Gemeenteraad van Axel t€RUQ in öe moööeR. öfERMOCENÊ li f Digestif Bennies - Om zuurbrand te blnssen; óók om zuurbrand te voorkomen FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden SPIERPIJN, SPIT... UIT ONZE OMGEVING AXEL - janna. oIJkA Mét de omlegging van het zijkanaal Axel—Hulst en de afgraving van de Armëndijk is het z.g. „Vlietje" gelegen aan de Kanaalweg tussen Crijns- senstraat en le Verkorting geëgaliseerd en als zodanig ten goede gekomen als bouwland en tuingrond. Met de inspecteur der Domeinen is overeengekomen dat deze percelen grond, samen groot 18 A. 70 c.A., door de gemeente voor de tijd van zes jaren kan worden gehuurd met ingang van 1 Januari 1955 voor de prijs van ƒ28,50 per jaar. Dit achten B. en W. noodzakelijk om ten allen tijde hierover te kunnen beschikken en zo dit niet nodig is ,aan derden onder te verpachten, zonder dat dit de gemeente-financiën schaadt. Dienovereenkomstig werd besloten. Het voorstel tot toewijzing in volle en bezwaarde eigendom aan de heer J. A. Cappon te Axel van het perceel grond, liggende nabij de Prins Hendrikstraat, ter grootte van 55 m2 werd van de agenda afgevoerd daar dit behorende tot de volledige competentie van B. en W. inmiddels definitief van kracht werd. Daarop kwam in behandeling het voorstel tot het geven van een schadevergoeding voor het verruimen van de hoek Zeestraat-Weststraat. Toen vorig jaar de fa van Waes-Boodts te West- dorpe aan ons een vèrbouwingsplan inzond voor een vergunning ingevolge de bouwverordening voor het perceel Weststraat 1 heeft het college met de bouw commissie dit plan bestudeerd en de wenselijkheid be sproken om deze gelegenheid aan te grijpen teneinde de gevaarlijke hoek van dit perceel voor het Vèrkeer zover mogelijk weggewerkt te krijgen. Dit zou een afronding zijn met prijsgeving van enige meters grond en een vergoeding van kosten tengevolge van deze afronding en wijziging der indeling van het plan. Deze kosten zijn geraamd op 2500, waarmede de eigenaars accoörd gingen. Het tot verlenen van schadevergoeding strekkende voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Hiërna volgde het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 70.000. Per 15-Maart a.s. loopt een kasgeldlening groot 70.000 af, ten behoeve van de voorfinanciering voor de bouw van een bijzondere school voor U.L.O.-on derwijs met gymnastieklokaal. Zolang deze kasgeld lening niet kan worden geconsolideerd, met ingang van 15 Maart 1955 dient deze opnieuw met drie maan den te worden verlengd. Bovendien bestaat nogmaals behoefte aan een kasgeldlening, groot 70.000 wegens verdere vordering-van de bouw van genoemde school. B. en W. stelden voor: a. de kasgeldlening groot 70.000 met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten te verlengen tot 15 Juni a.s. tegen een rente, berekend naar 1J4% pe jaar, provisievrij en verder overeenkomstig de voor waarden, als genoemd in de bij de stukken aan wezige correspondentie. b. bij dezelfde -geldgeefster en onder dezelfde voor waarden en bedingen een tweede kasgeldlening, groot 70.000 aan te gaan. Aldus werd besloten. B. en W. steld envervolgens voor aan de bijzondere scholen voor 1955 te verstrekken de navolgende voor- schatten a. als voorschot op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 103, 6e lid der L.O.-wet 1920 te verlenen 1. aan de Ver. voor Chr. Nat. onderwijs voor haar school voor gewoon onderwijs 11.179,77: U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. 