Anders dan Anders" in öe moööeR. t€RUQ &ERMQ&ENE Axelse Revue met top-momenten en knal-effecten HOOFD'en KÏESPÏJN UIT ONZE OMGEVING FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Onrustig, gejaagd! amÊÊammÊmÊmmmammÊBmaa AXEL Ruwe, schrale huid Geneest sne/ In afwijking van een jarenlange traditie en tot sleur geworden programma-indeling heeft Dinsdag avond „Concordia's Toneel- en Kleinkunst-ensemble" onder de begaafde algemene leiding van de heer J. A. Tiersen, een revue voor het voetlicht gebracht die zijn weerga in Axel nog niet vond op het gebied van dilettanten-prestatie s en dan ook is uitgedijd tot één grandioos succes van de „start" tot aan de „finish". Want de conferencier drukte het na de vrolijke entre-acte zo terecht en kernachtig uit, men leverde deze avond een bewijs, dat ook Axel in staat is met de sleur te breken en met eigen krachten een avond samen te stellen die kan wedijveren met de vlotste „artisten"-revue's Dus, „non-stop-rechtdeü zoals hij het in zijn typisch Axels dialect uitdrukte. En anders dpn anders 1" Direct zette de Boerenkapel, het blauw-gekiejde, rood-gehalsdoekte zevental met een frisse en opge wekte tempo-volle melodie er de nodige vaart in. Uit de muil van een reusachtige, monsterlijke kop, met angstwekkend rollende ogen, betraden onder de welluidende en verzorgde tonen dezer kapel de deel nemende „artisten" het toneel. Reeds deze ongewone introductie in een kleurrijke entourage van een prach tig Alpen-landschap was een forse greep naar het succes dat deze avond zou leveren en waarop in dit pittige revue-lied reeds werd gedoeld. Nadat de conferencier-zanger met begeleiding van de „boertjes" op zijn „Axels" de leden van deze kapel aan de geheel gevulde zaal had voorgesteld in een vrolijk lied op tekst van de heer W. P. de Ridder was het weldra de Axelse „Ria" die met haar welluidende sopraan a la Mieke Telkamp) haar onvolprezen jodelrefreinen door de zaal deed galmen met begeleiding van de nu in Tiroler-dracht gestoken Boerenkapel. Onmiddellijk na een vlotte „klarinetten-polka" eiste een Spaanse „Senor en „Senorita" de boeiende aan dacht van de aanwezigen op met een opwindend-ryth- mische dans, die ons, mede door de aankleding met sombrero's en mantillia'p en een karakteristiek decor in de Zuidelijker sfeer van de „Ebro en Andalusië" verplaatste. Het contact tussen de optredenden en het publiek was volkomen na dit prachtnummer. In een oer-komische klucht onder de spectaculaire titel „Gevecht met drie vrouwen" was gelegenheid te over voor dolle pret en gijn en kon men de perikelen medebeleven van een al op jaren gevorderde „kantoor- pedel" die plotseling zoveel „sjans" krijgt dat hij zich omringd ziet door een drietal al te vurige aanbidsters. De gevolgen bleven niet uit. Onder hevig tumult liep het uit op een grondige aftuiging en als een natte poedel verscheen de mishandelde „pseudo-directeur" weer ten tonele met de verzuchting liever maar alleen dan met een drietal jaloerse en trouwlustige „dames" naar het Notense schorretje te trekken 1 Vervolgens kreeg men de ballet-scène „Illusiedie de aanwezigen in extase bracht. De creatie die de Axelse ballerina Joan Tiersen leverde was dan ook superieur. Uit het doek van een imposante schilderij verscheen op bijna mysterieuze wijze de aangebeden gestorven geliefde en de nog steeds treurende jonge ling, die geknield voor haar beeltenis als verzonken is, waant zich herenigt met het beeld van zijn ver werkelijkte droom. Doch de dramatische ontknoping leert hem dat het maar een „illusie" was. Opnieuw werd daarop de aandacht gevorderd door muziek en zang en volgde het eerste optreden van „The Four Lads" met een serie populaire schlagers. Na nog een komische schets bracht het „Adjonijo- ensemble" ons de openbaring dat mej. Joan Tiersen behalve haar bekende artistieke gaven ook op het gebied van