1 i 1 t€RUQ in öe moööeR. I I i lHERMQGENê i •r m* mKssamw^wmmmm m&x '4 5? i 'i it -asoa UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 36) RHEUMATIEK... n 5J5 H.K.H. Prinses Beatrix viert Maandag 31 Januari a.s. haar 17e verjaardag. Zij zal zich ook in het komende jaar weer in de liefde en belangstelling van V hele Nederlandse volk mogen ve-r- igen, temeer daar zij nu zo lang- erhand ook meer en meer begint te nemen aan het openbare leven. V A JAARVERGADERING VAN DE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. Onder voorzitterschap van de heer M. G. de Krijger rgaderde de afdeling Axel van bovengenoemde bond de bovenzaal van ,,Het CentrumDeze vergade- \g was uitstekend bezocht. Na diverse mededelingen van organisatorische aard in de voorzitter, aangaande diverse actie s en hét sseren der notulen werd door de secretaris, de héér P. Deij uitvoerig verslag uitgebracht omtrent de toe stand der afdeling in 1954. Hieruit bleek o.m. dat de afdeling thans gegroeid is tot 112 leden en bij tal van gelegenheden bewijzen van haar levensvatbaarheid toonde. Zo worden geen belangrijke jubilea in de vorm iren en gouden, huwelijksfeesten herdacht ,'ng toont haar medeleven in de vorm van van cadeaux of bloemen. Ook liet verslag van de penningmeester was gunstig. Er was nog een aardig voordelig saldo. Hierop volgde de periodieke bestuursverkiezing door aftréden van de voorzitter de heer M. G. de Krijger en de penningmeester de heer M. Lindhout die als zodanig aftrad en de heer C. G. Heijnsdijk. Bij eerste stemming werd de voorzitter met op één na algemene stemmen herkozen. Vervolgens werd ook de heer C. G. Heijnsdijk met grote meerderheid her kozen. Nadat de heer P. Dieleman, die eerst in de functie van de heer Lindhout gekozen was had be dankt, werd hierop met grote meerderheid de heer H. Kotvis gekozen, die als penningmeester is benoemd. Een groot aantal ingekomen stukken werden daarop met verschillende huishoudelijke aangelegenheden be sproken en de vlot verlopen vergadering daarop door de voorzitter gesloten. „Maar je verkoopt toch niet aan hen 7" vroeg hij verontwaardigd. Ze haalde haar schouders op. „Wat moet je Ze hebben bonnen van he Wehrmacht en je bent ver plicht er op te' leveren. Alles is intussen vrijwel op de bon gekomen. Ja, we hebben er een hele admini stratie bijgekregen." „Dus ik hoef helemaal niet meer terug te gaan naar Rotterdam 7" „Nee, beste jongen, voor ons is de oorlog voorbij. In Frankrijk wordt nog gevochten. Maar nu genoeg gepraat. Jij gaat er niet meer over denken en rustig slapen. Des te spoediger ben je weer beter en kun je hier aan het werk. Wees dankbaar, dat jij nog in leven bent. Duizenden zijn er gebleven op de slag velden Langzaam sterkte Nol aan. Aanvankelijk kon hij de nederlaag van Nederland moeilijk verwerken. Op de eerste dag, dat hij een uurtje op mocht, zat hij .voor het raam en zag een vrachtauto met Duitse soldaten door de straat gaan. Hij klemde de lippen op elkaar en balde de vuisten. „Nee," zei hij zacht, toen de' wagen uit het gezicht verdwenen was, „voor ons is de oorlog niet voorbij die begint pas. Hoofdstuk 6. DE ORGANISATIE. Geleidelijk aan begon Nol weer belang te stellen in de zaak. Toen hij voor het eerst beneden kwam, werd CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS BRACHT WERELDSTADPROGRAMMA". Deze titel die dit welbezette ensemble onder leiding van Martin Rijken heus geen onbekende overigens in Axel aan dit briljante programma had gegeven: was waarlijk geen „humbug Het is een avond ge worden met tal van grandioze hoogtepunten en een welbezette zaal van „Het Centrum" gaf tot voldoening aan allen, naast de hoogstaande kunst, ook haar lang durige bijval aan de aan de lopende band geboden andere attracties en glansnummers. Voorziter F. d'Hondt die het audhfcMum met het ensemble een spontaan welkomstwoord toeriep deelde