in öe moööeR. t€RUq PANG as *t>e PM/uzpeung. Pan ctemste tang. ÜC3 UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden HULST SPORTNIEUWS -tr uitslag"Tuldt 'Amateurs 1. Romeijnsen, Axel, 60 km. in 1 uur 46 min. 2. Verhelst, Axel. DIEP TRAGISCHE VOOR-TIJDIG BEËINDIGDE BESLISSINGSWEDSTRIJD. A.Z.V.V.—Zaamslag gestaakt wegens sterfgeval. Toen Zaterdag na een morgen met een aan Kerstmis herinnerend karakter de stadsomroeper de ingezetenen aankondigde, dat de voor het kam pioenschap definitief beslissende ontmoeting A.Z.V.V. tegen Zaamslag doorgang zou vinden, kon wel nie mand vermoeden dat deze Zaterdag xan 19 Maart de droevigste bladzijde zou worden in de historie van A.Z.V.V. Immers men had reeds op bescheiden wijze voor bereidingen getroffen om bij de verwachte overwin ning met de plaatselijke muziekverenigingen voorop het zegevierende elftal een rondgang door de stad te doen maken. En dat het wel een overwinning worden zou, lag immers voor de hand, nu A.Z.V.V. het gehele sei zoen door een onbetwist dominerende positie aan het hoofd vgn de rangdijst had ingenomen en bijna alle wedstrijden op welsprekende wijze wist te winnen. Ook Zaterdag wees alles op een duidelijk spreken de uitslag in het voordeel van de rood-witten. De match begon met een levendige inzet en aldra viel een sterke druk op het Zaamslag-doel te con stateren, hetgeen zich in enkele hoekschoppen uitte. Toch kwam het eerste doelpunt op enigszins verras sende wijze aan de overzijde toen bij een der spora dische Zaamslagse aanvallen de rechtsbuiten Bakker een pass naar binnen lanceerde en v. d. Velde via de lat aan keeper de Pooter het nakijken gaf (01). Dit geschiedde na ongeveer 10 minuten spelen. Het was tevens het begin voor de rood-witten om de zaken nog wat serieuzer aan te pakken, waardoor dan ook nog met meer tempo hun aanvallen ver menigvuldigden. Toen de Zaamslag-keeper een paar maal fraai ge red had en tal van schoten naast en over het doel waren beland, was het eindelijk rechtsbinnen de Ruij- ter, die een goede voorzet van van Fraayenhove cor rect benutte en met een kopstoot waren de partijen op gelijke voet (1 1) na 20 mjp.ufen spelensjto De Axelaars kwamen, iftj gK^rtutyfudïaidJettaeél-- derheid tot na ongeveet^^ffljirmttm epetenaattcJafl buiten Borghstijn kwam te.-v^tejgpsSuO&Kniient >tt*t de bal niet in zijn nabijheid wa3 ergHaij rrnifft fit tWet spel betrokken was. Het spel werd onderbroken en het bleek direct noodzakelijk Borghstijn naar de Jeugd herberg te brengen. De wedstrijd werd daarop hervat en he was weer de Ruijter, die na 28 minuten spelens uit een corner weer door middel van een kopbal de Axelse ploeg aan de leiding hielp (2—1). Steeds krachtiger kwam A.Z.V.V. nu opzetten en de gasten werden volledig op eigen helft teruggedrongen. Enige corners kort achter elkaar op het Zaamslagse doel waren hier het gevolg van. Uit een scrimmage bij één dezer hoekschoppen scoorde de Ruijter ten derde male (3l),.doch even later kwamen enige bestuursleden van A.Z.V.V. het veld op en werd de vreugde over deze verkregen voorsprong plotseling volkomen te niet gedaan door de mededeling, dat de wedstrijd ge staakt moest worden, doordat de inmiddels ter plaatse aangekomen dr. A. Kats, de dood geconstateerd had bij de naar de Jeugdherberg vervoerde rechtsbuiten. Na ruim een half uur spelens werd alzo op de meest tragische wijze deze ontmoeting beëindigd. Een acute hartverlamming had een abrupt einde gemaakt aan een jong en bloeiend leven. Diep onder de indruk verlieten spelers en toe schouwers het veld. Voor zover onze herinnering reikt en dat is van de tijd toen hier voor het eerst gevoetbald werd is nog nimmer op zo tragische wijze een eind ge komen aan een voetbalwedstrijd, die ditmaal de reeds 47) Hoofdstuk 13. HET ANTWOORD ISt NEEN. Langzaam aaq herstelde Nol van Veen. Nora kwam hem niet meer bezoeken. De laatste maal, dat ze kwam zei ze „Je schrijft me maar, als je weer beter bent geworden. Dan zal ik je met de auto laten halen." Misschien vorderde het herstel nu wat vlugger, om dat Nol niet de