik hij heeft gezegd tot ziens. Maar hoe krijg ik hem weer te zien Nu, mijn vriendin had een idee en die zocht je op in het telefoonboek. Zo kwam ik aan je adres. Ja, waarom ging je eigenlijk zo haastig weg, die avond Zijn gezicht betrok even. „Ik kwam juist terug van mijn ex-verloodfe." Ze schrok en keek verwonderd. wij hier vieren De plaatselijke Koninklijke fanfare „Eendragt maekt magt" bestaat 115 jaar. Een eer biedwaardige ouderdom voorwaar Meer betekenend dan het simpel getal kan uit drukken. Het wil zeggen dat vier, vijf generaties in deze contreien van het Waterland in deze kleine ag glomeratie lofwaardig en vol ambitie de dilettanten kunst beoefenden Waaruit de trouw en de vast houdendheid van dit gastvrije en nog aan traditie s hechtende broedervolk spreekt. „Hou ende trouween oprechte Vlaamse leuze. Hou en trouw was Watervliet's fanfarekorps vóór de oorlog aan de oude West Zeeuwsch-Vlaamse, na de bevrijding aan de Zeeuwsch-Vlaamse Bond van Mu ziekverenigingen. Diep respect heeft onze Bond voor deze hoogst voorbeeldige Bondsleden, die tot de beste kern be horen en nimmer in de contramine zijn. Het zijn enkel bouwers, geen brekers Het blijkt uit hun historie De tegenwoordige dirigent, de heer Paul van Daele is de vierde die sinds 1840 de dirigeerstaf zwaait. De huidige president, notaris L. Bekaert is in successie de zevende praeses sedert de oprichting en, nu sinds enkele maanden tevens lid van het Bondsbestuur. Wij zouden wel enkele kolommen druks kunnen weiden aan de roemruchte Koninklijke fanfare, die in 1930 van Z.M. Koning Albert het predicaat „ko ninklijke" ontving. In 1933 werd de fraaie muziekkiosk op het zeer ruime dorpsplein ingehuldigd, waarna sinds 1935 ook werd deelgenomen aan de vooroorlogse concoursen van de voormalige westelijke bond. Achtereenvolgens nam Watervliet's Koninklijke fanfare deel aan de concoursen Hoofdplaat in 1935 2e prijs in le afdeling Schoondijke in 1936 le pr. in le afdeling met hoogste aantal punten en ere medaille; IJzendijke in 1937 le pr. in le afdeling; Retranchement in 1938 2e pr. in le afdeling Nieuw- vliet in 1939 2e pr. in le afdeling. I Juist toen men het eeuwfeest zou gaan viereni kw{am de grote spelbreker Ju de oorlog. Op bescheiden wjjze moest daardoorr.later-eok- het gouden-,,jubileum:'¥?n dirigent Fr. Cattwfnwoildens herdacht, JDév-hslfb-^r instrumenten bleek na-dé! oqfk>3-.V4tfrvifJdJQf optyreenpd Maar ras herrees „E.M.M!" iweer luit haalr puiwén enleverde zo opnieuw een bewijs van haar Irtmwi itn stabiliteit. En bij de oprichting van onze Bond was zij weer een der eersten die zich aansloten. Sindsdien geeft zij telkenjare weer acte de présence op onze Bondsdagen zowel als op de vergaderingen. Ik sprak hierboven van het dorpsplein. Maar daar mede deed ik Watervliet, dat reeds in de jare 1922 vermeld is, oneer aan. Weet ge dat het oude Water vliet in 1377 door een watervloed verzwolgen, om streeks 1500 door Hieronymus Lauweryn opnieuw werd ingedijkt en deze er toen een stad van maakte, waar o.a. de vervaardiging van lakenstoffen werd bedreven Bezie maar eens de ruime Gothische kerk, die hoezeer ook in de laatste wereldoorlog ge havend beschikt over een schat van bewonderens waardig beeldhouw- em houtsnij-kunstwerk en schil derstukken, Watervliet waar men nog ten huidige dage U het „Schippershuis" wijst was dus terdeeg een plaats van betekennis Een stad En in deze „parel" van Vlaanderenland zullen wij op 19 Mei vertegenwoordigd zijn, om ons