45) Precies als vroeger, dacht hij bewogen. Alleen de nachtzoen ontbrak. Moe van het praten sliep hij spoedig in. Maandagmorgen kwam dokter Kool. Hij was zeer tevreden, ook over de verpleging. „Je bent toch een geboren verpleegster, Annie,' zei hij waarderend. „Over een week kan mijnheer Van Veen wel ver voerd worden, denk ik. Zij gaf er geen antwoord op. „Waar is dat vervoeren voor nodig, dokter vroeg Nol. „Als Annie mij even goed kan verplegen als een ander ,dan kan ik hier toch blijven tot ik helemaal beter ben." De dokter keek spottend van de e ennaar de andere „Wat dat betreft wel, maar ik geloof, dat Uw vrouw er ander sover zal denken. Ja, Nora dacht er inderdaad anders over. Annie stond er nors zwijgend bij, toen mevrouw Van Veen haar man een soort verhoor afnam. Zij wilde weten, hoe hij avonds laat'ih eeh dergelijke buurt terecht gekomen was en geloofde waarschijnlijk niets van zijn bewering, dat hij, voor hij naar zijn hotel ging, nog even een wandeling wilde maken door de buurt, waar hij vroeger, als kind, gewoond had. Nóra Wendde zjch trots tot Annie „Zodra de dokter toestaat, dat mijn man vervoerd wordt, laat ik hém naar een Ziekenhuis brengen. Tot zolang zal 2. 3. 4. b. 1. 2. 3. aan het R.K. Kerkbestuur voor de school voor gewoon onderwijs 7479,99 aan het bestuur der hulpver. voor Geref. onder wijs te Spui voor haar school voor gewoon on derwijs 2734,62 aan de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs voor haar school voor u.l.o.-onderwijs ƒ5194,29. als voorschot op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 bis, 5e lid der L.O.-wet 1920 te verlenen aan de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs, afd. L.O. 1250,- aan het R.K. Kerkbestuur voor haan- school in de Walstraat voor gewoon onderwijs ƒ1364,42 aan de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs, afd. u.l.o. voor lichamelijke oefeningen 2372,— voor handwerkonderwijs 230, Op de verzoeken om vergoeding als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920 werd besloten te beschik ken overeenkomstig de voorstellen. Hetzelfde gold ten opzichte van de reclames tegen de aanslagen in de wegenbelasting en reinigings rechten. Het voorstel op het verzoek der commissie van ad vies tot centralisatie van bouw- en woningtoezich en gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, het welk door B. en W. beschouwd wordt als een nieuwe regeling werd van de hand gewezen. B. en W. achtten deze regeling in strikte zin ge nomen even onbevredigend als de oude en evenmin ingaande op de meermalen door de raad geuite wensen. Enige discussie ontlokte het voorstel om in principe te besluiten aan het bestuur van de Bad- en Zwem inrichting medewerkin gte verlenen tot het verbeteren van de zwemgelegenheid aan de Kanaalkade. Het bestuur van de. vereniging tot exploitatie van een bad- en zweminrichting deelt mede, dat de toe stand van het zwembad in een zodanige staat ver keert, dat deze niet aan behoorlijke eisen van veilig heid voor de gebruikers voldoet, waardoor de exploi tatie niet meer mogelijk is. Teneinde deze zwemge legenheid aantrekkelijk te maken, wat in de tegen woordige tijd meer en meer een gebiedende eis wordt, vraagt hef. bestuur^van deze vereniging een besluit van de raadRfjpcij?,e wordt besloten mede werking Iföe^ej^epeg^gt ^ej^etering van de zwem- gelegenheid^idjj^esluit door de Raad is genomen, kunnen de^^^npen verder worden ont wikkeld. De" heer Oggel gelooft wel dat verbetering nood zakelijk is, waaraan hij ook wel mee wil werken, onder conditie echter dat de inrichting des Zondags gesloten zal zijn. De voorzitter meent dat dit eerst later aan de orde komt. Zowel de heer Oggel als anderen kunnen nader nog bezwaren ten berde brengen en eventueel voorstellen doen. Het geldt hier echter een principe besluit en het bestuur wacht hierop om naar Middel burg te kunnen gaan. Naar aanleiding van de circulaire van de minister van binnenlandse zaken hieromtrent deelt hij nog mede, dat wanneer het noodzakelijk blijkt en een plaats centraal gelegen is een subsidie kan worden verleend. Hulst en Terneuzen zijn aangewezen, terwijl Axel door de ten deze adviserende werkcommissie als aanvullende zwemgelegenheid werd aangewezen. Ook de heer Pijpelink uit dezelfde bezwaren als de heer Oggel en ten antwoord aan de interrumpe rende C. van Bendegem gelooft hij niet dat de positie van de gemeente hierdoor zal verzwakken. De heren C. van Bendegem en Kesbeke verklaren eventueel ook voorbehoud He hebben ten opzichte van wensen, maar dit weerhoudt hen niet voor het prin cipe-voorstel te stemmen. De voorzitter acht dit volkomen verstaanbaar. Zelfs