t€RUQ in öe moööeR. A UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 50) (Slot) OVERSLAG HULST TERNEUZEN. BAZAR VOOR DE JEUGDHERBERG. Vrijdagmiddag had in een hiervoor gereserveerd lo kaal van de Openbare Lagere School de opening plaats' van de bazar, die georganiseerd was voor de acco- modatie van de Jeugdherberg ,,Bleye Haghe" alhier. Deze opening droeg een officieel karakter en ge- sehiedde door mevrouw van Oeveren-Julius, die enige ogenblikken na het bepaalde tijdstip het woord nam om de genodigden, die het lokaal bijna gehéel vulden, toe te spreken. Met burgemeester vanOeveren merkten wij nog op het lid van Ged .Staten, de heer C. Hamelink en de leden van de plaatselijke Commissie van Bestuur der Jeugdherberg en een groot aantal dames-medewerkstres. Mevrouw Van Oeveren, haar taak vervullend, con stateerde dat het lang verbeide ogenblik van de opening dezer bazar thans is aangebroken en al geschiedt dit op 1 April het is dus geen „grap" ,maar werke lijkheid. Het doelis overbekend. Het interieur onzer Jeugdherberg is nog zeer onvolledig en incompleet. De grootste behoeften zijn de nodige douches, een piano, alsmede een meer gecompleteerde keuken-uit rusting. Moge deze bazar het gestelde doel helpen verwerkelijken. Spr. bracht een woord van erkente lijkheid aan bestuur, dames- en jeugdmedewerkersfsters. Er is door allen niet alleen hard gewerkt, doch ook gedacht om alles tot een goed resultaat te brengen en zij hoopte dat alle gekoesterde wensen nu in vervulling zullen gaan. Daarmede verklaarde zij de bazar voor geopend en werd door de vele aanwezige dames de aangewezen plaats bij de talrijke stands en attracties ingenomen. Al spoedig nam de drukte toe en in de avonduren werd het zeer druk en was reeds aan te zien, dat ook deze bazar weer als zovele andere hier ter plaatse tevoren georganiseerd een succes beloofde. Van de talrijke attracties noemen wij naast het onmisbare „Rad van Avontuur" en de traditionele grabbelton, werp- en schiettenten, loterij en handwerk- afdeling, waterballet en zelfs een muzikaal hoekje, waar men tegen betaling allerlei verzoek-gramofoon- platen kon laten draaien. Naar wij constateerden stonden ook de Zaterdag namiddag en -avond de lokalen en de omgeving van het Schoolstraatje in het teken van deze bazar, waar van wij te zijner tijd nog nader het resultaat hopen mede te delen. GESLAAGD. De dames N. Jansen, P. van Hilten, D. Couvée en H. Weijns all ente Axel slaagden voor het Unie- praktijkdiploma Machineschrijven. VERKEERSVERBETERING. De gevaarlijke bocht nabij de z.g. Eerste Verkorting in de rijksweg Axel—Hulst werd nadat de water leiding aldaar was omgelegd rechtgetrokken, het geen voor het intensieve verkeer op deze weg een zeer grote verbetering betekent. DE PAASVEEMARKT. Onder de meest ideale weersomstandigheden vond alhier Zaterdag de langzamerhand traditioneel ge worden Paasveemarkt plaats. Waarschijnlijk echter waren juist deze weersom standigheden van invloed op de niet zo grote aan voer als voorgaande jaren, want er lag een week achter ons van hard „labeur" in de agrarische sector, als oorzaak van de langdurige vorstperiode. Het mag dan waar zijn, dat de opzet van deze markt zuiver commercieel is te zien, zodat in de eerste plaats de handel geinteresseerd dien<v te zijn, het feit lag er. Maar ook, dat desondanks, deze markt gunstig af- Zo, nu heb ik eens gezegd, wat ik al jaren op mijn hart had. Geef me zijn adres en ik rijd meteen naar Amsterdam om Nol op te halen. Dan breng ik hem hier, oNra, en wees dan weer de vrouw, die je was, toen we elkander leerden kennen, daar aan die dijk bij de spoorbaan. Vergeet de jaren, die achter jullie liggen en begin opnieuw. Je kunt nog een mooi leven voor je hebben." Geurt, die misschien nog nooit in zijn leven zo lang achter elkaar had gesproken, haalde diep adem en stak een sigaret op. Voor hem zat de vrouw, de handen onder het hoofd gesteund. Langzaam liep de man om de tafel heen en legde even zijn harde, ruwe werkhanden