daarin ook mede dat het bestuur in Rustige over weging heeft genomen deze culturele ayoriden ook bin nen het bereik van de jeugd te brengeii zodat deze voortaan voor halve toegangsprijzen dejtj mooie avon den in familieverband mee zullen kuntjw beleven. Daarop introduceerde de in Axel- sZtf zoetjes aan „kind in huis" zijnde chef van het ensejnble met zijn conference dit „Wereldstad-Variété Reeds aanstonds werden de toeschouwers gevangen in de sfeer van spanning en emotie dhj inhaerent is aan de unieke acrobatiek, zoals deze tei aanschouwe werd gebracht door het duo „Carlo en Rivano Hierna bracht de „chef de la troupe zelf een at- tractievolnummer met medewerking van enkele dames en heren uit de zaal en daarop was het de beurt aan de tot ve rover de grenzen vermaarde „Kilima Ha- waiians", die van zuigeling tot tachtig jarigen bekend en geliefd zijn van hun optreden voor de radio. In een Oosters-exotische omgeving bracht dit artistieke kwar tet een aantal van hun beste nummers, die de bijval telkens tot een ovatie deden uitgroeien. Dit alles was dan ook met recht „Kunst" met een grote K van het allerbeschaafdste gehalte. Nadat Martin Rijken'nogmaals met medewerking van enkele bezoekersfsters) een attractie had gebracht waarmee deze „medewerkers" telkens een surprise konden verdienen, werd aller aandacht en bewonde ring gewekt voor een ander hoogtepunt van het pro gramma, het optreden van de goochelaar Crochet, die met zijn assistenten de aanwezigen een half uur ge boeid hield met zijn Wonder-show. Na op weergaloos verbluffende wijze zijn gaven als manipulator ten beste te hebben gegeven, waarmede hij de ganse zaal in extase bracht en tot aller verbazing talrijke aan wezigen op hun vWHtSen naar smaak tracteerde met verschillende consumptie's uit een en dezelfde fles, volgde een fantastisch nummer, dat nooit tevoren in Axel is vertoond en in de wereldsteden niet misplaats zou zijn geweest in een of andere grootse show. Het was verbazingwekkend hoe deze artist met as sistentie van een dame en een paar heren van onder een simpel doek een kleine wagonlading bloemen te voorschijn toverde. Toen het ganse toneel gevuld was met de allerfraaiste bloemen feitelijk was het grote toneel nog te klein' om het respectabele aantal bou- quetten te bevatten en deze fenomenale prestatie beëindigd werd met het triomfantelijk zwaaien van onze driekleur boven deze bloemenweelde, barstte de zaal iri een langdurig ovatie los, waaraan pas een einde kwam toen een hoofd van achter het doek de pauze aankondigde. Na de pauze war, het duo ;,Slim en Sloom het inleidende element dat de lachspieren in beweging bracht door de clowrt-achtige acrobatiek waarop dit tweetal de aanwezigen vergastte. Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. „Carla met haar sprekende poppen" vergrootte de vrolijke stemming nog door de dol-komische dialogen die zij met haar drietal voerde, terwijl de „Kilima Singing Cowboys" met hun nummers de op muzikaal genot ingestelde aanwezigen in vervoering bracht. Daarmede kwam een einde aan deze tweede hoog staande avond van het Cultureel Arbeiders Spaar fonds in dit seizoen en de prachtnummers die ander maal door Martin Rijken's Theaterbureau werden ge presenteerd moesten de meest eisende critici bevre digen en ook de aanzienlijke ledenwinst die dit Spaar fonds de afgelopen maanden mocht boeken zal daar aan niet vreemd zijn. Bij het einde was de voorzitter dan ook aller tolk toen hij het ganse ensemble voor de volle zaal hulde bracht voor het gebodene en na de gebruikelijke tom bola werd door de Axelse Boerenkapel not, m ge zellig dansje verzorgd, waarmee deze „ster'-avond werd besloten. HET AMBT DER OVERHEID EN DE BUITENLANDSE POLITIEK. „Door de gehele H. Schrift kan men lezen, dat de overheden regeren als stadhouders van Christus. Zij bezitten daarbij ruime vrijheden oom allerlei aange