AXELSE COURANT Australië Gemeenteraad van Axel 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen J. C.VINK waarschuwen legen -m Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 12 MAART 1955 69e Jaargang No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Hpp1 Ideaal voor ieder die brieven schrijft! 1 GEZIEN DOOR DE HEER T. CNOSSEN, DIRECTEUR VAN DE CHR. EMIGRATIE CENTRALE. De heer Th. Cnossen, directeur van de Chr. Emigratie Centrale, ook in deze streek door zijn lezingen geen onbekende, hield onlangs een radio-causerie over Australië, waaraan wij het volgende ontlenen Als Nevel Shute in zijn boeiende ,,A town like Alice" een belangwekkend beeld geeft van het schaars bevolkte Australische land en van de ruige Australiër, sluit hij nauw aan bij de werkelijkheid. De werkelijkheid bestaat ook vandaag nog - sheepstations (schapenfarmen) met een oppervlakte van half Nederland en kudden schapen van duizenden stuks mensen, die inderdaad koning zijn op hun domein, dicht- levend bij de natuur en daardoor eenvoudige en zeer practische mensen, die echter in vele gevallen de moderne technische middelen als privé-vliegtuig, radiozend- en ontvang toestellen, gemechaniseerde landbouwwerk tuigen en allerlei apparaten, met een be wonderenswaardige souplesse toepassen en daarnevens in hun ervaring een sfeer schep pen waarin de Oud-Britse stijl en bescha ving nog enigermate doorstraalt. Het doet wel heel weldadig aan als men in de op zichzelf eenvoudig opgezette en ingerichte huizen de geurige thee geschonken krijgt in echt Wedgwood en zijn koele dronk bier drinkt uit antieke tumblers. Tennisbanen en rijpaarden behoren tot de normale uitrusting van de farm. Zulk een boerderij is in velerlei opzicht een kleine, maar afgeronde en zelfstandige gemeenschap. Ondanks de belangrijke veeteelt, land bouw en fruitteelt, is het schaap nog steeds de ruggegraat van de Australische econo mie. De exportwaarde van wol is circa Vier maal die van tarwe, de uitvoer van lams vlees is eveneens belangrijk. Het romantische Australië met de groot- grondgebruikers als de representanten daar van zal, zolang grote gebieden van het bin nenland niet geirrigeerd zijn en de bevolking in verhouding tot de oppervlakte grond uiterst schaars blijft en dit zal voor de eerste honderd jaar zo zijn nog gedurende een lange periode bewaard blijven. Australië was en is het land van de coun try-gentleman. En toch is naar alle waar schijnlijkheid een belangrijke wijziging in het Australische volksleven op komst, zoal niet bezig zich te voltrekken. Hoe belang rijk de landbouw Sn zijn totaliteit is en hoe zeer de economische structuur samenhangt met de agrarische productie en export, de industriële ontwikkeling heeft zich ook in dit land ingezet en wijzigt, vooral daar waar de bevolkingscentra liggen, n.l. in het Zuiden en Zuid-Öosten van het land, het beeld. Wel staat deze industriële expansie niet los van de agrarische situatie, omdat de inves teringsbedragen ook uit deze sector moeten komen, doch naarmate de winning van grondstoffen en de uitbreiding van de in dustriële productie groter afmetingen gaat aannemen, wordt het economische leven minder kwetsbaar en de stabiliteit in de Australische economie versterkt. Thans is deze positie dikwijls een niet gemakelijke. De handelsbalans over het fi nanciële jaar 19541955 (lopend vanaf Juli 1954) was slechter dan de jaren daar voor. De eerste vijf maanden sloot met een tekort van A 48.500.000, vergeleken met een overschot van A 105 millioen over de zelfde periode van 19531954. De lagere wolprijs, de moeilijke afzet op de graan markt, de hoge productiekosten en meer factoren spelen hier een rol. In Nieuw-Zeeland is de laatste verho- ging van de minimum-lonen (n.l. 18 Novem ber 1954) slechts 3% geweest, tegen een 10% loonsverhoging in November 1953. Het Hof van Arbitrage, die deze lonen vaststelt, stelde de onzekerheid met be trekking tot de uitvoer van de wol, vlees en zuivel, die voor Nieuw-Zeeland beheersend zijn, in het licht. Men durfde niet de reeds hoge productiekosten nog eens te verhogen. In beide landen lis er momenteel een tekort