vocale kunst in het voorste gelid prijkt. Zij bracht o.a. geaccompagneerd door drie heren 42) Hóé het gebeurd was, wist hij niet. Het moest een aanrijding geweest zijn, een duw, een smak en toen niets meer. Hij kwam bij, doordat een hond Zijn ge zicht likte en zacht jankte. Een ogenblik later boog een vrouw zich over hem heen en schudde ruw aan zijn schouder. „Vooruit, baas, kom overeind en ga je roes thuis uitslapen, ej hebt er een verkeerd plekje voor uitgezocht in de regen en in de goot Nol kreunde. Z'n hoofd deed hem ontzettend pijn. „Niet doen," smeekte hij „m'n hoofd barst bijna, ik ben niet dronken De vrouw keek nu met meer aandacht. Het was donker, maar een verre straatlantaarn gaf net vol doende licht om haar een grote bloedplek op de trot toirband te doen zien. Ze knielde bij de man neer, onderzocht zijn hoofd en ontdekte een lange, gapende wond. Ongegeneerd voelde ze in zijn broekzakken en vond een witte zakdoek. Daar maakte ze een soort compres van en bond dit met haar eigen sjaal op de wond. „Zou je kunnen lopen vroeg ze. Hij gaf geen antwoord, hoorde het nauwelijks door de ondraaglijke pijn. Zonder te letten op zijn natte, vuile kleren, begon de vrouw hem op te helpen eerst op de knieën, trok toen één van zijn armen om haar hals en pro beerde hem, met haar andere arm om hem heen, op met mondorgel en gitaar de bekende Franse chanson „J'attendrai" en met dit muzikale hoogtepunt werd de eerste helft afgesloten. Muziek en zang, kleur en fleur, dans en vlotte to neelspeelkunst hadden het publiek reeds in extase ge bracht en na de pauze bereikte deze stemming haar climax toen Joan Tiersen bij herhaling haar „Ster vende Zwaan" uitvoerde. Aan het applaus scheen geen einde te komen. Deze gratievolle jongedame verstaat deze kunst tot in de perfectie en mag voor onze ganse streek dan ook gelden als een „rijzende ster". In de dolle klucht „Ridder zonder Vrees" toonde de Axelse super-komiek den Beer zich een pantoffel held in het quadraat. Deze spectakel-scène liet „Het Centrum" bijwijlen gieren en bulderen van de lach uitbarstingen. Tot in de finesse's was ook aan de toneelkunst aandacht besteed. Het herhaalde optreden van het „Adjonijo-ensemble" en „The Four Lads" waren weer de muzikale ter af wisseling geleverde hoogtepunten en een toegift liet niet op zich wachten. Aan het applaus kwam bij de meeste programmapunten eerst na lange duur een einde. Ook de Boerenkapel liet zich nog eens horen met de Axelse jodelaarster die nogmaals het mooie Alpen land bezong, terwijl de voortreffelijke conferencier zanger met zijn dochter nog een duet ten beste gaven waarbij de zaal vocale medewerking verleende door het telkens meezingen van het op het toneel in tekst gebrachte refrein en de uitbundige stemming steeg zo mogelijk nog meer toen de conferencier het publiek ver zocht ook het populaire „Falderie-Faldera" uit volle borst mee te zingen. Het „Tido-Duo" bracht nog een briljante Tango maskerade en zo naderde tegen het middernachtelijk uur het einde van deze groots opgezette en uitge voerde revue. Mij D hard t's Zenuwtabletten iterken en kalmeren Uw zenuwen. In een finale (op tekst van de heer de Ridder) werden nog eens de hoedanigheden van „Concordia" met de veelvormige dilettanten-kunst opgehemeld en het einde bracht een stormachtige ovatie, die be ëindigd werd met een dankwoord aan al de manne lijke, zowel als vrouwelijke executanten. Natuurlijk deelden daarin de onvolprezen „Aerpelkappers" en alle andere muzikale en vocale medewerkers (sters), doch inzonderheid de artistieke leiding van de heer Tiersen, met de toneel-decorateur-grimeur Rein Kolijn en de heer W. P. de Ridder. Niet één der vele executanten en medewerkenden ook niet de z.g. „stille werkers (sters) achter de schermen werd vergeten. Allen zonder onderscheid hadden dan ook hun allerbeste krachten gegeven tot het bereiken