in öe moööeR. IVOR O L PANG t€RUCj rS I'risse vreugde ELKE MORGEN Proeft alles J Wrijf Kou en Pijn UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden weg met PA MP O BEKENDMAKINGEN. NOGMAALS ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Zaterdagavond werd wederom een ergerlijk geval van baldadigheid geconstateerd. Een drietal jongens hadden de brutaliteit om de van gemeentewege in het bos uitgezette bloembollen" uit te graven en mede te nemen. Gelukkig werd deze wandaad opgemerkt door een voorbijganger die de boswachter waarschuwde. Door de politie werden de jeugdige daders E. A. S., H. F. de C. en J. C. V„ allen uit de Julianastraat achterhaald, die thans scherpe maatregelen zal treffen. Nog veel te weinig wordt beseft dat het bos er is voor iedereen en dat ieder moet helpen dit moeizaam verkregen natuurschoon te beschermen tegen moed willige vernieling, diefstal of jeugdige onbezonnenheid. Plantsoenen, bomen en bloemen worden nogmaals in de bescherming van de bevolking aanbevolen. DE VOORRONDE VOOR HET LANDELIJKE JEUGDPIANISTENCONCOURS. Evenals twee jaar geleden had in Zeeuwsch-Vlaan- deren en weer te Axel een voorronde plaats voor het vanwege de Ned. Bond van Pianohandelaren te orga niseren jeugd-pianistentournooi, dat in de Paasvacan- tie te Arnhem zal plaats hebben. De deelname hieraan is beperkt tot de leeftijds grenzen van 8—14 jaar. De deelnemende jeugdige solisten zijn gesplitst in de afdelingen A en B, zulks naar gelang van de studietijd. Verder is er ten opzichte van de uitzending van de eerste prijswinnaars voor Zeeuwsch-Vlaanderen een uitzonderingsbepaling, n.l. dat hier de beste direct naar Arnhem voor deelneming aan het Landelijk Concours wordt afgevaardigd, ter wijl het b.v. in de grote steden voorkomt dat meerdere piano-zaken deze voor-ronde organiseren, die dan nog een tussenronde krijgen ter nadere selectie. De fa. Koster-Deij heeft de muzikaal georiënteerde jongeren en ouders niet alleen een zeer prettige, sti mulerende en paedagogische middag bezorgd, maar tevens moeite noch kosten gespaard, teneinde de grote zaak voor minstens drie-kwart te metamorphoseren tot een kleine en gezellige concertzaal met het onmis bare podium. De belangstelling was zeer groot. De deelneming van 19 jeugdige pianisten in A- en B-afdeling droeg daartoe niet weinig bij. Uiteraard waren het veelal de moeders, die -het pleit voor hen -hun stimule rende taak volledig bleken te verstaan. Mpar de „pipa's", die doorgaans voor de cursusgelden voor hun kroost moeten, opdraaien .geloven het in de regel wel, verstaanbaar vanwege de dagelijkse zorg of bezigheid. Zo hebben wij dan in deze muziekzaak een uiterst aangename middag doorgebracht. Voor de pauze werd de volledige A-klasse afge werkt. De beste executantjes kwamen hier uit het in aantal zeer sterk vertegenwoordigde Terneuzen. Fini van Pienbroek kreeg met haar lief vertolkte nummertje „De Kleppermolen" de le prijs. Ella de Vriendt en Hanny Dubois volgden als no. 2 en 3. Verder werd hier nog zeer verdienstelijk gespeeld door Rina van Pienbroek uit Terneuzen en Henriette Anthonisse uit Sas van Gent en Willy van 't Veer uit Terneuzen. In de pauze werd thee en limonade rondgediend. 