Het laatste. Boek ter wereld. JEUK D.D.D. Voetbal-overzicht KOEWACHT Tan tientallen lijders aan Brandend Maagzuur bebben er Dozijnen Rennies op zak... SPORTNIEUWS Het gebeurde een kleine twee jaar ge leden, op de top der wereld, niet zo heel ver van de Noordpool af. Een bekend Neder lands radio-reporter en ik hadden, na een eindeloos lange reis langs de Westkust van Groenland, de allerlaatste, meest Noorde lijke plaats ter wereld bereikt waar nog men selijk leven voorkwam Thule. Thule, een ultra-kleine nederzetting van Eskimo's, wier enige wens was, zo weinig mogelijk contact met de buitenwereld (dat wil zeggen: met de wereld der blanken) te hebben. Deze Es kimo's verkozen een leven in hun Stenen Tijdperk- vérre boven dat, hetwelk samen hing met al werkelijke of vermeende zege ningen van de 20e eeuw. Op Thule deden we een paar wonderlijke ontdekkingen en een er van was het vinden van het laatste boek ter aarde. Ik vond het in een der verlaten igloo's, turf-hutjes, van de stam. Die stam was er overigens niet meer. Hij was gevlucht toen de Ameri kaanse luchtmacht z'n beroemde „Operation Blue Jay" inzette, die resulteerde in de ves tiging van een mammoet-vliegbasis op de plaats van de Eskimo-nederzetting. Deze ge weldige onderneming, in allure te vergelijken met de landing in Normandië door de ge allieerden in de tweede wereldoorlog, had tot gevolg dat de zeehonden, de walrussen, de ijsberen, de witte en blauwe poolvossen en de vogels vluchtten. Ze verkozen niet te leven in een wereld van lawaai, stank en afval. Ze zochten een nog Noordelijkere plaats op om te leven. En de Eskimo's volg den hen, omdat ze zonder die zeehonden, walrussen, enz., niet konden bestaan. Toen wij op Thule aankwamen, vonden we daar slechts enkele achtergebleven Eskimo's. Wat heel oude en enkele heel jonge. Ze zouden later met sleden gehaald worden en ook Noordelijker verdwijnen. Ik bezocht die verlaten igloo's van 's we relds laatste nederzetting. Veel bijzonders vond ik er niet in wat skeletdelen van rob ben en walvissen, kapot huisraad (gemaakt uit diezelfde skeletdelen), pelzen en huiden, die niet de moeite geweest waren om mee te nemen tijdens de moeizame exodus naar de top der wereld/Maar ineens vond ik iets, dat me meer ontroerde dan al die andere, oude waardeloze, vergane dingen samen dat boek. Het was geen. groot boek. Het bevatte i maar een pagina of zestig, zeventig. En elke bladzijde droeg de sporen van een té veel vuldig gebruik. Er waren gescheurde en door vocht ingevreten pagina's. Het was een oud, smerig, opgebruikt boekje, dat geen enkele waarde meer bezat. Ik raapte het op tussen al dat andere af. val en keek er in.Het waseen in de Groen- landse taal overgezette bloemlezing van de sprookjes van Hans Andersen. Het bevatte de geschiedenis van de kleine zeemeermin en die van het lelijke jonge eendjedie van de sneeuwkoningin en van de rode schoentjes die van de nachtegaal en de varkenshoeder. Dat boek bezat plaatjes, de originele plaat jes uit de een of andere Deense editie, denk ik. Er waren echter met dikke, onhandige houdskoolstrepen, krassen door al die teke ningen gemaakt. En waar wat plaats was overgebleven op die grauwe, gele pagina's had het Eskimokind, een jongen of een mjeisje, dat is niet bekend, zélf tekeningen gemaakt. Onbeholpen, primitief, en zonder enig perspectief. De nachtegaal was echter duidelijk een ptarmigan, een sneeuwhoen, geworden de zeemeermin een combinatie van een walrus en een Eskimo-vrouw, en de rode schoentjes waren twee kamikken geworden, de bekende zeehonden-laarzen, zoals alleen de Eskimo's die dragen. Ik heb daar, geloof