t€RUQ in öe moööeR. DRAADOMROEP UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheumatische scheuten doxr Uw ledtn gaan... „Er zit een tovenaar in dat kastje. „Nou, dan is hij klein behuisd." Dat lijkt maar zo. Technisch heeft hij alle ruimte van de wereld in zo' n Draadomroep-luidspreker." „Dat begrijp ik niet." „Ik wel. In die luidspreker verwerkt PTT de laatste technische snufjes. Je ziet ze niet, maar je hóórt ze." Ja, zo'n moderne, strak uitge voerde Draadomroep-luidspreker brengt het rijkste luistergenot in Uw huis - voor het minste geld*! Hinderlijke storingen - door atmosferische invloeden, door stofzuigers, electrische apparaten, trams - behoren voorgoed tot het verleden. U krijgt zuivere, onvervormde studioklank omdat PTT de meeste programma's over eigen, beschermde muzieklijnen aanvoert.Word óók Draadomroep- abonné en U hoort het fijnste het best! DE WERKLOOSHEID IN JANUARI Aanbod thans ruim 31.000 lager dan In 1954. In Januari steeg het aantal werkloze man nen van 66.958 tot 76.936 en de bezetting van de aanvullende werken van 14.505 tot 14.460, zodat het aanbod van arbeidskrach ten in totaal met 10.933 toenam. Deze stij ging is het gevolg van het winterweer met vorst, sneeuwval en hoge waterstand. Door het onwerkbaar weer was het ook niet mo gelijk de aanvullende werkgelegenheid meer uit te breiden. De normale seizoenstijging bedraagt voor Januari rond 14.000, zodat daar ditmaal nog met 3000 onder is gebleven, o.a. doordat de Werkgevers in verband met de personeels tekorten arbeidskrachten in dienst houden. Eind Januari lag voorts de geregistreerde arbeidsreserve in totaal ruim 31.000 lager dan eind Januari 1954. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 17.700 tot 18.593, metaalarbeiders van 3083 tot 3428, landarbeiders van 18.576 tot 23.807, transportpersoneel van 3868 tot 4681 en losse arbeiders van 15.977 tot 18.332. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 38.392 tot 39.576 ten gevolge van - met het oog op het aflopen der Maartscho- len ontvangen aanvragen voor jeugdig personeel in de metaalnijverheid en in de bouwvakken. De relatieve werkloosheid was eind Janu ari het hoogst in Drente met 72 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 11. Voor Zee land bedroeg dit 22, terwijl het rijksgemid delde 24 bedroeg tegen 21 op 31 December Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5911 tot 5644. De ge.- registreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 26.711 tot 27.883. 100 JAAR ZENDING OP NIEUWi-GUINEA. Voor een groot deel was Donderdagavond het Torenlokaal van de Ned. Hervormde Kerk alhier be zet met belangstellenden naar de lezing die door ds. ten Haaft zou worden gehouden over bovengenoemd onderwerp. Deze spreker, waarvan bekend is, dat hij jarenlang in het uiterste Oosten van onze vroegere Archipel als zendeling is werkzaam geweest, werd door vicaris S. den Blaauwen ingeleid. Binnenkort zal ds. ten Haaft thans predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoek, opnieuw vertrekken naar Nieuw-Guinea om daar zijn geliefde arbeid onder de Papoea's te kunnen voort zetten. Zijn zeer interessante lezing werd met tal van licht beelden geïllustreerd en daardoor verkregen de aan wezigen ook een aanschouwelijk beeld van de toe standen en gewoonten van dit grotendeels nog onge cultiveerde gebied. Nu het feit binnenkort te gedenken staat van de 100-jarige Zendingsarbeid op Nieuw-Guinea verdient het zeer zeker aanbeveling hierbij stil te staan, temeer omdat dit geweldige uitgestrekte gebied de laatste jaren zozeer in het middelpunt der belangstelling staat. In de eerste halve eeuw was