WRICLEY De oude Egyptenaren Tg r~ Iedereen neemt Renniei. Want iedereen weet dat ze feilloos helpen UIT ONZE OMGEVING AXEL KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden pïïss*een gezonde gewoonte BURGERLIJKE STAND. AXEL 4tS - SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. DE JEUGDSAMENZANG. Onmiddellijk na de Kerkdiensten stroomde de Markt vooor een groot deel vol toen de kinderen van alle scholen in onze gemeente bijeen kwamen voor hun gezamenlijke zang. Alvorens de Jeugd-samenzang een aanvang zou nemen richtte onze burgemeester zich nog tot zijn duizendkoppige jeugdige „burger"-schare en toonde zich met een kernachtig tot het kindergemoed sprekend woord ook een echte „kinder-vader van de jeugdige Axelaren. De heer Jan van de Rovaart uit Amersfoort was voor Axel geen onbekende, want ook 17 jaar gele- denwas hij al eens voor festiviteiten hier geënga geerd. De keuze om aan hem de hoofdnummers van dit feest toe te vertrouwen en zowel de schooljeugd als de ouderen door community-singing de waarde van de zangkunst beter te leren kennen bleek ook ditmaal een uitnemende. Tal van volksliederen en andere populaire lied jes uit onze rijke nationale zangbundel klonken weldra onder zijn bekwame leiding en begeleid door de heer P. C. Brakman over het Marktplein en de voormid dag was om voor men er erg in had. Ook de vrij kille temperatuur werd in deze stemming gemakkelijk vergeten. Vooral het onderbreken van deze gemeen schappelijke kinderzang met het optreden van „solis ten/' en groepjes leerlingen deed de opvoedkundige waarde van deze zangles in de open lucht nog meer tot haar rcht komen. Aan het slot werd de feest stemming nog verhoogd, door het uitreiken van feest- 'surprises aan alle jeugdige deelnemers. EEN MIDDAG VAN SPORT EN SPEL. De namiddag stond in het teken van sportwed strijden en -demonstraties. Nu bleek pas recht duide lijk, ofschoon het dan een zuiver feest met plaatselijk karakter gold, hoeveel belangstelling er bestond. De plaatselijke ontmoeting AxelA.Z.V.V., die op het terrein van eerstgenoemde club plaats had en die een weldadige inslag had, n.l. ten bate van de Stich ting 19401945, trok heel wat belangstelling. Met het oog op de nog resterende competitie-wed strijden was het team der V.V. Axel slechts een com binatie van de drie in K.N.V'.B.-verband uitkomende elftallen enzagen wij in de Axel-gelederen zelfs reeds tot de veteranengarde gerekende rechtsbuiten opereren. De oranjehemden, ditmaal weer in het bekende blauwe shirt, hadden in de eerste helft het yoon van de krachtige wind en al spoedig was poel (tweemaal) en door Esselbrugge een vi van 30 bereikt. De A.Z.V.V.-ers heilfeldèn zich na een kwartier spelens, zodat het laatste gedeelte van de eerste helft meer afwisselend was. Na de thee hadden de rood-wittenl de sterke wind als bondgenoot en opereerden daardoor meer op de Axelse helft. Toch wist Axel nog door Ruben en Essel brugge de stand tot 5—0 op te voeren eer de Zater dagvoetballers de eer konden redden. In laatste in stantie toonde ook v. d. Velde op de rechtsbuiten plaats de weg naar het doel nog niet te zijn vergeten en ten zesde male had de Pooter het nakijken zodat het einde kwam mte een sprekende 6—1 zege voor de Axel-combinatie. ijdei>s het laatste gedeelte van de weddstrijd waren het V.V.Z.F.-terrein de gymnastiek-demonstraties levangen, gegeven door de Chr. Gymnastiekver- ng „Voorwaarts". »le honderden (in de latere namiddag wel een paar duizend toeschouwers woonden op de sport terreinen de feestelijkheden bij. De oefeningen' waren weer uitstekend verzorgd en verdienden tten volle de interesse van de vele Axelaars. Telkens klaterde een algemeen applaus op en de middag vloog hier letterlijk om. Grote animo bestond voor de gecostumeerde Be hendigheidswedstrijden op de fiets, waarvoor niet minder dan 150.