AXELSE COURANT De moderne weg naar een eigen huis. 1 2P J. C. VINK I Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 27 APRIL 1955 69e Jaargang No. 59 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. ALLERWEGEN BELANGSTELLING VOOR HET EIGEN HUIS. Een goed en geriefelijk hu'is bewonen en van dit huis zélf de eigenaar zijndat is een ideaal dat niet aan tijd of landsgren zen gebonden is. Door de eeuwen heen heb ben de mensen overal ter wereld dit ideaal gekoesterd en vandaag-de-dag is het nog precies net zo. In de Scandinavische landen zowel als in Oostenrijk, in Nederland zowel als in de Verenigde Staten van Amerika wonen velen die er van dromen, nog eens hun eigen huisbaas te worden in een woning volgens hun eigen wensen. En bij dromen is het niet gebleven. Velen hébben zich een eigen huis verschaft. Als naties van huiseigenaars staan Fin~ land en de Verenigde Staten bovenaan, waar omstreeks 60% van alle woningen uit „eigen woningen" bestaat. Dan volgen b.v. West- Duitsland met 45% eigen woningen, België, Denemarken en Zweden met 40%, Enge land, Italië en Frankrijk met 25%. Nederland heeft een tamelijk lage plaats in deze ranglijst met zijn 28% eigen wo ningen (van de woningen zonder bedrijf zijn er slechts 19% eigen woningen, volgens de telling van 1947). Waarom het percentage in Nederland zo laag is? Wel in de eerste plaats, zo lijkt het ons toe, door de gunstige (maar een zijdige) werking van de Woningwet, die de laatste halve eeuw velen voor weinig geld een goede huurwoning verschafte. Pas de allerlaatste tijd gaat de overheid er toe over ook aan de bouw van eigen woningen enige steun te verlenen. Belangstelling voor een eigen huis is er in Nederland wel degelijk, en sinds de laatste oorlog is die belangstelling nog sterk toe genomen. Op het ogenblik is een eigen huis al lang niet meer uitsluitend het ideaal van mensen, die zelf als kind in een eigen huis gewoond hebben en de voordelen er van uit eigen ervaring kenden. Vele anderen koes teren nu hetzelfde ideaal. Het is niet moeilijk, daarvoor enige rede nen op te noemen. In de eerste plaats zijn er door de heersende woningnood velen, die zeer slecht gehuisvest zijn of zelfs helemaal geen huis hebben. Voor hen lijkt een eigen huis, naar eigen wensen gebouwd en inge richt, niet veel minder dan een hemel op aarde. In de tweede plaats lijkt het gevoel van vrijheid, van eigen baas te zijn, zoals e eneigen huis dat biedt, velen erg aantrek kelijk toe. In de derde plaats zijn het de huurverhogingen, die veel mensen de kant van het eigen huis op drijven. De huurver hoging van 1 Januari 1954 voelt menigeen pijnlijk aan de eigen portemonnaie. Is het niet spijtig, jaar in, jaar uit een hoge huur te betalen, zonder dat ooit één steen van het huis je eigendom wordt En dan, hoeveel huurverhogingen kunnen er nog niet volgen. Van de zomer komt er weer één en wie zegt, dat het de laatste zal zijn Met af gunst kijkt menig woninghuurder naar de eigen-huis-bezitters, de mensen, die eigen huisbaas zijn en met geen huur! wat te maken hebben. Intergemeentelijke bouwkas biedt hulp. Al 5000 gezinnen in Nederland wonen op dit ogenblik in hun eigen huis dank zij de helpende hand die hen geboden werd door een instelling, waar ruim 5000 Nederlandse gemeenten achter staan, de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. De intergemeentelijke bouwkas is binnen een paar jaar van een locale Drentse affaire uitgegroeid tot een vrijwel landelijk bedrijf, waarin jaarlijks millioenen omgaan. Na de oorlog in de Drentse gemeente Westerbork opgericht, groeide de Bouwkas al gauw ov®r heel Drente uit, daarna over geheel Noord- Nederland. Gemeenten in Overijsel, Gelder land, Utrecht .Noord- en Zuid-Holland slo ten zich allengs eveneens bij de Bouwkas aan. De gemeent ensluiten zich aan door aan delen in de N.V. te nemen. Alleen gemeenten kunnen Bouw'kas-aandelen in hun bezit heb" ben. De Bouwkas is daardoor een instelling die geheel door Nederlandse^emeenten be stuurd wordt. Dit gebeurt zonder winst motieven op de aandelen wordt maximaal een dividend uitgekeerd van 3J^%. Na de Februari-ramp van 1953 besloot de Bouwkas ,na overleg met de provinciale autoriteiten, ook de Zeeuwse gemeenten zijn diensten aan te bieden, met het gevolg dat op dit ogenblik al meer dan de helft van de gemeenten in Zeeland bij de Bouwkas is aangesloten. In alle aangesloten gemeenten heeft de Bouwkas een of meer afdelingen, plaatselijke bouwspaardersverenigingen als het ware. Deze afdelingen worden