49) *i"SS Geurt stond met zijn handen in de zij te kijken. Niet-begrijpend schudde hij zijn hoofd. „Zeg eens, wat zijn dat voor geheimzinnigheden? Wat is er in hemelsnaam gebeurd Waar is je moeder „In het kantoor. Ik zal haar wel even roepen.' Nora kwam een minuut later de kamer binnen en begroette hem op haa rgewone rustige manier. Geurt drukte haar hand en vroeg meteen „Zeg, wat is er met je man aan de hand Wat hoor ik van Ella, een ongelukje gehad Nora's gezicht betrok en zij keek haar dochter ver wijtend aan. „Kon je je mond niet houden Het meisje keek beledigd. „Nou ja, oom Geurt is toch niet de eerste de besteOp haar teentjes getrapt verliet ze de kamer. „Ga zitten," nodigde Nora uit, zelf aan de andere ka ntvan de tafel plaats nemend. „Wist je nergens van?" „Ik Ik val van de ene verbazing in de andere. Wat is er met Nol En waarom al die geheim zinnigheid „Iedereen behoeft niet te weten, wat er gebeurd is," antwoordde Nora, en met een paar woorden vertelde ze van het ongeluk in Amsterdam, van het milieu, waar hij verpleegd werd en van de vrouw, die hem bewaakte als een Cerberus. „Ik heb de indruk, be sloot ze, „dat hij niet meer wil terugkeren. Je weet, waa rhij vandaan komt. In diezelfde buurt bivakkeert hij op het ogenblik. De modder, waaruit hij voort gekomen is, schijnt een grote aantrekkingskracht op hem uit te oefenen." Haar stem klonk schamper. Zeer voor de hand liggend ging de meeste belang stelling uit naar de meer gevorderde leerlingen in de B-afdeling. De wedstrijd kreeg nu een bepaald emotioneel en uiterst spannend karakter. Ofschoon de nerveuziteit zich nog al eens liet gelden en er natuurlijk kleine foutjes en strubbelingen in moeilijke passage's werden gemaakt, waren er aardige staaltjes van reeds ge maakte vorderingen en technische vaardigheid te be luisteren. Bij tal van leerlingen was reeds duidelijk het muzikale gevoel waar te nemen die naar het suc ces moeten leiden. Allen leverden echter aardige prestatie s en de wel zeer stimulerende invloed van dergelijke wedstrijden was duidelijk waarneembaar. Aan het einde werd na enig beraad de uitslag en tevens de eerste prijswinnaar bekend gemaakt. Het was de 11-jarige Leo de Jong uit Hulst die met zijn „Sonatine" van Ludwig van Beethoven door eenparige uitspraak van de versterkte jury met de eer ging strijken. De beoordeling, die door de heer Jo Ivens, piano-leraar uit Hulst geschiedde, was n.l. bij de leerlingen van deze musicus mede opgedragen aan mej. van Puijvelde uit Terneuzen en de heer P. C. Brakman uit Axel en hun uitspraak was unaniem genomen. Als no. 2 werd aangewezen Elsje Hol uit Terneuzen en als no. 3 Suzo Pennings te Axel. Het was een buitengewoon prettige, maar bovenal zeer leerzame middag. Duidelijk merkbaar was de aan de dag tredende invloed van de Muziekscholen in Terneuzen en Hulst. „CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS" SLOOT HET SEIZOEN MET EEN UNIEKE TONEELAVOND. De Theatergroep „De Verenigde Spelers" onder leiding van Gerrit Lindenberg bracht als derde en tevens afscheidsvoorstelling van bovengenoemd Spaar fonds in dit seizoen, een perfecte opvoering van„A. M. de Jong's meesterlijke, door Aug. van Zuijlen opnieuvv voor het toneel bewerkte overbekende geestesschepping „Het Verraad", naar het gelijknamige boek van deze auteur. Naar alom bekend is behoort dit verhaal tot de 4-delige romancyclus „Merijntje Gijzen's Jeugd". De geschiedenis is van zodanige bekendheid, dat het eigenlijk overbodig geacht mag worden, deze nog eens in korte of uitvoeriger trekken te herhalen. De vertolking echter, die ons hier Donderdagavond door het hierboven genoemde ensemble werd gebracht was een uiterst verzorgde en zeer raak getypeerde, al hadden we om de waarheid te zeggen „Me rijntje" gaarne wat kinderlijker gezien. Wij vonden hem wel de minst juist getypeerde van het overigens in alle opzichten geslaagde geheel. Waaraan wij tevens onmiddellijk toevoegen, dat ook de creatie van de „rol" van Merijntje als zodanig ruimschoots de toets der critiek kan doorstaan. Kostelijk spel werd geleverd door de hoofdrol speler Goort Perdams, alias „de Kruik Het was Gerard Schild, die de brute „heikes"-man ett stroper van de grenskant ten voeten uit met de