op het reeds grijzende haar van Nora. „Tot straks, Nora," zei hij zacht. „Zul je zul je hem op een ouderwetse manier welkom heten 7" „Ikikzal het proberenantwoordde ze schor. Geurt keek nog even en liep naar de deur. Toen herinnerde hij zich „Wat is z'n adres, Nora 7" De vrouw haalde een boekje uit haar winkelschort en schreef wat op. Ze scheurde het blaadje uit en legde het op tafel. Toen legde ze haar hoofd op de armen en snikte het uit. Geurt kwam terug en stak het blaadje in zijn zak. Nogmaals legde hij zijn hand op haar hoofd. „Huil maar eens goed uit, meid, dat zal je goed doen. En dat geeft lucht. We hebben allemaal wel eens wat in ons leven om over te huilen. Geneer je maar niet, hoorwe zijn allemaal maar mensen stak tegen elders in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds ge organiseerde Paasveemarkten. Des middags te 12 uur richtte de heer W. Koster Jz. zich met de volgende rede door middel van de geluids installatie tot de belangstellenden Autoriteiten, Dames en Heren Namens de Axelse veemarktcommissie is het mij een genoegen U allen hier hartelijk welkom te mogen heten. In het bijzonder het college van B. en W. Wij stellen het zeer op prijs, dat U door Uw tegen woordigheid blijkt geeft sympathie te koesteren voor hetgeen het bedrijfsleven hier vandaag weer organiseert. Welke mening men over de betekenis van het Paasfeest moge hebben, over één zaak is er ongetwij feld geen verschil van opinie en dat is het feit, dat iedereen voor zover het de materiële zijde van Pasen betreft, graag een goede Paastafel wil hebben. Dat op deze tafel de vleesschotel een dominerende plaats inneemt is ook gemeengoed. Uit het één volgt het ander en zo kwam men tot het tentoonstellen, dat s in het openbaar laten bezichtigen, van die dieren, die men met Pasen voo rde slacht dacht te bestemmen, de Paasveetentoonstelling. Zo is het ook hier in Axel en ik wil daarom van daag speciaal de consument opwekken om onze Paas veemarkt met een bezoek te vereren, opdat men zich kan overtuigen welke kwaliteit vlees men in de kuip krijgt. Uw Paasmaaltijd zal er lekkerder door smaken en U zult intenser genieten van het „vette der aarde". Het verheugt mij n.l. te kunnen constateren, dat het zelfs voor een leek niet moeilijk is om te zien, dat eerste kwaliteit slachtvee hier te kust en te keur is. Mede in verband hiermede, twijfel ik er niet aan, dat vele goede transacties op deze markt tot stand zullen komen.. Op mij rust thans nog de aangename taak om allen, die ons op enigerlei wijze steun verleenden om deze dag te organiseren, dank te zeggen voor hun betoonde en zeer gewaardeerde interesse in ons streven, inzonderheid het Gemeentebestuur. Verder onze welgemeende dank aan dierenarts de Putter voor zijn veterinaire arbeid, die hij telkenmale weer voor on sverricht, aan de dienst Gemeentewerken voor de verzorging van dit marktterrein en aan de Rijkspolitie voor de handhaving van de orde en de vlotte regeling van het verkeer. Nog een speciaal woord van erkentelijkheid wil ik gaarne richten tot de vertegenwoordigers van pers en vakpers, die op hun eigen wijze hun steentje bijdragen tot het wel slagen van onze markt. Hulde en dank aan U allen. Dames en Heren, moge ook deze Paasveemarkt, in- sidprs en outsiders, beide tot voldoening strekken. Ik wens U allen, namens onze commissie, een prettige en succesvolle dag. Onmiddellijk hierna vingen de keurmeesters in de diverse afdelingen van het aangevoerde Paasvee en varkens hun gewone werkzaamheden aan met het hieronder volgende resultaat VETVEE. Vette runderen met 6 tanden t le. Gebr. Ver straten, Axel2e. R. Blankert. Axel. Vette runderen met 2 tanden en meer: le. J. de Kraker, Axel 2e. A. C. Audenaerdt, Axel3a. P. Koene, Koewacht 3b. R. Blankert, Axel. Ossen met 6 tanden: le. en lb. L. van Dorsselaer, St. Jansteen 2e. P. Koene, Koewacht. Ossen met 4 tanden2e. G. Scheele, Hoek. Ossen met 2 tanden: le. P. Koene, Koewacht. Ossen zonder tandenle. P. Koene, Koewacht. Dikbillen