Kring Axel der Z. L. M. vergaderde Puistjes D.D.D. Iedereen heeft HAMEA-GELEI 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen SLA, SPORTNIEUWS V DE VLASTEELT. maakt ruwe handen in één nacht gaal en zacht FILMNIEU W S MENSEN ZOALS JIJ EN IK- (DIE LETZTE BRÜCKE) Een film, die U nimmer zult vergeten. waarschuwen tegen BEKENDMAKINGEN. OOK IN HET KOUDE JAARGETIJDE. Beperkt U het gebruik van slaatjes tot betere jaargetijden Of bent U het met ons eens, dat zij in elk seizoen een ver rijking van de maaltijd vormen ook in de winter De ingrediënten zijn altijd ruimschoots voorhanden. Nemen we b.v. groente. U weet, dat elke dag een beetje rauwe groente heel goed is onze tanden hebben eens wat om, op te kauwen, de spijsvertering wordt er door ge stimuleerd en eigenlijk zouden we dat het eerst moeten noemen het vitamine C- gehalte van de groente blijft bewaard- Groente is dit jaar heel duur. Van rauwe groente hebben we minder nodig en dat is dan al een argument voor het slaatje in de Winter. Spring niet onverschillig om met de ingre diënten het uiterlijk en de samenstelling van een sla kunnen zoveel af of toe doen aan het succes bij Uw huisgenoten. Verzin daarom smakelijke combinaties en besteed aandacht aan de wijze waarop U de groente verdeelt en aan de kleur van het geheel. Verdeel de groente niet te fijn, maar aar zel niet rasp of molentje ter hand te nemen om een harde groentesoort makkelijker eet baar te maken. Probeer ook eens een groente-fruit-com- binatie eens (iets heel anders en heel lek kers bovendien. En vergeet niet een keer vis bij de sla te geven, want vis is momen teel goedkoop. Na deze inleiding enkele voorbeelden van smakelijke slaatjes, die U ongetwijfeld op nieuwe ideën brengen. De onderstaande recepten zijn bedoeld voor vier personen. Andijviesla met augurk. 200 gram andijvie, een kleine selderij knol, een paar augurkjes, olie, azijn en zout. De selderij schoonmaken en in plakken snijden. Deze schillen, wassen en in dobbel stenen snijden. De selderij laten uitlekken. De andijvie schoonmaken en een paar maal wassen. De andijvie laten Uitlekken en fijn snijden. De augurken in plakjes snijden. Andijvie, augurk en selderij dooreenmen gen- De sla op smaak afmaken met zout, ongeveer 3 eetlepels olie en 3 eetlepels azijn of citroensap en desgewenst tomatenketchup. Rodekoolsla met appel. 200 gram rodekool, een grote zure ap-» pel, peterselie- of selderijgroen, desge wenst een uitje, olie, azijn, zout, een theelepel suiker. Een sausje maken van olie, azijn, zout en suiker. De kool zeer fijn schaven, de appel snipperen. De ui en het peterselie of selderij- groen zeer fijn snijden. Alle ingrediënten dooreenmengen en ongeveer 10 minuten la ten staan. De sla zo nodig verder op smaak afmaken. Veldsla met appel en biet. 200 gram veldsla, een grote zachtzure appel, 200 gram biet, azijn suiker en desgewenst een ei. De sla, appel en biet schoonmaken. De sla wassen en droogslaan. Appel en biet in blok jes snijden. Al deze ingrediënten dooreen mengen. De sla op smaak afmaken met on geveer 3 eetlepels olie en 4 eetlepels azijn en desgewenst een weinig suiker en een fijnge wreven hardgekookt ei. Als dit slaatje bij bonen en spek wordt ge bruikt, is het heel smakelijk om er enkele blokjes gebakken spek door te mengen. t (Vervolg van pagina 1) DE POSITIE VAN DE LANDBOUW IN DE HUIDIGE OMSTANDIGHEDEN. Ir. Smeenk begon met te wijzen op enige resultaten van de beide crises op landbouwgebied, die na de jaren 1880 en 1930 vielen te constateren. Ten gevolge van de aanmoediging door de Amerikaanse spoor wegmaatschappijen, kon ieder in het beloofde land van „Far West" zoveel grond krijgen als hij maar be bouwen kon. Doordat de Verenigde Staten in korte ajd de belangrijkste tarwe - producenten waren ge worden geraakte onze landbouw in grote moeilijkheden wegens de lage prijzen op de wereldmarkt. Na 1880 heeft men leren verstaan door onderzoek, onderwijs en voorlichting de landbouw op een hoger peil te brengen en kreeg deze meer het karakter van een veredelingslandbouw. Dit gold vooral ten opzichte van de veehouderij en de teelt van producten die veel arbeid vorderden. Om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden was het duidelijk dat men zich op export diende in te stellen. De crisis van de 30-er jaren viel ook in hoofdzaak toe te schrijven