hele week met de gedachte lag te tobben Zondag is Nora er weer. Er was nu rust en die rust genas hem. Gedurende zijn ziekte was hij mager geworden. Toen hij voor het eerst zijn kleren weer aantrok, bemerkte hij het. Annie lachte. „Dat komt er wel weer op, jongen, als je maar geduld hebt. Ik ben blij, dat je weer op de been bent." Dokter Kool verblijdde zich met beiden over de ge nezing. Elke dag mocht hij wat langer opblijven en na een poosje zei de dokter „Rol z'n matrasje maar op, Annie. Als hij 's a vonds maar bijtijds de kooi opzoekt. Enfin, mijn taak is hier geëindigd." Op een avond zaten de man en vrouw tegenover elkaar aan tafel. Annie stopte een kous en Nol had in de krant zitten lezen. Hij legde het blad terzijde en keek de vrouw aan. Opeens vroeg hij „Zeg, moeder, waar leef je eigenlijk van Ze keek op en bloosde. „Ik heb indertijd wat geld geërfd. Gewoonlijk werk ik in de stad, maar nu ben ik aan het rentenieren." Ze lachte geforceerd. „De kosten zal ik natuurlijk vergoeden," zei hij op kalme toon. „Hoewel ik nooit in geld kan ver vaardig geworden vreugde over het eerste kampioen schap sinds de oprichting, deed verkeren in diepe droefheid en doffe verslagenheid. De 27-jarige Gerard Borgstijn was als vleugelspeler één der stuwende krachten in de aanval van A.Z.V.V. na voorheen ook in de oranje-witte gelederen enige jaren met succes te hebben gespeeld. Zijn innige en bijna hartstochtelijke clubliefde maakten hem voor al om zijn bescheiden karakter tot een beminnelijke figuur. Nooit plaatste hij zichzelf op de voorgrond. Altijd onderwierp hij zich trouw aan datgene wat de regels van het spel en het belang der vereniging hem voorschreven. Ondanks zijn grote bescheidenheid ver overde hij zich alzo toch een plaats in het vereni gingsleven en werd hem ook de verzorging van de jeugdelftallen opgedragen. Met grote liefde gaf hij zich aan dit werk. En met even grote liefde wijdde hij zich aan de teelt van zijn kanarie's en kleurvogels, waardoor hij ook in de hier bestaande vereniging „De Zeeuwsch- Vlaamse Vogelvrienden" een vooraanstaand lid werd. Meermalen werden zijn inzendingen met de hoogste onderscheidingen bekroond. Ook deze vereniging verliest in Borghstijn een toe gewijd lid Hij ruste in vrede PROPAGANDA-AVOND TENNISCLUB. Vrijdagavond hield de heer Roels uit Eindhoven namens de propaganda-commissie der K.N.L.T.B. een vlotte en boeiende uiteenzetting over de tennissport. Voor de pauze besprak de heer Roels de techniek der verschillende slagen en werd een film vertoond ter illustratie en na de pauze hield hij een praatje over tactiek, verduidelijkt met een magnetisch speel veld. Tot slot werden nog enige films vertoond over Wimbledon- en Noordwijktournooien. De talrijk opgekomen leden en enkele genodigden van de zusterverenigingen uit de omgeving" toonden zich enthousiast en dankbaar voor deze leerrijke avond. De heer van der Lee sloot, bij afwezigheid van de voorzitter, deze interessante avond en sprak de hoop uit dat de tennisbanen op 2 April a.s. weer open gesteld kunnen worden voor het nieuwe seizoen. DE „MATTHAUS PASSION" IN DE HULSTERSE BASILIEK. Als telkenjare' éénmaal in de Lijdensweken, greep ook Zondagnamiddag voor de zevende maal in successie in de majesteitelijke basiliek van St. Wil- librordus te Hulst de uitvoering plaats van Joh. S. Bach s grootste en meest beroemde schepping, de „Matthaus Passion". Ditmaal luidden de zware klokken in de van zijn slanke spits beroofde thans in restauratie zijnde Hulsterse toren. Zij luidden, als gold het de wek roep tot een godsdienstoefening Maar is er wel een waardiger en ingetogener wijdingsdienst denkbaar, dan deze edele en superieure verklanking van Jezus Chris tus' lijden en sterven Nooit kan het Evangelie met meer devotie tot ons worden gebracht, dan wij die beleven in deze grootse en verheven compositie van één van 's werelds meest gelovige en door God met scheppingsgaven toegeruste kunstenaars. De machtige basiliek' stroomde als elk jaar weer boordevol. De organisatie klopte als altijd weer voor beeldig. Ieder