— aan prijzen voor de leukste cos- tuums en beste prestaties was uitgetrokken. Enige uren werden op dit schitterend gelegen terrein doorgebracht en de vreugde culmineerde toen men ten slotte met het „knal'-nummer de cycle-cross aanving, waarbij het er op aan kwam op het met hindernissen en ob stakels geprojecteerde parcours zijn behendigheid te tonen en dit aanleiding werd tot grote hilariteit van de grote schare toeschouwers. Dit laatste onderdeel van het middagprogramma was één van de allerleukste, dat mede door de in schakeling van het materiaal van de gemeente-werken era van de wielerclub „Volharding een vlot verloop had, terwijl een gecostumeerd jury-lid er ook de pret in hield. Hieronder volgen de diverse prijswinnaars in de verschillende wedstrijden. Behendigheidswedstrijd 1. L. Vinke 2. A. Koek koek 3. J. Scheele 4. A. Pleunis 5. J. Verlinde 6. D. Mieras 7. Jac. Geensjn 8. D. Antheunis 9. M. Koekkoek. Stoelenwedstrijd l 1. D. Antheunis; 2. Jac. GeerV sen 3. Joh. Strijdonk. Cycle-Cross (grote) 1. D. Antheunis 2. J. van Bendegem3. Jac. Geensen4. C. M. Roose 5. L. Pleunis 6. A. Pleunisl7. J. Scheele8. Joh. Strijdonk) 9. J. de Koeijer. Cycle-Cross (kleine) t 1. W. Audenaerdt2. J. Geensen3. J. Verlinde. Costumering1. A. Pleunis'; 2. L. Vinke; 3. M. de Kraker 4. Joh. Strijdonk 5. J. Oggel6. Jaco- mina Hoek 7. Janna Scheele. Verder warenf er voor de minder fortuinlijke deel nemers nog talrijke troostprijsjes. Onderwijl sport en spel op de sportterreinen hoogtij verdden werden in twee voorstellingen in „Het Centrum" de schoolkinderen aangenaam bezig ge houden door de goochelaarster Ann Hardy. Zoals te begrijpen is heerste hier weer dezelfde sfeer, die wij kennen van vorige feesten en ver maakte de jeugd zich daarbij weer ongedwongen en uitbundig. x VOLKSZANG EN MUZIEK BESLOTEN HET AVONDPROGRAMMA. De avonduren; verliepen eveneens op de meest prettige en in het kader van deze feestviering passende wijze. Het was „Tremola-Thala" dat de concerten dit maal opende en onder leiding van de heer J. Mannaert uit Hulst werden de nummers op correcte wijze ver tolkt. De populaire aard van het repertoire dezer jonge, maar levenskrachtige jeugdvereniging, droeg er toe bij dat de luisterende menigte haar warm applaus betoonde. Te 8 en 9 uur werd ditmaal voor de ouderen onder leiding van de heer Jan van .de Rovaart weer de community-zang beoefend en, deze volkszangleider gaf op vaak humoristische wijze blijk van zijn be kwaamheid en kunstzin. Wij geloven dat meerdere van dergelijke experimenten er toe zouden bijdragen de waarde van het volkslied en de -zang als middel tot verheffing boven de sleur van het alledaagse en tot het strevenl naar veredeling ten zeerste zouden bevorderen. Dat de heer van de Rovaart door de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. H. van der Lee bij het einde van zijn optreden dank en hulde werd ge bracht namens de ganse Axelse burgerij behoefde dan ook geen betoog. Dat bleek trouwens uit het maar al te vaak spontaan opklaterende applaus. „Concordia" concerteerde ter afwisseling onder lei ding van de heer Adr. van Meurs en. de heer A. J. Schieman, terwijl het einde in de vorm Van een taptoe door de Chr. fanfare „Hosanna" onder lei ding van de heer P. C. Brakman de feestvreugde op de Markt besloot. Gecombineerd volgde daarop door de beide