AXELSE COURANT Het Zweedse Koninklijk bezoek aan Nederland. Akkerbouw, Veehouderij en Zuivel op de E 55. D.D.D. nippers j. C.VINK Huid uitslag Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 23 APRIL 1955 69e Jaargang No. 58 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Volgende week brengt het Zweedse ko ninklijk paar een officieel bezoek aan ons land, waardoor het langgerekte Zweden, dat van Noord naar Zuid gemeten 1574 km. lang is en op het breedste punt 499 km. breed, in het middelpunt van de belang stelling komt. Wij zijn dan tevens niet ver van de tiende herdenking van de wapen stilstand, die voor de Nederlanders in het Westen vooraf werd gegaan door de uit deling van Zweeds wittebrood en boter. De Zweden hebben steeds diep meegeleefd met het lot van ons land. Dit is ook wel tot uiting gekomen in de omvangrijke spontane hulp, die het Zweedse volk geboden heeft toen ons land in 1953 door overstromingen werd geteisterd. Met recht kan men dus in de hoge gasten de vertegenwoordigers zien van een zeer be vriende natie. Bevriend en vertrouwd ook door de democratische geest, die in zo sterke mate het Zweedse koningshuis kenmerkt. Koning Gustaf VI Adolf heeft in 1950 de troon bestegen, die zijn vader van 1907 tot zijn dood in dat jaar bezet Had. Hij was toen 68 jaar oud. Dit al lange leven was niet uitsluitend besteed aan de natuurlijke voorbereiding voor het koningschap. Juist de democratische inslag in de koninklijke familie heeft het Gustaf VI Adolf mogelijk gemaakt zich te ontwikkelen tot de weten schapsman die hij is, tot oudheidkenner, tot deskundig opgraver, tot verzamelaar van vooral Chinese kunst van de oudere dynas tieën. Niet voor niets zegt men in Zweden, dat hij professor geworden zou zijn, als hij geen kroonprins was geweest. De koning is in zijn eerste huwelijk ge trouwd geweest met prinses Margaretha van Connaught, die in 1920 overleden is. Drie jaar later hertrouwde hij met Louise Mount- batten, een zuster van de beroemde Engelse admiraal uit de laatste wereldoorlog en een tante van de prins-gemaal van Koningin Elizabeth van Engeland. Uit het eerste huwelijk zijn vijf kinderen geboren, een meisje, de huidige Koningin Ingrid van Denemarken, en vier zoons, van wie de oudste in 1947 bij een vliegtuig ongeluk op het vliegveld Kastrup om het leven is gekomen. De erfprinselijke waardig heid is overgegaan op diens zoontje, de nu 9-jarige Carl Gustaf, lilleprinsen, het kleine prinsje, zoals de Zweden hem vertederd noemerw als zij aan zijn blonde krulletjes en fijn besneden gezichtje denken. Gustaf VI Adolf is de vorst van een mo dern en zeer ontwikkeld land. Zweden, dat in twee wereldoorlogen zijn neutraliteit ge ëerbiedigd zag, is een rijk land. De bodem schatten, vooral het ijzererts van Lapland, zijn bijna onuitputtelijk de rijkdom aan bossen waarborgt een grote bron van in komsten en de talloze snelle rivieren zijn onontbeerlijk voor de opwekking van elec- trische stroom. De Zweedse industrie is goed uitgerust en de Zweedse landbouw weet tot op viij grote hoogte in de behoeften van de bevolking te voorzien, al zou een Nederlan der het diëet graag met wat meer groente verrijkt zien. Door een samenstel van factoren, dat ook voor andere landen wel geldt, is er een krachtige opbloei van de industrie, die voort durend meer arbeiders tot zich trekt, maar toch vooral ook door modernisatie en het invoeren vrfh arbeidbesparende machines de strijd tegen het tekort aan werkkrachten moet aanbinden. Ook in de landbouw voert men steeds meer werk met machines uit. En zo krijgt het land een wat Amerikaans allure. Aangezien echter veel geld en arbeid aan kapitaalgoederen zijn weggegaan en niet aan consumptiegoederen, dreigt er op het ogen blik weer wat inflatie in het land. Er is te veel geld in omloop en dat probeert men nu te curen door een vorm van gedwongen sparen, terwijl ook de investeringen beperkt worden. Dit alles neemt niet weg, dat de