t€RUQ in öe moöö€R. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden SLUISKIL SPORTNIEUWS GEWESTELIJKE RAAD VAN HET LANDBOUWSCHAP VOOR ZEELAND Op Dinsdag 1 Februari is de Geweste lijke Raad van het I-andbouwschap voor Zeeland geïnstalleerd. Deze installatie ge schiedde namens het bestuur van het Land bouwschap door de heer Mr. J- S. Bies heuvel, één der secretarissen van het Land bouwschap. De taak van de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap is drieledicr uitvoe rend, adviserend en belangenbehartigend. De gewestelijke raad heeft tot taak m'ede te werken aan de uitvoering van verorde ningen en andere besluiten van het Land bouwschap. Daarnaast heeft de raad tot taak adviezen uit te brengen en inlichtingen te geven aan de landelijke organen van het Landbouwschap. Die adviezen zullen hoofd zakelijk betrekking hebben op zuiver ge westelijke aangelegenheden of op geweste lijke aspecten van algemene vraagstukken. Ten slotte kan de raad ook, hetzij op ver zoek, hetzij uit eigen bewegina, adviezen uitbrengen over zuiver gewestelijke aange legenheden aan het provinciaal bestuur, aan provinciale instanties van de centrale over heid en aan andere instanties en organisaties die in dit gebied werkzaam zijn. Het werk gebied van de gewestelijke raad omvat de provincie Zeeland. De samenstelling van de gewestelijke raad die bestaat uit twaalf vertegenwoordigers van de ondernemers en twaalf vertegen woordigers van de werknemers, is als volgt J. B. Becu-Risseeuw, Groede (plv. Iz. de Bruyne-Risseeuw, Cadzand). P. W. v. d. Bos, Nieuwerkerk (plv- M. C. Visser, Burgh). W. de Buck, Meliskerke (plv. G. E. de Jonge, Wissekerke). A. Buyck, Waterlandkerkje (plv. C. van Belleghem, Eede). P. J. J Dekker, Wemeldinge (plv. J. M. Klompe, Wolfaartsdijk). W. Faas, Zaamslag (plv. A. Vergauwe, Nieuwvliet). A. M. Geluk, Schuddebeurs (plv. C. J van Westen, Zierikzee). Ir. M. A. Geuze, Poortvliet (plv. J- A. Stols, St. Philipsland). A. Haak, Zaamslag (plv. B. de Bruy- ckere, Ossenisse). R. Hiel, Kloosterzande (plv. C. de Smit, Hoofdplaat). M. D. den Hollander, Goes (plv- R. van Wensen, Moerdijk). J. Hubregtse, Breskens (plv. I. Michielse, Biervliet). G. J. de Jager, Anna Jacobapolder (plv. J. A. v. d. Bijl, Zonnemaire). H. de Jonge-Dieleman, Hoek (plv- J. P. Quaak, Schoondijke). P, Kenter, Goes (plv. W. Raas, 's-Hee- renhoek). J. L. Lukaart, Goes (plv. A. v. d. Kuyl, Goes). C. Maas, Krabbendijke (plv. A. L- Jacobs, Koudekerke). C. Priem, Ovezande (plv. L. Traas, 's- Heerenhoek). F. de Roo, Goes (plv. G. W. Biersteker, Wolfaartsdijk). P. Slager, Haamstede (plv. C. J- de Smidt, Wissekerke). M. Steyn-Goense, Hoedekenskerke (plv. M. Rijk, Ovezande). G. van Waes, Westdorpe (plv. P. V. M. Vercauteren, Nieuw-Namen). Jac. Wattel, Gap'inge (plv. J de Jager, Kapelle). L. P. Wolse, Kortgene (plv. A. Geelhoed, Colijnsplaat). Tot voorlopig secretaris is benoemd mr. J. F. G. Schlingemann te Goes, OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL. Een drukker dan ooit bezochte Ouderavond had Vrijdagavond plaats in het gymnastieklokaal van de Openbare Lagere School, waarbij een 130-tal ouders aanwezig waren, tegen vorig jaar 81. De voorzitter der Oudercommissie, de heer W. S. J. Dieleman, was door deze bijzondere opkomst getrof fen en sprak ter inleiding daarover zijn vreugde uit. Verder memoreerde hij kortheidshalve de nog steeds verheugende groei van het leerlingental .dat thans gestegen is tot 242 en in 1954 niet eens moet worden toegeschreven aa nmin of meer groteske uitbreiding van de kom door woningbouw. Ook omtrent het ge vorderde stadium van voorbereiding waarin de toe gezegde nieuwe openbare school thans gekomen is. was spr. zeer optimistisch egstemd. In het bijzonder