plaat selijke muziekcorpsen nog een korte muzikale rond wandeling door de stad, waarbij de jeugd gelegen heid kreeg hossend in lange rijen in een stroom van pret en feestvreugde, die haar nu eenmaal éigen is, zich nog eens recht kon uitleven en daarmede had Axel op waardige wijze haar 10-jarig feest van her denking en bevrijding gevierd. In diverse gelegenheden werd er nog tot na mid dernacht gebruik gemaakt van de gelegenheid tot ten dansje en zo verliep ook deze feestviering weer zon der het geringste incident. blijdschap over de herwonnen, bevrijding bleek a een tweede lustrum niet të<feiju verflauwd en etoonde zich trouw aan dë goede traditie en mer vervuld te zijn van blekende liefde voor. nhuis en Vaderland.- (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet Iedere apotheker en drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen klein - groter - grootst, om te gemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. Ing. Med. „PRINS HENDRIK" NAAR DE BOLLEN. Een deel derl eden van de reisclub „Prins Hen(- drik" maakte op Koninginnedag een interessante trip naar de bollenstreek met een verlengstuk naar de Amsterdamse vlieghaven Schiphol. Reeds om 10 uur wandelde het op „Floralia" be luste gezelschap door de „Keukenhof", alwaar prach tige en volkomen onbekende bloembollen werden bewonderd. Fraai aangelegde rotstuinen met water vallen en beekjes, alsmede grote waterpartijen wekten aller belangstelling en bewondering. In de grote serre was een kleurencomplex te aanschouwen van de meest fantastische aard. Sommige tulpen hadden een doorsnede van 20 cm. en meer. Na de middag zochten allen een plaatsje langs de route waar het bloemencorso passeerde. Een 40-tal fantastische praalwagens vertolkten de slagzin „Hol land is de bruid" in een kleurenweelde van nooit overtroffen smaak en sierkunst. Millioenen hyacinthen vervulden de lucht met bedwelmende geuren en tal van wagens kostten (per stuk) ƒ4000.aan ver siering. Daar zeker een 60.000 toeschouwers deze prachtvolle bewegelijke en met talrijke muziekcorpsen opgeluisterde expositie van Flora's kwistigheden in kleurschakering en artisticiteit volgden was het een ware heksentoer weer de gereedstaande autobus te bereiken. Enige uren gingen er mee door alvorens men er in slaagde de volgende reis-étappe Schiphol, te bereiken. Voor de meesten was ook hetgeen) daar te zien was een geweldige openbaring. Een 25-tal reusachtige blin kende vogels stonden verspreidd over het uitgestrekte terrein en onafgebroken klonk de stem van een om- roepster die het vertrek en de aankomst der vliegtuigen aankondigde. Ten gevolge van verkeersstagnatie's liep men de laatste boot mis, zodat de terugreis via Antwerpen plaats had. Twee uur na het „geplande" tijdstip arri veerde men weer thuis. Het ganse gezelschap was op getogen over de fraaie eif uiterst leerzame trip, die door uitzonderlijk lenteweer was begunstigd. GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden examen Vakbe kwaamheid Bloemist - winkeliersbedrijf slaagde onze stadgenoot de heer I. van Hoven. GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag j.l. herdacht het echtpaar A. Vervaet-van Santberghe aan de Kanaalkade alhier het feit van de 50-jarige echtvereniging. In de morgenuren werd ooor een plechtige H. Mis wijding aan deze heugelijke dag gegeven, die in het tekem stond van de belangstelling van vele zijden be toond, zowel door buurtbewoners als familie. Beide echtelieden maken het nog opperbest en zijn zeer kras. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR OUD-AXELAAR. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau werd benoemd onze oud-stadgenoot de heer P. Dregmans, thans administrateur A bij het ministerie van Oorlog te Den Haag. GEVONDEN VOORWEERPEN. Een bruine portemonnaie, Oudeweg 64 een grijze muts, Julianastraat 41 een blauw kinderpetje, Wil- helminastraat 32 een zwarte alpinomuts, Juliana- straat 65 een bruin geblokte sjaal, Prins Hendrik straat 22 twee grote strengen garens, Sassing P 36 twee gebreide wollen wanten, Emmastraat 10 een paar gebreide bruine wollen kinderwanten, Prin Mau- ritsstraat 12 een rood lederen damesportemonnaie. Beatrixstraat 18 een blauw wollen kinderwantje, Irenestraat 8 een doublé armband, De Ruijter- straat 9 een damesrijwiel, Koster, Bylocqueplein een herenpolshorloge met band, Nieuwendijk 49 een plastic bruine herenregenjas, Tieleman, Walsoorden een bruine portemonnaie met inhoud, een bruin kin derwantje en een bruin jongenspetje, Rijkspolitie een blauw kinderwantje, Irenestraat 14 een zwart-wit geruite capuchon van regenjas, Margrietstraat 14 een kleine beige kinderportemonnaie, Joost de Moor- strata 1 een groene capuchon, rood geruite voering, Ds. Jan Scharpstraat 18 een koper gewicht (200 gr.) Emastraat 90 een grijze aangebreide herensok, Rijks politie een herenrijwiel, Bakkerij Verhulst, Juliana- straat een vierkante gebloemde blauwe sjaal, Station straat 37a een rode portemonnaie met inhoud, Ds. Jan Scharpstraat 10 een blauwe jongenspet met rits, Prins Mauritsstraat 12; een stoffen ceintuur, Ds. Jan Scharpstraat 20 een paar glacé dameshandschoenen, Stationstraat 34 een grijs jasje, Kotvis, Buthdijk een sleutel, Bakkerij Kalle, Prins Hendrikstraat een rechter rubberlaars, Oudewijk 39 twee muntbiljetten van 1.—, Prins Hendrikstraat 74 een rechter glacé herenhandschoen, Margrietstraat 28. Gevonden op het Concoursterrein en terug te be komen bij Van Sabben een gabardine regenjas, een groene windjack en een paar glacé handschoenen. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Mei 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. ten Haaft, van Hoek, .30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. Gedurende de maand April 1955. Huwelijks-aangiften. 1. Lodeficus Alefonsius Strij donk, 28 j. en Joanna Maria den Doelder, 19 j. 12. Leendert Karei Ortelee, 38 j. en Jozina Sara Kempe, 33 j. 21. Carolus Ludovicus Kegels (van St. Jansteen), 24 j. en Rosalia van den Bos, 21 j. Gehuwd. 12. Willy Rogier Catharina de Loos (van St. Jansteen), 22 j. en Anna Catherina van den Bos, 18 j. 28. Leendert Karei Ortelee, 38 j. en| Jozina Sara Kempe, 33 j. Geboren. 1. Yvonne Theodora Adriana, d. van Jacobus van Doeselaar en Paulina Johanna Meijer. 2. Bastiaan, z. van Krijn Riemens en Pieternella Maria de Groote. 2. Marina Lena, d. van Arie Hoek en Jannetje Cornelia Verloo. 4. Gerrit Jan, z. van Wil lem Jozias van Doeselaar en Hermana Hoogendoorn. 6. Cornelia Margaretha, d. van Abraham de Koeijer en* Leentje Catharina Hamelink. 10. Jacobus Dimmen, z. van Levinus Cornelis Klaassen en Sara Janna Pijpelink. 11. Jenny, d. van Johannes Franeiscus Vink en Adriana Slabbekoorn. 14. Anna Geetruij, d. van Joseph de Nijs en Leuntje Helena den Engels man. 16. Simonne Juliana Maria, d. van Willem Bakker en Maria Juliana van Oordt. 17. Willem, z. van Willem Willemsen en Antje Geensen. 17. Ru- dolf Petrus, z van René Ivens em Rosalia Christina Hiel. 20. George Albert Paula, z. van Petrus Jacobus Susanna Johanna Elberdina van Dijkhuizen. Overleden. 8. Adriaan de Regt, 84 j„ echtg. van Sara Bolleman. 8. Jan de Feijter, 76 j„ echtg. van Johanna Maria van Hoeve. 