AXELSE COURANT ytt&J aSn Prof. Mr. I A. Diepenhorst sprak voor A. R. kiesvereniging De Poolster pp RHiijpn J. C.VINK Hlllloenen dames r~ DRAADOMROEP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Ideaal voor ieder die brieven schrijft! Markt 12 AXEL. y UIT ONZE OMGEVING AXEL Als Uw gewricht» alleen nog maar pijnlijk bewegen jK, Wat komen die mannen doen?" U hoort het fijnste het best! Frankering bij abonnement, Avel 5 MAART 1955 69e Jaargang No. 45 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVE&TENTIEPEIJS8 cent per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlën (maximum 6 regels) 1 -5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Voor een geheel bezette zaal trad Maandagavond alhier in het gebouw der Chr. Fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat voor bovengenoemde kiesver eniging op prof. mr. I. A. Diepenhorst van Amster dam met als onderwerp Tegen welke achtergrond leeft de A.-R. Partij? De vergadering stond onder presidium van de heer Francke, die bij de opening verzocht gemeenschap pelijk te zingen Psalm 25 2, waarna hij een ge deelte voorlas van de onberijmde 145ste Psalm. Spr. begon met te wijzen op de zeer veranderde verhoudingen in onze maatschappij, economisch zo wel als politiek. Economisch gezien heeft dit ook op gezin, kerk en politiek gebied een grote invloed. Doch al zijn wij deel van de z.g. Westelijke wereld, toch moeten wij niet uit het oog verliezen, dat wij b.v. door Nieuw-Guinea ook nog banden hebben, die ons aan het Oosten binden .hetwelk ook geconstateerd kan worden van Rusland dat toch ook niet geheel vreemd aan de Westelijke wereld moet worden ge acht. De grondige verandering in de wereld die zich sedert een halve eeuw geleden voltrok heeft ons een ontzaggelijke versnelling van het levenstempo te zien gegeven, al is het gevolg hiervan ook dat het maat schappelijk bestel ingewikkelder en gecompliceerder is gemaakt. Spr. wijst er b.v. op hoe men vroeger in een goed jaar de bouw van een school, kerk of zie kenhuis voo relkaar had. Tot in alle facetten is dit grondig veranderd en is ons land nu een klein deel in het grote geheel, dat op zichzelf staand weinig te betekenen zou hebben en zelfs doodgedrukt zou kun nen worden tussen de andere volken. Daarom is oök andere oriëntatie en instelling ge boden nl blijft het beginsel hetzelfde. De onderlinge verhoudingen vragen nu éénmaal andere maatregelen dan 50 of 60 jaar geleden. I zeggen: Voor de handen niete beter dan H A M E A - G E L E I De gemecaniseerde arbeid brengt veel problemen mede, werkt eentonigheid en verveling in de hand en wekt ontevredenheid. Zo is de vrije-tijdsbesteding pro blematiek geworden. Het leven is verzakelijkt, het geen principiële belijning niet bevordert. Sterk is de ontkerstening toegenomen en schrijdt deze vooral in de ogen zienderogen voort. Door deze onkerkelijkheid legt de godsdienst niet meer zo'n beslag op ons volk als voorheen, hetwelk vooral in de grote steden sterk opvalt. De Staatstaak uitgebreid. Was de taak van de Staat vroeger beperkt, thans verzorgt zij heel veel en de economisch zozeer ge wijzigde positie van ons land tot andere landen werkt dit in de hand. De industrialisatie, die terwille van onze groeiende bevolking noodzakelijk is, noopt de Staat tot deel neming aan het economisch-maatschappelijk leven. Willen wij onze vrijheid handhaven zo dienen wij behalve economisch, ook militair mee te werken in groter verband in West-Europa. Wij zijn als anti-revolutionnairen principieel tegen een sociale verzorging van de mens „van de wieg tot aan het graf' zoals de sociaal-democraten die voor staan. Wel zijn wij voor sociale voorzieningen die armoede voorkomen en aanvaarden wij ook over heidsbemoeiingen als het gaat om de bestaansmoge lijkheid en de welvaart van ons volk te verhogen, hetgeen de veranderde positie van ons volk in Europa noodzakelijk maakt. Er was een tijd dat wij dit zelfstandig opknapten. Doch noch in 1813, noch in 1945 was zulks mogelijk en moesten wij anderer hulp aanvaarden. Daarom gaat het niet aan ons daar niets van aan te trekken. Wat zou men daar b.v. in Amerika van zeggen Trouwens handhaving van ons levenspeil dwingt tot internationale samenwerking. Als