het veelal een vruchte loos en weinig bemoedigend werk. Bijna 50 jaar waren alle inspanningen schier tevergeefs, maar door de vol harding en het doorzettingsvermogen der Utrechtse Zendingsvereniging zijn thans bijna 150.000 Papoea's gewonnen voor Christus en Zijn Kerk. Een groot, ja wel het overgrootste deel van het onderwijs is in handen van zending en missie en spr. toonde hierover veel van hetgeen op dit gebied reeds bereikt werd, zodat het analfabetisme bij de onder invloed der zending en missie verkerende inheemse be- volkingzo goed als verdwenen is. Op het gebied van de hygiëne zijn er natuurlijk nog geweldig veel primitieve toestanden en zijn er nog bergen werk te verzetten. Ook van Flora en Fauna,' woningbouw en tal van andere toestanden werd door de boeiende causerie van ds. ten Haaft een duidelijk beeld gebracht en spr. besloot aan het einde met de wens dat nog vele duizenden door het zegenrijke liefdewoord van Christus zullen gebracht worden aan de voet van het Kruis. Op verzoek van vicaris den Blaauwen besloot hij met dankzegging, waarna geëindigd werd met het zingen van Gezang 140 1. JAARVERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Het was de negende jaarvergadering die Donder dag de led envan de Bond van Plattelandsvrouwen tezamen bracht. Daar de presidente nog steeds niet hersteld is van haar ziekte, werd de vergadering ge- opendd oor mevrouw Maris, die allereerst de spreek ster van deze middag welkom heette, mej. Boogert, die iets zou vertellen over haar reis naar Amerika. Tevens werd de gaste, mevrouw Dieleman, die haar vacantie hier in Axel doorbracht ze woonde al bijna 16 jaar in Amerika ook hartelijk welkom geheten, dit viel direct op mevrouw Dieleman sprak nog heel goed „Axels". Daarna bracht mevrouw Maris ajs secretaresse haar verslag uit en gaf een mooi overzicht van alles wat er in de de afdeling alzo gebeurd was. Daarna kwam de penningmeesteres aan het woord en die kon en dat is heel wat in deze tijd nog een batig saldo melden. De kascommissie hal alles na gekeken en alles in orde bevonden. Wegens aftreding van mevrouw Olyslager, die niet herkiesbaar was ,werd mevrouw Schieman-Wiemes 39) Het was inderdaad zo, als z'n vrouw gezegd had in Papendrecht waren er mensen, die er een sterk vermoeden van hadden, dat Nol één der leidende fi guren was in het ondergrondse verzet. En er be hoefde maar één verkeerde tussen te zitten, die niet geheel betrouwbaar was en hij had de kans, dat de LLandwacht of de Sicherheitspolizei hem eens aan de tand ging voelen. Die zekerheid werd groter, nadat de ploeg van Geurt en Nol een overval hadd engepleegd op een distributiekantoor in de streek. Een overval, die ge heel slaagde, want een grote partij bonnen was onder meer hun buit. Toen men na afloop de voorraad in de woonschuit had opgeborgen, kwam er een bood schap uit Papendrecht, dat de zaak van Mansink onder bewaking stond. Geurt raadde Nol af naar huis te gaan en na enige aarzeling moest Njol toegeven, dat zijn oude slapie gelijk had. LLangs een omweg reed Nol naar „Bouwlustalwaar hij zich voorlopig onder de drie andere illegale werkers schaarde, die hier al maanden waren. Doch Geurt oordeelde, dat het beter zou zijn als Nol no gwat verder uit de buurt ging. Hij wist een adres in Brandwijk en daarheen zou Nol een poosje gaan. Op een aangespannen wagen, beladen met mest, reed men de volgende dag naar Brandwijk. Hoewel men onderweg tweemaal een patrouille landwachters in het bestuur gekozen. De lezing over Amerika was heel interessant en leerzaam, ook werd alles duidelijk gemaakt door licht beelden. Het bleek dat het daar in Amerika goed wo