AXELSE COURANT U slaag zeker!! DONDERDAG gaan wij feestvieren Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 4 MEI 1955 69e Jaargang No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAGENT dit SPECIALE G, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN Laat thans de klokken luiden en de trompetten schallen, verheft uw stem, o volk van Nederland, want gij herdenkt dat gij uit de diepste benauwenis verlost zijt. Dit feit is een groots, onvergelijkelijk en onvergete lijk moment geweest in onze vaderlandse geschiedenis. Een golf van ontroering en blijdschap is toen door het land geslagen, eindelijkwe zijn vrij. Tranen van vreugde zijn geschreid, wij hebben elkander de hand geschud en in de ogen geblikt, misschien sprakeloos, omdat het hart zo vol was, dat woorden ontbraken. Wij gooiden de deuren van het balcon open daar op straat stonden reeds mensen én daar, daar op de hoek nog een ploeg, druk pratend. Zij kwamen uit de huizen, zij vulden de straten, zij liepen daar in verboden tijd Wat verboden tijd Er was geen verboden tijd meer, de oorlog was voor bij, in enkele minuten werd een last afge wenteld, werd een zware druk weggenomen. Diep ademden wij de koele avondlucht in en ergens naast ons stak iemand een vlag uitAan de overkant van de straat vorm den zich opeens een groepje mensen. Waar ze opeens vanddaan kwamen en daar klonk het prachtige Wilhelmus vrij en schoon alsof er geen „groene politie" meer was. En dan gaan onze gedachten onwillekeu rig terug naar de 10e Mei 1940. Als dieven en moordenaars in de nacht zo zijn de Duitsers over ons gekomen zonder oorlogsverklaring, zonder enig recht of re den en stap voor stap, brutaal en grof, listig en onder valse leugen, hebben zij ons niet alleen in materialistische zin beroofd en uit geschud, doch ook en vooral geestelijk pro beren te vernietigen met hun nationaal-socia- listische afgoderijen en heidense theorieën. Maar het Nederlandse volk was onvatbaar voor de leer dezer valse profeten. Het heeft, gedwongen door overmacht, wel moeten buigen onder het juk van de Germaanse dwingeland, maar het is nooit gebroken. Van de eerste dagen af na de bezetting van Nederland heeft het door de radio tot ons geklonken Moed en vertrouwen Nederland zal nooit een Duitse provincie worden. Wij hebben ons aan deze en andere hoop- en vertrouwenwekkende woorden vastge klemd met een groot geloof, dat niet be schaamd is geworden, al zijn er voor veel martelende dagen geweest van martelende twijfel, toen de Duitse legers onweerstaan baar en onoverwinnelijk leken en het ene na het andere land onder de voet liepen. Maar in die jaren van moeilijk wachten werd door millioenen mannen en vrouwen, Amerikanen, Engelsen en andere volken, onder leiding van mannen van groot for maat zoals Roosevelt, Stalin en Churchill het machtige geweldsapparaat opgebouwd, dat eenmaal de legers van de tegenstander vernietigend zou slaan. Tien jaren gingen voorbij, de tijd gaat snel, er gebeurde ontzaggelijk veel Maar dan die dagen, toen eindelijk de lang verwachte bevrijdingslegers binnen trokken. Langs de wegen drommen mensen, juichend en jubelend, allen bezield door die ene gedachte we zijn vrij Daar stonden vrouwen met bloemen, daar waren mannen, grote kerels met tranen in de ogen en zij schaamden zich er niet voor. Daar was ook dat oude moedertje, dat die soldaat in zijn battle dress omarmde en een zoen op beide wangen gaf. „Mijn zoon is er niet meer bij," zei ze, „maar toch ben ik blij De soldaat begreep haar niet en lachte. Hij drukte haar een pas gekregen bos bloemen in de handen. De tranen biggelden over haar wangen. „Zo had mijn jongen dit misschien gekregen", stamelde zij. Hoe blij wij ook zijn, er is nog geen plaats voor teugeloze vreugde. Een ontzaggelijk