van dit grandioos succes Voorzitter Audenaerd was aller tolk in zijn dank woord en voorzeker heeft deze unieke avond van kunst en amusement een belofte geschapen voor de toekomst. De versteviging der middelen van het in strumentenfonds het mooie doel dat op deze wijze wordt gediend moge voor het bestuur en de „artistieke staf" aanleiding zijn het hier niet bij te laten. Een tot ver in de kleine uurtjes hoogst geanimeerd bal hield de honderden nog in de meest genoegelijke en opgewekte stemming bijeen en op het dansfestijn ontbrak de „Polonaise" niet met haar honderden deelnemers. Een glorieuze „Concordia"-avond. de voeten te krijgen. Hij was groot en zwaar, maar ze kreeg het toch gedaan. Op dit ogenblik kwam er hulp opdagen een andere, jongere vrouw kwam naderbij. „Wat heb je daar voor een aan je nek hangen, Annie vroeg zij verbaasd. „O, ben jij het, Stien Help eens even, hij kan niet lopen. Maar blijf met je handen uit z'n zakken, versta je 7" De andere vrouw uitte een verwensing en vroeg verontwaardigd, of zij soms dacht, dat ze een halve dooie z'n boel af zou gappen. „Waar wil je met hem naar toe „Eerst naar m)h kamer. Dan zal ik daarna wel zien, dat ik er dokter Kool bij krijg." Stien had nogal "bezwaren. „Dat zal wat worden, een trap op. Je kunt beter de politie voor hem laten zorgen .anders krijg je er nog een hoop geduvel mee." „En als er eens jongens uit de buurt meer van dit zaakje weten 7" vroeg Annie vinnig. „De politie heeft er niets mee te maken." Langzaam schuifelde het drietal verder de nauwe, donkere straat in, sloeg endaarna rechts af een nog donkerder steeg binnen en bleven voor een deur staan, die door Annie met een sleutel geopend werd. Voorzichtig, trede vooP trede, zwoegden de twee vrouwen met hun zware last omhoog, de steile, smalle onverlichte trap op. De gewonde had er zelf geen besef van, had het bewustzijn verloren. Met een zucht van verlichting legden zij hem op Annie's bed. Stien stelde voor om bij hem te blijven, terwijl Annie de dokter haalde, maar dez evond het niet nodig. „O, vertrouw je me soms weer niet vroeg Stien fel. „Ik vertrouw mezelf dikwijls niet eens, dus waarom zou ik het jou doen. Bemoei jij je hier verder niet mee en klets het niet overal rond." De dokter kwam, reinigde en verbond de wond en LEZING EN FILM OVER DE KANKER BESTRIJDING. Onder leiding van de heer A. van Houte vond in het grote vergaderlokaal van het gebouw der Chr. Kleuterschool aan de Ds. Jan Scharpstraat alhier een zeer druk bezochte openbare vergadering plaats, waar op door dr. A. Kats, alhier een lezing werd gehouden, over het kankervraagstuk. Het lokaal was nagenoeg tot de laatste plaats bezet ,een bewijs alzo dat hier voor sterke belangstelling bestaat. Uit de causerie avn dr. Kats viel dan cok de ver klaarbaarheid dezer interesse af te leiden. Hij be stempelde deze ziekte die voornamelijk boven de 40 jaar zich openbaart thans als volksvijand no. 1, daar 18% der sterfgevallen hieraan wordt toege schreven, hetgeen neerkomt op 14.000 sterfgevallen per jaar onder ons volk. Spr. besprak, het wezen van de kanker en de moei lijkheden van de bestudering en genezing, maar ook de noodzakelijkheid om op zijn qui vive te zijn in velerlei opzicht. Deze moeilijkheden zijn oorzaak dat de wetenschap bij de bestrijding slechts stap voor stap terrein wint. Van het allerhoogste belang is het om de diagnose kanker zo vroeg mogelijk te stellen, want zij locali- seert zich niet, doch verspreidt zich door uitzaaiingen der cellen. Ook de erfelijkheidsfactor werd door de causeur besproken, doch deze is volgens hem nage noeg te verwaarlozen. Vroegtijdige operatie gecombineerd met Röntgen- nabestraling is meestal de veiligste weg. Al moet ook geconstateerd worden dat Röntgenstralen niet onge- vaarlij kzijn voor de omtrek van het gezwel. RRadium werkt op korte afstand direct op het ge