aan de hoeveelheid graan die boven de wereldmarkt hing, waardoor allerlei beschermende maatregelen noodzakelijk waren. Gevolgen hiervan waren o.a. de kalverschetsen, biggenmerken en teeltregelingen. Deze crisis heeft af doende bewezen dat het streven naar verhoging der exportmogelijkheden levensvoorwaarde werd. De bestaansmogelijkheid werd voor een groot deel afhankelijk van de export. Varkensvvlees en eieren rijn b.v. voor vier-vijfde deel her-exportproducten van geïmporteerde granen en natuurlijk klemt hier de af hankelijkheid van het buitenlandse prijspeil. Allengs is het zover gekomen dat de. Nederlandse landbouw wordt gekenmerkt door kwaliteitsproducten. Daaruit valt echter niet af te leiden dat wij een onbelemmerde afzet op de Europese markt hebben. Het karakteristiek is overal de noodzakelijk blij kende bescherming van de eigen bevolking. Dit heeft vooral geleid tot een zeer sterk protectionisme van agrarische producten en ontstonden belemmeringen in de vorm van invoerrechten en contingenteringen. De pootgoed-verwisselingen in Frankrijk ééns in de vijf jaren wijzen hierop. wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van de natuurzuivere King pepermunt helpen U er overheen. King is lekker en gezond. EXPORT VAN PRODUCTEN. Spr. wees op de pogingen van Amerika om Europa door middel van de Marshall-hulp tegen de Russische dreiging te beschermen. De grote welvaart heeft in Amerika een gunstig klimaat geschapen. De Ver. Staten met zijn 48 staten waarvan meerdere 5 of 10 maal zo groot zijn als ons land hebben het streven naar liberalisatie na de be vrijding volop gepropageerd. Maar deze liberalisatie op zichzelf houdt het nog niet, als het niet toegepast wordt met invoerbeper kingen, waarvan spr. treffende voorbeelden gaf o.a. een recent geval van een lading tomaten die per schip onderweg waren. Zo is momenteel in Genève ook aan de orde het vraagstuk der verhoging van de invoerrechten der „Benelux". Overbekend is de in de Belgische landbouw levende vrees voor de Nederlandse landbouw. Tevens mag bekend geacht worden dat minister Mansholt s streven er op gericht is de integratie van zes West-Europese landen te verwerkelijken. Dit is een zeer moeilijke weg en zou b.v. ook tot gevolg hebben dat b.v. Frankrijk mee zou moeten beslissen over Nederlandse maat regelen. Spr. behandelde dit onderwerp ook uit practisch oogpunt en releveerde b.v. het feit dat de Belgische Boerenbond een beroep deed op de Nederlandse land bouw, inzake meer beschermende maatregelen. Een geval werd genoemd van een 200-tal in de tabaks teelt werkende bedrijven in de buurt van de Franse grens. VERBETERING KWALITEITSPRODUCTEN. Allerlei maatregelen ook op het gebied van de ratio nalisatie bewijzen dat het een eerste eis is, de kwali teitsproducten tot de hoogste perfectie op te voeren, waardoor wij b.v. op de pootgoedmarkt zulk een sterke positie innemen. In tal van landen bestaan te dezen opziche nog voldoende behoeften, mits wij maar zorgen voor de bepaalde rassen, maten en klassen. Onze zeer lage natuurlijke bodem is in deze een door slaggevende factor. Nu is in het afgelopen jaar het pootgoed-egalisatie- fonds in belangrijke mate aangetast en daardoor daal- ded de middelen van 9 millioen tot de helft. Het is daarom zaak zo spoedig mogelijk een areaalheffing in het leven te roepen .waardoor de reserve zal wor den aangevuld (van 40 tot ƒ80 per ha Ten slotte zal het er naar spr. mening op neerkomen dat de overschotten uit de markt worden genomen en om tegen risico's verzekerd te zijn dient de areaal- heffing te worden opgevoerd. STABILISERENDE MAATREGELEN GEWENST. Onze gehele geringe export is momenteel gericht op Zweden, doch ook het tot nu toe geëxporteerde kwan tum van 20.000- ton is niet zo groot en de Zeeuwsch- Vlaamse aardappelen zijn niet gewild en worden door Zweden niet aanvaard omdat Zeeuwsch-Vlaan deren behoort tot de gebieden in een straal van 10 km. waarin de Coloradokever voorkomt. Ir. Smeenk noemde het in België, Frankrijk en Dene marken lage rliggende prijspeil als hoofdoorzaak van onze verlaagde export. Willen wij onze positie ten op zichte van de pootaardappelen zelf in handen houden, zo zal men over moeten gaan tot het uit de markt nemen van circa 50 a 60.000 ton. De prijs van 6 cent voor „Bintjes" en 5 cent voor „Alfa s tekent de situatie en zo