Gemeenteraad van Axel D.D.D. Fa J. G. Vink pen Huid uitslag Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze nit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. JOTTER 3.25 DIE hebt U voor jarenl MARKT 12 AXEL. SPORTNIEUWS VOETBALOVERZICHT BEKENDMAKINGEN. De heer Hamelink wenste nog even te reageren op het antwoord omtrent de Emmastraat. Z.i. zou b.v. door een baatbelasting hier mogelijkheid bestaan ver betering voor de bewoners te bereiken. De voorzitter deelt mede dat het wachten nog is op een concrete kostenlijst van M.-T. De heer Pijpelink heeft de indruk dat het college zijn vragen niet goed heeft begrepen omtrent de toe wijzing van woningen voor Spui. Hoe het er met het bouwvolume voor staat weet spr. ook, doch het gaat er bij hem om als er nog eens woningwet-woningen worden toegewezen ook op Spui eens een blok te doen verrijzen. Spr. ziet bij de uitbreiding van Axel maar heel weinig particuliere woningen verrijzen en zou gaarne zien dat ook de buitenbewoners eens wo ningen toegewezen kregen. De eher Öggel mist bij de antwoorden zijn op merking over de Boerenkamer en de betere door hem bepleite huisvesting. De voorzitter zegt dat dit heus niet door B. en W. over het hoofd is gezien, maar momenteel hebben zij geen oplossing voorhanden. De heer Hamelihk bespreekt andermaal de z.i. drin gend nodige Verbeteringen in de Julianastraat. Ook de heer Oggel meent dat uit hygiënisch oog punt de toestand zeer veel te wensen over laat, doch zonder een kleine huurverhoging zal het z.i. niet kun nen worden opgelost. Mogelijk dat de gemeente iets op de exploitatie toelegt, maar ook dan zal dit in de vorm van een geringe huurverhoging moeten wor den verhaald. De heer C. van Bendegem verklaarde na discussie er genoegen mede te nemen ,dat deze aangelegenheid nog eens bekeken wordt. Het voorstel tot toekenning van een 6% verhoging voor het jaar 1955 en wijziging van de kindertoelage verordening werd aangenomen. Bij K.B. van 30 December 1954 is vastgesteld een regeling tot herziening van de salarissen en toelagen ingevolge het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1948. De minister van binnenlandse zaken heeft verzocht dienovereenkomstige maatregelen voor het gemeentepersoneel te treffen. Dit K.B. beoogt voor 1955 'Een salaris- en loonsverhoging van 6% door te Vo£&n5'in afwachting van een definitieve wijziging van T5ët bezoldigingsbesluit Ook de verschillende toe lagen en maximumbedragen kunnen met 6% worden verhoogd, met uitzondering van de toelagen welke een vergoeding voor gemaakte onkost enbetreffen. De verhoging van de kindertoelage en tijdelijke kindertoeslag moet in een afzonderlijk besluit worden geregeld. In verband met deze verhoging komt de minimumkindértoelage te vervallen. Bij dé Vaststelling van pensioengrondslagen zal met deze verhoging terstond rekening moeten worden ge houden. tei*wijl in -de pensioengrondslag ook de. va- cantie-uitkering Zal moeten wórden opgenomen. Het college is van oordeel dat voor het gemeente- personeel eenzelfde gedragslijn dient te worden ge volgd. Het centraal bureau inzake behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden adviseert tot vaststelling van een met het rijk overeenkomende regeling en wanneer dit geschiedt is plaatselijk over leg niet meer nodig. Een ontwerp-besluit tot toeken ning van deze verhoging en wijziging van de kinder toelageverordening werd hierbij ter vaststelling aan geboden. Eveneens werden aangenomen het voorstel tot her ziening van de staten A en B behorende bij de salaris- en loonverordening 1954 en het voorstel tot wijziging van de verordening als bedoeld in art. 10 en art. 43 der Drankwet. De bedoeling dezer verordening is, te voorkomen, dat in de in de verordening omschreven woonwijken nieuwe café-localiteiten zouden worden gevestigd, ter wijl bestaande vergunnings- en verlofslocaliteiten al daar niet mogen worden vérgroot of vermeerderd. Aangezien deze verordening werd vastgesteld op het ogenblik, dat voor deze gemeente alleen volledige vergunningen konden worden verleend, is in de ver ordening de redactie „vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein gekozen. Nu echter per 1 Januari 1955 de lijst, bedoeld in art. 20, eerste lid der Drankwet van kracht is ge worden, waarop ook Axel voor de eerste maal voor komt, zouden in de bedoelde wijken geen tap-, doch ook geen slijtvergunningen