zwel, Röntgenstralen op grotere afstand. De theuro- patische geneesmiddelen bezitten ook de eigenschap, dat zij vaak gezonde lichaamsdelen aantasten. Bij inoperabele gezwellen wordt ook vaak gebruik gemaakt van geslachtshormonen om de krachten te doen verminderen. Spr. zette de gevolgen (b.v. van baardgroei en stemvervorming) hiervan uiteen. Nederland stond voor.de oorlog- mede aan de spits -der wetenschap en het mag ons een trots zijn te mogen wijzen op het feit dat wij he tland zijn met het laagste sterftecijfer. In 1870 was de gemiddelde leeftijd 39 jaar, in 1900 50 jaar en in 1950 reeds 65J^ jaar. Spr. wijst er op dat het daarom ons aller plicht is gemeenschappelijk acht te geven op verdikkingsgeval- len van de huid, op zweren, wratten en moedervlekken, knobbels in de borst en vooral ook oppassen met elk abnormaal bloedverlies. Ook bij ongeregeld bloeden bij menstruatie en chronische hoest dient men, op zijn hoede te zijn en hij wees ook op de toenemende mate van longkankergevallen. Aan het slot wekte hij op in volle omvang de strijd te ontplooien tegen de kan ker door zich als één man aan te sluiten als leden van het Koningin Wilhelminafonds. Door mevr. Albers, vertegenwoordigster van het Koningin Wilhelminafonds, werd de duidelijke causerie van dr. Kats nog nader onderlijnd. Zij wees op de nog maar recente oprichting van dit fonds bij het regeringsjubileum. Het is een zuiver neutrale instel ling, die reeds millioenen heeft besteed aan de kanker bestrijding, die met alle ten dienste staande middelen wordt voortgezet, b.v. door elk jaar enige actief te SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogêne ver drijft de snerpende pijn. voeren (dit jaar ook weer door een speciale post zegel-actie) etc. Als men vraagt waar dit geld allemaal blijft dan antwoordt spr. dat jaarlijks 500.000 wordt verleend aan het Theurapetisch Instituut (vorig jaar ƒ800.000) verder dat reeds 2.000.000 besteed werd aan zieken- huisbouw en de inrichting van centra in de universi teitssteden, met sub-centra op diverse andere belang rijke plaatsen in de lande. Dringend deed zij op allen een beroep tot aansluiting als lid voor 2,50 (als contribuant voor 1per jaar. Tevoren was een zeer leerzame (eerste) Neder landse film op dit gebied vertoond. Een zangkoortje onder leiding van de heer Jan Smies onderbrak film en causerie met de uitvoering van diverse zangnummers en aan het slot sprak de voor zitter nog een, kernachtig woord van propaganda. beloofde in de morgen terug te komen. „Waarschijnlijk een stevige hersenschudding," ver klaarde hij, „rustig laten liggen, zoals hij ligt. Morgen zullen we wel verder zien." Hij vroeg niets, tot ver wondering en opluchting van Annie. Maar 's morgens kwam hij niet alleen. Hij bracht een rechercheur mee. „Daar heb ik niet om gevraagd, dokter," zei de vrouw bits, met een hoofdbeweging naar de politie man. De dokter maakte een verontschuldigend gebaar. „Nee, Annie, dat weet ik wel, maar ik mocht het niet nalaten. Als het iemand uit de buurt geweest was, dan had ik het misschien niet gedaan, maar nu moest ik het wel aangeven." De rechercheur had intussen de bewusteloze man eens opgenomen en wendde zich nu grinnikend tot de vrouw. „Welzo, Anneke, heb je een goudvis aan de haak geslagen 7" Zij nam hem met vijandig flikkerende ogen, van het hoofd tot de voeten op. „Ik heet voor jou juffrouw de Korver, versta je dat 7 Hou er dan rekening mee, als je ten minste wilt, dat ik je antwoord geef. En denk er ook aan, dat ik op gekke vragen gekke ant woorden zal geven." De dokter ,die met de patiënt bezig was, keerde zich om. „Dat is niet slecht gezegd, Annie." De rechercheur haalde de schouders op. „Ja, dat kennen we. Een grote mond, maar een klein hart. Als je mij niet wilt antwoorden, dan ga je mee naar het bureau. Bij de inspecteur heb je zo'n drukte niet." Zij keek hem