AXELSE COURANT Ook in Amerika is de fiscus niet gauw tevreden. „Internationale" Motorterreinwedstrijden HEROPENING VAN MINIATUUR WALCHEREN J. C.VINK Zenuwrust. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 16 APRIL 1955 69e Jaargang No. 56 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven sctirijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Vóór middernacht van 15 April zullen er naar schatting 60 millJoen Amerikanen hun aangiftebiljet voor de Inkomstenbelasting 1954 bij de administratie der belastingen heb ben ingeleverd. Voor de financiering van economische en sociale verplichtingen, zoals b.v. de steun aan het buitenland, is de Amerikaanse re gering voor ongeveer de helft van de daar voor benodigde gelden, aangewezen op de entvangsten uit de Inkomstenbelasting. „De spil waarom het Amerikaanse be lastingstelsel draait", aldus het hoofd van de belastingdienst, T. Coleman Andrews, „is de vrijwillige nakoming van verplichtingen door de belastingplichtigen. De overgrote meerderheid van de belastingbetalers komen hun verplichtingen concientieus na." De Amerikaanse inkomstenbelasting is sterk progressief het percentage stijgt van 20 over de eerste 2000 belastbaar inkomen tot 91 over het belastbbaar inkomen boven 200.000, met dien verstande, dat het totaal van het belastingbedrag niet meer dan 87% zal bedragen van het zuiver inkomen, na dat rekening is gehouden met vrijdom van belasting en aftrek. Teneinde tot een billijke aanslagregeling te komen zijn in de wet bepalinge*) opge nomen, waardoor het onzuiver inkomen kan worden verminderd zo wordt voor elk kind dat geheel ten laste van de kostwinner komt een aftrek toegestaan van 600 dit geldt ook voo randere personen, die geheel te zij nen laste komen, voor blinden en ouden van dagen. De belastingplichtige mag, binnen be paalde grenzen, ook verminderingen van het inkomen toepassen met betrekking tot giften voor liefdadige doeleinden, zakenverliezen, buitengewone uitgaven voor ziekten, rente betaling op hypotheken en leningen, voor reeds betaalde staats- en plaatselijke belas tingen, verliezen aan eigendommen, die niet door verzekering gedekt zijn en soortgelijke uitgaven van verschillende aard, zoals con tributies aan vakbonden, vaktijdschriften en onkosten op zakenreizen gemaakt, die door de werkgever niet vergoed worden. De inkomstenbelasting ten behoeve van de Federale Regering, is evenwel slechts een deel van de belastingdruk, die op de Ame rikanen rust, want naast andere heffingen ten behoeve van de Federale Regering accijnzen, successiebelasting en belasting op onroerende goederen worden door de steden en gemeenten nog allerlei belastingen geheven. Het totale bedrag dat in 1954 door de regeringen van de Unie en van de Staten, op inkomsten, onroerende goederen, succes sie cd giften geheven werd, wordt geraamd op 32.900 millioen. Door 31 van de 48 staten en het district Columbia (Washing ton) wordt inkomstenbelasting geheven in het fiscale jaar 1954 bedroeg de opbrengst van deze belasting ongeveer 1 milliard. Accijnzen op automobielen, sterke drank, sigaretten enz. wordt voor het fiscale jaar 1955 geraamd op 9100 millioen. Omzetbe lasting, geheven door staten en plaatselijke diensten, bracht in het fiscale jaar -954 ruim 6400 millioen op deze belasting wordt in 35 staten geheven. De plaatselijke regeringen zijn voor hun inkomsten voornamelijk aan gewezen op de belasting op onroerende goe deren, maar in de laatste jaren zijn de grote steden in een toenemende mate er toe over moeten gaan hun inkomsten aan te vullen door het heffen van omzetbelasting. De regering streeft er naar de inning van de inkomstenbelasting te vereenvoudigen door de werkgevers te verplichten bij de uitbetaling van lonen en salarissen een be paald bedrag in te houden, dat aan het eind van het jaar verrekend wordt me de aan slag op de inkomsten. Al met al dus een bewijs dat ook een groot en rijk land als de Verenigde Staten een flinke bijdrage van elke burger eist om het staatsapparaat in stand te houden en zo goed mogelijk te laten functionneren. Laat U dat een troost zijn wanneer U eerstdaags Uw eigen aangiftebiljet gaat in vullen TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. De Heilige Bloedprocessie in Brugge. De Heilige Bloedprocessie in Brugge, een unieke religieuze manifestatie in West- Europa, zal dit jaar op 9 Mei worden ge houden. Deze processie vindt haar oorsprong in de tweede kruistocht, toen de Graaf van Vlaanderen als beloning voor betoonde dap perheid van de Koning van Jeruzalem een reliquie van Christus' Bloed ten geschenke kreeg. Deze reliquie wordt in Brugge be waard en éénmaal per jaar tijdens de pro cessie, welke door tienduizenden uit binnen- en buitenland wordt bijgewoond, aan het publiek getoond. Evenals