AXELSE COURANT De lof van de Azalea Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 20 APRIL 1955 69e Jaargang No. 57 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË GENT VIERT DE FLORALIËN 1955 VAN 23 APRIL TOT I MEI. Bloemenkwekcs in België, Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Groot- Brittannië, Zweden en zelfs in de Verenigde Staten bereiden zich voor op de „Floraliën 1955", één van de belangrijkste bloemententoonstellingen ter wereld, die om de vijf jaar te Gent gehouden wordt. Op 23 April zal deze tentoonstelling door Koning Boudewijn worden geopendop 1 Mei gaan de poorten dicht. In die tijd zal Gent de Floraliën vieren als een feest van bloemen en licht, een feest van uiterlijk vertoon en stille bewondering. Het is geen toeval, dat juist in Gent een bloemen-expositie gehouden wordt, waarvan de geschiedenis teruggaat naar het begin van de 19e eeuw het prille begin was een plaatselijke tentoonstelling van vijftig plan ten in de herberg „Frascati". die op 7 Fe bruari 1809 gehouden werd. Gent, handels- en havenstad en niet min der sfad van industrie, dankt veel van zijn verworvenheden aan de bijzonder gunstige ligging. Ganda was de naam van de oor spronkelijke nederzetting Ganda betekent in het Keltisch monding. Gelegen bij de samenstroming van Leie en Schelde had het met een groot achterland een gemakkelijke verbinding. Naar de zee stond het van ouds her open voor een veelvuldig contact met de andere West-Europese landen, in het bijzonder met Engeland. Als zetel van een bloeiende laken- en wolindustrie ontwikkelde Gent zich in de jaren 1000 tot 1300 tot een welvarende en machtige stad. Uit de kring van invloedrijke handelslieden kwam een sterke patriciërsgroep van 39 families voort. Moeilijkheden zijn de stad echter niet be spaard gebleven. Volksopstanden men herinnere zich het zevenjarig bewind van 1338 tot 1345 onder Jakob van Artevelde veroveringen door Vlaamse graven en Fran se heersers, het bewind der Habsburgers, de beeldenstorm, het Calvinistische bestuur, dat Gent zowel met Spanje als met Oranje in conflict bracht, wederom de Spaanse over heersing, Franse verovering, het Oosten rijkse tijdperk en de vereniging van de Zuidelijke en Noordelijke Nederlanden Willem I gaf Gent zijn universiteit dit alles heeft zijn stempel gedrukt op de schil derachtige ontwikkeling. De stad heeft tiiden van neergang en apathie gekend. Temidden van sociale en politieke onrust heeft Gent echter menigmaal een dynamische kracht onttwikkeld, waarvan nu nog de prachtige bouwwerken getuigen. Tekenend voorbeeld van Gents onderne mingszin leverde Lieven Bauwens, patriciërs- zoon, die in 1798 een'mechanische spinmolen en vijf gespecialiseerde werklieden uit Enqe- land smokkelde. Hij ontsnapte aan de greep van de Engelse justitie en ontsprong daar mee waarschijnlijk de doodstraf. Gent gaf hij dê moderne spinnerijen, zonder welke de textielindustrie aan Engelse concurrentie ten ondergegaan zou zijn. De stad kreeq de naam van „het tweede Manchester in Euro pa". De industrie op het gehele Europese vasteland profiteerde van deze economische spionnage en smokkel. De geschiedenis van de Floraliën de naam is een bedenksel met romantische klank begint ook bij een Engels initiatief. De Gentse hovenier Frans van Cassel had in Engeland de tentoonstellingen gezien, waar op de tuiniers hun producten aan het pu bliek toonden, In de herberg „Frascati". waar hij en zijn collega's elkaar ontmoetten, deed hij bij zijn thuiskomst het voorstel ook dergelijke tentoonstellingen te organiseren. Op 3 November 1808 werd de Maatschap pij voor Landbouw en Kruidhandel te Gent gesticht en op 7 Februari 