legenheden naar bevind van zaken te [egelen, maar mogen de hoogste wetten niet overtreden. Aldus begon dr. A. J. Verbrugh uit Dordrecht zijn voordracht over bovengenoemd onderwerp, die hij Donderdagavond hield voor deGeref. Kiesvereniging in het Jeugdgebouw van de Geref. Kerk aan de Kerk- dreef alhier. Deze vergadering stond onder leiding van de heer D. J. Oggel Jz„ die bij de opening verzocht te zingen het eerste vers van Psalm 1, waarna deze tevens voor ging in gebed en schriftlezing. Dr. Verbrugh noemde de in de aanhef beschreven regel een scheppingsordinantie, die reeds in het Pa radijs tot uiting kwam, toen Adam het hoofd van Eva was. De zondeval heeft het begrip voor deze dingen bij vele volken verduisterd, maar toch ziet men dat no gbijna overal de- overheden het voorstellen alsof zij regereii namens een hogere macht, een schijngod of een mythe, die achter hen staat. Bij de christelijke volken, die weer tot nieuw inzicht kwamen, werd het besef weer hersteld, dat het Christus is, die de Ko ning achter de Koningen is. De Franse revolutie wilde aan dit alles een einde maken door godsdienst en staatkunde van elkaar te schelden. Na de Franse revolutie gingen de liberalen en de socialisten in dit voetspoor verder, zodat thans de godsdienst bijna geen rol meer speelt in de staat kunde en de economische politiek tot materialisme is geworden. Dit materialisme leidde vroeger in ons land tot de buitenlandse politiek van Laat ze buiten maar tollen wij zulen onze winsten wel maken. Dit was feitelijk de neutraliteitspolitiek, die de regentenpartij tijdens de Republiek en ook Thorbecke voorstond. Nu het blijkt dat men door neutraliteit toch geen oorlog kan af wenden, probeert men zijn buitenlandse politieke op dracht naar grote federalistische machten af te schui ven. Hoewel de traditie der Nederlandse Calvinisten juist tegen de neutraliteispolitiek was gekeerd, hebben de a.-r. vaderen in de laatste 80 jaren op dit gebied geen duidelijk geluid laten horen. Dit was er volgens spr. het gevolg van, dat zij de strijd niet wilden aan binden met de heersende materialistische opvattingen over staatsneutraliteit. Spr. noemde Groen en Fabius als enige uitzonderingen. Ten slotte zijn de a.-r. lei ders meegezogen door het federalisme. Christelijke politiek eist echter een buitenlandse po litiek, die is gericht op zo groot mogelijke zelfstandig heid. Hierdoor wordt de invloed van het historische Oranjehuis verstevigd, kan ons volk zijn geestelijke vrijheden bewaren en blijft de pit in ons volk. Spr. „Het magazijn is nu toch maar voor een klein deel hij door Peters en Hoffman gefeliciteerd. Nol dankte beiden en wandelde naar het magazijn: Verbaasd bleef hij staan, want het magazijn was voor driekwart leeg. Er stonden maar enkele balen en een paar kisten. Verder het gebruikelijke leeg goed en het $rote vat met azijn. Maar de hoek, waarin anders volop rijst, gort, havermout en andere gruttersartikelen lagen, was geheel leeg." Verwonderd liep hij naar het kantoor, waar Nora en Hoffman zaten te werken. „Zeg, hoe komt het magazijn zo leeg 7" riep hij uit. „Meid, je hebt zowat niets in huis Hoe komt ^at i! Ze zuchtte. „Omdat er oorlog is, beste jongen." „Ja, maar in de winkel dan Verkoop je dan niet meer zoveel 7" „Natuurlijk niet. Iedereen krijgt maar mondjesmaat. Wij krijgen toewijzingen, ook op bonneifi>v Doch 's avonds, in de goed-verduisterde huiskamer, zei Nbra op gedempte toon „Maak je rfcrar geen zorgen, Nol ik heb nog wel wat achter" de hand, als het nodig is. Ik heb meer dan je denkt!'-' „Waar vroeg hij verwonderd. „In de kelder, maar die is nu geblindeercj, .gp er is maar één toegang, via het magazijn. Niemand zal het luik ontdekken. Probeer morgen maar eens, of je het ziet. Dat lukt je vast niet." r „Maar waarom he bje dat gedaan „Ik heb een tip gekregen. Ze zouden komen voor raad opnemen en als je teveel had, moest je het ver- kopen. Ja, ik ben daar gek 1 Ik heb het helemaal in m'n eentje gedaan, nadat ik de kelderdeur heb laten dichtmetselen. 