spoor van bloed en tranen heeft deze tweede wereldoorlog achtergelaten, millioenen gra ven en een vreselijk geteisterde wereld. Dat legt dit geslacht geweldige verplichtingen op. Wij moeten met zijn allen weer een wereld bouwen, waarin gerechtigheid, ver draagzaamheid en internationale solidariteit zullen heersen, zodat een herhaling van deze jaren van verschrikking uitgesloten is. Dan alleen zal straks blijken dat de vele offers niet tevergeefs zijn gebracht. Ook dan alleen zullen we, denkende aan die schone toekomst, die ons wacht, thans van gehele herte f^est kunnen vieren. Het ideaal dan hoog en de strijd aanvaard GROTE NATIONALE BEVRIJDINGS- RAILLY 1955. Op Zaterdag 7 Mei zal een Bevrijdings rally worden gehouden naar Wageningen. de plaats waar de Duitse legers in 1945 capituleerden. ~Deze rit wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen en alle baten worden geheel afgestaan aan de Stichting 1940—1945. De inschrijving staat open- voor auto s, motoren, scooters, bromfietsen en passagiers. Tal van kostbare en fraaie prijzen worden voor alle categoriën uitgeloofd. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard en de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland toonden hun sym pathie met dit initiatief door het beschikbaar stellen van ereprijzen. Tal van gemeentebesturen, V.V.V. s en organisaties schonken kostbare bekers en kunstvoorwerpen en bovendien is aan deze rally een loterij verbonden, waaraan alle deelnemers gratis deelnemen. De hoofdprijzen hiervan zijn een vacantie- reis naar Joego-Slavië, idem naar de Ri- vièra, een haardkachel ter waarde van 225, picknickkoffers, electrische gebruiksvoor werpen, luxe en huishoudelijke artikelen. Ter herinnering aan onze 10-jarige Be vrijding en aan deze rit ontvangt iedere deelnemer een speciaal voor dit doel ont worpen gedenkplaat van de kunstenaar H. Pieck. Dit is nu eens een rit waaraan iedereen kan deelnemen, want ieder wedstrijdelement is uitgeschakeld. Alleen wordt het verplicht gesteld op het traject Arnhem, Rheden, Oos terbeek, Wageningen vijf stempels te ver zamelen, maar aan deze vastgestelde stem pelposten zijn ook extra attracties verbonden. De prijsuitreiking vindt plaats in het fees telijk verlichte en versierde Wageningen. Door deel te nemen aan deze Bevrijdings rally wordt het prachtige werk van de stichting 1940— '1945 gesteund met tevens kans op een waardevolle prijs. In het Comité van Aanbeveling hebben o.m. zitting genomen de voorzitters van de K.N.A.C., de A.N.W.B. en de K.N.M.V. Inschrijfformulieren kunnen worden aan. qevraagd bij de heer J. Steutel, Johan de Witlaan 234, Arnhem. Telef. 08300-24336. SPORTNIEUWS voor een COSTUUM GABARDINE SPORTCOLBERT PANTALON PLUSFOURCOSTUUM Axel ABONNEMENTSPRIJS; Loue nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,53 Andere plaatten f 1,73 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS; 8 cent per m.m. Bij contracten ^langrijke reductie, ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regelt) 1-5 regel» 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. BLAD DE ZEEUWEN-AXEL 2-4. Gommers constant in kritiekste stadium. De returnmatch tegen de Vlissiugse rood-witten was voor onze stadgenoten verre van een zacht eitje Wel was ,om geen risico te nemen de ploeg nagenoeg compleet vertrokken ,maar toen men aan de rust een ruime voorsprong van 03 had verworven ging men in het oranje-kamp een zodanige nonchalance ver tonen. dat de verdediging zich tot tweemaal toe liet overspelen en alleen een koel hoofd en klemvaste vuisten van doelman Gommers erger voorkwamen. Gedurende een kwartier toen De Zeeuwen de mo gelijkheid van succes roken hing de zege dan oo< aan een zijden draad, doch in de eindfase maakte Jonkman aan veel