West-Europa niet samenwerkt is de kans veel groter dat Rusland ahe vrijheid en zelfstandigheid onder de voet loopt. staat aan het firmament juist in het Noorden. Zij blijft daar staan, terwijl daarentegen al de andere sterren voortdurend van plaats ver anderen. Daardoor is de Poolster voor de zeeman het meest betrouwbare punt aan de hemel. Wat de Poolster is aan het firmament dat is het merk King op uw pepermunt. De vaste en onveranderlijke kwaliteit van King maken haar tot de méést 'betrouwbare pepermunt. King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Deportatie van een groot deel van ons volk zal dan niet denkbeeldig zijn, maar kan rauwe werkelijkheid worden. Internationale samenwerking geboden. Men kanafkerig zijn van internationale samenwer king doch daar is men niet mee klaar. De Staat heeft tot taak voor de vrijheid en zelfstandigheid te waken en daarbij kunnen andere omstandigheden tot andere maatregelen noodzaken dan wij gewoon zijn. De a.-r. blijft bij de oude beginselen, al is de uit werking daarvan wel gewijzigd ten aanzien van ver schillende problemen welke door de huidige omstan digheden noodzakelijk waren. Met een opwekking de a.-r. beginselen uit te dragen die een boodschap aan ons volk betekenen, beeindigde de begaafde spreker zijn hoogstaande rede. Nadat door enige der aanwezigen gebruik was ge maakt van de gelegenheid tot vragen stellen, ging op 's voorzitters verzoek de spreker voor in dankgebed en werd de vergadering volgens gebruik gesloten. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN DE AXELSE V.V.V. Onder presidium van de heer Jos. van Damme kwam de afdeling Axel van V.V.V. Dinsdagavond in alge mene jaarvergadering bijeen op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" bij de heer C. H. Jansen. De opkomst was zeer bevredigend en vrijwel alle verenigingen, die in Axel met de doelstellingen van V.V.V. sympathiseren gaven acte de présence, het geen de voorzitter inspireerde tot een hartelijk wel komstwoord. Hij hoopte voor alle Axelse neringdoen den en inzonderheid de V.V.V.-leden dat 1955 een goed jaar voor hun gezin en zaken zal worden en daarbij was ook betrokken het ere-lid de heer A. van Sabben. De secretaris, de heer A. P. Esselbrugge, vervulde de vanouds bestaande plichtplegingen waarvan wij bijzonderlijk diens als naar gewoonte punctueel ver zorgd jaarlijks overzicht releveren. Dit schonk meer dan gewone aandacht aan de be vrijdingsfeesten, die vanwege hun grootse en glorieuze opzet tot in lengte van dagen zullen voortleven in de gedachten en gemoederen van de Axelaars en de vele duizenden bezoekers van heinde en verre. De evene menten waartoe de V.V.V. het initiatief nam, om vatten alle onderdelen van zee-, land- en luchtmacht, Poolse oud-strijders met hun commandanten, „Vrij en Blij", de Braderij, de miniatuurtrein, optochten, en ver sieringen, het grootse vuurwerk en alles wat verder passend geacht mag worden in het kader van een zodanig evenement, dat om zijn historische betekenis vereeuwiging waard was. Verder kwam een contact tot stand in streekver- hand met de zusterverenigingen van Temeuzen en Hulst, dat tot heilzame gevolgen zal leiden voir de toekomst. De coördinerende en stimulerende invloed zal zich zeer binnenkort o.a. aftekenen in de verschijning van een folder, die ten getale van 30.000 exemplaren na tionale en internationale verspreiding zal genieten. Momenteel telt de vereniging 90 leden en de secre taris memoreerde zijn optreden voor de Vara-micro- foon, die ook beschikbaar was gesteld tot verbreiding van de propaganda voor dit hoekje van Nederland. Met instemming werd dit jaarlijkse welverzorgde over zicht aangehoord. en Rheumatische scheuten doir Uw leden gaan. Dan is het hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheu matische pijnen zijn in negen van de tien gevallen ge volg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht breng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven Het gaat om Uw eigen welzijn maar ook om het levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn Ing. Med. De penningmeester, de heer F. Schauwaert gaf een. beeld van de financiën der afdelingskas, die een ver lies boekte van 229,06, zodat