voorgaande jaren zal de processie bestaan uit een godsdienstig en een histo risch deel. UITGEBREID EN VERFRAAID EILAND-IN-MINIATUUR GEREED OM DUIZENDEN TE ONTVANGEN. DIT JAAR KWAM UNIEKE SAMENWERKING MET INDUSTRIE TOT STAND. „Miniatuur - Walcheren" is een merk waardige en bloeiende gemeenschap Overal in Nederland worstelt men met het probleem van bouwvolume en woning nood, maar de mensen van dit eiland in het klein gaan blijmoedig aan al deze moeilijke zaken voorbij, want zij hebben er geen last van. Integendeel, op hun 7000 m2 grond ver rijst pand na pand, worden oude gebouwen bekwaam en met liefde gerestaureerd en ge staag wordt er verder gewerkt om dit ge hele complex van steden, dorpen, duinen, strand, havens en wat er al zo bijhoort, zo model mogelijk te krijgen. Zo model moge lijk Is er wel een betere uitdrukking te vin den voor de opbouw van dit unieke Minia- tuur-Walcheren Want het gaat hier im mers zowel letterlijk als figuurlijk model Letterlijk, omdat op het Middelburgse Mo lenwater een eiland is en wordt opgebouwd, waarvan havens, huizen en al die dingen, tot in het kleinste detail een model zijn van het origineel. Figuurlijk, omdat hier zovelen bezield en enthousiast aan hebbben meege werkt en nog altijd meewerken. Nog altijd In de afgelopen maanden zijn weer tiental len nieuwe objecten tot stand gekomen, zo dat op 30 April de openingsdatum van het eiland-in-miniatuur een uitgebreid en herboren Walcheren-in-het-klein gereed is om de bezoekers te ontvangen. Dat zal een feestelijke gebeurtenis worden, zoals trou wens het gehele seizoen hier één feest kan zijn omdat het bezichtigen van deze wonder schone en gave collectie al een feest op zich zelf is. Men kent de geschiedenis van het Minia tuur. Het werd opgebouwd in 1954 oml de bezoekers van Zeeland samenvattend te la ten zien, hoe prachtig Walcheren weer was geworden. Bijna 210.000 bezoekers kwamen van heind en ver toegestroomd en waren enthousiast over dit grootse project en op aandrang van velen werd besloten ook in 1955 de poorten van Miniatuur-Walcheren te openen. Maar de Stichting Nieuw-Wal- cheren zat inmiddels niet stil en zorgde er voor, dat het geheel kon worden uitgebreid en verfraaid. Tientallen nieuwe modellen werden toegevoegd en de bestaande werken stuk voor stuk bekeken, hersteld en ver beterd. Alle objecten werden voorzien van een 8 cm. dikke fundering van gewapend beton, waarvoor niet minder dan 120 balen cement nodig waren. De wandelpaden wer den grondig versterkt, de „straatverlichting" werd uitgebreid, kortom het geheel werd nog fraaier dan vorig jaar. De voorbeelden daar van liggen voor het grijpen de Vlissingse havenbassins werden aanzienlijk vergroot, de nieuwe keersluisbrug, compleet met ver lichting en hefinrichting, werd aangebracht, er kwam een pracht van een baggermolen, hotel Brittannia, Vlissingens nieuwste aan winst, kwam op de Boulevard met nog ver scheidene andere panden ook de galerij op het strand werd natuurgetrouw opgetrok ken, Westkapelle kreeg een kerk en school, alsmede nieuwe woningen, ook Arnemuiden zag zijn woningvoorraad uitgebreid, hier is ook een scheepswerf gebouwd en aangelegd, Veere onderging eveneens uitbreiding, er kwamen b.v. sluizen, in Middelburg wer den diverse objecten verbeterd en verfraaid de glas-in-loodramen van de oude gebouwen zijn met behulp van fijne reepjes lood nu inderdaad echte „glas-in-loodramen" ge worden, het carillon van de Lange Jan werd verbeterd, de klok wijst de tijd aan, de mu- ziekschelp werd aanzienlijk vergroot en zo zou men nog enige tijd door kunnen gaan. Maar er is nog één belangrijk punt, dat bijzondere vermelding verdient, namelijk de uitzonderlijke wijze, waarop dit jaar de aan dacht op de industrie wordt gevestigd. Er is namelijk een grote.galerij gebouwd, een gla zen vitrine, waarin de producten van de Walcherse industrie zijn tentoongesteld. Daardoor is wel een buitengewone com binatie ontstaan enerzijds het schilder achtige, pittoreske Walcheren, anderzijds de producten van de nijverheid. Walcheren is immers niet alleen een prachtig toeristen gebied, maar het is ook een bedrijvige streek waar velen in de industrie een bestaan vin den. De dynamiek van de industrie kent men op Walcheren evengoed als elders en daarom is het zo verheugend, dat op het Miniatuur een trefpunt van duizenden en nog eens duizenden toeristen op zulk een waardige wijze de aandacht op dit element wordt gevestigd. Ook dit jaar is er weer een uitstekende gids voor de bezoekers vervaardigd, die van alle objecten een zakelijke en goede ver klaring geeft. Bovendien is hierin opgeno men een korte historische beschouwing per plaats van de hand van de heer H. Pieters, bibliothecaris van de Provinciale Biblio theek, een kenner van Zeelands historie, zo als er slechts weinigen zijn. De Stichting Nieuw-Walcheren zo blijkt nu weer is haar devies „Bevorde ring van Walcherens welvaart" weer trouw gebleven en zorgt er ook dit jaar weer voor, dat een uitzonderlijk en aantrekkelijk geheel voor Zeelands bezoekers gereed kwam. Digestif Bennies - Om zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen MAG MEN EEN WILLEKEURIGE WEDSTRIJD EEN EXTRA-MOOIE TITEL GEVEN? door Piet Nortier, Voorzitter Sportcommissie F.I.M. Naar aa nleiding van de komende motor terreinwedstrijden in Geffen (N.