AXELSE COU Gemeenteraad van Axel i I i I 1 i I I '""ff 1 l I i i rn-ammmm I i I i I IVOROL: De Tandpasta van standing jpp J. C.VINK '0' Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 30 APRIL 1955 69e Jaargang No. 60 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. ww'" i f Ideaal voor ieder die brieven schrijft! mm* rntmm j? St V s? v' M «e tmmmtmmmmm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mmmm 'mm. iniarrwnl Nu nog maar 'n scheut of 'n steeh... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red enAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 26 APRIL 1955. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Oeve- ren kwam Dinsdagavond om 7 uur de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Op de heer Pijpelink na waren de leden alle aanwezig. De notulen der vergadering van 8 Maart werden vastgesteld overeenkomstig het aan de leden toege zonden concept. Ingekomen stukken. Vlot passeerden een tiental ingekomen stukken be treffende goedkeuring van raadsbesluiten van uiteen, lopende aard, de hamer. Daaronder was voorts een verslag van de schoolartsendienst aangaande het onder zoek op de Chr. Kleuterschool, alsmede een rapport van het centraal verificatiebureau betreffende controle van de rekening over 1953 van het Burgerlijk Arm bestuur, benevens controle van de kas en boeken op 23 December 1954 en van de overdracht van kas en boeken van de oud-penningmeester van genoemd Arm bestuur aan diens opvolger, de controle van dezelfde bescheiden van de vleeskeuringsdienst over het le kwartaal van 1955, zomede ten slotte een rapport van het accountantskantoor Mooret 6 De Jong be treffende opneming van kas en boeken van het ge meentelijk gasbedrijf. Een langdurige en levendige discussie ontspon'zich over het verslag van de Houtvester in de Houtvesterij Zeeland en hét Markiezaat omtrent het recreatiebos over 1954. Het was de heer C. van Bendegem die hierover in de eerste plaats, als lid van de bestaande recreatie commissie hierover zijn gemoed luchtte, daar hij geen krasse woorden genoeg kon vinden om zich over de vernielzucht van de Axelse jeugd te uiten, Hij be schouwt dit zelf eigenlijk als het intrappen van een open deur, doch het dient gezegd en speciaal aan het adres van de ingezetenen, dat door de Raad grote kapitalen zijn besteedt aan het recreatie-oord, terwijl men maar toelaat dat de jeugd in ergerlijke mate zijn baldadigheid botviert. Aangaande de bewaking van het bos speciaal dient te worden opgemerkt en dat wil de commissie accentueren dat een meer permanente bewaking absoluut noodzakelijk is. Spr. is er van doordrongen dat dit geld kost, doch wil men een toezicht dat meer continu zal zijn dan komen wij daar niet onder uit. Hij zelf heeft reeds iemand op het oog en zou B. en W. dringend in overweging willen geven op deze suggestie in te gaan. De voorzitter moet inderdaad beamen dat de jeugd zich slecht gedraagt, maar hij wijt dit aan een ge brek aan discipline, een karaktertrek, die eigenlijk ons gehele volk eigen is, vooral op het stuk tot behoud van het gemeenschappelijk eigendom. Hij staaft dit met een nog pas geconstateerd verschil in deze men taliteit, speciaal onder de jeugd. Nog pas was hier in de Jeugdherberg een aantal Engelse schoolkinderen van 10 tot 12 jaar. Als deze om 8 uur naar bed gingen konden de leiders gerust weggaan en gebeurde er niets meer. Daartegenover noemde hij een aantal school kinderen uit ons land van ongeveer dezelfde leeftijd. Wat zag men hierbij gebeuren Als de leiders be neden zaten werd boven de boel zowat afgebroken. Daarom herhaalt hij dat het hier mangelt aan disci- pline-gemis en is dit één der eerst nodige stappen naar verbetering. De heer C. van Bendegem herhaalt nog nader zijn ernstige bezwaren tegen de toestanden in het bos en meende deze als een „cri de coeur" hier scherp onder de aandacht te moeten brengen met een beroep op het college hier een daad te stellen. De heer Oggel voelt ook dezelfde bezwaren tegen de tot uiting komende losbandigheid en meent dat men in deze paedagogisch dient te werk te gaan en de jeugd nu er weer bedragen gevoteerd moeten worden op deze agenda voor sportterreinen en zwembad waardering voor dit alles moet bijbrengen. De heer Wondergem sprak ongeveer in dezelfde geest, terwijl de heer de Feijter een scherper toezicht bepleitte vanwege de politie. Ook de heer Kesbeke was de mening toegedaan dat deze vrij uitvoerige discussie voldoende suggestie tot uitdrukking heeft doen komen. Als voorlopige maat regel bepleit hij als proef een vaste bewaking. B. en W. zullen naar aanleiding van deze discussie hun houding nader bepalen. Als antwoord op de door de heer C. van Bendegem in de vorige vergadering gestelde vraag over de aan sluiting vap de woningen aan de Buthdijk aan het electriciteitsnet van de P.Z.E.M. wordt het volgende medegedeeld da het oorspronkelijke 'plan, hetwelk aansluiting van een 20-tal percelen betrof, een berekening bevatte voor deze bewoners van 100.per perceel wan neer het graafwerk door de P.Z.E.M. werd verricht en van 50.