ik, nogal lang met dat boekje ,dat beslist het laatste ter wereld was, in m'n handen gestaan. Omdat het zo aan doenlijk was te beseffen dat kort daarvoor, in de eindeloos lange Poolnacht, bij het flak kerend licht van een stinkende traanlamp, een kleine Eskimo bezig was geweest met de schoonste gedachten van Andersen. Het is mogelijk dat hij, toen hij die verhalen schreef, gedacht heeft misschien zullen later veel mensen ze lezen. Hij zal beslist niét gedacht hebben ook de laatste mensen ter wereld zullen ze lezen. Een kind had ze gelezen. Misschien had een moeder ze voorgelezen, hoewel maar weinig moeders daar lezen kunnen. Hoe dan ookdat kind had zich zo op z'n eigen manier de verhalen verbeeld en die verbeel ding met een stuk houtskool, of misschien een sintel, gestalte gegeven. Vele uren van de Poolnacht, die maanden duurt, waren voor dat kind gevuld geweest met die ver beelding. Het was op die plaats ,en op dat moment, dat ik me dieper dan ooit tevoren realiseerde wat soms, in bepaalde omstandigheden, een boek betekent. Dit boekje was naar alle waarschijnlijkheid het enige stuk speelgoed van dat kind geweest. In de haast van de vlucht naar het üiterst Noorden was het vergeten mee te nemen. Treurde dat kind nu om dat boek, met de zelf er bij getekende plaatjes We zullen het nooit weten. Ik wist alleen, die dag, dolend langs de verlaten igloo's der Noordelijkste stam, ter aarde, dat zelfs daar. ja zélfs daar, het boek vreugde, vertroosting en geluk geschonken had. In een harde we reld, waar iedere vorm van vreugde, ver troosting en geluk, bij uitstek zeldzamle za ken zijn. We maakten in die tijd dingen mee, die grootser, sensationeler, wonderlijker wa ren dan de vondst van dit bijna verteerde boekje. Maar dat boekje zal ik nooit ver geten. Anthony van Kampen. RAADVERGADERING. De voorzitter opent de vergadering, heet alle leden welkom en wenst hen en hun gezinnen alsnog een voorspoedig 1955. Ontslag gemeente-ontvanger. De voorzitter deelt mede dat er een schrijven is ont vangen van de heer G. A. v. d. Hemel om hem in verband met zijn benoeming als secretaris der gemeente Sas van Gent met ingang van 1 Maart a.s. ontslag te willen verlenen als gemeente-ontvanger. De raad gaat hiermede met algemene stemmen ac- coord en wordt aan de heer G. A. v. d. Hemel dus danig eervol ontslag verleend met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Benoeming nieuwe gemeente-ontvanger. Een sollicitatie is binnengekomen van de heer Cam. Notté te Sas van Gent in verband met de vacante betrekking van gemeente-ontvanger van Koewacht. De voorzitter deelt mede, dat de gemeenten Sas van Gent. Overslag en Koewacht door de Kroon zijn aangewezen, waar bediening van ontvanger door de zelfde persoon wordt bekleed. Door B. en W. is voorgedragen de heer Cam. Notté als gemeente-ontvanger te benoemen gezien bij in formaties is gebleken dat dit een zeer correct ambte naar is en reeds vele jaren op de secretarie, afdeling financiën werkzaam is. De heer E. Vermandei meent toch dat Koewacht als 2e grootste gemeente een woord heeft mede te spreken. Waarom wordt er ook geen kans gegeven aan mensen van Koewacht De voorzitter deelt mede dat het gemeente-personeel van Koewacht geen ambitie heeft tot het bekleden van het ontvangerschap van genoemde drie gemeenten. De heer E. Vermandei vraagt waarom er dan geen oproep is geplaatst zodat ieder kon solliciteren. De voorzitter begrijpt dit standpunt maar ziet er bezwaar in dat de beide gemeenten dan misschien twee verschillende personen zullen benoemen, waaruit onverbiddellijk voortvloeit dat Ged. Staten, dan tot benoeming