met 4 tanden: le. L. van Dorsselaer,, St. Jansteen. Vet kalfle. Gebr. Verstraten, Axel 2e. R. Blankert, Axel. Vette koeien: 2e. R. Blankert, Axel. Vette schotten2a. en 2b. L. van Dorsselaer, St. Hoofdstuk 15. DE WEG TOT ELKANDER. Nol, die aan tafel zat te lezen, schrok, toen hij Geurt zag binnenkomen. Maar deze liep, joviaal la chend op hem toe en greep zijn hand. „Zo, onder duiker," riep hij op geforceerde toon, „heb je je hier verborgen 7 Niet gek bekeken. Ik denk dat de Moffen je hier vroeger nooit gezocht zouden hebben. Maar ehtrek je jas aan en ga met me mee naar Papendrecht .Ik kom je namelijk halen, zie je." Nol week instinctmatig achteruit op zijn stoel. „Nee," zei hij zwakjes. En to ennogmaals „Nee „Wat nee deed Geurt kwasi verwonderd. De wa gen staat voor, jong. Ja, de zaken gaan vooruit. Ik heb sedert een paar maanden zelf een wagentje. Loopt als een kieft. Vooruit jong, geen gekheid. In Papendrecht zit iemand op je te wachten en wou jij dan „nee" zeggen Nol keek hem verwonderd aan. „Wat zeg je 7" „Dat in Papendrecht iemand op je zit te wachten. Ja, Nora. Kerel, nieuw geluk ligt er voor het grijpen. Kom op, jong, dat moet je niet laten wachten." Langzaam stond Nol op. Achter hem stond Annie reeds met zijn hoed en zijn jas. Werktuigelijk trok hij de jas aan en met de hoed in de hand keek hij beur telings van Geurt naar de vrouw. „Komtkomt het allemaal dan weer goed 7" vroeg Nol zacht ,met twijfel in zijn stem. „Komen Man, het is alweer in orde, hoor. Dat zul je zelf ervaren, als je thuis bent. Wou je nu nog langer talmen 7" Nol legde zijn hoed op tafel en liep naar Geurt. Hij pakte met beide handen zijn vriend bij de jasrevers en er was een woeste blik in zijn ogen, toen hij vroeg „Je houdt me toch niet voor de gek, Geurt Want anders7 Geurt's ogen werden staalhard. Hij legde zijn han- d enop de schouders van deander en zei met een stem die ongewoon klonk uit zijn anders joviale gezicht Jansteen 3e. Gebr. Verstraeten, Axel. Schoonste groep vetste (3 stuks) le. P. Koene, Koewacht2e. L. van Dorsselaer, St. Jansten 3e. R. Blankert, Axel. KampioenL. van Dorsselaer, St. Jansteen. Reserve kampioenGebr. Verstraeten, Axel. VARKENS. Schoonste vet varken: le. Slagerij Blankert, Axel; 2e. A. C. Audenaerdt, Axel. Schoonste vleesvarken: le. Gebr. Verstraten, Axel; 2e. A. C. Audenaerdt, Axel. Beste zeug: le. Gebr. Verstraten, Axel. Zwaarste varken: le. Gebr. Verstraeten, Axel. Groep van 3 vleesvarkens van één eigenaar': le. Gebr. Verstraten, Axel2e. A. C. Audenaerdt, Axel. Vetste schaap: 2e. A. van Wijck, Sluiskil. „BOEREN"- PARADE. Het ligt in de bedoeling van de harmonie „Con cordia" om Donderdagavond bij gunstige weersom standigheden de Boerenkapel in „tenue" een muzikale rondwandeling door enige straten van onze gemeente te laten maken. Onder de opgewekte klanken van de in korte tijd befaamd geworden \,Aerpelkappers" zal dan door het bestuur en enige werkende leden van de harmonie getracht worden de laatste loten ten bate van het Instrumentenfonds van „Concordia" aan de man te brengen. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehouden SIMAVI- collecte bedroeg 280,72 „DE GOUDEN KOOI". Of het toe te schrijven was aan de overvoering van de amusements-gelegenheden van de laatste tijd, dan Wel aan de veeleisendheid van het toneelminnend pu bliek, dat meer gedisponeerd is voor „beroepstoneel" wij weten het niet, maar een feit is het dat de zaal Maandagavond in „Het Centrum" schraal bezet was. De toneelgroep „Terneuzen" bracht als vijfde en slotavond van een tournée-door het Land van Axel ten bate van het Juliana Ziekenhuis te Terneuzen een opvoering van het toneelspel „De Gouden Kooi". Alleen reeds dit nobele doel had een veel ruimere belangstelling verdiend. Zowel in Terneuzen, Sluiskil, Hoek en Zaamslag was er een veel ruimere belang stelling en de ambitie waarmede deze groep zich gaf bleef zelfs ten overstaan van dit slecht opgekomen publiek loffelijk. In de pauze werd door de fa. Maas uit