AXELSE COURANT fW,x Zonder spreidingverliezen vacanties haar waarde Doe mee met de B. B. I De Jordaanse woestijn wordt tot nieuw leven geroepen l De B. B. heeft D nodig f s meld D aan! 1 j. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 69e Jaargang No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK et*®"""" '<n Ideaal voor ieder j die brieven schrijftij f FIRMA Markt 12 AXEL. «f V AC ANTIEPROBLEEM VRAAGT DE AANDACHT, OOK IN DE WINTER! De winter lijkt niet de meest geschikte tijd om over vacantie te praten. Want behalve de betrekkelijk kleine groep van mensen, die zich de luxe van de wintersport kan veroorloven, wordt iedereen pas werkelijk enthousiast voor de genoegens van een of twee weken vacantie als van de kalender zo on geveer de helft van de blaadjes is afgescheurd. Toch is in de afgelopen weken het onderwerp „vacantie" verscheidene malen aan de orde geweest op conferenties en congressen, waar deskundigen van gedachten hebben ge wisseld over allerlei kanten van dit vraagstuk. In ons kleine landje, het dichtstbevolkte ter wereld, bestaat n.l. een ernstig vacantieprobleem. En als voor dat probleem geen goede oplossing wordt gevonden dan zal er binnen niet al te lange tijd voor heel wat Nederlanders weinig meer van de vacan- tiegenoegens overblijven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte bekend, dat het een onderzoek gaat instellen naar de manier waarop allerlei ge zinnen en personen hun vacanties door brengen. Het werkcomité Natuurbehoud en Recreatie" besprak enkele weken geleden op een congres de vraag wat er gedaan kan worden om het nog aanwezige natuur schoon zoveel mogelijk te sparen en de jeugd en de ouderen te leren hoe zij zich in de vrijt natuur moeten gedragen. De „Neder landse Reiskamer" presenteerde zich een instelling van de gezamenlijke reisbureaux, passage-agenten en reisverenigingen, die wil gaan optreden tegen de beunhazerij op bet gebied van de reisbemiddeling. De Reis kamer hoopt het publiek tegen teleurstellin gen, die van beunhazerij het gevolg kunnen zijn, te beschermen door aan de bona fide bureaux een schild uit te reiken „Erkend door de Nederlandse Reiskamer", dat dui delijk op de kantoren en agentschappen zal worden aangebracht. Op Vrijdag 17 December werd in Utrecht een congres gehouden over „vacantiesprei ding" en onder de sprekers op deze samen komst bevond zich de minister-president, dr. W. Drees. Waarom vacantiespreiding De bedoeling van dit congres was een dringend beroep te doen op 'iedereen, die een grotere spreiding van de vacantie kan elpen bevorderen. Tot nu toe was de si tuatie in ons land zó, dat het grootste deel van de vacantiedrukte zich (concentreerde op de laatste week van Juli en de eerste weken van Augustus. En de bedoeling van iet „Centraal Werkcomité Vacantie" is, dat de vacanties meer verspreid worden over een langere periode tussen half Mei en half September. Waarom is die spreiding nodig en hoe komt het dat tot nu toe de actie van iet werkcomité minder resultaat opleverde lan men gehoopt had Een woordvoerder uit de vakbeweging, de heer J. W. v. d. Akker, schetste de narig- leden van een gezin-met-vacantie, dat in het drukke seizoen moet reizen in overvolle bus sen en treinen. Het plezier van een weekje vacantie, waarvoor vaak lange tijd gespaard is, wordt daardoor in heel veel gevallen al op de heenreis vergald. De vacantie moet de mensen rust en ontspanning geven en daar van komt al heel weinig terecht in de drukste weken van het seizoen. Seizoenbedrijven overbelast. Een directeur van een grote vervoers onderneming, ir. H. Vis, voorspelde, dat het mis