richtte hij zich nog tot de heer J. L. J. Maris, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur hier aanwezig:* De secretaris ,de heer R. H. de Ridder leverde daar- op een zeer uitvoerig verslag over het jaar 1954, waar in hij in de allereerste plaats de steeds voortgaande verheugende bloei der school nog eens accentueerde en deze voorbeeldig noemde. Een van maand tot maand stipt bijgehouden chrono logisch overzicht gaf een duidelijk en goed verzorgd beeld van al wat er in en om de school plaats greep. Eén der leden van het hoofdbestuur van „Volks onderwijs", de landelijke Bond met haar 150.000 leden, roemde de laatste school-uitvoering in „Het Centrum als een der beste uitvoeringen die deze ooit meemaakte. Een droevige noot in dit verslag was het verschei den van de door een noodlottig ongeval om het leven gekomen Ina van Houdt, de enige smartelijke gebeur tenis die te memoreren viel. Op treffende wijze is zij door haar klassegenootjes uitgeleide gedaan. Tal van hoogtepunten als schoolreisjes, feestelijke evenementen, o.a. het jubileum van de heer A. J. Schieman, tot aan het St. Nicolaasfeest toe, vulden verder dit verslag aan tot een goed gestyleerd geheel, waarvoor het'dan ook de instemming verwierf van de talrijke ouders. Hetzelfde kon worden gezegd van het financieel beeld, dat mevr. D. Swets-Gilijamse gaf omtrent haar beleid, n.l. ontvangsten 1009,uitgaven ƒ615,74, batig saldo 393,26. Ook deze functionaresse werd met algemene bijval aan het slot van haar versla gbegroet en beiden door de praeses voor hun belangeloze arbeid bij vernieu- wing hulde gebracht. Hierop had de verkiezing plaats van een aftredend lid in de Qudercommissie. Aan de beurt was ditmaal r Vr. Swets-Gilijamse en de voorzitter meende aan haar populariteit als vurige werkster voor het open- ir onderwijs ter plaatse het recht te mogen ont- 1. en voor te stellen haar bij acclamatie te herbenoe- -n, waaraan onder algemene bijval gevolg werd ge ven. Praeses en hoofd der school feliciteerden mevr. >wets en de heer Blok prees ook de school hierin gelukkig, want de naam Swets-Gilijamse is in Axel voor het openbaar onderwijs uitgegroeid tot een begrip. De heer Blok vervolgde hierop met uitvoerige mede delingen omtrent de noodtoestand bij het onderwijs in ons land. Eén der symptomen hiervan was de na het vertrek van mevr. Stuffken op het laatst van 1952 ontstane vacature van onderwijzeres. Sindsdien hebben wij onze „portie" van de noodtoestand bij het onder wijs wel gehad, zeide spr., die de langdurige af en toe tijdelijk vervulde vacatSte schetste als een ware lijdens geschiedenis. Zo groot is momenteel het gebrek aan onderwijs krachten -2-' en speciaal aan onderwijzeressen dat V" men vrijmoedig kan- constateren 41) Nol, die nachtdienst had gehad in het kamp, waar de politieke gevangenen opgesloten zaten, was juist van plan om naar bed te gaan. Het weerzien tussen de beide mannen was hartelijk. „Hoe heb je het ge had vroeg Geurt, „geen moeilijkheden meer gehad Nol vertelde van zijn verblijf in Brandwijk en voegde er en passant aan toe, dat hij, zonder het te weten, bij een oom was terecht gekomen. Geurt lachte hartelijk en sloeg zijn oude vriend op de schouders. „Ik had er een vermoeden van," zei hij, „omdat de man ook Van Veen heette. Ik was al zo n beetje te weten gekomen, dat jouw familie oorspronkelijk uit Streefkerk kwam. Weet je nog dat je, toen we in dienst waren, eens in Streefkerk bent geweest Ja, je ziet dat ik een goed geheugen heb. Ik b enzo aan het combineren gegaan en dacht Brandwijk is niet ver van Streefkerk, je kunt nooit weten." Nol vertelde enkele passages uit zijn leven en Geurt knikte begrijpend. „Des te beter, dat alles weer in orde is. Er is veel gebeurd, de