aanarbeidskrachten, terwijl de arbeidspro ductiviteit algemeen gesproken laag is. Minimumlonen zeggen in dit verband weinig, omdat de reële lonen veel hoger lig gen en het is daarom, dat de loonfactor een grote invloed heeft op de productiekosten en vanzelfsprekend op de exportmogelijk heid. De cijfers leren dat. Bij een industriële productie in 52-53 ter -waarde van A 2,7 milliard (dlit is van bijna 23 milliard gulden) bedroeg de ex port van industriële producten slechts A 55 millioen (dit lis ter waarde van ruim 467 millioen gulden, nauwelijks dus 2% van de productie en slechts 6% van de gehele ex port van het land. Die van wol alleen be droeg meer dan A 409 millioeft, of ruim 3400 millioen gulden. Een analyse van het nationaal inkomen zou nodig zijn om duidelijker beeld te ver krijgen, doch gezegd mag worden, dat de positie van Australië en Nieuw-Zeeland be paald wordt door hun agrarische export, al is evenals in Canada een snelle structuur wijziging mogelijk, als investeringskapitaal voorhanden en voldoende arbeidsprestatie geleverd wordt. Reeds nu woont twee-derde van de Australische bevolking in steden Wat het handelsverkeer tussen Neder land en Australië betreft, ziet men belang rijke schommelingèn. Het financiële jaar 51- 52 gaf een hoog cijfer te zien, het jaar daar op een terugval van onze export met meer dan 50%, terwijl 1954 een hogere uitvoer en een voor Nederland hoog actief saldo gaf. De voornaamste producten die wij invoeren waren graan, wol, traan, huiden en vellen en lood die wij uitvoeren cacaoboter, ben zine, chemische producten, karton- en pa pierwaren, garens, stoffen en weefsels en machines. Het komt mij voor, dat ons bedrijfsleven de landen in Oceanië nog onvoldoende ver kent en kent. Zeker, naast de genoemde grondstoffen en eindproducten, die wij leveren, zijn ook typische Hollandse producten als likeuren, sigaren en kaas, bijna overal verkrijgbaar. Maar od dit aebied is er nog veel meer te doen. Onze likeuren worden evenals de Franse aeimporteerd en in tegenstelling met de practijk in ons eigen land, even hooa qe- waardeerd. In Christchurch (Nieuw-Zee land) waren bij mijn bezoek verschillende speciale etalaoes verzorad met kinderschoe nen van Nederlands fabrikaat. Er liggen meer kansen. Naar mijn mening laat onze zo actieve scheepvaart deze gebieden nog te veel lig gen. Men begint ons nu pas te kennen en wij krijgen pas in de laatste jaren interesse voor deze landen. Dit is voor een belangrijk deel mede aan de emigratie te danken. Voor de nu 60.000 in Australië wonende Nederlanders en de 10.000 in Nieuw-Zee land zijn de connecties veel talrijker gewor den en begint er wederzijds begrip te komen. Toen de heer Hartland, destijds directeur van de Stichting Landverhuizing Nederland in 1939 van zijn reis naar Australië terug keerde, had hij een overeenkomst aangegaan over de mogelijkheid van emigratie van 50 families. Dat was al iets in die jaren. Want het land was ons totaal vreemd. Vergeleken bij de na-oorlogse cijfers valt het genoemde aantal in het niet. Naarmate het aantal zich in deze landen vestigende Nederlanders toeneemt, winnen zij aan be kendheid en zal bij gunstige omstandigheden de trek daarheen steeds groter worden. De komst van Australische ministers hier, de reis van minister Suurhof daarheen, de bereidwilligheid van speciaal Australië om financieel over de brug te komen, zijn daar aan bevorderlijk. Doch men vergisse zich niet Deze reizen en tegemoetkomingen zouden niets uitwerken, als de gegadigden niet de overtuiging hadden, zich daar beter dan in ons land te kunnen ontplooien en een rui mer levensbestaan te verwerven. Daarvoor riskeert men veel en geeft men aanvankelijk heel wat prijs. In dit opzicht veroorloof ik mij één opmerking. Het valt mij steeds weer op, hoe in de vele publicaties, die zich bezig houden met hét emigratie-vraagstuk, enkel en alleen uit gegaan wordt van de arbeidsmarkt-positie. Uit enig nationaal standpunt critiseert men het emigratiebeleid der Nederlandse regering en zelfs in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van Sociale Zaken gluurt dit narretje om de hoek ter wijl sommige critici