zullen overgaan en er aldus een vreemde kracht kan komen. De heer de Waele steunt dit stand punt en meent ook dat het beter is iemand uit de streek te benoemen. Hierna wordt overgegaan tot stemming of al dan niet tot een oproep zal worden overgegaan. Dit vooritel wordt verworpen met 2 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heren E. Vermandei en de Schepper. In verband hiermede krijgt men de stemming tot het benoemen van een gemeente-ontvanger. Met algemene stemmen wordt de heer Cam. Notté be noemd als gemeente-ontvanger van Koewacht met in gang van 1 Maart a.s. Na gedane rondvraag wordt de raadsvergadering gesloten. Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maag zuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Dok U Ing. Med. DE VLASPOLITIEK VAN FRANKRIJK. Benelux wordt er door benadeeld. De Vereniging van Oud-leerlingen van de Vlassers- school te Koewacht had in het schoolgebouw weer haar jaarlijkse algemene vergadering. Op deze vergadering was o.m. aanwezig de heer Patijn, secretaris van het algemeen Belgisch Vlas- verbond te Kortrijk, een uit den aard van zijn functie bij uitstek deskundige op het gebied van de vlas industrie en haar problemen, die een inleiding hield over de Franse vlaspolitiek en de gevolgen hiervan voor de Beneluxlanden. Door de spreker werd een vergelijking gegeven van de toestand van vóór 1940 en hoe deze zich nu heeft ontwikkeld. Hij bracht aan de hand hiervan o.m. naar voren dat vóór de oorlog het vlas door de Belgen werd aangekocht in Frankrijk. Op het ogenblik heeft dit een grote wending gebracht daar Frankrijk reeds enige jaren zijn grenzen voor de uitvoer van vvlas gesloten heeft. De vlasindustrie wordt daar door de regering gesteund met enorm hoge premies. Het ge volg hiervan is dat Frankrijk met zijn vlasvezels op de markt komt met zeer lage prijzen. Begrijpelijker wijze komt dit ten nadele van de Beneluxlanden. Verder worden in Frankrijk nog premies uitgereikt voor le. voor het verbouwen van vlas 2e. voor vlasroten 3e. productiepremie, fiscale en sociale lasten. De Belgische vlasindustrie wordt eveneens zwaar getroffen doo rde Franse contigentering welke ont staat doordat weinig vlas naar België mag worden uitgevoerd. Op het ogenblik is dit contigentering- stelsel vastgesteld voor 4 jaar. Bij uitzaai van 50.000 ha. vlas mag 20% naar België worden uitgevoerd. Bij iedere 1000 ha. meer 1% extra. Door de Franse regering werd in 1953 niet minder dan 2.100.000 Franse francs uitbetaald. Hieraan kan worden toegevoegd dat dit de tegenwaarde van de arbeidskosten betekent. De heer Patijn gaf nog enige toelichting omtrent de West-Europese vlasorganisatie, waarna hij be- Door de heer J. Dobbelaer werd de heer Patijn dank gebracht voor zijn leerzame lezing en v.-erd hem een linnen tafelkleed aangeboden. Vervolgens had nog een bestuursverkiezing plaats waarbij de aftredende heren J. de Schepper en A. Mortier werden herkozen. In de kasccmmissie werden benoemd de heren H. de Vliegher en K. Martens. RIJWIELPAD LANGS DE RIJKSWEG OOSTBURG-AARDENBURG. A.N.W.B. wendt zich tot de minister. De A.N.W.B. heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen, de aanleg van een rijwielpad langs de rijksweg OostburgAardenburg te bespoedigen. Vorig jaar zijn hier twee wielrijders gedood, hetgeen het gevaar markeert dat hier aanwezig is, waar op deZe weg de wielrijders gebruik moeten maken van de tevens door het snelverkeer bereden rijbaan. Reeds geruimen tijd geleden is er een vrijliggend rijwielpad geprojecteerd, doch gebrek aan de nodige gelden tot uitvoering der plannen hebben de aanleg