laatste jaren wij weten er van mee te praten, jong. Als onze oude woonschuit in Sliedrecht eens spreken kon Daar om moet er ook veel vergeven en vergeten worden. We gaan nu voor ons land en ons volk een nieuwe toekomst bouwen." „Ben je niet bij de B.S. gebleven Geurt schudde het hoofd. „Ik heb een grote boer derij, Nol, en het is voorjaar. Er is werk aan de De gehuwde onderwijzeres houdt het onderwijs drijvende 1 Spr. schetste de momenteel in de Kamer aan de orde zijnde consequenties bij de onderwijs-begroting, de voorgenomen noodcursus voor de opleiding tot onderwijzers met de daaraan verbonden emolumenten, die uiteindelijk, naar verwacht wordt zullen resulteren in een 1000-ta lreflectanten uit 1200 reeds opgegeven gegadigden. De mannelijke cursisten zullen ten op zichte van hun militaire dienstplicht o.a. faciliteiten genieten. Ook een uit studiebeurs verleend bedrag tot 1500 zal niet moeten worden terugbetaald, met res trictie van een 10-jarige vervulling van de onderwijs functie. Verder deelde spr. nog andere voordelen mede ^n opzichte van het vervallen van schoolgelden, ook voor de eerste twee jaren die worden besteedt aan het onderwijs op Mulo-scholen en H.B.S. of land- bouwhuishoudscholen. Verblijdend waren de mededelingen die spr. deed aangaande hetstadium waarin de scholenbouw zich bevindt, die nu door de minister op de urgentielijst werd geplaatst. Dit komt er op neer dat de school thans door de architect „aanbestedings-klaar" is ge maakt. Door plaatsing op de urgentielijst zijn wij nu aan onze laatste zes maanden van wachten bezig. Er is thans een bedrag van 135 millioen gulden be schikbaar gesteld en (al zullen wij het voorlopig dan zonder gymnastieklokalen moeten stellen) wij hopen in 1956 eindelijk onze vurig begeerde ea zeer nodige school te kunnen betrekken. Spr. vertoonde daarop op het witte doek een fraaie projectie aan de hand der gefotografeerde macquette, waarvan ook de foto ter bezichtiging lag. De heer Blok zette tot in finesse's de toekomstige inrichting van gebouwen en speelterrein, etc. uiteen. Zij zullen een uitkomst blijken voor de in dit opzicht reeds maar al te lang wachtende ouders en kinderen, diehunkeren naar een meer vreugdevoller en aan de eisen des tijds voldoende school die in de rustige om geving (eind Pironstraat en Marijkestraat) het wes telijk stadsbeeld meer aanzien zal verlenen Ten slotte gaf de heer Blok nog diverse practische wenken aan de ouders, zo ten opzichte van het door leren, hetwelk alleen voor zeérvMelligente kinderen is aan te bevelen, maar over f^jjB&WwHèegenvalt en zelfs een „straf" kan blijk^i bij qCTjVjjr resultaten. Hierna werd gepauzeerd en v$|tS$}||§W^>ereidvvaar- dige dames de thee met een koekje rondgediend. In deze pauze werd door de aanwezigen onder lei ding van de leerkrachten in de diverse leslokalen het werk der leerlingen in ogenschouw genomen. Na de pauze volgde na een uitvoerig inleidend woord daaromtrent van de heer Blok een causerie met film strip door mej. E. Voorbergen, enquetrice bij de Prae- natale Zorg over voorlichting aan de jeugd. Deze zeer belangwekkende en voor de meeste ouders verhelderende causerie werd met onverdeelde aan dacht en belangstelling gevolgd. Deze materie is ech ter te omvangrijk en van geaardheid minder geschikt om in dit kader te verwerken. Aan he teinde werd de zeer deskundige inleidster door de praeses en het hoofd der school lof toege zwaaid voor haar boeiende voordracht die tot veel verhelderend begrip zal bijdragen en in etisch-aeste- tische zin de waarde zal doen beseffen hoe mooi het is man of vrouw (en schepselen Gods) te zijn Ds. Pennings maakte nog gebruik van de gelegen heid tot korte gedachtenwisseling, waarna door de praeses aan het slot alle