's Avonds, als iedereen weg was, sjouw de ik zakken, balen en kisten naar beneden." „Maar, meid, dat is toch onmogelijk 1" „Niet^is onmogelijk," antwoordde ze hard. „En weet mtyf? 'an9 deze oorlog zal duren? We moe ten oofc_Jl| onszelf denken en om de kinderen. En om heb" belang van de klanten. Want na de oorlog komt er ook weer een tijd en let eens op als je wilde het imperialisme der mogendheden niet onder schatten en verduidelijkte dit met tal van voorbeelden. Ook heden ten dage vindt men imperialisme, zefs bij onze bondgenoten. De overheden zijn voor de binnen landse verhoudingen ingesteld om de ongebondenheden der mensen te beteugelen. Maar in het buitenlandse verkeer tussen de volken is er fjeen macht, die de on gebondenheid der kanselarijen beteugelt en daarom is de samenwerking van een zwakke mogendheid met een sterke altijd verkeerd. De sterke kan de verleiding niet weerstaan de zwakke te benadelen. Daarom pleit te spr. voör het samengaan van de landen op basis van pariteit van feitelijke macht. Dit is een beginsel, waarvan men de noodzaak inziet als men weet wat de Schrift van de mens zegt. Voor ons land betekent dit, dat wij onze positie naast de grote westelijke mogend heden zoeken te versterken door nauwe samenwerking met de kleine landen Denemarken en België. Na een korte pauze volgde een hoofdzakelijk op theologische inzichten gebaseerde gedachtenwisseling, zodat de welbezochte vergadering eerst rond elf uur gesloten werd. Z.V.T.M. VERHOOGT TARIEVEN. Voor kaartjes van meer dan 1. Met ingang van Maandag 31 Januari a.s. worden de prijzen van de meeste trajecten der Z.V.T.M., waarvoor tot nu toe ƒ1.— of meer moest worden betaald, verhoogd. Ook de prijzen voor de week-, school- en algemene abonnementen zullen met ingang van die datum een niet onbelangrijke verhoging on dergaan. De rittenkaartgn, die minder dan een gulden kosten worden niet verhoogd. PREMIEKEURING VAN HENGSTEN. Vanwege de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trek paard" had alhier Vrijdagmorgen op het terrein van de V.V.Z.F. onder zeer grote belangstelling de premie, keuring van hengsten voor het dekseizoen 1955 plaats. Goedgekeurd werden Nico van Bouwlust, eig. Abr. Haak Cz. te Zaam- slag en A. v. d. Eijk Jz. te Benthuizen Nero van Heikaht, eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en E, Verstraeten te GraauwCarlo van Dirk, eig. Abr. Haak Cz. te Zaamslag Herseur van Eversdrjnv^ig. J. de Putter-Verplanke- en J. W. Scheele ;ten^re|; Bento van Passiluis, eig. H. M. A. van Waesrv. d- Berg te Westdorpe Nickel van Pauwvliet, eig. W. J. Dieleman te Sluiskil en Abr. van Hoeve-Haak tt ZaamslagLeon van Alstein, eig. P. J. Boënne te Graauw Anton van Kloosterzande, eig. A. J. van Waterschóot te Kloosterzande Nico van Neerbroeck, eig. Joz. Bonte te KoewachtCantor van Haesdal, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden te AxelLeo nard van Brillant, eig. H. de Maat te Stoppeldijk Winston van Nieuw-Vogelschor, eig. R. A. C. Hen driks te Hulst en Fr. P. E. {Ie Caluwé te Westdorpe: Luc van Alsein, eig. R. Cornelissens te Terhole Cer tain van Hersa ,eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en E. Vers&raeten te Graauw Victor van Eversdam, eig. C. van Overloop te Zuiddorpe en Jac. de Feijter te Axel Arnold van Graauw, eig. R. Cornelissens te TerholeVainqueur van Eversdam, eig. J. W. Scheelt te Axel Nico van Eversdam, ei&. C. A Dekker te Axel Jan van Watergang, eig. J. W. Scheele te Axel. Goegekeurd voor 4jaarNico van de Klef, eig. Jac. de Putter Pz. te Axel, Jac. Dieleman Mz. te Zaamslag, J. K. de Putter te Axel en Osw. Kerck- haert te Westdorpe Antoon van Strijen, eig. H. de Maat te Stoppeldijk Nero van Oudenpolder, eig, Alph. Mangnus te