zal gaan in het seizoenbedrijf, als men er niet in slaagt de steeds groter wordende massa vacantiegangers meer geleidelijk „aan te voeren". Geen enkele vervoersonderne ming ka nzich een wagenpark aanschaffen, groot genoeg om de drukte in die paar top- weken te verwerken. De heer G. Staalman, een spreker uit de lotelwereld, betoogde, dat verscheidene on dernemingen op het gebied van de vacantie- ïotellerie gevaar lopen te gronde te gaan, doordat het toch al korte zomerseizoen nog verkort wordt door de vacantie-concentratie in enkele weken. De hoofddirecteur van de A.N.W.B., de keer H. J. van Balen .stelde vast, dat zonder vacantie-spreiding de winst van het „recht op vacantie voor iedereen", waarvoor zo lang gestreden is, volkomen verloren dreigt te gaan. De Nederlandse hotels en pensions en de bussen en de treinen en de vacantie- gebieden in ons land bieden plaats aan ieder een, die met vacantie wil gaan, als tenminste niet iedereen tegelijk vacantie gaat houden en als het vacantieseizoen wordt uitgebreid tot enkele maanden. Het onderwijs kan de oplossing van het probleem brengen Hoe komt het dat eind Juli en begin Augustus het merendeel van de Nederlan ders tegelijk vacantie neemt Dr. W. Drees wees er op, dat vele Neder landers.voor wat de keuze van hun vacantie betreft, gebonden zijn. Er zijn vacantierege- lingen voor verschillende bedrijfstakken, zo als b.v. in het bouwvak. En honderdduizen den Nederlanders zijn aangewezen op de periode, waarin hun schoolgaande kinderen vacantie hebben. Vooral het onderwijs is bij de vacantiespreiding een belangrijke factor als het zó zou kunnen worden, dat de schoolvacanties in verschillende delen van ons land in een verschillende periode komen te vallen, dan is men al een héél eind op weg in de goede richting. Dr. Drees en de andere sprekers spraken de verwachting uit, dat het mogelijk zal zijn, dit door overleg en zonder ingrijpen van de overheid te bereiken. Er zuil enmoeilijkheden moeten worden overwonnen, daarvan is een ieder overtuigd. Maar het doel dat bereikt kan worden, n.l. een rustige en prettige vacantie voor mil- lioenen Nederlanders, is een extra inspan ning zeker waard. (Nadruk verboden) mxmm mmmmam Een uitgestrekt woestijnachtig gebied in Jordanië zal binnenkort weer voor het eerst in akkers herschapen worden sedert, nu ongeveer 20 eeuwen geleden, de oude be- vloeiingskanalen en waterreservoirs werden verwaarloosd. In Oost-Jordanië bouwde destijds de in heemse bevolking onder technische leiding van de Romeinen een stelsel van kanalen, aquaducten en reservoirs, waardoor het re genwater dat tijdens de wintermaanden viel in de droge maanden van het jaar de be hoeften van mens, dier en plant kon be vredigen. De oude steden centra van handel en landbouw in de grijze oudheid zijn echter door gebrek aan water in verval geraakt, want na de val van het Romeinse rijk werd het ingewikkelde stelsel van waterwerken en kanalen meer en meer verwaarloosd en daarmede hield de ontvolking van steden en dorpen gelijke tred. Ten slotte dienden de woningen nog slechts als onderkomen voor herders in de wintermaanden. Door de aardbeving van 1927 werd prac- tisch een eind gemaakt aan de bewoonbaar heid van de woningen in dit gebied. Alleen rondtrekkende herders met hun kudden vonden er toen nog een schamele schuil plaats. De laatste tijd zijn evenwel landbouw kundigen en ingennieurs bezig aan het her stel van de oude waterwerken en het bou wen van nieuwe, waar dat nodig is. Wan neer de reservoirs zich weer vullen met het overvloedige water, dat 's winters valt maar tot dusver verloren ging ,zal dit gebied on