AXELSE COURANT Onze koopvaardij Een kostelijk natiaal bezit Kring Axel der Z. L. M. vergaderde J. C.VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 69e Jaargang No. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Nederand neemt op de wereldkaart niet meer plaats in dan van een héél klein vlekje. Maar van dat kleine vlekje uit kunnen over deze kaart tal van lijnen worden getrokken, dwars door het blauw van alle oceanen en om alle wereld- delen heen de vaarroutes van Nederlandse schepen, die regelmatige bezoekers zijn in honderden havens, over de gehele wereldbol verspreid. Gemiddeld lopen elke dag 100 Nederlandse schepen een vreemde haven binnen. Het rood-wit-blauw is in de internationale scheepvaartwereld een overbekende vlag. Ons kleine landje beschikt over scheepvaartlijnen, die de gehele aarde om- plaats in het wereldzeeverkeer de z.g. cross- trades, het vervoer tussen vreemde landen. Van de ongeveer 100 geregelde Nederlandse lijndiensten doen er meer dan 40 geen Neder landse havens aan. Zij verlenen dus uitslui tend dienstenverkeer aan derde landen en dat levert Nederland elk jaar een aanzien lijke deviezenwinst op. En vooral door deze cross-trades handhaven de Nederlandse re ders de al oude reputatie als „de vracht vaarders van de gehele wereld". Onze zee vaart is krachtig en houdt stand. Maar dat betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passagiers schepen is ons land ten achter. Met de enorme aanwas van de tankervloot zijn wij niet meegegroeid. In de naaste toekomst rij- z enproblemen in verband met de tijdige ver vanging van oude schepen. En de steeds ern stiger wordende gevallen van z.g. vlagdis- criminatie maatre'gelen van regeringen om het zeeverkeer voor de eigen rederijen te reserveren vormen een bedreiging. Er moet dus gewerkt en gewaakt worden om onze scheepvaart, die een kostelijk na tionaal bezit is, in stand te houden en te verdedigen. Niet alleen de reders zelf en de jubiïerende Reedersvereniging, die de stem van de Nederlandse koopvaardij al zo vaak en met succes heeft doen horen op nationaal en internationaal scheepvaartgebied, hebben hier een taak. Van ons gehele volk mag worden gevraagd, dat het de koopvaardij steunt door het levende besef, dat scheep vaart welvaart betekent. Ook voor de land rot op zijn veerpontje 1 (Nadruk verboden). „Kom, ga mee mastklimmen DRAADOMROEP spannen. Wij Nederlanders mogen daar trots op zijn, zélfs de meest verstokte landrotten onder ons, die misschien nog nooit een ander schip onder zich gevoeld hebben dan een veerpontje. Want de koopvaardij is nu juist een van die dingen, waarin een klein land als het onze groot kan zijn, en het ook inderdaad is. Het is goed daaraan zo af toe te worden herinnerd en een geschikte ge legenheid daartoe is het gouden jubileum van de Nederlandsche Reedersvereniging, dat op 25 Februari gevierd werd. In deze organisatie zijn alle 50 scheepvaartmaat schappijen van de grote vaart verenigd en haar historie is die van de Nederlandse scheepvaart in de laatste halve eeuw. Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen, Grote veranderingen. Er is in de afgelopen 50 jaren veel ver anderd op het gebied van de koopvaardij. Indrukwekkend is het verschil tussen de be trekkelijk kleine mailboten van toen en de „Willem Ruys", de „Nieuw-Amsterdam" en de „Oranje" van nu. In 1905 had, om een voorbeeld te noemen, het stoomschip „Goen- toer" 36 dagen nodig om 147 passagiers van Rotterdam naar Tandjong Priok te brengen. De mailboot had electrische verlichting aan boord, maar dat was dan ook wel het voor naamste comfort, dat de opvarenden kon worden geboden. Nu vervoert een varend luxe-hotel als de „Willem Ruys 950 passa giers in 21 dagen naar Indonesië. Er