mogen worden verleend. Daar een slijtvergunning alleen geldt voor de ver koop van sterke drank in het klein, uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de ver gunning geldt, ontmoet het geen bezwaar dat in die wijken wel slijtvergunningen worden uitgeoefend. Een der belangrijkste punten der agenda was het voorstel tot wijziging van de verordening op de-hef fing en invordering van de vermakelijkheidsbelasting, hetwelk schoorvoetend door B. en W. na tal van voorafgegane vergaderingen werd gedaan en luidt als volgt a. de tarieven voor bals, kermisinrichtingen, circus voorstellingen etc. te brengen Van 50% op 25% de tarieven voor bioscoopvoorstellingen (met uit zondering van die genoemd onder c.) te brengen van 25% op 20% de tarieveen voor bioscoopvoorstellingen, waarin naast andere films, Nederlands, journaal en/of films als bedoeld in art. 1, 2e lid sub 2 van de bioscoop wet worden vertoond tot een gezamenlijke lengte van 500 m. te brengen van 20% op 10% de tarieven voor uitingen van serieuze kunst en vermakelijkheden met een cultureel of opvoedend karakter, enz. te brengen van 20% op 10%. voor een circusvoorstelling jnplaats van 100 per voorstelling 50 voor een cake-walk, auto-scooter of dergelijke inrichtingen, inplaats van 100 per etmaal of ge deelte van een etmaal 50 b. d. 1. 2. 3. voor een draaimolen, caroussel, zweefmolen, lucht- schommel of dergelijke inrichting inplaats van 50 per etmaal of gedeelte van een etmaal 25. Oppervlakte-tarief a. inplaats van 10 voor vermakelijkheden, als ge noemd onder a. 5 b. inplaats van 9, idem onder b. 4 c. inplaats van 7, idem onder c. 2 d. inplaats van 4, idem onder d. ƒ2; Met verwijzing naar de bij de stukken aanwezige berekeningen en toelichtingen stellen B. en W- voor deze wijziging- als zodanig te accepteren. Op welke wijze deze lagere opbrengst opgevangen kan worden, is het college nog niet duidelijk. Een be langrijke stijgingvan het aantal vermakelijkheden als gevolg van deze wijziging verwacht zij niet. De heer Oggel is van mening dat juist met de hoogte van de andere belastingen de vermakelijkheidsbelasting radicaal te verminderen verkeerd is. Hij noemt dit een der billijkste belastingen en ifi vergelijking b.v. met enige grotere steden is deze belasting ?eker niet te hoog, daar in die steden juist zowat hetzelfde tarief wordt toegepast waar wij hier aan toe zijn. Door B. en W. wordt bovendien geen stijgend bezoek ver wacht en zo staat voor hem vpst dat wij hier dui zenden guldens aan inkomen zullen derven. Hiervoor is geen dekking gevonden en dat zou toch een eerste vereiste zijn. Hij kan alleen instemmen met de tarie ven onder letter d. die van 20% op 10% komen en hij zou willen voorstellen die verenigingen, die door zelfwerkzaamheid die programma's brengen, die onder die letter worden genoemd (dus door medewerking hunner leden) gehele vrijstelling te verlenen. De zelf werkzaamheid zal daardoor worden bevorderd en de verenigingen nog tot meer activiteit worden aange spoord. Ook zou hij bij aanneming van dit voorstel willen aandringen op strengere keuring. De voorzitter antwoordt de heer Oggel, dat B. en W. maar niet zo met dit voorstel zijn gekomen. Het is een langdurig wikken en wegen geweest en het is ook niet maar direct met algemene stemmen voor el kaar gekomen. Wij willen nu de ondernemer de kans geven betere en cultureel meer verantwoorde films aan het publiek te bieden. Overigens moet hij de heer Oggel er op wijzen dat wij omtrent de keuring weinig hebben in te brengen. Deze geschiedt centraal en voor het gehele land. Voor de entree s zal dit besluit geen gevolgen hebben. De heer Gerrits vroeg naar de artikels waaronder de sport valt en blijkt dit een onderdeel te zijn dat voortaan onder de 10% valt, hetgeen zeer billijk ge acht wordt. De heer Oggel handhaafde zijn voorstel om de zelfwerkzame verenigingen totaal vrij te stellen en steldé voor, het onder, letter d. .vermelde dienovereen komstig" te wijzigen. Bij verdere discussie bleek dat meerdere leden in stemden met het voorstel van B. en W. en werd aan bevolen, bij wijze van proef eens voor een jaar deze wijziging te proberen. De heer Oggel trok hierop zijn voorstel in, waarop de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming bracht, hetgeen werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Oggel, Tollenaar en Pijpelink. Hierop werd de gewijzigde verordening vastgesteld. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Aangenomen werd het voorstel tot onbewoonbaar verklaring (zulks in overleg met de directie van de wederopbouw en volksgezondheid) van de navolgen de woningen Koestraat 45, Markt 3, Oudewijk 2, 4, 16, 42, 52 en 65, Oudeweg 82, K 67 en K 68, M 11, M 14 en M 18, N 111 en N 120 en P 43. Op het verzoek van het bestuur der Chr. Nat. Ver eniging voor Schoolonderwijs om medewerking tot de bouw van een vijfde lokaal aan de in aanbouw zijnde U.L.O.-school werd besloten de daarvoor vereiste gelden beschikbaar te stellen. Vastgesteld werden vervolgens de vergoedingen van de bijzondere scholen en tot verrekening van de kos ten van het vakonderwijs over het jaar 1953 ten be hoeve van de plaatselijke bijzondere scholen. Daarna beschikte de Raad overeenkomstig het voor stel van B .en W. op de diverse verzoeken om tege moetkoming volgens art. 13 L.O.wet in de vervoers kosten van leerlingen die elders een school bezoeken. Hierna kwam in behandeling het voorstel om voor de onrendabele gebieden een bijdrage in de kosten voor de buurtschappen Ronde Putten en omgeving en voor de aanleg van electriciteit te verlenen, te weten Smitsschorre. In de vergadering va nl 1 Mei 1954 werd in prin cipe besloten medewerking te verlenen tot aansluiting van het nog niet geëlectrificeerde gedeelte der ge meente aan het electrisch net. Na dit principe-besluit zijn verschillende vergaderingen met belanghebbenden en adviseurs van de P.Z.E.M. gehouden. Dat deze kwestie op korte termijn opgelost zou zijn was niet te verwachten. Verschillende geïnteresseerden hebben intussen af gezien om van de geboden gelegenheid gebruik te maken, daar de aansluitingskosten te hoog kwamen Prijs 14.50 Nieuwe lnktvullinj? (pas na 393.000 woorden schreven!) -O nst> - O,TI •os wil sRnni '.II UB ISViM 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grijs en zwart.Inktpatroon ln blauw-zwart. blauw, groen en rood. NIEUW Eén Inkt- patroon schrijft 5 maal zo lang als gewone ballpen- vullingen. NIEUW Nylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dot. NIEUW Keuze uit vier penpunten. w EXTRA FUN FUN MIDDEL. BREED 'O 'vsu- oJ na it PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Januari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Leesdienst. STAGNATIE OP DE VEERDIENST BRESKENS-VLISSINGEN. Woensdagmorgen te 4.55 uur toen de veerboot „Prins Bernhard" zou uitvaren' bleek dat de boot een defect aan de stuurinrichting had opgelopen. Aange zien de „Prinses Juliana" in revisie lag moest de veerboot „Prins Hendrik" van het veer Kruiningen.— Perkpolder naar Vlissingen worden gedirigeerd. Later op de dag werd ook nog het m.s. Wilhelmina in de vaart gebracht met het oog op de drukte vanwege de marktdag te Oostburg. Aangezien de „Prins Bernhard" een langdurige re paratie moet ondergaan is de revisie van de „Prinses Juliana" voorlopig uitgesteld. Men maakt dit laatste schip nu weer snel vaarklaar en verwacht daarmee aan het einde van deze week gereed te zijn. Op de rijksweg naar Zeeland nabij Hoogerheide werd een bord geplaatst om de automobilisten te waarschuwen in verband met de moeilijkheden bij de veren over de Westerschelde. vanwege de ligging van hun bedrijf of woning. Aangezien met het langer aarzelen de stijging van de materiaalprijzen moet worden doorberekend, komt het voor de voorstanders onvoordeliger uit, weshalve wordt voorgesteld van gemeentewege financieel mede te werken, om deze percelen aan het electriciteitsnet aan te sluiten, wanneer de raad van commissarissen van de P.Z.E.M. het door haar genoemde bedrag voor haar rekening neemt. Dat etlige mensen teleurgesteld moeten worden om dat andere personen in een groep niet willen aansluiten Vindt het college jammer, maar grotere bedragen dan genoemd in het schrijven van de P.Z.E.M. kunnen niet geinvesteerd worden, omdat men dan consequen ties schept voor de toekomst. De heer Oggel meent dat het oorspronkelijke niet door kan gaan en de mogelijkheid nu misschien niet uitgesloten is dat via de herverkavelingscommissie iets meer kan worden bereikt in de vorm van een tege moetkoming. bjadat de voorzitter onder andere heeft medege deeld, dat met de P.Z.E.M. ook is gesproken over een bijdrage uit het fonds voor onrendabele gebieden, maar hij betwijfelt oof via de herverkavelingscom missie de eerste jaren iets zal te verkrijgen zijn in deze vorm. Ook de heer de Feijter is deze mening toegedaan. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De 6e begrotingswijziging dienst 1954 werd ver volgens vastgesteld. Een voorstel tot het aangaan- van een geldlening groot ƒ950.725,15 werd behoudens toestemming van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting tot 'algehele aflossing (convertering) van de nog niet afgeloste gedeelten der Rijksvoorschotten voor de stichting van woningwet-woningen aangenomen. Ten slotte deden B. en W. het voorstel op het ver zoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Zeeuwsch-Vlaanderen om deel te nemen in de dekking van het verlies wegens het exploiteren van een helicopterdienst op Rotterdam. Het college meent aan de eerste stap in de richting tot verbetering van de verkeersmogelijkheden naar het centrum van Holland te moeten meewerken. Aangezien het bedrag van de bijdrage voor de dek king van het tekort nog niet vaststaat en zij nadere gegevens dienaangaande afwachten, wordt voorgesteld in principe financiële medewerking te verlenen. Zonqjer discussie werd alzo besloten. Rondvraag. Mfedf. Folkersma-Staal vraagt of de bomen in de Oranjestraat nog deze winter zullen worden gerooid. De heer Maas klaagt over een gevaarlijke circa 30 cm. diepe sleuf langs de Buitenweg, die hier en daar de kantstenen in de bestrating dreigt te onder mijnen. Daarop sloot precies te klokke negen de voorzitter deze wel zeer vlot verlopen vergadering. Nu onze stadgenoten Zondag in de 3e klasse D niet moeten uitkomen de wedstrijd R.K.F.C.Axel is n.l. afgelast willen wij ditmaal, mede met het oog op de overvloed van copie, ons enigszins be korten. Terneuzen en Hulst hebben beide iets goed te maken en zullen op eigen terrein wel revanche nemen voor de respectievelijk tegen Corn Boys en Honte- nisse geleden nederlagen in de uitwedstrijden. Ook R.C.S. heeft nog een appeltje te schillen met Zeelandia, die hen aan de Nadorst in de eerste ont moeting en punt afhandig wisten te makken door een gelijk spel. Maar de Souburgers zullen de hoofdste delingen toch niet mogen onderschatten willen zij nu de volle buit veroveren. Nieuw Borgvliet zal ongetwijfeld De Zeeuwen wel de baas weten te blijven, terwijl ook Biervliet in weerwil van het feit, dat men ten faveure van eigen publiek speelt tegen Meto de meeste kans heeft aan het kortste eind te trekken. Biljarten. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. De strijd om het biljartkampioenschap van Axel werd Dinsdag- en Donderdagavond weer voortgezet in café „de la Paix" bij de heer P. L. Groothaert. De navolgende partijen werden gespeeld met de hieronder vermelde resultaten car. brt. h.s. gem. H. van Harn 128 37 18 3,46 Jos. Lippens 150 37 18 4,05 P. Groothaert 150 35 31 4.30 Jos. Lippens 134 35 20 3,83 P. Leunis 150 36 21 4,07 Fr. Groothaert 76 36 12 2.11 G. Mattheeuws 150 38 23 3.97 H. van Harn 92 38 15 2,42 J. de Rijke 112 45 17 2,49 P. Leunis 150 45 31 3.33 R. Dieleman 150 19 32 7,89 G. Mattheeuws 95 19 22 5,~ P. Leunis 150 31 25 4,84 Jos. Lippens 126 31 18 4,06 De stand is thans gesp. pt. car. brt. h.s. gem. R. Dieleman 5 10 750 78 46 9,62 P. Groothaert 6 10 881 169 37 5.21 G. Mattheeuws 5 8 695 190 25 3,66 P. Leunis 3 6 450 112 31 4,01 I. Groothaert 5 4 576 168 22 3,43 Jos. Lippens 6 4 812 207 20 3.92 Fr. Groothaert 5 2 533 185 23 2,88 H. van Harn 6 2 623 220 24 2.83 J. de Rijke 5 0 527 203 17 2,60 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Krabben en peuteren maakt da kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ilek- ikle teklemen en geneest de huid. BALSEM ^[3,,XEEF HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat het verzoek van M. Mieras, Wilhelmina- straat 12, Axel, om op het perceel aan de Singelweg, kadastraal bekend gemeente Axel sectie G, nr. 3809, twee aardappelbewaarplaatsen, waarin 9 electromoto- ren met een gezamenlijk vermogen van 18 pk. ge bezigd zullen worden te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Axel, 22 Januari 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester. Maris. Van Oeveren. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat op Dinsdag 1 Februari a.s. des namiddags 3 uur in het gymnastieklokaal der openbare lagere school, alhier,gele genheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Axel, 27 Januari 1955. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3