Wermogene in nippers Konden en Lippen rijwJ w H Barnes! Vooral nu Blus dat Znnrbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom het Met Rennies. RHEUMATIEK... UIT ONZE OMGEVING AXEL Hamea-Gelei voor Uw bande» DE UITKOMSTEN DER LANDBOUW TELLING DECEMBER 1954. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn de uitkomsten van de landbouw telling December 1954 bekend gemaakt. Rundvee. De totale rundveestapel is ten opzichte van'December 1953 met rond 33.000 stuks toegenomen tot 2.800.000 stuks 1,2%). Ten aanzien van de afzonderlijke cate gorieën blijkt, dat het jongvee met 13.000 stuks is gestegen tot ruim 1.214.000. Het aantal melk- en kalfkoeien geeft een geringe uitbreiding te zien van circa 7000 stuks en omvat thans 1.482.000 stuks. Het mestvee ondergiing een sterke uitbrei ding (27%) en bedraagt thans ruim'61.000 stuks. Varkens. De omvang van de varkensstapel nam in 1954 toe met ruim 276.000 stuks (13%) en bereikte daarmede het aantal van 2.330.800 stuks. Ten aanzien van de verschillende rubrie ken kan nog worden opgemerkt, dat het aantal biggen is toegenomen met 248.000 stuks (41%) het aantal mestvarkens in de gewichtsklasse van 2560 kg vertoont een Uitbreiding met 22.000 stuks, de zwaardere varkens daarentegen zijn aanzienlijk in aan tal verminderd 77.500 13%). Bij de fokzeugen is over de gehele lijn een toeneming waar te nemen, intotaal 83.000 stuks (30%). Hoenders en eenden. De hoenderstapel vertoont wederom een uitbreiding (9%) en omvat thans rond de 20.202.000 dieren. De eendenstapel daaren tegen bleef vrijwel constant. De gewassen. Volgens de opgaven van de telplichtige bedrijven bedroeg de oppervlakte stoppel gewassen ruim 105.000 ha. tegen rond de 139.000 ha. in 1953. Uitzaai wintergewassen, oogst 1955. In totaal blijkt ruim 74.000 ha. (28%) minder wintergranen te zijn uitgezaaid dan in het voorgaande jaar. Deze vermindering komt in hoofdzaak voor rekening van het tarwe- en gerstareaal. Zo daalde de uitge zaaide oppervlakte wintertarwe van 91.500 ha. tot 39.000 ha. en de wintergerst van 14.700 ha. tot 3700 ha. Het koolzaad geeft een toeneming te zien met rond 2300 ha en beslaat een oppervlakte van bijna 10.000 ha. De oppervlakte karwijzaad, oogst 1955, bedraagt ruim 3150 ha. ÉÉN NUMMERPLAAT OP MOTOR RIJWIEL VOLDOENDE. Met ingang van volgende week. De A.N.W.B. bericht, dat met ingang van Maandag 21 Februari a.s. de kentekenplaat aan de vóórzijde van het motorrijwiel met of zonder zijspan nie meer aanwezig behoeft te zijn. Met deze beslissing is een actie, welke de A.N.W.B. reeds sedert drie jaren heeft ge voerd, met succes bekroond. De Bond achtte de vooruitstekende kentekenplaat een groot gevaar, daar zelfs bij de lichtstee aanrijdin gen vaak ernstige kwetsuren en beschadi gingen door dit rechthoekig stuk metaal ver oorzaakt werden. Bovendien bleek controle van het aan de voorzijde aangebrachte num mer bij een snel passerend motorrijwiel prac tisch onmogelijk. De afschaffing van deze plaat betekent dus een aanzienlijke beveiliging, zowel voor de motorrijder zelf als voor de andere weg gebruikers. Met ingang van volgende week mogen deze kentekenplaten dus van deze voertuigen wtorden verwijderd. Aan de ach terzijde dienen zij vanzelfsprekend aanwezig te blijven. Op 23 Februari zullen in Parijs de be sprekingen beginnen om het gebruik van paspoorten voor staatsburgers van de West- Europese landen af te schaffen. West-Duits- land heeft verleden jaar reeds bekend ge maakt bereid te zijn buitenlanders zonder paspoort toe te laten als andere landen de zelfde maatregel treffen. Op de onbewaakte overweg aan de Lange