AXELSE COURANT Ambachtsschool Terneuzen en omstreken groeit nog steeds Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Nederland België J. C.VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 2 APRIL 1955 69e Jaargang No. 53 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL koop tijdig SPRUTOL AUTOBUSDIENST SLUISKIL-BREDA BLIJFT BESTAAN. Voorbeschouwing door de heer H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-Commiissie der K. N. V. B. Er bestaat een verhaal van een schilder die in staat was een goed schilderij te vervaardigen. Men kende hem daartoe wel de kwaliteiten toe, hij had ook het materiaal en inderdaad slaagde hij er in zijn kunststuk klaar te krijgen. Maar toen hij het tenslotte op de tentoonstelling bracht en zijn oor te luis teren legde om te horen wat men er van zei en hoe de vox populi het be oordeelde, toen begon hij te twijfelen en na de tentoonstelling begon hij er aan te dokteren. Hij wiste figuren uit en zette er andere voor in de plaats in de hoop, dat het schilderij daardoor fraaier zou worden en ook meer vol doening zou schenken. Maar telkens leverde dat veranderen teleurstellingen op. Klaar was hij nooit, nimmer was het schilderij af. Steeds weer stond de schilder klaar om met forse penseelstreken het doek andere beelden te geven. Hij wist er tenslotte geen raad meer mee en de glorie van de schilder ging onder in een totaal gemis aan zelfvertrouwen. Toen mij de samenstelling van het nieuwe Nederlandse elftal voor de wedstrijd van Zondag 3 April tegen België onder ogen kwam, heb ik sterk aan bovenstaand beeld moeten denken. Voor dewedstrijd tegen Denemarken werd een elftal in het veld gebracht, dat iedereen tot een hoera-stemming verlokte. Niets ,'s echter zo onzeker als 2 maal drie kwartier voetbal. De Denen speelden eT lustig op los en wisten de geestdrift om de zelfverzekerd heid van de oranje-hemden te breken. Men taal waren de Denen ongetwijfeld superieur aan de Nederlanders, bij wie spelers van naam niet in hun gewone spel konden komen. Stellig moet gezegd worden dat de ver wachtingen op een stevig Nederlands suc ces in die wedstrijd te hoog waren opge voerd, waarbij menigeen wel eens vergeten heeft, dat voetbal-Denemarken nog steeds niet een tweede-rangs zaakje is. Hoewel men toch mag aannemen, dat de Keuze-Commissie vertrouwen heeft gehad in haar eigen samenstelling toen het er om ging een ploeg in het veld te brengen tegen Denemarken, brengt deze zelfde Keuze-Com missie thans, nauwelijks drie weken later, een nieuwe formatie in het veld tegen onze Zuiderburen, die sinds jaar en dag onze sterkste tegenstanders zijn. Wilkes er uit, goed, maar op welke gron den heeft men dan Wilkes uit het zonnige Zuiden in het Nederlandse elftal gekozen Op risico in de hoop op een goede afloop Schaap vanuit de middenlinie, waarin hij uitstekend werk heeft gedaan, naar de voor hoede Roosenburg op de miidvoorplaats. Wat weet men van Schaap af als links binnen en is Roosenburg een aanvalsleider, die zelfs een vergelijking met Wilkes in minder goede conditie kan doorstaan Abe Lenstra weer eens aan de kant gezet, zij het dat het officiële communiqué laat we ten dat de Keuze-Commissie het niet ver antwoord achtte met zijn opstelling risico te nemen. Ik vrees inderdaad dat velen er niet bij kunnen en dat ook zij zich zullen afvragen of achter al deze min of meer riskante be slissingen van de Keuze-Commissie soms een groot en onstellend gebrek aan zelfvertrou wen schuil gaat. Dat telkens changeren met op zichzelf