minachtend aan. „Als die man mij niet meer nodig heeft, zal ik wel naar het bureau komen. Ik hoef nergens bang voor te wezen. Is het soms strafbaar om iemand met een groot gat in zijn hoofd uit de goot te halen en binnen te brengen 7 Je mag gerust nakijken ,of hij wat kwijt is." „Daar zal ik jouw toestemming niet voor vragen," CAUSERIE EN FILMVOORSTELLING OP VERZEKERINGSGEBIED. Georganiseerd door de Nationale Levensverzeke ringsbank te Rotterdam en insamenwerking met het plaatselijk Assurantiekantoor Le Feber 6 Van Wijck had Donderdagavond in „Het Centrum" een zeer ge slaagde filmvoorstelling plaats met een ten dele op het verzekeringswezen gebaseerd programma. De districtsleider, de heer F. v. d. Bout, wees in een voorafgaande causerie op de steeds stijgende pro ductie van het Levensverzekeringsbedrijf. De Natio nale Levensverzekering bereikte in 1954 een produc tie van 340 millioen. Een zeer talrijk publiek (circa 200 personen) was in weerwil van de slechte weersomstandigheden aan wezig. Onder de deels documentaire films was de be kroonde film van Anton v. d. Horst onder de titel van „Houen zo De inspecteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. H. van Zwieten te Oostburg dankte na afloop met een slotwoord waarin hij blijk gaf de grote in Axel betoonde interesse op prijs te stellen en inzonderheid ook de Axelse verzekerings-experts voor hun vele werkzaamheden ter voorbereiding. GESLAAGD. Voor het diploma Kraamverzorgster (uitgaande van de Commissie inzake Kraamhulp) slaagden de dames J.M. Bakker te Axel I. W. Vorst-'r te Sluiskil cn G. Schieman-de Jonge te Philippine. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Februari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Gerei. Kerk. 10 uur en 2 30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.ZO uur Leesdienst. Chr. Gerei. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen, GEVONDEN VOORWERPEN. Een bril met* etui, Spui N 124. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co N.V. te Amsterdam. Door het verbindend worden der enige uitdelings- lijst met een uitkering van 0,6287% can conc. cred. is op 21 Febuari het faillissement geëindigd van de heer A. M. de Block, handelaar in vlas te Axel. was het eveneens nogal onvriendelijke antwoord. De dokter keek zwijgend toe, hoe alle zakken van de gewonde leeggehaald werden. „Hm," mompelde de rechercheur, „het is geen geval van beroving." Uit brieven en andere papieren bleek, dat de zieke Arnold van Veen was cn afkomstig uit Papendrecht. De politieman stond in twijfel, of hij de bezittingen mee zou nemen of niet. Ten slotte noteerde hij alles nauwkeurig, vroeg of de dokter het mede wilde onder tekenen en borg alles in de jas van de patiënt. „Moe tdie man niet naar een ziekenhuis, dokter 7" vroeg hij. Deze haalde de schouders op. „Ik wilde wel, dat hij daar lag, maar hij mag volstrekt niet vervoerd worden. Er is al veel te veel met hem gesold."' Hij keek naar Annie, die er met een nors, onver schillig gezicht bij stond. „Wat denk je, Annie, zal ik voor een verpleegster zorgen 7 De man kan het blijkbaar best betalen." Onvriendelijk als haar gezicht, kwam het antwoord „Ik heb hier geen verpleegster nodig. Als U mij zegt, wat ik doen moet, dan zal ik voor hem zorgen, tot hij weg kan. Ik hou niet van vreemde pottenkijkers." „Nee ,dat begrijp ik antwoordde de rechercheur sarcastisch. „Als jij weer eens wat begrijpt, dan fs het de eerste keer,' 'was het koele antwoord van de vrouw. De dokter lachte zachtjes. „We zullen het voor- lopi gmaar aan Annie overlaten, rechercheur. Dat zal best gaan. We hebben er samen al meer opgelapt, al waren die dan van een ander slag." Hij gaf nog de nodige aanwijzingen en het twee tal vertrok. (Wordt vervolgd) Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofopijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2