levensstandaard in Zweden zeer hoog te noemen is. Auto's vooral zijn zeer in trek bij de Zweden ,die ook het uitgaan en het bezit van een zomerhuisje aan zee of meer qf in de bossen niet versmaden en graag goed gekleed gaan. Meer dan twintig jaar zijn nu de socia listen aan het bewind in Zweden. Gedurende de oorlog in coalitie met de andere partijen en van 1951 af met de boerenpartij. Tijdens hun bewind hebben de socialisten een uit voerig programma van sociale voorzieningen ingevoerd, gericht op het verdelen van de lasten over de gehele bevolking. Er is staats pensioen voor iedereen en kort geleden is de vrijwillige ziekenverzekering verplicht ge steld voor de hele bevolking, waarbij ook nog een deel van het gederfde loon vergoed wordt. Kinderbijslag en huursubsidie voor gezinnen met kinderen wijzen er op. dat de regering het geboortecijfer, dat in de jaren dertig schrikwekkend laag was, wil ver hogen. De stijging van het aantal geboor ten na de oorlog is overigens al weer tot stilstand gekomen. Zeer belangrijk is ook» dat Zweden al lange tijd een royale poli tiek ten aanzien van het verstrekken van beurzen voor universitaire studie volgt. Dit is een wetenschappelijk belang en ook een sociaal belang. Een klassegeest, een soms vrij scherpe scheiding tussen sociale lagen, wordt hierdoor bestreden en dat is een ken merk van het moderne Zweden. Men mag echter om dit moderne Zweden, dat een pionier is geweest op sociaal gebied, met zijn mechanisatie, zijn strakke woning bouw, verzacht door de natuurlijke begroei ing van het terrein, niet het oude Zweden vergeten. Het oude stadsgedeelte van Stock holm, met verrukkelijke barokke gevels, de grachten van Gothenburg, de natuur vooral ook, oud en steeds weer nieuw, de meren tussen de beboste heuvels, de scherenkust met de talloze boten in de zomer, de einde loze vlakten en de grote stilte van Lapland, het trotse gebergte langs de Noorse grens. Zweden is voor ons het land van de een zaamheid. Waar wij met meer dan 330 in woners op een vierkante km. gepakt zitten, hebben de Zweden met 7 millioen mensen bijna 450.000 km2, hetgeen wil zeggen 18 per km2. Dit schept ook vele problemen, als men alleen al denkt aan de lengte van het wegennet, aan de lengte van electrische ver bindingen enz., terwijl het gebruik veel min der intensief is dan in een land als het onze. Maar de Zweden zijn een energiek volk en onversaagd vallen zij ieder probleem aan. Op deze wijze is Zweden de moderne natie geworden, Waarin wij veel van ons zelf terugvinden, maa rdie in bepaalde opzichten toch nog voldoende van onze standaarden afwijkt om ons blijvend te boeien. Een ko ninklijk bezoek is een aanleiding voor be langstelling, het land zelf kan deze belang stelling vasthouden. Nadruk verboden.) In het hart van de E 55 en wel in het prachtige Rotterdamse Park komen over een oppervlakte van 18.000 m2 de inzendingen van de Nederlandse akkerbouw, de vee houderij en van alles wat met de landbouw te maken heeft. Voor deze inzendingen is een uitgelezen plek gekozen, die omgeven wordt door vijvers en bomen, het groen en de bloemen van het Park. De irrzend'ingen- geven in geconcentreerde vorm een goede indruk van de prestaties van de Nederlandse landbouw en veehouderij in de ruimste zin van het woord. Over deze paviljoens zullen nog nadere mededelingen worden gedaan, doch thans kunnen wij reeds een overzicht geven van hetgeen er op dit gebied op de E 55 te zien zal zijn. Langs de voetbbrug over de Westzeedijk in het Park komende wordt de bezoeker ter stond geconfronteerd met enkele grote voor stellingen, die hem voorbereiden op hetgeen hem in de agrarische afdeling te wachten staat. Deze voorstellingen tonen de belang rijke plaats, die de landbouw in ons econo misch bestel inneemt. Na deze inleiding volgt een symbolische voorstelling van de taak en de betekenis van de landbouwhogeschool te Wageningen, ,,De Moeder van de Land bouwwetenschap' Onmiddellijk daarachter