had in een minimum van tijd de hem of haar toegewezen plaats en zo waren het slechts luttele minuten die wij te wachten hadden, eer de dirigeerstaf het sein zou geven tot de aan het aan- vangskoor voorafgaande muzikale inleiding. Opnieuw werd deze taak opgedragen aan onze vermaarde kunstenaar van Zeeuwse bloede, de ge boren Noord-Bevelander Eduard Flipse, die aan het hoofd van zijn wijdvermaard Rotterdams Philharmo- nisch Koor en Orkest in deze een reputatie heeft ver goeden, wat je voor me gedaan hebt. Maar als ik weer helemaal beter ben, dan zoek ik ergens een baan. En als dat niet zo vlug gaat, dan is het nog niet erg, want ik heb geld van mezelf. Ik ben niet van m'n vrouw afhankelijk." Ze legde haar werk in de schoot en keek hem doordringend aan. „Ga je niet terug naar Papen- drecht Hij schudde energiek het hoofd. „Geen denken aan. Ons huwelijk is een volslagen mislukking geworden. Scheiding is het beste onder de gegeven omstandig heden. Ik heb namelijk geen vrouw getrouwd, zie je, hoewel ik dit aanvankelijk heb gedacht, maar een zaak." Ze legde haar armen op de tafelrand. „En je kinderen vroeg ze zacht. Een trek van pijn trok over zijn gezicht. „Misschien komen ze hun vader nog wel eens opzoeken. Later, als ze volwassen zijn geworden, zullen ze mij beter begrijpen. Ze krijgen het er nu niet moeilijker door. Over een paar jaar gaan ze toch hun eigen weg. Ze hebben mij niet nodig." Er was een langdurig stilzwijgen tussen beiden. Het was, alsof men elkanders gedachten wilden peilen. Eindelijk zei de vrouw „Ik zal je eens een levens geschiedenis vertellen, Nol. Er was eens een jong meisje, dat op het platteland woonde, op een tuinderij, maa rdie niets voor dat werk voelde. Ze was eens een dag in de grote stad Amsterdam en nadien had ze maar één wens Daar wilde ze heen, om te leven en te werken. Maar haar vader was erg conservatief en die wilde er niets van weten. Doordat het meisje aandrong, werd eindelijk goedgevonden, dat ze voor verpleegster zou leren. Dat was haar ideaal. En ze dacht tevens als ik eenmaal m'n diploma heb en ik ben groot, dan ga ik toch naar Amsterdam. In een naburig stadje kreeg ze een aanstelling als leerling-verpleegster in een ziekenhuis. Daar leerde ze in de eerste plaats hard werken en verder, wat ze worven tot ver buiten 's lands grenzen. Hem leiding te zien geven aan deze zoveel kunde en kwaliteiten vereisende taak, is reeds op zichzelf al een bijzonder heid, een beleving Alle draden dezer machtige tot ziel en gemoed sprekende vocale en muzikale uitbeelding van Chris tus Kruisgang heeft hij in handen. Met welk een bezieling leidt hij het altijd weer diep treffende aanvangskoor in, het „Kommt, ihr Töchter, helft mir klagen." Dit is als het ware de inluiding tot het treurspel van Golgotha, waarbij het ons voorkomt of de toeschouwers (nieuwsgierigen, zowel gelovigen als vervolgers) samenstromen. Een prachtige interpretatie van de „Evangelist", de Duitse tenor Heinz Marten, die op meesterlijk be gaafde en ontroerende wijze in de recitatieven weer gaf wat in de aan Pasen voorafgaande weken zoveel gelezen en gepredikt wordt.. Op unieke, schie ronnavolgbare wijze vertolkten Annie Hermes (alt) en Corry Bijster (sopraan) hun aria's en samenzang. De mannelijke collega's dezer solisten Laurens Bogt- man (bas) en Johan van Kesteren (tenor) schonken ons vertolkingen die op zichzelf belevenissen van het hoogste en superieurste gehalte waren en die ons mede nog dagen, ja weken, gevangen houden in ,die sfeer, die soms wel enigszins subjectieve gewaarwordingen wakker roept, maar uiteindelijk altijd weer terugvoert naar de objectieve waarachtigheid. Wij mogen niet te ver gaan door het gehele grootse Passiegebeuren te gaan ontleden. Daarvoor voelen wij ons ook te zeer leek, maar het zou in deze dagen vóór Pasen heus niet misstaan zo wij hiertoe de ruimte hadden e rettelijke kolommen aan te be steden. De suggestieve, monumentale vertolking van het bijbelse drama voert ons langs massabetogingen, haat, achterklap .verraad en de ganse lijdensgang tot aan de