bestuurd door de plaatselijke commissies voor het bouwsparen die bestaan uit vrijwillige, onbezoldigde me dewerkers. Velen kiezen de bouwkas als „de moderne weg naar het eigen huis' Het systeem van de Bouwkas Nederlandse gemeenten maakt de eigen woning mogelijk voor veel groter groepen van de bevolking dan voorheen. De ruim 11000 deelnemers, die er op het ogenblik zijn, komen voort uit alle kringen van de bevolking een groot aantal van hen behoort b.v. tot de arbeiders klasse. De diensten welke de Bouwkas zijn deelnemers verstrekt zijn van financiële zo wel als van bouwtechnische aard. In het kort komt het er op neer, dat men na zelf een bescheiden bedrag bijeen te heb ben gespaard (of in één keer op tafel te hebben gebracht) een woning naar keuze kan bouwen. Men krijgt de woning onmid dellijk in eigendom. De hypotheek die op de woning komt te rusten kan desgewenst af gelost worden in zó lange tijd, dat, omge rekend per week, niet veel meer betaald wordt dan een normale huur. Als men er zich voor inspannen wil, is een eigen huis niet onbereikbaar. Wij zullen eens nagaan, hoe het Bouw- kas-systeem werkt, hoe men dus, door deel nemer in de Bouwkas te worden, op een ge geven ogenblik de gelukkige eigenaar van een solide en geriefelijke woning kan worden. „Op een gegeven ogenblik". Betekent dit, dat men eerst enige jaren wachten moet Integendeel Zodra men over het benodig de eigen-geldbedrag beschikt, (een fractie van de totale bouwkosten) mag men on middellijk bouwen. Natuurlijk moet er ook bouwterrein en bouwvolume zijn, maar daarover moet nu eenmaal iedereen beschik ken, die, op welke manier dan ook, een woning bouwt. Een aantrekkelijk spaarsysteem. Wanneer men Bouwkasdeelnemer wordt „bouwspaarder' heet dat ook wel), moet men zich wenden tot de secretaris van de plaatselijke commissie voor het bouwsparen. Men wordt deelnemer voor een bepaald bouwkapitaal, dat te zijner tijd voor de bouw van de woning (en eventueel de grondaan koop) nodig is. In 1954 was het aangevraag de bouwkapitaal van de toetredende deel nemers (er waren er 5275 in totaal ge middeld 10.000. Wanneer het benodigde bouwvolume van de gemeente is verkregen en er een perceel bouwterrein te koop is, mag men, wat de intergemeentelijke bouwkas betreft onmid- dellij kbouwen, zodra men over eigen geld beschikken kan tot een bedrag, dat voor een normale woning in de regel slechts 15% van het benodigde bouwkapitaal beloopt. Bij een bouwkapitaal van 10.000 moet men dus in de regel 1500 eigen geld hebben. Kan men over dit bedrag niet onmiddellijk beschikken dan biedt de Bouwkas de moge lijkheid, dit geld door „bouwsparen" bijeen te krijgen. Het bouwspaarsysteem van de intergemeentelijke bouwkas is er op gericht om het sparen zo gemakkelijk en zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Het minimum dat ge spaard moet worden is echter 2.—i per 1000 bouwkapitaal per maand, bij een bouwkapitaal van 10.000.- dus ƒ20 per maand. niemand van de deelnemers wat de finan ciering betreft te wachten. De Bouwkas past namelijk een systeem toe, dat het mogelijk maakt het geld dat men aan deelnemers wil uitlenen, voor zover no dig eerst zélf te lenen, bij verzekeringsmaat schappijen, pensioenfondsen en dergelijke in stellingen. Zo heeft de Bouwkas normaal ge sproken, altijd voldoende geld en kan iedere deelnemer bouwen, wanneer hij wil (en over bouwgrond en -volume beschikken kan). Het saldo van de onder de deelnemers uitstaan de hypothecaire leningen bedroeg eind 1954 al het lieve sommetje van 36.000.000. Een eigen huis volgens eigen wensen. Zodra er een bouwplan (standaardplan of eigen plan) beschikbaar is, regelt de tech nische dienst in samenwerking met de ar chitect de administratieve voorbereiding en de aanbesteding van de bouw. De aanneem- som wordt terdege gecontroleerd om, te voorkomen, dat voor een te hoge prijs ge bouwd wordt. Tijdens de bouw zorgt de technische dienst dat de aannemers op tijd hun geld ontvangen. Toezicht tijdens de bouw houdt de Bouw kas zelf niet dit gebeurt door of vanwege de architect maar wel komt men, als het huis klaar is, kijken of er nog klachten zijn. Er wordt dan tegelijk een algehele con trole gehouden op de deugdelijkheid en af werking van het gebouwde huis. Onmiddellijk eigendom en te zijner tijd schuldvrij. De woning, die men met behulp van de intergemeentelijke bouwkas bouwt wordt on middellijk eigendom. De bouwfinanciering is zo geregeld, dat de Bouwkas een uitkering geeft die voldoende is om de bouw van het huis met al