is het probleem van de consumptie aardappelen meermalen in het Landbouwschap aan de orde geweest en zullen door het Bedrijfschap voor Aardappelen maatregelen moeten worden getroffen. De heffing van 0,75 op de export waar men toe 'is overgegaan biedt geen oplossing, omdat er ten enen male geen export is. Ook de aardappelmeelpositie wordt door hem nog aangeroerd. Spr. deelt mede dat de medewerking van de minister door de C.I.V.A. verwacht wordt. Er is een ongewone spanning tussem lonen en prijzen en in dit verband noemt hij de prijzen van 18 en 20 cent van de pas genoemde soorten per kg. (in Den Haag). Het is minister Mansholt's bedoeling niet de con sumptieprijs te verhogen, doch het kwantum waar geen afzet voor is uit de markt te nemen. Alles pleit op dit gebied dus voor opgevoerd kwaliteitsgehalte. ZAAIZAAD. In dit opzicht schieten wij tekort tegenover b.v. Denemarken en kunnen wij de concurrentie niet het hoofd bieden. In Denemarken bereikt men (op het oog) betere resultaten, door vermenging, hetgeen bij ons ten enenmale niet gebeurd. Ook het feit dat geen monopolieheffing wordt toegepast ter stimulering voor de kwekers is van invloed. Dank zij de behoeften van de Franse industrie kan men de vlasteelt zeer behoorlijk beoefenen. Ten ge volge van de Franse beschermende maatregelen neemt België n.l. geen Frans vlas. Doordat „Novivlas" in nabije toekomst tot een nieuw procédé kan komen is het perspectief ten deze gunstiger. TARWE. Basis (7) van het Akkerbouwbedrijf. De prijs van dit product werd terecht gekwalifi ceerd als de vaste basis van het akkerbouwbedrijf, hoewel hte moeilijk te interpreteren valt, dat bij de door de ministerraad in het algemeen geconstateerde grotere nationale welvaart een loonronde met 6% noodzakelijk was, waartegenover men de redelijke winst der boeren (op de tarwe) met 1.— verlaagde. De tarweprijs toch is gebaseerd op de productie kosten. De Amerikaanse voorraad van 50 millioen ton (wat neerkomt op een voedselvoorraad voor ons land voor 50 jaar) blijft boven de wereldmarkt hangen. De Amerikaanse boer krijgt 31 voor zijn tarwe (tegenover de Nederlandse boer ƒ25). De Ameri kaanse regering verkoopt de tarwe tegen een veel lagere prijs als gevolg van de invloed op im- en export. De verplichting ten onzent van regeringswege om niet meer dan 35% tarwe in ons brood te verwerken heeft oo kzijn consequenties in de vorm van tegen 20 tot 22 cent te verkopen of ten dele in de vee- voederhandel te brengen. Spr. verklaart zich voor de tot nu toe vastgestelde garantieprijs. SUIKER. De z.g. garantieprijs die kunstmatig lager wordt gehouden heeft ook rekening te houden met de wereld markt. In Cuba alleen hangt niet minder dan 7 mil lioen ton boven de markt en ofschoon geen land in staat is zo laag te produceren zijn wij toch duurder. Bij een areaal van 79.000 ha. suikerbieten met een opbrengst van 390.000 ton stelt spr. hier een verlies voor de regering in het vooruitzicht, mede gelet op de voor de veenkoloniën en zandgronden te verlenen toeslag. Spr. heeft daarmede verschillende problemen van eerste orde aangesneden en zou deze gaarne discu tabel stellen door te stellen vragen. Hij legt zijn be toog hiertoe in het midden der leden, nogmaals de na druk leggende op een verbeterde kwaliteit onzer pro ducten en een krachtige landbouwpolitiek bepleitend. Moge een krachtige organisatie als de Z.L.M. daar toe ook bijdragen, zo besloot hij. De vragenstellers brachten o.a. ter sprake de in vloed van de Belgische Boerenbond die zeer groot schijnt te zijn, op de gevolgde landbouwpolitiek ten aanzien van de invoer van aardappelen, als ook in ander opzicht. De moeilijkheden die integratie in beperkt verband b.v. oplevert ten opzichte van de suikerprijzen en de invoerrechten daarop, het systeem van monopolie heffing en het beraad van de landbouw-organisaties ten deze en de grote prijsverschillen der consumptie aardappelen in de grote steden, vormdeen wel de voornaamste punten die achtereenvolgens op de meest slagvaardige en ter zake kundige wijze door deze vlotte en bekwame specialist op landbouwgebied be antwoord werden. De rondvraag bracht nog enkele minder urgente aangelegenheden in het geding en daarop sloot de voorzitter depe vlot verlopen vergadering, niet dan alvorens vooTal de inleider dank te hebben gebracht voor zijn belangwekkende