AXELSE COURANT Televisie in Amerika Axels nieuwe riolering groeit 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen jpp^ J. C.VINK waarschuwen tegen Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 MAART 1955 69e Jaargang No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL- Ideaal voor ieder die brieven schrijft! ALLES „BIGGER AND BETTER" MAAR OOK DAAR NOG STEEDS ZOEKEN NAAR DE MEEST ATTRACTIEVE PROGRAMMA'S. OVER ENKELE JAREN KLEURENTELEVISIE OP GROTE SCHAAL. De ruim derttig millioen Amerikanen, die er een televisietoestel op nahouden hebben geen reden om zich te beklagen over het uitblijven van interessante en onderhoudende uitzendingen. De meeste programma-onder delen die zich in de afgelopen jaren in een grote populariteit hebben mogen verheugen zijn ook dit jaar weer in het gewone pro gramma opgenomen. Hoorspelen, waarvan er enkele al jarenlang met groot succes voor de radlio zijn opgevoerd, beleven thans hun debuut in de T.V. Voorts worden via twee van de belangrijkste netwerken, de Natio nal Broadcasting Company (N.B.C.) en de Columbia Broadcasting System (C.B.S.), een reeks variété-voorstellingen gegeven en be rende orkestwerken en toneelstukken opge voerd op een schaal, zoals de televisie tot dusver nog niet gekend heeft. Met deze spectaculars" en „extravagan zas", zoals zij genoemd worden, wordt be oogd een nieuw type van T.V.-programma van uitzonderlijk formaat te introduceren, rat niet alleen in lengte en afwerking, maar ook in tal van andere belangrijke aspecten geheel afwijkt van de normale programma's. De meeste van de populaire T.V.-pro- grammja's in Amerika vallen, evenals de radio-programma's, waaraan zij zijn ont- eend, onder de categorie variété-program ma's, waarin een bekende artist of vocalist optreedt of het zijn schetsjes die zich af spelen in het dagelijks leven en waarin ge- 'ingeerde personen optreden. Deze pro gramma's worden elke week of om de andere week op hetzelfde uur gegeven. Het ucces dat deze programma's oogsten is te anken aan de humor en de huiselijke rea- iteit, die er de voornaamste wezenstrekken van zijn. De situaties en karakters die er in worden afgebeeld zijn zo menselijk en le- enswaar dat zij in vrijwel elk Amerikaans misgezin kunnen worden aangetroffen ten „Familie Doorsnee" in de States 1 De „spectaculars" zijn gebaseerd op een eheel ander ideedoor hun lange speel uur een uur of anderhalf uur lenen lij zich uitstekend tot de opvoering van to- leelstukken, opera's en operettes, die niet tot le normale speelduur van een half uur kun- n worden ingekort. Moeite noch kosten worden gespaard om eze super-ulitzendingen te verfraaien met ang en dans van prima artisten en schit- trende toneelrequisieten. In de bezetting van e medespelers, die elk ogenblik verandert, omen de namen voor van prominente ac- :urs en actrices, die zelden of nooit tezamen een enkel optreden tezamen worden ge ien. Zo traden bijvoorbeeld in het laatste roadw.ay4succesnummer „The Man who ame to Dinner" bekende acteurs op als lonty Woolley, Merle Objeron en Joan ennett. Het spreekt vanzelf dat de productiekos- a van deze „spectaculars" verbijsterend oog zijn zo iets als 300.000 (d.i. ruim i millioen gulden) gemiddeld en dat een van de redenen waarom zij slechts ens in de vier weken worden uitgezonden, oorgaans op Zaterdag of Zondag. Evenals de meeste andere T.V.-programma's in e Vereniigde Staten worden deze kosten eheel en al gedragen door commerciële on tnemingen die in deze programma's re- ame voor hun producten maken. Of nu e geweldige kosten voor de „spectaculars" erantwoord zijn en zij in de aether zullen lijven hangt in hoge mate af van de rap- irten die de ondernemers zullen ontvangen van de organisaties die zich toeleggen op het vaststellen van de „luisterdichtheid" bij de uitzendingen via radio en T.V. Dit vtiel bij de eerste „spectaculars" helemaal niet mee en de recencies in de bladen waren allerreinst hoogdravend. De critjici waren vrij algemeen van gevoelen dat zij te lang en te grootscheeps opgezet zijn, terwijl anderen er op wezen dat de structuur van een der gelijk groots uitgewerkte uitzending hele maal niet geschikt is voor de beperkte af meting van het T.V.