zijn prachtige salons in dit schip en een bioscoop zaal en een zwembad, terwijl airconditioning zorgt voor een behagelijke temperatuur in de comfortabele hutten. Radio en radar zijn on misbare hulpmiddelen geworden. Indrukwekkende groei. Indrukwekkender nog dan alle technische vooruitgang is de groei van de Nederlandse vloot sedert het begin van deze eeuw. In 1905 bedroeg de totale tonnage ruim 500.000 bruto-registerton, nu meet de gezamenlijke Nederlandse koopvaardijvloot 3.373.000 brg. En in die cijfers komt de groei nog niet eens voldoende tot uitdrukking, omdat door gro tere snelheden, minder dood gewicht en snel lere laad- en loscapaciteit het nuttig rende ment aanmerkelijk is opgevoerd. Toch heeft de Nederlandse koopvaardij in de laatste halve eeuw grote tegenspoed ondervonden. De eerste wereldoorlog kostte ons 169 schepen. In 1921 volgde een ernstige crisis en ook de malaise in de jaren -931 1936 bracht de rederijen zware verliezen toe. In de laatste oorlog werd de koopvaardij vloot bijkans gehalveerd 439 schepen gin gen verloren én 3300 opvarenden kwamen hierbij om het leven. Vrachtvaarders van de gehele wereld. Na elk van die tegenslagen herstelde de Nederlandse koopvaardij zich echter snel en op het ogenblik heeft zij de wind in de zeilen en levert zij een belangrijke bijdrage aan onze nationale welvaart. De koopvaardij zorgt voor de in- en uitvoer naar en van Nederland zij vervult een belangrijke rol bij de doorvoer via ons land en een derde functie bezorgt haar een vooraanstaande FIRMA Markt 12 AXEL. DE SLOTBIJEENKOMST VAN HET COMITÉ VLUCHTELINGENHULP 1954 Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft er de voorkeur aan gegeven zijn beleid niet langs schriftelijke weg in de vorm van een verslag kenbaar te maken aan het Neder landse volk, doch in een openbare vergade ring de cijfers van de inzameling bekend te maken, opgave te doen van de hiermede ver band houdende kosten en bekendheid te geven aan de stand van het overleg met de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, inzake de besteding der gelden in Oosten rijk en Griekenland. Deze vergadering zal plaats vinden op Vrijdag 4 Maart a.s. te Utrecht en het aan- vangsuur is bepaald op 8 uur n.m. terwijl zij met het oog op hen die van elders komen te uiterlijk 10 uur afgelopen zal zijn. Kaarten zijn kosteloos verkrijgbaar aanvragen b ijvoorkeur per briefkaart bij het Secretariaat van het Comité Vluch telingenhulp 1954, Scheveningseweg 62 te 's-Gravenhage. Iedere gever immers zowel hij die één gulden offerde als hij die 1000 schonk heeft er recht op te weten, wat er met zijn gave gaat geschieden. Het Comité is van mening dat het tè kostbaar zou zijn iedere gever persoonlijk hierover in te lichten. Vele tienduizend enstortingen, afkomstig van 2 a 3 millioen gevers, te vermenigvuldigen met een bedrag van x cent voor elke mededeling, zou een bedrag van vele duizenden guldens vergen. Daarom besloot het Comité tot het houden van deze openbare vergadering, waarbij in het volle licht der openbaarheid, in aan wezigheid van pers en radio, het gehele Nederlandse volk zal kunnen en mogen ver nemen, hoe de inzameling verliep. De voorzitter, de heer M. A. Reinalda, zal daarbij de resultaten der inzameling toe lichten. eD officiële rapporten over inkom sten, uitgaven en de voor de besteding ge troffen regelingen zullen worden voorgelegd. De eindstand der ontvangsten zal daarbij worden bekend gemaakt. Ten slotte volgt de symbolische over dracht van het eindbedrag aan de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. C. J. van Heuven Goedhart. Muzikale medewerking wordt verleend door het Utrechtse quartet „Nos jungit mu- sica", bestaande uit leden van het Utrechts Stedelijk Orkest, de