behandelde veelzijdige ma terie en daarna verenigde men zich aan een wel voorziene koffietafel, waaraan nog geruime tijd werd nagekeuveld. Wielrennen. ROMEIJNSEN TWEEMAAL WINNAAR VAN TRAININGSRITTEN) TE GOES. De onlangs opgerichte wielervereniging „De Loco motief" uit Goes, waarbij ook de Axelse amateurs Verhelst eni Romeijnsen zijn aangesloten, stuurde haar renners, alles bij elkaar zo n 15-tal Zaterdag en Zon dag de weg op als begin van een af te werken trai ningsprogramma. De gebruikelijke gang van zaken in het voorjaar om eikaars krachten in clubverband te meten nu het seizoen voor de deur staat. In beide ritten ging onze nieuwe, pas in Axel wo nende amateur Romeijnsen, die zich ook heeft aange sloten bij de A.W.S.C. „Volharding", als eerste over de streep. Het schijnt, dat deze ook in Zeeuwsch- Vlaanderen mee wil tellen en zijn training er serieus op heeft ingesteld. Zijn clubgenoot Verhelst moest vanwege zijn mili taire dienstplicht verstek laten gaan. Heden, 26 Februari volgt de derde rit, die in de Wilhelminapolder wordt verreden. Start te 3 uur, nabij de brug. Jammer dat men van dergelijke voorproefjes in eigen omgeving verstoken moet blijven. Laat het dan ;n zulke ritten bij kleine schermutselingen blijven er wordt even goed strijd geleverd en niets minder er om getrapt. Op het Filmfestival te Cannes werd vorig jaar een Oostenrijkse film vertoond een nobele en diep aangrijpende geschiedenis, zoals in geen jaren op het witte doek was gebracht. In het burgerleven kinderarts, werkt Helga Rein- beck (Maria Schell), aan het einde van de tweede wereldoorlog als hoofdverpleegster bij het Duitse Rode Kruis in de Joego-Slavische frontlinie. Het is een verhaal over een liefde in oorlogstijdin een film, die een waar werk des vredes is De begenadigde actrice Maria Schell speelt in dit boeiend en fascinerend gegeven de rol van haar leven een vrouw, die uit hoofde van haar functie, in een wereld vol oorlog en vijandschap, vergat te haten. Deze prachtige creatie verleent aan de film een hoge menselijkheid en maakt haar tot een baken in deze verwarde tijd. De manier waarop deze voortreffelijke en diep menselijke geschiedenis in schokkende en suggestieve scènes is uitgebeeld, vervullen dit filmwerk met een spanning, die een onvergetelijke indruk zal achter laten. Gaat deze film zien als U de gelegenheid krijgt. „Mensen zoals jij en ik", die Zaterdag, Zondag en Maandag (zie ook de advertentie elders in dit blad) in „Het Centrum" alhier wordt vertoond is een opzienbarende film, die om haar uitzonderlijke kwaliteiten vele malen bekroond werd op het Film festival te Cannes en wel met de volgende onder scheidingen de Internationale en de Grote Prijs van de Internationale Katholieke Filmliga eervolle ver melding voor Maria Schell tot „film van de maand" uitgeroepen door de filmcommissie van de Evangelische Kerk in Duitsland bekroond met David O'Selznick's Gouden Lauwertak 1 Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water bepaai een vast uur voor uw stoelgang. Neem de Le week lke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond é-'n. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht e werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilleties om u weer op gang te h lpen Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct barter's Leverpilleties, f 1.20 per flacon. 7C HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer G. KAYSER, Weststraat 2, Axel, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bereiden van patates-frites, in het perceel Weststraat 2, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel sectie G, nr. 151. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Woensdag 16 Maart a.s., des voormiddags elf uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen-de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 25 Februari 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat het verzoek van de Benzine en Petroleum Handelmaatschappij N.V., Frederiksplein 48 - 50 te Amsterdam, om op het perceel Steenovens B 5, ka dastraal bekend gemeente Zaamslag in sectie F, nr. 2086, een petroleumopslaginstallatie met tank van 2000 liter en een handaftappomp te mogen oprichten door burgemeester en wethouders van Zaamslag is ingewilligd. Axel, 21 Februari 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3