-scherm, dat meer naar een intiemer beeld vraagt. Niettegenstaande dit alles zijn de beide grootste netwerken voornemens de „spec taculars te handhaven in de hoop dat deze buitengewone uitzendingen een prikkel zullen blijken te zijn voor een uitbreiding van de kleurentelevisie, die nog in de kinderschoe nen staat, omdat er vrijwel nog geen uit zendingen in kleuren plaats vinden en de prijs van de toestellen zeer hoog is. De spec taculars zijn bijzonder geschikt voor kleuren televisie en zullen een welkome aanvulling zijn van het wel erg magere programme, dat momenteel niet meer dan vijf uur uitzending in kleuren per week omvat. Om echter de kleuren-T.V. meer populair te maken moet niet alleen het aantal uitzendingen in kleu ren vergroot worden, maar zullen ook de ttoestellen goedkoper moeten worden. Een toestel voor kleuren-T.V. met een scherm van 38 cm kost nog altijd in Nederlandse munt omgerekend 3500, terwijl een wit- zwart ontvanger met een scherm van 53 cm al voor ongeveer 500 te krijgen is. Dat de kleuren-T.V. nog zo bij de gewone T-V. ten achter staat is in hoofdzaak een tech nische kwestie, namelijk de moeilijkheid om een goede en niet dure beeldbuis (kathode- straallamp) te vervaardigen, maar de steeds toenemende concurrentie op dit terrein kan mischien binnen niet te lange tijd voor een verrassing zorgen. In industriële kringen houdt men er rekening mee dat in 1956 de massa-productie van toestellen voor kleuren- T.V. een aanvang zal nemen, waardoor het mogelijk zal zijn de prijzen tot de helft van de huidige te verlagen. Tegen 1958 hoopt men meer toestellen te produceren voor ont vangst in kleuren dan in wit-zwart en de uitzending in kleuren zal dan regel inplaats van uitzondering worden. Intusen blijven de talrijke bezitters van w'it-zwart toestellen de voortdurende tech nische en artistieke ontwikkeling met be langstelling volgen. Algemeen wordt zelfs door critici met vlijmscherpe pen toegegeven dat de laatste jaren kosten noch moeite ge spaard zijn om het gehalte te veroeteren van de lichte programma's en eveneens meer uitzendingen van serieuze aard te bieden. Zo worden b.v. door het Symphonie Orkest van Chicago dit jaar wekelijkse concerten gegeven en een nieuwe reeks T.V.-uitzen dingen met betrekking tot de bekende kunst verzamelingen in de Verenigde Staten, waarbij deskundige uitleg wordt gegeven, is kort geleden weer begonnen. Natuurlijk wordt het „verslaan" van het laatste nieuws en van belangrijke gebeurte nissen, een gebied waarop mogelijk voor de T.V. een van de grootste mogelijkheden is gelegen, gestadig uitgebreid. Voorts draagt de T.V. in belangrijke mate bij tot de politieke voorlichting van het Ame rikaanse publiek door middel van discussie forums, waar van gedachten wordt gewis seld over kwesties van algemeen belang. Grote bekendheid op dit gebied heeft zich de uitzending verworven, die zich aankon- geringsautoriteiten, leden van het Congres soort persconferentie per T.V., waarop re- geringsauttoriteiten, leden van het congres en andere persoonlijkheden uit het open bare leven onderworpen worden aan de mee dogenloze ondervraging van gewiekste jóur- nalisten. Op andere terreinen blijft echter voor de T.V. nog heel wat te doen. De uitzendingen voor kinderen worden door mensen die het weten kunnen in gehalte bij de Europese pro gramma's ten achter gesteld, maar ook hier wordt er naar gestreefd de cowboy-films en de ouderwetse tekenfilms te vervangen door iets van hoger gehalte en dat paedagogisch meer verantwoord is. Wat de meeste T.V.-liefhebbers als een van de hinderlijkste consequenties van de T.V. in haar huidige vorm beschouwen zijn de reclame-mededelingen. Talrijke onder nemingen zijn begonnen met het gesproken woord te vervangen door een tekenfilm, die in sommige gevallen veel knapper opgezet en geestiger bleken te zijn dan het eigenlijke programma. Goed of slecht, de zakelijke mededelingen zullen evenwel een blijvend onderdeel vor- mjen van de Amerikaanse televisie, die ge heel particulier wordt geëxploiteerd en haar inkomsten mpet putten uit de reclame. Of schoon deze commerciële financiering onge twijfeld haar schaduwzijden heeft, leidt deze toch ook tot een scherpe concurrentie tussen de omroepmaatschappijen en wordt daardoor het brengen van betere programma's bevor derd teneinde de gunst van de luisteraar te winnen, die ten slotte het eindoordeel vellen over de kwaliteit van het gebrachte program ma. De spectaculars zijn slechts de laatste stap in deze richting maar zij vormen geens zins de enige poging ter verbetering van de uitzendingen en de verheffing van het al gemeen peil van de Amerikaanse televisie. OOK DE NIEUWENDIJK KRIJGT DIT JAAR RIOLERING. WATEROVERLAST IN DE LAGERE GEDEELTEN GAAT VERDWIJNEN. De bewoners van de Pieter Paulusstraat, Julianastraat, Singjelwpg en Stationsstraat zijn de laatste weken onthaald op een mod- derballet, dat stellig erger is dan hetgeen zij ooit hebben ondervonden na een hevige re genbui. Maar dit is nu eenmaal de zure ap pel waar zij doorheen moeten bijten om in de toekomst voor een overvloed van hemel water, opspuitend uit de riolen, gevrijwaard te blijven. Axel groeit snel, en dit schept vele pro blemen, want de bewoners van de honder- Brandend zuur op Uw maag dooft prompt met een of twee Bennies. den nieuwe huizen willen gebruik maken van al het comfort dat de moderne tijd biedt en gebruiken dus gas, water elektriciteit, telefoon, enz. in grotere mate dan dit vroe ger het geval was.. Dat men dit 25 of meer jaren geleden niet kon voorzien ligt