onzekerheid een einde. De Axelse voorhoede had een| „off day" en zal in de komende wedstrijden uit een ander vaatje moeten tappen dan op deze Koninginnedag. De Bergen op Zoomse scheidsrechter Holtzer leidde deze ontmoeting. De thuisploeg telde drie invallers, waaronder evenals Axel een reserve doelwachter. Het begin was afwisselend en het is Deij, die al direct de doelman op proef stelt. Keeper Steinhouer redde vallend, maar de thuisclub antwoordde met een corner van Schuit, die niets oplevert, evenmin als een enige minuten later door v. d. Berge genomen; hoek schop. Deij kogelt over de bovenlat. Weer onderneemt de thuisclub een aanval doch vindt Gommers op zijn qui vive. Samenspel tussen Dei] en v. d. Berge resul teerde na 10 minuten in een treffer van eerstgenoemde (01Hoewel de wedstrijd aanvankelijk vlot en vol afwisseling was ging vooral van de gasten het meeste initiatief uit. Kort achter elkaar namen de oranje hemden een drietal corners. Het is echter L. Janseni die enkele fraaie kansen om zeep brengt. In deze pïeriode domineerde Axel, echter ook in onproducti- Viteit, totdat v. d. Berge na precies een half uur spelens üit een scrimmage in de uiterste hoek Steinhouer ver past (02). Nogmaals zijn het onze staddgenoten, die na tal van aanvallen een hoekschop te nemen krijgen, die door Deij met een kopstoot in het derde Axelse doelpunt wordt omgezet (0—3). In de voor de rust nog resterende tijd moet Axel alle zeilen, Bij zetten om de Vlissingse aanvallen af te slaan en met een op het oog veilige voorsprong brak de rust aan. In de tweede helft wordt het offensief van De Zeeu wen voortgezet en wederom wordt spoedig de oranje verdediging in het nauw gedreven. Het spel is 7 min. oud als Oosterling, de midvoor via de paal Gommers weet te passeren (13). De thuisploeg komt er door het nonchalante spel van Axel steeds beter in en voert het tempo op. De Axelse defensie wordt onder druk geplaatst en nadat Deij een voorzet aan links buiten Dieleman heeft gelanceerd benutte deze speler de kans niet. Ook Jonkman miste era paar maal. De thuisploeg wordt steeds agressiever en beantwoordden de Axelse aanvallen op felle wijze. Gedurende een tiental minuten heeft de Axelse verdediging weinig vat op het spel der rood-witten. Deze inzinking wordt dan ook na 21 minuten spelens op zeer keurige wijze door rechtsbuiten Schuit benut, die na een fikse run een naar hem gelanceerde voorzet onhoudbaa voor de behendige Gommers inschiet (23). Dit doelpunt werkt als een boemerang op de Axelse spelers, die nu overtuigd zijn dat hard aanpakken; geboden is. Nog komen tal van enthousiaste Zeeuwen- aanvallen, doch Gommers weet in uiterste instantie nu verder onheil te voorkomen. Wij zien hem een serie fraaie save's verrichten, waarbij hij eenmaal ten koste van een hoekschop in zeer penibele positie red ding brengt. Dank zij zijn kalmte en vastberaden heid worden! de Vlissingse aanvallen verder niet meer uitgebuit tot suces en langzamerhand herneemt Axel weer het overwicht en herademt men in het oranje kamp zichtbaar als na het missen van enige fraaie kansen door de Axelse voorwaartsen. Jonkman vier minuten voor het einde een klein gaatje in de ver dediging der gastheren benut en met een tam doch welgericht schot, buiten het bereik van Steinhouer scoort (2—4). Nog ettelijke kansen worden geboden doch bij beide elftallen is het kruit verschoten en ieder is blij als het einde van een slecht gespeelde tweede helft is aangebroken. Zelden zagen wij de oranje- ploeg zo volkomen uit vorm. Alleen doelman Gommers, die de beste man van het veld was, maakte hierop een gunstige uitzondering. De Zeeuwen speelden (gezien hun onvolledigheid en verzwakking van de laatste tijd) deze wedstrijd eer der boven; dan beneden hun kunnen. Bij enkele spelers werkten de blesures van de wedstrijd tegen Hulst nog na. Deze ontmoeting droeg overigens een uiterst sportief karakter. R.K.F.C.