8. Adriaan Wiemes, 80 .j, echtg. van Magdalena Schijve. 22. Christina Maatje Hamelink, 60 j„ echtg. van Abraham van de Velde. Duivensport. VLUCHT OP ARRAS. De Duivensociëteit „De Verwachting" alhier hield een vlucht op Arras. Afstand 140,5 km. Snelheid eerste duif 1315 m. De uitslag was 1R. van Miechem, Zuiddorpe 2. J. Wieland 3. en 10. Ch. Tieleman 4. J. v d. Berge 5. W. Broekhoven .6. P. Ortelee 7. Th. J. Borghstijn'; cf.''^e, .Zaainslag I 0 A w=.l. >(h/ 1' 6bH gebruikten reeds de opwekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thansKing pepermunt. King is lekker en gezond. Wielrennen. ROMEIJNSEN ZEGEVIERDE ACHTER DERNY-MOTOREN TE KNOKKE. Ter gelegenheidvan de aankomst der IX-Provinciën- rit door België, op Donderdag in Knokke (B.), wer den aldaar in het stadspark wielerwedstrijden achter derny-motoren verreden. Naast een zevental Belgische renners werd hieraan ook deelgenomen door onze stadgenoot Romeijnsen. Hoewel het zijn eerste wedstrijd achter derny-motoren was, bleek hij de nodige routine op de Eindhovense sintelbanen destijds wel te hebben opgedaan. In de beide manches n.l. wist hij, achter zijn gangmaker Francken, met ruim verschil te zegevieren. Eenl aardig succes als enige buitenlandse deelnemer met de bloem enhuistoe te kunnen keren. 9. A. de Waele. Waar geen plaatsnêöSfvet doeld. VLUCHT OP ARRAS. De Duivensociëteit „Nieuw Leven" te' Koewacht hield eveneens een vlucht op Arras. Afstand 139,57 km. Snelheid eerste duif 1300 m. De uislag was 1. R. v. d. Veke, Zaamslag 2. J. Elegeert, Koewacht 3 en 6. E. van Dorsselaer, Axel i en 9. J. de Visser, Axel 5. J. Bogaert, Stoppeldijk7. A. Martens, Koewacht8. C. de Koek, Stekene (B.) j 10. A. van Gijsel, Koewacht.- VIS AKTEN Binnenvisserij. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn, for mulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een vis-, of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juni a.s. en eindigende 31 Mei daaropvolgende. Belang hebbendden worden uitgenodigd hun aanvragen zo veel mogelijk vóór 1 Juni e.k. bij hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede onder tekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt a. Grote Visakten A tot het vissen in de binnen wateren en de rivieren met alle geoorloofde vis tuigen, tegen betaling van 10j b. Grote Visakten B tot het vissen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vistuigen tegen be taling van 4.— c. Kleine Visakten tot het vissen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met vis of met een sleephengel, tegen betaling van 2 d. Hengelakten tot het vissen met meer dan één hengel, tegen betaling van 1. Bijdrage tot verbetering binnenvisserij. Behalve het hierboven genoemde visrecht moeten de houders van een grote Visaktke A of B, een kleine Visakte of een Hengelakte een bijdrage tot verbetering van de binnenvisserij betalem Voor het vissen met slechts één hengel is ook een dergelijke bijdrage verschuldigd behalve voor zoveel betreft personen beneden 15 jaar en hen, die houder zijn van eera vis- of hengelakte en als zodanig een bijdrage hebben betaald. De bijdrage bedraagt i ƒ1voor een grote visakte A of B en voor een kleine- visakte. 0.50 voor een hengelakte en voor het vissen met één hengel. Axel, 2 Mei 1955. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Woensdag 11 Mei a.s., des namiddags 3 uur in het Consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men! wordt verzocht trouwboekjej mede te brengen. Axel, 4 Mei 1955 Burgemeester en wethouders van Axel. De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2