B. en W. hebben bepaalde wensen en bezwaren ten opzichte van de afsluiting tussen diep en ondiep water die zij niet in orde vinden. Ten slotte werd dit principe-voorstel aangenomen. ik U hetzelfde per dag betalen als daar." Annie volhardde echter in een hardnekkig stilzwij gen. Daar maakte Nora zich boos om. Scherp voegde zij er aan toe „Overigens zult U nog wel enkele vragen van de politie te beantwoorden krijgen,, want erg duidelijk is het nog niet, hoe hij in een dergelijke toestand in dit huis gekomen is." „Dat is toch eenvoudig, Nora," trachtte hij de storm te bezweren. „Ik ben waarschijnlijk door een fiets of bakfiets ,die zonder licht reed, aangereden en gevallen. Toen heeft juffrouw Annie mij hier binnen gebracht en verder uitstekend voor mij gezorgd. Dat kan de dokter getuigen. Die vindt het ook niet nodig, dat ik naar een ziekenhuis ga en, eerlijk gezegd, voel ik daar ook niets voor." „Zo, voel jij daar niets voor vroeg zij schamper. „Nu, ik voel er helemaal niets voor, om hier telkens op ziekenbezoek te komen. En denk je soms, dat ik Dick en Ella nog één keer hier wil brengen Weet je het niet, of wil je het niet weten, dat je hier tussen hethmuitvaagsel van Amsterdam^ ligt „Maak toch geen scène, Nora," verzochtjjij ver moeid. „Ga maar liever weg." Toen tot Annie „Mag ik een slokje water, moeder Nora keek geërgerd toe, terwijl Annie hem hielp. Er kwam een minachtende trek op haar gelaat. Zij stond op en knoopte haar mantel dicht. „Ik ga nu weg, maar straks kom ik terug met een andere dokter. We zullen wel eens zien, of je werkelijk niet ver voerd mag worden." Annie keerde zich met een ruk om. „Als U et maar aa ndenkt, dat ik hier in huis de baas ben. We heb ben aan dokter Kool genoeg. Een ander komt er niet in Jjefe Nol keek van zijn bed ongerust naar de beidfc vrou wen. Hef hinderlijke van de situatie verdoofde hem. In de vergadering van 30 December 1952 werd be sloten tot aankoop van een aantal percelen grond. B. en W. stelden thans voor deze percelen grond te kopen. Een en ander met de bepaling dat het ver schil van meerdere of mindere oppervlakte na kadas trale opmeting tegen de vastgestelde prijs verrekend zal worden. Dit waren percelen thans in eigendom bij de heren S. de Putter, landbouwer te Axel, J. le Feber, assu radeur te Axel en met deze te ruilen de gedeelte van een perceel, met de bepaling dat het verschil in grootte door de heer J. le Feber moet worden bijbe taald. Ook werd voorgesteld met de heer W. de Feijter, landbouwer te Axel een perceel te ruilen, onder dezelfde voorwaarden ten opzichte van het verschil in grootte. Aldus werd besloten, z De voorzitter deed in een toegevoegd agendapunt mededeling van een pas heden ingekomen schrijven aangaande de helicopterdienst. Hieromtrent deed hij uitvoerige mededelingen over de stand van zaken. Daaruit bleek dat verschillende gemeenten sterk uiteenlopende bedragen per inwoner wensen bij te dragen, variërend van 3 tot 10 cent per inwoner. Terneuzen b.v. zou willen gaan tot een maximum van 5000, terwijl Hulst 600 zou willen bijdragen. Ofschoon een beduidend aantal gemeenten afwijzend heeft beslist zou het college niet ongenegen zijrt voor Axel de bijdrage op 1000 te bepalen. Spr. vraagt hierover de mening van de Raad. De heren C. van Bendegem e.a. zijn verre van da verend enthousiast voor deze dienst, gezien het feit dat slechts éénmaal per week gelegenheid zal zijn hiervan gebruik te maken en dan nog buiten de beurs- dagen om. Zelfs voor zakenmensen en directeuren van grote bedrijven biedt deze dienst maar in zeer bescheiden mate uitkomst. De heer de Feijter is ook niet zo optimistisch en zou maar willen vasthouden aan het reeds eerder door de Raad bepaald bedrag van 8 cent per inwoner. Ook de heer Pijpelink ziet er geen groot belang in voor Axel, terwijl de heer Oggel het niet énkel van de financiële, maar ook van de idële zijde meent te moeten bekijken en weer een ander geluid liet horen. Ten slotte bleek na discussie de raad niet verder genegen te gaan dan bij de voorlopige berekening en vast