heren Charles Have- laar (fluit), Wouter Tun>p (viool), Jan Kras (alt-viool) en Jan Willems (cello). Wrijf Kou en Pijn weg met 5AMPO ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeeitter: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine adrertentiön (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. „Wat, heb jij de mast in je eigen kamer „Natuurlijk. Met Draadomroep heb je de omroepstudio's in huis. Studioklank, man!" „En de ham Die's binnen. De luister-ham van het béste luister-genot - die heeft iedere Draadomroep-abonn'e. Steravond of Surprises, Showboat of Caroussel - met Draadomroep bent U er altijd bij. Hilversum I en II - en de beste buitenlandse programma's - bereiken Uw luid spreker via de beschermde muziek- lijnen van PTT*. Dus geen gekraak, geruis of gebrom, maar studio klank - natuurgetrouw en op volle bandbreedte. Draadomroep is zui nig op Uw geld en humeur - maar royaal met de geluidskwaliteit. Neem ook een aansluiting en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied vin een gemo derniseerd 4-progrimmi-net woont. geeft storlngvrlje studioklank Secretaris van het Landbouwschap bepleitte „KRACHTIGE LANDBOUWPOLITIEK" naast „VERBETERING VAM DE KWALITEIT ONZER PRODUCTEN". De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrijmaken van pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chag rijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Donderdagnamiddag had in „Het Centrum" de zeer drukb ezochte jaarlijkse algemene vergadering plaats van de Kring Axel der Z.L.M. onder het presidium van de heer Abr. Haak te Zaamslag. De praeses opende deze belangrijke vergadering met de volgende rede Mijne Heren, ik wil beginnen op deze algemene vergadering U allen hartelijk welkom te heten. In het bijzonder de spreker van deze middag, de heer ir. Smeenk, secretaris van he Landbouwschap, ir. Bou- man, de vertegenwoordiger der Prov. Voedsel Com missie de heer Burger en de pers. De traditie getrouw wil ik namens het bestuur U allen eeni gelukkig jaar toewensen zowel voor Uw gezin als voor Uw bedrijf. Ik kan U mededelen dat het ledental belangrijk ge stegen is, wat ik toeschrijf aan de grote activiteit :n de afdelingen, daarvoor mijn hartelijke dank. Ook de financiële toestand van onze organisatie is goed, dit zal U straks van onze penningmeester horen. Ondanks dat alles duurder geworden is kunnen wij met hetzelfde bedrag toekomen en moeten wij U niet lastig vallen om een hogere bijdrage. Wij hopen op deze ingeslagen weg voort te gaan. In het afgelop enjaar is er weer veel gevraagd van het Kringbestuur dat bijna iedere maand samen kwam om de grote agenda van het dagelijks bestuur te be spreken. Vele landbouwproblemen zijn aan de orde geweest en het bestuur heeft ook vele wensen en verlangens, die in het belang van de landbouw, dus ook van Uw bedrijven naar voren zijn gebracht. Ik wil dan ook van dez eplaats de bestuursleden harte lijk dank zeggen voor het vele werk dat zij in het af gelopen jaar in hte landbouwbelang gedaan hebben. Mijne heren, het afgelopen jaar is er één geweest, waarin wij met grote moeilijkheden hebben te kampen gehad. Slechte weersgesteldheid, daardoor een opeen hoping van werk, een krappe arbeidsmarkt enz. Dit alles heeft tot gevolg gehad dat er moeilijk en duur gewerkt is. Onze gewassen hebben geleden van het slechte weer. Het is niet mijn bedoeling ieder gewas afzonderijk te bespreken. Dit hebben de voorzitters van de afdelingen al gedaan. Zeer kort geleden heeft de heer Koster, voorzitter van de afdeling Axel dat gedaan en wel zo dat dit mijn volle goedkeuring kan wegdragen en ik wil mij dan ook volkomen aansluiten bij hetgeen hij toen gezegd heeft. Ik wil er echter aan toevoegen dat de uitkomsten