getwijfeld weer door nieuwe bewoners in cultuur gebracht worden. Productie en han del zullen dan een peil bereiken, dat alles, waarvan de oude kronieken verhalen, in de schaduw zal stellen. Ingevolge een overeenkomst tussen het Amerikaanse Bureau voor Buitenlandse Werkzaamheden (F.O.A.) en de minister van Landbouw in Jordanië is men een jaar geleden begonnen met het herstel van de oude waterwerken. Deze werkzaamheden worden voortgezet en hebben reeds een zo danig resultaat opgeleverd dat de afstam melingen van de oude bewoners van dit ge bied naar de haardsteden van hun voorvade ren zijn teruggekeerd, zodat het er naar uit ziet dat dit jaar nog velen het voorbeeld van deze baanbrekers zullen volgen. Men beperkt zich echter niet alleen tot het herstel en de verbetering van de water werken en pogingen het land opnieuw te bevolken. De meeste woningen zijn verval len tot niet meer dan bouwvallen van een MELDT U AAN OP 'T STADHUIS VOOR DE BESCHERMING BEVOLKING mm mm mm mm mmmm mm mm mm mm basaltachtig gesteente en deze moeten na tuurlijk opnieuw opgebouwd worden. De mensen, die nu nog als nomaden in hutten wonen .krijgen dan de beschikking over wo ningen van een meer duurzaam karakter. Eertijds veroorzaakten de langdurige re genbuien overstromingen, waardoor de bo dem werd weggespoeld thans zal dat niet meer mogelijk zijn, mede dank zij de arbeid van de mjensen, die in dit gebied nu ook de wintermaanden doorbrengen en zich bereid hebben verklaard mede te helpen aan het herstel van kanalen en reservoirs. Zij staan onder toezicht van voormannen, die be schikbaar zijn gesteld door de F.O.A. en de regering van Jordanië, die ook gezorgd heb ben voor de technische uitrusting en de plannen ontworpen hebben. De geweldige reservoirs worden over het algemeen in de rotsen uitgehouwen, het vrij gekomen gesteente wordt ter verhoging van de wanden van deze reservoirs bij het met selen van de muren gebruikt. Herstel van de oude reservoirs bestaat uit het verwijde ren van het ingewaaide zand, het repareren van de wanden, waarna zijwanden en bo dem voorzien worden van een laag cement. DE INSECTENBESTRIJDING MET VLIEGTUIGEN. Amerikaanse landbouw wordt jaarlijks een schade van 5 milliard bespaard. Volgens de Amerikaanse Vereniging van Vliegtuigfabrikanten wordt elk jaar door de insectenbestrijding vanuit de lucht waar bij niet minder dan 7000 vliegtuigen ge bruikt worden de Amerikaanse landbou wers een schade van 5 milliard dollars be spaard. Met behulp van deze vliegtuigen wordt 10% van het beplante areaal in de Verenigde Staten op gezette tijden van on gedierte gezuiverd. Bij de bestrijding van de nonvlinder in het Noordoostelijk deel van de Verenigde Staten bestuift een twee-motorig vliegtuig in een enkele dag een groter oppervlak dan vroe ger kon worden bereikt m!et behulp van 40 gembtoriseerde sproeiers in het gehele sei zoen, terwijl bovendien de bestuiving met vliegtuigen veel doeltreffender is. Bij een controlevlucht om de schade te be palen die insecten aan de bossen in Colo rado veroorzaken kon door een piloot met twee waarnemers gedurende een vlucht van een kwartier een gebied van 1000 hectare oppervlak in ogenschouw genomen worden. Indien ditzelfde onderzoek gedaan zou wor den door zes man op de grond zou dit zeker twee weken gevorderd hebben. De controle vanuit de lucht had een nauwkeurigheid van ongèveer 75%, hetgeen voor dit doel als voldoende werd beschouwd. De bij de insectenbestrijding gebruikte vliegtuigen zijn kleine één-motorige vlieg tuigen en bommenwerpers. Vrijwel de helft van deze toestellen behoren tot het oudere DEFINITIEVE RAMING OOGST 1954. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde raming van de oogst 1954, op grond van de gegevens, welke door de gemeentelijke commjissies van bij stand voor de landbouwstatistiek en de plaat selijke bureauhouders werden verstrekt, val len de geoogste hoeveelheden van verschil lende producten, gezien de slechte weers omstandigheden niet tegen, alhoewel de kwa liteit veelal te wensen overlaat. Uit verschil lende gebieden kwamen klachten over de slechte kwalitieit, hoog vochtgehalte, schot en broei bij de granen, rottingsverschijnse len en slechte houdbaarheid bij de aardap pelen, slechte kwalitieit van het stro enz. Het schrale weer in het voorjaar belemmerde een gunstige ontwikkeling van de grasgroei, ter wijl ook het hooi van minder goede kwali teit bleek te zijn. De geoogste hoeveelheid suikerbieten kan, het suikergehalte daargelaten, niet teleur stellend worden genoemd. Tot de totale opbrengst der producten is ook gerekend dat deel, dat niet meer ge schikt bleek te zijn voor zijn oorspronkelijke bestemming, maar slechts dan, wanneer het product voor andere bedrijfsdoeleinden nog bruikbaar werd geacht. In het hierna volgende overzicht geven de tussen haakjes geplaatste percentages het verschil in opbrengst per ha met de op brengst van 1953 te zien. Een hogere opbrengst leverden rogge 22%), gerst (+21%), haver (+5%), groene erwten 11 schokkers (+5%), capucijners en grauwe erwten 12%), kar- wijzaad (+25%), kool- en raapzaad 24%) en fabrieksaardappelen (+6%). Daarentegen bleef van de hierna genoem de producten het rendement per ha beneden dat van het voorafgaande jaar tarwe 6%), korrelmais 14%), veldbonen 34%), bruine en witte bonen 29%). sui kerbieten 11%), voederbieten 7%), Tandbouwwortelen 14%) en zaaiuien (—30%). BENT U AL LID VAN DE B. B. ZO NIET, MELDT U DAN S TERSTOND ti 8 me* Voor zover de totale opbrengsten betreft, welke mede door de gewijzigde areaalgroot te worden bepaald, waren de belangrijkste verschillen: tarwe +59%), rogge 20%), gerst (+25,5%), korrelmais 27,5%). veldbonen (+44%), groene erw ten 15%), schokkers (+44%), capu cijners en grauwe erwten (+8%), bruine en witte bonen 11%), kool- en raapzaad (+61%), karwijzaad 9%), lijnzaad 18,5%), vezelvlas (gerepeld) 18%), con sumptie- en voederaardappelen (+6%), fa- briekksaardappelen 15,6%), suikerbieten (+3%), voederbieten 9%), landbouw- wortelen 28%), zaaiuien 50%). mm mm -g ie»si»mmmmmmmm mm mm wk type tweedekkersde laatste tijd wordt echter grote aandacht besteed aan de ont wikkeling van een speciaal voor het gebruik in de landbouw bestemde vliegtuig. De toestellen zijn het eigendom van onge veer 2000, meest kleine, luchtvaartmaat schappijen verstoven worden insecticiden, schimmjelbestrijders, onkruidbestrijdingsmid delen, middelen ter verwijdering van de bla deren van de katoenplant, kunstmest en zaden. Voor sommige werkzaamheden is het vliegtuig vrijwel onmisbaar geworden, b.v. voor het uitstrooien van insecticiden boven de bossen, voor het in kaart brengen van beboste gebieden, die van schadelijke insec ten gezuiverd moeten worden ,het besproei en van weidegrond ter bestrijding van de sprinkhanen en het uitstrooien van onkruid bestrijdingsmiddelen en kunstmeststoffen op rijstvelden. De laatste tijd is er een nieuwe toepassing van het vliegtuig bijgekomen, namelijk het uitstrooien van insecticiden in korrelvorm ter bestrijding van bodemongedierte. ABONNEMENTSPRIJS: Loise nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEKTENTIEPKIJS, 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. >i«<

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1