aanvaardbare spelers, dat telkens verande ren, lijkt ons ten enenmale onjuist. De Keuze- Commissie draaft m.i. achter de feiten aan. In plaats van aan het elftal, in welks samen stelling men gelooft, een revanche te gunnen en een rehabilitatie voor het eigen publiek, gaat men het totaal beeld -maar weer eens zo grondig veranderen, dat er iets geheel nieuws op het doek komt. Er dient uiteindelijk weer eens een elftal te komen, dat zich kan inspelen. Dat altijd grondig veranderen en herzien ontneemt niet alleen aan de ploeg de ver eiste rust, m,aar, wat erger is, het schokt ook het geloof in eigen kracht en capaciteiten. De Keuze-Commissie moet zulk een ge loof in de eerste plaats bezitten, want dan pas is zij in staat dat aan de elf uitverkoren spelers als een der mysterieuze krachten in de sport over te dragen. De 80e NederlandBelgië-wedstrijd, die Zondag in Amsterdam gespeeld wordt, kan sfeer hebben, maar wedstrijden tegen onze Zuiderburen zijn altijd onzeker wat de uit slag betreft. Van die 80 thuiswedstrijden tegen de Bel gen heeft Nederland er 36 gewonnen, wij speelden er 17 gelijk en we verloren er 27. Deze schaal slaat dus nog door ten gunste van de Oranjeploeg, maar sinds 1950 zijn de Belgen druk bezig hun totale achterstand in te lopen. Bij de samenstelling van hun elftal zit ook een verrassing. Men heeft n.l. Mermans er uit gelaten en we missen ook Lemberechts, maar de acherhoede en middenlinie zijn de zelfde gebleven en de fameuze Coppens staat centervoor. Ook de Belgen hebben geen algemene instemming met de samen stelling van hun elftal betuigd. Beide ploegen zullen dus in Amsterdam; aantreden om zo mpgelijk te tonen, dat de respectievelijke Keuze-Commissies terecht op hen een be roep hebben gedaan. België won de najaarswedstrijd op 24 October in Antwerpen met 4—3. Indien alle spelers ziich geven zoals het behoort moet het Oranje-elftal Zondag in staat worden geacht voor deze kleine Antwerpse neder laag revanche te nemen. En als dit inder daad het geval zou zijn, hetgeen we hopen, laat men dan eens proberen met hetzelfde elftal voort te gaan en niet meer zoveel in de samenstelling veranderen. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lo.ie numm.r. 6 cent Kwartaalabonnement t Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. STRAKS KAN MEN AAN DE MEEST MODERNE EISEN VOLDOEN. Van de Vereniging „De Ambachtsschool voor Ter- ntuzen en Omstreken" ontvingen wij het verslag over het jaar 1954 van de Dag- en Avondschool, waaraan wij het hierna volgende ontlenen Het jaar 1954 stond in het teken van nieuwbouw en verbouw. De nieuwbouw is gereed gekomen. In de oude bouw worden nog verbeteringen aangebracht en alles opnieuw geschilderd. Thans rest nog de in richting van 5 lokalen, welke verband houden met het onderwijs aan de electriciëns en voor de vak theorie natuur-, werktuig- en scheikunde. In Augustus 1952 was het ontwerp voor de elec- trische installatie gereed. Op 5 Februari 1954 volgde de aanbesteding, echter met uitzonderling van de kracht- en experimenteer-installaties. Uitvoerige be sprekingen hierover bleken nodig. Aan het eind van 1954 werden de bouwkundige wijzigingen aan de goedkeuring van het Ministerie voorgelegd. De voorstellen voor de electrische uit voering volgen in Januari. Zodra goedkeuring is ont vangen, zal de laatste hand aan de in Januari 1953 begonnen werkzaamheden kunnen worden gelegd. De langdurige werkzaamheden hebben uiteraard veel gevergd van het uithoudingsvermogen van de leer krachten. En ook voor