Algemene vergadering van de afdeling Axel der Z.L.M. Elke land een brillant r De oude Egyptenaren »Jv bent er ook DRAADOMROEP J beroerd aan toe Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. Voor de Dinsdagnamiddag alhier op de bovenzaal van hotel Porth gehouden jaarlijkse algemene ver gadering van de afdeling Axel der Z.L.M. bestond meer dan gewone belangstelling. Vrijwel de gehele zaal was bezet toen de praeses dè heer W. Koster Jz. de vergadering opende met de volgende OPENINGSREDE. Mijne Heren, Het verheugt mij zer U hier vanmiddag in zo groten getale welkom te mogen heten op de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van onze afdeling. Dit klemt te meer, daar op vele vergaderingen en bijeenkomsten een vergaderingsmoeheid is te bespeuren, die hoewel begrijpelijk en verklaarbaar, ernstige gevaren inhoudt voor een juiste en democratische besluitvorming. Juist thans, nu het zich laat aanzien, dat er voor de land bouw magere jaren op komst zijn is het van het aller grootste belang, dat onze organisatie steunen kan op een brede basis van actief medewerkende leden. Verder mag ik hier in het bijzonder verwelkomen, de vertegenwoordiger van de P.V.C., de heer Burger, de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M., de heer Haak, de streekvoorzitter van de L.J.G. de heer de Putter, de voorziter van de afdeling Axel van de L.J.G. de heer Murre en ten slotte de vertegenwoor digers van de pers. Mijne heren, U is hier allen zeer hartelijk welkom en ik geef U de verzekering dat Uw aanwezigheid door ons op hoge prijs wordt gesteld. Der gewoonte getrouw, weni ik U allen, namens het bestuur van onze afdeling, aan het begin van een nieuw landbouwproductiejaar, veel geluk en voorspoed toe voor Uzelf en Uw gezinnen. Moge 1955 ook voor Uw bedrijven een jaar van welvaart zijn Ik wil U thans een kort overzicht geven van de toestand van onze vereniging en de werkzaamheden van het bestuur in het jaar dat achter ons ligt. Terr gevolge van de contributieverhoging, die de algemene vergadering in 1954, op voorstel van het bestuur, heeft goedgekeurd, kunnen wij met de ons ter beschikking staande gelden behoorlijk rondkomen en staan ons ruimere mogelijkheden ten dienste om door subsidies e.d. het algemeen landbouwbelang beter te bevorderen dan in het verleden het geval was. On getwijfeld is een zuinig beheer der geldmiddelen ook nu een eerste vereiste en ons bestuur hoopt er op toe te zien, dat een zo goed en billijk mogelijke distri butie der onder haar beheer staande gelden zal wor den betracht. Het ledental van onze afdeling is in het afgelopen jaar aanmerkelijk gestegen door de toetreding van nieuwe leden en bedraagt thans 143. Het getal 150 ligt in de naaste toekomst ongetwijfeld binnen bereik. Het doet mij zeer veel genoegen, dat ik hier mag con stateren, dat de manier, waarop onze confessionele zusterorganisatie de C.B.T.B. haar ledenwerfactie voert, o.a. door huisbezoek bij en sterke morele pressie op verschillende onzer leden, geen enkel resultaat heeft .Hoe zo?" „Nou, met al die nieuwe fabrieken, die ze hier in de buurt gebouwd hebben. Je hebt natuurlijk ontzettend veel last van storingen." „Dat is al weer verleden tijd. PTT heeft daar een heel probaat middel op: Draadomroep! Je laat gewoon Draadomroep aansluiten op je radio toestel. Resultaat: Hilversum 1 en 11 en een keuze uit de beste buitenlandse programma's zonder één storing!" Die telkens terugkerende hinder lijke bijgeluiden, juist als U naar Uw lievelingsprogramma Ipistert - PTT sluit ze buiten met zijn eigen beschermde toevoerlijnen*! Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel Ueeft U geen last meer van trams of fabrieken, stofzuigers, strijkijzers of onweer - U krijgt de échte, onverwrongen studioklank. Word ook abonné en U boort het fijnste het best! *A1« U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storlngvrlje studioklanlc geboektDat een dergelijk optreden niet dienstig is voor goede onderlinge verhoudingen zal iedereen wel duidelijk zijn. Wij betreuren deze gan g van zaken ten zeerste en stellen nadrukkelijk vast, dat de ver antwoordelijkheid hiervoor niet bij ons ligt. D nieuwe leden, die hier vandaag aanwezig zijn feliciteer ik met hun keuze en ik twijfel er niet aan of ze zullen zich in onze organisatie thuis gevoelen. Ik geef hun de verzekering, dat hun belangen naar beste weten en kunnen zullen worden behartigd. Meerdere punten hebben in het afgelopen jaar de aandacht van het bestuur gehad en ook zijn door onze medewerking verschillende nuttige zaken tot stand gekomen. Enkele concrete feiten en overwegingen wil ik in Uw herinnering oproepen. De Paasveemarkt is in 1954 weer gehouden en ik heb de indruk, dat de belangstelling hiervoor groeien de is, al ligt dit dan niet zo gemakkelijk als bij de Najaarsveemarkt, die weer een eclatant succes mocht worden genoemd. De daadwerkelijke belangstelling van de zijde der boegen neemt steeds toe en dit is een verheugend verschijnsel, dat ongetwijfeld voor Axel en omgeving in de toekomst rijke vruchten kan afwerpen. U allen ligt ongetwijfeld nog vers in het geheugen de grandioze bevrijdingsherdenking, die onze plaats in 1954 heeft gevierd. Ook de landbouw, al was de tijd door omstandigheden minder geschikt, heeft zich hier niet onbetuigd gelaten en het was een pret tige verrassing, dat onze Axelse L.J.G. in de praal wagenoptocht beslag mocht leggen op de eerste prijs. Ook ons bestuur heeft hieraan zijn medewerking ver leend en alle besprekingen hebben steeds in de meest prettige sfeer plaats gevonden. Natuurlijk is ook in het afgelopen jaar de electrificatie en de drinkwater voorziening ten plattelande weer in bespreking ge weest. De Z.L.Mi heeft voor onderzoek van de mo gelijkheid tot aansluiting van de z.g. onrendabele gebieden aan het electrisch net een commissie in gesteld, waarvan onze kringvoorzitter de heer Haak voorzitter is. Het is U vermoedelijk bekend, dat er tevens een plan is om geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, ook tot in de verste uithoeken, op aannemelijke voor waarden aan te sluiten aan de waterleiding. Het is onze taak en we zullen hieraan blijven werken om ter bevoegder plaatse duidelijk te maken, dat een be woner van het platteland net zo goed in de mogelijk heid moet worden gesteld om electriciteit en water- leding te bezitten als de stedeling, voor wie dit de meest natuurlijke zaak ter wereld is. In de toekomst dient aan de discriminatie die op dit gebied nog be staat een einde te worden gemaakt. Ook het bodem- gebruik is in verschillende vormen in discussie ge weest. Onomstotelijk staat wel vast, dat de Februari- ramp van 1953 in dit opzich voor Zeeland een dub bele ramp is geweest. Het is nu eenmaal zo, dat ten gevolge van de inundaties het aantal boeren, dat met voorrang aan een bedrijf in één onzer nieuwe polders moet worden geholpen, ontegenzeggelijk veel groter is geworden, waardoor de reeds geringe kansen voor boerenzoons uit het overstroomde gebied vrijwel nihil zijn geworden, althans voorlopig. Daar, op enkele uitzonderingen na, verdere splitsing van onze toch reeds kleine bedrijven niet uitvoerbaar is, ziet de toekomst in dezen er niet rooskleurig uit. Wil het mo gelijk zijn de huidige levensstandaard ook voor de komende generatie te handhaven, dan is emigratie en omschakeling naar andere beroepen onvermijdelijk. De W. en W.-wet heeft enkele kleine wijzigingen pndergaan, die evenzovele verbeteringen betekenen. Laten we hopen, dat deze goede ontwikkeling zich nog voort zal zetten. Veel besprekingen zlijn gewijd geweest aan de moeilijkheden betreffende de arbeids voorziening. Moeilijkheden waarvoor oorzaken van uiteenlopende aard zijn aan te wijzen geweest, zoals de slechte weersomstandigheden en de toch al krappe arbeidsmarkt. Gelukkig is door inschakeling van het Bureau Oogstvoorziening nog veel in orde gekomen, al waren de kosten dan ook vaak hoog. De vaste kernen hebben in het afgelopen jaar. hun nut wel bewezen, evenals een regelmatig bouwplan. Het Bureau Oogst voorziening is als zodanig verdwenen, maar de moge lijkheid tot oogsthulp blijft aanwezig, hetzij via de S.O.V.