-Br.), die gesierd zijn met de weidse titel „West-Euro- pese Terreinkampioenschappen", heeft men mij gevraagd, „of dat nu zo maar mag". Welnu, we leven in een vrije land, met een grondwettelijk recht van verenigen en vergaderen en wanneer dus bijvoorbeeld elf Belgische slagersjongens op een wei landje tegen elf Nederlandse collega's komen voetballen en men noemt dat een „Hol- land-België" voetbalwedstrijd, dan is daar wettelijk waarschijnlijk weinig tegen te doen, alleen zullen die jongelui vermoedelijk har telijk uitgelachen worden. Maar waarom doet men die gekke dingen niet Omdat de voetbalsport internationaal goed georganiseerd is, niet, omdat een aan tal lieden de baas willen spelen, maar om dat men begrijpt, dat organisatie en disci pline noodzakelijk zijn voor een sport. Met motorrijden is het niet anders, maar daar gelden nog argumenten, die bij het voetballen niet tellen .namelijk de veiligheid van rijders en publiek. De motorsport is zeer grondig internatio naal georganiseerdbij de F.I.M., de „Féderation Internationale Motocycliste", zijn niet minder dan 34 landen aangesloten en men kan gerust zeggen, dat 99,9% van de motorwedstrijden in de wereld onder de reglementen van die F.I.M. verreden wor den, hier te lande uiteraard onder die van de K.N.M.V., de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, die Nederland in de F.I.M. vertegenwoordigt. Nu zijn de reglementen van de F.I.M. zeer streng, zowel op het gebied van de beveiliging van de wedstrijdbanen, als op dat van de keuring van machines, kleding en valhelmen van de rijders enz. Niet alleen de veiligheid, maar ook de goede naam van de motorsport is afhankelijk van een strikt opvolgen van die voorschriften. Ook in de motorsport zijn natuurlijk lie den, zij het ook maar enkele, die niet in het gareel wensen te lopen, hetzij omdat zij ruzie hebben gehad in de eigen club en daarna „op zichzelf" zijn begonnen, hetzij dat men al die door de K.N.M.V. voorge schreven veiligheidsmaatregelen maar las tig of te kostbaar vindt. Nu komen er dan „internationale terrein wedstrijden", zelfs onder de titel„West- Europees Kampioenschap van de Internatio nale Motorbond". Deze wedsrijden staan in kwaliteit natuurlijk op hetzelfde plan als pinkpillen tegenover echte geneesmiddelen. Een andere internationale motorbond naast de F.I.M. bestaat alleen in de fantasie van enkele wedstrijdorganisatoren, terw'ijl de kwaliteit van de deelnemers niet hoog kan zijn, omdat alle goede rijders in Europa onder de F.I.M.-reglementen rijden, die deel name aan „zwarte wedstrijden verbieden. En geen enkele rijder van klasse zal immers zijn F.I.M.-startlicentie in de waagschaal stellen door het deelnemen aan dergelijke „zwarte" evenemjenten. Die titels „Internationaal" en „Kampioen schap zullen wellicht toeschouwers naar die wedstrijden lokken, die dan zeker diep teleurgesteld naar huis zullen gaan, om daar te vertellen „dat het met die motorwedstrij den ook niets gedaan is". En dat is jammer, want juist in Brabant worden voortreffelijke, wel goedgekeurde wedstrijden gehouden, die tienduizenden enthousiaste toeschouwers trekken. Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. De thans met zoveel bombarie aangekon digde „pink-pil -wedstrijden kunnen wel licht wat duiten uit de zakken van het on juist voorgelichte publiek in die van de or ganisatoren spelen, maar erger is, dat zij aan de goede naam van de uitstekend ge organiseerde K.N.M.V.-motorsport alleen maar schade kunnen berokkenen. Dat burgemeesters en andere autoriteiten zich voor het privé-karretje van ongeorga niseerde lieden laten spannen, is te betreu ren, want als er ongelukken gebeuren, ko men terecht de verwijten en zullen zij daarvoor verantwoordelijk worden ge steld. Ziehier het standpunt van de F.I.M., die zich overigens over deze „zwarte" wed strijden weinig zorgen maakt, omdat die vanzelf uitsterven. En dat zullen zij in Bra bant zeker ook doen. Ut ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere morgen de kleine dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw eenheel ander mens. Dat doet Kruschen's bloedzuiverende werking, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. Ing. Med. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1