AXELSE COURANT Plastics en hun snelle groei Revue „Anders dan Anders 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen op Dinsdag 22 Februari Marten Toonder's „Rommeldam" wordt in Oisterwijk gebouwd nippers J. C. VINK waarschuwen tegen Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 69e Jaargang No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Onlangs kenschetste minister Zijlstra de tegenwoordige situatie als een tijdperk van een industriële revolutie ten gevolge van de ontwikkeling van plastics, de ontwikkeling van de electronica en de toepassing van atoomenergie voor in dustriële doeleinden. Teneinde de pers enig inzicht te geven in de eerste van de drie genoemde factoren verleende de Vereniging Nederlands Fabrikaat haar bemiddeling bij het organiseren van een excursie naar één van onze grootste kunststoffen- industrieën. Als gast van de Ned. Ver. van Rubberfabrikanten waarbij ook de plasticfabrieken georganiseerd zijn kon men tijdens deze excursie een ge deelte van het productieproces volgen en kennis nemen van de verschillende problemen rond deze stoffen, waaromtrent nog zoveel misverstand heerst. Wat zijn nu eigenlijk plastics Het woord „plastic" is een veelomvattend begrip, waaronder men alle mogelijke syn thetische stoffen samenvat, die digenlijk al leen maar gemeen hebben, dat ze op een be paalde manier zijn opgebouwd uit véél delen (veel soortnamen beginnen dan ook met „poly" veel) en dat ze in een bepaald stadium van bewerking min of meer vloei baar zijn. Wanneer men in een wlinkel vraagt naar „iets van plastic" zegt dat even weinig als wanneer men vraagt naar een artikel van metaal of van textiel. De ontwikkeling van de plastics danken we aan wetenschappelijke onderzoekingen door geleerde hoofden tijdens de laatste oorlog vooral gestimuleerd door gebrek aan natuurlijke grondstoffen die de resultaten van hun onderzoekingen de wereld instuurden onder geleerde namen. Dat laatste is voor de consument ongetwij feld een rem om zich vertrouwd te maken met de verschillende soorten. Nu het gebruik van de plastics zo enorm toeneemt (de stijging van het gebruik in Nederland Werd vorig jaar geraamd op 60% is het zeker de ntoehte waard even door enkele van die op het eerste gezicht vreemde namen heen te bijten. Thermoharders en thermoplasten. In de eerste plaats worden de kunststoffen naar eigenschappen en wijze van ontstaan verdeeld in twee soorten en wel de thermo harders èn de thermoplasten. Voor de ge bruikers is het van belang te weten, dat de thermoharders wel en de thermoplasten niet tegen verhitting tot een bepaalde tem peratuur bestand zijn. Tot de thermoharders behoort het bake liet (stekkers, handgrepen, schakelaars). Het is 'in verband met de kleur van de grondstof meestal donker. Verder het me- lamine, dat (bijna) onbreekbaar is en waar van men dan ook het betere serviesgoed maakt. De grootste groep is die van de thermo plasten, die dus niet bestand zijn tegen ver hitting (de smeltweerstand ligt uiteraard bij de verschillende soorten en bij verschillende temperaturen, voor nylon b.v. veel hoger dan voor polyaetheen). Hiertoe behoort zowel het nylon, dat weer varieert van ragfijne draden tot kostbare la gers, als het goedkope en zeer breekbare polystyreen. Dit laatste is het materiaal met een glasachtige klank (goedkope kammen, kinderspeelgoed, enz.) Men kan er met spuitgietmachines zeer voordelig massaproducten van maken, die er aardig uitzien. Door zijn grote breekbaar heid verliest dit materiaal vooral voor huis houdelijke doeleinden de laatste tijd veel terrein aan het bestendiger polyaetheen (af wasteilen, emmers, waterleidingbuizen, bo terhamzakjes en uiterst dun verpakkings materiaal. Dit materiaal vond gemakkelijk ingang, onder meer door het feit, dat het zo goed te herkennen is het voelt n.l. enigs zins vettig en zacht aan en wordt ook meestal flexibel geleverd. Een thermoplast met een grote variatie van toepassingen is ook het polyvinychloride in de wandeling p.v.c. genaamd. We komen het dagelijks tegen als regenjas, damestas, tafelkleed, meubelbekleding enz. Het kan in alle mogelijke dikten wordeïi vervaardigd, van ieder gewenst relief word envoorzien en het laat zich uitstekend bedrukken. De vroegere soorten hadden het bezwaar dat ze op den duur hard