nen is en het daar heel mooi is. Daarna volgde de attractie De thee werd op zijn Amerikaans geserveerd, d.w.z. alles moest door de dames zelf worden gehaald, kopjes, schoteltjes, lepel tjes en dan natuurlijk hetgeen er op en er in be hoorde En dat was het moeilijkste, want de tafels wa ren zo rijk voorzien van allerlei heerlijks, dat men even moest overwegen, wat voor lekkers men nu wel op het schoteltje zou nemen. Toen was h^t een ge- smul van je welste. Dat Amerikaans thee serveren is vast en zeker bij de dames, en er waren er heel wat, in de smaak gevallen, evenals de lezing. Ook zon middag zal vast en zeker naar meer smaken en dat zal dan misschien ook nog wel eens gebeuren. JAARVERGADERING CHR. FANFARE „HOSANNA". Op de deze week gehouden repetitie-avond die naar geldend gebruik daartoe steeds gebruikt wordt had de zakelijke jaarlijkse algemene vergadering plaats van bovengenoemde muziekvereniging, onder leiding van de heer J. Ie Feber. In totaal waren een 24-tal leden aanwezig. Van de zijde der honoraire leden werd, zoals gewoonlijk, geen interesse betoond. Na opening door de voorzitter volgden de traditio nele plichtplegingen en vervolgens bracht de heer Jac. Wieland als secretaris zijn jaarverslag uit over 1954. Het aantal werkende leden bleef vrijwel stabiel. Enkele leden moesten de wapenrok aantrekken ter wijl helaas één lid door ziekte zich genoodzaakt zag te bedanken. Door de heer Abr. van de Broeke werd een uit voerig financieel verslag uitgebracht over 1954. Dit sloot met een nadelig saldo van 6,54. Met blijdschap had men kennis genomen van 4de door de gemeente raad verhoogde subsidie, die het wellicht beter moge lijk za lmaken de nodige aandacht die het instru mentarium o.a. behoeft te besteden aan alle urgente onderdelen van de huishouding, die heel wat vergt in een muziekvereniging.. Bij monde van de heer Jac. de Ruijter werd rapport uitgebracht namens de kascommissie dat rekening en bescheiden volkomen correct en in orde waren. De penningmeester werd daarop voor zijn richtig en zuinig beheer gedechargeerd en dank gebracht. Voor 1955 werden in de kascommissie gekozen de heren Fr. Jansen en J. Koster Dz. Bij de bestuursverkiezing stelden de heren Jac. Wie- land en Ko Bakker zich niet meer disponibel. In hun plaatsen werden gekozen de heren Jaap Bakker en Jac. de Ruijter, die beiden deze benoeming aanvaard den. Door de voorzitter werden de beide scheidende bestuursleden toegesproken en hen werd dank ge bracht voor datgene wat zij als bestuursleden hadden gedaan in het belang van „Hosanna". De hoop werd uitgesproken, dat zij ook in de toekomst hun mede leven en sympathie zouden blijven betonen. Als te doen gebruikelijk is, bracht ook nu weer de heer P. Brakman als directeur zijn technisch rapport Dan is het hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheu matische pijnen zijn in negen van de tien gevallen ge volg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige krachtbreng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven Het gaat om Uw eigen welzijn maar ook om het levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn Ing. Med. passeerde, verliep de reis zonder avonturen en tegen de middag arriveerde men op een afgelegen boerderij in Brandwijk. Nol, die nog steeds Lange Piet heette, werd met de ander hartelijk welkom geheten. De boer was een vijftiger, met een scherpe blik, maar een vaderlander in de ware zin van het woord. 