striemende geselslagen en de dood des Kruises toe. Maar daar tussen door zijn er de koralen, die spre ken van die treffende liefde welke Christus' lijden beschrijven en die de basis zijn voor geloof en gods vertrouwen. Totdat de climax nadert Het „Eli, Eli, lama Asabthani". „Am Abend da es kühle war" zo heer lijk vertoikt door de bas Laurens Bogtman ontroerde diep, maar het slotkoor „Wir setzen uns mit Tranen nieder", was als de slot-apotheose van dit gigantische geheel het hoogtepunt. Laat ons toch niet vergeten de bijzondere solisten, die de bij de passiemuziek behorende instrumenten als clavecimbel, etc. bespeelden, te noemen, terwijl de knapenkoren van de Rotterdamse „Kleine Stem West" onder leiding van Leo Smit en het Hulsterse knapen koor „Zingende Jeugd onder leiding van broeder Leander weer hun niet weg te denken belangrijke taak leverden in het raam van dit weer zo voortreffelijk geslaagde jaarlijkse evenement. Mogen wij no gmeermalen het genot smaken ver tolkingen als die van j.l. Zondag te beluisteren. B. Wielrennen. CLUBKAMPIOENSCHAP „DE LOCOMOTIEF" TE GOES. Romeijnsen eerste en Verhelst tweede. Niettegenstaande het dikke pak sneeuw dat in de ochtenduren van Zaterdag was neergedaald werd des middags in Wilhelminadorp toch het vastgestelde club kampioenschap van de Goesse wielerclub „De Loco motief' vereden. Weliswaar had de zon het sneeuw kleed toen grotendeels opgeruimd, maar de weers omstandigheden waren toch verre van ideaal voor de renners, want een gure wind deed de deelnemers in hun sporttricot rillen van de koude. Deze slechte weersomstandigheden waren ook wel de oorzaak dat er slechts 12 renners aan de start verschenen en dat dit kampioenschap veel weg had van een afvalrace. Slechts vier renners onze beide plaatselijke ama teurs en een tweetal nieuwelingen haalden de eindstreep. Bij de amateurs sneuvelde de Roo, één der kans hebbers, reeds kort na de aanvang door bandenpech en bij de nieuwelingen zag ook Wouterse zich ge noodzaakt door pech de strijd te staken. In de derde ronde over de onbeschutte wegen van de Wilhelminapolder forceerden Rien Verhelst, Marius Romeijnsen en Gunst reeds de beslissing. Zij liepen steeds meer uit op een groepje waarin van Glerum, Janssens uit Goes en de Poorter uit Hoek vruchteloze pogingen deden het verloren terrein te herwinnen. Bij de nieuwelingen won Gunst uit Goes onbedreigd de clubtitel. Bij de amateurs leverden onze beide stadgenoten Verhelst en Romeijnsen een vinnig gevecht. In een felle eindspurt werd Verhelst door zijn stad genoot Romeijnsen geklopt, zodat onze nieuwe Axelse renner zich clubkampioen voor 1955 mag noemen. Verhelst mag met zijn tweede plaats evenwel ook zeer tevreden zijn daar men in ogenschouw dient te nemen dat hij nog steeds de wapenrok draagt en deswege vrijwel ongetraind aan de start verscheen. Het had toch nog weinig gescheeld of Verhelst had de clubtitel veroverd daar gedurende de wed strijd Romeijnsen op een gegeven moment „plat" viel. Voor Verhelst lag toen de weg naar de amateur- clubtitel geëffend, maar blijkbaar schonk het hem geen voldoening op die manier de wedstrijd te winnen en hij was zo sportief dat hij op zijn stadgenoot bleef wachten, opdat er van een eerlijke krachtmeting sprake kon zijn. Hierin was Romeijnsen in de spurt de sterkste. Intussen is hiermede gebleken, dat Axel momenteel twee amateurs bezit, die straks een hartig woordje mee gaan spreken. Indien beide knapen elkander kun nen vinden en begrijpeji zo kan zulks veel tot beider succes bijdragen. Nieuwelingen 1W. Gunst, Goes, 50 km. in 1 ]/2 uur, 2. Geys, Kwadendamme. Op Zaterdag 26 Maart a.s. wordt deelgenomen aan de wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken te Goes. Dit is dan de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen in Zeeland. DE PAASRONDE VOOR NIEUWELINGEN TE AXEL. Zoals men zich zal herinneren wist onze plaatselijke actieve wielerclub „Volharding" op de in begin Maart te Hulst daartoe belegde vergadering, voor onze ge meente beslag te leggen op 2e Paasdag en 3e Pinkster dag voor