ouders en nog eens de spreek ster met het hoofd der school dank werden gebracht voor al hun arbeid en hun moeite. Deze hoogst leerzame avond die de aanwezigen drie volle uren bijeenhield was letterlijk omgevlogen. winkel. Nederland moet weer te eten hebben en nu is het de moeite waard om weer hard te werken. De Moffen zijn weg en dus gaan we aan de slag voor ons eigen volk." „Hoe maakt Lien het „Opperbest gelukkig, dank je. En, bij alle vreugde, die er al heerst, is er bij ons tweetjes ook nog deze, dat ik van het najaar vader hoop te worden „Geurt, kerel, wat een zegen Ik kom gauw eens aan op „Bouwlust". „Doe dat. En de groeten aan je vrouw. Apropos, waar zit ze 7" „In de winkel. Er is een voorraad biscuit aange komen en die wordt nu gedistribueerd. Ja, er is weer wat meer te do enin de zaak." „Des te beter, jong. Nog enkele maanden, en alles reilt en zeilt weer vlot." In Juni zwaaide Nol af bij de B.S. Hij had er ge noeg van. bovendien werd het in de zaak weer druk ker en Nora had nog steeds geen opvolger gevonden voor Peters, die uit Papendrecht vertrokken was. Hij was in Rotterdam kampcommandant geworden. Nol hielp nu zo goed en zo kwaad als het ging mee in de winkel, naast Nora en een meisje van achttien jaar, dat kort na de bevrijding aangenomen was. In het kantoortje zetelde als vanouds Hoffman. De ver houding tussen de beide mannen was en bleef koel. Nol vond hem maar een gluiperig gezicht hebben. In Juli kwam er weer een chauffeur en met de kleine bestelwagen werd, zo goed en zo kwaad als het ging, de grossierderij weer opgebouwd. Van de Canadezen werd een legerwagen overgenomen en een tweede chauffeur kwam er bij. Het magazijn werd geleidelijk aan voller. Het economische leven, dat maandenlang gestagneerd was geweest, geraakte op gang. zij het ook langzaam. Maar op de planken in de winkel kwa men steeds meer waren, die er in jaren niet geweest waren. Nora knoopte de oude relaties aan en reisde als het nodig was, zelf af en toe naar Rotterdam cn Amsterdam om het bedrijf te kunnen uitbreiden. Stuk E.H.B.O.-EXAMENS. In de afgelopen week slaagdenhier voor het jaar lijkse E.H.B.O.-examen de dames J. C. Wieland, El. Geensen, C. G. Koster en L. F. Vatteroth en verder de heren F. Timmer, P. C. Eekman, M. P. Bakker en C. Bareman. Zij bereikten dit resultaat na 8 lessen onder leiding van dr. Kats (vorig jaar 18 lessen). Examinator was dr. C. A. Schiltman. Deze cursus sen worden jaarlijks naar bekend is onder auspiciën van het Rode Kruis gegeven. AANRIJDING. Zaterdagochtend kwamen in de bocht van de West straat nab ij de ingang van de Algemene Begraaf plaats een Z.V.T.M.-bus en een vrachtwagen met elkaar in botsing. De Z.V.T.M.-bus die uit de richting Sluiskil kwam moest juist in de bocht een daar staande driewiels- kar passeren toen uit de richting Axel een vracht- waen van de molenaar B. uit Zuiddorpe naderde, bestuurd door de hee rA. B. g Hoewel zowel de vrachtwagen als de chauffeur van de bus trachtten een aanrijding te vermijden, was dit mede door de gladheid van het besneeuwde wegdek niet meer mogelijk en drukte de zware bumper van de bus het voorfront van de vrachtwagen in elkaar. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en ook de materiële schade aan beide voertuigen bleef gering. ENQUETE. Door het Gemeentelijke Gasbedrijf te Axel wordt momenteel onder de inwoners van Sluiskil een enquete gehouden, voor aansluiting op het gasbuizennet voor kook- en verwarmingsdoeleinden. Een tweetal reeds eerder gehouden enquete's aldaar (door de gemeente Terneuzen) leverden geen posi tieve resultaten, op, daar de huurders der geënque- teerde woningen niet genegen waren de (vrij. hoge) aanlegkosten zelf te bekostigen. Dammen. ZOUTE SPUI—„DE GOEDE ZET" 3—13. De