's Avonds zat Nol met de boer te praten over de toestand en toen bleek hem, dat er hier ook wel het een en ander te verrichten viel. Uit het gesprek merkte Nol verder op, dat de boer Van Veen heette en Nol keek zijn gastheer plotseling opmerkzaam aan. Ja, nu hij de man eens goed bekeek, bemerkte hij, dat in zijn gezicht dezelfde trekken lagen als vroeger in dat van zijn moeder. Het moest familie zijn. „Hoewel het niet de gewoonte is, dat wij wat ver tellen over onze afkomst," begon Nol opeens, „is er een reden, volgens mij, om het ditmaal wel te doen. Ik hoorde, dat U Van Veen heet en aangezien ik de zelfde naam draag en mijn moeder uit deze contreien vandaan komt, is het niet onmogelijk, dat wij familie van elkaar zijn. Mijn moeder heette Elsje en als Uw voornaam Jan is, dan bent U mijn oom." De boer schrok en keek zijn gast met grote ogen aan. „Inderdaad heet ik Jan en had ik vroeger een zuster, die Elsje heette. MaarmaarDe boer wist blijkbaar niet, hoe hij verder moest gaan. Nol lachte grimmig. „Ik weet al, wat U zeggen wil. Laat ik U vertellen, dat ik volkomen op de hoogte ben met het verleden van mijn moeder. Toen ik ouder was geworden, heeft ze mij alles verteld, van haar vlucht met mijn vader, van het huwelijk in Engeland en van het dodelijk ongeluk van mijn vader in China. Ook is me bekend, dat grootvader niets meer wilde weten van mijn moeder. Persoonlijk heb ik na haar overlijden een brief geschreven naar Streefkerk en verzocht, of ze, nu moeder dood was, het verleden wilden vergeten en naar haar begrafenis wilden ko- isprii) rbifcfi 'Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank uit over de gang van zaken in het corps en het repe- titiebezoek. In zijn slotconclusie kwam hij tot het resultaat dat zelfs met de tegenwoordige minimale bezetting kans gezien wordt zijnerzijds het peil op een behoorlijk niveau te brengen en dit bij een nodige ambitie van de zijde der werkende leden ook zal zijn te handhaven. De omvraag bepaalde zich tot zuiver huishoudelijke aangelegenheden en vervolgens werd deze zeer vlot verlopen vergadering door de praesus op de gewone wijze gesloten. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 12 Februari 1955. Geref. Kerk (Pironstraat). Zangdienst. Zondag 13 Februari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Stud. Brandes, van Axel. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Dr. B. A. Knoppers, van Amsterdam. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. men. Maar vanuit Streefkerk werd nooit geschreven. Ik weet niet, hoe U over moeder dacht, maar zij was een hoogstaande vrouw en zij heeft mij een voortref felijke opvoeding gegeven. Zij was een engel en heeft alleen voor mij en voor mijn toekomst gewerkt." Langzaam stak boer Van Veen zijn hand uit en Nol drukte die zwijgend. „Neef Arnold," zei hij lang zaam, „er is al genoeg oorlog en ellende in de wereld. We zetten een streep onder het verleden en waar je in hetzelfde kamp verkeert als wij, ben je hier dubbel welkom. Wat jammer, dat je nu eerst komt. Verleden jaar is je grootvader gestorven en we heb ben verschillende nasporingen gedaan om je op te zoeken, maar we konden je adres niet te weten komen. Enkele weken voor zijn dood heeft vader spijt ge kregen en hij wilde je graag ontmoeten. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Vader heeft er veel weet van gehad, maar hij is rustig heengegaan. Al zijn wij, mensen, wel eens hard, God is een God van liefde en in het verzoenend stervven van Zijn Zoon, Jezus Christus, worden alle zonden vergeven aan hen, die Hem als Heer en Zaligmaker willen belijden en er kennen. Vader zag dit op zijn sterfbed zo in. Wij, je tante Griet en ik, hebben tot taal gekregen goed te maken ,wat er nog goed te maken is. Als je moeder in leven was gebleven, zou ze een derde deel van de erfenis