het beleggen van wielerwedstrijden op die dagen. De voorbereidingen voor de naderende Paasronde voor nieuwelingen zijn thans in volle gang en bij de ingezetenen is reeds of wordt momenteel nog weer aangeklopt voor de onmisbare financiële steun. Ten aanzien van de inschrijving van renners kan Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel meer moest leren en toen ze negentien jaar was, be haalde ze haar eerste diploma. De geneesheer-directeur raadde haar aan naar een ander ziekenhuis te gaan, want, zo zei hij, overal leer je weer wat anders. Het meisje vertelde dat thuis en ze kreeg eindelijk de zo vurig gewenste toestemming. Ze vertrok naar Am sterdam en ging daar in een der ziekenhuizen zich verder bekwamen voor het werk, dat ze lief had. Daar leerde ze een dokter kennen, die er dagelijks kwam. Er ontstond langzamerhand een diepe ge negenheid tussen beiden. In de schaarse vrije uren gingen ze samen uit en beleefden gelukkige dagen. Misschien té gelukkig. Want deze verhouding zou niet zonder gevolgen blijven. Het meisje vertelde dit aan haar geliefde en deze schrok. En toen kwam er een lelijke aap uit de mouw de dokter was ge trouwd en had een gezin met kinderen. Dat had hij aan het verpleegstertje nooit verteld, hetgeen na tuurlijk erg gemeen was. In een ziekenhuis merkt de patiënt meestal niet, dat er vaak een grote naijver bestaat tussen de zusters onderling. De carrière van het verpleegstertje, dat al het derde diploma had gehaald en gedroomd had van promotie, was in één slag vernietgd. Tot overmaat van ramp kwam. de directeur een en ander te weten en de zwakste partij moest het veld ruimen het ver pleegstertje werd ontslagen. De dokter het moet tot zijn eer gezegd worden wilde haar niet in de steek laten en besloot te scheiden. Maar dat wilde het verpleegstertje niet. Dan zouden wellicht twee vrou wen ongelukkig worden, want langzaam aan stierf de liefde, of wat het geweest was, bij het meisje. De dokter had zijn gezin, een vrouw, die gelukkig niet wist, welke misstap haar man gedaan had en lieve kinderen, die dol waren op hun vader. Het verpleeg stertje wist dit alles en weigerde dit offer te aan vaarden. Ze gaf haar geluk voor dat van anderen. In die dagen stierven mijn ouders en zij hebben nooit geweten ,wat hun dochter in de stad was over komen. Ze lieten me wat geld na en dat kwam me goed van pas. Ik had altijd zuinig geleefd en hoewel je van een verpleegsterssalaris nu niet bepaald rijk wordt kon ik mezelf die maanden redden. Er werd me een dochtertje geboren en ik kwam hier, in deze buurt te wonen. Toen mijn Anneke naar school ging, zocht ik werk huizen op. Mijn geld begon op te raken en ik moest aan de slag. Ik kreeg voldoende werk en ik ging veel om met een andere werkster, die hier in de buurt woonde. We kwamen een enkele maal bij elkaar; zij had een jongen, die jonger was dan mijn Anneke endie jongen heetteNol." „Wat r Ze keek hem knikkend aan. „Ja ,ik heb je moeder gekend, Nol. Jarenlang. Toen je nog heel klein was, kwam ik wel eens een enkele keer bij haar boven. Ze woonde twee stegen verder. Toen ik hoorde dat je Arnold van Veen heette, begreep ik onmiddellijk dat jij hef moest zijn. Je hebt de trekken van je moeder in je. Later, toen mijn Anneke groter werd, ben ik lange tij dziek geweest. In die periode is je moeder ge storven. Nodat ik weer thuis gekomen was, wilde ik haar eens opzoeken, maar in de woning waren andere mensen. Men wist alleen te vertellen, dat jij uit de stad vertrokken was. En nu zul je je misschien afvragen, waarom ik dit allemaal vertel. Dat verpleegstertje was ik. Dat heb je wel begrepen. Dokter Kool kent me nog van vroe ger, toen ik nog in het ziekenhuis werkte. We we kunnen goed met elkaar overweg. Mijn dochter is al jaren getrouwd. Ze heeft het goed en haar man is oppassend. Anneke s vader is in de oorlog gesneuveld. Hij was toen in Indië. Ik heb het haar nooit verteld en ze zal het ook nooit te weten komen. Ze zou haar vader misschien minachten en dat wil ik niet. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2