ligt het paviljoen „Wageningen", waarin 15 Wageningse instituten de bezoeker een in druk zullen geven van de enorme omvang van het researchwerk, dat wordt verricht om de kwaliteit van de Nederlandse land en tuinbouwproducten te verbeteren. Een interessant onderdeel van de agra rische aWeling is voorts de afdeling cultuur techniek. Hier wordt een aantal enorme ma chines opgesteld. De stedeling zal geïmpo neerd worden door de moderne middelen, waarmede cultuurtechnische verbeteringen worden verricht. Een interessante noot vormen de twee boerderijen, die men zal kunnen zien de historische boerderij het „Lös Hoes" en de moderne boerderij uit de Noordoostpolder. In samenwerking met fokkersorganisaties zal een met zorg gekozen collectie koeien ge- exposeerd worden, zowel zwartbonte als sitie is het erepodium, waarop een van Ne- roodbonte. De kern van de rundvee-expo- derlands waardevolste fokkoeien de „Ma rijke 20" zal prijken. Ook onze „knorrende welvaart" is op de E 55 te zien en wel in modern ingerichte stallen. De betekenis van deze bedrijfstak, die jaarlijks enige millioenen slachtvarkens voortbrengt, rechtvaardigt dit ten volle. Het edelste van onze huisdieren, het paard, zal niet ontbreken. Alle paardentypes, van het zware trekpaard af tot aan de Shetlandse pony toe, zullen aanwezig zijn en meteen getuigenis afleggen van de standing van de Nederlandse paardenfokkerij. Schapen en geiten zullen er uiteraard ook aanwezJig zijn. De achtergrond van de eigenlijke boerderij krijgt gestalte door een rij van werkende la boratoria, waarin het veevoederonderzoek, de melkproductiecontrole en de gezondheids zorg voor de dieren wordt getoond. In het Zuivelpaviljoen zal men kennis kun nen nemen van een zuivel-demonstratie, die de bezoekers zal verbazen door de verschei denheid van de producten van een zich steeds vernieuwende industrie. Kunstmeststoffen, bier uit gerst, suiker, de vlas- en linnenindustrie zullen acte de pré- sence geven en voorts de pluimveesector. De bezoekers zullen geleid worden door een plitimveebedrijf, dat aanschouwelijk zal tonen de broederij, opfok en het houden van legkippen. In een apart broedlokaal zal per manent een broedmachine in werking zijn, waarin tweemaal per week kuikens uitkomen. Dit zijn slechts enkele facetten van de om vangrijke agrarische sector. Zowel de des kundige als de leek, de boer en de stedeling zullen in de agrarische afdeling van de E 55 van de ene verrassing in de andere vallen. Men zal het werk, dat „op het land" ge schiedt, en de arbeid, die in de labobratoria, fabriekken en kantoren ten behoeve van de landbouw, veeteelt, etc. plaats heeft, leren kennen en waarderen, NIEUWE VACANT1EBONNEN VOOR DE LANDBOUW. De aandacht van werkgevers en arbei ders wordt gevestigd op het feit, dat per 1 Mei 1955 een nieuw boekjaar van het Vacantiefonds voor de Landbouw ingaat, hetgeen o.m. gepaard gaat met het in om loop brengen van een nieuw type vacantie- bonnen. De nieuwe vacantiebminen, welke zo als gebruikelijk een uitgiftegeldigheid zullen hebben van een jaar, n.l. van 1 Mei 1955 tot en met 30 April 1956, zullen wor den uitgegeven in coupures van 4.2,50, 1.—, 0,30 en ƒ0,10. In vergelijking met het boekjaar 1954 1955 is er dus een wijziging in de bonnen waarden gebracht. Enerzijds zijn de bonnen ter waarde van ƒ3.50 en ƒ2.— komen te vervallen, terwijl anderzijds bonnen van 4.