Zuidweg te Borssele is Woensdag-, middag rond half twee een personenauto met twee inzittenden door een diesel-locomotief gegerepen en meegesleurd. De auto werd aan de linkerzijde geheel in elkaar gedrukt. De beide inzittenden, de wethouder K. Wou- tese uit St. Laurens en de heer J. Willemse ook uit St. Laurens liepen zware inwendige kneuzingen en een schedelbasisfractuur op. Zij zijn naar het ziekenhuis te Goes vervoerd waar de heer Wouterse nog dezelfde avond overleed. De toestand van de heer Willemse was Woensdagavond ernstig. Het ongeval gebeurde op een baanvak dat uiterst onge regeld wordt gebruikt, maar waar nu een locomotief passeerde om een goederentrein op te halen. Volgens een ooggetuige reed de locomotief niet hard en is het zicht zeker 1500 meter. Men vermoedt, dat zij juist een kaart geraadpleegd hebben, daar in de nabij heid van de auto een wegenkaart van Zuid- Beveland werd gevonden. De Franse socialistenleider Pinau heeft Woensdag aan de Franse president Coty medegedeeld, dat hij. bereid is te trachten een nieuw Frans kabinet te vormen. Het re geringsprogram is eigenlijk hetzelfde als dat van Mendès-France. Alleen gaat het iets verder op het gebied van loonsverho ging, belastingverlaging voor kleine zaken lieden en belastingverhoging voor de grote maatschappijen. Na de miislukkingen van de kabinetsformateurs Pinay en Pflimlin is Pi- neau er thans in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, dat gisteren aan de volksver tegenwoordiging is voorgesteld. Duizenden Londenaars zijn Woensdag morgen te laat op hun werk gekomen door een officiële staking van 16Ö0 leden van het Londense autobuspersoneel. In vier garages bleven Woensdag honderden autobussen staan. De ntannen besloten Dinsdagavond in staking te gaan uit protest tegen een ge wijzigd werkrooster. Zij vrezen ,dat het nieuwe rooster loonsverlaging tengevolge zal hebben. niet vreemd, doch er zijn duidelijk aanwijsbare feiten die ons manen tot het niet te hoog stellen van onze verwachtingen. Wij dienen nauwlettend toe te zien op deze kentering. De schaarste aan voedsel is wel voor een groot deel voorbij. Ook de schaarste aan geldmiddelen en het gebrek aan dollars. Sinds de Koreaanse oorlog de prijzen deed stijgen steeg de deviezen- en goudvoorraad op eenzelfde manier. Gunstige geld- en arbeidsmarkt. Nogs teeds zijn wij, Hollanders erg slim in het ver werven van dollars, hetgeen een apart vak schijnt te zijnZo kan het gebeuren, dat veel voor Duitsland en andere landen bestemde dollars bij ons terecht zijn gekomen Wij zijn goedkoop op de wereldmarkt en practisch heerst er een arbeidsrust die vrijwel uniek is. Stakingen komen nagenoeg niet voor en daardoor is er voor Amerikaanse industriëlen niets tegen hier hun fabrieken te vestigen. In weerwil van de offers voor loonpeil en sociale lasten bloeit de industrie als nimmer tevoren. Welke gevolgen dit veroorzaakt voor de landbouw laat zich ook in deze streek ge voelen ten opzichte van de arbeidskrachten, die door de industrie worden aangetrokken. De grote, ja, geweldige in Amerika en Canada op gehoopte graanvoorraden worden tot heden toe daar vastgehouden en dit is nu voornamelijk de oorzaak dat de huidige geldende prijzen op hetzelfde niveau blijven. Doch deze voorraden hangen als een zwaard van Damocles boven de wereldmarkt. Onlangs werd door minister Mansholt verklaard, dat hij aan zijn zelfde politiek ten opzichte van de tarwe en andere producten vast zou houden en dit beleid prolongeren. De roep dat hij de beste landbouwmi nister is ,die wij ooit gehad hebben is niet algemeen nochtans en zo schreef de Nieuwe Rotterdamse Cou rant nog pas geleden dat het geen kunst is een gerst- prijs van 22 cent op peil te houden als de wereldprijs 34 cent is. Het treft telkens, hoe minister Mansholt zijn beleid moet verdedigen en het is hier afwachten in hoeverre hij in de ministerraad en voor de beide Kamers zijn beleid zal weten door te zetten. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maag zuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ont staat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 'tZou interessant zijn ,als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden.De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Ing. Med. De deining om de melkprijs. Uw voorzitter zal in zijn openingsrede ongetwijfeld reeds op diverse tendenzen de nadruk hebben gelegd en het is vooral de melkprijs geweest die minister Mansholt onlangs in grote moeilijkheden heeft ge bracht. Spr. wijst op de ver uit elkaar liggende kost prijzen van b.v. Friesland tegenover de zandboeren. Reeds dit verschil droeg vooral bij tot de ontstem ming over de vrijwel uniforme verhoging met 3 tot 4 cent waardoo rten slotte zowel de boeren als de consumenten klaagden Pers en radio hebben dan ook wekenlang in het teken gestaan van de algemene ontstemming en protest- actie's en zo is het voorgekomen dat in één en de zelfde advertentie-kolom van zeker dagblad onder el kaar een drietal protesten prijkten n.l. één van het N.V.V., die de verhoging te hoog, één van het Land bouwschap, die de verhoging te laag en daarop ten slotte het Verbond van Werkgevers die ook de ver hoging van de melkprijs als te hoog kwalificeerde. Nu is deze materie op zichzelf reeds geweldig in gewikkeld omdat aan de melk ook vastzit de kaas, de condens-a-rtikelen, de boter, maar dit bewijst dat in dit opzich een grote fout werd gemaakt. Fataal gemis aan voorlichting de hoofdzaak Een goede voorlichting zou enorm veel kwaad heb ben voorkomen en grotendeels moet dan ook vooral daaraan de oorzaak van de grote mate van ontstem ming in de lande worden geweten. Een juiste en doel treffende voorlichtingsdienst met een flinke pers-chef zou deze tot minimum proporties hebben herleid. De suikerbieten. Van de rundveefokkerij en de melkprijs naar de suikerbieten is niet zulk een grote stap. Spr. wees op het kostprijsverschil dat tussen Noord en Zuid bestaat en ongeveer ƒ11,bedraagt en verder op het feit dat de wereldprijs van de suiker 10 lager ligt dan ten onzent. In verband met de lagere kostprijs zijn wij in het Zuid-Westen aan de goede kamp, maar gelet op het feit, dat er in het Noorden op dit product verlies werd geleden is hier hoogstwaarschijnlijk een inkrim ping te verwachten. Aardappelen. Tegenover een maar 6% hogere opbrengst dan in 1953 staat een niet zoveel lagere uitvoer. Spr. brengt in verband met de bestaande onrust in deze in de handel de verontrustende invoer vanuit België ter sprake en met de officiële hem ten dienste staande cijfers toont hij aan dat voor een zo grote vrees in het minst geen aanleiding bestaat. De totale invoer bedroeg over de maanden De cember en Januari 3400 ton, een kwantum dat tegen over het in totaal vereiste welhaast kan worden ver waarloosd. Of het Aardappelfonds iets zal gaan doen, daar over kan spr. nog geen positieve mededelingen doen, maar deze kans is zeer zeker aanwezig. De speculatieve gewassen. Wanneer spr. alzo ten slotte ook nog een en ander zou willen zeggen ten aanzien van de speculatieve ge wassen komt hij daarmede nader tot de sfeer van het z.g. „ijzeren bouwplan" en is het zeer zeker beter een verantwoord plan te kiezen. Dit zegt hij mede ten