AXELSE COURANT De &\oe\ Spijker HnmEn^f thermogene Gemiddelde levensduur toegenomen. 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen PHILIPS Aan een Pelsjager heeft de wereld de diepvries-levensmiddelen te danken. DAM PO nippers J. C.VINK waarschuwen tegen LAMPEN Dameshanden Kou en Pijn MUNHARDT'S hUff? ïrankering hij abonnement. Axel ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 69e Jaarganf No. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeeiiterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Uit de nieuwe Nederlandse sterftetafels, fgeleid uit waarnemingen over de periode 1950—1952 en samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat sterftekansen ten opzichte van die vol- qens de vorige sterftetafels weer aanmerke lijk zijn gedaald. Het tempo van deze daling voor mannen van 040 jaar en voor vrou wen van 070 jaar in de laatste jaren ten ipzichte van de daaraanvoorafgaande jaren zelfs sterk toegenomen. Vergelijkt men b.v. de sterftekansen voor i-jarige jongens volgens de sterftetafels van 1931 1940 met die volgens de sterftetafels van 19471949e dan blijkt daaruit een ge middelde jaarlijkse teruggang dezer kansen met 2,5%. Bij een vergelijking der overeen komstige kansen volgens de sterftetafels van 1947—1949 met die volgens de sterftetafels van 1950—1952 is de gemiddelde jaarlijkse daling 6%. Voor 10-jarige jongens bedragen deze cijfers resp. 3,1% en 10,4%. Voor de l-jarige meisjes is de versnelling van de daling der sterftekansen groter dan voor de jarige jongens, voor 10-jarige meisjes is deze versnelde daling geringer dan voor i-jarige jongens. De desbetreffende dalings percentages bedragen n.l. 2,4 tegenover 6.3 voor de 0-jarige en 4,8 tegen 7,7 voor de -jarige meisjes. Beziet men de daling over een langere pe riode, b.v. over de afgelopen eeuw, dan blijkt pas welk een enorme vooruitgang er heeft plaats gevonden. Volgens de sterftetafels 1840—1851 bereikten n.l. van 100.000 pas geboren jongens rond 40.000 de 50-jarige leeftijd en slechts 4700 de 80-jarige, terwijl de overeenkomstige aantallen volgens de sterftetafels van 19501952 niet minder dan resp. 90.000 en 34.500 bedragen. Voor de vrouwen gelden soortgelijke verhoudingen, t.w. 43.000 vijftigjarigen en 6300 tachtig- jarigen uit 100.000 levensgeboren meisjes volgens de sterftetafels 18401851 tegen 92.000 vijftigjarigen en 39.000 tactigjarigen uit 100.000 levensgeboren meisjes volgens de sterftetafels 19501952. Ten gevolge van de daling der sterfte kansen nam de gemiddeld te verwachten levensduur in 3 jaar tijds toe van 69,4 tot 70,6 voor een pasgeboren jongen en van 71,5 tot 72,9 voor een pasgeboren meisje. Dit betekent voor jongens een toeneming met 1,7% over een periode van 3 jaar en voor meisjes zelfs een toeneming met 1,9%.. In de periode 18401851 bedroeg de ge middelde levensduur voor pasgeboren jon gens 36,2 en voor pasgeboren meisjes 38,5, hetgeen er op neerkomt, dat de bedoelde le vensduur sedert die periode voor jongens thans bijna en voor meisjes zelfs meer dan verdubbeld is. Voor de hogere leeftijden is de toeneming van de gemiddelde levensduur uiteraard ge ringer. Voor 65-jarige mannen bedroeg deze n.l. in de periode 18401851 9,4, in de pe riode 19471949 13,9 en thans 14,1 voor 65-jarige vrouwen resp. 9,9, 14,4 en 14,7, d.w.z. voor beide geslachten een toeneming in ruim honderd jaar met ongeveer de helft. Uit een vergelijking met buitenlandse sterftetafels blijkt ten slotte, dat de cijfers voor de gemiddelde levens duur in Neder land voor beide geslachten hoger zijn dan in alle andere landen. Een uitzondering geldt slechts voor de hogere leeftijden waarvvoor de gemiddelde levensduren van mannen ho ger zijn in Canada en de Verenigde Staten van Amerika, en van vrouwen in Canada, de Verenigde Staten van Amerika, Frank rijk en Australië. VERSCHERPT VERKEERSTOEZICHT. Geen waarschuwing maar aanstonds proces-verbaal. De minister van justitie heeft in ver band met' het toenemende aantal verkeers overtredingen aan rijks- en gemeente politie over het gehele land opdracht ge geven om binnenkort een verscherpte con trole uit te oefenen op de naleving der ver- keersvoorschriften. Meer in het bijzonder zal gelet worden op de verlichting van alle rijdend verkeer, dus zowel van auto's, motorrijwielen, motor carriers, als van bromfietsen, rijwielen, be- aandacht zal hierbij gewijd worden