—R.C.S. 3-1. De wedstrijd van de dag die voorlopig om de derde plaats ging is tegen onze verwachting in een victorie geworden voor de rood-groene Raayberg-bewoners. Dit betekent een lelijke streep door de rekening der Souburgers, die voorlopig niet tot de „grote bovenste drie" zullen behoren en nu achterop zijn geraakt. Zij blijven vooralsnog op de vierde plaats. Hun start was veelbelovend, want zij opendden hoopvol de score. Het was echter Leenders, die nog vóór de thee voor de gelijkmaker zorgde. Zo kwam de rust hier met 1 1. In de tweede helft namen de Bergenaren het heft volkomen in handen. Lichtenberg, die een tijdlang ge blesseerd was speelde weer mee en de Bergse aanval liep alzo op volle toeren. De anders steeds productieve Souburgers werden volslagen in een defensieve po sitie gedrongen. Een- kwartier na de pauze haddeni de Raaybergers reden tot juichen doordat Lichtenberg de leiding nam en dank zij vooral het tactische werk van deze speler vergrootte Leenders nog eens de voor sprong en werd het een sprekende zege voor de thuis club met 31. HULST-TERNEUZEN 5-1, In Hulst bestond er heel wat belangstelling voor deze match, ook van buiten. Speciaal een contingent Axe laars betoonde zijn interesse enwas kennelijk belust op een Terneuzense zege, die echter uitbleef. De blauw-gelen liepen met een hoog tempo van stapel en overrompelden de rood-zwarten voor de pauze let terlijk. Al spoedig na de start weerkaatste een schot van Neefs van de paal tot#voor de voeten van de schotvaardige Picavet en enige ogenblikken later ver- groote midvoor Seghers uit een pass van Neefs an dermaal het door keeper Lauret verlaten doel. Dezelfde speler vergrootte voor het rustsignaal volkomen ver diend deze voorsprong en zo leidde Hulst met 3—0 toen er gedraaid werd. In de tweede helft gaven de roodzwarten flink partij, doch zij waren totaal onproductief, terwijl de thuisclub daarentegen nogmaals door Picavet en Seghers de grotere stootkracht van Hulst aantoonden en de score tot 50 opvoerdden. In de laatste faze van deze wedstrijd lukte het nog amper aan Ter- neuzen de eer te reddden ,want zelfs een strafschop werd vele meters bezijden het doel gekogeld en zo daalden de roodzwarter! weer een plaats op de rang lijst. METO-CORN BOYS 1-2. 10 De club die af en toe vriend en vijand verbaast zorgde ook Zondag weer voor een verrassing. Voor de pauze was het weliswaar Kops die de tricolores de leiding gaf, maar nog voor de rust nivelleerden Verhelst c.s. deze achterstand. Toen in de tweede helft het initiatief hoofdzakelijk van de Sassenaars uitging, wisten deze een kwartier voor het einde ook volkomen verdiend de leiding te veroveren, waarbij het bleef en zo bracht deze meer spannende dan fraaie strijd een verrassende oranje-' witte zege (1—2). BIERVLIETNIEUW BORGVLIET 3-3. De derde oranje-witte ploeg in deze afdeling was eveneens na aan de overwinning toe toen in de tweed- despeelhelft de leiding werd veroverd, doch de Bra banders wisten door een iets betere techniek zij het met kunst en vliegwerk een draw uit het vuur te slepen. Voor de rust namen de gasten hier de leiding, doch daarna maakte Kramer gelijk. Wederom scoorden de gasten en alweer was het Kramer die de stand ver effende. Met nog een kwartier spelers in het ver schiet scoorde de thuisploeg het leidin gevende doel punt, onder grote geestdrift harer supporters (3—2). Onderwijl de tijd verstreek wisten de gasten ten slotte weer gelijk te maken en wat Biervliet ook probeerde zij wist de teloor gegane voorsprong niet meer te heroveren.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1