1809 hield deze Maatschappij in „Frascati" haar eerste ten toonstelling. Een vijftigtal planten sierden de herberg. Beroepsbloemisten en amateurs behoorden de eerste jaren tot de deelnemers. Lieven Bauwens heeft in 1810 hij had het in middels tot burgemeester gebracht een grote zilveren medaille gewonnen met een „Coffea Arabica met bloemen en vruchten beladen. In 1814 was de tentoonstelling in het teken gesteld van de vrede, die in dat jaar te Gent gesloten werd tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Sinds 1839 is de tentoonstelling interna tionaal. Zij heeft steeds andere en grotere behuizing moeten zoeken. Zij heeft steeds meer favorieten gekend. De azalea stond altijd hoog in aanzien. Sinds 1883 zijn de orchideeën sterk vertegenwoordigd. De Ko ninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde stimuleert de belangstelling voor de begonia's, die, gelijk bij ons de bolbloemen gehele velden beslaan bekend zijn vooral de velden te Deurle, de Pinte en Lochristi. De Floraliën hebben ook moeilijke tijden gehad. In de eerste wereldoorlog waren de meeste kwekerijen verwoest. De „Floraliën van Herstelling" konden pas in 1923 ge houden worden. Zij waren met recht een Schitterende getuigenis van herstel. Met een steeds toenemende pracht volgden de ten toonstellingen elkaar weer op. Gent verwacht van het komende feest weer veel succes. Vorig jaar mocht het 750.000 bezoekers ontvangen. Dit jaar rekent men op nog meer. De bezoekers zullen hun weg langs de bloemen kunnen zoeken over een terrein van 30.000 vierkante meter. Niet alleen op de tentoonstelling, maar ook in de straten, op de pleinen en aan de gevels zul len bloemen prijken in bonte pracht. Voor het eerst zal men de Floraliën ook 's avonds bij een zorgvuldig gekozen verlichting kun nen bezoeken. De toegangsprijzen zijn de eerste vier dagen wel hoog. Men zal er ver standig aan doen na de 26e April te gaan. Deze tentoonstelling is de 178ste van de Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Kruidhandel te Gent en tevens de 23ste in ternationale bloemententoonstelling. Gedu rende de Floraliën, maar natuurlijk vooral op de openingsdag zal Gent in een feest roes verkeren. Wie zich dat maar even kan veroorloven, neemt vrijaf. Hij viert het feest van de bloemen en zingt de lof van de „eeuwige favorietde azalea. De Sint-Bavo met de aanbidding van het Lam Gods van Jan en Huibrecht van Eyck de Belfort, de Sint Nicolaaskerk, de gildehuizen, de 92 bbruggen, de markten. Gravensteen, de enorme waterburcht, de ab dijen ,en begijnhoven van Gent, zij zullen door de Floraliën vele duizenden bezoekers meer trekken dan normaal in negen dagen. Juist in deze tijd is in het Museum van Scho ne Kunsten de tentoonstelling „Keizer Karei en zijn tijd" van 2 April tot 30 Juni. Een boeiende concentratie van aantrekkelijkheden die zelden één stad kan bieden. DE VIERDE INTERNATIONALE LANDBOUWBEURS TE UTRECHT. Centrale jaarmarkt van tractoren en werktuigen voor de Nederlandse boer. De Internationale Landbouwbeurs, die van 28 April tot en met 4 Mei in Utrecht wordt gehouden, zal ruim tweemaal zo groot zijn als die van verleden jaar. Waren de inzendingen in 1954 uitsluitend in de Bernhardhal ondergebracht, waar zij een ruinate van 9000 vierkante meter in be slag namen, thans is een groot gedeelte van het open terrein aan de Croeselaan alsmede een deel van de Margriethal gereserveerd, een expositieruimte van totaal 21.000 vier kante meter omvattend. Aan de komende Landbouwbeurs, de 4e sinds 1952 door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs georganiseerd, zullen 184 firma's deelnamen, tegenover vorig jaar 106. Geëxposeerd