van onze bedrijven zo ver uit elkander liggen, dat het voor sommigen zeer goed was, voor anderen minder goed, ja zelfs voor enkelen slecht. Ook heeft de electriciteit en waterleiding onze volle aandacht. Wij streven naar zoveel mogelijk aan sluitingen op aannemelijke en billijke voorwaarden. Zo zijn er in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen nog onge veer 550 percelen, waarvan 270 landbouwbedrijven niet aan het electrisch net aangesloten. Dit probleem heeft onze volle aandacht en wij weten ook dat deze mensen niet gunstig wonen om aangesloten te worden, maar even goed hun belas ting betalen, spoedig geholpen zullen worden. Zo zijn er nog vele andere problemen die voort durend onze aandacht vragen en wel de prijzen van onze producten, de lonen van onze werknemers, die naar wij hopen niet bij anderen zullen achtergesteld worden, enz., te veel om op te noemen. Ook wil ik nog wijzen op het zaaiplan 1955. Zet niet te veel op één kaart, zaai van alles wat, het vermindert uw risico en uw werk is beter verdeeld 1 Na deze korte inleiding wil ik de wens uitspreken dat alles goed zal verlopen en dat Gods zegen op uw arbeid zal mogen rusten. Hiermede verklaar ik deze vergadering voor ge opend. Vervolgens hadden de gewone plichtplegingen als voorlezing der notulen etc. plaats en bracht de secre taris-penningmeester, de heer M. Boogerd uit Zaam slag het jaarverslag over 1954 uit. Daarin roemde deze functionaris het uitstekende vergaderingbezoek, alsmede het feit dat er in 1954 geen bestuursmutatie's hadden plaats gevonden. Dank zij een zeer geslaagde ledenwerf-actie is in alle vier de afdelingen van de Kring het ledental beduidend gestegen en is dit thans groter dan ooit. Aandacht werd gewijd aan de onrendabele ge bieden die tot dusverre verstoken bleven van electri- sche stroom en waterleiding. Verschillende vorderin gen werden in dit opzicht gemaakt. Ook werd ge releveerd een actie tot afschaffing der grondbelasting en gewezen werd eveneens op de onbillijke vereve ningsbelasting. De „Auto-Onderlinge" der Z.L.M. mag bogen op goede resultaten. Verder werd inzake de W.A.-ver- zekering weer een overeenkomst gesloten, en, kon op uitgebreide schaal van het voorlichtings-instituut ge bruik worden gemaakt. Ook omtrent de brandver zekering werd gunstig gerapporteerd. Wij bleven in 1954 bewaard voor rampen en of schoon het een nat jaar was kon van dit jaar wor den geconstateerd, dat de landbouw een der hoofd bronnen is van onze economische welvaart. Een stem van protest tegen de tarweprijsvermindering is echter zeer gerechtvaardigd. Deze vermindering brengt de niet grote, maar slechts redelijke winst in gevaar. Dit overzicht eindigde met een opwekking tot be stendige trouw aan de organisatie. Dezelfde functionaris bracht ook het financieel ver slag uit over 1954. De ontvangsten^ zowel als de uitgaven vertoonden een stationnair beeld en de finan ciële commissie rapporteerde omtrent de nageziene rekeningen en bescheiden gunstig en werd de secre taris-penningmeester voor zijn vele arbeid dank ge bracht en gedechargeerd. Aan de orde was hierna de periodieke bestuurs verkiezing, waarbij de heer W. Koster Jz. aan de beurt van aftreden was. Met overgrote stemmenmeerderheid werd de heer Koster herkozen ern liet zich desgevraagd deze benoe ming welgevallen. De voorzitter feliciteerde de heer Koster en hoopte bij vernieuwing op zijn grote werkkracht en degelijk inzicht te mogen rekenen. Daarop verleende de voorzitter het woord aan de algemeen secretaris van het Landbouwschap, de heer Ir. Smeenk uit Den Haag, die zou spreken over „De positie van de landbouw in de huidige omstandig heden". (Vervolg op pagina 3)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1