verhinderd. De Toeristenbond meent echter dat dit rijwielpad thans zeer spoedig moet worden aangelegd, teneinde nog meer ongevallen van ernstige aard ie voorkomen. Biljarten. BILJARTWEDSTRIJD SLUISKIL-A.B.C. Woensdagavond togen een 9-tal spelers van onze plaatselijke biljartclub „A.B.C." naar Sluiskil om al daar in hotel „De Kroon" bij M. Stockman de return wedstrijd te spelen tegen de Sluiskilse biljarters. De Axelaars hebben het niet tot een revanche weten te brengen voor de vorige week alhier geleden neder laag en moesten ook nu de eer laten aan Sluiskil. Sluiskil won zes van de negen partijen en A.B.C. behaalde in de overige drie partijen de zege, zodat de stand 12 tegen 6 matchpunten was. Evenals vorige week te Axel (814) kregen de A.B.C.-ers dus met zes punten verschil klop. Sluiskil behaalde een totaal van 624 caramboles en A.B.C. 572, alzo een verschil van 52 car. Vorige week bedroeg dit aantal 155 car. Sluiskil heeft deze vriendschappelijke ontmoetingen dus gewonnen met de stand van 26 tegen 14 match- punten en 207 caaramboles meer in hun voordeel. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. R. Dielcman ongeslagen kampioen. Zoals wij aan de hand van de in ons vorig nummer opgenomen rangschikking van het biljarttournooi voor het kampioenschap van Axel voorspelden heeft de heer R. Dieleman kans gezien zijn eretitel van het vorig jaar te prolongeren. In een prachtig gespeeld tournooi wist hij al zijn tegenstanders de baas te blijven en met een prachtig gemiddelde van 9,78 prijkt hij op de einduitslag ongeslagen aan de kop en mag zich terecht voor het jaar 1955 de kampioen-biljarter van Axel noemen. Een fraai resultaat boekte ook de heer P. Groot- haert, die vorig jaar in bijna dezelfde bezetting op de vijfde plaats eindigde en nu is opgeklommen naar de tweede plaats, die hij weliswaar deelt met de heren P. Leunis en G. A. Mattheeuws, maar gezien zijn ge middelde toch het eerst op de kampioen volgt. Hoewel dit tournooi nu officieel ten einde is be sloten de no. 2, 3 en 4 van de rangschikking, resp. de heren P. Groothaert, P. Leunis en G. A. Mattheeuws zich nog eens met elkaar te meten gezien hun gelijk puntental en dit treffen zal plaats hebben volgende week Dinsdag. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen is als volgt zodat zij practisch als 2e op de ranglijst kunnen ein digen. De Axelse schakers wisten van de tien partijen er vier te winnen en V.S.V. twee, terwijl aan vier bor den werd gelijk gespeeld. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP car. brt. h.s. gem. P. Leunis 42 12 13 3,50 R. Dieleman 150 12 95 12,50 H. van Ham 150 44 18 3,41 J. de Rijke 118 44 14 2,68 P. Groothaert 150 30 25 5,- G. A. Mattheeuws 102 30 25 3,40 P. Leunis 150 23 37 6,52 I. Groothaert 98 23 16 4,25 G. A. Mattheeuws 150 50 15 3,~ I. Groothaert 110 50 13 2,20 I. Groothaert 150 33 16 4,55 Fr. Groothaert 136 33 17 4,12 De einduitslag van dit tournooi is gesp gew. pt. car. brt. h.s. gem, R. Dielemai» 8 8 16 1200 123 94 9,78 P. Groothaert 8 6 12 1 lt>8 229 36 5,10 P. Leunis 8 6 12 1073 234 38 4,59 G. Mattheeuws 8 6 12 1097 297 25 3,69 Jos. Lippens 8 3 6 1023 244 24 4,19 I. Groothaert 8 3 6 944 274 22 3,81 H. van Ham 8 2 4 S68 294 24 2,95 Fr. Groothaert 8 ,1 2 961 329 25 "2,92 J. de Rijke 8 1 2 864 354 28 2,44 Na afloop van dit tournooi op Donderdagavond DERDE KLASSE D. BIERVLIET-AXEL. werd de ongeslagen kampioen officieel de beker uit gereikt verbonden aan het biljartkampioenschap van 1955 en bleven de deelnemers nog geruimen tijd in de grootste gezelligheid bijeen. Schaken. V.S.V. I- LANDAU I 4-6. Woensdag speelde S.V. Landau