nodige verve en al hetgeen er verder bij hoort creëerde. Maar ook naast zijn ongebreidelde stroperszucht en tomeloze hartstocht schonk hij ons het genoet van een echt liefhebbend mensenhart. In zijn verhouding tot Me rijntje bleek niets van een paria of uitgestotene uit de samenleving ,maar werd deze woestaard een kin- Geurt had met stijgende ontsteltenis geluisterd. „Dus als ik het goed begrijp," zei hij ten slotte langzaam, elk woord overwegende, „als ik het goed begrijp, is de boel tussen jullie kapot." „Och," antwoordde Nora, wat openhartiger dan ze gewoon was, „je kent ons al net zo lang als wij jullie kennen, dus hoef ik eigenlijk niets te verbloemen. Het ging al jaren niet goed tussen ons. We begrijpen el kaar niet. Onze naturen zijn te verschillend. Misschien is dit wel de beste weg." Geurt schudde zijn hoofd. „Nee, Nora, dit is niet de beste weg. Het is zoals je zo even zei we kennen elkaar al jaren en we hebb enallemaal zo hte een en ander meegemaakt. De stormen des levens zijn over onze hoofden heengegaan en we zijn ouder geworden. Veel ervaringen rijker, veel illusies armer. En voeg daarbij dan nog de vele teleurstellingen. Ze zijn ons niet gespaard gebleven, jullie ook niet. Je man en ik hebben met duizenden anderen in de oorlogsjaren ge vochten voor de vrijheid van ons land en ons volk, daarbij ons leven en onze bezittingen in de waagschaal leggende. Die vrijheid kwam en we zaten toen boor devol idealen. Die zouden we eens eventjes in een paar jaar verwezenlijken. Het is één en al teleurstel ling geworden ,Nora, vooral voor ons, die jaren in het verzet hebben gezeten. Maar nu gaan we niet zeggen sttik met je vaderland. We houden er nog evenveel van en als vandaag of morgen ons land op nieuw door een vreemde mogendheid bezet zou wor den, wel, we zouden opnieuw ondergronds de strijd aanbinden met hen, die het gemunt hebben op onze vrijheid. Dat zit nu eenmaal in ons bloed. Zo denk ik ook over het huwelijk. Je begint een huwelijk vol idealen en je droomt tal van luchtkastelen die altijd luchtkastelen blijven. De meeste idealen kunnen niet verwezenlijkt worden. En ook in Pet huwelijk komen zoveel teleurstellingen. Komt dat, om dat man en vrouw elkander niet begrijpen kunnen of niet begrijpen willen Komt dat, omdat man en vrouw andere naturen hebben, of omdat de wil ont breekt om elkander te leren waarderen dervriend met een teder vaderhart. Merijntje gaf al hetgeen deze rol van een vertolker eisen kan, maar zijn werkelijke leeftijd en figuur streden met de realiteit. Jannekee Bosters was een rechtgetekende deerne uit het milieu van de plaats der handeling, die tussen het stropersleven en de grenskant zwevend, ons een Eva's kind liet zien dat lonkend en intrigerend in wezen haar eigen verderf bewerkte. Deze rol werd vertolkt door Lies de Wind. Jan Lemaire Jr. een gemoedelijke en toch consciën tieuze dorps-zieleherder speelde zijn pastoorsrol emi nent en vol overgave. Mevrouw Walter (de dichtersvrouw) gespeeld door mej. Annie van den Vorstenbosch, leek ons een uiterst serieus opgevatte vertolking, de naam van „ons lief vrouwke" zowel letterlijk als figuurlijk volkomen waardig. Bob Verstraete was de man die in doublure's aan vaardbare creatie s bracht van de Hollandse grens- jager en in het slotbedrijf van de inspecteur van politie Gorissen. Al met al, zo wij reeds in de aanhef schreven, een voortreffelijk getypeerde dramatische typering van een schokkend streekgebeuren, dat één onzer beste Neder landse auteurs in de pen werd gegeven en dat hem nog tot in lengte van dagen blijvend zal eren als een rechte tekenaar van het volkskarakter zijner ge boortestreek. Voorzitter F. Dhondt eindigde deze waarlijk „cul turele" spaarfondsavond