ontvangen hebben. Deze erfenis is nu voor jou. Ik heb het geld beheerd. Er is één bepaling ge maakt Je zult er eerst na de oorlog over kunnen beschikken. Zo wilde je grootvader het." Nol schudde verbaasd zijn hoofd. „Geld zegt mij niet veel, antwoordde Nol. „Ik heb geen financiële zorgen. Bovendien heeft moeder me ook geld nage laten en dat heb ik nooit nodig gehad. Maar waarom bent U niet op grootvaders bedrijf gebleven „Na zijn dood heb ik het spul verkocht," antwoord de oom Jan. „Het ligt me te dicht bij het dorp en men wil er na de oorlog gaan bouwen. Bovendien was GEVONDEN VOORWERPEN. Een grijs-groene kinderwant, Bakker Kalle, Prins Hendrikstraateen bruine gymnastiekschoen en een glacé dameshandschoen. Rijkspolitie een zwarte glacé dameshandschoen, Nieuwendijk 13 een rozenkrans met beursje, Prins Mauritsstraat 35 een bankbiljet avn ƒ50.Beoosten-Blijsestraat L 52; een blauw kindermutsje, een grijze sjaal, een. paar zwarte glacés en dameshandschoenen, Visser-Koole, Noordstraat: een rood kinderarmbandje en een portemonnaie met inhoud, Nieuwendijk 28 een lipssleutel no. 6031, Singelweg 17 een groene kinderwant, Bylocque- straat 3 een bruin hondje, Beatrixstraat 34 een drijfriem (canvas), Lage weg Q 41. een kinderpor- temjonnaie, Prins Mauritsstraat 12 een tas met in houd, Hoekman, N 136 een blauwe overall (Viking), Singelweg 19. VOORJAARSSTIERENKEURINGEN 1955. Vanwege de Provinciale Commissie voor de Be vordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zee land zullen in de volgende plaatsen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen de verplichte voorjaarsstierenkeuringen ge houden worden en wel op de achter deze plaatsnamen vermelde data. Philippine, Sas van Gent,, Westdorpe, Overslag, Hoek en Terneuzen op Woensdag 2 Maart Kloosterzande, Lamswaarde, Graauw, Clinge, St. Jansteen, Nieuw-Namen en Hulst op Donderdag 3 Maart Zaamslag, Stoppeldijk, Hengstdijk, Ossenisse, Axel, Zuiddorpe en Koewacht op Vrijdag 4 Maart. dit bedrijf te koop, omdat de eigenaar wilde gaan stilleven en er geen opvolger was. Daarom heb ik het gekocht." „Bent... U nooit getrouwd?" vroeg Nol schuchter „Mijn vrouwje tanterust al jaren. Ze was niet sterk Toen na een poosje„Ik zal morgen even een boodschap sturen naar je tante Griet ze woont in Grootammers. Ze zal blij zijn je te ontmoeten. We hadden het dikwijls over je, maar we konden je aders niet te weten komen. Waar woon je eigenlijk „In Papendrecht." Nol vertelde van zijn huwelijk en van de zaak, zonder evenwel in bijzonderheden te treden omtrent zijn huwelijksmoeilijkheden. Dat be hoefde niemand te weten, dacht hij. „Werd de grond je daar te warm „Ja. Er wordt teveel gekletst bij ons in het dorp. De Moffen kregen de lucht van mijn karweitjes en ik ben daarna een dag ondergedoken geweest bij een oude kennis van me." De boer knikte. „Op „Bouwlust", ja, ik weet het. Ik ken Koldenbrink zo n beetje. We hebben samen ook al een karweitje opgeknapt." Oom Jan lachte „Enfin, hier zit je veilig, want deze kant uit komen ze maar hoogstzelden. En ik heb goeie schuilplaatsen. De volgende morgen zei oom Jan „We hebben gelukkig nog betrouwbare mensen op het gemeente huis. Ik zal er werk van maken, dat je voor mijn zoon kan doorgaan. We lijken wel wat op elkaar, dus dat zal geen moeilijkheden geven. Dan kun je gewoon boven water blijven. Maar ga niet te ver uit de buurt en blijf zoveel mogelijk op het erf. Je natje en je droogje zijn er en als je de handen uit de mou wen wilt steken ,is hier genoeg te doen." „Maar dat spreekt toch vanzelf," meende Nol. (Wordt vervolgd) WH

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2