Boschkapelle en E. Verstraeten te Graauw. Goedgekeurd voor 1 jaar Klaas van Wieringer meer, eig. Jos. F. de Waal te Hulst. gevuld. Als we daar eens een hoekje afschutten Dan zou ik daar kunn enzitten en gelijk een oogje in de oorlog je klanten goed bedient, blijven ze ook daarna je klant." „Onzin," antwoordde Nol„als je iedereen datgene geeft, waar ze volgens hun bonnen recht op hebben, dan kunnen z eimmers niet ontevreden zijn 7" „Jij kletst als een kip zonder kop.. Maar houd je mond dichtzelfs Hoffman en Peters weten het niet. De laatste vertrouw ik voor geen cent. Hij is altijd zo vriendelijk tegen de Duitsers." In het magazijn was derhalve voor Nol niet veel meer te doen en dus zocht hij naar ander werk. „Neem jij de bonnen administratie maar voor je rekening. Dpar heb je gauw genoeg dagwerk aan. Let maar eens op," voorspelde zijn vrouw. De narigheden begonnen al spoedig. De auto's, in het bezit van de particulieren, moesten worden opge geven. En Nora besliste, dat zulks zou geschieden met de grote vrachtwagen. Nol, die nog niet in de garage had gekeken, ont dekte, dat daar maar één wagen stond. „Waar is het bestelwagentje 7" vroeg hij aan zijn vrouw. „Dat is voor mij een weet en voor jou een vraag", antwoordde ze. „Maar je moogt het wel weten Geurt heeft hem opgeborgen en goed ook. Niemand zal hem vinden." Nool keek zijn vrouw bewonderend aan. „Deksels, je bent een handige meid, Noor dat heb je goed bekeken." „Dat dacht ik ook. Maar één moet ik er opgeven, want ze weten, dat ik die heb." Tweed agen later kwamen ze de vrachtauto halen. Hij was gevorderd door de Weermacht. Nora kreeg een bewijs, maa rze borg het achteloos weg. „Dat heeft toch geen waarde,"zei ze. „Daar geeft de bakker nog geen broodje op." Met z'n drieën zaten ze nu dagelijks in het kan toortje te werken en Nora merkte al spoedig op, dat het vertrekje eigenlijk te klein was voor drie mensen. Nol was het er roerend mee eens en hij zei houden op de voorraden." Dat was niet overbodig, want er was al eens een zakje met rijst spoorloos verdwenen en Nol was er van overtuigd ,dat dit uit het magazijn was gehaald. Zo werd besloten en er was nog wel een timmerman te vinden, die wat hout beschikbaar had. Hij werd aan het werk gezet en binnen een paar dagen was er een eenvoudig kantoorvert>-ekje, ruim Voorzien van glas naar alle kanten. Er kwam een, grote tafel, een paar stoelen en een kast en Nol verhuisde met zijn afdeling. Tot grote opluchting van Hoffman, dit zich nooit erg prettig voelde in Nol's nabijheid. Toen kwam de dag, dat de gewezen Nederlandse militairen zich moesten aanmelden voor de krijgsge vangenschap. Doch Nora, die onderhand enkele re laties had gekregen, wist via een paar duistere wegen te bereiken, dat Nol een vrijstelling kreeg. Ze vertelde haar man niet, wat haar dit gekost had, wetende, dat hij dit nooit geaccepteerd zou hebben. Achteloos schoof ze op een avond het kostbare bewijs over tafel naar hem toe en zei „Je bent vrij, omdat je niet gemist kunt worden in dit bedrijf. Voedselvoor ziening heeft er voor gezorgd." Nol bekeek het bewijs en grijnsde. Er zat een Duits stempel op. „Bij de gratie van onze bescher mers mag ik dus thuis blijven, bij vrouw en kin deren En als ik weiger deze gunst te aanvaarden „Dan word je weggevoerd naar Duitsland. Wees geen dwaas, beste jongen. Grijp met beide handen deze mogelijkheid aan. Hier kun je meer voor je vaderland doen dan ginds." „Mijn vaderland 7 Het is toch ook het jouwe T Ze haalde Ij^ar schouders op. „Mijnentwege. Ik heb anders niet om oorlog gevraagd." Nol vond het maar beter hierover niet verder te spreken. Op dit punt verschilden hij en Nora van mening. Nora ging uit van het standpunt je moet de feiten aanvaarden zoals ze zijh. Nol echter zei „We vechten door, net zo lang, tot ze weer ver dwenen zijn." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2