de leerlingen was het* niet steeds prettig les te ontvangen in een gebouw, waar feitelijk overal en altijd anderen aan het werk waren en daarbij niet steeds even geruisloos Des te meer stemt het tot voldoening, dat klachten uitbleven en allen op hun post bleven. In Augustus 1954 werd aan de school toegevoegd komen vroeg in 't voorjaar een kopklasse metselen. Deze afdeling telt 13 leer lingen, allen in het bezit van het getuigschrift tim meren van de dagschool. Voorzieningen voor een goed praktijklokaal, thans provisorisch dienen te worden getroffen. Vanaf 1 Augustus werd het eigen hulpgymnastiek lokaal in gebruik genomen. Met September werden in tijdelijke dienst benoemd, de heren J. A. C. van Fraaijenhove, leraar praktijk metselen A. C. de Pauw en A. de Vries, leraren A.V.O. en de h^er L. F. Houg, leraar tekenen, vak- theorie en electrotechniek. De heren M. L. van Vugt en J. van Tuil verlieten de school met ingang van 1 Augustus en op 31 October verliet de heer Ph. L. van Gorsel, leraar A.V.O. de school voor een benoeming te Woerden. De personeelsbezetting voor de Avondschool was per 1 October gelijk aan die van het vorige cursus jaar. In tijdelijke dienst werden herbenoemd de heren Hakker, Boerman, Ekkelenkamp, Franse, De Jonge, de Kleijn, Kolijn, Meeusen, Van Mossevelde, Udo, Visser en de Vries. De heer Nieuwdorp werd in vaste dienst benoemd. Weer is gebleken, hoe nuttig het contact met de ouders, door middel van rondschrijfbrieven en ouder avonden, is. Op deze wijze begrijpt men de gedra gingen van diversel eerlingen veel beter. Bovendien is hier de gelegenheid te wijzen op de noodzaak van het thuis verwerken van de op school gegeven stof. ammer is, dat altijd enige ouders, die men graag zou spreken, achterblijven. Voor leraren en leerlingen werden in 1954 tal van excursies, lezingen films enz. georganiseerd. j een terugblik over hetgeen in het afgelopen kalenderjaar tot stand kwam en gelet op de resul taten van het onderwijs is er reden tot dankbaarheid. Er zijn nog vele punten die de aandacht verdienen, zoals verdere uitbouw van het onderwijs, vollediger aanpassing aan de behoeften van het avond-onderwijs aan de eisen van het bedrijfsleven, het experimenteer- onderwijs, de 3-jarige cursus, praktijklokaal metselen, bouwloods, enz. doch eerst dienen de huidige in uit voering zijnde plannen volledig te worden afgewerkt. Niettemin blijft het bestuur ten aanzien van de ge noemde punten dilligent en worden of zijn reeds voor bereidingen getroffen. De dynamiek van de techniek is in deze school merkbaar. Het aantal leerlingen voor de dagschool, verdeeld over de diverse vakken, bedroeg op 31 December 1954 timmeren 36, smeden bankwerken 116, electrotechniek 19, schilderen 13, autotechniek 17 en metselen 13, dus een totaal van 244, tegenover 230 op 1 Januari 1954. Deze 244 leerlingen waren als volgt verdeeld over de gemeenten van herkomst Temeuzen 88, Axel, 43, Hoek 22, Zaamslag 19, Westdorpe 12, Biervliet 10, Philippine 6, IJzendijke 6, Hontenisse 5, Hoofdplaat 4, Koewacht 2, Vogelwaarde 2, St. Jansteen 1, Oostburg 1, Zelzate 1. Het aantal leerlingen verdeeld over de verschillende vakken van de Avondschool was als volgt vakken van de Avondschool was op 31 December schilderen 16, timmeren 28, smeden bankwerken 46, autotechniek 21, metselen 6, scheepsbouw 12, lassen 13, electro-techniek 36, dus een totaal van 178, die als volgt over de diverse gemeenten waren verdeeld Terneuzen 81, Axel 34, Hoek 18, Zaamslag 11, Sas van Gent 8, Philippine 8, Westdorpe 