damclub van Zoute Spui speelde een vriend schappelijke ontmoeting tegen de Hulsterse Damclub „De Goede Zet". De Hulstenaars boekten een ecla tante 313 overwinning. De revanchematch zal in Maart te Hulst worden gespeeld. De gedetailleerde uitslag luidde Zoute Spui „De Goede Zet" 1. D. Dieleman L. de Booy 1 1 2. L. de Regt D. Kaijser 0—2 3. S. Dekker E. Freljser 0—2 4. D. Riemens B. Picavet 02 5. J. de Regt J'. Bruijnooge 0—2 6. P. Dees E. Blommaert 0—2 7. C. Verhelst J. Leeraert 02 8. D. Dees P. de Bruijn 20 Biljarten. HONTENISSE—H.B.C. HULST. Zondag heeft voor de eerste maal sinds het bestaan van de biljartsport in Zeeuwsch-Vlaanderen een wed strijd plaats gehad tussen de sterkste spelers van de gemeente Hontenisse .komende uit de plaatsen Kloos- terzande, Lamswaarde, Walsoorden en Terhole tegen H.B.C. Hulst, momenteel de sterkste club uit Zeeland, waar ook de kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen de voor stuk werden de beperkende overheidsmaatregelen opgeheven en binnen een jaar was de handel weer vlot, hoewel de distributie voor verschillende artikelen bleef. De oude drukte keerde terug en de winkel van de firman Mansink was op Vrijdag en Zaterdag als vanouds, vol met klanten. Alleen het sluitingsuur was aanmerkelijk vroeger, hetgeen niet helemaal naar de zin van Nora was. „Kom," zei Nol, „dan heb je ook nog eens wat aan de Zaterdagavond vroeger was je net de slaaf van je klanten." Maar daarop gaf Nora in de regel geen antwoord. Het echtpaar leefde nu geheel langs elkaar heen. De oude harmonie was geheel verdwenen. Men sprak nog zakelijk met elkaar en voor de rest ging ieder zijn eigen gang. Zo stonden de zaken er voor, toen Nol op een najaarsdag naar Amsterdam moest om een kwestie met een grossier in orde te maken. Aanvankelijk wilde hij met het klefne bestelwagentje gaan, maar Nora zei „Ga maar met de trein, want de wagen kan ik niet missen. En als het te laat wordt vanavond, kom je morgen maar terug." Hoofdstuk 10. TERUG IN DE MODDER. In Amsterdam regende het, een naargeestige, fijne motregen. Nol tramde naar de grossier en had met hem een lang onderhoud. Maar hij wist de kwestie naar beider genoegen te regelen en toen hij op straat stond, was het nog geen vijf uur. Kom, dacht hij, ik neem het er vandaag maar eens van. Een bioscoopje en dan nog een warydeling. Dan naar m'n hotel en morgen weer bijtijds naar huis. Na de film, die hem maar matig geboeid had, wilde hij de oude buurt, waar hij eens woonde, nog een keer doorwandelen. En daar gebeurde het. (Wordt vervolgd) heer Pr. Freijser bij aangesloten is. Na zijn schitterende wedstrijd die de heer Freijser vorige week heeft gespeeld met een moyenne van 25 caramboles was hij ook nu weer bijzonder op stoot en verbeterde het record gemaakte caramboles op 20 beurten. Geheel het team van H.B.C. mag ge feliciteerd worden met het duidelijke verschil waarmee zij deze kamp tegen de sterke Hontenisse-combinatie heeft kunnen winnen. De uitslag van de op 20 beurten gespeelde partijen was als volgt Gem. Hontenisse H.B.C. Hulst 1. J. Goossens Pr. Freijser 238 605 2. G. Penneman R. Lampo 123 139 3. Jac. Fruijtier Fr. Schelfaut 165 173 4. C. de Theije J. Leeraert 213 209 5. Joh. Fruijtier A. Braam 290 140 6. P. Everaerd L. Bosman 170 191 7. A. van Dorselaer J. Blommaert 114 133 8. A. v. d. Poel J. Taelman 102 213 9. R. Fruijtier B. Snelleman 104 155 10. L. Verstraeten G. Eeckhout 93 186 De Hontenisse-combinatie behaalde alzo een totaal van 16'2 caramboles en H.B.C. Hulst 2144 caram boles, dus een verschil met 532 caramboles. De heer Pr. Freijser maakte de hoogste serie met 156 caram boles. De retummatch heeft plaats op 5 en 6 Maart te Hulst.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2