zijn bijkomende kosten en desgewenst de grondkosten volledig uit te betalen. Een deel van de bouwkosten wordt door het Rijk bijgedragen krachtens de bepalingen van de Premie- en Bijdrage regeling Woningbouw 1953. Een bescheiden gedeelte van de totale kosten verminderd met de rijkssteun nor maal 15% moet als eigen geld op het Bouwkas-spaarbankboekje staan. Het ove rige benodigde geld wordt verstrekt in de vorm van een hypothecaire lening met het te bouwen huis als onderpand. De eis van meer eigen geld dan het offi ciële minimum wordt door de Bouwkas alleen gesteld wanneer de leningsschuld anders te groot zou worden in verhouding met het inkomen dat de deelnemer geniet. In welk tempo de hypotheekschuld afge lost moet worden laat de Bouwkas voor een groot gedeelte aan de bouwspaarders zelf over. Desnoods mag men er buitengewoon lang over doen 30 jaar. De hypotheek is van de zijde van de Bouwkas onopzegbaar en het rentepercentage van de lening blijft ge durende de gehele looptijd ongewijzigd. Men hoeft dus nooit bang te zijn dat de hypotheek wordt opgezegd of dat, als de rente van an dere hypotheken gaat stijgen, een hogere rente moet worden betaald. Voor weinig meer dan een normale huur schuldvrij bezit. De aflossing van een Bouwkashypotheek kan plaats hebben in z.g. annuïteiten, dat zijn jaarlijks gelijke totaalbedragen. Deze be dragen kunnen betaald worden in gelijke maandelijkse termijnen. Als men de schuld in 30 jaar aflost, komt men per maand voor onkosten, rente en aflossing van de lening samen met de premie voor brand- en storm- verzekering op een bedrag, dat weinig ho ger is dan de huur die in een dergelijke wo ning als huurder moet worden betaald. Als huurder krijgt men echter nooit een huis in eigendom, terwijl men als bouwkasdeelnemer onmiddellijk huiseigenaar is en het bezit in afzienbare tijd in onbelast eigendom heeft De intergemeentelijke bouwkas tracht door een veilig en soepel financieringssysteem en door bouwkundige hulp de eigen woning voor zoveel mogelijk Nederlanders een be reikbaar ideaal te maken. Aan de vooravond van de Ronde van Nederland landden Woutje Wagtmans (Maggi-ploeg) en Gerrit Voorting (Nescafé-ploeg) op Heliport in Rotterdam, waar Zaterdag de start plaats vond. V.l.n.r. ziet men Voorting, de heer O. van Erp, voorzitter van de Ronde van Nederland en Wagtmans. Desgewenst onmiddellijk bouwen. Het spaargeld dat bij de Bouwkas binnen komt, wordt gebruikt om aan andere deel nemers uit te lenen ter financiering van hun woningbouw. Maar, hoewel er buitengewoon goed ge spaard wordt (het bedrag loopt al in de mil lioenen), is het spaargeld lang niet toerei kend om alle deelnemers die willen bouwen aan hun bouwkapitaal te helpen. Toch hoeft VRIJWILLIGE VERBETERING VAN ONJUISTE BELASTING-AANGIFTE. De herdenking van de tiende verjaardag van de bevrijding van ons land is voor de regering aanleiding de belastingplichtigen, die, om welke reden dan ook, na de be vrijding aangiften voor belastingen onjuist hebben gedaan, tot en met 31 Mei 1955 in de gelegenheid te stellen hun fiscale positie alsnog vrijwillig te zuiveren. Indien een belastingplichtige uiterlijk op genoemde datum aan de inspecteur der be lastingen schriftelijk of mondeling medede ling doet van de feiten waardoor te weinig belasting is betaald, zal te dier zake geen strafvervolging worden ingesteld. Volstaan zal worden de te weinig be taalde belasting na te vorderen voor die ja ren, waarvoor de navorderingstermijn nog niet is verstreken dit betekent voor de in komstenbelasting over de jaren van 1950 af i en voor de vermogensbelasting over de ja ren van 1951 af. Bij de navordering of na- heffing zal geen verhoging of boete worden opgelegd. Het vorenstaande geldt voor alle belas tingen, met dien verstande dat de feiten, waarvan de belastingplichtige thans mede deling doet, niet zullen worden gebruikt voor de navordering van de heffingen ineens. Van de aan deze regeling verbonden gun sten kan geen gebruik worden gemaakt a. Indien het de belastingplichtige bekend is dat tegen hem een strafrechtelijk onder zoek wegens fiscale onregelmatigheid gaan de is b. Voor zover het de belastingplichtige be kend is, dat de belasting-administratie reeds het voornemen heeft tot navordering of na- heffing over te gaan Nadere inlichtingen kunnen desgewenst aan de inspecteur der belastingen worden verkregen. ADVERTENTIEPRIJS8 cent p«r m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. 5 i -

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1