bij het einde met een gloed volle opwekking tot ledenwinst voor het volgende seizoen, na de artisten voor hun prachtig spel te hebben gehuldigd. Na bekendmaking van de prijzen van de tombola volgde ter afsluiting van het programma nog het traditionele gezellige bal JAARVERGADERING „ALGEMENE BEDRIJFS GROEPEN-CENTRALE". Onder voorzitterschap van de heer K. Hamelink hield de afdeling Axel van de „A.B.C." in „Het Centrum" een welbezochte jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van het lid G. M. Borghstijn en verzocht enige ogenblikken stilte. Daarna gaf hij een overzicht 'van het gebeurde in het afgelopen jaar en wees er op dat de afdeling nog steeds groeiende is en hoopte dat deze groei zich zou bestendigen. De actie ,die js ingezet on) tot de in voering van de 42-urige werkweek voor volcontinu- ploegendiensten te komen maakt dit wel nodig. In dit verband wees hij op de demagigische uitlating van de R.K. afgevaardigde Compiet op de jaarvergadering van de Chr. B.C. te Axel, die verklaarde dat het N.V.V. aan de actie voor de 42-urige werkweek niet was te pas gekomen. „Overigens behoeven, wij op deze aantijging niet in te gaan," aldus verklaarde de voorzitter, „daar de R.K. hoofdbestuurder Vink ver klaard heeft dat het hoofdbestuur dit wel zal doen." Verder werd de agenda op vlotte wijze afgehandeld. Hoogtepunt van deze avond was de uitreiking van het zilveren insigne met bijbehorende oorkonde aan de leden K. M. Kaijser, J. Verhelst, M. den Engelsman, Fl. de Danschutter, J. Verpoorte, P. Ortelee, A. van de Wege, M. Jonkman, A. Koekkoek, J. van de Velde, N. Scheele, W. van Gink en C. Reminsen, die 25 jaar lid van hun vakbond zijn. Districtsbestuurder J. Schepers schetste in een korte rede de moed, die 25 jaar geleden nodig was om lid van het N.V.V. te worden. Daarna reikte hij met een persoonlijk woord de insigne s met oorkonden uit. Namens de jubilarissen dankte Fl. de Danschutter Ik ken Nol jaren en ik ken jou haast net zo lang. Laat me nu eens een paar harde waarheden mogen zeggen, Nora. En als ik dat doe, dan meen ik het toch goed met je. Weet je hoe het komt, dat jullie huwelijk vastgelopen is Omdat in jouw leven de zaak, de winkel, het bedrijf nummer één is. Je staat met je nering op en je gaat er mee naar bed. De rest is bijzaak voor je. Zelfs je man beschouwde je na enige jaren als een noodzakelijk kwaad. Je wilde alleen maar zijn fouten en gebreken zien. Je bekeek ze zelfs door een vergrootglas, met terzijdestelling van zijn deugden en goede eigenschappen. Maar je hebt er in al die jaren nooit aan gedacht, dat je zelf ook boordevol fouten en feilen zit. Je man wilde ze aan vankelijk niet zien, want hij hield van je. Hij zag alleen maar je deugden. Maar door je houding tegen over hem, al die jaren, is de liefde in hem verkild. O nee, wees maar niet bang, dat hij bij mij zijn beklag heeft gedaan. Daar was hij altijd te gesloten voor. Maar Geurt heeft de ogen niet in zijn zak. Hij ziet meer dan hij zegt. In de oorlog hebben we wel ge leerd, wat zwijgen is. Dat kwam ons in meerdere ge vallen goed van pas. Nu zit Nol in Amsterdam en jij zegt, dat hij weg wil blijven. Jij schijnt dat niet erg te vinden, want je zegtmisschien is het wel de beste weg. Een scheiding dus. Bij wie ligt dan de schuld j?" Nora trok haar wenkbrauwen omhoog en keek hem verontwaardigd aan. „Wil jij beweren, dat ik de Schuldige ben Langzaam knikte hij. „Ja, Nora, in hoofdzaak ligt de schuld bij jou. Ik heb je al gezegd, dat ik een paar harde waarheden zou vertellen. Je hebt het volste recht me de deur uit te gooien, als je het niet aanstaat. Bes, maar dan kom ik er ook nooit meer in. Maar als je naar me luisteren wilt, dan zeg ik je dit Je moogt