worden o.a. tractoren voor de landbouw, freesmachines, cultivatoren, ploegen, eggen, zaai-, plant-, poot- en maai- machines, dorsmachines, combines, oogst- machines voor aardappelen, bieten, mais en vlas, weidesiepen, hooibouwwerktuigen, ele vatoren. hooiblazers, strobinders, stropersen en -snijders, silo's, drooginstallaties, hijs- en hefwerktuigen, transporteurs, landbouwwa- gens, kruiwagens, tuinbouwtrekkers, bere- geningsinstallaties, sproei- en spuitwerktui- gen, versttuivers, gazonmaaimachines, stal inrichtingen, schoffelmachines, benodigdhe den voor veeteelt (ook voor pluimvee), vee- verzorgingsartikelen en veevoedermachines, schuren, kippenhokken, broeikassen, melk- gereedschbppen, melkmachines, mestver- spreiders, kunstmeststoffen en -strooiers, sorteermachines voor aardappelen, fruit en granen, pompen, motoren, veevoeders, zaai zaden, bestrijdings- en ontsmettingsmiddelen. KOEWACHT De instructie van de gemeente-geneesheer zal door de raadsleden eerst worden bestudeerd. ABONNEMFNTSPRIJS: Lo.se nummer. 6 cent Kwartaal-abonnement s Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. eD Adm.: Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlön (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. BLAD GEMEENTERAADSVERGADERING. De voorzitter opent de vergadering en heet de vol tallig aanwezige raad welkom. Op deze vergadering is ook tegenwoordig de heer Kuypers van de Bouw- kas Nederlandse gemeenten. Deze geeft een uiteen zetting over de werking van en het bouwen met de bouwkas, waarna door enkele leden nog inlichtingen worden gevraagd. Indien de gemeente tot deze bouwkas toetreedt, moeten vijf aandelen van 250.genomen worden, waarvan 20% dient gestort te worden. Hiervan ge niet de gemeente rente. Als entrée-geld dient betaald te worden 50.Voor eventuele bouwers met deze bouwkas zal de gemeente een garantielening moeten aangaan. Met algemene stemmen wordt besloten toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Beëdiging gemeente-ontvanger. De heer C. Notté legt in handen van de voorzit ter de voorgeschreven eed af, ingevolge de gemeente wet als ontvanger dezer gemeente. Viering 5 Mei-herdenking. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voor de viering van de bevrijdingsdag 1000 beschikbaar wil len stellen voor de tractatie van schoolkinderen, het organiseren van volksspelen, onkosten muziekgezel schap, onkosten H. Mis en stille kranslegging op het Poolse graf op 4 Mei. Het sportcomité zal zijn medewerking verlenen bij he thouden van de volksspelen. Aan verenigingen die op 5 Mei iets organiseren wordt een bedrag van 10.per vereniging beschikbaar gesteld. Na enige bespreking wordt met algemene stemmen besloten een bedrag van 1000 beschikbaar te stel len, dat zo nodig kan verhoogd worden tot 1200. De heer Verburg komt ter raadsvergadering, waarna deze overgaat in besloten zitting. Na heropening wordt de agenda voortgezet. Bijdrage aanslultingskosten electrisch net. Naar aanleiding van een verzoek om een bijdrage in de aansluitingskosten op het electrisch net van B. C. Baert wordt met algemene stemmen besloten de bijdrage vast te stellen op 187.en deze bij drage te verlenen aan B. C. Baert en wed. L. Baert. Naar aanleiding van een verzoek van de bewoners in de Wouterij om een bijdrage in de aansluitings kosten op de waterleiding wordt op voorstel van B. en W. met algemene stemmen besloten een ver goeding toe te kennen van 30.per perceel. Subsidie Stichting 19401945. De voorzitter deelt mede, dat deze stichting een subsidie verzoekt bij de herdenking van haar 10-jarig bestaan. Het voorstel van B. en W. is om deze sub sidie af te wijzen omdat dit een zaak