— en 2,50 worden ingevoerd. De bonnen zijn vanaf 1 Mei a.s. verkrijg, baar bij de plaatselijke boerenleenbanken. Evenals vorig jaar is bij aankoop een toe slag verschuldigd van 1% van het nominale bonnenbedrag. De bonnen dienen te worden uitgereikt aan alle losse arbeiders in de na volgende bedrijfstakken of inrichtingen aardappelsorteerinrichtingen akker- en weidebouw en veehouderij bloembollen- bedrijf bloemisterij boomkwekerij bos bouw cichoreifabrieken dorsbedrijf gras drogerijen griend- en rietbedrijf hove niersbedrijf landbouwambachten selectie- bedrijven van tuin- en bloemzaden tuin bouw veenbedrijfijzeraardebedrijf. Het wereldgeboortecijfer beweegt zich na de hausse van vlak na de oorlog, weer in dalende lijn, maar is in de meeste landen toch nog hoger dan in 1939. Dit wordt mede gedeeld in het Deniographisch Jaarboek 1954 de uitvoerigste verzameling van demographi- schegegevens, die tot dusver door de Ver enigde Naties is samengesteld en waarin de geboorte-statistieken voorkomen van 183 landen en gebiedsdelen in het tijdvak van 1920 tot 1953. In het regentschap Wonosobo (Mid- den-Java) in de dessa Pakasirah zijn 500 desssbewoners levend begraven als gevolg van een aardverschuiving. De aarde'van twee heuvels, waartegen het dorpje was ge bouwd, stortte omlaag terwijl de meeste be woners sliepen. Slechts twee overlevenden werden aangetroffen. De 46 huizen van het dorp werden bedolven onder een laag van ongeveer 5 meter aarde en stenen. Na een storm, die in Februari ter plaatse woedde, waren de dorpelingen reeds gewaarschuwd voor het dreigend gevaar, maar deze waar schuwing schijnt zonder resultaat te zijn gebleven. De Amerikaanse marine heeft in de Golf van Mexico met succes proeven ge nomen met helicopters als mijnenvegers. De vliegtuigen waren voorzien van een spe ciale sleepkabel waarmede de mijnen kon den wordenopgevist. Het grote voordeel dat hefschroefvliegtuigen bij dit werk bieden bestaat hierin, dat de toestellen zelf geen gevaar lopen beschadigd te worden en dat zij door vóór de varende mijnenvegers de zee vrijwel schoon te vegen het gevaar voor deze schepen aanzienlijk verminderen. De tweemillioenste radiotoestel-bezitter is dezer dagen bij de dienst luistervergunnin gen geregistreerd. Hem zal namens de Ne derlandse Radio Unie een radiotoestel wor den aangeboden. Door de Verenigde Naties is berekend dat in 1954 Amerikaanse toeristen in het buitenland een bedrag van 972 millioen dol lar hebben uitgegeven, afgezien van de 183 millioen dollar, die betaald werden aan de buitenlandse vervoersmaatschappijen. Met dit bedrag werd het buitenland in staat ge steld 10% van hun invoer uit de Verenigde Staten te betalen. De „American Express Company" voorziet een toename van het toeristenverkeer naar Europa in het lopende jaar, een en ander op grond van rapporten van haar kantoren in 25 Europese toeristen centra de verwachte toename van Ameri kaanse toeristen loopt in de verschillende landen uiteen van 3 tot 33%. Het aantal ge reserveerde bedden in de hotels in de maan den April en Mei is in 15 steden van 10 tot 25% groter dan verleden jaar en is in tien steden vrijwel even hoog gebleven. Uit alle steden werd bericht ontvangen, dat voor de seizoenmaanden Juni tot en met Augustus het aantal besproken plaatsen in de hotels reeds 10% groter is dan verleden jaar. Het grootste aantal Amerikanen wordt dit jaar verwacht in Parijs, Rome, Londen, Madrid; in Amsterdam worden dit seizoen 25% meer toeristen verwacht dan verleden jaar. Deze zomer zal op 22 en 23 Juli ter gelegenheid van de te houden markiezaat- feesten te Veere het door het echtpaar Abbe. leven - Labberton geschreven toneelspel „Veere door de eeuwen" worden opgevoerd in de oude Grote Kerk tegen de scheidings muur van de Hervormde Kerk. Ook zullen dan in Veere te zien zijn een tentoonstelling een gepavoiseerde vissersvloot, sjeesrijden, bezoek van de boerenwagenclub en wed strijden van Belgische en Nederlandse jacht clubs. Een 7-jarig dochtertje van de familie Kromhof te Enschede is in een boorden- knoopje gestikt. Het meisje werd tijdens het spelen plotseling onwel en verloor het be wustzijn. Ofschoon het kind ijlings naar een ziekenhuis werd overgebracht, bleek het bij aankomst te zijn overleden. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,53 Andere plaatsen 11,73 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. s Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF ■ALSEM ZEEF

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1