— per perceel wanneer dit door de be langhebbenden zelf werd gedaan. De animo voor aansluiting was echter zo gering dat opstelling van een kleiner plan nodig bleek. Dit plan omvatte 13 percelen. De kosten van aansluiting waren hierbij geraamd op 107.per perceel, waar bij er van uitgegaan werd dat de P.Z.E.M. het graaf werk verrichtte. Ook dit plan kon wegens te geringe deelneming niet worden uitgevoerd, waarna het laatste plan werd opgesteld, hetwelk gesplitst is in een deel dat de be woners van Smitsschorre omvat en een deel dat de bewoners aan de Buthdijk bij de duiker omvatte. De definitieve kosten hiervan werden in verband met in middels gestegen prijzen der materialen geraamd op 114.per perceel. Bij de laatste opgave aan belanghebbenden is geen prijs genoemd voor het geval belanghebbenden zelf het graafwerk zoud enuitvoeren. De mogelijkheid bestaat dat belanghebbenden een onjuiste gedachte over de kosten hebben en verwarring is ontstaan over de prijs in verband met het graafwerk dat in de ene prijs wel en in de andere niet is opgegeven, zoals uit een gesprek met één der belanghebbenden is gebleken. Naar aanleiding van de vraag van de heer Oggel over verbetering der straten wordt verwezen naar het betreffende punt der agenda. Wat de mededeling betreft van de heer de Feijter. dat er bij de Axelse jagers interesse bestaat voor het jagen in het recreatiebos en waarbij hij verzocht, de gelegenheid daartoe te openen, wordt medegedeeld, dat om diverse redenen dit niet kan worden toegestaan. De heer de Feijter was niet ten volle voldaan over het laatste antwoord van B. en W. en vroeg meer in het bijzonder naar de aard der redenen, die naar zijn mening niet steekhoudend zijn. De voorzitter herhaalt zijn reeds in de vorige ver gadering geopperde bezwaren en meent dat men op een zo betrekkelijk kleine oppervlakte bos of plantsoen maar bezwaarlijk een deel van het recreatiegebied voor jachtdoeleinden kan beschikkbaar stellen. Benoeming commissies onderzoek gemeente en bedrijfsrekeningen. De voorzitter benoemde daarop in de commissie tot het onderzoek der gemeenterekening de heren Won dergem, Pijpelink en C. van Bendegem en in die voor het gasbedrijf, woningbouw, vleeskeuringsdienst en Burgerlijk Armbestuur de heren Maas. de Feijter en Oggel. Vaststelling grondprijzen in Plan Zuid. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot vaststelling der grondprijzen in Plan Zuid met mach tiging tot verkoop aan B. en W. Voor de 27.000 m2 gelegen langs de Kanaalkade werd de prijs bepaald op 5,50 per m2, voor de overige grond op ƒ5.— per m2. De heer C. van Bendegem had liever een éénheids- prijs voor deze bouwgrond bepaald-gezien. Aankoop of eventueel onteigening van enige percelen in de kom. Hierna werd aan B. en W. machtiging verleend over te gaan tot aankoop, eventueel onteigening van diverse percelen in de kom der gemeente, zulks ter ontsluiting van het nieuw aan te leggen parkeerterrein. Op één uitzondering na werd overeenstemming be reikt en deze aankoop betreft de volgende percelen van de heer P. L. Marijs het perceel op de Markt, groot 66 c.A. van de heer Iz. de Feijter het perceel aan de Bui tenweg, groot 1 A. 50 c.A. van mevr. de Wed. B. H. Pot het perceel aan de Buitenweg, groot 1 A. 25 c.A. van de heer J. Geensen, het perceel aan de Bui tenweg groot 1 A. 34 c.A. van mej. S. C. Scheele het perceel aan de Buiten weg, groot 1 A. 35 c.A. van de heer E. A. Wagenaar het perceel gedeeltelijk aan de Buitenweg groot 50 c.A. van de heren O. en A. Dierinck het perceel aan de Molenstraat, groot 2 A. 20 c.A. van de heer H. Deij het perceel aan de Molen straat groot 30 c.A. van de familie C. B. Antheunis het perceel aan de Markt groot 65 c.A. van de hee rA. van de Wege het perceel Buiten weg, groot 1 A. 30 c.A. Hiermede is een bedrag gemoeid van plm. 40.000. Aangezien met één dezer genoemde eigenaren nog niet algehele overeenstemming is verkregen en B. en W .willen vasthouden aan de adviezen van