6, Biervliet 5, Hontenisse 2, Vogelwaarde 1, Hoofdplaat 1, St. Jan steen 1, Hulst 1, Clinge 1, Nadat de Commissie Vergunningen Personenver voer de definitieve vergunning had gegeven voor de uitoefening van de autobusdienst Sluiskil—Breda, zijn de Nederlandse Spoorwegen en de Auto Mij. Zeeland N.V. hiertegen in beroep gegaan bij de Kroon. Deze beroepen zijn bij besluit van 17 Maart j.l. ongegrond verklaard, zodat het nu zeker is, dat deze dienst blijft bestaan. Ter gelegenheid van dit feit werd niet alleen bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij, maar ook op andere gebouwen de vlag uitgestoken. DE AFDELINGEN AXEL EN TERNEUZEN (ZAAMSLAG) VERGADERDEN. Onder leiding van de presidente der afdeling Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw Maris-v. d. Eijkel, werden Woensdagnamiddag en -avond ledenvergaderingen belegd op de bovenzaal van „Het Centrum' alhier met als spreekster, mevr. H. Smit-Goeman uit Den Haag. Het verwachte ongewoon drukke bezoek was oor- staande flats in de stad, die zij een zo heerlijk ge zicht vindt. Maar dit is niet als de A- en de H-lijn zomaar, doch als een behoefte ontstaan. De moderne vrouw (ook de plattelandsvrouw) wil tijd voor een boek, een concert, een lezing, zij eist haar plaats in de wereld en daartoe draagt de kleinere behuizing met de z.g. „Pas-toe"-meubelen ook bij. zaak dat twee vergaderingen vereist waren, nu de t De tijd van de massieve meubelen is voorbij, doch lnnn xrnn AvaIpa ^[/InliM/iAM U«JJ1 ,1 land van Axelse afdelingen de handen hadden ineen geslagen en beide desondanks op een grote belang stelling mochten bogen. Na door de presidente met een hartelijk, doch bon dig welkomstwoord te zijn ingeleid was het woord aan de spreekster, die zich aldra ontpopte als een boeiend redenaarster, die van meet af aan contact had met haar gehoor, waartoe het door haar gekozen onderwerp„Kleur en vorm in onze woning" zo geheel behorende tot het domein van de vrouw, zich dan ook uitzonderlijk leende. Deze causerie werd in feite een aanschouwelijk stuk onderwijs in optima forma, want mevr. Smit- Goeman had niet alleen een miniatuur-kamer tot haar beschikking, doch haar stond ook nog een kleine ex positie ten dienste van allerlei zeer uiteenlopende huishoudelijke voorwerpen van uiterst practische aard. Voor de moderne huismoeders om van te watertanden en in de pauze werd dan ook een druk gebruik ge maakt dit alles nauwkeurig te bekijken. De manier waarop dit alles werd geëxpliceerd droeg in feite meer het karakter van een praatje recht op de vrouw af, dat begon met er op te wijzen, dat er een tijd was dat nog niet zo heel lang geleden het bezit van een huis een heel normaal iets was. Hierop stelde zij de vraag, die zo heel belangrijk was ent evens zo uiterst moeilijk te omschrijven, hoe danig de sfeer moet of dient te zijn. Dit moet zijn een oase van rust, van harmonie en gezelligheid, waar niet iedere poot van een stoel of tafel zijn eigen kuiltje heeft, maar waar leven isDit nu dient het ka rakter te zijn van de moderne woning. Het is een hoogst verantwoordelijke iets zijn huis op extreem moderne wijze in te richten, want het was daartoe dat zij vooral opwekte. Al spoedig ontpopte zij zich volledig als een vurig propagandiste hiervan. Op haar wandeltochten in de stad bij avond „glurt" zij zo gaarne in de huizen en dan treffen haar weer al tijd diezelfde kleurencombinatie's, van terra en groen. Deze kleuren met die doek op de schoorsteen zijn de stempel van de persoonlijkheid der meeste