-regeling, hetzij uit colonne s, al zal dit laatste vermoedelijk nog iets duurder worden. Het loonpeil is ook het afgelopen jaar weer ge stegen enerzijds is het een landbouwbelang van de eerste orde, dat de relatieve gelijkstelling met de ver gelijkbare lonen in andere bedrijfstakken gehandhaaft blijft, anderzijds vragen wij ons af of de landbouw, nu de doorberekening in de prijzen veel aan waarde heeft ingeboet, dit blijvend zal kunnen dragen. De P.B.O. in de landbouw, het landbouwschap is werkelijkheid geworden. De Stichting voor de Land bouw, die na de oorlog, met al zijn gebreken, voor onze vaderlandse landbouw van grote betekenis is geweest, heeft opgehouden te bestaan, le roi est mort, vive le roi Ik ga hier niet verder op in, omdat in de lezing, die de algemeen secretaris van onze Maatschappij heden middag voor ons hoopt te houden, dit onderwerp ge noegzaam zal besproken worden. Wel past het ons om speciaal diegenen onzer vertegenwoordigers die in het nieuwe landbouwschap niet terugkeren, hulde te brengen voor al het goede werk dat zij in hun functies hebben verricht. Mijne heren, zie hier enkele punten, die op de be stuursvergaderingen in het voorbije jaar stof te over hebben gegeven voor bespreking. Als we nu een terugblik werpen op het jaar 1954 zelf, kunnen we in zijn algemeenheid zeggen, dat de klimatologische omstandigheden zeer ongunstig zijn geweest. De kosten zijn hierdoor zeer gestegen, zodat de netto-opbrengst over het algemeen tegenvalt. De tarwe heeft meestal een behoorlijk goede op brengst gegeven, maar het vochtgehalte van de meeste partijen is zeer hoog, ook dus van die partijen, die op de ouderwetse manier geoogst Zijn, in de schuur op geborgen en deze winter gedorst. De gerst heeft on getwijfeld een zeer goede opbrengst gegeven, maar hier was de prijs laag. De andere granen leverden insgelijks alle een zeer behoorlijke oogst. Dank zij de combines is veel van het grote oogstrisico van vroeger weggenomen en de graandrogers zijn dit jaar aan hun trek gekomen. De aardappelen hebben een flinke opbrengst ge leverd, maar in sommige partijen heeft de phytoftora behoorlijk huisgehouden de prijzen lagen slecht en het ziet er niet naar uit, dat hier van het voorjaar verbetering in komt. Daarenboven waren de rooi- kosten en de tarra ten gevolge van de vele regens buitensporig hoog, zodat al met al de aardappel een slechte financiële einduitkomst te zien heeft gegeven. Wat we van de aardappel gezegd hebben, geldt in mindere mate ook voor de suikerbiet normale op brengst, laag gehalte, veel tarra, hoge vervoers- en rooikosten en ten gevolge van het lage gehalte een navenante prijs. Financiële uitkomstmatig. De peulvruchten hebben ongetwijfeld een goed tot zeer goed resultaat te zien gegeven. Behoorlijke op brengsten, dito prijzen,so ms zeer hoog. De bruine boon is helaas door vele ziekten aange tast geweest, wat op sommige percelen tot sterke oogst- depressies aanleiding heeft gegeven. Vlas is tegengevallen en wat kg.