aan de voor- en achterverlichting, stand van ie koplampen, de stoplichten en reflectoren en spannen en onbespannen wagens. Speciale ofl bij het voeren van gedimde koplichten de beide lampen gedimd worden. De politie is geïnstrueerd om niet meer met een waarschuwing te volstaan, maar aanstonds bij het constateren van overtre dingen proces-verbaal op te maken. NIEUW KENTEKEN VERPLICHT VOOR MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. wijst er op, dat, gerekend vanaf 1 Maart 1955 en na het verstrijken van de maand waarin het oude nog geldige provinciale nummerbewijs is afgegeven, het voeren van een nieuw kenteken verplicht is voor de volgende categorieën motorrijtuigen motorrijwielen mèt of zonder zijspan autobussen* en autocars vee-auto's auto's met aanhangen, ook caravans motorrijtuigen, waarvoor aan de eigenaar of houder een R-nummer is verstrekt motorrijtuigen, waarvoor reeds eerder een kentekenbewijs is afgegeven. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, die dus een provinciaal num mer heeft verkregen in de maand Maart, on geacht van het jaar van afgifte, moet dus reeds op 1 April 1955 een kentekenbewijs hebben. Na die datum mag hij niet meer met zijn oude nummer rijden. Voor een houder van een in April, onver schillig van welk jaar, afgegeven nummer- bewijs wordt deze datum 1 Mei etc. Is het nummerbewijs afgegeven in een maand Fe bruari, dan heeft men tijd tot 1 Maart 1956. Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlijk een slechte verlichting (de zgn. „gloeiende spy ker") ls, heeft op een avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In z(jn gebrekkig ver lichte bijkeuken viel hy over een rolschaats van zijn zoontje en kwam zo ongelukkig terecht, dat hjj ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. r Dit is zijn koorts-kaart, waaruit blijkt dat hy de goede kant weer op gaat, gelukkig maar. Snel bevroren levensmiddelen even smakelijk en voedzaam als verse hebben in luttele jaren de vrije wereld veroverd. En dit alles doordat een Amerikaan uit Nieuw-Engeland deel heeft genomen aan een expeditie, die jacht ging maken op pelsdieren in het hoge Noorden. Veertig jaar geleden scheepte Clarence Birdseye zich in naar Labrador, waar hij met zijn metgezellen jacht maakte op zee honden, bruinvissen en kariboe's voor de voedselvoorziening van het gezelschap in het daar heersende koude klimaat liet men het vlees bevriezen. Birdseye vond dat het bevroren vlees na ontdooiing even lekker smaakte als het verse, ja, hij was van mening dat het zelfs lekkerder was. Toen hij weer thuis was gekomen verliet hem de gedachte aan het bevroren vlees niet en hij piekerde of hij niet op een of andere manier door middel van bevriezing levens middelen zou kunnen verduurzamen, zodat zij geschikt bleven voor de menselijke voe ding. Na zes of zeven jaar te hebben ge- vragen experimenteerd, ontwierp hij een machine waarmede in korte tijd een arctische koude kon worden voortgebracht zo n 40 tot 45 graden Celsius onder nul. Daarop richtte hij een maatschappij op voor de verkoop van bevroren levensmiddelen, die hij de General Seafoods Corporation noemde en nam geld op op zijn levensverzekering om zijn aan deel in de financiering te kunnen opbrengen. Dit was het begin van de industrie van de diepvries-levens-levensmiddelen. Volgens de door hem gevonden methode worden de levensmiddelen aan zeer lage temperaturen blootgesteld, waardoor zij geheel en al in be vroren toestand komen te verkeren. Daarna moeten deze bevroren levensmiddelen tijdens de opslag, het transport en de verkoop in de winkels gehoud enworden Bij temperaturen onder het vriespunt. De verbruiker bewaart deze diepvries in zijn koelkast thuis of in diepvriespakhuizen, waar hij een comparti ment kan huren en waar de temperatuur plm. 23 graden Celsius onder nul bedraagt. In de eerste tijd van de diepvries verduur- wrijft U weg met In Rusland is Malenkov als premier afgettreden, omdat hij, zoals hij in zijn ont slagaanvrage mededeelde, te weinig erva ring had. In zijn plaats is premier geworden van de Sowjet-Unie maarschalk Boelganin. Malenkov is vice-premier en minister van electrische centrales geworden en maar schalk Zjoekow werd benoemd tot eerste onder-minister van defensie. SPIERPIJN, SPIT... Bij de veehandelaar G. de Graaf te Ouderkerk aan de Amstel zijn in de tijd van een paar dagen 18 van de 