versterking der geld middelen der vereniging in nabije toekomst met het oog op de velerlei actie s en activiteiten wel aan beveling zou verdienen. Bij mond van de heer A. Lion rapporteerde de financiële commissie omtrent het bevind van zaken bij de penningmeester, dat alle gegevens en contanten bij hem in goede handen bleken. De heer Schauwaert werd daarop voor zijn goed beheer dank gebracht en in deze commissie werden voor 1955 aangewezen de heren R. Dieleman en P. Groothaert. Bij de bespreking van het plan de campagne voor 1955 werden genoemd als definitief vaststaand een tweetal baankoersen op 2e Paasdag en 3e Pinkster dag, en een groots schuttersfeest op Hemelvaartsdag (annex aan een 40-jarig schutters-jubileum). In dit verband werd nog genoemd een concours- hippique op 2e Pinksterdag (indien mogelijk) en het alhier in het laatst van April (definitief) te ver spelen biljart-kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaan deren. „0, dat is htt Conctrtgtbouworktst, dit motttn bitr zijn." „Maar dit is toch htt Conctrtgtbouw nitt?" „Htt, maar mit mijn Draadomroep komt dat op hetzelfde nttr. Htt gt- luid van Draadomrotp is zo glas- htldtr, zo tcht, dat htt is alsof zt in jt huiskamtr spt/tn Je, met Draadomroep zit U altijd op de eerste rang. U hoort studio klank ongestoord en op volle bandbreedte. Want de beide Hil- versums én de beste programma's uit het buitenland - bereiken Uw luidspreker via eigen beschermde toevoerlijnen". Geen hinderlijke storingen, maar on vervormde weer gave. Word ook abonné en "Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrlje studioklank Omtrent de in streekverband te regelen propaganda en samenwerking werd nog in de brede gediscussieerd. Door de heer F. Schauwaert werd nog rapport uit gebracht over het contact in streekverband dat deze samen met de heer Vink heeft gehad, welk rapport de instemming der vergadering wegdroeg. Hieruit bleek ook dat een gids voor wandel- en fietstochten in onze streek in een vergevorderd stadium van voor bereiding is. Ook werd in verband hiermede aandrang uitge oefend op het bestuur tot verhoging der gemeentelijke subsidie stappen te ondernemen, terwijl tal van an dere plannen nog in bespreking kwamen. Vrucht van al deze besprekingen werd o.m. een nader op 15 dezer te beleggen vergadering met de afgevaardigden der diverse hiervoor in aanmerking komende plaatselijke verenigingen om alle voornemens voor 1955 in vastere vorm voor te bereiden op korte termijn. De rondvraag beperkte zich tot een aantal aange legenheden van huishoudelijke aard, waarop de voor zitter de vlot verlopen vergadering sloot. EINDLES KOOKCURSUS. Zowelt e Zoute Spui als te Hoek hadden deze week de einlessen plaats van een uit zes lessen be staande kookcursus, die gegeven werd onder de aus piciën van de „Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Platteland" voor de C.B.P.B. De cursus kenmerkte zich door trouwe opkomst en zal deze zome rnog worden vervolgd. De doelstelling is te komen tot doelmatig koken, waarbij een goede voedingswaarde als eerste eis werd vooropgesteld. Door de leidster, mej. F. Draaisma uit Goes werd een causerie met lichtbeelden gehouden over Amerika. Er bestond heel wat belangstelling. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. De heer F. Zegers aan de Kanaalkade herdacht Dinsdag onder zeer talrijke bewijzen van belang stelling zijn zilveren ambtsjubileum bij de Nederlandse Spoorwegen (voorheen Mechelen—Terneuzen) Het personeel, bestaande uit collega's uit Axel en Hulst, kwamen de jubilaris en zijn echtgenote be groeten. en ook een vertegenwoordiger zijner vak organisatie, de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg- pesoneel voegde zich hierbij, mede met de beste wensen van het hoofdbestuur. Een tweetal enveloppe's met inhoud en tal van fraaie cadeaux werden de jubilaris aangeboden en de feestvreugde werd verhoogd door het ophalen van oude herinneringen door al de „mannen van de lijn". Ook de inspecteur der N.S. de heer L. Dubois uit Terneuzen kwam de jubilaris feliciteren. BELANGRIJKE CAUSERIE VOOR DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Voor de plaatselijke afdeling van deze Bond trad Woensdagnamiddag alhier in „Het Centrum" als spreekster op mej. Hoekendijk, die sprak over haar arbeid in donker Amsterdam. Na enkele maanden afwezigheid (wegens ziekte) opende mevr. P. de Feijter-de Regt, weer deze ver gadering. Zij bedankte voor de vele blijken van medeleven tijdens haar ziekte en heette daarna allen hartelijk welkom, daarbij haar vreugde uitend, dat er zoveel dames aanwezig waren. Ook de spreekster van deze middag werd een hartelijk welkom toegeroepen. Mej. Hoekendijk vertelde over haar werk, hoe zij dag en nacht er op uittrok en in die lokalen binnen ging om te proberen met deze vrouwen te spreken. Zij liet dan haar naamkaartje achter en vertelde ook wanneer zij thuis wal Bij verschalende gevallen stond zij uitvoerig stil en vertelde over hun leven, maar ook deed zij vooral uitkomen, dat wij niet moes ten oordelen of veroordelen, maar eerst moesten weten wat de achtergrond van hun leven was. Een prach tig werk heeft mej. Hoekendijk daar verricht. Tè weinig weten wij van dit mooie, maar ook droeve werk. Na haar lezing, die door allen met volle aan dacht werd gevolgd, dankte de presidente haar. Daarna deelde de presidente mede, dat dit de laat ste vergadering was die zij leidde. Zij dankte het be stuur voor de prettige samenwerking en grote steun, die zij heeft mogen ondervinden, alsmede voor het vertrouwen en de medewerking in alles. Zij hoopte dat de afdeling mag groeien en bloeien en was verheugd dat deze middag weer 5 nieuwe leden zich hadden aangemeld, zadat het ledental thans de 100 is ge passeerd. Mevr. Maris sprak uit aller naam de scheidende presidente toe. Scheiden doet pijn zeide spr. Na negen jaren uw beste krachten te hebben gegeven gaat u onze bestuurskring verlaten. Jammer, heel jammer, vinden wij dat, want wat is nu onze Plattelands vrouwenbond zonder mevr. de Feljter. Zij bracht na men het bestuur haar grote dank voor de prettige samenwerking en tevens namens de leden, voor het vele dat zij voor de afdeling gedaan heeft. Als blijk van waardering werden haar bloemen aangeboden, evenals aan mevr. Olyslager-Schieman, die ook het bestuur heeft verlaten. DOUANE SLOEG EEN FLINKE SLAG. 1250 kg. boter aangeslagen. De ambtenaren van de dienst der invoerrechten en accijnzen wisten deze week een behoorlijk succes te boeken in de strijd tegen de smokkelhandel. Dinsdag in de vooravond wisten zij nabij fiet voor malige station Philippine op de boerderij van de heer C. een luxe auto in beslag tc nemen geladen met 650 kg. boter, terwijl ook de chauffeur, zekere L. uit Assende (B.alhoewel hij zich ijlings uit de voeten trachtte te maken, werd gearresteerd. Al enige dagen hadden de douaniers het vermoeden dat het in deze omgeving nie pluis was en Dinsdag avond omsingelden zij de boerderij van C. in afwach ting van hetgeen daar zou gaan gebeuren. Nog maar enkele minuten stonden de mannen claar of er arri veerde een auto. Vlug na de aankomst begon men deze auto te laden met boter en toen sloegen de amb tenaren toe. Een douane-auto blokkeerde de toegang tot de boerderij, waarna de smokkelaars op heterdaad konden worden betrapt. Ook de Belgische douane is de laatste tijd actief en slaagde er in een pantserauto met 600 kg. boter aan te houden, nadat de wagen door de chauffeur In een bos tegen een boom was aangereden. Hier wisten de smokkelaars echter onherkend uit de voeten te komen. NOG GEEN 42-URIGE WERKWEEK IN DE KANAALZONE. In de Woensdag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen gehouden bijeenkomst tussen vertegenwoordigers van de werknemers-organisaties en van de werknemers in de Kanaalzone is nog geen overeenstemming bereikt over de invoering van een 42-urige werkweek. Men besloot binnen afzienbare tijd opnieuw bijeen te komen om de mogelijkheden aan de hand van re cente cijfers onder ogen te zien. Van werknemerszijde werd er op gewezen dat ver wezenlijking van de 42-urige werkweek en het vier- ploegenstelsel voor de continubedrijven vooralsnog bij zonder moeilijk is, in verband met het arbeidersvraag stuk en het daarmee samenhangende woningprobleem. Iln de Woensdagavond te Sluiskil gehouden bijeen komsten werd voor de werknemers een een ander nog nader uiteengezet.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1