Terneuzen toast geoffreerd, terwijl ook nog een lotenverkoop ten bate van de Stichting Protestants Ziekenhuis plaats had. De heer'I. Provoost leidde de avond in, waarbij hij nog eens uitvoerig het doel van deze toneel-tour- née schetste als zijnde zuiver dienstig aan de belangen en behoeften van het Terneuzense Ziekenhuis- Na afloop bracht hij dank aan de executanten en werden een drietal dames van het toneelgezelschap met bloemen gehuldigd. MUZIEKCONCOURS OP HEMELVAARTSDAG TE WATERVLIET (B.) Van het hier ter plaatse gevestigde secretariaat van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaan- deren vernemen wij, dat de inschrijvingen voor het jaarlijkse traditionele Korpsconcours op Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) thans zijn gesloten. Aan dit concours zal worden deelgenomen door de navolgende muziekkorpsen in de hieronder ge noemde afdelingen 2e Afdeling (fanfare) „Kon. Aaardenburgse Fan faren", Aardenburg „Nut en Genoegen", Nieuwvliet. le Afdeling (fanfare). Kon. fanafare „Eendragt maekt magt", Watervliet (B.) „Uit het Volk, voor het Volk", Breskens. „Marinier Van Veen, wij kennen elkaar negentien jaar, hebben bij hetzelfde wapen gediend, zijn op de zelfde dag getrouwd en hebben in dezelfde verzets groep gezeten. Wij heben meer dan eens samen de dood voor ogen gehad. En wou jij aan mijn woorden gaan twijfelen 7" Nol schudde zijn hoofd. Zijn handen vielen af. „Nee, dat mag ik niet .Als het zo is, dan moet ik gaandan moet ik gaan Hij draaide zie hnaar de vrouw, die naar de twee mannen keek met tranen in de ogen. Nol greep haar hand en drukte die. „Dank je, moeder," zei hij zacht, „voor alles, wat je voor mij voor onsge daan hebt. Ikik zal het niet vergeten nee, dat zal ik nietToen boog hij zich over de vrouw, die een hoofd kleiner was en drukte een zoen op haar wang, die nat was van tranen. Zoals hij zo vaak zijn moeder een zoen had gegeven. Ze luisterde naar de voetstappen op de trap, hoorde de deur dichtslaan en even later het geluid van een wegrijdende wagen. Toen viel ze op een stoel neer en snikte het hartstochtelijk uit „God in de hemel, laat het weer goed worden tussen die twee In de auto vertelde Geurt iets van het gesprek, dat hij met Nora had gehad. „Jullie hebben allebei een regiment fouten en blunders gemaakt, jong, maar dat is nog geen reden, om uit elkaar te gaan. Ben je nu helemaalEen huwelijk is geen arbeidsovereen komst, die je maar opzegt, wanneer je er genoeg van gekregen hebtDat is een contract voor je hele leven. Dan moet je het zure er bij op de koop toe nemen. Of dacht je, dat Lien en ik nooit eens heibel met elkaar hebben Maa rdat is helemaal niet erg. Dan hebben we weer wat af te zoenen en daa.rna zijn we nog gekker op elkaar. Neem nu jouw vrouw. Hoe oud is ze 7 Goed veertig niet 7 Man, ik zou er ook nog gek op kunnen worden. En jij Als je het negen tien jaar met elkaar uitgehouden hebt ,nou dan kun je het ook acht en dertig. En vijftig, als God jullie in het leven laat Afdeling Uitmuntendheid (fanfare) „Harmonie", Oostburg Kon .Muziekvereniging „Veronica", Zuid- zande „Eendracht maakt macht", Groede. Afdeling Uitmuntendheid (harmonie) t „Harmonie Terneuzen", Terneuzen „De Volharding", Zaamslag. Vaandel-afdeling (harmonie) „Oefening kweekt Kunst", Schoondijke. - Deze laatste vereniging krijgt thans voor de tweede maal de Zilveren Bondswisselbeker, welke zij 'n 1953 te Zaamslag en in 1954 opnieuw te Zuidzande be machtigde, te verdedigen. Indien dit met gunstig ge volg geschiedt wordt deze muziekvereniging eigenaar van de beker. Onze plaatselijke harmonie „Concordia" zal hoogst waarschijnlijk buiten mededinging te Watervliet tegen woordig zijn, daar in verband met de geringe be zetting en de weliswaar te verwachten inschakeling van een beduidend aantal nieuwe leerlingen de ver richtingen toch van dien aard moeten worden geacht dat van officiële deelname aan het concours wordt afgezien. De tegenwoordigheid van de Axedse har monie geldt meer als een „beau