voor de hand. en zo zijn of worden oude installaties onvoldoende om aan de tegenwoordige eisen te voldoen. De telefoon is gemoderniseerd de PZEM heeft nieuwe kabels gelegd en een nieuwe centrale gebouwd, het gasbe drijf heeft moeilijke jaren gekend, maar kan dank zij de genomen maatregelen weer aan alle eisen voldoen, en in dit kader komt nu de algehele vernieuwing van het riolerings stelsel dn de gemeente Axel, omdat ook dit de uitbreidingen en het toenemende wa terverbruik niet meer kan verwerken.. Wel had men op sommige plaatsen al rekening gehouden met deze groe(i, maar waarneer na een stuk met bbuizen van 1 meter door snee weer een gedeelte volgt waar de buizen maar 60 centimeter wijd zijn (wat betekent dat er maar een derde deel van het water dat de buizen van 1 meter kunnen aan voeren kan worden verwerkt) dan is men daar niet mee gebaat en moet het hele ge val worden vernieuwd. Het hoofd van de dienst Gemeentewer ken, de heer Wieles, was bereid ons een en ander te vertellen over hetgeen thans ge beurt en wat in de toekomst nog gebeuren moet. Waarom dit noodzakelijk is, hebben wij hierboven al verteld. De uitvoering van het hele plan. dat ontworpen is door het ingenieursbureau Drok, is in 7 stukken ver deeld, war dan nog extra bij komen de nood zakelijke rioolzuiveringsinstallatie (die t.z.t. aan de Buthdijk zal komen) en de transport leiding daar naar toe. Als eerste stuk van dit plan is gelegd het stamriool in Plan Oost in het voormalige afwateringskanaal langs de Kanaalkade. en nu is men aan het tweede stuk bezig, het stamriool in Plan West, van de Grote Kreek, over de Buthdijk via Bout- jesputten en Pironstraat naar de Bylocque- straat, (waarvan de Mabuwat deze week de uitvoering is begonnen) en daaraan aan sluitend het z.g. „vak D" dat omvat een riool van de Pironstraat via Bylocquestraat, P. Paulusstraat, Julianastraat en Singelweg naar de Stationsstraat tot aan de spoorweg overgang, welk gedeelte door aannemersbe drijf Sanderse alhier wordt uitgevoerd. Dat dit gedeelte thans eerst aan de beurt komt vindt zijn oorzaak in het feit dat de omge ving P. Paulusstraat - Julianastraat bij zware regenval onder water liep door het simpele felit dat de riolen de afvoer van heel Axel niet snel genoeg konden verwerken en dus op deze laagste punten, die ca. 4 meter la ger ligen dan het oude centrum van Axel, het water uit de buizen omhoog spoot. Wan neer een fikse onweersbui losbrak met een regenval van meer dan 40 mm per uur, - en dit kan volgens deskundigen gemakke lijk enkele keren per jaar voorkomen,- dan was het zo ver en zaten de bewoners van deze buurt in de misère. Dit is over enkele maanden als het nieuwe riool klaar is, voor bij, en de regenval die men dan kan verwer ken is meer dan het dubbele. Natuurlijk blijft het mogelijk dat er eens zo'n enorme wolk breuk losbbarst, dat er nog wateroverlast ontstaat, maar de kans hierop is toch vele malen kleiner en bedraagt volgens deskun digen van het K.N.M.I. zoiets van eens op de vijftfien jaar.. Bovendien zal dan de last, door de grotere capaciteit van het nieu we riool nooit zo erg en zo langdurig zijn als tot nu toe. Dat de kosten om tot deze verbeteringen te komen, niet gering zijn ligt voor de hand, maar wij schrokken toch wel even van de cijfers die hiervoor werden genoemd.. De werken, die thans onderhanden zijn, en die naar men hoopt over ca. 4 maanden vol tooid zullen zijn kosten ruim 200.000, ter wijl het gehele rioleringsplan, wanneer het zal zijn uitgevoerd, berekend tegen de hui dige prijzen zo'n 3,5 tot 4 millioen gulden zal hebben gekost ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ■tnoi? u &ere£eld laxeermiddelen slikt, is er nu een E om er van a* te komen, 83 van de 100 personen n i u kunt he* °°k. En wel zo unnk in de loop van elke dag enkele glazen water bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de J week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e In K elke avond één.3e Week-om de andere avond Si Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes enen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht verken, zonder laxeermiddelen, wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het rapo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem an tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang belpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt w in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct •arter s Leverptlletjes, 1.20 per flacon. 7C Geen wonder, dat iedereen Renies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bi] de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas.. Gewoon, als was t een snoepje, laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Ingez. Med. Een beeld van de rioleringswerkzaamheden in de Pieter Paulusstraat. (Vervolg op pagina 3)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1