aanzien van de z.g. „gokkers" waarover door de vraagpunten-commissie een een ander in het geding was gebracht. Elk jaar toch komt het voor, dat een zekere hoeveelheid der gewassen ten offer valt aan bodemziekten etc. Zo heeft spr. het vorig jaar ge- waarcshuwd tegen teveel aardappels en na de ramp klonk zijn maanroep „Hoedt u voor de uien Ook 1954 heeft in deze eenzelfde beeld gegeven. Bij ver nieuwing waren de uien een mislukking. Gezien de resultaten van deze oogst is nu al te constateren dat er een teveel aan erwten zal zijn. „Wij zullen dit jaar sterven in de erwten zei spr. Daarnaast zal ook gerst in meerdere mate worden gezaaid en min der aardappelen worden geplant en ligt het voor de hand dat voor een zekere regelmaat een verantwoord bouwplan gewenst moet worden geacht. Ten aanzien van de arbeidsvoorziening moet het advies luiden tot een beperking van de losse arbeids krachten. DeD „vaste kernen" hebben ook in 1954 hun nut bewezen en door de hoogconjunctuur be staat schier overal in de landboüw een tekort aan arbeidskrachten. Aanbevelenswaardig zou het zeker zijn tot een georganiseerde*werkgeversvereniging te komen om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. In verband met de werfactie heeft spr. einge offi ciële gegevens van prof. Hofstee waaraan hij ont leent dat de Z.L.M. met haar 4300 grondgebruikers leden en 600 niet-grondgebruikers komt aan een kleine 5000 leden, waartegenover dè C.B.T.B. 860 en de N.C.B. en andere 1227 leden tellen, maar waarvan het ergste is dat nog maar 60% der landbouwers ge organiseerd is. Spr. beëindigde zijn causerie daarom met op te wekken deze mooie landbouworganisatie krachtig te steunen en hoger op te voeren daar er niets beter i? dan zelf te trachtten de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Voor de behartiging uwer be langen is de Z.L.M. uw organisatie luidde zijn slotwoord. Een korte gedachtenwisseling met diverse vragen stellers leverde geen nieuwe gezichtspunten meer op. Bij de rondvraag werden nog de consequenties be sproken van het Wegenverkeersreglement in verband met taal van processen-verbaal. Ook werden nog vragen gesteld naar aanleiding van de geruchten omtrent de coloradokever die een sta in de weg zouden zijn voor de Zeeuwsch-Vlaamse aardappelhandel in verband met de export. Een vraag omtrent de geringe kansen voor Zeeuws- Vlamingen in de N.O.-polder werd beantwoord met de mededeling van de alg. secretaris dat reeds 25% van deze polder werd toegewezen aan Zeeuwen. De voorzitter sloot daarop het zakelijke gedeelte, waarna men zich verenigde aan een eenvoudige koffie maaltijd. - In de avonduren werden journaal-films (deels ge kleurde opnamen) vertoond van de jongste landbouw tentoonstelling te Goes en de watersnood-herstelwerk- zaamheden .alsmede een film over de haringvisserij. Uw tergende winterkwaal legt 't al tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. MIJNHARDT UITVOERING VAN DE CHR. GYMNASTIEK VERENIGING „VOORWAARTRS". Voor een vrijwel tot de laatste plaats bezette zaal gaf de Chr. Gymnastiekvereniging „Voorwaarts" al hier Donderdagavond een in alle opzichten geslaagde jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". De heer F. Hoekstra opende als voorzitter de avond met gebed, waarna de opening begon met de ge bruikelijke frisse en vrolijke „opmars-ouverture", waarbij vrijwel de ganse vereniging zich voor het forum der zaal opstelde, hetgeen weer een impo nerend beeld gaf hoezeer deze ver over de 200 leden tellende vereniging in Axel is ingeworteld. Het welbezette programma bevatte als gewoonlijk weer allerlei vrije en orde-oefeningen