is, die het Rijk aangaat. De heer de Waele is van mening dat het mis schien de bedoeling is te weten, wat het volk voor deze stichting voelt en stelt voor een eenmalige sub sidie te verlenen van 50. Met alleen de heer Pol spoel tegen, wordt dit voorstel aangenomen. Subsbidie Juvenaat H. Hart. Na een toelichting van de voorzitter wordt met al gemene stemmen besloten een subsidie toe te kennen van 100 per leerling voor 1955. Subsidie V.V. Koewacht. De voorzitter deelt mede, dat deze vereniging voor 1955 een subsidie verzoekt van ƒ800. Hij geeft een toelichting hierop en deelt o.a. mede dat de spelers zelf weinig voor de voetbalsport over hebben De heer de Waele is van oordeel dat de jeugd tegenwoordig veel afleiding heeft, zij gaan liever naar grotere wedstrijden in de buurt, vandaar is er weinig belangstelling voor de plaatselijke club en ook weinig ontvangsten. Met algemene stemmen wordt besloten voor 1955 de gevraagde subsidie te verlenen, doch een schrijven tot de club te richten, dat de prestaties en de mede werking der spelers zullen worden nagegaan en dat hiermede bij latere subsidie-aanvragen rekening zal worden gehouden. Subsidie Comité Ouden van Dagen. Met algemene stemmen wordt op het verzoek van het Comité Ouden van Dagen besloten een subsidie van 300 te verlenen voor 1955. Het verzoek om verhoging per leerling der R.K. scholen wordt op voorstel van B. en W. aangehouden omdat nog enkele overgelegde ramingen met het be stuur van deze scholen dienen besproken te worden. Boerderijenplan Waterleiding Mij. Voorgelezen wordt een schrijven van de N.V. Waterleiding Mij. betreffende de aansluiting van de resterende boerddfijen en woningen, waaruit blijkt, dat de kosten hiervan voor de gemeente ƒ2000 tot 3500 zullen bedragen gedurende 30 jaar. Besloten wordt deze zaak aan te houden. Besloten wordt bij de Centrale Dienst op spoed aan tedrlngen voor de bouw van een dringend nood zakelijke nieuwe kleuterschool. Verordening hulpverlening bij brand. Medegedeeld wordt, dat de gemeente Axel een verordening heeft vastgesteld voor hulpverlening bij brand van en aan naburige gemeenten. De voorzitter zegt in de toelichting hierop dat deze toetreding geen enkel bezwaar kan opleveren en wordt met algemene stemmen aldus besloten. Rondvraag. De heer de Waele deelt mede, dat de subsbidie voor de helicopterdienst in de vorige vergadering is afgewezen. Hij meent dat de heer Polspoel inder tijd een voorstel heeft ingediend om een subsidie te verlenen van 200 voor één jaar, waarover niet is gestemd. Hij gaat nog steeds van het standpunt uit. dat de gemeente moet laten zien dat zij mee wil werken. Het voorstel van de heer Polspoel wordt In stem ming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heren Polspoel, de Schepper, de Waele en E. Vermandei, tegen de heren Baert. Mat- thijs en R. Vermandel. De heer Polspoel stelt voor een begroting te laten opmaken voor verbetering van de straatverlichting in de buitenwijken. Met algemene stemmen wordt hiermede accoord gegaan. De voorzitter deelt mede, dat in een gehouden ver gadering voor de landbouwschool is medegedeeld, dat het gebouw aan de gemeente blijft en dat de N.C.B. dit ka ngebruiken zonder betaling. De bedoeling is, dat het gebouw wordt overgedragen onder bepaalde voorwaarden en dat het onderhoud voor rekening van het schoolbestuur komt. De heer Baert vraagt de raadsvergaderingen des middags te beleggen en de heer R. Vermandei ver zoekt de agenda uit te breiden met de voorstellen van B. en W. De voorzitter zegt, dat hij deze kwesties eens nader zal bestuderen en sluit hierna de vergadering.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1