te houden aan het principe-besluit v&n 8 cent per inwoner. Rondvraag. De heer C. van Bendegem is ter ore gekomen dat de groep huizen langs de Buthdijk die vallen in de onrendabele gebieden van de electriciteitsvoorziening thans in een ander dan het oorspronkelijke ressort zullen vallen, waardoor hun aansluitingskosten nu veel nadeliger zullen uitvallen. Is dat juist vraagt spr., die gaarne uitvoerig hierover zou willen worden in gelicht. De heer Oggel vestigt het oog op urgente straten- verbeteringen met name in de Buitenweg, Zeestraat, Weststraat en Kerkdreef, die z.i. vereisen dat zo vlug mogelijk door B. en W. eens een plan wordt voor gelegd aan de Raad. De heer W. de Feijter heeft zijdelings uit jagers kringen vernomen, dat er interesse bestaat om te jagen in het beboste gedeelte van het recreatie-oord in plan-Zuid. Spr. vroeg of kan worden medegedeeld of hiertoe kans bestaat en onder welke voorwaarden. Deze vragen zullen door B. en W. naar gewoonte in de eerstvolgende raadszitting worden beantwoord en daarop werd deze vlot verlopen niet zo heel belangrijke vergadering door de burgemeester ge sloten. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Hij vatte het niet. Daar stonden twee vrouwen als een paar woedende leeuwinnen tegenover elkaar En waarom Het ging om hem, maar hoe zat dat toch Nora gaf niets meer om hem. Alle enin het bijzijn van vreemden kreeg hij nog wek eens een vriendelijk woord van haar. Een ornament aan de kroon-Mansink meer was hij niet. En moeder? Waarom maakte zij zich zo druk om hem, die toch een vreemde voor haar was Het was haar niet om geld te doen, maar wat was dan de reden Misschien koppigheid of een hevige antipathie tegen Nora Nol begreep het niet. Duizelig van het peinzen en van de heftige vrouwenstemmen sloot hij de ogen. Het klamme zweet parelde in dikke droppels op zijn voorhoofd. De stemmen stierven weg en langzaam voelde hij zich wegzinken in een zalig niets. Toen het bewustzijn terugkeerde en hij de ogen op sloeg, keek hij in de bange ogen van Annie, die over hem heen gebogen stond. „Dag, moederfluisterde hij. „Ben ik weer weggeraakt Annie slaakte een zucht van verliciting en streek hem met de hand ioor het haar. Het was weer zo precies het gebaar van zijn moeder, dat hij er ook als vroeger op reageerde. Hij greep haar hand en .drukte die tegen zijn wang. „Ik dacht, datt je stierf, Nol," zei ze zacht „je zag zo wit ais het laken." Hij maakte een moedeloos gebaar. „Dat zou zo erg niet geweest zijn, moeder. Er is geen mens op de wereld, die mij nodig heeft of om mij zou treuren." „Dat heb je mis jongen ik zou het ellendig vinden.' Hij streelde haar hand en bedacht, noe wonderlijk iet toch was, dat zij zich zo veel aan hem gelegen iet liggen. Zijn gedachten dwaalden van haar naar Nora. Welk een verschilHij dacht aan Nora's be- Z.V.U. SLOOT PLAATSELIJK TONEELSEIZOEN MET „WELTERUSTEN". >Een jammer genoeg slechts ten halve gevulde zaal was Woensdagavond getuige vpn de laatste toneel uitvoering die in dit seizoen onder de auspiciën van de Z.V.U. gegeven werd door leden van het Rotter dams Toneel. Het Engelse blijspel „Welierusten" het reeds maandenlang geprolongeerde geestesproduct van de auteur A. P. Dearsley, werd ons op deze avond gebracht. Dit sentimenteel getinte blijspel in 3 bedrijven (5 taferelen) plaatste ons in het midden van de zich naar het land verplaatst hebbende bejaarde echte lieden Hapgood met de aankleve van al hun eigen en aangetrouwde kinderen. Door een samenloop van omstandigheden komen deze allen kort na elkaar de één na de ander het kleine landhuisje (met twee slaapkamertjes) bin nenvallen Het ouderlijk home is op al deze drukte niet berekend. Het vergrijsde echtpaar, met zoveel nobele voornemens bezield omtrent een zorgeloze oude dag ziet zich voor onoverkomenlijke bezwaren geplaatst, als deze zich hebben vermenigvuldigd hij het zoeken naar nachtrust te midden van de ver- huisdrukte, waarvan men ternauwernood was be komen. Een „goeie lobbes" van een schoonzoon, in de wandeling nooit anders dan „Sproetkop" genoemd, blijkt na een verblijf in Affrika thans over te willen schakelen op een zaak in sportartiekelen in Londen. Hij is er echter „zwaar" tussen genomen en zijn ge ringe zakelijke aanleg heeft veroorzaakt dat al zijn spaarduiten zijn gespendeerd aan een verlopen, zwaar belaste winkel. Maar of het liefdesvuur van dit excen trieke echtpaar heeft dit niét de minste invloed. Hier heerst begrip Een contrast hiermède vormen de dochter Phyllis, die met een man In „bonus" is gehuwd. Hier is ja- louzie in het spel en zij komt op deze wel zeer merk waardige dag met haar zorgen en teleurstelling naar het ouderlijk huis Doch Vader en moeder Hapgood kennen het leven. Ze zijn doorgewinterd en> weten ook nog mee te spreken over de ISjti-hemWe9tf,'ijde*bol haren en harten. r - nssB,. ns mubsfl,, Maar tussen dit alles heeft zifch de' hülkè^ké '*1"'« lende tot een climax opgestapeld. Tien persorféó' fW1' was ook nog een vreeniide eend in de bijt) moeten op geïmproviseerde slaapplaatsen rust zoeken voor hun moede hoofden in de bestheiden Woonkamer, de twee zolderkamertjes eneen muurkast De verwikkelingen van deze nacht brachten een langdurige serie van vrolijkheidsuitbarstingen, waar bij de laconieke tot een verzuchting geworden wens „Welterusten" tot een bittere ironie werd. Het slotbedrijf stond in bet teken van de ontknoping toen de schoonzoon, die door een vurig verlangen naar zijn jonge vrouw bezield, binnenkomt op het psychologisch moment dat de „gast" van de familie zich wat al te vrijpostig gedraagt tegenover zijn gade. Hij slaat hem „knock out" en dit breekt het ijs bij de jaloerse Phyllis, die in een vlaag van bewondering haar liefdevol hart nog sterk voelt kloppen. Mama Hapgood toont zich handiger door haar in triges dan papa en erkent tegenover haar gefortu neerde schoonzoon op het moment van diens ver trek, dat zij voortaan een deel van hun pensioen zullen moeten belenen om de onfortuinlijke „Sproet- kop" te redden. Zelfs haar man bleek in zijn kennis van de vrouwelijke psyche te kort te Zijn geschoten toen de nodige hulp in een minimum van tijd voor elkaar was en met een ontroerende slotscène eindigde het stuk toen de kinderen, vertrokken zijnde, zij weer alleen achterbleven en twee mannen voor de deur stonden te wachten om het zo vurig verlangde tele visietoestel te plaatsen. Een cadeau van de kinderen gezamenlijk. groeting, meer getuigende van wantrouwen dan van liefde. Nora en liefdeJa, de Nora van vroegèr i Maar die was dood. Nora had nog maar één liefde haar zaak. Misschien kwamèn zelfs haar kin deren niet meer in de eerste plaats. Ja, ze was trots op ze, vanwege hun goede hersens en op het feit, dat beiden in velerlei opzichten zoveel op haar leken, even zakelijk en nuchter waren als hun moeder. Zelf was hij ook trots cp zijn kinderen. Dick, die op de H.B.S. nummer één was een werker eerste klas, maar stug en eigenzinnig van aard, zonder enige eerbied voor zijn vader. En Ellawat was zij lief als klein meisje Nu, als vijftienjarige, kon Zij zo bits uitvallen. Maar in Ella zag hij ook karaktertrekken van zichzelf. Mis schien niet de beste, dacht hij bitter. Ze hield niet van ruzie en zwee gal gauw. Maar uiterlijk sprekend haar" moeder en ook wat verstand betreft. Met welk een gemak had ze haar Mulo-diploma gehaald cn hoe vlot gingen nu de kantoorvakken er in Typen deed ze als de beste Ja, he waren kinderen, die hun weg in de wereld wel zouden vinden. Maar is dat dan alles Hij zuchtte. Een beetje meer hart en desnoods wat min der verstand was toch wel mooier Het ziekteverloop was vreemd. Er waren dagen, dat hij zich zeer goed voelde, maar de dag daarop kon hij weer hevige koorts hebben, sprak dan war- taaL en was na het wijken van de koorts zo zwak als een kind. Ook waren er dagen tussen van zware hoefdpijn. Dan lag hij dof neer, meest met gesloten ogen en at of dronk niets, ondanks alle moeite en aandrang van Annie. Haar zorg ontroerde hem diep. Nooit riep hij vergeeffs om haar en haar geduld was onuitputtelijk. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2