22 koeien dood gegaan .tengevolge van het eten van ver giftigd voedsel. Na een onderzoek door een veeartsenijkundige heeft men als oorzaak van de vergiftiging aangenomen het eten van ricinusboontjes, die terecht zijn gekomen in het opgehaalde afval van een Amsterdamse schillenboer. Deze ricinusboontjes, waaruit o.a. wonderolie en smeerolie wordt geperst, zijn voor dierlijke consumptie zeer gevaar lijk. Hier te lande worden ze ook wel ge bruikt als zaad voor duiven, die er geen hinder va nondervinden. De gedupeerde veehandelaar was voor deze koeien, die voor de handel waren bestemd, niet ver zekerd. In Frankrijk is de conservatieve ex- premier Pinay na de val van het kabinet Mendes-France nog steeds niet geslaagd om een nieuwe regering, die dan de 21e na oorlogse zal zijn, te vormen. GRIEP! Mijnhardt's Griet -m zaamde Birdseye uitsluitend vis het be langrijkste product van de stad zijner in woning Gloucester, Masschusetts, in het Noordoosten van de Verenigde Staten. Het duurde niet lang of hij verkocht grote hoe veelheden schelvisfilet naar het ver van de zee afgelegen Midden-Westen. In 1929, toen de verkoop en de financiële resultaten onbe vredigend bleven, werd de General Seafoods Corparation overgenomen door de Postum Company, een van de grootste levensmid delenfabrikanten van het land. De nieuwe eigenaresse maakte gebruik van de diepvriespatenten en voerde ter ere van de uitvinder het nieuwe handelsmerk „Bird's Eye" in. Na de aankoop veranderde Postum zijn naam in de General Foods Corporation, waarvan de „Bird s Eye' onderneming een belangrijk onderdeel werd. Thans is Gene ral Foods een van de grootste fabrikanten van diepvriesartikelen in totaal bestaan er alleen in de Verenigde Staten ongeveer 1400 maatschappijen op dit gebied, die in 1954 niet minder dan 1.814.000 ton vruchten, vis, vlees en andere levensmiddelen op de markt brachten. ■M Om kwart voor vijf Woensdagmiddag is in een op de Waalsdorperviakte staand kruithuis brand uitgebroken. De Haagse brandweer is kort daarop met groot mate rieel uitgerukt en met het blussen begonnen. Op last van de garnizoenscommandant van Den Haag heeft echter de brandweer het blussingswerk moeten staken, omdat ge vreesd werd, dat zich ontploffingen zouden voordoen. Men was toen de brand echter meester. Er heeft zich geen ontploffing voor gedaan en er bestond ook geen gevaar meer voor explosies. Te Hoogezand is in de nacht van Dinsdag op Woensdag het echpaar K„ respectievelijk 64 en 59 jaar oud, tengevolge van gasvergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar dreef een kruidenierszaak en toen 's morgens om half elf een meisje de pinkel gesloten vond en geen gehoor kreeg stelde men een onderzoek in. Men verschafte zich toegang tot de woning en in de keuken trof men het echtpaar levenloos aan. De lampen brandden nog overal. De slacht offers zijn dus waarschijnlijk Dinsdagavond al omgekomen. Een zijkraantje van de gas leiding bleek open te staan. scheppen gezonde regelmaat Eén der mooiste molens in het West- Zeeuwsch-Vlaamse landschap, de Zuidzand- se Bovenkruier, is uit het landschap ver dwenen. De windmolens kunnen niet ge regeld doormalen, zoals een motor en hoe wel node, moeten de eigenaars daardoor hun molen buiten bedrijf stellen en kunnen zij de herstelkosten van de molen niet verdienen. De molen is dan gedoemd om te verdwijnen Ook molenaar Luteyn te Zuidzande was ge hecht aan zijn molen. Maar doordat deze bij de beschieting tijdens de oorlog veel ge leden had, was weer ingebruikstelling niet meer mogelijk, wegens de hoge kosten, ter wijl tussenkomst van monumentenzorg ook geen uitkomst bracht. De verdwijning van de molen is een verlies voor het landschap. Ook Axel heeft van de drie molens in vroe ger jaren er maar één meer over, die toch, wanneer hij draait, bij het bezien vanuit het Noorden, aan Axels silhouet een grote leven digheid geeft. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidelUk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. -V En dit is de les: Op keldertrappen, overlo pen en zolders, in gangen, trappenhuizen, schuren e.d. goed licht van Philips lam pen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lam pen immers maar weinig gebruikt. Bovendien ztjn de Philips lampen uiterst zui nig en laag ln prijs. Méér LICHT voor WEINI0 QELDI s t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1