-opbrengst en wat kwaliteit en wat prijzen betreft. Jammer juist van dit product, dat zo n passende cultuur in het schema onzer vruchtopvolging is. De fijne zaden, vooral het blauwmaanzaad en karwij zijn goed uit de bus ge komen, speciaal wat de prijs betreft. De uien hebben het bij herhaling laten zitten. Voor de ruwvoeders hooi en stro zijn beste prijzen bedongen kunnen worden. Deveehouderijsector is in het afgelopen jaar weer minder gunstig geweest. In het voorjaar vrij hoge koopprijzen en in de nazomer en winter wanneer ver kocht moest worden 20 ad 30 cent per kg. geslacht gewicht goedkoper. Ten gevolge van de hoge fourage- prijzen overvoerde markten deze winter, waardoor een nog verder afbrokkelen van de prijs ontstond. Een gelukkige omstandigheid is geweest de export kans voor drachtig vee tegen aantrekkelijke prijzen. Wanneer we zo het afgelopen jaar aan een nabe schouwing hebben onderworpen, dan is onze conclusie dat 1954 maar een matig boeren jaar is geweest. Op zettelijk heb ik bij mijn uiteenzetting over de vee houderij de melkkwestie buiten beschouwing gelaten, hierover is van niet-deskundige zijde reeds meer dan genoeg gezegd. De manier, waarop dit vraagstuk in vele organen onzer grote dag- en weekbladpers is behandeld, doet ons geen goede verwachtingen koes teren voor de toekomst. Het haast hysterishe kabaal, dat door zovelen in den lande over een paar luttele melkcenten wordt gemaakt, bewijst, dat het Neder landse volk in zijn algemeenheid uit de jaren 1940— '45 weinig lering heeft getrokken. gebruikten reeds de opwekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt -men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thansKing pepermunt. King is lekker en gezond. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in on zuiver bloed. En daartegen is Kruschen de Remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroor zaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereid beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Ing. Med. In het begin van mijn openingswoord heb ik ge zegd, dat er vermoedelijk magere jaren voor de land bouw op komst zijn. Is 1954 de voorloper er van geweest We weten het niet. Bij iedere jaarwisseling werpen wij een blik achterwaarts, maar we trachten ook iets te doorgronden van wat de toekomst ver borgen houdt. Bij vele mensen in onze tijd heerst vrees voor de toekomst, vrees om vele redenenoorlog, rampen, crisesEn er zijn zeker veel tekenen aan. te wijzen in die richting. Gelukkig daarom die mens, die ook in deze tijd met de dichferes Jacqueline van der Waal heeft leren zeggen Wat de toekomst brengen moge, Mij geleidt des Heren hand Moedig sla ik dus de ogen Naar het onbekende land. Hiermede verklaar ik deze vergadering voor ge opend. Deze met grote aandacht beluisterde en met alge mene instemming onderlijnde rede werd gevolgd door enkele mededelingen van berichten van verhindering o.m. van de heer ir. P. R. Bouman, rijkslandbouw- consulent alhier, waarop door de secretaris-penning meester, de heer Iz. de Feijter Wz. de notulen der vorige algemene ledenvergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarop was het woord aan de Financiële Commissie dewelke bij monde van de heer S. v. d. Hooft rapport uitbracht aangaande de rekeningen en bescheiden van de penningmeester 'die keurig in orde waren bevonden. Met een batig saldo -van 170,42 werden deze afge sloten. Voor zijn richtig beheer werd de heer de Feijter daarop dank gebracht en gedechargeerd. Hierna kwam aan de orde de vaststelling der af delingscontributie voor 1955, die gehandhaafd bleef op ƒ4.voor grond- en ƒ2.voor niet-grondge-1 bruikers-leden. Het salaris van de penningmeester werd eveneens voor 1955 ongewijzigd gehandhaafd op hetzelfde be- drag van het vorig jaar. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke aaf- treding van de heer P. B. van Hoeve werd deze met overgrote meerderheid herkozen. Desgevraagd bleek de heer Van Hoeve bereid zijn benoeming nog eens aan te nemen ofschoon hij hoopt dat ook eens een jongere kracht naar voren zal treden. Deswege werd hij daarop door de voorzitter gelukgewenst en drukt deze de hoop uit dat de amicale samenwerking tal bestendigd blijven in het bestuur. Hierna heeft de verkiezing plaats van drie afge vaardigden naar de Z.L.M.