werden doordat de gebruikte weekmaker verdampte. Nu schijnt men ook hier iets op gevonden te hebben. Ook het saran, bekend van autobekleding en ligstoelen, vindt uitgebreide toepassings mogelijkheden. Men kan het ook gebruiken voor kabels, waslijnen (zeer stérk), hang matten, voetbalgoals, tennisnetten, visnetten, horrengaas of pansponzen. Het is tegen alle mogelijke weersinvloeden bestand en heeft een grote slijtvastheid. Wat gebruiken we waar Vanzelfsprekend vraagt de consumei t zich af hoe hij kan weten of hij voor een bepaald doel het juiste materiaal kiest. We kunnen daar slechts op antwoorden, dat de situatie zo is, dat ieder die zich daartoe de moeite getroost wel het een en ander over deze stoffen te weten kan komen. Het eerste sta dium van de vele verkeerde toepassingen (zowel van de zijde van de fabrikant als van het publiek) ligt wel achter ons. Als het pu bliek zijn eisen hoger gaat stellen, zal de fabrikant zeker volgen. Natuurlijk zouden meer labelling en meer gebruiksvoorschriften hier een uitkomst zijn. Op het gebied van de regenjassen is de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland bezig minimum eisen op te stel len, waaraan het gebruikte materiaal moet voldoen. Het is een eerste stap, die hopelijk gevolgd zal worden door vele andere om het publiek te beschermen tegen teleurstellingen door ondeugdelijk materiaal. Juist hier is dat niet nodig want veel meer dan bij de natuur lijke stoffen hebben we het bij de plastics in de hand het materiaal afhankelijk van de te stellen eisen een ongelooflijke variatie van eigenschappen te geven. (Nadruk verboden). ten bate van het instrumentenfonds van „Concordia" aanvang 8 uur, in „HET CENTRUM" te Axel TOEGANGSPRIJZEN Balcon f 2,25 1ste Rang f 1,75 2de Rang f 1,50 Het „Land van de Vennen" Oisterwijk, het zo bekende recreatie-oord, zal deze zomer voor haar talrijke bezoekers een attractie rijker zijn. De stad van „Tom Poes" en „Heer Bommel", het stadje „Rommeldam", de schepping van Marten Toonder, zal er, bevolkt door alle zo bekende en geliefde figuren uit zijn verhalen, werkelijkheid v/orden. Hiermede zal een bij de tekenaar lang gekoesterde wens in vervulling gaanom de op pa pier zo bekende fantasieën een meer concrete vorm te doen aannemen en zijn verhalen door jong en oud te laten mee-beleven in een hiervoor prach tige en passende omgeving. Het stadje „Rommeldam" wordt gebouwd op een uitgestrekt terrein, gelegen aan de rand van een enorm bosgebied, eigendom van de „Nederlandse Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten". Deze entou rage zal mede de bezoekers in de dromerig- onwerkelijke sfeer van het sprookje brengen zij zullen reuzen zijn, of kinderen, elk naar zijn eligen aard. In ieder geval zullen zij de harde dagelijkse werkelijkheid ontvluchten, om over te stappen in de wereld van Toon der's fantasieën. „Rommeldam" wordt geen dode stad. In deze stad van „Tom Poes en „Heer Bommel" en zo vele andere sprookjesfigu ren zal leven en beweging zijn en er kom|en als in elke vooruitstrevende stad havens, spoorweg met station, werkplaatsen, scho len, openbare gebouwen, enz. Er zal beweging en bedrijvigheid zijn, de bezoeker zal zelfs een enkele maal de naam van een bestaand Nederlands Bedrijf tegen komen. Dat juist dit door Toonder zeer ex clusief en bescheiden wordt gehouden is vanzelfsprekend. Naast het stadje zal iil het befaamde „Donkere-Bomen-Bos" het slot „Bommel- stein" verrijzen, waar de verhalen van Mar- ZILVEREN GULDEN BUITEN OMLOOP. Met ingang van 22 Februari a.s. zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practische overwegingen reeds thans inge trokken, ook al om te voorkomen, dat te zij ner tijd twee soorten zilveren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe gul den van het kleinere model, gelijktijdig gang baar zullen zijn. Tot 22 Juli a.s. bestaat gelegenheid tot in wisseling bij alle postkantoren bij- en hulp kantoren der posterijen, alsmede bij de kan toren en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. ten Toonder's ongebreidelde fantasie zullen spelen. Het kasteel van )de „Markies de Cantecler", de hut van „Wammes Waggel" het laboratorium van „Professor Sikbock", het verblijf van de schurken „Super en Hie- per", alles zal leven en zich aanpassen aan het