muziektournooi door een Vlaams-Hollandse jury te zien beslecht. Waar Watervliet's fanfarekorps permanent getoond heeft een vereniging van betekenis te zijn, zullen de muziekliefhebbers van wijd en zijd ook deze dag tot een dag van betekenis maken. Opdat, door dit concours, de dilettantenkunst in het Vlaamse land nog duurzaam moge winnen aan betekenis Op komende Hemelvaartsdag 19 Mei a.s. zal het jaarlijkse Bondsconcours van de Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen het negende na de bevrijding wel een zeer uitzonderlijk karakter dragen Voor de eerste keer in de historie toch zal dit muziekfestijn op „Vlaamse (niet Zeeuwsch-Vlaamse) bodem plaats hebben. Zodat wij nu met recht mogen spreken van een Vlaamse wedstrijd van de liefhebbers der dilettantenkunst bezuiden de Scheldemond. Want wij mogen „Zeeuwse" dan wel „Belgische" Vlamingen zijn, Vlamingen zijn wij toch al te gader Ook al zullen wij in dit schone Noord-Vlaamse dorp, broederlijk verenigd, onder een Belgische en Hol landse vlag het strijdperk onder lustige marsmuziek optrekken. Het geldt nu trouwens een wel hoogst zeldzaam jubileum in dit prachtige polderland, dat zowat alles gemeen heeft met onze eigen streek. Zodat wij ons hier niet vreemd voelen. Maar veeleer kind in huis Spreekt men hiér niet schoon in iets afwijkend idioom onze eigen dierbare moedertaal En spreken de akkers en weiden ons ook welig en vet als onze grond niet toe als eigen bodem En ook de dijken vertellen ons van eenzelfde strijd tegen de oeroude gemeenschappelijke vijand, het onberekenbare water Daaraan werd Watervliet's naam ontleend'! Denk maar aan Waterland-Oudeman en het nabije Water landkerkje Ja, wij mogen het Karei van de Woestijne, de grote Vlaamse dichter, op deze dag vrijuit nazingen en zeg gen „Vlaanderen, o welig huis, waa rwij zijn als genooden aan rijke taaf'len Ook wij beminnen dit goede, mildvrome land van Gezelle Die immers zo dicht in deze buurt werd ge boren, heeft geleefd en gewerkt. Vanaf het blonde Noordzeestrand tot aan de tedere hellingen van het Maasland, van de tintelende kleu righeid der Vlaamse landelijkheid tot de lieve zwier en bewogenheid van het Brabantse landschap, het is een rijk en geschakeerd complex, waarin wij ons overalthuisvoelen En zo hopen wij ons op 19 Mei in de welige gouwen en landouwen omtrent de hier beginnende Graaf Jans- dijk (dat middeleeuwse bastion tegen de oude erf vijand de zee, te mogen verheugen in de gastvrijheid onzer Vlaamse bondsvrienden. Een hoogst zeldzaam, dus wel uniek jubileum gaan Nabij Driewegen was een wielrijder genoodzaakt in een sloot te springen om het vege lijf te redden voor de zwierende vrachtauto. Lustig zette de bestuurder in de gehavende wagen zijn gevaarvolle tocht voort. De inmiddels gewaarschuwde politie zette een ach tervolging in en nabij Axel werd devrachtwagen achterhaald, waar juist een op surveillance zijnde pa trouille van de rijkspolitie de slingerende wagen tot stilstand had weten te brengen. De bestuurder, de 31-jarige J. C. B. uit Axel werd ter ontnuchtering ingesloten en zal de gevolgen( van zijn dronkemanscapriolen nog wel ondervinden. PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij, besloot voor 1955 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee voor wat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft op de volgende data en plaatsen vast te stellen Maandag 16 Mei t Philippine, Axel en Hoek. Dinsdag 17 Mei i Zaamslag, Ossenisse en Klooster- zande. Woensdag 