mensen, die in 80% is waar te nemen, doch die niet als een ziekte ,doch uit een gezond verlangen naar ver nieuwing onder de loupe moet worden genomen. Zij demonstreerde nu in haar miniatuur lichtgrijze kamer diverse kleuren van vloerbedekkingen en gor dijnen, die daarin al naar de smaak het best zouden passen. Bij het kopen van iets nieuws dient men dit bond zij de dames op het hart beter een half jaar langer te wachten met het aankopen van een belangrijk voorwerp dan het te gooien op een soort van compromis met de goede smaak door minderwaardige prullen aan te schaffen. Een euvel vooral zijn de volgepropte kamers. Een hoogst be langrijke factor is ook de keuze der kleuren, waarvan zij grijs als een prachtige scheidrechter onder de tin ten noemt. Zij beschouwde de aanwending hiervan als kwestie van smaak en niet voor niets spreekt men van een kleuren-psychologie. Het komt hierbij vooral aan op het aestetisch verantwoorde scheppen van de noodzakelijke contrasten, die er vooral dienen te zijn. De inwerking der kleuren op ons is daarbij een zeer machtige factor. De inrichting van een huis moet zijn een bewust zoeken naar „sfeer" en gaat niet zo maar één-twee-drie Na tal van demonstratieve toe passingen van kleuren in het interieur hield men de reeds besproken pauze dienende tot het bezichtigen van de talrijke fabrikaten. In de tweede helft begon de spreekster bij de vloer bedekking, die h.i. de basis diende te zijn en zo be langrijk was voor de goede inrichting. Bij een don kere Vloer vormen lichte meubelen een levendig maar smaakvol contrast. Zij wees op de ouderwetse donker gemeubileerde kamers, welke tijd wij nu gelukkig achter ons hebben. Er is een bladzijde omgeslagen Alles ademt nu licht en zon en staat in het teken van de fleur en het leven. Zij wijst op de geheel open dat wil niet zeggen dat in een modern huis geen antiek meubel zou passen. Integendeel Zet maar gerust een mooie antieke kast neer met desnoods een grote vaas met bloeiende takken, daarnaast, doch a.u.b. geen namaak. Waarom zij old-finish en neo-Gothiek uitgesproken lelijk vindt demonstreert zij door een schets te geven van de normale stand der geplaatste meubelen. De drukke en overladen sfeer acht zij absoluut uit de boze. Hiertegenover eist onze tijd b.v. ten opzichte van de wandvulling en versiering hoe minder, höe mooier Spr. wil echter niet al te revolutionerend zijn en wijst ook de weg om niet ineens in het modem- extreme huis te komen, doch langs geleidelijke weg, b.v. na 10 jaar. Het dient zo te worden, dat de doch ters die gaan trouwen tot onze moeders van tegen woordig zeggen„Moeder, ik vind het zo prettig, met U te gaan kopen Spr. wenste geen misvatting van haar geavanceerde opvattingen, daar zij niets dan de hoogste lof en waardering bezit voor het kunstproduct-meubel van voorheen, waarin de maker met hart en hand als het ware een stempel van zichzelf had neergelegd. Het is juist een der fouten van de gemachineerde meubel industrie, die het imitatie-meubel in de wereld riep. Zij eindigde met nog tal van hoogst practische wenken, het waarschuwen tegen het op „koopjes" uitgaan en, de „service" die men als eis aan elke bona fide leverancier moet kunnen stellen. Aan meerdere dames werden daarbij kleine, maar zeer geappre cieerde nuttige verrassingen uitgereikt en zo eindigde deze spreekster op eenvoudig-bevattelijke, maar zeer beschaafde wijze deze belangwekkende telkens onge veer 2Y2 uur geduurd hebbende causerie's.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1