de cen trale commissie voor de onteigeningsvergoedingen, brengt één en ander mee, dat hiervoor een bedrag van 50.000 nodig zal zijn. Voorgesteld wordt, gehoord de financiële commissie, deze panden aan te kopen. Mocht met een der eige naren niet tot overeenstemming gekomen worden over de aankoop van een perceel, dan vragen B. en W. machtiging stappen te doen tot onteigening van het bewuste pand. Gunning van de riolering en verharding van het parkeerterrein. De werkzaamheden tot verharding en riolering van het parkeerterrein zijn in het openbaar aanbesteed geworden. Deze waren dermate hoog, dat niet tot gunning kon worden overgegaan. Na overleg met 4 V yf V V 9. :v k Heden, 30 April, wordt H. M. Koningin Juliana 46 jaar. Feestvierend Nederland toont weer zijn grote blijdschap met dit heugelijke feit. (Foto Meyboom). Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. Ing. Med. hogere instanties heeft men pogingen aangewend om dé verharding te verwezenlijken via een onderhandse aanbesteding. Het resultaat gaf meer bevrediging en reden om verder te werken, mits de Raad daartoe zijn toestemming verleent. B. en W. stelden voor met verwijzing naar de stukken, toestemming te verlenen dat het werk onder hands wordt gegund aan N.V. Mabuwat te Dordrecht. Zonder hoofdelijke stemming werd dienovereenkom stig besloten. Plan ter verbetering van straten, pleinen en wegen in de toekomst. Vastgesteld werd een plan tot het uitvoeren van verbeteringen van straten, pleinen en wegen in de toekomst. Naar bekend is kunnen verschillende werken wor den uitgevoerd met subsidie van de Dienst Aanvul lende Civieltechnische Werken (D.A.C.W.) wanneer deze worden uitgevoerd in handkracht met tewerk stelling van arbeiders die zonder werk zijn. waaronder beide onderstaande projecten vallen. Aanleggen sportterrein en verbetering ijsbaan. Nog steeds beschikt de V.V. „Axel" niet over haar derde terrein, dat zij destijds heeft moeten afstaan in verbond met de aanplant van het bos, waarbij toen is toegezegd, dat wanneer zulks mogelijk zou zijn, opnieuw de beschikking zou worden gegeven over een derde terrein. Daarnaast is de A.Z.V.V. gekomen, die slechts de beschikking heeft over een zeer provisorisch terrein. Waar deze vereniging in een behoefte blijkt te voor zien en getoond heeft levenskrachtig te zijn, moet het van belang worden geacht, dat ook deze vereniging over een behoorlijk speelveld de beschikking krijgt. Zulks kan door middel van het aanleggen van een sportterrein met werkloze handarbeiders, waarin dan D.A.C.W.-subsidie kan worden verkregen. De voorstelllen voor het uitvoeren van D.A.C.W.- werken moeten vóór 1 Mei a.s. zijn ingezonden aan de P.C.W. te Middelburg. Hetzelfde geldt voor de ijsbaan. Daarop kon deze winter niet worden gereden, omdat daaraan niet het nodige onderhoud was verricht. Ook deze ijsbaan zou met D.A.C.W.-subsidie kunnen worden uitgediept. De uitkomende grond zou dan gebruikt kunnen wor den om aan het einde van de ijsbaan een openlucht theater te bouwen. Gehoord de financiële commissie om in principe te besluiten tot aanleg van een sportterrein en ver betering der ijsbaan wordt dit voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Riolering, verharding en ontsluiting van het parkeerterrein. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot riolering en verharding en ontsluiting van het parkeerterrein. Nu het plan voor het parkeerterrein met inacht neming van de machtiging aan B. en W. tot ontsluiting van het parkeerterrein, gereed ligt voor het aanbrengen van een riolering, verharding en ontsluiting, heeft in overleg met het Hoofd van de D.A.C.W. de aanbe steding plaats gehad, welke zodanig uitviel, dat na aftrek van de subsidie, dit de gemeente 209.825,— zou kosten, wat niet uitvoerbaar bleek. Daana heeft een onderhandse aanbesteding van dit object plaats gehad, waarbij de laagste inschrijving was ƒ211.100,—. Gezien deze cijfers, moet uitvoering in vrij werk, mede ten gevolge van de kortere duur van deze methode, voordeliger voor de gemeente worden ge acht. De totale kosten van verharding, ontsluiting, aan koop percelen, dagelijks toezicht en direcyiekosten belopen 309.100,waartegenover staat een waar destijging van de omringende grond van 26.000, Gehoord de financiële commissie werd voorgesteld te besluiten tot riolering, verharding en ontsluiting van het parkeerterrein, welk voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. (Vervolg op pagina 3).

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1