uit Axel haar laat ste competitiewedstrijd in dit seizoen en wel te Sluis kil tegen V.S.V. Aan deze wedstrijd hing voor beide sloot met de hoop uit te spreken dat Je Benelux- teams veel af wat betreft de eindrangschikking, zodat landen gzamenlijk alles in het werk zouden stellen er fel gestreden werd. De Axelse schakers konden een dergelijke politiek te bestrijden. na ruim 3 uur spelen een winst van 6—4 noteren, Zondag ontmoeten „kop' ën „staart in deze af deling elkaar voor de eerste maal in dit seizoen te Biervliet. De uitersten zullen elkaar hier alzo be kampen en een voorspelling ligt alleen aan de hand van deze feiten in een duidelijk sprekende zege voor onze stadgenoten. Maar voetbal blijft voetbal en de historie van de bekende irt het nauw zittende kat zal hier hoogstwaar schijnlijk een woord meespreken. Afgezien nog van het feit dat alle clubs nu eenmaal tegen de koplopers een goed figuur willen maken, zelfs al moet het gaan ten koste van „afbraak"-voetbal. De wedstrijden in Biervliet hebben de oranjehemden nog nooit gelegen en to- hóuden- wij het op een niet grote Axelse zege. HULST—CORN BOYS. li- Oflk Hulst moet aantreden tegen een team uit de lagers;^regionen en hier is o.i. van een verrassing wel geen sprake, gezien de vorm waarin de Hulstenaars mo(uq}te£lspelen. In deze eindspurt zullen de blauw gelen zeer waarschijnlijk wel alles op alles zetten. Wij verwachten buiten de Graauwse poort dan ook een victorie voor de Hulstenaren. METO—HONTENISSE. Ook hier is de thuisclub volop favoriet en in tech nisch opzicht verre de baas. Het spel der Hooger- heidenaars ligt niet zover beneden dat van de kop lopers, zoals wij voorgaande Zondag bij vernieuwing met eigen ogen mochten constateren. Op eigen veld wordt Meto slechts bij zeer grote zeldzaamheid ge slagen. De blauw-witten zullen hier niet de geestdrift en het uithoudingsvermogen kunnen opbréWgen, nodig voor een zege en wij voospellen die dan tiÖfe met ruim verschil voor de Brabanders. ZEELANDIA—TERNEUZEN. Van deze momenteel volkomen gelijkwaardige tegen- standers verwachten wij in de komende returnwed strijd evenals bij het eerste treffen in dit seizoen een resultaat dat om een draw zal schommelen. Beide ploegen maken geen kans meer en achten wij ook voor de onderste plaatsen te goed, zodat wij het maar op een verdeling van de buit wagen te houden. R.K.F.C.—NIEUW BORGVLIIET. In deze semi-plaatselijke ontmoeting zien wij het duel van de dag De vonken zullen er op de Raay- berg ongetwijfeld afvliegen. De allerlaatste strohalm zou het voor de fanatieke Borgvlieters betekenen, in dien zij door te verliezen zich die Zondag zagen ontglippen. En toch, wij achten RJK.F.C. heel wat sterker en ten faveure van de eig enaanhang volkomen in staat heer en meester en daardoor in de running te blijven. Bedriegen de voortekenen niet dan zullen Zondag de drie meest serieuze kampioens- pretendentfn op de bovenste, plaatsen prijken, n.l. Axel, Hulst en R.K.F.C.'! Zodat dè spanniiig wel haast een climax zal gaan bereiken Maar he^, meest dienstig voor Axel zou een gelijk spel zijn. DE ZEEUWEN—R.C.S. Aansluitend op de kopgroep zien wij dé Souburgers zich Zondag wat nauwer en duidelijker achter de vier kopploegen aansluiten. De Zeeuwen zijn dit seizoen zeer zwak en zullen voorzeker in de strijd tegen de stoere huurlieden van Souburg wel geen kans krijgen ook maar de halve buit binnen te halen. Zodat wij na de kpmende competitie-Zondag indien alle wed strijden doorgaan wel een vijftal clubs zullen kun nen aanwijzen met een puntental van 20 en daarboven.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3