-vergaderingen. Met grote stemmenmeerderheid werden de aftredende heren W L. den Hamer, P. B. van Hoeve en Adr. Scheele in deze functie s herkozen. Wegens periodieke aftreding van twee bestuurs leden in het Kringbestuur Axel werden de heren W, Koster met 45 en Adr. Scheele met 43 stemmen als zodanig herkozen. Als plaatsvervangers van de twee voornoemden, eveneens wegens periodieke aftreding, werden de heren W. L. den Hamer en Iz. de Feijter daarop ook met grote stemmenmeerderheid herkozen. Alle herkozenen bleken desgevraagd eenstemmig be reid zich de benoeming bij vernieuwing te laten wel gevallen. Aan de orde werd daarop gesteld het voorlopig rapport der vraagpuntencommissi» De hiertoe inge stelde commissie, goeddeels uit jongeren bestaande bracht bij monde van de heer Mar. Murre een uit voerig rapport uit. Het bleek dat de arbeid met grote serieuziteit was voleindigd. Namens de commissie deelde de rapporteur mede, dat de „korting wegens tarra" een vrij onbelangrijke aangelegenheid werd geacht. DeD korting werd be schouwd als een oud gebruik en het gemiddelde per centage op alle weegbruggen bedraagt 1% (voor vlas in sommige gevallen iets meer). De commissie vond de vaststelling van een uniform tarra-percentage totaal overbodig daar in de practijk weinig blijkt van moeilijkheden, die slechts sporadisch voorkomen. Omtrent de rundvetfokkerij die in Zeeland nog steeds als van secundaire betekenis wordt geacht wordt medegedeeld dat het merendeel der melkveebedrijven aan de matige karit is, niettegenstaande de hoogste productie aan kilo-opbrengst. Op meer practische lessen eventueel cursussen - in deze wordt de nadruk gelegd, als zijnde zeer wen selijk. Ofschoon de rundveefokkerij maar op het tweede plan staat in Zeeland is het opmerkelijk dat om haar vetvee en goede vaarzen de loftrompet gestoken wordt en Zeeuwsch-Vlaanderen op exportgebied een uitste kende naam bezit, die naarmate de eisen hoger worden automatisch nog tot betere kwaliteit voert. Summa, summarum moet wel geconcludeerd worden dat de rundveefokkerij in ons gewest over het algemeen niet de belangstelling heeft die deze verdient. Aangaande het ijzeren bouwplan kwam men in de commissie tot de conclusie dat dit van de hand dient te worden gewezen en een regelmatig bouwplan veruit de voorkeur verdient. Het laatste wordt door de voorzitter geaccentueerd. Ijzer is nu eenmaal hard meent spr. en een meer elastisch bouwplan verdient ook om diverse door hem genoemde oorzaken daarom de voorkeur. Spr. was na het uitbrengen van het rapport door de heer Murre hierover tevreden en de mening toegedaan dat de be antwoording er wel mee door kan, zodat na bespreking der in deze vraagpunten uiteengezette materie besloten werd deze in een keurig rapport vervatte conclusies door te zenden naar Goes. Intussen was de algemeen secretaris der Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann ter vergadering gekomen en door de voorzitter hartelijk begroet en was alzo het hoogtepunt van deze vergadering aangebroken. BELANGWEKKENDE REDE VAN DE ALGEMEEN SECRETARIS. Mr. Schlingemann, het woord verkrijgende, deelt mede inplaats van het op de agenda vermelde onder werp inzake de P.B.O. inafwijking daarvan thans een .„praatje te zullen houden over diverse actuele vraag stukken, problemen en zaken die momenteel in het middelpunt der algemene belangstelling staan. Reeds de zoeven behandelde vraagpunten zouden hem daar toe voldoende stof opleveren, ofschoon hij met veel waardering voor hetgeen hij beluisterde in onderdelen het niet met alles eens is. Spr. zal het daarom op prijs stellen wanneer om trent datgene wat door hem besproken zal worden straks vragen zullen worden gesteld, die hij volgaarne zal beantwoorden. In de jongste vergadering te Terneuzen werden om trent het Landbouwschap alleen goede dingen ver nomen wat spr. als opmerkelijk opviel. De zeer goede tijd die achter ons ligt is wellicht aan deze stemming

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2