geste" tegenover de sympathieke jubilerende Belgische zustervereniging, die met dit concours haar 115-jarig bestaan herdenkt. AANLEG NIEUWE WEGEN. De gemeente Overslag beleeft op het ogenblik een grondige vernieuwing van wegen. Nadat eerst het weggedeelte Zuiddorpe—Overs', g is verbeterd, is men thans begonnen met de vernie wing van de polder wegen in de Varempé. Hiermee is aan de wegen verbetering nog geen einde gekomen, want het be treffende polderbestuur heeft in haar vergadering be sloten over te gaan tot vernieuwing van de straat in de Berdelé-buurt, lopende van de boerderij Plasschaert langs de Belgische grens tot de boerderij Nijs. Deze. zomer zal het er in Overslag heel anders uitzien en de wegproblemen meteen zijn opgelost. 5 MEI-VIERING. Ook te Overslag zal het op 5 Mei feest zijn daar iet gemeentebestuur bereid is gevonden voor deze gelegenheid een, subsidie te verlenen. Zoals te Overslag gebruikelijk is zullen alle in woners aan deze feestelijkheden deelnemen en er een gezellig dorpsfeest van maken. De schoolkinderen zullen worden getracteerd en bij de verschillende fees telijkheden, opgeluisterd met muziek, zullen vanzelf sprekend ook prijsschieting en prijskaarting niet ver geten worden. Verder staat er voor des avonds nog een groot feesthal met allerlei attracties op het pro gramma van de bevrijdingsviering. CONCENTRATIE TELEFOONNET TERHOLE OP HULST. Sedert 1 April is het telefoonnet Terhole bij Hulst opgeheven. De telefoonaansluitingen zijn onder nieuwe nummers op het net Huist, overgebracht. Het telegraaf- en telefoonstation Terhole is samen gevoegd met het poststation aldaar," dat voor de be handeling van telegrammen en «elgesprekken ge- opendis van 9—12 uur. van 14—15 uur en van 1819 uur. OPENBARE VERGADERING VAN DE V.V.D. Vraijdagavond sprak mr. H. van Rief, lid van het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland en ondervoorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie op een openbare vergadering in Hotel „Centraal te Terneuzen, over het onder werp „Zeeuwsch-Vlaanderen en het Hberalisme". Zo praatte Geurt aan één stuk door,terwijl hij uit het wagentje probeerde te halen, wat er eigenlijk niet in zat. Aan één stuk door reed hij naar -Papendrecht. Enkele minuten voor het dorp vroeg Geurt „Komen jullie eens gauw op een Zondagmiddag of zo op „Bouwlust Dan kun je onze zoon bewonderen Een wolk van een jongen...... en wijs, dat-ie al is I Ternauwernood drie maanden oud Remmenknarsend stopte de wagen voor de garage. Geurt zette de motor af en opende het portier. Na hem stapte Nol uit en liep tachter zijn vriend aan de zo be kende weg, via de keuk ennaar de huiskamer. Daar brandde de schemerlamp en in haar hoekje bij de haard zat Nora. Ella, die aan de andere kant bij de radio zat te luisteren, draaide -meteen de knop om en sprong verheugd op. „Vader Nol omhelsde zijn dochter en drukte een kus op haar wangen. Maar Geurt," luidruchtig als altijd, zei „Ella, meisje, ga jij eens met mij mee, dan zal ik je wat laten zien. Kom, we gaan meteen, want je vader en moeder hebben wat met elkaar te bepraten." En tot de twee mensen, die nu tegenover elkander stonden „Adieu, kinderen, over een paar uur lever ik je dochter weer heelhuids af." Nol hoorde nog, da tElla in de keuken protesteerde „Ja, maar oom Geurt, ik moet nog studeren, en „Dat komt wel, klonk de forse stem vap Geurt, „we gaan nu even naar „Bouwlust", naar tahte Lien en dan zal ik je onze zoon eens laten zien. Meid, een wolk van een jongen en De stemmen zaken weg, De motor werd aangeslagen en het wagentje reed naar het veer. In de schemerverlichte kamer stonden nog steeds de man en de vrouw tegenover elkaar. Als bij intuïtie staken ze tegelijk hun handen uit en het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. Woorden waren nu niet nodig, want een hartstochtelijke kus bezegelde opnieuw het verbond ,dat ze nu bijna negentien jaar geleden gesloten hadden. EINDE

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2