in dit opzicht het stand punt der totalitaire richtingen naderen. In oppervlakkige ondeskundigheid knijpt men zijn ogen potdicht voor de lessen van de historie en het recht van de vrije burger. Zelfs zijn er, die ons volk de plicht willen opleggen om Frankrijk, dat zieltogend de oude glorie kunstmatig tracht op te houden, doch ondergaat aan gebrek aan verantwoor delijkheid en een gezonde levenszin, te be volken. Dit altruïsme is van een verdacht soort. Emigratie is geen zuiver arbeidsbemidde- lings, arbeidsgelegenheids- of arbeidsmarkt vraagstuk. Emigreren is wel arbeiden, meer zelfs, een worstelen om het leven en de toekomst, a struggle for life. Doch neem uit dit alles het ideaal weg, snij het geloof aan de Goddelijke scheppings- ördinantie uit dit proces weg, denatureer het menselijk leven tot een kille berekening van enkel materiële factoren en men heeft van de emigratie een vraagstuk gemaakt op het niveau van de tewerkstelling en ver plaatsing van Chinese koelies. Emigreren is lang niet altijd het welbe wust handelen van de besten, maar het heeft wel altijd iets in zich van het verlangen in de mens, eigen persoonlijkheid te doen gelden. De beide Oceana-landen bieden vele mo gelijkheden om de vleugels uit te slaan in maatschappelijke zin ook al moet men rekening houden met hun veelszins kwets bare positie, ook economisch. Uit andere hoofde echter, de al te non chalante levenshouding, het gebrek aan gees telijke diepgang, een democratie op haar kop in menig opzicht, bestaan er ook positieve bezwaren tegen vestiging in deze landen. Als men die echter kent, als men in zich zelf de zedelijke kracht heeft om die aan te kunnen, als men in eenvoudige eerlijkheid, echter met onverbloemde handhaving van eigen overtuiging, zich bij deze volken pre senteert, is emigratie naar het „onbekende Zuidland" volkomen verantwoord. Men werkt dan mee aan de uitbouw van een ruim land, men maakt dan deel uit van jonge volken en wie geen sundowner (land loper) is, doch wie weet van „hard yakka" van harde arbeid, zal iets van de levens vreugde ervaren, die hieraan inhaerent is. Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. koop tijd gSPRUTOL K A ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. enAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum regels) 1 -5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo; Drink in de loop van elke dag enkele glazen water tn bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer ep eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem Jan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverplUetjes, f 1.20 per flacon. 7f Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in on zuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroor zaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereid beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Ing. Med. hoogte is gehouden, waarbij hij de usance's noemt die ten opzichte van inrichting en bouwstijl bestaan. De heer Oggel meent dat dit toch wel zaken zijn die naar zijn mening in Den Haag worden uitgemaakt. Hij vraagt waarom voor dit werk opdracht moet wor den verstrekt aan een architect uit Rotterdam. Spr. heeft voorts weinig sympathie voor bouw aan de Pironstraat-hoek-Marijkestraat en vreest dat dit later toch ook een drukker deel van de kom zal worden. Meer geschikt had hij de Zuidsingel geacht. De voorzitter weerlegt de mening van de heer Oggel aangaande de bouwplannen in deze. Ook wat de drukte betreft, zal de Zuidsingel die later een hoofdverkeersweg zal worden meer bezwaren hebben dan de Pironstraat. Ook op het nieuwe uitbreidings plan (dat nog niet terug is) komt in plan-West wel degelijk een school voor. Voorstel tot bbenoeming van de boekhouder be last met de tijdelijke waarneming van directeur van het gemeentelijk gasbedrijf in de functie van boek- soonlijke titel van directeur van het gasbedrijf zulks houder, belast met de algemene leiding met de per met ingang van 1 Januari 1954. In de bij raadsbesluit van 30 November 1954 ge wijzigde salarisstaat A voor ambtenaren op jaarloon ils de functie van directeur gasfabriek gewijzigd in die van