dagelijks verloop van Marten Toonder's verhalen. Bekende Qisterwijkse: artisten als Cia van Boort van het theater „De Schelleboom" en Toon Merkelbach zullen tevens hieraan hun medewerking verlenen. Het idee van Marten Toonder, samen met de technisch volmaakte uitvoering van een bekende internationale tentoonstellings- bouwondernem\ng, garanderen een perfecte en artistieke afwerking van dit project. In de ateliers wordt koortsachtig gewerkt om de onderdelen van het stadje klaar te krijgen en de werk zaamheden op het uitgestrekte terrein zijn xeeds begonnen. „Rommel,dam" gelegen in een prachtige omgeving, vlak bij zwembad, sportvelden en natuurtheater zal ongetwijfeld een grote at tractie z;,jn vvoor Oisterwijks talrijke be zoekers en een aanwinst betekenen voor het Nederlaoids en buitenlands tour isme. Onbekenden hebben zich met geweld toegang verschaft tot de kanselarij en de woning van de Roemeense zaakgelastigde te Bern. Zij eisten de vrijlating van een 5-tal Roemenen, die in Roemenië gevangen wor den gehouden. De chauffeur van de legatie werd door schoten van de indringers dode lijk getroffen. De Zwitserse politie is later het legatiegebouw binnengedrongen en zon der een schot te lossen gaven de indringers zich over. Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat de mannen niet zullen worden uitgeleverd aan de Roemeense regering, om dat Zwitserland geen uitlevering voor po litieke misdaden kent. Vele Roemenen heb ben tijdens en na de oorlog hun land ver laten omdat zij onder het communistisch be wind niet konden leven en verblijven nu in kampen. Nu hebben een viertal door hun ondoordachte daad weer de aandacht ge vestigd op het onder communistisch bewind zuchtende Roemeense volk- Een chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenhagen is gevlucht en heeft om politiek asyl ge vraagd, wat hij waarschijnlijk krijgen zal. Dinsdag brak brand uit in de middelt? der drie olieraffinagehallen van de N.V, Handelsmaatschappij Poortersdijk in de Bin- chorstpolder te Den Haag, doordat vuur ont stond in overkokende olie van een raffinage- ketel- Onmiddellijk werden de brandscher- men tussen de hallen gesloten, zodat de brand tot de middelste hal beperkt bleef. Met enige slangen op de waterleiding en grote hoeveel heden schuim ging de Haagse brandweer het vur te lijf. Binnen een uur was het ge vaar bezworen. De firma was wel tegen brandschade, maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Het gebouw heeft naar schatting 15.000 schade opgelopen, terwijl er ook aan de machines aanzienlijke schade was teweeggebracht. In de Amsterdamse Jordaan heeft het vuur Dinsdag een lompen- en papieropslag plaats in de as gelegd. De brand woedde over de gehele lengte van het pand van om streeks 40 bij 20 meter. Ondanks de felle koude en de grote rookontwikkeling waren vele buurtbewoners getuige van het onge wone nachtelijke tafereel, dat duurde tot ver in de andere dag. Een brandwacht werd door vallende stenen getroffen en brak enige ribben. Voor de aanstaande Brusselse wereld tentoonstelling was er een plan om) een 600 meter boge toren te bouwen, waartegen even wel -verzet is gerezen van luchtvaartautori teiten, die er een gevaar in zien voor de vliegtuigen die op Melsbreek Jpij Brussel moeten 'landen en opstijgen. Ook anderen verklaarden zich tegen dit plan. De direc teur van de Belgische school voor architec tuur wil nu een plan maken om een toren te bouwen .die voor het grootste deel uit kris talglas zal bestaan en 's avonds geheel ver licht zal zijn. Misschien kunnen beide ideeën tot één plan verenigd worden. Het vermiste Sabena-vliegtuig. Een -patrouille, die op de berg Vettore is aange komen bij de plaats waar wrakstukken van «een vliegtuig zouden zijn waargenomen heeft daar niets kunnen vinden dat op een vlieg tuigongeluk wees. Aanvankelijk was gemeld dat hëlicopters in het gebied van deze 2420 meter hoge berg in Midden-Italië de juiste plaats bepaald hadden van het sedert Zon dagavond vermiste vliegtuig, dat 29 per sonen aan boord had. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 6 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelUk Carter's Leverpllletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 79 99 s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1