die begonnen bij de prille jeugd en werden vervolgd met hoog springen, touwtrekken, bank- en brugoefeningen, pot pourri's van vaderlandse en kinderliedjes en leuke reidansjes. Zelfs de jongste generatie toonde hoe er in deze vereniging met de wekelijkse oefeningen wordt aan gepakt en doorgezet om goede resultaten te bereiken. Menige vader en moeder stond dan ook perplex over de acrobatische vaardigheid hunner kroost. Na de pauze kwam de oude garde van beider kunne op de planken. Zij debuteerden met een alleraardigste „Vlinderdans", die later nog vervolgd werd met een karakteristieke „Tyroler-dans" ter afwisseling van het bijna overladen sportieve deel van het programma. Tal van jongens, maar vooral de jongedames blon ken uit in grondgymnastiek, knots- en rhytmische oefeningen en vooral door hun soms phenomenale staaltjes van behendigheid die werden gedemonstreerd aan ringen, brug en andere toestellen. De voorzitte rdie in zijn openingswoord had ge wezen op het gezegde, dat in een gezond lichaam een gezonde geest woont, moet wel schoon gelijk hebben, als wij letten op al het vertoonde dat voor velen weer openbarend was. De lust bekruipt ons om enkele zeer verdienstelijke uitblinkers (sters) te roemen, doch laten wij dit niet doen bij een vereniging met zulk een frisse, eendrachtig-sportieve geest Immers „sterren stralen overal" en waarom dus niet bij „Voorwaarts" Wij zijn geneigd te besluiten ook juist bij „Voorwaarts", want deze vereni- geing doet haar naam eer aan Ongeveer 3 uur lang heeft deze sportieve vereni ging de toeschouwers doen genieten van de opnieuw gemaakte vorderingen en na een succes-nummertje met een 6-t-al dansende „sterren" beëindigde de praeses met dankgebed deze welgeslaagde avond. TWEEDE KUSTVAARDER IN EEN WEEK. Donderdag vertrok van voor de Graansilo aan de Axelse Sassing een tweede Nederlandse coaster met 300 ton gerst geladen naar Hamburg. Het was dit maal de „Markab" uit Delfzijl. AQUARIUM-VERENIGING OPGERICHT. Deze week werd alhier een aquarium-vereniging op gericht met voorlopig 32 leden. De naam van de ver eniging is „Aqua Fauna". Voorzitter is de heer M. Wondergem. en secretaris de heer J. de Ridder, Joost de Moorstraat 42, Axel. NATIONALE RESERVE. Volgende week Vrijdag zal in het Gezellenhuis aan de Walstraat alhier vanwege de Nationale Reserve weer een propaganda- en ontspanningsavond worden gegeven, waarvan het programma naast een toe spraak verder bestaat uit films, muziek, zang en komische schetsen. Hieraan wordt medewerking ver leend door „De Zangmerels" te Sluiskil. Wij wekken alle belangstellenden op deze avond vrij te houden en een bezoek te brengen aan het Gezellenhuis. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. Dinsdag slaagden alhier voor het diplomt machine- schrijven de dames; ';,1 D. A. Antheunis, Axel G. M. van Meenen, Axel R. B. Th. Heye, Kloosterzande M. E. A. Jesoirens, Axel J. A. Millenaar, Hulst E. M. C. Jesoirens, Axel E. Ph. Lansu, Clinge'; V. M. J. de Smet, Rapenburg A. F. Herman, Zuiddorpe M. E. L. de Kort, Axel M. Y. d'Hondt, St. Jansteen E. P. A. Seghers, HulstM. B. Roelofs, E. H. M. Verwilligen, Th. de Moor, St. Jansteen A. H. P. van de Klun- dert (10 jaar), Graauw. Verder de heren Jan Dieleman, Axel G. P. Vioen, AxelW. P. Maas, Axel W. W. Bosch, HulstE. P. de Kort, Axel R. J. Koene, Axel en W. A. Buysse, Hulst. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Februari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, (medewerking Kerkkoor), 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. i s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3