God in de hemel danken, dat je een man als Nol gekregen hebt. Ikik zou je zeker al meermalen een pak slaag gegeven hebben. Zoiets doet Nol niet. Daar is hij te goed voor. Té goed. Inderdaad. Nu wil hij misschien de weg van de minste weerstand met bewogen woorden voor deze blijken van erken telijkheid en daarna werd deze uitstekend bezochte vergadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauwe want, Prins Hendrikstraat 71 schakel armband, Rondeputten M 38 zakspiegeltje, Prins Hendrikstraat 32 ring met sleuteltjes, Oudewijk 55 bruine ceintuur, Marijkestraat 10 padvindersriem, Oudeweg 11 oorbel, Kanaalkade 10 schakelarm band. Crijnssenstraat 22 zilveren broche, Juliana straat 91; kinderwantjes (blauw-wit), Koestraat 5; lege bananenkist, Rijkspolitie grijs kinderwantje, Irenestraat 8'; armband, Bankertstraat 14; grijze ceintuur, Emastraat 38 paar beige sportkousen, Prins Mauritsstraat 31 twee kleine sleuteltjes, Prins Hendrikstraat 71 vulpen, Prins Hendrikstraat 61 kinderwantjes, Noordstraat 41 heren-glacé, Wilhel- minastraat 46 schakelarmband, Nieuwendijk 54. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 April 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (open bare geloofsfbelijdenis)2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H Doop), 7 uur ds. J. J. v. d. Graaff, van Nieivw- vliet (Jeugddienst). Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. A. van Egmond, van Oosterbeek.. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer F. J. LENSEN, Singelweg 26, Axel, om vergunning tot hef oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waarin 3 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 11 p.k. gebezigd zullen worden in het perceel Singelweg 24, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie G nr. 3808 (ged.) Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op DINSDAG 12 April a.s., des voormiddags 11 uur in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 25 Maart 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren, kiezen en wegblijven. Maar ik ga hem ophalen. Nu, vandaag nog. En jij zult hem terugnemen, doch anders als je gedaan hebt. Je zult straks gelegenheid hebben om na te denken over de achter je liggende huwelijks jaren. Wees dan eens één keer eerlijk tegenover je zelf. En erken, dat je je man opzij gezet hebt voor de zaak. Je hebt een ideaal bedrijf hier in het dorp, maar het zou beter geweest zijn, als je een ideaal huwelijk had. Dat kun je ondanks alles nog hebben met de man, die je nu bijna negentien jaren geleden trouw beloofd hebt. Jullie bent beiden ih de kracht van je leven. Je zaak heeft in die negentien jaar ongetwijfefld behoorlijke winsten geleverd. Neem er een winkelchef bij en trek je wat meer terug. Geniet een beetje meer van het leven en heb wat meer aandacht voor elkaar. Eens heb je van Nol gehouden, dat weet ik. Je kunt mij niet wijsmaken, dat deze liefde in je dood is. Een scheiding is niet de juiste oplossing voor dit conflict. Dat is een laf ontvluchten van de eenmaal aanvaardde consequenties. Bovendien jullie hebben kinderen. Wat moet er van hen worden, als jullie uit elkaar gaan? Leer je man begrijpen en waarderen. Hij zit vol met goede hoedanigheden. Help mee ze tot ontplooiing te brengen. Laat hij nummer één worden in je leven en schuif de zaak wat meer naar achteren. Het materia lisme doodt de beste eigenschappen in de mens. Je bent hard op weg geweest dit te doen, niet alleen bij je zelf, maar ook bij je man. (Slot volgt) wat U maar wilt. Proeft ook King-pepermunt. En op hetzelfde moment weet U het. King blinkt .uit in zuiverheid, in smaak, in genees- kracht. King-pepermunt is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2