boekhouder belast met de algemene leiding met de persoonlijke titel van directeur. Tot deze wijziging heeft aanleiding gegeven het feit dat het productiebedrijf is omgezet in een distri butiebedrijf, ten gevolge waarvan het niet meer zó noodzakelijk wordt geacht aan het hoofd van dit bedrijf een technisch geschoolde ambtenaar te hebben. Daarbij komt dat de boekhouder, sedert jaren op tredend als waarnemend directeur, deze taak naar het oordeel van de gascommissie en het college op zodanige wijze heeft vervuld dat er geen ernstige be zwaren bestaan om hem definitief met de leiding van het bedrijf te belasten. Nu de wijziging van de salaris- en loonverordening hiervoren genoemd is goedgekeurd menen B. en W. de ttijd gekomen om uitvoering te geven aan het reeds eerder opgekomen plan om de heer A. P. le Feber definitie fte benoemen als boekhouder, tevens belast met de algemene leiding van het gasbedrijf en hem de persoonlijke titel van directeur te verlenen. Zif stellen voor hem als zodanig te benoemen en deze benoeming te doen ingaan op 1 Januari 1954, de da tum waarop de gewijzigde staat van kracht wordt. In verband met de tegenwoordige wedde plus ver goeding als waarnemend directeur van de betrokkene dient de wedde in de nieuwe functie op het maximum zijnde 7368,— te worden gesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Dinsdagavond kwam de Axelse gemeenteraad te 7 uur bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Oeveren. Afwezig waren de heren Wondergem en Gerrits. De voorzitter sprak na de gebruikelijke opening de Raar toe en memoreerde met enige woorden de offi ciële tewaterlating van H.M.'s mijnenveger „Axel op Zaterdag j.l. De meesten uwer hebben deze gemoe delijke plechtigheid bijgewoond, maar zullen deze desondanks ook in hun verder leven beschouwen als een historische gebeurtenis die het ook was. Want immers, voortaan zal de naam „Axel" aan onze Kon. Ned. Harine verbonden zijn. Herinnerend aan de daar gesproken woorden accentueer ik nogmaals mijn slot woorden, dat onz eMarine ook later nog wel merken ■zal dat wij er zijn. Omtrent de notulen der vergadering van 25 Januari had de heer Maas nog een kleine aanmerking op datgene wat hij omtrent de geconstateerde gleuf in de Buitenweg heeft gezegd, hetgen hij nader rectifi ceerde. Daarop passeerden alle ingekomen stukken vlot de voorzittershamer. Deze waren diverse berichten van goedkeuring van raadsbesluiten door Ged. Staten, notulen van de vergadering van aandeelhouders van de Waterleiding Mij, centrale commissie van georga niseerd overleg, berichten van personen en instantie's omtrent diverse aangelegenheden in de Raad be handeld, etc. Al deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van de in de vorige raadsverga dering gestelde vraag van Mevrouw Folkersma-Staal of het in de bedoeling ligt in de loop van deze winter de bomen in de Oranjestraat te rooien, delen B. en W. mede, dit met „ja" te moeten beantwoorden overeenkomsti gde destijds gedane toezegging. Aan de heer Maas wordt medegedeeld dat zijn opmerking over de gevaarlijke toestand langs het voetpad in de Buitenweg nabij de speelweide direct is doorgegeven aan gemeentewerken, die intussen maatregelen heeft genomen. De heer Maas was onaangenaam verrast onlangs door middel van de krant op de hoogte te worden gebracht dat de bouwplannen van de nieuwe te bou wen openbare lagere school reeds „publiek waren gemaakt, vooraleer deze aan de Raad waren ter kennis gebracht. Spr. meent dit geen juiste methode. Het gaat z.i. niet aan dat wij door middel van de straat of op andere manier de zaken moeten vernemen die ons in de eerste plaats aangaan, zegt spr. De voorzitter meent dat de heer Maas doelt op het feit dat de heer Blok op de Ouderavond van zijn school de macquette heeft vertoond, doch of schoon het gemeentebestuur hier volkomen buiten stond, kan hij zich indenken dat het schoolhoofd trots is op zijn toekomstige school. Via de bouw- inspectie en de inspecteur voor het onderwijs te Goes is het mogelijk dat de heer Blok in deze ook op de komen vroeg in b voorjaar

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1