18 MeiGraauw en St. Jansteen, Vrijdag 20 Mei t Absdale, Zuiddorpe en Koewacht. Hij knikte. „Ja. Met d edochter van een fabrikant in Den Haag. Dat kwam zo. Verleden jaar stopte er een auto voor mijn deur en een jongedame stapte uit en kwam mijn winkel binnen. Ze kocht een paar pakjes sigaretten en we babbelden even. Ik vond haar wel interessant. Na een paar weken kwam ze weer en nog later opnieuw. We werden wat intiemer en ze nodigde me uit eens in Den Haag te komen kennis maken,. Och, ik was altijd alleen en had weinig of geen vertier. Ik dacht zo vooruit, laat ik eens naaf het Haagje reizen, temeer, omdat ik Tine zo heet ze we laardig vond. Nu ,hoe gaat dat? We kon den vrij goed met elkaar overweg en na enkele maan den verloofden we ons. Dat was een geweldig feest, want ze heeft een grote familie en haar vader veel zakenrelaties. Maar daarna kwamen de moeilijkheden- Ze wilde, dat ik de zaak verkocht en bij haar vader in het bedrijf kwam. Ik had me laten ontvallen), dat ik wel een paar centen had en ze adviseerde me die in haar vaders bedrijf te steken. Hij heeft een ma chinefabriekje aan de buitenkant van de stad. Och, eigenlijk maar een klein bedrijf een dertig man per soneel. Maar ik heb nu eenmaal mijn hart verpand aan mijn sigarenwinkel, die ik in een paar jaar tijds weer helemaal opbouwde ,dus voelde ik er niet veel voor. Temeer, omdat ik informaties had genomen naar de positie van haar vader en die was nu niet zo bijster best. De zaak ging wel, maar ja, het is crisistijd en het valt dan niet mee dertig man aan het werk te houden. Ten slotte weigerde ik en dat gaf ongenoegen. Ze stelde me voor een voldongen feit of haar, en dan mijn geld in vaders zaak, dan zou ik deelgenoot worden, of mijn sigarenwinkel, maar dan moest ik maar niet meer op haar rekenen. Die dag ging ik nog eens naar Den Haag om met haar te A. Th. 't GILDE. Bondssecretaris. praten, want ik mocht haar werkelijk graag. Ik ben niet bepaald hte type dat smoor verliefd wordt en dan gekke dingen doet. Ik blijf ondanks alles met beide benen op de grond staan. Doch er was geen land met haar te bezeilen. Het idee, dat ze de vrouw van een sigarenwinkelier zou worden, vond ze vrese lijk. Enfin, we kregen ten slotte ruzie en ze gaf me mijn ring terug. Ik kon toen niet anders dan hetzelfde doen en zo vertrok ik uit Den Haag, met weer een illusie armer." „Vond je het heel erg vroeg ze zacht. „Och hij haalde zijn schouders op ik zei al, dat ik niet van het slag ben, dat sterft aan een gebroken hart. Na een paar dagen was ik er alweer een beetje overheen. In stilte heb ik nog gehoopt, dat ze mij zou schrijven, maar ik heb natuurlijk niets meer van haar gehoord. Nee, ook deze episode in mijn leven is weer voorbij. En net als de vorige keer heb ik tot mezelf gezegd „Kees, jongen-, die deur is oo kweer op slot. Niet meer aan denken. Het is voorbij." „Ik ken haar niet," zei Jannie, terwijl ze dromerig voor zich keek, „maar naar hetgeert je van haar ver telde, zou ik zeggen, dat het toch niet de juiste vrouw voor jou geweest zou zijn." „Mogelijk. Ik vrees echter, dat ik niet bepaald erg geschikt voor het huwelijk zal zijn. Mijn zaak is mijn alles. Daarvoor leef ik. Ik wil meer en ik zal meer krijgen. Zoals ik deze zaak opgebouwd heb, zal ik er ook in slagen anderezaken op te bouwen. Ik heb juist deze week een sigarenzaak in een ander deel van de stad gekocht. Ook halfen half verlopen." (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2